Jump to content

Επίκαιρος και αναλυτικός οδηγός για το USMLE Step 1


CzR

Recommended Posts

Εγώ δεν χρειάστηκε να ανεβάσω βεβαίωση σπουδών πριν δώσω Step 1 διοτι το ECFMG επικοινώνησε απευθείας με την σχολή για να κανει confirmation του status μου. Παρόλα αυτα εχω ακούει οτι το Straker Translations ειναι καλό για οτιδήποτε μεταφράσεις μπορεί να χρειαστούν. https://www.ecfmg.org/resources/translation-service.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 4/7/2021 at 4:12 ΜΜ, CzR said:

Εγώ δεν χρειάστηκε να ανεβάσω βεβαίωση σπουδών πριν δώσω Step 1 διοτι το ECFMG επικοινώνησε απευθείας με την σχολή για να κανει confirmation του status μου. Παρόλα αυτα εχω ακούει οτι το Straker Translations ειναι καλό για οτιδήποτε μεταφράσεις μπορεί να χρειαστούν. https://www.ecfmg.org/resources/translation-service.html

τι εννοεισ επικοινωνησε κατεθειαν ...αρχικα κανεις αιτηση για το number efcmg  και αφου σου ερθει ξεκινας την αιτηση και σου βγαινει στην πορεια οτι ηδη εχει επικοινωνησει η σχολη που δηλωσεσ με το efcmg?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αν θυμάμαι καλά το ECFMG ελέγχει την ιδιότητα σου ως φοιτητής/γιατρός όταν κάνεις δήλωση για οποιοδήποτε Step (δηλαδή οταν έχεις ήδη πάρει ECFMG/USMLE ID).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια! ηθελα να σε ρωτησω... εχω παρει αριθμο efcmg και εχω κανει το Notarization και μολισ μου ηρθε μηνυμα οτι ο κωδικοσ μου ειναι στη λιστα τους... τωρα που παω για να κανω την αιτηση να κλεισω το τριμηνο ?δεν μου βγαζει πουθενα να κανω την αιτηση για τα  usmle exams μονο οδηγιες για το πωσ μου βγαζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Connections connections connections..

That's what is all about..

Με την καταργηση του σκορ στο ενα,γινονται ολοενα και πιο σημαντικες καθως και καποιος nonUS IMG μπορει με δυο καλα γραμματα να παει πολυ μακρια..

 

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα να ρωτησω...

1. γινεται να κανεισ extend την eligibility period για το επομενο τριμηνο αν αυτο πεφτει στο νεο χρονο? δηλαδη να το πασ απο οκτωμβρη-δεκεμβρη σε ιανουραιο-μαρτιο

2. αφου λαβεισ το exam permit απλα πασ στο σαιτ του προμετρικ και κλεινεισ μια μερα? αυτο ποσο πριν πρεπει να το κανεισ , δηλαδη μπορεισ και ενα μηνα πριν η υπαρχει περιπτωση να κλεισουν οι διαθεσιμεσ θεσεισ και να πρεπει να το κανω απο τωρα?

3. θα ηθελα τη γνωμη σου ...εχω κανει τωρα το 1/3 τησ uworld μεσα σε 20 μερεσ και τα σκορ μου ειναι λιγο πανω απο το μεσο ορο που λεει ... αν συνεχισω εντατικα διαβασμα βγαινει να δωσω το δεκεμβρην?

σε ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@la_cobra Συμφωνώ απόλυτα. Η καλή συστατική από Αμερικανό μπορεί να ανεβάσει ΠΟΛΥ την αίτησή σου. Ξέρω Έλληνες που ειχαν decent (but not outstanding) scores η ακόμη και red flags στην αίτηση τους (πχ, fail στο Step 2CS) οι οποίοι εν τέλη ματσάρανε σε πολύ δυνατά προγράμματα λόγω καλών συστατικών.

@ασοσ Για τα #1 και #2 ρώτα το ECFMG και Prometric αντίστοιχα. Τα διαδικαστικά τα ξεχνάω όσο περνάει ο καιρός οπότε ότι κι αν γράψω σε αυτό το thread δεν είναι 100% reliable. Όσον αφορά το #1 πάντως, το speculation μου είναι ότι έτσι γίνεται. Το αμέσως επόμενο τρίμηνο είναι Jan-Feb-Mar. By the way, κάπου έτυχε να δω οτι τον Σεπτέμβρη θα βγούν τα καινούργια eligibility periods του 2022. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα υπάρξει και το τρίμηνο Νοε-Δεκ-Ιαν, το οποίο μέχρι πρότινος δεν υπήρχε σαν επιλογή όταν έκανες την αίτηση. Επιπροσθέτως, έχω την εντύπωση οτι το Step 1 δεν δίνεται σε μεγάλες γιορτές (πχ, ημέρα των Χριστουγέννων) καθώς και τις πρώτες 14 μέρες του Ιανουαρίου. Αν ρωτήσει κάποιος το ECFMG για αυτό παρακαλώ ας ποστάρει στο thread γιατί έχουν πολλοί την ίδια απορία.

#3 Άνετα βγαίνει μέχρι Δεκέμβριο. Μην σου πώ οτι προλαβαίνεις να κάνεις και όλα τα καινούργια NBMEs (25, 26, 27, 28, 29, και 30) τα οποία έχουν αναλυτικές εξηγήσεις γραμμένες απο τα ίδια άτομα που γράφουν και τις ερωτήσεις της κανονικής εξέτασης. Είναι 1200 ερωτήσεις στο σύνολο. Φήμες λένε ότι ένας μικρός αριθμός ερωτήσεων αλλά και εικόνων των NBME πέφτουν και στην κανονική εξέταση αυτούσιες. Αν υπάρξει ενδιαφέρον ίσως προλάβω να κάνω compilation όλα τα educational objectives των καινούργιων NBMEs και να το ανεβάσω. Έχω πρόσβαση και στις 6 φόρμες λόγω του First Aid.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να μάθω το σκεπτικό που κάποιος κάνει το USMLE. Θέλετε να μείνετε Αμερική ή θεωρείτε ότι θα λάβετε πολύ καλύτερη εκπαίδευση; Απευθύνεται σε κάποιους οικονομικά άνετους η Αμερική ή μπορείς να τα βγάλεις πέρα με το μισθό σου χωρίς να χεις δώσει κανά 5χιλιαρο κεφάλαιο; Υπάρχουν ηλικιακά κριτήρια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπερα!Ειμαι πρωτοετης και ενδιαφερομαι να δωσω στο μελλον usmle.Θα ηταν βοηθητικο να αρχισω ιατρικη ορολογια ή να προμηθευτω καποια αμερικανικα textbooks και να τα διαβαζω παραλληλα με το προγραμμα της σχολης?Και αν ναι ποτε ειναι η καλυτερη περιοδος για κατι τετοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο νωρίτερα συνηθίζεις να διαβάζεις απο αγγλικά τόσο το καλύτερο. Εγώ αμα ξεκινούσα την σχολή ξανά απο την αρχή θα αγόραζα την πιο πρόσφατη έκδοση του First Aid για το Step 1 και θα το χρησιμοποιούσα ως πυρήνα της εκπαίδευσης μου για τα 3 πρώτα χρόνια (δηλαδή ως "οδηγό" για το τι είναι σημαντικό και τι όχι) και θα αγόραζα κάποιο comprehensive βιβλίο ή online διαλέξεις για κατανόηση (πχ, Boards and Beyond, UWorld Step 1 questions system-based, Amboss library). Όσον αφορά την σχολή, θα προσπαθούσα να παραλληλίσω την ουσιαστική μάθηση (διάβασμα για USMLE) με τις αντίστοιχες διαλέξεις στο πανεπιστήμιο. Δηλαδή θα δίαβαζα Physiology απο FA/BnB το εξάμηνο που θα έκανα φυσιολογία στη σχολή, αλλά δεν θα διάβαζα απο τα βιβλία που μοιράζουν παρα μόνο μία βδομάδα πρίν δώσω το μάθημα. Θα κοίταζα επίσης τι SOS κυκλοφορούν (πχ, GreekMeds) για να εξασφαλίσω έναν υψηλό βαθμό στις εξετάσεις της σχολής. Απο την προσωπική μου εμπειρία αμα γνωρίζεις άριστα την ύλη του USMLE Step 1 εξασφαλίζεις ένα βαθμό κάπου στο 8 (+/- 1) σε όλα τα μαθήματα των 3 πρώτων ετών. Για 10 πρέπει αναγκαστικά να ασχοληθείς με τις ψαγμενιές που ζητά ο εκάστοτε καθηγητής, κατι που προσωπικά θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Τέλος, μόλις τελειώσεις την ύλη του Step 1, κάνε ένα γερό cramming, δώστο να πάρεις το Pass και μετά ασχολήσου με το Step 2CK. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσω διάβασμα για Step 2CK μόλις μπώ στις κλινικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας κι ευχαριστούμε πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις και το ενδιαφέρον!

Θα ξεκινήσω φέτος ως πρωτοετής φοιτήτρια στην Ιατρική Αθηνών και σκέφτομαι - κυρίως μετά από τις παραπάνω συζητήσεις - να αρχίσω, από το πρώτο έτος, διάβασμα από το βιβλίο USMLE STEP 1. Στα μακροπρόθεσμα σχέδιά μου δεν είναι ακόμα η ειδικότητα στην Αμερική, αλλά όπως κατάλαβα το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι πολύ βοηθητικό για να τεθούν σωστές βάσεις από την αρχή. Σκέφτομαι να διαβάζω από το βιβλίο τα αντίστοιχα κεφάλαια που θα διδαχθούμε στη σχολή, ως συμπλήρωμα. Θεωρείτε ότι θα είναι σωστή αυτή η ενέργεια, δεδομένου ότι ακόμη δεν σκέφτομαι για ειδικότητα στην Αμερική ή μπορώ να αρκεστώ στα ακαδημαϊκά συγγράμματα που θα παραλάβουμε; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα @Andriana.Christou,

Καταρχάς συγχαρητήρια και καλή αρχή! Όσον αφορά το θεωρητικό κομμάτι, τα Αμερικάνικα βιβλία/διαλέξεις/ερωτήσεις είναι κατα πολύ ανώτερα απο οτιδήποτε μπορεί να σου προσφέρει η σχολή. Αυτό για τρείς λόγους.

  • Πρώτον, οι διαλέξεις στην σχολή (πλην κάποιων εξαιρέσεων) είναι μέτριες στην καλύτερη. Κάθε μάθημα (πχ Φυσιολογία) έχει τουλάχιστον καμιά 10αρια διαφορετικά άτομα που κάνουν διαλέξεις κι αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα, όπως η έλλειψη συνοχής. Πολλές φορές μου δινόταν η εντύπωση οτι σε ορισμένους ομιλητές απλά τους έδινε ο καθηγητής της έδρας ένα θέμα (πχ φυσιολογική λειτουργία νεφρών) και αυτοί έρχονταν και έλεγαν 2-3 πράγματα που γνωρίζουν επι του θέματος. Υπάρχει κάποιος λόγος που η Ιατρική σχολή έχει τόσα μέλη ΔΕΠ ... οι διαλέξεις επωφελούν εκείνους πιο πολύ απο ότι τους φοιτητές.
  • Δεύτερον, η μάθηση είναι κατα κανόνα παθητική. Πώς διάβαζες μέχρι πρόσφατα? Μελετούσες την θεωρία και μετά την εφάρμοζες λύνοντας εκατοντάδες ασκήσεις. Ε λοιπόν στη σχολή, τουλάχιστον σίγουρα τα 3 πρώτα χρόνια, το μόνο που θα κάνεις θα είναι να διαβάζεις ατελείωτα θεωρία χωρίς κάποιας μορφής ενεργό μάθηση. Για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενα ποστ, αυτό είναι εξαιρετικά αντιπαραγωγικό. Οι Αμερικάνοι μαθαίνουν ότι μαθαίνουμε εμείς σε 2 αντί για 3 χρόνια. Κι αυτό χωρίς να λάβεις υπόψιν οτι ποιοτικά ο μέσος Αμερικανός φοιτητής είναι χειρότερος απο τον μέσο Έλληνα φοιτητή.
  • Τρίτον, η εκπαίδευση στην Αμερική είναι μεγάλη μπίζνα, και ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών τεράστιος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αέναη βελτίωση των resources που δημιουργούν. Οι διάφορες πηγές (πχ, First Aid for the Step 1, UWorld) είναι πραγματικά state of the art για τον ρόλο που υπηρετούν. Προγράμματα όπως το Anki είναι όντως next generation learning.

Για μένα πάρε αυτά που εχω προτείνει στο αρχικό μου post, δηλαδή First Aid για να ξέρεις τι είναι σημαντικό και τι όχι, διαλέξεις (πχ Boards and Beyond, Pathoma) για κατανόηση, και UWorld για εφαρμογή/περαιτέρω κατανόηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το αναλυτικότατο ποστ!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό: Πριν την ιατρική σπούδαζα στη νοσηλευτική του εκπα και αναγνώρισα κάποια μαθήματα όταν πέρασα ιατρική. Η δήλωση που έκανα στο ecfmg έγινε reject με το επιχείρημα ότι τα αναγνωρισμένα μαθήματα (transfer credits) δεν ήταν από ιατρική σχολή. Μου παραθεσανε τo εξής :

 

 

All credits must have been transferred from a medical school that is either:

located in the United States or Canada and listed in the World Directory, or

listed in the World Directory with an ECFMG note stating it meets ECFMG eligibility requirements.

Credits must be for courses that were passed at the medical school at which the course was taken.

Credits may only be transferred from one medical school to the medical school which awards the final degree.

If your transferred credits do not comply with all the criteria listed above, you will not meet the requirements to be registered by ECFMG for examination or the requirements to be certified by ECFMG. If your transferred credits do not meet all the criteria listed above, you may request an exception from the ECFMG Medical Education Credentials Committee.

 

Important Note: The requirement that credits must be transferred from a medical school that meets the criteria above does not apply to credits transferred only to the pre-medical portion of the curriculum of the medical school that awarded or will award the medical degree. If you transferred credits to the pre-medical portion of the curriculum at the medical school that awarded or will award your medical degree from an institution that does not meet the criteria listed above, you must provide ECFMG with a letter from the medical school that awarded or will award your medical degree confirming that the credits were transferred to the pre-medical portion of the curriculum only. This letter must be on the letterhead of the medical school and be signed by an authorized official of your medical school. This letter must be submitted in conjunction with the application for examination. Applications received without this letter may be rejected. This letter is in addition to disclosing and documenting all transferred credits as described above.

 

Με βάση τα παραπάνω , αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι οποιοσδήποτε κατατακτήριος στην Ελλάδα αποκλείεται αυτόματα από το να δώσει steps. Έτσι όπως το θέτουν η μόνη ελπίδα είναι να ζητήσεις εξαίρεση και να τη δεχτουν. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια λύση ή κάποιον που να αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο την στιγμή που σπουδάζεις σε αναγνωρισμένη Ιατρική σχολή (https://search.wdoms.org/) και πληρείς το year requirement του Step 1 (πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τα 2 πρώτα έτη την στιγμή που το δίνεις) τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι που να σε εμποδίζει απο το να το δώσεις. Απο ότι γνωρίζω, τα credits είναι σε περίπτωση που πάρεις μεταγραφή απο μία Ιατρική σχολή σε άλλη. Εφόσον δεν σπούδαζες Ιατρική πριν, τότε δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το το δηλώσεις.

Άμα βιάζεσαι να δώσεις πριν την αλλαγή Pass/Fail, τότε πάρε οπωσδήποτε τηλέφωνο το ECFMG και την υπευθυνη γραμματεία της σχολής σου για να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη σχολη μας δεν υπαρχουν transfer credits. Εαν υπηρχαν θα επρεπε στην αναλυτικη βαθμολογια να γραφει τη σχολη προελευσης και να φαινεται και στο πτυχιο. τα transfer credits υπαρχουν στο αμερικανικο συστημα εκπαιδευσης οπου θα μπορουσες πχ να αποκτησεις πτυχιο ιατρικης με τα πρωτα 2 ετη στο βιολογικο. Επικοινωνησε με τη γραμματεια προεδρου να στο επιβεβαιωσουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες! Στην αναλυτική βαθμολογία μου δίπλα στα αναγνωρισμένα μαθήματα γράφει exemption. Τελείωσα στη Κρήτη και πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία προπτυχιακών , του κοσμήτορα και δεν ήξεραν να με καθοδηγήσουν. Παίρνω τηλέφωνο το ECFMG εδώ και πάρα μα πάρα πολύ καιρό και δε το σηκώνουν. Έστειλα mail και μου ήρθε αυτόματο μήνυμα μετά από ένα μήνα ότι δε θα απαντηθεί το mail μου λόγω φόρτου εργασίας. Οπότε καταλαβαίνετε ότι έχω απελπιστει λιγάκι...τι θα μου προτείνατε σε αυτό το σημείο εσείς;

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον , περίμενα καιρό να πάρω θετικό feedback πάνω στο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Kamp.25 said:

Παίρνω τηλέφωνο το ECFMG εδώ και πάρα μα πάρα πολύ καιρό και δε το σηκώνουν.

Για να μιλήσεις μαζί τους πάρε τηλέφωνο 4μμ ώρα Ελλάδας ( μόλις ανοίγουν), μπαίνεις σε σειρά προτεραιότητας και μετά από 15 λεπτά συνήθως ενώνεσαι με κάποιον αντιπρόσωπο τους. Δυο τρεις φορές που τους χρειάστηκα το τελευταίο καιρό κατάφερα να επικοινωνήσω έτσι .. νομίζω είναι ανοιχτοί Δευτέρα με Τετάρτη

Τροποποιήθηκε από Medicine123
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γειαα

ηθελα να ρωτησω ... απο τη στιγμη που κλεισεισ ημερομηνια στο προμετρικ και σου ερθει επιβεβαιωτικο μειλ, μετα εχεισ τελειωσει τισ διαδικασιεσ σωστα? το μονο που μενει ειναι να κανεισ κονφιρμεσιον μια εβδομαδα πριν ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Δεν νομίζω οτι παίζει πολύ ρόλο πιο NBME κάνεις διότι όλα είναι αρκετα σταθμισμένα. Μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε απο τα καινούργια NBMEs 25-30.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια τελευταια φορα που σασ ενοχλω , επειδη εχω ενα ψυχαναγκασμο.... ειναι κανεις που εδωσε προσφατα να μου πει αν χρειζεται να παρω μαζι μου κατι αλλο απο αυτα: sheduling permit, visa, φαγητο-νερο, βεβαιωση εμβολιασμου, δηλωση αρνητικοσ στον κωρονιο απο self test   ??

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.