Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών


Recommended Posts

να κανω και γω την ερώτησή μου..

εμεις που ενδιαφερόμαστε να δώσουμε εξετάσεις με ποια διαδικασία βρίσκουμε βιβλία ή σημειώσεις?

μόνο η αγορά είναι σαν ενδεχόμενο?

και κατι ακόμα για όσους πήγαν σε φροντ. έχετε κάποιο να προτίνεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σήμερα ενημερώθηκα για το πρόγραμμα, το οποίο παραθέτω με την επιφύλαξη να το τσεκάρω και ο ίδιος τη Δευτέρα (και το είδα το όνειρο χτες)

1/12 Φυσική

4/12 Χημεία

8/12 Βιολογία

Μου αρέσει που μου είχαν πει ότι θα είναι γύρω στις 20. Εγώ μέχρι 5 Δεκέμβρη έχω μαθήματα εδώ πέρα, δεν ξέρω καν τι θα κάνω με τα νέα δεδομένα.

Εύχομαι σε όποιον έβγαλε το νέο αυτό πρόγραμμα πάντως να τον βρει το 2009 αγάμητο, εμφανιζόμενο ως παίκτη στη Στιγμή της Αλήθειας ή έκπτωτο μέλος της Κυβέρνησης Καραμανλή. Ή και τα τρία μαζί. emrose

Το πιο αστείο είναι να αποφασίσω να πάω και να δω θέματα Φυσικής τπτ άκυρα. Τότε να ξέρετε θα είναι η αρχή του τέλους της αναφοράς του μαθήματος αυτού στον Οδηγό Σπουδών. Θα φτάσω το θέμα μέχρι το ΕΔΔΑ! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΕΙ

1/12 Φυσική 12-2

4/12 Χημεία 1-3

8/12 Βιολογία 12-2

ΤΕΙ

11/12 Φυσική 1-3

15/12 Βιολογία 12-2

17/12 Στατιστική 1-3

Όλες οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν στο Αμφιθέατρο ΝΑΒΟ. Πού είναι αυτό? Όχι ότι καίγομαι κιόλας αυτή τη στιγμή. :splaaaats:

Νεύρα. Πολλά νεύρα. :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen: :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΟΙ ΑΝΑΒΛΕΙΘΗΣΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ

ΤΕΙ & ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2008-2009 ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ

ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

1.ΣΤΙΣ 7-1-09 ΚΑΙ ΩΡΑ 12.00 - 14.00 ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΝΑΒΟ ΘΑ

ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ" ΓΙΑ

ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΕΙ

2.ΣΤΙΣ 8-1-09 ΚΑΙ ΩΡΑ 9.00 - 11.00 ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑΣ

ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ

ΧΗΜΕΙΑ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥΣ

3.ΣΤΙΣ 8-1-09 ΚΑΙ ΩΡΑ 13.00 - 15.00 ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΝΑΒΟ ΘΑ

ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΒΙΟΛΟΓΙΑ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ

ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΕΙ

4.ΣΤΙΣ 13-1-09 ΚΑΙ ΩΡΑ 11.00 - 13.00 ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ

ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥΣ

από το site της γραμματείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 3 months later...
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να με ενημερωσετε σχετικα με την επιλογη φροντηστηριου για τις κατατακτηριες(αν τελικα καταφερω να μαζεψω τα χρηματα και παω).Θα ηθελα την βοηθεια ολων οσων γνωριζουν κατι,αλλα ιδιαιτερα αυτων που πηγαν σε καποιο φροντηστηριο και εχουν βιωσει αυτη τη δοκιμασια.Ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα..

Εγώ πάντως θα πρότεινα να το αποφύγεις...Δε βοηθάει ιδιαίτερα....Αν θέλεις μπορώ να σε κατατοπίσω στείλε μου πμ

εγω ειχα 2 φιλους που πηγαν σε ενα στην κανιγγος...πολυ γνωστο...και εμειναν πολυ ευχαριστημενοι...πολλα τα λεφτα ομως βρε παιδι μου...και ιδιαιτερα τωρα που εχει καλοκαιριασει κιολας...ουφ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η ύλη καθορίζεται ως εξής:

Για πτυχιούχους ΤΕΙ

http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=821

Για πτυχιούχους Οδοντιατρικής

http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=820

Για πτυχιούχους ΑΕΙ

http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=822

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Αν κάποιος που θέλει να δώσει κατατακτήριες για Ιατρική, παρακολουθήσει τις διαλέξεις Βιολογίας 1&2, Χημείας 1&2 και Φυσικής 1&2 όλο τον χρόνο, μήπως γλιτώνει έτσι από φροντιστήρια και το διάβασμα μετά άπό τα βιβλία είναι πιο κατανοητό? Ή μήπως αυτό που λέω είναι παράλογο?...και ανούσιο...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε γνωρίζω τι δουλειά κάνουν στα φροντιστήρια προετοιμασίας για κατατακτήριες.Πάντως η παρακολούθηση των διαλέξεων σε συνάρτιση με λίγο διάβασμα των αντίστοιχων θεμάτων κάθε φορά,σίγουρα θα σε βοηθήσει.Γνωρίζω τουλάχιστον 3 άτομα που δεν πήγαν ποτέ φροντιστήριο αλλά κατάφεραν να μπουν.Και φυσικά ούτε διαλέξεις παρακολούθησαν.Όμως διάβασαν πολύ και έξυπνα.Νομίζω ότι τα φροντστήρια είναι πεταμένα λεφτά αν είχες μια σχέση με τα συγκεκριμένα μαθήματα από το σχολείο και την πρώτη σχολή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ backtl!

Βασικά έχω ακούσει διάφορα αρνητικά για αυτά τα φροντιστήρια... Ακόμα και ότι όποιος πάει σε αυτά μπορεί να "κλείσει" θέση από εκεί στην Ιατρική.

Εμείς στην Νοσηλευτική που είμαστε και γειτονάκια σας, κάναμε Βιοχημεία σε ένα εξάμηνο στο ΝΑΒΟ με τους καθηγητές της Ιατρικής (Παπαβασιλείου και σια?) και πήραμε μια γεύση. Και Φυσική κάναμε σε ένα εξάμηνο, αλλά όχι τόσο αναλυτικά φυσικά.

Τα άτομα αυτά που πέρασαν με κατατακτήριες πόσο καιρό διάβαζαν?

Εγώ σκεφτόμουν ότι επειδή έχω ακόμα 2 χρόνια στην σχολή μου και μένω και στο Γουδή, αν δεν συμπίπτουν οι ώρες να παρακολουθούσα τα μαθήματα στην Ιατρική (Φυσική, χημεία και βιολογία και των δύο εξαμήνων). Εξάλλου οι διαλέξεις είναι προσβάσιμες σε όλους (εάν δεν κάνω λάθος). Κι από ότι άκουσα η ύλη είναι πάνω κάτω ίδια με του Α' έτους, απλά ρώτησα επειδή δεν ξέρω από θέμα δυσκολίας εάν ξεπερνά τις εξετάσεις του Α' έτους...

Και είναι πολύ πολύ απογοητευτικό να διαβάσεις πολύ και τελικά να σου λένε ότι την θέση δεν έχεις ελπίδα να την πάρεις, επειδή άλλη την έχουν προλάβει με μέσο...

Σ' ευχαριστώ πολύ για την προσοχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα !!!

Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη. Διαπίστωσα ότι η ύλη στο μάθημα της Βιολογιας (Ι και ΙΙ) είναι μάλλον από τις νέες εκδόσεις των

βιβλίων που αναφέρονται σαν προτεινόμενα συγγράματα. Εγώ έχω βρει τα βιβλία από παλιότερη έκδοση και βλέπω ότι κάποια κεφάλαια έχουν προστεθεί στην ύλη σε σχέση με τα παλιά βιβλία (αρα βρισκονται στις καινούργιες εκδόσεις).

Έχει τύχει να βρω την καινούργια έκδοση της "Κυτταρικής Βιολογίας" αλλά δεν μπορώ να βρώ παρόλο που εψαξα το βιβλιό της "Ιατρικής Γενετικής".

Οποιος μπορεί να βοηθήσει με οποιονδήποτε τρόπο θα του ήμουν ευγνώμων!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Στις 21-12-09 ημέρα Δευτέρα και ώρα 12.00-14.00μ.μ. θα γίνει

η εξέταση του αναβληθέντος μαθήματος "Ιατρική Χημεία Ι & ΙΙ"

στο Αμφιθέατρο της Μικροβιολογίας για τους πτυχιούχους ΑΕΙ.

Από την Γραμματεία

10-12-09

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2009-2010

Δείτε εδώ:http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1217

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-1-10 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΗ 10-2-10

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής είναι τα εξής:

1.Πέντε φωτογραφίες ( 5 )

2.Πιστοποιητικό γεννήσεως ή μια φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητος

επικυρωμένη απο την αστυνομία.

3.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 περί μη εγγραφής σε άλλη σχολή

4.Απολυτήριο Λυκείου ή Ενδεικτικό.

( Αρμόδιοι υπάλληλοι για τις εγγραφές και για τις πληροφορίες, επί των

βαθμολογιών, είναι ο κ.Ν.Ζωγράφος και η κα Α.Καλαντζή ).

Από την Γραμματεία της Ιατρικής Σχολής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

210-7462015, 210-7462192

Είναι τα τηλέφωνα της γραμματείας της ιατρικής που δίνουν πληροφορίες για κατατακτήριες.

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας!

Ενδιαφέρομαι να δώσω φέτος κατατακτήριες για ιατρική εδώ Αθήνα...Έχω δανειστεί ήδη κάποια βιβλία και έχω ξεκινήσει διάβασμα...μόλις τώρα είδα αυτά περί εισαγωγής με βάση το βαθμό πτυχίου...Στο site της σχολής δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο...Ισχύει??? Έχω τελειώσει σχολή ΑΕΙ του πεδίου υγείας (συναφή με ιατρική) με βαθμό περίπου 8...φαντάζομαι ότι αν άλλαξε ο τρόπος εισαγωγής θα είναι εξαιρετικά δύσκολα για άτομα με βαθμό πτυχίου κάτω από 9...υπάρχει κάποιος που να έχει επιβεβαιωμένες πληροφορίες???...τα πρωινά εργάζομαι και είναι δύσκολο να πάω στη γραμματεία της σχολής...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

29 μαρτιου 2010, απο το site του troktiko

"Σήμερα το πρωί ανακοινώθηκε ο νέος τρόπος κατάταξης των πτυχιούχων ΤΕΙ και ΑΕΙ στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών του τμήματος της Ιατρικής. Ο νέος τρόπος εισαγωγής - έστω για φέτος – δεν θα είναι πλέον οι κατατακτήριες εξετάσεις αλλά η εισαγωγή στο τμήμα της Ιατρικής με βαθμό πτυχίου.

Σαν υποψήφιος των κατατακτήριων εξετάσεων ομολογώ πως πραγματικά δεν εξεπλάγην καθόλου με την για άλλη μια...

φορά, «αντικειμενική» διαφάνεια του Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών. «Αντικειμενική» διότι επί σειρά ετών ακούγονται πολλά για τον «έντιμο» τρόπο εισαγωγής των υποψηφίων πτυχιούχων μέσα από τις κατατακτήριες εξετάσεις του εν λόγω πανεπιστημίου. Τρόποι εισαγωγής οι οποίοι περιλαμβάνουν μέχρι και «φακελάκι» για την εισαγωγή των υποψηφίων. (Να μια ένδειξη για το πώς μαθαίνουν νωρίτερα οι ιατροί για το τι εστί φακελάκι και πόσο εύκολος γίνεται ο κόσμος αν υπάρχουν φράγκα.)

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται το πώς «ορθά» λειτουργεί το σύστημα εισαγωγής. Μια λειτουργία μη αξιοκρατική για όσους έχουν το μεράκι και θέλουν να διεκδικήσουν μια Δεύτερη Ευκαιρία στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Συνεπώς λόγο των φετινών χαρακτηριστικών εισαγωγής στο Τμήμα της Ιατρικής της Αθήνας πολλοί πτυχιούχοι με χαμηλό βαθμό πτυχίου, οι οποίοι στόχευαν να βρεθούν ανάμεσα στους εισαχθέντες μέσα από το σύστημα των κατατακτηρίων εξετάσεων θα βρουν την πόρτα του πανεπιστημίου κλειστή. Στην ουσία θα είναι οριστικά αποκλεισμένοι από την σχολή αυτή.

Το σύστημα κατάταξης με τον βαθμό πτυχίου ισχύει σε πολλά πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας μας. Στην Οδοντιατρική Σχολή Αθηνών αυτό το σύστημα κατάταξης ισχύει τα τελευταία χρόνια. Οι πτυχιούχοι εκεί εισάγονται με τον βαθμό πτυχίου και συχνά προέρχονται από ξεκάρφωτες σχολές, οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο σπουδών, όπως κανείς θα περίμενε. Για παράδειγμα φέτος οι εισαχθέντες στην σχολή πτυχιούχοι (2 τον αριθμό) από ΑΕΙ προέρχονταν από το Παιδαγωγικό Τμήμα και την Σχολή Καλών Τεχνών ενώ κάποιος θα περίμενε να εισαχÎ! �ούν πτυχιούχοι οι οποίοι έχουν μια συνάφεια με το αντικείμενο όπως Βιολόγοι, Οδοντικοί Τεχνολόγοι και Νοσηλευτές. Πραγματικά πόσες «μαύρες» τρύπες υπάρχουν στο σύστημα εισαγωγής….

Αυτός ο τρόπος νέος τρόπος εισαγωγής στο τμήμα της Ιατρικής είναι πραγματικά άδικος και αν προτιμάτε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ και ΕΞΕΥΤΙΛΙΣΤΙΚΟΣ για πολλούς υποψήφιους. Φοιτητές με μη συναγωνίσιμο βαθμό πτυχίου, φοιτητές που πίστευαν σε μία δεύτερη ευκαιρία μέσα από το σύστημα των κατατακτήριων εξετάσεων στην ουσία φέτος βρίσκονται στην απ’ έξω εξαιτίας των λίγων θέσεων εισαγωγής (ποσοστό που φτάνει το 4% με 5%). Ενώ την θέση τους θα την καταλάβουν πτυχιούχοι από εντελώς άσχετες σχολές – οπού για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας δεν έφτυÏ! �αν ακριβώς και αίμα για να πάρουν πτυχίο με 9.

Από όπου και να το «πιάσεις» το θέμα αυτό βρωμάει. Το Υπουργείο Παιδείας μάλλον θα πρέπει ξανά να αλλάξει το όνομα του από «Υπουργείο Δια Βίου Μάθησης» σε «Υπουργείο Δια Βίου Αδικίας». Από την άλλη η Διοίκηση του Τμήματος Ιατρικής Αθηνών αν επιζητά μια πιο έντιμη και δίκαιη εισαγωγή για όλους και όχι μόνο για «εκλεκτούς» καλά θα κάνει να επαναφέρει το σύστημα των κατατακτηρίων εξετάσεων.

Ελπίζω ότι οι υποψήφιοι πτυχιούχοι θα προβούν σε ένσταση απέναντι σε αυτό το άδικο σύστημα εισαγωγής."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Το διάβασα μόλις και πάγωσα είναι η αλήθεια,καθώς έχω ήδη ξεκινήσει δίαβασμα από τον φεβρουάριο για να δώσω κατατακτηριες...παιδια ξερει κανεις κατι παραπάνω?Βέβαια, δεν είδα κάποια ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της ιατρικής,αλλα όπου υπάρχει καπνός...όποιο παιδί βρίσκεται στην ίδια μοίρα, και έχει ακούσει η ξέρει κατι,ας γράψει..ένα απέραντο μπάχαλο έχουμε γίνει γενικώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος/α ενδιαφέρεται να δώσει φέτος κατατακτήριες για ιατρική και γνωρίζει κάτι επίσημα όσον αφορά τον τρόπο εισαγωγής ας ενημερώσει (τουλάχιστον να μην συνέχισουμε το διάβασμα άσκοπα...)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έγραψα και παραπάνω : 210-7462015, 7462192 (τηλέφωνα για κατατακτήριες)

Μόνο εκεί θα σου πουν με σιγουριά πώς ακριβώς έχει γίνει η διαδικασία εισαγωγής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Πήρα και εγώ τηλέφωνο το πρωί στη γραμματεία και όντως από φέτος αλλάζει το σύστημα εισαγωγής...Έχω ξεκινήσει και εγώ διάβασμα, κυρίως Χημεία και Βιολογία...δεν έχω βέβαια και τον απαιτούμενο χρόνο για να προετοιμαστώ καλά γιατί παράλληλα εργάζομαι...και για φροντιστήριο βέβαια ούτε λόγος...

Ελπίζω να αλλάξει κάτι...θεωρώ ότι με το νέο σύστημα θα εισαχθούν επί το πλείστον άτομα που έχουν τελειώσει σε σχετικά ''εύκολες'' σχολές και είχαν τη δυνατότητα να πάρουν πτυχίου με βαθμό άνω του 9...είναι άδικο για άτομα που έχουν τελειώσει δύσκολες κ απαιτητικές σχολές και μάλιστα στον ιατρικό κλάδο και έχουν αρχίσει κ προετοιμασία για κατατακτήριες...υπομονή σε όλους μας! και πάλι ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Αν έχω και εγώ κάτι νεότερο θα το γράψω εδώ στο φόρουμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tίποτα ακόμα από νεότερα Σοφία μου δυστηχώς.Στείλαμε όπως σου είχα γράψει εχθές εμείς επιστολή- υπόμνημα στον πρόεδρο της σχολής,τον πρύτανη,το υπουργείο παιδείας,και το συνήγορο του πολίτη.(δεν ξεχάσαμε κανέναν χεχε).Ψάχνουμε μέσω δικηγόρου αν μπορούμε να κάνουμε και κάτι ακόμα τώρα.Το θλιβερό είναι ότι ακόμα δεν το έχουν βγάλει καν στο ίντερνετ,πάντα όταν γίνεται μια "πουστιά" καθυστερούν μέχρι να την βγάλουν μάλλον.Ουφ!Υπομονή τι να πω...όλοι είμαστε στην μπρίζα αυτή τη στιγμή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με τις κατατακτήριες??? έχω απογοητευτεί με την όλη κατάσταση... :(

....και μόλις την έβγαλαν..:(

To Διοικητικό Συμβούλιο της Ιατρικής Σχολής

αποφάσισε, η επιλογή κατάταξης των πτυχιούχων:

1.ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ & ΚΑΤΕΕ - ( 2% επί των εισακτέων

με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

2.ΤΕΙ Ή ΙΣΟΤΙΜΩΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ –

( 5% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

3.ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ -

( 3% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

4.ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ-

( 2% επί των εισακτέων με Πανελλήνιες Εξετάσεις)

στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών για

το Ακαδημαϊκό Έτος 2010-2011

να γίνει με βάση τον βαθμό πτυχίου.

Η επιλογή, θα γίνεται με φθίνουσα σειρά του βαθμού πτυχίου,

μέχρι την κάλυψη του προβλεπόμενου ποσοστού θέσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωχ κατάλαβα....δύσκολα τα πράγματα...:( Το 2% των θέσεων είναι 3 άτομα??? υποθέτω ότι θα είναι πολύ δύσκολο με βαθμό πτυχίου κάτω από 9...:( Κρίμα ο κόπος και το διάβασμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλη αδικία πάντως ειδικά για άτομα που τελείωσαν μια σχετικά δύσκολη σχολή και δεν έχουν βαθμό πτυχίου πάνω από 7.5 με 8...Αν το ήξερα τουλάχιστον να ζητούσα αναβαθμολόγηση σε κάποια μαθήματα ή να διόρθωνα κάποιες βαθμολογίες...:-(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από εμένα

Σαν παλιότερη "κατατακτήρια", το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πραγματικά είναι τουλάχιστον άδικο και αναξιοκρατικό αυτό που έγινε... Θεωρώ ότι δεν πρέπει να το αφήσετε έτσι. Η κίνηση με τον δικηγόρο νομίζω ότι είναι αρκετά καλή, αν και δεν ξέρω αν τελικά θα οδηγήσει κάπου... Κάποιο καλό λόγο θα έχουν να επικαλεστούν... Σε τέτοιες περιπτώσεις καλή δουλειά κάνουν και τα κανάλια! ;) Ακραίο ίσως, αλλά γιατί να χαθούν τόσα όνειρα...? Αλλά ακόμα και να μην φτάσετε σε αυτό το σημείο, σκεφτείτε για άλλες πόλεις. Καταλαβαίνω είναι δύσκολο, ειδικά όταν το σπίτι ή η δουλειά είναι εδώ, αλλά όλα τα όνειρα απαιτούν θυσίες... Και δεν μιλάω στην απ' έξω... Για να τα καταφέρω, άφησα και εγώ δουλειά και σπίτι... Δυσκολεύτηκα πολύ, αλλά οι κόποι μου σιγά σιγά ανταμείβονται...

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.