Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Ivann

Να ρωτησω κάτι που φανταζομαι ότι αφορά και τους υπόλοιπους συναδελφους που ενδιαφέρονται να ανέβουν. Πόσο καιρό πρίν πρεπει να στειλουμε Lebenslauf ??? Χρειάζεται μαζί και Motivationsbrief ???

Σ ευχαριστούμε

Εγω προσωπκα με το που εδωσα το Β1 αρχισα να στελνω αμεσως μεσω μαιλ μονο το βιογραφικο μου κ ενα μικρο κειμενακι.ονομα,προυπηρεσια κ οτι ενδιαφερομαι να δουλεψω στην ταδε κλινικη.τωρα εσυ μπορεις κ απο πιο νωρις.εγω το εκανα ετσι επειδη δεν ημουν σιγουρος για τα γερμανικα μου μεχρι να δωσω εξετασεις

Τροποποιήθηκε από Remy Fincher
Για όνομα του Θεού, μάθετε να κάνετε σωστό quote. Και μόνο αν απαντάτε ακριβώς στο συγκεκριμένο ποστ και όχι στο χρήστη.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλησπέρα..παιδιά ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στη Γερμανία.διαβάζω στο site συνέχεια όλες τις αναρτήσεις και έχω λιγο μπερδευτει.για κάποιον που δεν γνωρίζει τίποτα απο τη διαδικασία που απαιτειται, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθησει για τα απλά και πρακτικά ζητήματα? π.χ. τι χαρτιά ακριβώς χρειάζονται????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται την ειδικοτητα. Αν ψαχνεις παθολογια χειρουργικη πχ κ με πολυ μετρια γερμανικα μπορει να βρεις θεση καπου περιφερειακα.

Οσο λιγοτερο αναγκη σε εχουν τοσο περισσοτερες απαιτησεις εχουν στη γλωσσα. Εγω κανω γυναικολογια οπου σχετικα υπαρχουν θεσεις, ειναι μετριας

δυσκολιας. Για να ξεκινησεις γυναικολ σε καποιο αξιολογο νοσοκομειο πρεπει ναχεις επιπεδο τουλαχ Β2. (Δε μετραει τοσο το πτυχιο εννοω στην πραξη Β2). Δηλ να μπορεις να καταλαβαινεις τι σου λενε, να μιλας κ να γραφεις καλα. Τους νοιαζει αν μπορεις να λειτουργεις στην κλινικη με τους ασθενεις κ το προσωπικο. Οποτε η γνωμη μου ειναι να ξερετε οσο πιο καλα μπορειτε τη γλωσσα.

Ετσι ουτε συνεντευξεις θα "καψετε", δε θα αναγκαστειτε να δουλεψετε για καιρο σε κανενα κορφοβουνι κ θα κανετε τη ζωη σας ευκολοτερη μετα, γιατι

ακομα κ αν τους ξεγελασετε στη συνεντευξη οτι ξερετε, στην κλινικη μεσα σε 2 βδομ θα καταλαβουν αν αξιζετε η οχι κ αν δεν αξιζετε θα εχετε πολλα προβληματα. (ρεζιλεμα, θαψιμο, περιφρονηση κ περιθωριοποιηση, δε θα σας εμπιστευονται για τιποτα κ μπορει κ να σας διωξουν).

Πρεπει εκτος απο καλα γερμανικα στην ασκηση της δουλειας να επικοινωνειτε κ με το προσωπικο, τις νοσηλευτρ κλπ. Οχι να ειστε σε μια γωνια αμιλητοι.

Μη σας τρομαζω. Σιγουρα θα βελτιωθειτε πολυ κ στους πρωτους μηνες δουλειας αλλα προσωπικη συμβουλη οσο πιο καλα μπορειτε τη γλωσσα.

ΑΝ τωρα καποιος επειγεται τοσο νανεβει απροετοιμαστος ας το ρισκαρει. Θα τα καταφερει κ αυτος αλλα θα ταλαιπωρηθει αρκετα περισσοτερο.

Κ αλλιως ειναι να εισαι σε μια ξενη χωρα μονος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Τελειωνω ειδικοτητα μικροβιολογιας. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν γενικοτερα θεσεις εργασιας για ιατρους βιοπαθολογους στη Γερμανια και κατα ποσο διαφερει η συγκεκριμενη ειδικοτητα σε ενα γερμανικο απο ενα ελληνικο νοσοκομειο? Σχετικα με το επιπεδο της γλωσσας εχω το Β1, χρειαζεται για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα κατι περισσοτερο μια και δεν εχεις λογικα την επαφη και το διαλογο με τον ασθενη που εχουν αλλες ειδικοτητες (λογικα παντα δε γνωριζω πως ειναι εξω ο μικροβιολογος)

ευχαριστω πολυ!

Τροποποιήθηκε από ef agwnizesthai
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Τελειωνω ειδικοτητα μικροβιολογιας. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν γενικοτερα θεσεις εργασιας για ιατρους βιοπαθολογους στη Γερμανια και κατα ποσο διαφερει η συγκεκριμενη ειδικοτητα σε ενα γερμανικο απο ενα ελληνικο νοσοκομειο? Σχετικα με το επιπεδο της γλωσσας εχω το Β1, χρειαζεται για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα κατι περισσοτερο μια και δεν εχεις λογικα την επαφη και το διαλογο με τον ασθενη που εχουν αλλες ειδικοτητες (λογικα παντα δε γνωριζω πως ειναι εξω ο μικροβιολογος)

ευχαριστω πολυ!

Όσον αφορά στο επίπεδο της γλώσσας, το Β2 χρειάζεται για την έκδοση της Approbation.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Τελειωνω ειδικοτητα μικροβιολογιας. Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν γενικοτερα θεσεις εργασιας για ιατρους βιοπαθολογους στη Γερμανια και κατα ποσο διαφερει η συγκεκριμενη ειδικοτητα σε ενα γερμανικο απο ενα ελληνικο νοσοκομειο? Σχετικα με το επιπεδο της γλωσσας εχω το Β1, χρειαζεται για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα κατι περισσοτερο μια και δεν εχεις λογικα την επαφη και το διαλογο με τον ασθενη που εχουν αλλες ειδικοτητες (λογικα παντα δε γνωριζω πως ειναι εξω ο μικροβιολογος)

ευχαριστω πολυ!

Όσον αφορά στο επίπεδο της γλώσσας, το Β2 χρειάζεται για την έκδοση της Approbation.

Ετσι ειναι αλλα σε μια μου συνεντευξη στο Baden Württemberg γνωρισα εναν Αλβανο επιμελητη που μου ειπε οτι δεν κατειχε ουτε κατεχει καποιο Γερμανικο πτυχιο. Οποτε θεωρω οτι αν η κλινικη σε θελει πολυ,ισως μπορει να παρακαμψει καποιες διαδικασιες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι ειδικευομενη παιδιατρικης στο νοσοκομειο St. Ansgar στο Hoexter (κρατιδιο Nordrhein Westphalen)(akademisches Lehrkrankenhaus του πανεπιστημιακου στο Goettingen). Μολις αδειασε μια θεση - ακομα δεν εχει βγει αγγελια!

Το νοσοκομειο δινει πληρη ειδικοτητα.

Προυποθεση: πολυ καλα γερμανικα, κατα προτιμηση: με επαγγελματικη εμπειρια (οχι προυποθεση)

Οποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνησει μαζι μου στο IriniB@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Ηθελα να κάνω 2 ερωτήσεις σε όσους άρχισαν ήδη ειδικότητα στη Γερμανία.

Πόσο καιρό πρίν αρχίσαν τις αιτήσεις.

Και αρκεί το Β2 για να ανταπεξέλθει κάποιος (πέραν του aprrobation)?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το β2 αρκει αν η ειδικοτητα δεν ειναι πολυ ανταγωνιστικη σε θεσεις πχ παθολ, χειρουργ, ψυχιατρ κλπ. Σε πιο δυσκολες

πχ δερματολ, οφθαλμιατρ, ωρλ κλπ θελει να εισαι σε καλυτερο επιπεδο γλωσσας, χωρις να αποκλειεται εννοειται να σε παρουν.

Θελω να πω οτι η ανοχη τους ειναι μεγαλυτερη αν εχουν ελλειψη υποψηφιων. Για πχ σε περιζητο νοσοκομειο ειναι πιο δυσκολο να βρεις

μονο με γνωσεις Β2 ακομα κ σε πιο ευκολες ειδικοτητες. Δωσε εμφαση στα προφορικα. Να εχεις ανεση στην ομιλια οσο μπορεις.

Αν εισαι Ελλαδα σπανια να σου απαντησουν σε αιτηση νωριτερα απο ενα μηνα. Σε μενα καποιοι απαντησαν κ στο 2μηνο.

Γενικα αν στειλεις ενα μηνα πριν την ημερομηνια που θες να δωσεις συνεντ ειναι καλα.

Οταν ειχα στειλει αιτησεις ενω ημουν Γερμανια γιατι ηθελα ναλλαξω νοσοκ καποιοι μου απαντ σε μια βδομ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο γραμμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος , μπορείς να αναφέρεις ότι ενδιαφέρεσαι να αρχίσεις σε 6 μήνες πχ.?

Και αν προκύψουν συνεντέξεις, μπορείς να ρυθμίσεις την ημερομηνία?

Ωστε πχ να ανέβεις 1 φορά για όσες σε καλέσουν?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μπορεις αν κ οι περισσοτεροι θελουν οσο το δυνατον νωριτερα να ξεκινησεις. Χλωμο να σου πουν σε 6 μηνες. Συνηθως σε θελουν το πολυ σε 2-3 μηνες. Αν σε καλεσουν για συνεντ μπορεις να προτεινεις εννοειται ημερομηνια ωστε να βαλεις κ αλλες μαζι. Κ αυτο ειναι το λογικο για να γλιτωσεις ταξιδια κ λεφτα. Απτη στιγμη που θα σε καλεσουν μπορεις να βαλεις πχ τη συνεντ 2-3 βδομ μετα κ κατα τη διαρκεια της συνεντ θα σε ρωτησουν ποτε θα μπορεις να ξεκινησεις δουλεια. Εκει μπορεις να επικαλεστεις λογους πχ οτι αργει λιγο η εκδοση της Approbation κ οτι θα εισαι διαθεσιμος σε ενα μηνα η παραπανω. Γενικα εξαρταται απτην καθε θεση. Ειναι σχετικο.

Το συζητας με τον καθε εργοδοτη αυτο. Προσπαθησε παντως αν μπορεις να μην τα καθυστερεις πολυ. Να δειχνεις ετοιμος να ξεκινησεις γρηγορα.

Πολλοι πχ παιρνουν τη θεση απλα επειδη εχουν ηδη την αδεια επαγγελματος κ μπορουν να ξεκιν αμεσα κ δε χρειαζ να τους περιμενουν 1-2 μηνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εχω καιρο να μπω στο forum, αλλα επειδη εχω χρονο και βλεπω οτι υπαρχει ακομα ενδιαφερον πολυ, θα γραψω καναδυο πραγματα, βασικα την εμπειρια μου.

1. Το διαβασμα του παροντως thread ελαχιστα με βοηθησε. Βασικα το μονο που εμαθα ηταν οτι η Approbation εκδιδεται απο το Regierungspräsidium του κρατιδιου. Οι προσωπικες εμπειριες του καθενος ηταν χρησιμες, κυριως σε οτι αφορα το πως εκαναν πραγματα. Η ενθαρυνση ή αποθαρυνση του να ερθω αποδειχτηκε παντελως αχρηστη λογω των πολυ διαφορετικων αποψεων. Υπο αυτη την εννοια και το δικο μου post μπορει να ειναι απο λιγο εως παντελως αχρηστο.

2. Οι περισσοτεροι συναδελφοι που ηδη ηταν Γερμανια ειχαν το υφος "εγω ηρθα και στα π@π@ρι@ μου", "ψαξε μονος σου μικρε", "ωχ θα γεμισουμε Ελληνες και θα μειωθουν οι πιθανοτητες να βρεθουν θεσεις τωρα που θα αποτυχουμε στο probe Zeit" και αλλα τετοια αλλαζονικα. Χαρακτηριστικα εχω αποθηκευμενα στο inbox μου μηνυματα συναδελφων που προηγουμενως εψαχναν απελπισμενα για πληροφοριες στο παρον thread, να μου λενε "δεν εχω χρονο, ουτε διαθεση να σου απαντησω".... Ευτυχως τα γραπτα μενουν. Φυσικα υπηρχαν και ατομα που ηθελαν να βοηθησουν με προσωπικο οφελος. Ο μονος που εχει μεινει στο μυαλο μου ως ειλικρινης ως προς τη διαθεση να βοηθησει ειναι αυτος ο Χρηστος απο το Μοναχο. Να ειναι καλα το παιδι.

Γιατι τα λεω ολα αυτα; Γιατι ειναι σημαντικοτατο οταν σκεφτεστε αν θα ανεβετε και πως, να φιλτραρετε και να αξιολογειτε καταλληλα τις πληροφοριες.

3. Εγω λοιπον μια ωραια πρωια κατα τις 20 Αυγουστου ετοιμαζομουν να ανεβω Αγγλια, εχοντας τα παντα ετοιμα, βιογραφικο, GMC registration, προετοιμασια για Interviews κλπ. Τη Γερμανια πολυ επιφανειακα την ειχα σκεφτει λογω γλωσσας. Ειχα το Β1 απο το 2004 και δεν θυμομουν τιποτα. Τι μεσολαβησε λοιπον; Αφενος τα οικονομικα μου δεν μου επετρεπαν να μεινω πολυ καιρο ανεργος πληρωνοντας νοικι καθε μηνα. Αφετερου η ανασφαλεια του Αγγλικου συστηματος με ανησυχουσε, αφου δεν ηθελα να παω να κανω 5 χρονια lokum και να γυρισω να τα αναγνωρισω στο ελλαδισταν. Και για μπω σωστα στο συστημα, επρεπε να ξοδεψω ακομα 3 χρονια. Υπολογιζα λοιπον να τελειωσω το 2019 στην Αγγλια. Αντιθετα στη Γερμανια ειχα καπου να μεινω μερικους μηνες, το συστημα ειναι πιο straight forward και υπολογισα να τελειωσω το 2016. Εννοειται βασικος στοχος και στις 2 περιπτωσεις ηταν και ειναι να μεινω στις χωρες.

3. Αφου λοιπον τα ζυγισα, μετα απο 10 ημερες φορτωσα το αμαξι μου και ηρθα οδικως απο την Ιταλια κοντα στη Στουτκαρδη σε συγγενεις. Αν ειχα οικονομικη ανεση, θα νοικιαζα ενα δωματιακη με 400€ το μηνα warm (ολα μεσα). Δεν την ειχα.

5 Σεπτεμβριου γραφτηκα στο Rathaus (Anmeldung), ανοιξα τραπεζικο λογαριασμο, εκανα συμβολαιο για κινητο και βρηκα φροντιστηριο (Volkhochschule που αποδειχτηκε μαπα, αλλα μια επαναλληψη την εκανα). Εννοειται οι συνενοησεις και τα mail ηταν στα αγγλικα!! Αφου βρηκα καλυτερο φροντιστηριο, εδωσα το Β2 στις 17 Δεκεμβριου. Μετα τις διακοπες των Χριστουγεννων πηγα Gastarzt σε ενα νοσοκομειο στο Pforzheim, μια πολη 120.000 κατοικων κοντα μου. Το βασικο προβλημα ηταν η αναμονη των αποτελεσματων του B2. Μην την θεωρησετε αμελητεα... Τα αποτελεσματα βγηκαν 7 Φεβρουαριου!!!!

4. Στο μεταξυ στο νοσοκομειο παρατηρησα οτι οι σχεσεις μεταξυ του προσωπικου ηταν πολυ καλες στο Abteilung που ημουν (Unfallchirurgie - Orthopädie) και οι Assistenzärzte ειχαν καλους χρονους στο χειρουργειο. Χαρακτηριστικα, ως Gastarzt εκανα πιο πολλα πραγματακια απο φιλο που δουλευε αρκετους μηνες ως Assistenzarzt αλλου. Ετσι αποφασισα να ζητησω να μεινω. Αν και δεν ειχαν θεση και ο διευθυντης-καθηγητης εχει μπουχτησει στους ξενους, με πηραν. 1η Μαρτιου εκανα συμβολαιο.

5. Η πρωτη εβδομαδα ηταν δραμα. Δεν μπορουσα να γραψω γραμμα χωρις βοηθεια. Σιγα σιγα καλυτερευσαν τα πραγματα, μεγαλο μπονους για εμας τους Ελληνες οτι ξερουμε να παρουμε αιμα, αερια αιματος και λογω αγροτικου δεν ειμαστε ασχετοι απο φαρμακα. Φυσικα μολις εμαθα το ηλεκτρονικο τους συστημα σε ενα καλο βαθμο για ψαρι, αποθηκευα τα γραμματα μου σαν μοντελα για να γραφω πιο ευκολα τα επομενα.

Παρενθεση: το Approbation στο Baden Württemberg απαιτει απο το Σεπτεμβριο του 2011 εκτος απο το B2 και ärztliche mündliche Prüfung. Στην αιτηση, οπου αναφερονται και ολα τα απαιτουμενα εγγραφα, σου προτεινεται να κανεις ενα Kurs στο Freiburg για καποια λεφτα... Επειδη ομως την ψιλιαστηκα οτι η ολη ιστορια ηταν για τα ... Ψαρια, εβαλα εναν Oberarzt να τηλεφωνησει στο Regierungspräsidium και να τους πει οτι θεωρει πως ειμαι ετοιμος και βιαζεται να με βαλει στο προγραμμα εφημεριων. Εκει λοιπον η κυρια Ho*****th του αποκαλυψε οτι μπορει και αυτη να με εξετασει προφορικα, απλα προτεινει το Kurs για καλυτερα και βεβαια λογω φορτου εργασιας. Η εξεταση ηταν μια φιλικη κουβεντα με αρκετο χαβαλε οπου με ρωτησε για Bandscheibevorfall, μια εμπειρια μου απο Ελλαδα (κατι ειχα ετοιμασει ευτυχως) και πως δουλευει το συστημα στην Ελλαδα. Μου ειπε οτι τα Γερμανικα μου ( που εγω ακομα θεωρω ανεπαρκεστατα) ηταν απο τα καλυτερα. Φανταστειτε τι εχουν ακουσει....

6. Τελος γι αυτους που ενδιαφερονται κυριως γι αυτα... Ο βασικοσ μισθος μου ειναι 2371€ καθαρα. Παιζουν και κατι μικρουλια εξτρα. Εφημεριες δεν ξεκινησα ακομα, μετα το 2ο μηνα. Παω στις 7.15 κατα μεσω ορο στη δουλεια και φευγω μετα τις 18.30 (επισημα 7.30 - 16.30). Ελπιζω μολις αρχισω να γινομαι πιο αποτελεσματικος με το χρονο λογω γλωσσας, να μπορω να φευγω νωριτερα. Παντως περναω μια χαρα!! Η ζωη ειναι φτηνοτερη απο την Ελλαδα (super market, ποτα, καφεδες) και το εστιατοριο του νοσοκομειου μαγειρευει μια χαρα! Απο γυναικες επισης χαμος γι αυτους που ενδιαφερονται ;)

7. Το νοσοκομειο ειναι περιπου σαν ενα ιδιωτικο στην Ελλαδα σε υποδομες. Χειρουργεια εχει καθε μερα 6-7 και ολο και κατι πιανουν τα χερακια μας απο τον 1ο μηνα. Πολυ ευχαριστημενος δηλαδη. Το επιπεδο γνωσης των Ober και Fachärzte ειναι καλο, χωρις επικλησεις προς την αυθεντια οπως στο ελλαδισταν (" απο την εμπειρια μου...."). Ο,τι λενε τα βιβλια και οι εργασιες. Το μονο προβλημα ειναι οτι καποιες στιγμες η ποσοτητα εργασιας ξεπερναει τις δυνατοτητες μου. Αλλα το αναγνωριζουν, ακομα και στις παραληψεις!

Αυτα. Προφανως η εμπειρια μου ειναι πολυ θετικη. Οπως και να εχει κρατειστε αυτα που σας ταιριαζουν απο το post. Αλλα προς θεου μη δισταζετε. Ποτε δεν θα εχετε 100% απαντησεις σε ολα... Δωστε του χρονο...

Ich wünsch euch viel Glück!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλώς από περιέργεια. Συνάδελφε, ποιο Β2 πήρες? Τelc ή Goethe?( γιατί στην Bezirksregierung του Arnsberg όταν ακούνε το πρώτο παθαίνουν ένα σοκ ενώ το δεύτερο το θέλουν και με βαθμό παρακαλώ) Εγώ ανέβηκα έδωσα και πήρα το Goethe στην Βόννη, αλλά βγήκε μετά από δύο τρεις μέρες το αποτέλεσμα.

Επίσης τα ωράρια επίσημα είναι 8ΩΡΟ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ βάσει νόμου και την επόμενη της εφημερίας έχεις ρεπό. Εμένα το λεωφορείο 7.30 με αφήνει στην κλινική αλλά η εργασία είναι 8 με 16.30 με μισή ώρα Mittagspause. Στο Innere Abteilung αυτά. Στους χειρουργούς, γυναικολόγους τα πράγματα αλλάζουν. Το ωράριο είναι 7 με 15.30 με Mittagspause. Το αργότερο που έχω μείνει είναι 17.30 άντε 18.00 βαριά βαριά αν έχει αφήσει δουλειά συνάδελφος ή θέλω να δω τοποθέτηση κεντρικού φλεβικού καθετήρα- όταν υπάρχει κανάς χριστιανός να μου δείξει...

Όπως και να έχει τα πράγματα αλλάζουν από κλινική σε κλινική. Σε αυτή που βρίσκομαι εγώ εδώ και πέντε μήνες, τουλάχιστον στο τμήμα της Innere η εκπαίδευση και η Ιατρική που ασκούν είναι για κλάματα. Οπότε δεν βλέπω να κλείνω καν το Probezeit. Μιλάμε για πράγματα, που αν συνέβαιναν πίσω στο "Ελλαδιστάν" θα μας τρέχανε... Τέλος πάντων δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν. Εμπειρίες καταθέτουμε όλοι μας. Πάντα η επιλογή κλινικής είναι θέμα τύχης μιας και από ένα Hospitation δεν μπορείς να καταλαβεις πώς λειτουργεί, ποιο είναι το επίπεδο της εκπαίδευσης, πώς φέρονται εν γένει οι συνάδελφοι κτλ κτλ. Αυτά μόνο εκ των έσω, σαν Mitarbeiter δλδ τα αντιλαμβάνεσαι. Από τα καλά του συστήματος είναι πως αν δε σου αρέσει η εκάστοτε κλινική απλώς το δηλώνεις και φεύγεις αναζητώντας κάποια πιθανώς καλύτερη. Επίσης μια συμβουλή, ΜΗΝ πάτε με Manager. Δε θα επεκταθώ εδώ περισσότερο, απλώς ας πούμε πως γι'αυτούς αποτελούμε άλογα σε ιπποδρομία, και ο νοών νοείτω. Πάρτε τηλέφωνο όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Foreas πιο πάνω, στείλτε μόνοι σας mail και τηρείστε στάση αναμονής, υπάρχει τόσο μεγάλη έλλειψη που έχετε δυνατότητα επιλογής. Περάστε μια βόλτα από Aerzteblatt και δείτε πόσες θέσεις ανακοινώνονται κάθε 15 μερο

σχεδόν.

Και ένα μικρό clue. Στο κρατίδιο Nordrhein Westfalen έχουμε γεμίσει με συναδέλφους από Ρουμανίες, Σκόπια κτλ κτλ οι οποίοι πραγματικά ακόμη και με επειρία δεν ξέρουνε πού πάνε τα τέσσερα και μάλιστα κοιτάνε- τουλάχιστον από περιπτώσεις που γνωρίζω- να αναδειχθούν με άλλους τρόπους, δημιουργώντας άσχημο κλίμα σε κλινικές, γκρίνια κτλ κτλ. Επίσης το 90% των συναδέλφων δε μιλάνε καλά γερμανικά και γράφουν ακόμη χειρότερα. Ο λόγος? Ταχύρρυθμα των 2-3 μηνών, Telc B2 στο τέλος που δε γνωρίζω άνθρωπο που να μην το έχει πάρει και εν τέλει Beruferlaubnis, Approbation μετά από 6μηνο και έχει ο Θεός... Οι ασθενείς είναι τα πειραματόζωα.

Προσπαθείστε να βρείτε κλινική όπου το Schwerpunkt θα είναι ο τομέας που σας ενδιαφέρει. Αν πάτε σε κλινική όπου η Χειρουργική είναι η κύρια πηγή εσόδων και η Παθολογία φυτοζωεί τότε θα υπάρχει και η ανάλογη εκπαίδευση. Ό,τι άλλο χρειαστείτε το mail μου είναι στη διάθεσή σας. Με αυτό που ανέφερε ο Raggy για τους Έλληνες συναδέλφους συμφωνώ απόλυτα.

Α και κάτι ακόμη για τις περιβόητες εξετάσεις του Μπάρμπα στο Arnsberg όπου ένας χριστιανός από όσους πήρα τηλέφωνο μια σωστή απάντηση δε μου έδωσαν για τον τύπο των εξετάσεων, παρά γενικές απαντήσεις "μη σκοτωθείς και στο διάβασμα", "έλα μωρέ τυπικό είναι θα κοπείς" κτλ. Ο άνθρωπος πέρα από άσχετος Ιατρικά, κάνει ερωτήσεις οι οποίες μου θύμισαν τις "ιατρικές" ερωτήσεις στη Φαρμακολογία, ανατομική κτλ στην Αθήνα για να πάρεις το 10 με το καλημέρα.( Ο ασθενής ακούει φωνές και ο γιατρος δεν ακούει τπτ. Τι έχει ο ασθενής? Λες και εσύ σχιζοφρένεια αλλά φευ... Ο ιατρος μπορεί να είναι κουφός οπότε δεν ακούει τη φωνή της νοσοκόμας από το διάδρομο ενώ ο ασθενής την ακούει. Ουδέν σχόλιον...) Δεν επεκτείνομαι περισσότερο απλώς θα αναφέρω πως από τα 10 άτομα που εξετάστηκαμε για Approbation μόνο μία κοπέλα που έμενε μικρή Γερμανία πήρε το χαρτί ενώ οι υπόλοιποι Beruferlaubnis 6μηνου και μπορούμε μετά από 5 μήνες να πάμε να πάρουμε την Approbation- φυσικά τα 350-400€ τα πληρώσαμε κανονικά και πρέπει να πληρώσουμε πάλι τα εξέταστρα την επόμενη φορά. Την ίδια στιγμή από φίλους σε άλλες Bezirksregierungen η διαδικασία είναι απλώς μια συνέντευξη για να δούνε πως μπορείς να μιλήσεις γερμανικά και να κατανοήσεις.

Τροποποιήθηκε από Killer7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Να ρωτήσω κάτι.

Εστω ότι έχω στείλει mail με παρουν για συνέντευξη σε κλινική και με δεχθεί ο Διευθυντής.

Απαξ και με δεχθεί μπορώ να αρχίσω ειδικότητα, ή υπάρχει χρονική καθυστέρηση για να πάρω την Αδεια Ασκησης?

Και πόσο διάστημα διαρκεί αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κάτι ακόμα να ρωτήσω.

Ανέφερες όχι απο Manager.

Για ποιο λόγο; Δεν είμαι υπέρ, απλά ρωτάω αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος.

Πχ δεν προσφέρουν καλές θέσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αν θα σε δεχθεί ο διευθυντης της κλινικής είναι και το κυριότερο. Δεν έχει καμμία σχέση με την έκδοση της Approbation. Αυτό είναι θέμα της Bezirksregierung. Δεν υπάρχει τυπικός χρόνος για έκδοση της Αpprobation. Πηγαίνεις εξετάζεσαι και σου τη στέλνουν συνήθως- για Arnsberg μιλώ πάντα- το πολύ μετά από δύο εβδομάδες. Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη ανησυχία αρκετών συναδέλφων με τα γραφειοκρατικά. Πάρτε το ναι από το διευθυντή και όλα τα άλλα τακτοποιούνται, δε θα σας πει όχι ο διευθυντής αν αργήσουν στην Bezirksregierung.

Αν σε δεχθεί μπορείς, όπως έγινε στην περίπτωσή μου, να κάνεις ένα μακράς διαρκείας hospitation κάτι σαν praktikum. Πας στην κλινική κανονικά, βοηθάς όπου χρειάζεσαι- αν και κανονικά άνευ αδειας δεν ακουμπάς τον ασθενή θεωρητικά πάντα-παίρνεις αίματα, γενικά προσαρμόζεσαι. Φυσικά δεν πληρώνεσαι, εγώ είχα μια κάρτα Praktikant όσο καιρό περίμενα που μου επέτρεπε να τρώω δωρεάν στο εστιατόριο της κλινικής. Μην παίρνεις ωστόσο τη δική μου περίπτωση σαν μπούσουλα. Οι άνθρωποι- ως επί το πλείστον- συνεννοήσιμοι είναι. Αν σου πούνε το "ναι", μπορείς και να επιλέξεις σε λογικά πλαίσια το πότε θα ξεκινήσεις, δλδ αν σε βολεύει μετά από ένα-δύο μήνες τους το αναφέρεις. Επίσης ρωτήστε στο hospitation πόσοι Oberaerzte υπάρχουν, δείτε πόσοι συνάδελφοι υπάρχουν και πώς εφημερεύουν. Μη βρεθείτε προ αρνητικής εκπλήξεως να είστε εσείς και άλλοι δύο τρεις αρχάριοι στην κλινική και ο επιμελητής άφαντος...

Τέλος το "όχι με manager" είναι καθαρά προσωπική μου άποψη που προέκυψε από τη δική μου εμπειρία, όπως και φίλων. Στο νοσοκομείο που είμαι ήρθανε άτομα ΜΟΝΟ με manager ο οποίος μαλιστα ειχε το θράσος να μας πάρει τηλ και να μας απειλήσει για τις ώρες εργασίας μας, γιατί στο hospitation λείψαμε μία μέρα- μετά πάντα από συνεννόηση με τον διευθυντή γιατί είχαμε γραφειοκρατικά να τακοτοποιήσουμε κτλ. Οι managers νοιάζονται να πάρουν τα χρήματα από την κλινική για τους νέους γιατρούς και μέχρι να υπογράψετε και να περάσει το Probezeit μπορούν να επεμβούν και να προκαλέσουν περιττό άγχος. Και προφανώς οι περισσότερες κλινικές που προσλαμβάνουν managers έχουν δυσκολία να βρουν γιατρούς για προφανείς λόγους. Είτε γιατί είναι σε κάποια ερημική περιοχή, είτε γιατί το επίπεδο της κλινικής είναι κάτω του μετρίου. Ψάξτε στο aerzteblatt.de εκεί βγαίνουν όλες οι θέσεις. Α και μην αγχώνεστε και πολύ, θέσεις υπάρχουν, δε θα σας τις κλέψει ο νεος συνάδελφος οπότε δε χρειάζεται ανταγωνισμός και παραπληροφόρηση.

Στην αρχή είναι πάντα δύσκολα. Αρκετοί φίλοι και γνωστοί αλλάξανε κλινικές μετά τον πρώτο καιρό γιατί δεν ήταν ικανοποιημένοι από συμπεριφορές, εκπαίδευση( που είναι και το κυριότερο). Καλά και άγια τα χρήματα, αλλά δε μετράνε μόνο αυτά.

Over and out και καλή τύχη!

Τροποποιήθηκε από Killer7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Β1 ειχα του Goethe και Β2 του TELC. Ο, τι δινοταν πρωτο εδωσα, αλλα 2 μηνες ια αποτελεσματα ειναι ελεος... Οπως και να 'χει η εξεταση στο Regierungspräsidium ειναι που μετραει στη Baden-Württemberg.

Για το Manager ουτε καν συζητηση. Παντελως αχρειαστος! Να ειστε σιγουροι οτι μετα το Β2 θα εχετε μαθει τα παντα γυρω απο Bewerbung, Anschreiben, Lebenslauf, Vorstellungsgespräch και θα ειστε 100% σε θεση να βρειτε θεση χωρις τη βοηθεια καποιου.

Παρεμπιπτοντως, το συμβολαιο μου λεει 40 ωρες την εβδομαδα, αλλα αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Β1 ειχα του Goethe και Β2 του TELC. Ο, τι δινοταν πρωτο εδωσα, αλλα 2 μηνες ια αποτελεσματα ειναι ελεος... Οπως και να 'χει η εξεταση στο Regierungspräsidium ειναι που μετραει στη Baden-Württemberg.

Για το Manager ουτε καν συζητηση. Παντελως αχρειαστος! Να ειστε σιγουροι οτι μετα το Β2 θα εχετε μαθει τα παντα γυρω απο Bewerbung, Anschreiben, Lebenslauf, Vorstellungsgespräch και θα ειστε 100% σε θεση να βρειτε θεση χωρις τη βοηθεια καποιου.

Παρεμπιπτοντως, το συμβολαιο μου λεει 40 ωρες την εβδομαδα, αλλα αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο , επειδή βλέπω διάφορες αγγελίες για θέσεις ειδικότητας ,

Πως μπορω να ξέρω αν η θέση αναγνωρίζεται επίσημα για απόκτηση τίτλου ειδικότητας ;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για θέση εργασίας στη Γερμανία με πρόσφατο τίτλο ειδικότητας Γενικής Χειρουργικής από Ελλάδα. Ποιές είναι οι δυνατότητες που υπάρχουν? Ασφαλώς με παράλληλη βελτίωση της γλώσσας στο Β2 επίπεδο. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την κατάσταση στην ειδικότητα της παθολογικής ανατομικής (προηγούμενη εκπαίδευση 1,5 έτους στην Ελλάδα). Υπάρχουν θέσεις ειδικότητας για το συγκεκριμένο τομέα? Κάθε βοήθεια θα ήταν ανεκτίμητη. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ein B2-Niveau reicht nicht aus, um Verantwortung fuer das Leben und die Gesundheit von Menschen zu uebernehmen!

Bieten die Kliniken, mit denen Sie kooperieren, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - griechischen Aerztinnen und Aerzten eine langfristige, gute Einarbeitung mir einem Mentorenprogramm (3 bis 6 Monate)? Ab wann muessen die neuen Aerztinnen und Aerzte Bereitschaftsdienste allein uebernehmen? Werden ein Fachsprachkurs und ein interkulturelles Training von ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - Kliniken angeboten? Liegen die Krankenhaeuser, denen Sie Aerztinnen und Aerzte vermitteln auf dem Land oder in groesseren Staedten? Koennen die interessierten Aerztinnen und Aerzte dort eine Woche hospitieren, um die Klinik kennen zu lernen?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα...οποιος ενδιαφερεται να ξεκινησει ειδικοτητα οφθαλμολογιας στην γερμανια, ας επικοινωνησει μαζι μου στο dealbill85@yahoo.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έξι χιλιάδες γιατροί βρήκαν εργασία στη Γερμανία

Το 2007 ήταν μόνο 1.500

Η Ελλάδα αιμοδοτεί γενναία τα τελευταία χρόνια με ιατρικό δυναμικό τη Γερμανία, αφού η αποχώρηση επιστημόνων από τη χώρα μας εκτινάχθηκε, ως απότοκο φαινόμενο της κρίσης.

Το 2007 εργάζονταν στη Γερμανία 1.500 έλληνες γιατροί, σήμερα υπάρχουν 6.000. Μάλιστα, γραφεία αναζήτησης που συνεργάζονται με γερμανικά θεραπευτήρια, εξασφαλίζουν για κάθε πρόσληψη προμήθεια χιλιάδων ευρώ.

Πολλοί, ωστόσο, αντιμετωπίζουν εκεί είτε συνθήκες των κατώτερες των προσδοκιών είτε ασφυκτικούς εργασιακούς όρους, αντιμετωπίζοντας το δίλημμα: Γερμανία ή επιστροφή στην πατρίδα;

«Θέλω να μείνω άνθρωπος»

Ένας νεαρός γιατρός, με αρκετά καλή γνώση γερμανικών, ο οποίος ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της ειδικότητάς του στην καρδιολογία σε γερμανικό πανεπιστήμιο είχε πει: «Θέλω να μείνω άνθρωπος. Πώς μπορώ να το καταφέρω, όταν περνώ όλη τη ζωή μου στο νοσοκομείο και δεν έχω χρόνο ούτε καν να ξεκουραστώ. Δεν έχω χρόνο να διαβάσω ούτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο, πόσω μάλλον να βελτιώσω τα γερμανικά. Απλώς δεν μπορώ να τα καταφέρω». Μετά δώδεκα μήνες επέστρεψε στην Ελλάδα.

http://www.skai.gr/news/greece/article/202848/exi-hiliades-giatroi-vrikan-ergasia- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika --germania-/

Τροποποιήθηκε από anastasiostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.