Jump to content

Επίκαιρος και αναλυτικός οδηγός για το USMLE Step 1


CzR

Recommended Posts

Just a heads up, μόλις βγήκαν τα επίσημα στατιστικά των Step 1 test takers απο την μετάβαση σε pass/fail μέχρι το τέλος του 22. Όπως ήταν αναμενόμενο, πιο πολλά άτομα έδωσαν το Step 1, ενώ ταυτόχρονα to fail rate ανέβηκε. Δυστυχώς δεν έχουν βγει τα στοιχεία για τους IMGs ξεχωριστά, αλλά προσπάθησα να κάνω extrapolate αφαιρώντας τους Αμερικανούς απο τα total (έλαβα υπόψη μου και τους DOs που έχουν παρόμοιο pass rate με τους MDs).

https://www.usmle.org/early-release-usmle-step-1-2022-summary-performance

2022 - 24,174 IMGs - 71% pass rate

2021 - 19,210 IMGs - 77% pass rate

2020 - 13,117 IMGs - 83% pass rate

2019 - 16,065 IMGs - 78% pass rate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ το forum! 

εχω ξεκινήσει την προετοιμασία για το step 1 και σκοπευω να δώσω μέσα στο εξάμηνο. Θα ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνουμε την αίτηση για της εξετάσεις το registration fee με ποιους τρόπους μπορούμε να το πληρώσουμε; 
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι χωρίς να βάλετε τα γέλια!

Σε ψάξιμο για παράδειγμα για θέσεις ειδικότητας Ψυχιατρικής στις ΗΠΑ βρήκα ότι ζητάνε αυτά.

Prerequisites: CV, Personal Statement, 3 LoR (one from current PD), MSPE, ERAS application, completion of PGY-1 in an ACGME-accredited Psychiatry residency program.

 

To MSPE Από το πανεπιστήμιο? Τα υπόλοιπα τι είναι? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

αρχικά πραγματικά συγχαρητήρια για την αναλυτικότατη περιγραφή των βημάτων και της προετοιμασίας σας.

Εγω ειμαι 3ο ετος τωρα στη Πάτρα, και ξεκινάει η απαρτίωση, μια διαδικασια η οποια ειναι σαν συνεχομενη εξεταστικη ολο το εξαμηνο(παραδοσεις μαθηματων σε μπλοκ, 8 μερες το καθένα και εξεταση την επομενη μερα).

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δωσω τα steps, αλλα δεν ξερω αν μπορω να ξεκινησω διαβασμα μαζι με την απαρτιωση, δεν νομιζω πως βγαινει χρονικα. επισης ηθελα να βγαλω και τα δυο στεπσ οσο ειμαι στη σχολη.

1)εαν  ξεκινησω να διαβαζω στο εαρινο εξαμηνο του 4ου ετους, που εχει τελειωσει η απαρτιωση και ειναι πιο χαλαρα, βγαινει χρονικα; 

2) ποσο ειναι το κοστος απο καποιον που εχει δωσει προσφατα τα στεπς;

3)θεωρειτε θα καθιερωθουν οι εξ αποστασεως συνεντευξεις για το match? εγω το νωριτερο το 27 θα κανω αιτησεις και εκει αρχες 28 θα γινουν interviews, οποτε δεν θα ειναι post covid οπως τωρα

Ευχαριστω πολυ οποιοδηποτε ατομο ασχοληθει με τα ερωτηματα μου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα mededpara,

Μπορείς να λύσεις κάποιες από τις απορίες σου αν διαβάσεις τον παρακάτω οδηγό που έχουμε γράψει:

https://www.uniperfect.gr/xekleidonontas-to-usmle

Τώρα για να σου απαντήσουμε συγκεκριμένα σε αυτά που ρωτάς:

1) Καλό είναι να υπολογίζεις πως θα χρειαστείς τουλάχιστον 8 μήνες διαβάσματος για το Step 1 και άλλους 5-6 για Step 2. Φυσικά έχει σημασία και τι ειδικότητα θέλεις να ακολουθήσεις καθώς για τις "υψηλής" ανταγωνιστικότητας ειδικότητες (derma, ortho, neuro etc) θέλεις και καλό βαθμό στο Step 2 ενώ για τις λιγότερο ανταγωνιστικές (Psychiatry, Pathology etc) μπορείς να κάνεις match και με χαμηλότερο βαθμό.

2) USMLE Step 1 είναι $1,000 + $195 χρέωση για τεστ εκτός ΗΠΑ (δηλαδή στην Prometric)

USMLE Step 2 είναι $1,000 + $220 χρέωση για τεστ εκτός ΗΠΑ

USMLE Step 3 είναι $915 (+ περίπου $1,500 το ταξίδι στις ΗΠΑ και η διαμονή)

ΟΕΤ είναι περίπου $380

3) Πλέον δεν θεωρείται πως είμαστε Post-Covid. Κανείς δεν ξέρει αλλά η γνώμη μας είναι πως ειδικά για τους IMGs όλα τα interviews θα γίνονται από εδώ και πέρα εξ αποστάσεως αφού έχει βολέψει όλους τους συμβαλλόμενους. 

Αν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες μπορείς να μας βρεις εδώ: https://www.uniperfect.gr/

Τροποποιήθηκε από UNIPERFECT
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.