Jump to content

Σούρεαλ ηθικά διδάγματα


n0tbad

Recommended Posts

Τι είναι εντελώς άχρηστο;

ΑΠ. Η γοργόνα :blink:

Γιατί;

1ον δεν μπορείς να την π@δ@ξ@ς και

2ον δεν μπορείς να την τηγανίσεις :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Last Reply

Βγαίνει το playstation 3

Βγαίνει το playstation 3 και η Sony θέλει να το προωθήσει στην Ελλάδα.

Λένε λοιπόν: τι να κάνουμε; τι να κάνουμε;..

Ας κλείσουμε το Ειρήνης και Φιλίας για μια βδομάδα, ας το γεμίσουμε κονσόλες και οθόνες και να έρχεται ο καθένας να παίζει 10 ώρες δωρεάν.

Γίνεται έτσι λοιπόν. Την πρώτη μέρα πηγαίνουν 20 άτομα. Την δεύτερη 25.

Λένε λοιπόν: τι να κάνουμε; τι να κάνουμε;

Ας φέρουμε κάποιον διάσημο να παίξει. Ποιον να φέρουμε; Ας φέρουμε τον Ρουβά.

Έρχεται λοιπόν ο Ρουβάς, διαδίδεται το νέο και την τρίτη μέρα γεμίζει το Ειρήνης και Φιλίας και στη Sony είναι όλοι χαρούμενοι.

Παίζει ο Ρουβάς μια ώρα, δύο ώρες... Ε, μετά και την τρίτη ώρα βαριέται και φεύγει. Το βλέπουν όλοι, απογοητεύονται και φεύγουν...

Τελικά η όλη εκδήλωση ήταν αποτυχία και το playstation 3 δεν πούλησε στην Ελλάδα.

Ηθικό δίδαγμα... Το πόλύ το playstation το βαριέται κι ο Ρουβάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηταν ενα σαλιγκαρι

Ηταν ενα σαλιγκαρι κια ηθελε να διανυσει 10 χιλιομετρα.Εκει που προχωρουσε βλεπει στο δρομο ενα κυκλωπα και του ζηταει να το παρει στον ωμο του για να φτασει πιο γρηγορα.Καθως προχορουσε ο κυκλωπας με το σαλιγκαρι στον ωμο του ξαφνικα κατι μπαινει στο ματι του και τυφλωνεται.Απογοητευμενο το σαλιγκαρι συνεχιζει το ταξιδι μονο του μεχρι που συναντα λιγο παρακατω εναν αλλο κυκλωπα και του ζηταει να το κουβαλησει.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ?????

Το καλο το σαλιγκαρι ξερει κι αλλον μονοματη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο θίασο του Χάρυ Κλύν

Στο θίασο του Χάρυ Κλύν λίγο πριν την πρεμιέρα οι ηθοποιοί αρπάζονται για το όνομα στη μαρκίζα.

Για τον πρώτο δεν τίθεται θέμα, μαλώνουν όμως για τη 2η θέση.

"Εγώ" λέει ο Τόνυ Αντονυ

"Γιατί εσύ κι όχι εγώ;" πετάγεται η Πανοπούλου.

"Τι λέτε ωρε παίδες; Σοβαρά;" λέει ο Κοντογιαννίδης.

Ο Κώστας Καπετάνιος κάθεται ήρεμος και δεν λέει τίποτα.

Ξάφνου τα "παίρνει" ο εκπρόσωπος του χορηγού και λέει: "Είσαστε απαράδεκτοι, η συμπεριφορά σας είναι εξοργιστική, τη 2η θέση θα την πάρει ο Καπετάνιος, που δείχνει ήθος. Τελεία και παύλα."

Ηθικόν δίδαγμα:

Ο καλός ο Καπετάνιος στη μαρκίζα φαίνεται.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας Κρητικός

Ένας Κρητικός κάθεται να φάει τον ντάκο του. Εκείνη την περίοδο,

όμως, έχουν έρθει τουρίστες στο χωριό και τον κάνουν συνεχώς χάζι.

Νευριασμένος, πάει στο βουνό να φάει το ντάκο με την ησυχία του.

Το βουνό όμως είναι στην πραγματικότητα ηφαίστειο! Κάθεται να φάει το ντάκο και ξαφνικά ακούγεται ένα μπρουουουμ, ο Κρητικός τρομάζει και του πέφτει ο ντάκος στο ηφαίστειο.

>

>

Συμπέρασμα:

>

>

Κάποιο ντάκο έχει η λάβα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tο Σαββατόβραδο...

Tο Σαββατόβραδο πάνε τρεις φίλοι σ' ένα μπαράκι για ένα ποτό.

Έρχεται ο μπάρμαν να πάρει παραγγελία:

- Tι θα πιείτε;

- Ένα Jack Daniels, λέει ο πρώτος.

- Ένα Kiwi με Vodka, λέει ο δεύτερος.

- Ένα τοστ(!) λέει ο τρίτος.

HΘIKO ΔIΔAΓMA:

...Πήρε τοστ το Σαββατόβραδο.

(Πυρετός το Σαββατόβραδο )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενας μπαμπάς...

Ενας μπαμπάς πάει με το παιδάκι του στο Πάρκο.

Ξάφνου το παιδάκι χάνει το μπαμπά του από τα μάτια του κι αρχίζει αν τον ψάχνει κλαίγοντας γοερά και φωνάζοντας "Μπαμπάαααα μουουου...."

Ξάφνου βλέπει στο βάθος μπροστά στο κλουβί με τους μπαμπουίνους από πίσω έναν τύπο με μαλιά Ράστα.

Ολο χαρά το παιδάκι αρχίζει και τρέχει προς εκεί φωνάζοντας "Μπαμπά, μπαμπά"

Γυρίζει κι ο τύπος παραξενεμένος....

Κρίμα δεν ήταν ο μπαμπάς του.

Ηθικον δίδαγμα:

Τα Ράστα δεν κάνουν τον Μπαμπά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί πάλι...

Μια ζουμερή χήρα,έχει παρατηρήσει ότι απέναντι από το διαμέρισμά της, στη νεοαναγειρόμενη πολυκατοικία, δουλεύουν κάποιοι πολύ ελκυστικοί

οικοδόμοι και αποφασίζει να τους τραβήξει την προσοχή..Φοράει ένα μαύρο νεγκλιζέ ανοίγει την μπαλκονόπορτα του σαλονιού, βάζει τη σιδερώστρα ακριβώς μπροστά και αρχίζει να σιδερώνει δήθεν αμέριμνη.Οι μαστόροι λοιπόν την παρατηρούν και αρχίζουν τα σφυρίγματα και τα πειράγματα και τελικά η χήρα τους καλεί για ένα "ποτό".Για να μην μακρυγορώ η χήρα παρατάει το σιδέρωμα και επιδίδεται σε διάφορες ακολασίες με τους μαστόρους..Ποιο είναι το συμπέρασμα;

Όπου γ@μ... πολλοί μαστόροι,αργεί να σιδερώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

A woman and a man are involved in a car accident; it's a bad one.

Both of their cars are totally demolished but amazingly neither of them are hurt.

After they crawl out of their cars, the woman says, "So you're a man. That's interesting. I'm a woman. Wow, just look at our cars!

There's nothing left, but we're unhurt. This must be a sign from God that we should meet and be friends and live together in peace for the rest of our days".

Flattered, the man replied, "Oh yes, I agree with you completely!"

"This must be a sign from God!"

The woman continued, "and look at this, here's another miracle. My car is completely demolished but this bottle of wine didn't break.

Surely God wants us to drink this wine and celebrate our good fortune."

Then she hands the bottle to the man. The man nods his head in agreement, opens it and drinks half the bottle and then hands it back to the woman.

The woman takes the bottle and immediately puts the cap back on, and hands it back to the man.

The man asks, "Aren't you having any?"

The woman replies, "No. I think I'll just wait for the police...."

MORAL OF THE STORY:

Women are clever, evil bitches. Don't mess with them

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ο Καίσαρας φορούσε σανδάλια?

Απ: Γιατί ήταν Ιούλιος :blink: :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αυτό το μήνυμα το έλαβα σήμερα στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο!

Υποψιάζομαι ότι τα στέλνει κάποιο μέλος της Καλλωπιστικής Οργάνωσης Υπεράσπισης των Απανταχού θηλέων!

Σε ποιον νομίζουν ότι το έστειλαν στον Κόναν τον βάρβαρο; :P:)emrespect

"Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;" *

Μια μέρα, ύστερα από μία πολύ σκληρή μάχη ο βασιλιάς Αρθούρος πιάστηκε αιχμάλωτος και οδηγήθηκε στον άρχοντα ενός γειτονικού βασιλείου. Ο νικητής βασιλιάς, συγκινήθηκε από τη γενναιότητα και τον ενθουσιασμό του νεαρού Αρθούρου και του υποσχέθηκε να τον αφήσει ελεύθερο αν κατάφερνε να απαντήσει στο παρακάτω πολύ δύσκολο ερώτημα :

/"Τι ακριβώς θέλουν οι γυναίκες ;" /

Ο Αρθούρος θα είχε στη διάθεσή του ένα χρόνο για να απαντήσει στο δύσκολο ερώτημα κι αν δεν κατάφερνε να βρει ικανοποιητική απάντηση, θα καταδικαζόταν σε θάνατο. Ένα τέτοιο πρόβλημα που θα έφερνε σε αμηχανία και τον πιο σοφό άνθρωπο, φάνηκε στο νεαρό βασιλιά δυσεπίλυτο, έχοντας όμως ως εναλλακτική λύση μόνο το θάνατο, δέχτηκε την πρόκληση και επέστρεψε στο βασίλειό του. Από τη μέρα εκείνη άρχισε να ρωτάει τους πάντες. Την πριγκίπισσα, τις πόρνες, τους ιερείς, τις δεσποινίδες της αυλής και δε συμμαζεύεται, κανείς όμως δεν του έδωσε ικανοποιητική απάντηση. Αυτό που του συνέστησαν οι περισσότεροι ήταν να απευθυνθεί σε μια γριά μάγισσα που κατοικούσε στην περιοχή, η οποία σίγουρα θα ήξερε τη σωστή απάντηση, αλλά θα την έδινε έναντι πολύ ακριβού ανταλλάγματος, ήταν πασίγνωστη για τις υπέρογκες ανταμοιβές που απαιτούσε,όταν ζητούσαν τη γνώμη της.

Ο χρόνος περνούσε μέχρι που έφτασε η τελευταία μέρα κι ο βασιλιάς Αρθούρος δεν είχε άλλη επιλογή από το να επισκεφτεί τη γριά μάγισσα και να συμβουλευτεί τη γνώμη της. Η γριά δέχτηκε να απαντήσει αλλά μόνο με τον όρο να πάρει για άνδρα της τον Gawain, τον πιο γενναίο από τους Ιππότες της Στρογγυλής Τραπέζης και καλύτερο φίλο του βασιλιά Αρθούρου.!

Η ιδέα προκάλεσε φρίκη στο βασιλιά. Η γριά είχε μια γαμψή καμπούρα, ήταν απαίσια, είχε μόνο ένα δόντι, βρώμαγε σα βόθρος, συχνά, δε, έκανε κάτι χυδαίους θορύβους. Δεν είχε συναντήσει ποτέ του ένα τόσο απωθητικό ον.Αρνήθηκε να πληρώσει. Δεν μπορούσε να καταδικάσει τον καλύτερο του φίλο να επωμισθεί για λογαριασμό του ένα τόσο δυσβάστακτο φορτίο.

Ο Gawain, πληροφορήθηκε την πρόταση της μάγισσας και ζήτησε ακρόαση από το βασιλιά λέγοντάς του ότι καμία θυσία δεν ήταν για αυτόν τόσο μεγάλη προκειμένου να γλιτώσει τη ζωή του Βασιλιά του και της Στρογγυλής Τραπέζης κι ότι ήταν πρόθυμος να δεχτεί τη γριά για γυναίκα του.

Έτσι ανακοινώθηκε κι ο γάμος τους και η γριά απάντησε επιτέλους στο ερώτημα :

/"Αυτό που θέλει στην πραγματικότητα μια γυναίκα είναι να είναι αφέντης της ζωής της". /

Όλοι συμφώνησαν ότι από το στόμα της γριάς μάγισσας βγήκε μια πολύ μεγάλη αλήθεια κι ότι σίγουρα η ζωή του βασιλιά δεν διέτρεχε πλέον κανέναν απολύτως κίνδυνο. Όντως ο γείτονας βασιλιάς χάρισε στον Αρθούρο τη ζωή του και του εγγυήθηκε πλήρη ελευθερία.

Τι έγινε όμως με τον Gawain και τη γριά μάγισσα;

Ο Αρθούρος διακατέχετο από ανάμικτα συναισθήματα ανακούφισης και αγωνίας ενώ ο Gawain συμπεριφερόταν όπως πάντα με ευγένεια και γενναιοφροσύνη. Η μάγισσα αντιθέτως επέδειξε τη χειρότερη συμπεριφορά. Έτρωγε με τα χέρια,ρευόταν, αεριζόταν κι έφερνε τους πάντες σε αμηχανία με τη συμπεριφορά της.

Την πρώτη νύχτα του γάμου ο Gawain ετοιμαζόταν να περάσει τη χειρότερη νύχτα της ζωής του, γενναίος όμως καθώς ήταν το πήρε απόφαση και εισήλθε στο συζυγικό δωμάτιο. Τότε διαπίστωσε πως τον περίμενε μια μεγάλη έκπληξη.

Μπροστά στα μάτια του, στο συζυγικό κρεβάτι ήταν ξαπλωμένη ημίγυμνη, η ομορφότερη γυναίκα που είχε δει ποτέ του. Ο Gawain έμεινε έκθαμβος. Όταν ξαναβρήκε μετά από λίγα λεπτά τη μιλιά του, ρώτησε τη μάγισσα τι ακριβώς της είχε συμβεί.

Η μάγισσα του απάντησε πως ήταν πολύ γλυκός κι ευγενικός μαζί της, όταν είχε την απωθητική της μορφή και γι' αυτό θέλησε να του δείξει και την άλλη της μορφή, την όμορφη, κι ότι τη μέρα θα είχε τη μία και τη νύχτα την άλλη.

Τον ρώτησε, λοιπόν, ποια από τις δύο μορφές επιθυμούσε να έχει τη μέρα και ποια τη νύχτα.

Τι οδυνηρό δίλημμα! Ο Gawain μπήκε σε σκέψεις. Τι να ήταν καλύτερο;

"Να έχει στο πλευρό του μια πανέμορφη γυναίκα τη μέρα, τότε που τον βλέπουν οι φίλοι του κι όλος ο κόσμος και μια κακάσχημη και απωθητική μπαμπόγρια τη νύχτα" ή "να 'χει μια μπαμπόγρια τη μέρα και τη νύχτα να χαίρεται τη συντροφιά μιας τόσο πανέμορφης και γοητευτικής νεανίδος";

Εσείς τι θα διαλέγατε; Η τελική επιλογή του Gawain απέχει ένα κλικ στο παρακάτω κουμπί ...

... αλλά μην απαντήσετε αν δεν επιλέξετε τη δική σας απάντηση.

*Απάντηση** *

Ο Gawain είπε στη μάγισσα ότι θα την άφηνε αυτή να επιλέξει για τον εαυτό της. Μόλις το άκουσε αυτό, η μάγισσα του χαμογέλασε και του ανακοίνωσε ότι θα ήταν όμορφη όλη τη μέρα κι όλη τη νύχτα επειδή τη σεβάστηκε και την άφησε να είναι αφέντης του εαυτού της. Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

/Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας; Δεν έχει σημασία αν η γυναίκα σου είναι όμορφη ή άσχημη, αν είναι έξυπνη ή χαζή αφού .... /

*/... αν ο ανδρας φέρεται με ευγένεια,σεβασμό και στοργή, η γυναίκα θα κατορθώσει με κάθε τρόπο να είναι όμορφη και καλή. Η ελλειψη όμως όλων των παραπάνω μπορεί να την κάνει μάγισσα . ! /*

emwin:)Τώρα θα περιμένω και την συνέχεια για την πεθερά! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώνω εκ μέρους της ΚΟΥΑΓ ότι ουδεμία σχέση με το παραπάνω υπό Ιωνάθαν Λίβινγκστον γραφέν ποστ, συμφωνώ όμως τα μάλα emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον,αυτο ειναι πολυ παλιο και μαλλον αρκετοι 8α το γνωριζουν,αλλα ηταν παντα το αγαπημενο μου.Σας το παραθετω..

Ητανε λεει 3 ναυαγοι σενα μικρο νησακι, το οποιο δεν ειχε τπτ αλλο να φαν εκτος απο καρυδες. Τρωγανε λοιπον καρυδες και μονο καρυδες, μεχρι που τις ειχανε βαρεθει πια τοσο πολυ,που αρχισαν να σκεφτονται τι 8α κανουν, για να εμπλουτισουν τη διατροφη τους. "Συντροφοι, λεει ο ενας. εγω δεν αντεχω αλλο να τρωω καρυδες, θα φυγω,θα κολυμπησω,να ψαξω να βρω τπτ αλλο να φαω γιατι θα τρελαθω." Εισαι με τα καλα σου,τον αποπαιρνουν οι αλλοι, που θα πας και δε ξερουμε που ειμαστε και τι υπαρχει εκει εξω κτλ κτλ, τελοσπαντων αυτος δεν πειθεται,και ξεκινα για το ταξιδι του.

\

Βουταει στη θαλασσα, κολυμπαει... κολυμπαει.... κολυμπαει.... κολυμπαει.... βρισκει ενα νησι,βγαινει στη στερια και περπαταει....περπαταει.... περπαταει.... περπαταει..... περνα απο δαση,απο βουνα,απο πεδιαδες,και παλι δαση,βουνα,πεδιαδες,και φτανει στην αλλη ακρη του νησιου,ξαναπεφτει στη θαλασσα και κολυμπαει... κολυμπαει.... κολυμπαει.... κολυμπαει....βρισκει αλλο νησι, ανεβαινει και περπαταει.... περπαταει....περπαταει.... περπαταει.... περπαταει....περνα απο δαση βουνα λαγκαδια και to make a long story short, βρισκει μια καλυβα στη μεση ενος δασους και μπαινει μεσα. Εκει βρισκει μια γριουλα, η οποια τον βλεπει ετσι ισχνο και πεινασμενο και τον ρωταει : "Τι να σου βαλω να φας αγορι μου,πα'ι'δακια η corn flakes?" ο τυπος παιρνει τα cornflakes, τρωει καλα καλα, και τοτε σκεφτεται τους συντροφους του στο νησι. "Πω πω οι καημενοι τρωνε ακομα καρυδες,ειναι κριμα, θα παω να τους φερω.

Αφηνει τη γρια και παιρνει το δρομο για το νησι. κολυμπαει κολυμπαει καλυμπαει περπαταει περπαταει περπαταει ξανα κολυμπαει κολυμπαει κολυμπαει, και φτανει στο νησι, βρισκει τους 2 φιλους του να τρωνε καρυδες. Τους διηγειται τι εγινε και τους προτρεπει να πανε. Ο ενας ειναι αμεταπειστος, ο 2ος ομως τον ειδε ετσι χορτατο και ζηλεψε, παιρνει λοιπον κ αυτος το δρομο για το νησι και...

Βουταει στη θαλασσα, κολυμπαει... κολυμπαει.... κολυμπαει.... κολυμπαει.... βρισκει ενα νησι,βγαινει στη στερια και περπαταει....περπαταει.... περπαταει.... περπαταει..... περνα απο δαση,απο βουνα,απο πεδιαδες,και παλι δαση,βουνα,πεδιαδες,και φτανει στην αλλη ακρη του νησιου,ξαναπεφτει στη θαλασσα και κολυμπαει... κολυμπαει.... κολυμπαει.... κολυμπαει....βρισκει αλλο νησι, ανεβαινει και περπαταει.... περπαταει....περπαταει.... περπαταει.... περπαταει....περνα απο δαση βουνα λαγκαδια και , βρισκει την καλυβα στη μεση του δασους και μπαινει μεσα. Εκει βρισκει τη γριουλα, η οποια τον βλεπει ετσι ισχνο και πεινασμενο και τον ρωταει : "Τι να σου βαλω να φας αγορι μου,πα'ι'δακια η corn flakes?" και διαλεγει τα cornflakes. τρωει καλα, σηκωνεται και σκεφτεται ρε το μαλακα τον τριτο,δε γινεται,θα παω πισω στο νησι και 8α τον πεισω να ερθει.

Επιστρεφει λοιπον και αυτος πισω στο νησι τους (με τη γνωστη διαδικασια η οποια ειναι οτι πρεπει αμα θες να σπασεις τα νευρα αυτων που ακουνε το ανεκδοτο) και πειθει τον τριτο ναυαγο να παει κ αυτος να βρει τη γρια.... Φτανει λοιπον και ο τριτος στο σπιτακι στο δασος και η γρια τον ρωταει, τι θα φας, πα'ι'δακια η cornflakes, και της απανταει ¨πα'ι'δακια"

Ποιο το ηθικον διδαγμα (πω πω κουραστηκα)

:splats::splats::splats: 2 στους 3 τρωνε cornflakes :splats::splats::splats::splats:

δε μου φαινεται και τοσο ωραιο σε μορφη κειμενου,αλλα αφου εκανα τον κοπο να το γραψω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά ο λόγος που ξεράθηκα είναι ότι μόνο το προφανές δεν περίμενα ν'ακούσω ως ηθικόν δίδαγμα :lol: ακόμα γελάω.... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μια μέρα ένα ποντικάκι περνούσε από ένα σημείο της ζούγκλας και καθώς

> >προχωρούσε άκουσε κάποιον να φωνάζει βοήθεια.

> >

> >Κοιτάει σαστισμένο και βλέπει μέσα σε ένα μεγάλο λάκκο έναν ελέφαντα

> >που προσπαθεί απεγνωσμένα να σκαρφαλώσει για να βγει αλλά του κάκου.

> >

> >Τότε του λέει το ποντικάκι:

> >

> >- Μη στεναχωριέσαι φιλαράκο εγώ θα σε σώσω...

> >

> >Αμέσως ο φίλος μας τρέχει σπίτι του, ανοίγει το γκαράζ και βγάζει την

> >Porsche του, την γκαζώνει και τρέχει στον λάκκο του ελέφαντα.

> >

> >Πετάει μέσα ένα σχοινί, το δένει στον προφυλακτήρα και λέει του

> >ελέφαντα

> να

> >το δέσει στη μέση του. Ευθύς αμέσως βάζει την Porsche

> >

> >στην πρώτη και τραβάει το παχύδερμο έξω με ασφάλεια. Ο ελέφαντας τον

> >ευχαριστεί και πάει στη δουλειά του.

> >

> >Ένα μήνα αργότερα, από το ίδιο σημείο της ζούγκλας περνάει τώρα ο

> ελέφαντας.

> >Ενώ έκοβε βόλτες ακούει φωνές για βοήθεια. Τρέχει στο

> >

> >λάκκο και βλέπει το ποντικάκι μέσα.

> >

> >- Αδελφάκι μη φοβάσαι θα σε 'χω έξω σε μισό λεπτό, του λέει.

> >

> >Mια και δυο δρασκελίζει τον λάκκο και αφήνει την τεράστια προβοσκίδα

> >του

> να

> >ξετυλιχτεί σιγά-σιγά προς τα κάτω. Αμέσως το ποντικάκι

> >

> >γαντζώνεται επάνω της και βγαίνει έξω.

> >

> >Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας μας είναι:

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >

> >Όταν την έχεις μεγάλη δε χρειάζεσαι Porsche!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθημα 1ο

Ένας άνδρας μπαίνει για μπάνιο τη στιγμή που η γυναίκα του μόλις βγαίνει. Εκείνη τη στιγμή χτυπά η πόρτα. Η σύζυγος τυλίγει μια πετσέτα γύρω της και τρέχει να ανοίξει. Ανοίγοντας, αντικρίζει το γείτονα. Πριν αρθρώσει λέξη, ο Γιάννης ο γείτονας της λέει: «Θα σου δώσω 800 Ευρώ αν αφήσεις την πετσέτα να πέσει στο πάτωμα. Αφού το σκέφτηκε για μια στιγμή, η γυναίκα, αφήνει την πετσέτα και στέκεται ολόγυμνη μπροστά στο Γιάννη. Μετά από λίγα λεπτά, ο Γιάννης, βγάζει 800 Ευρώ, της τα δίνει και φεύγει.

Η γυναίκα τυλίγει πάλι την πετσέτα και γυρίζει στο μπάνιο. Ο σύζυγος τη ρωτά ποιος ήταν και αυτή του απαντά ότι ήταν ο Γιάννης ο γείτονας. «Ωραία», λέει ο σύζυγος, «Σου είπε τίποτα για τα 800 Ευρώ που μου χρωστάει;»

Ηθικό Δίδαγμα: Αν μοιράζεσαι κρίσιμες πληροφορίες που αφορούν κέρδος με τους μετόχους σου, μπορεί να είσαι σε θέση να αποφύγεις αναπόφευκτη έκθεση!

Μάθημα 2ο

Ένας παπάς προσφέρθηκε να οδηγήσει μια καλόγρια με το αυτοκίνητό του. Μπαίνει η καλόγρια στο αυτοκίνητο και καθώς κάθεται, ανοίγει το ρούχο της και αποκαλύπτει τα πόδια της. Ο παπάς παραλίγο να τρακάρει. Αφού κέρδισε τον έλεγχο του αυτοκινήτου, διστακτικά άπλωσε το χέρι του στο γόνατό της. Η καλόγρια γυρίζει και του λέει: « Πάτερ θυμάσαι τον ψαλμό 129;» Ο παπάς δαγκώθηκε. Μετά από λίγο όμως δεν άντεξε τον πειρασμό και ξαναάπλωσε το χέρι του. Η καλόγρια επανέλαβε: «Πάτερ, θυμάσαι τον ψαλμό 129;» Ο παπάς απολογήθηκε: «Συγνώμη, αδερφή, αλλά η σάρκα είναι αδύνατη».

Με τα πολλά έφτασαν στη Μονή και η καλόγρια πήγε στη δουλειά της. Φτάνοντας στην εκκλησία, ο παπάς τρέχει στο βιβλίο των ψαλμών και ψάχνει να βρει τον 129. Διαβάζει: «Προχώρα μπροστά και ψάξε ψηλά, θα βρεις τη δόξα»

Ηθικό Δίδαγμα: Αν δεν είσαι καλά πληροφορημένος στη δουλειά σου, μπορεί να χάσεις μια σπουδαία ευκαιρία.

Μάθημα 3ο

Ένας, πωλητής, ένας διοικητικός και ο Μάνατζερ πήγαιναν για γεύμα, όταν βρίσκουν στο δρόμο ένα παλιό λυχνάρι. Το τρίβουν και βγαίνει ένα τζίνι. Το τζίνι λέει: «Θα δώσω στον καθένα σας από μια επιθυμία». «Εγώ πρώτος, εγώ πρώτος» πετάγεται ο διοικητικός. «Θέλω να είμαι στις Μπαχάμες, να οδηγώ ένα speed-boat χωρίς να έχω καμία έννοια.» Πουφ, και εξαφανίστηκε. « Εγώ τώρα, εγώ τώρα» πετάγεται ο πωλητής. «Θέλω να είμαι στη Χαβάη, ξαπλωμένος σε μια παραλία με την προσωπική μασσέρ μου, μια ατέλειωτη προμήθεια από Πίνα Κολάδας και τον έρωτα της ζωής μου». Πουφ, πάει κι αυτός. «Ο.Κ. είναι η σειρά σου» λέει το τζίνι στον Μάνατζερ. Ο Μάνατζερ λέει: «Θέλω αυτούς τους δύο πίσω στο γραφείο μετά το γεύμα».

Ηθικό Δίδαγμα: Πάντα να αφήνεις το αφεντικό σου να μιλάει πρώτο.

Μάθημα 4ο

Ένα κοράκι καθόταν σε ένα δέντρο, χωρίς να κάνει τίποτα όλη τη μέρα. Ένας λαγός τον ρωτάει: «Μπορώ να κάτσω κι εγώ σαν κι εσένα, και να μην κάνω τίποτα όλη τη μέρα;»

Το κοράκι απαντά: «Φυσικά, γιατί όχι;» Έτσι λοιπόν κάθεται και ο λαγός στο χώμα κάτω από το δέντρο και χαλαρώνει. Μια αλεπού πηδάει και τρώει το λαγό.

Ηθικό Δίδαγμα: Για να μπορείς να κάθεσαι όλη μέρα, χωρίς να κάνεις τίποτα, πρέπει να κάθεσαι πολύ ψηλά.

Μάθημα 5ο

Μια γαλοπούλα κουβέντιαζε με ένα ταύρο. « Θα ήθελα πάρα πολύ να ανέβω στην κορυφή αυτού του δέντρου, αλλά δεν έχω την ενέργεια» λέει η γαλοπούλα. «Γιατί δεν τρώς λίγο από τα απορρίματά μου» προτείνει ο ταύρος «είναι γεμάτα θρεπτικά συστατικά». Η γαλοπούλα τρώει λίγη κοπριά και διαπιστώνει ότι της έδωσε αρκετή ενέργεια για να ανεβεί στο πρώτο κλαδί του δέντρου. Την επομένη, αφού έφαγε περισσότερη κοπριά, κατάφερε να ανεβεί στο δεύτερο κλαδί του δέντρου. Τελικά την τέταρτη μέρα, αφού έφαγε μπόλικη κοπριά, κατάφερε να ανέβει στην κορυφή του δέντρου. Δεν πέρασε πολλή ώρα όμως και ένας κυνηγός την εντόπισε και την σκότωσε.

Ηθικό Δίδαγμα: Τα «σκατά» μπορεί να σε ανεβάσουν στην κορυφή, αλλά δεν θα σε κρατήσουν εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χι χι χι!

Σε αυτό το φόρουμ ναι, σε άλλο τόπικ όμως!

Άλλωστε δια της επαναλήψεως επιτυγχάνεται η μάθησις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Κύρηγμα στην εκκλησία

Ένας παπάς αποφασίζει, οτι μια επίδειξη θα έδινε άλλη βαρύτητα στο κυριακάτικο κήρυγμα, γι αυτό έβαλε 4 σκουλήκια σε 4 μπουκάλια.

-Το πρώτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε οινόπνευμα

-Το δεύτερο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε καπνό

-Το τρίτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε σπέρμα

-και το τέταρτο σκουλήκι σε μπουκάλι που περιείχε καθαρό νερό.

Στο τέλος του κηρύγματός του ο παπάς δίνει τα αποτελέσμα της διαδικασίας αυτής:

- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι του αλκοόλ, πέθανε

- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι του καπνού, πέθανε

- το σκουλήκι που τοποθετήθηκε στο μπουκάλι με το σπέρμα, πέθανε

- αυτό μόνο που τοποθετήθηκε μέσα στο καθαρό νερό έζησε.

Ο παπάς απευθυνόμενος στο εκκλησίασμα ρώτησε: "Ποιό είναι λοιπόν το ηθικό δίδαγμα, από αυτήν την παραβολή;"

Και μια γριούλα από το βάθος της εκκλησίας αναφωνεί:

. "ΌΣΟ ΠΙΝΟΥΜΕ, ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΗΔΙΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ!!!!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.