Jump to content

Eurovision 2004


13

Recommended Posts

emarup Κι όμως κέρδισε!!!! emranting

Ύστερα από τα χθεσινά αποτελέσματα,ας είναι του χρόνου η τελευταία φορά που θα μετάσχουμε σ'αυτό το "γεγονός"........προτείνω δίδυμο Τζιμάκου-Νιόνιου!

Πώς το 'λεγε ο Νιόνιος,σας γαμώ τα λύκεια?

Ε,ας το προσαρμόσουνε καταλλήλως! :splaaaats: + :antegeia:

Βασικά του χρόνου έχουμε ελπίδες αν:

emarright στείλουμε την Πέγκυ Ζήνα λικνιζομένη μετά μπαλέτου σερνικών χλαμυδοφορεμένων (για να τονώσουμε και το ολυμπιακό ιδεώδες :P ). Έτσι κερδίζουμε όλα τα γένη των ψηφοφόρων και επδεικνύουμε στήθος, μπούτι, κοιλιακούς, ραχιαίους, ωμοπλάτες και αμασκάλες.

emarright εφαρμόσουμε το άνω υπό τριβιαλ αναφερθέν ΠΔ (μπορούμε επίσης για λόγους οικονομίας να το ενσωματώσουμε στο περιβόητο ΠΔ για τους συμβασιούχους :lol::P )

Ρε στείλαμε και τη Μαντώ πρόσφατα με όλο το βυζί έξω και πάλι τον πούλο πήραμε!

Τραγουδιστικά (sic) ομολογώ δεν έχω τις γνώσεις της Juliette, η οποία όμως χαραμίζεται στο (νομίζει) κουλτουριάρικο τραγούδι αντί να πάει σε κανένα Fame Story και να βγάλει 2-3-15 CD ή, ακόμα καλύτερα, να παρακαλέσει γονυπετής (έτσι, έτσι...  ) έναν από τους ΠΡΟΦΗΤΕΣ Μαγκάρετ, Χριστοδουλόπουλο ή Μπουγά να τη βάλουν στο σχήμα.

Μεσιέ 40, καλύτερα να μου κοπούν οι φωνητικές χορδές, να πάθει γάγγραινα το λαρύγγι μου και να βγάζω από τούδε και εφεξής ΜΟΝΟ ήχους εφάμιλλους του φρεναρίσματος των παλαιών τρόλλεϋ!!! :o

Σιγά μην ανεχτώ το κατακάθι να κρίνει τα 18 χρόνια σπουδών μου :P:splaaaats:

ΥΓ: Νταξ, μπορεί να μην έχουμε κάνει όλοι διαφημιστικά, αλλά κάποιες γνώσεις από μουσική και μουσικές παραδόσεις τις έχουμε

Δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο μαι μεταλ μπρο, απλά αναφέρθηκα στην εκ του στούντιο αλλοίωση του φυσικού ηχοχρώματος και στη διόρθωση των κοκορακίων και φάλτσων. Εξάλλου ουδέποτε δήλωσα θιασώτις της φωνής του Σάκη. Αν είχε φωνή θα τραγουδούσε και κανά μελωδικό κομματάκι εκτός από τα νταπα-ντουπα.

emstar Μπράβο μας πάντως, το τραγουδάκι του Σάκη-Shakeit-Ρουβά είναι ένα δροσερό καλοκαιρινό χιτάκι που θα ακούγεται παντού. Και ως προς αυτό τον στόχο μας τον πετύχαμε (12 από τη στριφνή Αγγλία που έδωσε ΜΗΔΕΝ στην ουκρανέζα πολεμική θεά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply
Ο Ρουβάς βεβαίως, όπως ξαναείπα, στο είδος του είναι πολύ καλός, αλλά το τραγούδι πατάτα, αν το έλεγε οποιοσδήποτε άλλος θα ερχόταν πιο χαμηλά.  :splaaaats:

Μα γι'αυτό ακριβώς τον στείλαμε, γιατί είναι καλός σ'αυτό που κάνει!! :wub:

Η Ρουσλάνα πάντως, μάλλον αγνοώντας τις περί της σεξουαλικής ταυτότητας του Σάκη φήμες, μόνο που δεν τον... διακόρευσε emcensored:lol: στα παρασκήνια!!! Μα τέτοιο κόλλημα πια! emeleos:lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ.... το Μονακο εδωσε 12αρι στην Γαλλια αν δεν απατωμαι και οχι σε εμας...

Συμφωνω με οσα εχει πει η Ολιβ και οι δυο Χ....

Οι αγγλοι μας ψηφισαν, γιατι υπαρχουν παρα πολυ Κυπριοι στην Αγγλια και περι τους 12000 Ελληνες φοιτητες.... Ενδεχομενως αρεσε και σε καποιους αγγλους...

Πραγματι βγαλαμε με 10 την Αλβανια για ζουν πολλοι Αλβανοι εδω, οπως και η Γερμανια εβγαλε 12 στην Τουρκια γιατι ζουνε πολλοι τουρκοι εκει (και αρα ψηφισανε...)

Η Γιουροβιζιον ΕΙΝΑΙ θεμα πολιτικης... Κανεις δεν μπορει να αρνηθει οτι υπαρχουν συμμαχιες μεταξυ χωρων. Δεν σημαινει οτι υπαρχει μια συνομωσια... αλλα αν στην Εσθονια των 500.000 ζουνε 50.000 Σουηδοι, λογικο δεν ειναι να δωσουν ποντους στην Σουηδια?

Επισης, ναι μεν πηραμε ποντους απο τους γειτονες, αλλα πηρε και το Σερβικο και το οτι δεν πηραμε πιο πολλους απο το σερβικο εχει πραγματι σχεση με το υφος του τραγουδιου. Αν η Σερβια ειχε στειλει χειροτερο, η Κροατια πχ, θα μας ειχε δωσει περισσοτερους ποντους, και συνεπως, ισως να ειχαμε κερδισει. Η συγκυρια το εφερε η Σερβια να στειλει καλο τραγουδι...

Επιμενω επισης οτι το ουκρανεζικο τραγουδι δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με εθνικ και ειναι σκετη βαρβαριλα.... Xena meets Madonna... Το σερβικο ειναι αλλη υποθεση και προσωπικα εντυπωσιαστηκα που προηγειτο για τοση πολλη ωρα... Θα ηταν μεγαλο χαστουκι σε ολο το διαγωνισμο αν εβγαινε πρωτο.

Αυτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σερβικο ειναι αλλη υποθεση και προσωπικα εντυπωσιαστηκα που προηγειτο για τοση πολλη ωρα... Θα ηταν μεγαλο χαστουκι σε ολο το διαγωνισμο αν εβγαινε πρωτο.

Αυτα...

Μαα... και δεύτερο που βγήκε και πάλι ήταν χαστούκι!

Προσωπικά δεν το περίμενα ότι θα ψηφιστεί τόσο πολύ ένα τραγούδι τόσο βαλκανικό ως μελωδία και μάλιστα στη σέρβικη και ουχί στην αγγλική εκδοχή του

(την οποία άκουσα και είναι εξίσου όμορφη, αλλά δεν έχει το χρώμα της αυθεντικής -κι ας μην καταλαβαίνω γρι!).

Έπεσα μάλιστα τις προάλλες πάνω σε μία σελίδα με εκτιμήσεις για τις θέσεις που θα καταλάμβαναν τα διάφορα τραγούδια. Εκεί θεωρούσαν ότι το σερβικό δεν θα έφτανε καν μέχρι τον τελικό. Χαίρομαι πολυ για το :splaaaats: που έφαγαν όσοι δεν το είχαν σ εκτίμηση!

Πάντως ήταν με διαφορά το καλύτερο τραγούδι του διαγωνισμού...

Βεβαίως βεβαιως προτιμούσα να είχαμε κερδίσει εμείς (επειδή ειμαστε εμείς όμως, όχι επειδή το τραγούδι ήταν καλύτερο..), αλλά τουλάχιστον με παρηγορεί που τα τραγούδια που βρέθηκαν πάνω απο μας ήταν καλυτερα (μουσικά) από το δικό μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν του χρόνου (αν δεν πάω εγώ :D ) προτείνω να στείλουμε το Δεσποινάκι που τώρα λείπει στην Ισπανία με 3 ξέκωλα και 2 ξέκωλους σε ένα τραγούδι του Φοίβου... Αν δεν πιάσει ούτε αυτό τι να πω... κάποιος θα μας έχει καταραστεί να μην ανέβουμε παραπάνω από την τρίτη θέση...

Παρεπιπτόντως το τραγούδι της Ουκρανίας μου αρέσει σχετικά αλλά δεν το θεωρώ καλύτερο από το Shake it...

Πάντως και στους Προκριματικούς είχαμε βγει 3οι, πίσω από την Ουκρανία και την Σερβία:

Τοp 5 Προκριματικού (από το επίσημο site ης Eurovision)

Σερβία και Μαυροβούνιο: 263

Ουκρανία: 256

Ελλάδα: 238

Αλβανία: 167

Κύπρος: 149

Top 5 Tελικού (από το επίσημο site της Eurovision)

Ουκρανία: 280

Σερβία και Μαυροβούνιο: 263

Ελλάδα: 252

Τουρκία: 195

Κύπρος: 170

Στον ημιτελικό η Ελλάδα είχε πάρει 12 από: Αλβανία, Κύπρο, Αγγλία, Ισραήλ, Μάλτα και Ρουμανία ενώ η Ουκρανία και η Σερβία μας είχαν δώσει 10.

Στον τελικό η Ελλάδα πήρε 12 από: Αλβανία, Κύπρο, Αγγλία, Μάλτα και Ρουμανία (το Ισραήλ μας έδωσε 10, ενώ στην Ουκρανία 12) και η Ουκρανία μας έδωσε 8 (το 10 στη Ρωσία και το 12 στη Σερβία) και η Σερβία 7 (το 12 πήγε στην ΠΓΔΜ και το 10 στην Ουκρανία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ

Οι Ρωσίδες Tatu που είχαν πάει όταν όλος ο κόσμος τργουδούσε τα σκυλοσουξεδιάρικά τους και συζήταγε για το αν είναι λεσβίες ή όχι πρώτες δε βγήκαν!!!

emkwlos Ααααχχ,ξύνεις παλιές πληγές.Οι Tatu,το κορυφαίο συγκρότημα στον πλανήτη,από τη Ρωσία, με τραγουδίστριες λεσβίες,κάτω από 20 χρονών,που έκανε επιτυχία εκτός Ρωσίας,έχασε όχι γιατί δεν είχε το καλύτερο τραγούδι,αλλά γιατί οι φανατικοί καθολικοί μαλτέζοι τις έβαλαν ένα μεγαλόπρεπο μηδέν και θα περνούσε και την τουρκάλα που στρίγγλιζε και τους Βέλγους που απευθύνονταν σε παιδιά έως 5 χρονών(από το βέλγιο δεν ήταν και ο Ζορντί;).Οι παπιστές έβαλαν λοιπόν το χεράκι τους σε άλλη μια μαύρη στιγμή των καθολικών,μετά από την ιερά εξέταση...

emkwlos Η Σερβία αυτό που έπαιξε δεν ήταν παραδοσιακό,τουρμποπόπ ήταν,αλλά έτσι κι αλλιώς γουστάρω τουρμποπόπ,οπότε γούσταρα πολύ καλύτερα από το σωρό των τραγουδιών.Για τους μερακλήδες-όπως ο Σαράντος-προτείνω από ακούσματα(και θεάματα) στο είδος Τσέτσα...Τέλος,να πω ότι η Ουκρανή ήταν "φωνάρα".

tatu-forever.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πιστεύω ότι από τη στιγμή που δεν έκατσε η δουλειά με το Σάκη,δεν πρόκειται να κάτσει ποτέ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ αποφασίσουμε να στείλουμε κάτι ΠΙΟ ΕΧTREME emexclemexclemexcl .Ρίξτε μια ματιά παρακάτω... emarrighthttp://members.tripod.com/ethnikosstar/ethnikosstar.html emarrightemarrightemrockonemrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί λες καλέ?? emermm

Αν στείλουμε ποτέ το Φλωρινιώτη θα μας διώξουν σίγουρα από το διαγωνισμό!!! :P

Όχι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι, αλλά αυτό θα είναι too much.....

Τώρα που το σκέφτομαι θα γελάσουμε πολύ!

Λαμπρή ιδέα!Ψηφίζω του χρόνου ΦΛΩΡΙΝΙΩΤΗ!!!!! emgoal

(Ούτως ή άλλως ποιός θα δεχτεί του χρόνου να μας εκπροσωπήσει όταν ο Σάκης ήρθε τρίτος!) :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φλωρινιώτης: ΘΕΟΣ (Θε μου σ'χώρα με)

Ευαγγελόπουλος: Παίζει σε κανένα κανάλι να ξαναορίσουμε το cult;

Παπά Νεκτάριος: Άλλο να κάνει τον καραγκιόζη ο Ευαγγελόπουλος (που είναι και η δουλειά του άλλωστε), αλλό ένας ηγούμενος! Ως κι ο διάολος θα γελάει...

Παρεπιπτόντως, οι κυρίες της φωτογραφίας δεν φιλιούνται αληθοφανώς. Θέλει και λίγο γλώσσα το φιλι, χεχεχε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Nievsky, δε μπορείς να μικρύνεις λίγο, λιγάκι, λιγουλάκι τη φωτογραφία??? emplease Τώρα, για να διαβάζουμε τα πόστς, πρέπει να πηγαίνουμε δεξιά- αριστερά και είναι κουραστικό... ουφ!

emarright Σχετικά με τη φετινή "γιορτή του τραγουδιού", έχω να πω τα εξής:

-Τα περισσότερα τραγουδάκια του φεστιβάλ- διαγωνισμού, μου φάνηκαν συνηθισμένα και αδιάφορα (νταξ, κάθε χρόνο μία από τα ίδια).

-Το θλιμμένο τραγούδι της Σερβίας είχε κάτι το ιδιαίτερο, το ξεχωριστό.

-Αξιόλογη η παρουσία της μικρής (Αγγλο-) Κύπριας.Το τραγούδι αναδείχτηκε μέσα από την απλότητά της παρουσίασής του (χωρίς φωνητικά, χωρίς χορευτικά, απλό ντύσιμο, απλό στήσιμο, απλό σκηνικό)

-Το τραγούδι της Ολλανδίας μου άρεσε , ήταν χαριτωμένο (αν το πετύχαινα στο ράδιο, θα το άκουγα ευχαρίστως).

-Το τραγούδι της Ουκρανίας μπορεί να ήταν κάτι το διαφορετικό αλλά δε νομίζω ότι άξιζε την πρώτη θέση.

-Ο Ρουβάς είχε -αναμφισβήτητα- πολύ καλή σκηνική παρουσία. Αν στέλναμε άλλον/η, με το ίδιο τραγούδι, θα πατώναμε στάνταρντ.

-Βαρέθηκα να ακούω την Μπόκοτα να μιλάει για "επικίνδυνα" τραγούδια, τα οποία μας "απειλούν" και να προσπαθεί να μας κάνει πλύση εγκεφάλου..."προσέξτε, ψηφίστε έξυπνα..."

Ρε παιδιά, μεγάλη αξία δε δώσαμε στην Eurovision???? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληρώνει ένα κράτος, όσα χρόνια θυμάμαι τη ΓιουροβΥζιον, μια παντελώς ασχετη με μουσική μεγαλοκοπέλα μόνο και μόνο για να παρουσιάζει τη βραδιά της ΓιουροβΥζιον...Φέτος είπε να δικαιολογήσει λίγο τα λεφτά που της δίνει και την έχρισε μέλος μιας επιτροπής του emkwlos η οποία είχε ως σκοπό να βρεί τραγουδιστή που θα ερμηνεύσει την "τραγουδάρα" του..δεν ξέρω τ'όνομά του του κυρίου το οποίο ήταν προαποφασισμένο ότι θα "πάει" στη Γιουροβίζιον..Κι αντί όλοι οι συμμετέχοντες να πάρουν το τραγούδι στα χέρια τους και να κάτσουν να το δουλέψουν, να δείξουν, τελοσπάντων βρε αδερφέ, πως μπορούν να πουν το συγκεκριμένο κομμάτι που θα πήγαινε στον τελικό, έβαζαν τους ανθρώπους να λένε και να ξαναλένε τραγούδια, να κάνουν δίαιτες κ.ο.κ. Τελικά, κάποιος εκ των διαγωνιζομένων κέρδισε, είχε όμως την ατυχία να μην είναι ο εκλεκτός της "Κας" Μπόκοτα, οπότε η "επιτροπή" αποφάσισε με δημοκρατικές διαδικασίες να στείλει τον Sakis...Κανένα πρόβλημα, δεν πα να στείλουν και τον Notis τον νεώτερο, απλά να μη μας τα ζαλίζουν και να μην κοροϊδεύουν τον κόσμο με "διαγωνισμούς", διαδικασίες και μλκ που τις θέλει η "Κα" Μπόκοτα για να ντύσει με ένα πέπλο διαφάνειας την καθοδηγούμενη "αυθόρμητη και ελεύθερη" επιλογή του κόσμου (φυσικά!!!) που όμως πρέπει-για να μην κόψει η μαρέγκα-να συμφωνεί με τη δική της (ή τους, για να περιλάβουμε κι αυτούς που την έχουν σ'αυτή την θέση..)

Το άλλο αίσχος, δε, των ΜΜΕ με όλο αυτό το promotion του Sakis=εθνικός ήρωας (Καρατζαφερικοί βγείτε στους δρόμους, θα πάρουμε την Πόλη!!! emeleos )

Μέχρι και δεξίωση προς τιμήν του στο Δήμο Αθηνών...φαίνεται δεν έχει προβλήματα η Αθήνα και η Ντόρα είπε να ξελασκάρει λίγο παίρνοντας μάτι και λίγο από emkwlos και κοιλιακούς.... emeleosemeleosemeleosemeleos

Τουλάχιστον ο άλλος το τραγούδαγε κιόλας (είσαι ο εθνικός μας star, είσαι ο εθνικός μας star!!!) και γελούσαμε και λίγο...! Τώρα με τον Sakis μας πρήξανε! Και δεν είμαστε όλοι γκόμενες ή 12χρονα να τον χαζεύουμε ή να ασχολούμαστε μαζί του emeleos -όχι πως φταίει σε τίποτα το.....παληκάρι ( ; ), αυτό που μπορεί να κάνει καλά το κάνει...

Υ.Γ. Πότε ισοψηφίζουμε ρε παιδιά για να μην τρελαθούμε κιόλας με την αγράμματη που κάνει μια δουλειά 5 μερών από τις 365 κάθε έτους; :splaaaats::splaaaats::splaaaats:emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έβαλα στο thread-αφιέρωμα στο Ρουβά, αλλά αυτό το μεταφραστικό μνημείο ανήκει δικαιωματικά κι εδώ.

Ας το ταρακουνήσουμε όλοι μαζί λοιπόν με τη βοήθεια του Μητροπολίτη Αμβρόσιου!

Η μετάφραση του "Shake it" σύμφωνα με την ανακοίνωση του Μητροπολίτη Αιγιάλειας και Καλαβρύτων

ΠΑΤΡΑ: Η μετάφραση των στίχων του τραγουδιού "Shake it", όπως την παραθέτει η ανακοίνωση του Μητροπολίτη Αιγιάλειας και Καλαβρύτων, κ. Αμβροσίου, είναι η εξής:

"ΤΑΡΑΚΟΥΝΑ ΤΟ"!

Κάθε φορά που θέλεις να παίξεις

άναψέ με, μέχρι τέλους!

Έλα σε μένα και ίππευσε

σώμα με σώμα, καθαρή απόλαυση

δίνοντάς μου πάθος, μου καίγεις την καρδιά.

Θα σε κουνήσω μέχρι τελικής πτώσης.

Μωρό, είσαι η αιτία που νιώθω τέτοια κάψα.

Σε θέλω τώρα, αδύνατο να σταματήσω.

Θα έδινα τη ζωή μου

για μια νύχτα μαζί σου.

Στην ορμή της επιθυμίας

κάνε εκείνη την κίνηση πάνω μου

καιρός για να δεις

πως ο κόσμος μου φλέγεται!!!

Κούνα, κούνα, κούνα το αγάπη μου

τρελός για έρωτα

δος μου κι άλλο!

Κούνα, κούνα, κούνα το αγάπη μου

τρελός για έρωτα

δος μου κι άλλο!

Κούνα, κούνα, κούνα το αγάπη μου

τρελός για έρωτα

δος μου κι άλλο!

Αιώνια!!!

Κάθε μέρα δεν μπορώ ν' αντισταθώ,

θέλω τη γεύση των χειλιών σου.

Αγάπη μου, είναι το σώμα σου που με τρελαίνει,

άφησέ με να μπω, πρέπει να σ' αγγίξω!

Συντελεστές

Ερμηνευτής: Σάκης Ρουβάς

Συνθέτης: Νίκος Τερζής Στιχουργός: Νεκτάριος Τυράκης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι και δεξίωση προς τιμήν του στο Δήμο Αθηνών...φαίνεται δεν έχει προβλήματα η Αθήνα και η Ντόρα είπε να ξελασκάρει λίγο παίρνοντας μάτι και λίγο από  emkwlos  και κοιλιακούς.... emeleos  emeleos  emeleos  emeleos       

Και εκείνη την ώρα ήταν απ'όξω με πανώ τα μουσικά σύνολα του δήμου και διαμαρτυρόμασταν γιατί παρόλα τα δικαστήρια που κερδίσαμε εξακολουθεί η emcensored να μη μας πληρώνει κατά παράβαση δικαστικών αποφάσεων δίνοντας τα λεφτά των δημοτικών τελών ποιος ξέρει σε ποιανού τις τσέπες αντί για πολιτισμό...

Δυστυχώς οι κάμερες δεν έδειξαν τπτ γιατί αν δεν πουλάει δεν είναι πολιτισμός.... emnoemdontgetit-_-:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μερικές απορίες...

- Τα είπε όλα αυτά ο Σάκης??? Εγώ μόνο τους στίχους στο ρεφρέν είχα καταλάβει... :D

- Ποιός έκανε αυτή την τρομερή μετάφραση???? emeleos

- Γιατί ενώ σε όλους τους στίχους γράφει "κούνα το", ο τίτλος είναι "ταρακούνα το"??? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- Γιατί ενώ σε όλους τους στίχους γράφει "κούνα το", ο τίτλος είναι "ταρακούνα το"??? :splats:

Λόγω του υπερβολικού κουνήματος! :D:antegeia:emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μετάφραση είναι του ίδιου του Αμβρόσιου(χωρίς πλάκα, την εξέδωσε σε δελτίο Τύπου) και ο λόγος που ο τίτλος είναι διαφορετικός από τους στίχους είναι βέβαια εμπορικός! Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μυστικός δάκτυλος παπαροκάδων από πίσω που θα πάρει τα δικαιώματα του τραγουδιού πραξικοπηματικά και χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα την αμβρόσια μετάφραση και θα κυκλοφορήσει το τραγούδι στον καινούριο δίσκο "Κάνε μου κουνήματα ευλογημένη".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...στον καινούριο δίσκο "Κάνε μου κουνήματα ευλογημένη".

...τώρα που είναι σηκωμένη, γιατί ου γαρ μόνον έρχεται, και η καΐλα μου (με ύψιλον) δε λέγεται...

Σουξεδάρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

:bloodomen: Και λίγη βαθυστόχαστη ανάλυση...

:bloodomen: του Παναγιώτη Λιάκου || 27. Μαΐου 2004 | 7.0

Ο αβάσταχτος φυλετισμός της Γιουροβίζιον

Η στήλη αυτό το μήνα δεν ήταν δυνατόν να αγνοήσει το μείζον «εθνικό» θέμα που ανέκυψε στην Κωνσταντινούπολη, δηλαδή τον διαγωνισμό της Γιουροβίζιον. Φυσικά, δεν πρόκειται να επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας σε ζητήματα του τύπου «γιατί η Σερτάμπ Ερενέρ αβάνταρε σκανδαλωδώς την ουκρανική συμμετοχή». Αντιθέτως, θα στοχεύσουμε κατευθείαν στην καρδιά του «Θηρίου», στον απροσχημάτιστο και έξαλλο φυλετισμό που έδειξε τα δόντια του με αφορμή ένα απλό μουσικό διαγωνισμό. Επίσης, σκοπεύουμε να αποδείξουμε την απόλυτη διαφοροποίηση της εθνικής-εθνικιστικής θέσης με τον άκριτο και πρωτόγονο φυλετισμό.

Το 86% της τηλεθέασης που συγκέντρωσε η ΕΡΤ της Αριστεράς και της Προόδου έκανε ακόμα και τους κρατικοδίαιτους τηλε-ερυθροφύλακες του εκσυγχρονισμού να τρίβουν το τροτσκικό μουσάκι τους από ικανοποίηση. Από την άλλη απέδειξε ότι η στήριξη του πληθυσμού του κράτους μας στο πρόσωπο του Ρουβά ήταν απόλυτη. Γιατί όμως στήριξαν τον Ρουβά σε τέτοιο βαθμό οι πελάτες; (συγγνώμη οι πολίτες ήθελα να πω). Για ποιο λόγο την επομένη της ήττας όλα τα κοριτσίστικα δωμάτια ήταν γεμάτα αφίσες του Σάκη και χαρτομάντηλα μουσκεμένα με δάκρυα νυχτός; Για ποιο λόγο την επομένη της Γιουροβίζιον όλες οι επιφάνειες εργασίας των υπολογιστών στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα κοσμούνταν με wallpapers του ωραίου μας Σάκη; Για ποιό λόγο οι τηλεοπτικοί δίαυλοι αφιέρωσαν τόσο χρόνο και απασχόλησαν για τόσες πολλές ώρες την Μπόκοτα, τον Πασχάλη και την Μπέσσυ Αργυράκη που Ρουβολογούσαν ασυστόλως; Η απάντηση είναι απλούστατη. Επειδή ο Σάκης Ρουβάς είναι νέος, ωραίος και στις φλέβες του κυλάει αίμα ελληνικό! Γραικική ράτσα καραμπινάτη και αρχαιοελληνικού τύπου ομορφιά. Το κριτήριο του κοινού ήταν απλά και μόνο αυτό. Στο μυαλό των περισσοτέρων η εξωτερική εμφάνιση, η φυλή, οι (όποιες) εθνικές επιδιώξεις, η διασυνοριακή καχυποψία και ο τηλε-διονυσιασμός έγιναν ένα φοβερό κουβάρι που κανείς δεν επιδίωξε να το ξεμπερδέψει.

Όταν ο Οδυσσέας Τσενάι ήθελε (δις και εις μάτην) να βαστήξει την ελληνική σημαία ως αριστούχος στην μαθητική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου λίγοι τον γούσταραν. «Ασχημούλης, Αλβανός, βλοσυρός και ψιλοεπικίνδυνος», σκέφτονταν οι τηλεθεατές. Ειδικά αυτό το «Αλβανός» –σε συνδυασμό με την πρωτιά του- τους χτύπαγε ιδιαιτέρως άσχημα. Εδώ που τα λέμε ο Τσενάι δεν μας έχει κάνει κάποια εθνική ζημιά. Διαβαστερό το παλικάρι, ιδιαίτερα μαθήματα κάνει, αξιοπρόσεκτες οι επιδόσεις του (αν και είναι λίγο πιο μεγάλος σε ηλικία από τους συμμαθητές του), πατριώτης και περήφανος Αλβανός νιώθει (με δεύτερη πατρίδα του την Ελλάδα – κατά δήλωσίν του), όλα καλά. Το κοινό από την άλλη, δεν γούσταρε. Ομοίως δεν γούσταραν κι οι εθνικιστές, αλλά αντιμετωπίζοντας το ζήτημα από διαφορετική οπτική γωνία. Οι εθνικιστές δεν θα γούσταραν ούτε Ελβετό αριστούχο με ελληνική σημαία, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

Κι εδώ ακριβώς έχουμε τη μεγάλη και κρίσιμη διαφορά. Η λαϊκή-μαζική θέση που είπε ΟΧΙ στον Όντι Τσενάι έλεγε ΝΑΙ στο Ρουβά επειδή ο δεύτερος διέθετε τα χαρακτηριστικά που αναφέραμε προηγουμένως. Οι εθνικιστές, που κι αυτοί είπαν ΟΧΙ στον Τσενάι, είπαν ΟΧΙ και στον Ρουβά επειδή στην ανάλυσή τους το ηθικό και πολιτισμικό στοιχείο βρίσκεται σε υψηλότερη θέση απ’ ό,τι το φυλετικό. Αυτοί οι συγκεκριμένοι ολίγοι που είτε είπαν ΟΧΙ είτε αδιαφόρησαν επιδεικτικά για το ζήτημα Ρουβάς-Γιουροβίζιον θεωρούν ότι είναι εθνικά απαράδεκτο και ανυπόληπτο για μια «εθνική» συμμετοχή να μην προτιμάται η εθνική μας γλώσσα, η ελληνική. Επίσης φρονούν πως δεν είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεται ως «εθνική» η συμμετοχή μας σ’ έναν διαγωνισμό τραγουδιού με πρωταγωνιστή ένα πρόσωπο που έχει κάνει αυτή την κατάπτυστη συναυλία στην Πράσινη Γραμμή της Κύπρου μαζί με τον Τούρκο αρτίστα Μπουράκ Κουτ στις 19 Μαΐου του 1997, δηλαδή στην επέτειο της Γενοκτονίας των Ποντίων από τις κεμαλικές ορδές και σε χρονική απόσταση... αναπνοής από τις δολοφονίες του Ισαάκ και του Σολωμού (11 και 14 Αυγούστου 1996, αντίστοιχα) από τα καθάρματα του Ντενκτάς (Ακίν και Σία).

Επιπλέον, ένας εκπρόσωπος μιας «εθνικής» συμμετοχής δεν αρκεί να είναι εμφανίσιμος. Πρέπει ο προσωπικός του βίος να μην σκιάζεται από σύννεφα μυκονιάτικων κότερων κι από άλλες ροζ καταστάσεις.

Έτσι απλά είναι τα πράγματα. Απλά και αντίστροφα από τα γενικώς παραδεκτά. Κι από την άλλη αυτές οι θέσεις μας δαιμονοποιούνται ως «ρατσιστικές»... emcensored

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν ισχύουν μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην αλλοδαπή. Ρίξτε καμιά ματιά στις ψήφους χωρών που δεν ήταν τόσο «ανάδελφες» όσο η Ελλάς.

Το άρθρο αυτό εκτυπώθηκε από τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, την εφημερίδα του Ελληνικού Μετώπου 8. Ιουνίου 2004

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φέτος, όπως σχεδόν κάθε χρόνο , δεν ασχολούμαι και πολύ φανατικά με την Eurovision , οπότε θα τοποθετηθώ λίγο ετεροχρονισμένα!! :D Πρώτη φορά άκουσα το "Wild Dance" της Ruslana, την προηγούμενη Τετάρτη στους "Τσιμπάει" του Λαζόπουλου και μπορώ να σας πώ πως με συνεπείρε. Έψαξα να βρώ τον ακριβή του τίτλο, ώστε να το κατεβάσω από WinMX, και μπορώ να σας πω πως έπαθα πλάκα ! Το κομμάτι είναι κορυφαίο! Έχει ένταση, παλμό, είναι ανεβασιάρικο και ξεσηκωτικό, καμιά σχέση με το ξενέρωτο του Sakis ή το περσιννό ξυνόγαλο της Sertab! :P Η Ουκρανία δικαιωματικά πήρε την 1η θέση, κι αν όπως άκουσα η live ερμηνεία της Ruslana ;) ήταν τόσο καλή όπως λένε, τότε η πολιτική δεν έχει καμιά σχέση με το φετινό αποτέλεσμα, ή μπορεί να παίζει και λίγο, αλλά τουλάχιστον έστειλαν κι ενα αρκετά ενδιαφλερον τραγούδι! ΄Πάντως θεωρώ λυπηρό κι εμπαθές, που οι ελληνικοί ραδιοφωνκοί, δεν παίζουν την Ruslana! TO ΚΟΜΜΑΤΙ ΦΥΣΣΑΕΙ!! Πρέπει να ξεπεράσουε επιτέλους τις ιστορίες συνωμοσίας, και να παραδεχτούμε πως όντως, ήταν πολύ καλύτερο του Shake it!!! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.