Jump to content

Επίκαιρος και αναλυτικός οδηγός για το USMLE Step 1


CzR

Recommended Posts

Πάρε τηλέφωνο το προμέτρικ για να μάθεις απο τους ίδιους που θα σε ελεγξουν την ημέρα της εξέτασης. Δεν χρειάζεται άγχος. Καλη σου επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα! Σκοπευω να κανω αιτηση για το 2023 Match. Μετα την καταργηση του step 2 CS, οι υποψηφιοι πρεπει να ακολουθησουν ενα απο τα 6 pathways για να αποκτησουν ECFMG certification https://www.ecfmg.org/certification-requirements-2022-match/ . Για το pathway 1, ο υποψηφιος πρεπει να κατεχει αδεια ασκησεως επαγγελματος για ασκηση ιατρικης χωρις επιβλεψη σε καποια αλλη χωρα. Η κατοχη αδειας ασκησεως επαγγελματος στην Ελλαδα ή στο Ην. Βασιλειο (full registration with license to practice without approved practice setting restrictions) πληροι αυτες τις προδιαγραφες για καποιον που δεν εχει τελειωσει ειδικοτητα ακομα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγαίνουμε εκτός θέματος--αλλά ναί, σίγουρα ισχύει. Δεν χρειάζεται να εχεις τελειώσει ειδικότητα σε άλλη χώρα για να ξεκινήσεις ειδικότητα ΗΠΑ. Τώρα εαν είναι η αδεια ασκήσεως συγκεκριμένα η κάποιο άλλο έγγραφο που δίνεται απο τον πανελλήνιο ιατρικό σύλλογο αυτό δεν το γνωρίζω με σιγουρία (δεν έχω συμμετάσχει ακόμη στο μάτς). Υπάρχει ένα γκρουπ στο facebook που λέγεται Athens Medical School USA Residency και συζητά αναλυτικά όλα αυτά τα διαδικαστικά. Αμα σε ενδιαφέρει στείλε μου προσωπικό για να σε βάλω στο γκρουπάκι (είναι private).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια  σε όλους!

Αρχικά, CzR η  ανάλυσή σου είναι εξαιρετική! 

Είμαι στο δεύτερο έτος της Ιατρικής  και ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στις ΗΠΑ.Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1.Πότε θα ήταν καλή περίοδος να ξεκινήσω προετοιμασία για το step 1  με δεδομένο ότι πλέον ειναι pass/fail?Η ύλη μπορεί να βγεί σε ένα καλοκαίρι ή κατά την διάρκει ενός ακαδημαικού έτος με ταυτοχρονή μελέτη για τις υποχρεώσεις της σχολής?

2.Τι πρέπει να κάνω για να αποκτησω US clinical experience (USCE)?

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

1. Όσο το νωρίτερο ξεκινήσεις το διάβασμα τόσο το καλύτερο. Ιδανικά θές να έχεις δώσει το Στεπ 1 προτού μπείς στο 4ο έτος. Λόγω του οτι υπάρχει μεγάλη επικάλυψη με τα μαθήματα της σχολής, νομίζω το παράλληλο διάβασμα είναι το καλύτερο. Δύσκολο να βγεί όλη η ύλη σε ένα καλοκαίρι απο το μηδέν, αλλά όχι ανέφικτο εαν έχεις αρκετα καλές βάσεις απο πριν. Πχ καλοκαίρι πριν το 4ο έτος να κάνεις ένα καλό πέρασμα απο UWorld και να πάς να το δώσεις. Πάντως αυτό που θα πρότεινα γενικά είναι η δοκιμασμένη συνταγή που περιγράφω στο αρχικό μου ποστ. Η διαφορά τώρα όμως είναι πως δεν χρειάζεται να απομνημονεύσεις τα πάντα όπως γινόταν πριν. Διαβάζεις όσο χρειαστεί για να γράφεις σταθερά 220-230 στα NBMEs και πάς και το δίνεις. Το minimum passing score είναι 196 αυτη τι στιγμή.

Για το 2. Θα σε παραπέμψω στο κυρίως thread για την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας !

Μήπως γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία δήλωσης για observership? Αρχικά πρέπει να πω ότι έχω το στεπ 1 . Είναι καλύτερο να πάω το καλοκαίρι για observership η elective? Ο στοχος μου είναι να μαζέψω συστατικές επιστολές.

ευχαριστώ αν κάποιος ξέρει να με καθοδηγήσει !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδια εγραψα 238 στο στεπ 1 , εκανα αυτη τη διαδικασια για να προλαβω πριν αλλαξει το συστημα αλλα τελικα δεν επιασα οσο περιμνα ,,,, εχω πιθανοτητεσ να με παρουν στην αμερικη δερματολογια η οφθαλμιατρικη που θελω η να τα παρατησω??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, ασοσ said:

παιδια εγραψα 238 στο στεπ 1 , εκανα αυτη τη διαδικασια για να προλαβω πριν αλλαξει το συστημα αλλα τελικα δεν επιασα οσο περιμνα ,,,, εχω πιθανοτητεσ να με παρουν στην αμερικη δερματολογια η οφθαλμιατρικη που θελω η να τα παρατησω??

Αρχικά συγχαρητήρια για την προβιβάσιμη βαθμολογία.

Απο 22 Ιανουαρίου 2022 το Step 1 θα γίνει pass/fail, και πλέον ακόμα και να έχεις δώσει με το παλαιό καθεστώς η βαθμολογία του δεν θα προσμετράται στις αιτήσεις/συνεντεύξεις ειδικότητας. Πηγή https://www.usmle.org/usmle-step-1-transition-passfail-only-score-reporting

Μην τα παρατάς!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, VoxVeritas said:

Αρχικά συγχαρητήρια για την προβιβάσιμη βαθμολογία.

Απο 22 Ιανουαρίου 2022 το Step 1 θα γίνει pass/fail, και πλέον ακόμα και να έχεις δώσει με το παλαιό καθεστώς η βαθμολογία του δεν θα προσμετράται στις αιτήσεις/συνεντεύξεις ειδικότητας. Πηγή https://www.usmle.org/usmle-step-1-transition-passfail-only-score-reporting

Μην τα παρατάς!!!

Σε ευχαριστω πολυ, μου δινεισ θαρροσ αλλα τι εννοεισ δεν θα προσμετραται αφου απο τη στιγμη που φαινεται το σκορ θα το δουν... εννοεισ δε θα το λαβουν υποψη τους τοσο ? δηλαδη αν τα παω καλυτερα στο στεπ 2 ειμαι οκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 ώρες πριν, ασοσ said:

Σε ευχαριστω πολυ, μου δινεισ θαρροσ αλλα τι εννοεισ δεν θα προσμετραται αφου απο τη στιγμη που φαινεται το σκορ θα το δουν... εννοεισ δε θα το λαβουν υποψη τους τοσο ? δηλαδη αν τα παω καλυτερα στο στεπ 2 ειμαι οκ?

Πλεον δεν θα αναγράφεται καθόλου η βαθμολογία. Άρα οσοι ανταγωνιστές σου περάσουν το step 1  δεν θα έχουν ορατό βαθμό, κατά αυτόν τον τρόπο η κλινική που βλέπει τα βιογραφικά αυτά δεν μπορεί να ξέρει αν ο άλλος πέρασε με 196 ή 239. Άρα δεν μπορεί να σας συγκρίνει με βάση το step 1.

Γενικά είχε βγεί εδώ και ένα χρόνο ανακοίνωση για τα USMLE , οτι πλέον λόγω έλλειψης ιατρών προσπαθούν να υποβιβάσουν την αξία του step 1 και προτρέπουν τις κλινικές να δίνουν περισσότερη αξία στο υπόλοιπο βιογραφικό των υποψηφίων (π.χ. ερευνητικό, προϋπηρεσία, κλπ) καθώς επίσης και στο step 2. 

https://www.statpearls.com/ExamPrep/medical-student-resources/what-are-common-faq-about-usmler-step-2-ck-and-comlexr-step-2

Στην τελική, ναι , αν τα πάς καλύτερα στο step 2 είσαι οκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/1/2022 at 4:11 ΜΜ, ασοσ said:

παιδια εγραψα 238 στο στεπ 1 , εκανα αυτη τη διαδικασια για να προλαβω πριν αλλαξει το συστημα αλλα τελικα δεν επιασα οσο περιμνα ,,,, εχω πιθανοτητεσ να με παρουν στην αμερικη δερματολογια η οφθαλμιατρικη που θελω η να τα παρατησω??

Είναι πολύ νωρίς για να τα παρατήσεις, και το 238 δεν είναι αποτρεπτικό σκορ για αυτες τις ειδικότητες. Πχ απο τα charting outcomes του 2020 για δερματολογία οι λιγοστοί IMGs που ματσάρανε είχαν κατα μέσον όρο 241 στο Step 1. Ομως αυτές οι ειδικότητες είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικές και περαν των σκορ πρέπει να χτίσεις πολυ δυνατά connection στην Αμερική, πχ κάνοντας ερευνα για χρόνια εκει.

On 13/1/2022 at 6:07 ΠΜ, VoxVeritas said:

Αρχικά συγχαρητήρια για την προβιβάσιμη βαθμολογία.

Απο 22 Ιανουαρίου 2022 το Step 1 θα γίνει pass/fail, και πλέον ακόμα και να έχεις δώσει με το παλαιό καθεστώς η βαθμολογία του δεν θα προσμετράται στις αιτήσεις/συνεντεύξεις ειδικότητας. Πηγή https://www.usmle.org/usmle-step-1-transition-passfail-only-score-reporting

Μην τα παρατάς!!!

Θα ήθελα να αποσαφηνίσω κάτι: άμα έχεις αριθμητικό σκόρ στην αιτησή σου, αυτό ΘΑ προσμετρηθεί στην γενική σου εικόνα. Ένα κακό σκορ (πχ 210) θα είναι χειρότερο απο ένα απλο pass; αντίστοιχα, ένα καλό σκόρ (πχ 250) θα είναι καλύτερο απο ένα απλο pass. Αυτά έχουν αναλυθεί στα αρχικά post του thread καθώς και στο κυρίως thread για την ειδικότητα. Οι program directors δεν θα ξεκινήσουν εν μία νυκτι να αγνοούν τα score οταν τα βλέπουν. Εξάλλου, η συντριπτική πλειοψηφία των program directors ήταν ενάντια στην μετάβαση σε pass/fail.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

είμαι καινούργια στο φορουμ και προσπαθώ να κατατοπιστώ σχετικά με το USMLE γενικά. Είμαι τεταρτοετής φοιτήτρια και σκέφτομαι να ξεκινήσω την προετοιμασία μου για το Step1 αυτό το εξάμηνο. Δεν έχω καταλάβει όμως πλήρως το χρονοδιάγραμμα και τι ισχύει για το 2022. 

Αν αρχίσω την προετοιμασία τώρα, πόσους μήνες θα χρειαστεί; Επίσης, δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς κάνω την δήλωση και πώς αυτή γίνεται. Το ECFMG τι είναι; 😂

Συγγνώμη που σας βομβαρδίζω αλλά αλήθεια είμαι άσχετη πάνω στο θέμα. 

Κάτι τελευταίο. Αν ξεκινήσω τώρα ποιο , ή ποια καλύτερα, βιβλία πρέπει να αγοράσω;

Αν μπορέσετε να με βοηθήσετε θα με σώσετε πραγματικά!!

Σας ευχαριστώω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H προετοιμασία πάνω-κάτω είναι ίδια. Επομένως ρεαλιστικά θα σου πάρει κάπου στους 9-12 μήνες. Την δήλωση θα την κάνεις μόλις τελειώσεις με το διάβασμα απο First Aid και προτού μπείς στη UWorld. Το ECFMG είναι ο φορέας των αμερικανών που πιστοποιεί οτι οι ξένοι γιατροί είναι σε θέση να εργαστούν στο συστημα υγείας τους. Πάρε το πιο πρόσφατο First Aid σε συνδυασμό με τις πηγές που ανέφερα στο αρχικό μου πόστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα
Είμαι 3ο έτος, μόλις ξεκινήσαμε κλινικές και εχω ξεκινήσει διάβασμα για να δώσω το στεπ1 άνοιξη-καλοκαίρι του 23. Παράλληλα δεν θέλω να αμελήσω το διάβασμα για τις κλινικές δεδομένου ότι πλέον δεν έχει τόσο σχέση η ύλη του Στεπ1 με την ύλη που κάνουμε τώρα στην σχολή άρα δεν θα με καλύπτει πλήρως το στεπ1 .
πως θα πρότεινες στο περίπου να γίνει ο προγραμματισμός ώστε να περνάω τα μαθήματα αλλά να είμαι και σε θέση να δώσω το στεπ1 στα μέσα του 23;
Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πρότεινα το εξής: σκέψου ποια θα ήταν η ιδανική ημερομηνία να δώσεις το Step 1 πχ αρχές Ιουλίου 2023. Αφαίρεσε 3 μήνες της dedicated period (UWorld). Άρα θές να έχεις τελειώσει το διάβασμα απο First Aid αρχές Απριλίου 2023, δηλαδή 13 μήνες από τώρα. Αυτό σημαίνει πως κάθε μήνα πρέπει να διαβάζεις ~50 σελίδες από First Aid, η περίπου ~15 σελίδες την εβδομάδα, ή ~2 σελίδες την ημέρα. Καλό θα ήταν να κάτσεις και να σκεφτείς τι είναι πιο σημαντικό για εσένα, να δώσεις όλα τα μαθήματα των κλινικών στην ώρα τους ή να δώσεις το Step 1 την άνοιξη/καλοκαίρι του 2023? Έτσι θέτεις τις προτεραιότητές σου. Πχ εαν το Step 1 είναι πιο σημαντικό, τότε δεν ασχολείσαι με το διάβασμα των κλινικών εαν δεν έχεις πετύχει τον ημερήσιο/εβδομαδιαίο στόχο σου.

Πάντως ελάχιστα μαθήματα στη σχολή δεν επικαλύπτονται με το Step 1. Πχ μπορείς να περάσεις άνετα το θεωρητικό κομμάτι της γενικής παθολογίας διαβάζοντας μόνο Pathoma.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα πάλι! CzR ήθελα να σε ευχαριστήσω για τον εξαιρετικά αναλυτικό οδηγό σου και να σε ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει..

Τώρα που ισχύει το pass/fail, αυτό σημαίνει ότι το να έχεις στα χέρια σου το USMLE δεν έχει την ίδια αξία;

Εγώ βασικά δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάνω ειδικότητα στην Αμερική, αλλά αρκετοί γιατροί και καθηγητές με έχουν προτρέψει να το δώσω γιατί έχει πολύ μεγάλο κύρος για το βιογραφικό, ακόμα και αν δεν επιλέξω την Αμερική.

Προσπαθώ να αποφασίσω αν τελικά αξίζει να το προσπαθήσω, γιατί ξεκινάω και κλινικές ασκήσεις το επόμενο εξάμηνο και θέλει πολύ διάβασμα..

Βέβαια οι καθηγητές με συμβούλευσαν να το δώσω πριν τελειώσω την σχολή γιατί μετά είναι πολύ πιο δύσκολο το διάβασμα...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όσον αφορά την ερώτησή σου, μόνο το Step 1 είναι pass/fail. Το Step 2CK έχει νουμερικό σκορ. Γενικά άμα δεν ξέρεις σίγουρα ότι θές να πάς ΗΠΑ για κάποιας μορφής εκπαίδευση (πχ, ειδικότητα) καλύτερα να μην δώσεις τα Steps. Απαιτούν πολύ χρόνο και χρήμα. Χίλιες φορές να κάνεις rotation στην χώρα που σε ενδιαφέρει και να δικτυωθείς. Αυτό θα έχει 1000% μεγαλύτερη αξία από ένα Step στο CV σου. Τώρα άμα θές να διαβάσεις από τις πηγές των Steps για προσωπική εκμάθηση, be my guest.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα @CzR , αρχικά ευχαριστώ για τις πληροφορίες , μήπως θα ήταν δυνατό να με προσθέσεις στην ομάδα Athens medical school USA residency? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάποιο περίεργο λόγο δεν λειτουργούν τα προσωπικά μηνύματα στο GreekMeds πλεον... όποιος θέλει να μπεί στο Athens Μedical School USA Residency να με κάνει add στον facebook (https://www.facebook.com/pannkapp/) για να τον προσθέσω στην ομάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ναι, δεν έχει αλλάξει αυτό. Μπορείς ακόμη να δώσεις το Στεπ 2 πρώτα.

https://www.ecfmg.org/certification/eligibility-for-examination.html

"In addition to being currently enrolled as described above, to be eligible for Step 1 and Step 2 CK, a medical school student must have completed at least two years of medical school. This eligibility requirement means that the student must have completed the basic medical science component of the medical school curriculum by the beginning of the examination eligibility period.

Although a medical school student may apply for and take the examinations after completing the basic medical science component of the medical school curriculum, completion of the core clinical clerkships, including actual patient contact, before taking Step 2 CK, is recommended."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Το UNIPERFECT είναι ένα υπερσύγχρονο κέντρο προετοιμασίας Μεταπτυχιακών και Διδακτορικών στο οποίο προετοιμάζουμε τους μαθητές μας για να δώσουν standardized tests όπως το GRE και το GMAT αλλά και language sufficiency tests όπως το IELTS και το TOEFL. Πέραν των μαθημάτων, προσφέρουμε στους μαθητές μας συμβουλευτικές υπηρεσίες σχετικά με τις αιτήσεις τους σε ξένα πανεπιστήμια αλλά και ένα πρόγραμμα Mentoring στο οποίο οι μαθητές μας έχουν την δυνατότητα να μάθουν λεπτομέρειες που τους απασχολούν σχετικά με κάποιο κλάδο ή κάποιο Πανεπιστήμιο. Ο στόχος μας στο UNIPERFECT είναι να βοηθήσουμε τους μαθητές μας να γίνουν δεκτοί στα καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου!

Έχοντας πολλούς φίλους γιατρούς, πολλοί εκ των οποίων περάσανε από την διαδικασία του USMLE, αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε να διαμορφώνουμε ένα course για το Step 1. Γνωρίζουμε πως η διαδικασία του διαβάσματος για το συγκεκριμένο τεστ είναι αρκετά δύσκολη και χρονοβόρα οπότε πήραμε σχεδόν ένα χρόνο για να κάνουμε την κατάλληλη έρευνα και να διαμορφώσουμε το course όσο πιο καλά γίνεται ώστε να βοηθήσουμε όλους τους ενδιαφερόμενους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δυστυχώς, για το USMLE δεν υπάρχουν shortcuts και το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς θα πρέπει να γίνει από τους μαθητές, όμως καταφέραμε να οργανώσουμε κατάλληλα το υλικό και να διαχωρίσουμε την ύλη με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορέσουν οι μαθητές μας να πετύχουν το βέλτιστο αποτέλεσμα με στοχευμένη μελέτη και να μην σπαταλήσουν εκατοντάδες ώρες σε άσκοπο διάβασμα.

Ενδεικτικά να αναφέρουμε πως κάναμε στατιστικές μελέτες στην ύλη του Step 1 για να βρούμε τα θέματα και τις ερωτήσεις που εμφανίζονται πιο συχνά, τα φάρμακα, τις ασθένειες κλπ. Έπειτα διαμορφώσαμε ένα tier system τεσσάρων βαθμίδων σε όλα τα subjects για να ξέρουν οι μαθητές μας που αξίζει να επικεντρωθούν και που να μην ξοδέψουν χρόνο. Μπορεί το Step 1 να έχει γίνει πλέον pass/fail exam me ποσοστό επιτυχίες 75% αλλά πρέπει να επισημάνουμε πως ένα fail στο Step 1 θα είναι τρομερά αρνητική εξέλιξη για κάποιον καθώς τα καλά προγράμματα στην Αμερική έχουν πλέον φίλτρο και κάνουν reject αυτόματα όποιον candidate έχει κάνει fail στο παρελθόν.

Τέλος, είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως υπεύθυνος του USMLE Course στο UNIPERFECT θα είναι ο Δρ. Παναγιώτης Καπαραλιώτης, γνωστός στο forum ως CzR. Ο Παναγιώτης όχι μόνο τελείωσε πρώτος στην χρονιά του στην Ιατρική Αθηνών και σκόραρε 264 στο Step 1 (top 1% παγκοσμίως), αλλά είναι πλέον και lead author στο First Aid, την Βίβλο του USMLE.

Όποιος χρειάζεται παραπάνω πληροφορίες, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Το κέντρο μας βρίσκετε στον Χολαργό, το τηλέφωνο μας είναι 2106537344 και το website μας είναι το εξής:

https://www.uniperfect.gr/

(Για το USMLE συγκεκριμένα, μπορείτε να μπείτε στο https://www.uniperfect.gr/usmle/)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και  να συγχαρώ όλα τα μέλη του forum που τόσα χρόνια έχουν συνεισφέρει στο να μαζευτεί τόση πληροφορία.

Αναφορικά με εμένα πάντα ήθελα να δώσω τα steps κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, ωστόσο δεν το πήρα απόφαση να ξεκινήσω διάβασμα στη σχολή. Πλέον είμαι απόφοιτος 1,5 χρόνο από το τέλος του πτυχίου έχω ξεκινήσει διάβασμα για step1 το τελευταίο τρίμηνο αλλά όχι σε full ρυθμούς. Παράλληλα το διάστημα αυτό  εργαζομουν σε διαγνωστικά κέντρα. Οι επιλογες αυτή τη στιγμή είναι να ξεκινήσω ειδικότητα αφού έχει ανοίξει η θέση μου (μερικό κομμάτι παθολογίας 2 χρόνια σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας), ενώ η άλλη είναι το αγροτικό. 

Ποια θεωρείται την κατάλληλη επιλογή στη φάση που βρίσκομαι? Γνωρίζω ότι το αγροτικό σου δίνει περισσότερο χρόνο θεωρητικά αλλά σκέφτομαι μήπως χρειαστει μεγαλύτερος χρόνος στην προσαρμογή. Από την άλλη με την ειδικότητα είμαι ναι μεν στην πόλη μου αλλά με λιγότερο χρόνο και δεν έχω εικόνα αν έδωσε κανείς πρόσφατα κάνοντας παράλληλα ειδικότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.