Jump to content

Eurovision 2004


13

Recommended Posts

Ναι, είδαμε και πριν από καμιά δεκαριά χρόνια που στείλαμε (το πρώτο πληθυντικό είναι κατ' οικονομίαν) τη Βόσσου με το τραγούδι του Μεγαλούτσικου (κατ'εμένα ό,τι καλύτερο έχουμε στείλει όσο θυμάμαι) και σε αντιδιαστολή το πιπίνι από τη Σουηδία με τον καράφλα που βγήκαν τρίτοι (εδώ που τα λέμε όμως, είναι καλό το πιπίνι - τραγουδιστικά εννοώ -πάντα!).

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΒΑΣΙΛΩ Μ' ΜΕ ΤΑ INDUSTRIAL ΣΟΥ!!!

Άμα δεν πάει στη Euroβίζιον Παϊτέρης ή Στου Γου ή Μαγκάρετ, προκοπή δε βλέπουμε σαν έθνος. Να δείξουμε στους Ευρωλιγούρηδες ποιά είναι τα σοβαρά άσματα (με τα οποία πίνεις, μεθάς, ξενυχτάς, ρίχνεις και τις στροφές σου, κι ο ήλιος να έχει βγάλει κέρατα...). Μόνο που οι τύποι από Δούναβη και πάνω, με το που πάει 6 η ώρα (το ακροτελεύτειο όριο) πιάνουν την μπύρα, την οποία και αφήνουν μόνο κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας, οπότε ο Μαγκάρετ μάλλον τους πέφτει βαρύς, οπότε μάλλον χαζοχαρουμενιές θα δωδεκαρίσουν (έτσι είναι ακόμη οι βαθμολογίες;) οπότε... Ε ΡΕ ΞΕΓΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΣΑΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥς ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

ΕΛΑ ΡΕ ΣΑΚΗΗΗ ΓΕΡΑ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΡΕ... (Στείλτε του το Μαγκάρετ για εντατικά, που να βρει τσαμπουκά η Λόλα...).

Και η Euroβίζιον διαγωνισμός είναι, κι όποιος λέει ότι η συμμετοχή είναι είναι που μετράει, είναι τουλάχιστο αγαθός! Και στο διαγωνισμό, ως γνωστόν, πάμε για να κερδίσουμε. Μόνο ο γαύρος πάει Champions League για τη συμμετοχή...

Δεν ξέρω, αλλά αυτός ο έρωτας, αυτό το αγόρι έχει κάτιτίς που με ξετρελαίνει... Α ρε Ρίτα, αθάνατη... Όλα τα σκυλία στην πίστα πλήζ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

emarup Να σου πω εγώ τι έχει και σε ξετρελαίνει, είναι τ'υφε'ό αγό'ι, αυτό έχει (που λέει και ο μαύρος πειρατής στον Αστερίξ) :D

Κατά τ'άλλα ακούστε και την άποψη του ειδικού (έξπερτ-α ρε ωραίες εποχές τότε που γύριζα διαφημιστικά!!!). Λοιπόν:

emarright Η γιουροβίζιον θέλει γκομενίτσες με ωραίο κωλαράκι-ωραίο μπούστο και ανεκτή φωνή (η σύγχρονη τεχνολογία μπορεί να σου κανει τη Μπεζεντάκου εφάμιλλη της Κάλλας) ή γκομενάκια με ωραίο κωλαράκι-ωραίους κοιλιακούς και επίσης ανεκτή φωνή. Επ'αυτού καλώς πράξαμαν και στείλαμαν το Σάκη (αααααααααααααααααααααααααααααααα :wub::wub: ) και κακώς δεν το είχαμε κάνει τόσα χρόνια. Δε θα τους νοιάξει το ότι η φωνή του είναι φυσικού τενόρου και στις χαμηλές είναι ανύπαρκτος γι'αυτό και στο πρώτο κουπλέ ψυθυρίζει. Δεν τους νοιάζει ο ψιλο-χοντρο-φαλτσαδούρικος συνδυασμός Σάκη-βοκαλς. Τους νοιάζει ο Σάκης να πιλαλάει επί σκηνής κάνοντας ανάποδες τούμπες και οι γκομενίτσες δίπλα του να επιδεικνύουν τα κάλλη τους ώστε να πέφτουν τα σαγόνια και τα σάλια σε σερνικούς τε και θηλυκούς ψηφοφόρους emjawdropemdrool

emarright Η κύπρια κοπελίτσα έχει ποτένσιαλ, αλλά μη βλασφημείτε παρομοιάζοντάς την με τη Στράιζαντ. Χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα, και πιστεύω ότι το τραγουδάκι (το οποίο ήτο καλό και πολύ με άρεσε) θα το ερμήνευε καλύτερα μια οποιαδήποτε δική μας των Hi-5. Διότι η φωνή της κύπριας κοπελίτσας είναι ακόμα ασχημάτιστη και ανεπεξέργαστη. Και κάτι τέτοιο φαίνεται καλύτερα στα αργά κομμάτια. Επ'αυτού γι΄αυτό και ο Σάκης διαπρέπει στα ντάπα-ντούπα.

Παρόλα αυτά δε νομίζω να ανταποκρίνεται σ'αυτό που η γιουροβίζιον ζητά. Διότι η κοπελίτσα παραείναι ζουμπουρλούδικια για τα δεδομένα τους. Πιστεύω όμως ότι η Κύπρος θα πάει καλά γιατί είναι φρέσκια στην ΕΕ.

emarright Το ουκρανικό τραγούδι δεν είναι τραγούδι. Είναι βάρβαροι αλαλαγμοί από δερματοφορεμένους απογόνους των Βίκινγκς (ναι, όλες οι χώρες εκείνες αποικίστηκαν από Νορμανδούς τον 11ο αι. μ.Χ.).

emarright Η Ολλανδία ήταν γ@μιστερή και δε θέλω ου.

emarright Το τούρκικο δεν το θυμάμαι :unsure:

emarright Το περσινό του Βελγίου ήταν η κορυφή!!!! emrockonemstar emstar emstar emstar

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τζουλιέττα μου , πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας είπες . Μήπως έχεις ειδικές γνώσεις μουσικής?

Να πώ και εγώ κάποια πράγματα.......

- Η Κύπρια είναι μόλις 16 χρονών και είναι φυσικό η φωνή της να μην έχει ακόμη σχηματισθεί . Παρόλα αυτά το ταλέντο της βγάζει μάτι . Στον προκριματικό είχε πολύ τρακ και δεν είπε το κομμάτι τόσο καλά όσο μπορούσε ( είχα δει το βιντεοκλιπ και εκεί το έλεγε στην κυριολεξία εκπληκτικά!!!!)Είμαι σίγουρη ότι τώρα που πήρε την πρώτη κρυάδα του ημιτελικού, στον τελικό θα σκίσει . Επίσης να προσθέσω ότι η Κύπρος μετέχει χρόνια στο διαγωνισμό, όπως και άλλες χώρες που δεν είναι καν στην ΕΕ .

-Το τουρκικό κομμάτι δεν ήταν στον ημιτελικό , πάει κατευθείαν τελικό γιατί πέρσι η Τουρκία ήταν πρώτη βεβαίως βεβαίως . Εγώ το είδα στην παρουσίαση των τραγουδιών στη ΝΕΤ και παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον .

-Για την Ουκρανία δε λέω τίποτα άλλο για να μη στενοχωρήσω το Σόβερ μου....... :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup

emrose Διευκρινίζω ότι η αναφορά μου στην ΕΕ δεν είχε να κάνει με τη συμμετοχή της Κύπρου στο διαγωνισμό, αλλά με το πρόσφατο γεγονός της ένταξής της. Οι πολιτικές προεκτάσεις της γιουροβίζιον είναι νομίζω γεγονός αδιαμφισβήτητο.

emrose Συμφωνώ ότι η κύπρια είναι ασχημάτιστη λόγω ηλικίας. Αλλά αυτό δεν παύει να είναι πραγματικό γεγονός. Τονίζω επίσης ότι ένα βιντεο-κλιπ υφίσταται τρομερή επεξεργασία πριν το δει το κοινό, ώστε είναι φυσικό να είναι πολύ καλύτερο από μια λάιβ εμφάνιση.

emrose Σε καμιά περίπτωση δεν κάνω κακόβουλη κριτική ούτε καταφέρομαι εναντίον της Κύπρου. Απλά επειδή όντως έχω ειδικές γνώσεις και έχω κάνει και ηχογραφήσεις σε στούντιο για τηλεοπτικά σποτάκια, δεν φαντάζεστε πόσο μπορεί να αλλοιωθεί η φυσική φωνή. Χωρίς αυτό να σημαίνει επαλαμβάνω ότι στο βιντεο-κλιπ η κοπελίτσα διαφέρει σαν τη μέρα με τη νύχτα από την πραγματικότητα. Μπορεί να έχει μια χαρά ταλέντο κλπ, αλλά Στράιζαντ σίγουρα δεν είναι. Τουλάχιστον όχι ακόμη. Θέλει δουλειά και ηλικιακή ωρίμανση.

emrose Η Ουκρανία εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι βαρβαρότητα :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κι όμως κέρδισε!!!! emranting

Ύστερα από τα χθεσινά αποτελέσματα,ας είναι του χρόνου η τελευταία φορά που θα μετάσχουμε σ'αυτό το "γεγονός"........προτείνω δίδυμο Τζιμάκου-Νιόνιου!

Πώς το 'λεγε ο Νιόνιος,σας γαμώ τα λύκεια?

Ε,ας το προσαρμόσουνε καταλλήλως! :splaaaats: + :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι έτσι!!!

εγώ προσωπικά έστειλα 2 ους-ουμ-ους, το ένα για την Τουρκία και το άλλο για την Ουκρανία!

Μια χαρά μου άρεσαν τα αποτελέσματα, αν και περίμενα ο Ρουβάς να έρθει 4ος και κάτω...

Υπήρχαν πολύ καλύτερα τραγούδια από του Ρουβά και δε μπορώ να καταλάβω την πόρωση με αυτό το μεγάλο πολιτισμικό γεγονός και την υστερία γύρω από αυτό το κορυφαίο πνευματικό προπύργιο της ΓιουροΒΥΖΙΟΝ...

Ο Ρουβάς δε μου αρέσει, το τραγουδάκι του ήταν μέτριο και η υστερία των ελληνικών ΜΜΕ τις τελευταίες μέρες μου έσπασε τα νεύρα..

ΟΥΓΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα να με σχωρνάει η χάρη σας, αλλά το τραγούδι της ραδιενέργειας είναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ. Τα υπόλοιπα ας είναι ό,τι θέλει, αλλά αυτό (που βγήκε πρώτο, άρα και εκτίθεται στην κριτική) ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ!!!

Τό 'πα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Να σου πω εγώ τι έχει και σε ξετρελαίνει, είναι τ'υφε'ό αγό'ι, αυτό έχει (που λέει και ο μαύρος πειρατής στον Αστερίξ) :D

Κατά τ'άλλα ακούστε και την άποψη του ειδικού (έξπερτ-α ρε ωραίες εποχές τότε που γύριζα διαφημιστικά!!!). Λοιπόν:

emarright Η γιουροβίζιον θέλει γκομενίτσες με ωραίο κωλαράκι-ωραίο μπούστο και ανεκτή φωνή (η σύγχρονη τεχνολογία μπορεί να σου κανει τη Μπεζεντάκου εφάμιλλη της Κάλλας) ή γκομενάκια με ωραίο κωλαράκι-ωραίους κοιλιακούς και επίσης ανεκτή φωνή. Επ'αυτού καλώς πράξαμαν και στείλαμαν το Σάκη (αααααααααααααααααααααααααααααααα :wub:  :wub: ) και κακώς δεν το είχαμε κάνει τόσα χρόνια. Δε θα τους νοιάξει το ότι η φωνή του είναι φυσικού τενόρου και στις χαμηλές είναι ανύπαρκτος γι'αυτό και στο πρώτο κουπλέ ψυθυρίζει. Δεν τους νοιάζει ο ψιλο-χοντρο-φαλτσαδούρικος συνδυασμός Σάκη-βοκαλς. Τους νοιάζει ο Σάκης να πιλαλάει επί σκηνής κάνοντας ανάποδες τούμπες και οι γκομενίτσες δίπλα του να επιδεικνύουν τα κάλλη τους ώστε να πέφτουν τα σαγόνια και τα σάλια σε σερνικούς τε και θηλυκούς ψηφοφόρους emjawdropemdrool

emarright Η κύπρια κοπελίτσα έχει ποτένσιαλ, αλλά μη βλασφημείτε παρομοιάζοντάς την με τη Στράιζαντ. Χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμα, και πιστεύω ότι το τραγουδάκι (το οποίο ήτο καλό και πολύ με άρεσε) θα το ερμήνευε καλύτερα μια οποιαδήποτε δική μας των Hi-5. Διότι η φωνή της κύπριας κοπελίτσας είναι ακόμα ασχημάτιστη και ανεπεξέργαστη. Και κάτι τέτοιο φαίνεται καλύτερα στα αργά κομμάτια. Επ'αυτού γι΄αυτό και ο Σάκης διαπρέπει στα ντάπα-ντούπα.

Παρόλα αυτά δε νομίζω να ανταποκρίνεται σ'αυτό που η γιουροβίζιον ζητά. Διότι η κοπελίτσα παραείναι ζουμπουρλούδικια για τα δεδομένα τους. Πιστεύω όμως ότι η Κύπρος θα πάει καλά γιατί είναι φρέσκια στην ΕΕ.

emarright Το ουκρανικό τραγούδι δεν είναι τραγούδι. Είναι βάρβαροι αλαλαγμοί από δερματοφορεμένους απογόνους των Βίκινγκς (ναι, όλες οι χώρες εκείνες αποικίστηκαν από Νορμανδούς τον 11ο αι. μ.Χ.).

emarright Η Ολλανδία ήταν γ@μιστερή και δε θέλω ου.

emarright Το τούρκικο δεν το θυμάμαι :unsure:

emarright Το περσινό του Βελγίου ήταν η κορυφή!!!! emrockon  emstar emstar emstar emstar

Ρε στείλαμε και τη Μαντώ πρόσφατα με όλο το βυζί έξω και πάλι τον πούλο πήραμε!

emeleos ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ

Οι Ρωσίδες Tatu που είχαν πάει όταν όλος ο κόσμος τργουδούσε τα σκυλοσουξεδιάρικά τους και συζήταγε για το αν είναι λεσβίες ή όχι πρώτες δε βγήκαν!!!

Τραγουδιστικά (sic) ομολογώ δεν έχω τις γνώσεις της Juliette, η οποία όμως χαραμίζεται στο (νομίζει) κουλτουριάρικο τραγούδι αντί να πάει σε κανένα Fame Story και να βγάλει 2-3-15 CD ή, ακόμα καλύτερα, να παρακαλέσει γονυπετής (έτσι, έτσι... :splaaaats: ) έναν από τους ΠΡΟΦΗΤΕΣ Μαγκάρετ, Χριστοδουλόπουλο ή Μπουγά να τη βάλουν στο σχήμα.

Η Eurovision είναι και θέμα show, και θέμα τραγουδιού, και θέμα πολιτικής και marketing. Στα τελευταία δύο μια ζωή παίρνουμε τον πούλο γι' αυτό και βγαίνουμε τρίτοι και καταϊδρωμένοι με τραγούδια που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα υπόλοιπα που διαγωνίζονται. Ενώ καταποντιζόμαστε με μέτρια τραγουδάκια.

Σάααακηηηηηη!!! Σάαακηηηη!!! Σάκη χάσαμε. embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρομερο το τραγουδι της ουκρανιας. Αψογη η κέλτικη ενδυμασια, χορογραφια καθως και χορευτες. Απο φωνη δεν μπορω να πω οτι ήταν κατι ιδιαίτερο. Ο Σακης ηταν χλιαρος. embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά θυμήθηκαν οι Ευρωπαίοι την καταγωγή τους. Βέβαια ήταν αναμενόμενο τι θα ψήφιζε το Ανατολικό μπλόκ. Πάντως πιστεύω οτι 1)πρέπει να φύγει η γρουσούζα η Μπόκοτα 2)να στείλουμε στην επόμενη Γιουροβίζιον είτε τους αδερφούς Κατσάμπα είτε των Φλωρινιώτη.

Είμαι περίεργος να δω πως θα χορεύεται στα κλάμπ το κομμάτι της Ρουσλάνας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα, υπάρχει η άποψη ότι για να κερδίσεις στην Eurovision χρειάζονται τα εξής: ένα χορευτικό κομμάτι, show στην σκηνή που να περιλαμβάνει αφαίρεση ρούχων, μπούτια, στήθη και κοιλιακούς, ποπ μουσική και αγγλικός στίχος που να "μιλάει" στους Ευρωπαίους και καλές δημόσιες σχέσεις. Όπως αποδείχτηκε, με αυτή τη συνταγή μπορείς να πας καλά, αλλά όχι να κερδίσεις. Για να κερδίσεις, σε οτιδήποτε, χρειάζεται αυθεντικότητα. Και τα δύο τραγούδια που μας πέρασαν ήταν ουσιαστικά μη αγγλόφωνα και ήταν τα μόνα που είχαν κάτι το ιδιαίτερο, όπως είχε πει και ο Sover. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι μας πέρασαν γιατί έχει καλύτερες διασυνδέσεις από εμάς η Σερβία ή ότι τα εκατομμύρια των Ουκρανών μεταναστών ψήφιζαν σε όλη την Ευρώπη...

Τέλος πάντων, λεπτομέρειες είναι αυτά. Το κορυφαίο γεγονός όλων των εποχών σε Eurovision συνέβη χθες, όταν ο παρουσιαστής της Λετονίας, πριν πει τα αποτελέσματα της χώρας του, είπε ''δυστυχώς δεν είμαστε στον τελικό, αλλά είμαστε στα τελικά του ποδοσφαίρου και η Τουρκία δεν είναι". Για όποιον δεν θυμάται, η Λετονία απέκλεισε την εθνική Τουρκίας μέσα στην Κωνσταντινούπολη και οι Τούρκοι είχαν σκυλιάσει τότε. Δεν ξέρω, αλλά εγώ γελούσα έπι 10 λεπτά με τον πιτσιρικά τον παρουσιαστή. :D

Α, κι αυτή η Μπόκοτα ρε παιδιά, 30 χρόνια μόνο με την Eurovision ασχολείται και ακόμα δεν έχει καταλάβει Χριστό για τον τρόπο που βαθμολογούν οι χώρες. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χειρότερο με τη Γιουροβίζιον δεν είναι αυτό που συμβαίνει στο διαγωνισμό...Δεν είναι ότι πολλές φορές αδικείται το κομμάτι της Ελλάδας ή της Κύπρου..Είναι αυτό που συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα την επόμενη μέρα...Που αρχίζει η γκρίνια , οι κατηγορίες , η μουρμούρα..."Αν είχαμε κάνει αυτό" "Αν είχαμε κάνει το άλλο" "Φταίει η Μπόκοτα" "Το τραγούδι μας δεν ήταν και τόσο καλό".... emeleos Η Μπόκοτα είναι ο,τι καλύτερο για το διαγωνισμό . Φοβερή παρουσιάστρια , με γνώσεις και εμπειρία για το θεσμό όσο λίγοι , τρομερά ψυχωμένη , δίνει κάθε χρόνο τα πάντα για την Ελλάδα και εμείς -εκ των υστέρων , πάντα εκ των υστέρων-την κατηγορούμε ...Ολοι θυμόμαστε τι έγινε τότε με το Ρακιτζή . Ειλικρινά είχα αηδιάσει τρομερά με την απαίσια και απολίτιστη συμπεριφορά τότε των δημοσιογράφων που έπεσαν να φάνε τον καλλιτέχνή μας , γιατί τόλμησε να αποτύχει!!!!!Για μένα η επιτυχία ή αποτυχία δεν εξαρτάται απο το αποτέλεσμα. Ολοι οι καλλιτέχνες μας αξίζουν την αγκαλιά μας , τα συγχαρητήριά μας , όποια θέση και αν καταλάβουν . Ειδικά δε φέτος , που σκίσαμε στην κυριολεξία με τον Ρουβά και χάσαμε την πρώτη θέση επειδή ψήφισαν όλες οι Βαλτικές και Σκανδιναβικές χώρες την Ουκρανία , όπως ψηφίζουμε εμείς την Κύπρο , αν πάλι ακούσω γκρίνια και μουρμούρα........ emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι έτσι!!!

εγώ προσωπικά έστειλα 2 ους-ουμ-ους, το ένα για την Τουρκία και το άλλο για την Ουκρανία!

Μια χαρά μου άρεσαν τα αποτελέσματα, αν και περίμενα ο Ρουβάς να έρθει 4ος και κάτω...

Υπήρχαν πολύ καλύτερα τραγούδια από του Ρουβά και δε μπορώ να καταλάβω την πόρωση με αυτό το μεγάλο πολιτισμικό γεγονός και την υστερία γύρω από αυτό το κορυφαίο πνευματικό προπύργιο της ΓιουροΒΥΖΙΟΝ...

Ο Ρουβάς δε μου αρέσει, το τραγουδάκι του ήταν μέτριο και η υστερία των ελληνικών ΜΜΕ τις τελευταίες μέρες μου έσπασε τα νεύρα..

ΟΥΓΚ

Καλά ρε Κώστα!

εσύ δεν διάβαζες πλάτωνα και Ρίτσο χτες βράδυ...Περίεργο... :antegeia::splaaaats::D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα, υπάρχει η άποψη ότι για να κερδίσεις στην Eurovision χρειάζονται τα εξής: ένα χορευτικό κομμάτι, show στην σκηνή που να περιλαμβάνει αφαίρεση ρούχων, μπούτια, στήθη και κοιλιακούς, ποπ μουσική και αγγλικός στίχος που να "μιλάει" στους Ευρωπαίους και καλές δημόσιες σχέσεις. Όπως αποδείχτηκε, με αυτή τη συνταγή μπορείς να πας καλά, αλλά όχι να κερδίσεις. Για να κερδίσεις, σε οτιδήποτε, χρειάζεται αυθεντικότητα. Και τα δύο τραγούδια που μας πέρασαν ήταν ουσιαστικά μη αγγλόφωνα και ήταν τα μόνα που είχαν κάτι το ιδιαίτερο, όπως είχε πει και ο Sover. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι μας πέρασαν γιατί έχει καλύτερες διασυνδέσεις από εμάς η Σερβία ή ότι τα εκατομμύρια των Ουκρανών μεταναστών ψήφιζαν σε όλη την Ευρώπη...

Τέλος πάντων, λεπτομέρειες είναι αυτά. Το κορυφαίο γεγονός όλων των εποχών σε Eurovision συνέβη χθες, όταν ο παρουσιαστής της Λετονίας, πριν πει τα αποτελέσματα της χώρας του, είπε ''δυστυχώς δεν είμαστε στον τελικό, αλλά είμαστε στα τελικά του ποδοσφαίρου και η Τουρκία δεν είναι". Για όποιον δεν θυμάται, η Λετονία απέκλεισε την εθνική Τουρκίας μέσα στην Κωνσταντινούπολη και οι Τούρκοι είχαν σκυλιάσει τότε. Δεν ξέρω, αλλά εγώ γελούσα έπι 10 λεπτά με τον πιτσιρικά τον παρουσιαστή.  :D

Α, κι αυτή η Μπόκοτα ρε παιδιά, 30 χρόνια μόνο με την Eurovision ασχολείται και ακόμα δεν έχει καταλάβει Χριστό για τον τρόπο που βαθμολογούν οι χώρες.  emeleos

Τώρα με κάνεις να ανεβάσω το επίπεδό μου ( :P ) και να ασχοληθώ περσότερο με την Γιουροβίζιον,αλλά......ερεθίστηκα ρε γμτ!

-Όχι ρε Philips,δεν είναι θέμα μεταναστών,ή είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό,αλλά αν είδες όλες οι Βαλτικές ψήφιζαν "την γείτονα,τον γείτονα,ώ γείτονα" και το δήλωναν ευθαρσώς,so είναι θέμα διασυνδέσεων ή όχι?

Όταν ψηφίσαμε την Κύπρο με 12,άκουσα μεγάλο γιούχα!!!

Καταλαβαίνω ότι συνέχεια αυτό κάνουμε,αλλά οι άλλοι που είναι block Σκανδιναβικές-Βαλτικές-πρώην Γιούγκοι κτλ δεν το κάνουν?

Μην τρελαθούμε κιόλας!

-Επίσης,για ποιά πρωτοτυπία-αυθεντικότητα μιλάς?

Με την ίδια λογική και η Dana International κέρδισε,αλλά ξέχασα-αυτή είχε την αυθεντικότητα να είναι τραβέλι!!!!!

-Όντως ο τυπάς ήταν άπαιχτος,εδώ είπε ότι το 12άρι πάει στους Λετονούς και η Δαφνο-στεφανωμένη το πίστεψε και το 'πε και στον αέρα! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά της διοργάνωσης συμφωνώ με τις επιλογές του κόσμου! Το είχα πει και πριν τους τελικούς ότι τα δύο αυτά τραγουδάκια που μας πέρασαν έχουν κάτι διαφορετικό, κάτι folk, κάτι που ΔΕΝ συνηθίζεται στον ξενέρωτο αυτό διαγωνισμό. Όσοι θεωρούν το κομμάτι της Ουκρανίας βαρβαρίλα, τότε μάλλον πρέπει να εντρυφήσουν λίγο περισσότερο στις εθνικές μουσικές κάποιων χωρών. Τα 2 πρώτα τραγούδια είναι πολύ πολύ όμορφα ethnic κομματάκια, όχι εξαιρετικά, αλλά όμορφα.

Αν δε με απατά η μνήμη μου είναι ελάχιστες οι φορές που έχουν διακριθεί τραγούδια που καταθέτουν μουσική πρόταση συγκεκριμένη, ψαγμένη, αξιόλογη. Μετά τους Secret Garden και το περσινό Βέλγιο, η Ουκρανία και η Σερβία είναι ό,τι πιο αξιόλογο έχει αναδείξει το "πανηγυράκι", όπως το έλεγε ο μεγάλος Μάνος.

ΥΓ: Νταξ, μπορεί να μην έχουμε κάνει όλοι διαφημιστικά, αλλά κάποιες γνώσεις από μουσική και μουσικές παραδόσεις τις έχουμε :antegeia:emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή doctor-x, εμάς δεν μας ψήφισαν οι γείτονές μας; Κύπρος, Αλβανία, Τουρκία, Μάλτα, Ρουμανία, FYROM, Σερβία δεν μας έδωσαν του κόσμου τους πόντους; Tουλάχιστον 70-75 πόντους από τους 7 γείτονες πήραμε. Ειδικά φέτος, δεν ισχύει η δικαιολογία "είμαστε έθνος ανάδελφο".

Αυθεντικότητα εννοώ το να μην αντιγράψεις τον περσινό νικητή, να μην κάνεις ό,τι όλοι οι άλλοι, έστω και καλύτερα, αλλά να προτείνεις εσύ κάτι. Ας πούμε, η Λετονή είχε κερδίσει κάνοντας ένα χορευτικό που την έγδυναν σιγά σιγά. Φέτος αυτό το κόλπο το αντέγραψαν καμιά 10αριά χώρες και δεν έκανε εντύπωση. Συμφωνώ με τον Sover ότι μετά τους Secret Garden, τα φετινά πρώτα είναι τα μόνα τραγούδια που θα άκουγα και στο σπίτι μου.

Και Olive, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να πει πως δεν κάναμε καλή εμφάνιση, αλλά το ότι η Μπόκοτα είναι ο πιο αργόσχολος εργαζόμενος στην ΕΡΤ, δε νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς. Την έχεις δει ποτέ να ασχολείται με κάτι άλλο; Για τα αξιοθέατα που έδειχναν στα φιλμάκια πριν τα τραγούδια δεν έλεγε τίποτα, όταν παίρναμε 10 από μια χώρα που ήταν φανερό ότι θα δώσει 12 σε Ουκρανία η Σερβία έλεγε "τέτοια θέλουμε" και, αν θυμάμαι καλά, δεν ανακοίνωσε καν τον νικητή, όταν η διαφορά έγινε μη ανατρέψιμη. Για να μην σχολιάσω τις προτροπές "επικίνδυνο τραγούδι, ας ψηφίσουμε έξυπνα" κτλ. που είναι η νοοτροπία του εντελώς βλάκα που θέλει μόνο να κερδίσει. Αυτά και πολύ ασχοληθήκαμε νομίζω.

Δόξα στους Έλληνες φοιτητές ιατρικής της Ρουμανίας που μας έδωσαν 12 πόντους. Δόξα και τιμή στους ΔΙΚΑΤΣΑδες :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικό/άσχετο αλλά σας πάω από τώρα στοίχημα ότι του χρόνου το τραγούδι θα το γράψει ο Φοίβος και θα έχει ελληνικό στίχο. Και γενικώς οι περισσότερες χώρες θα το γυρίσουν στο ethnic/παραδοσιακό. Ζήτω η Σερβία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή doctor-x, εμάς δεν μας ψήφισαν οι γείτονές μας; Κύπρος, Αλβανία, Τουρκία, Μάλτα, Ρουμανία, FYROM, Σερβία δεν μας έδωσαν του κόσμου τους πόντους; Tουλάχιστον 70-75 πόντους από τους 7 γείτονες πήραμε. Ειδικά φέτος, δεν ισχύει η δικαιολογία "είμαστε έθνος ανάδελφο".

Αυθεντικότητα εννοώ το να μην αντιγράψεις τον περσινό νικητή, να μην κάνεις ό,τι όλοι οι άλλοι, έστω και καλύτερα, αλλά να προτείνεις εσύ κάτι. Ας πούμε, η Λετονή είχε κερδίσει κάνοντας ένα χορευτικό που την έγδυναν σιγά σιγά. Φέτος αυτό το κόλπο το αντέγραψαν καμιά 10αριά χώρες και δεν έκανε εντύπωση. Συμφωνώ με τον Sover ότι μετά τους Secret Garden, τα φετινά πρώτα είναι τα μόνα τραγούδια που θα άκουγα και στο σπίτι μου.

Και Olive, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να πει πως δεν κάναμε καλή εμφάνιση, αλλά το ότι η Μπόκοτα είναι ο πιο αργόσχολος εργαζόμενος στην ΕΡΤ, δε νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς. Την έχεις δει ποτέ να ασχολείται με κάτι άλλο; Για τα αξιοθέατα που έδειχναν στα φιλμάκια πριν τα τραγούδια δεν έλεγε τίποτα, όταν παίρναμε 10 από μια χώρα που ήταν φανερό ότι θα δώσει 12 σε Ουκρανία η Σερβία έλεγε "τέτοια θέλουμε" και, αν θυμάμαι καλά, δεν ανακοίνωσε καν τον νικητή, όταν η διαφορά έγινε μη ανατρέψιμη. Για να μην σχολιάσω τις προτροπές "επικίνδυνο τραγούδι, ας ψηφίσουμε έξυπνα" κτλ. που είναι η νοοτροπία του εντελώς βλάκα που θέλει μόνο να κερδίσει. Αυτά και πολύ ασχοληθήκαμε νομίζω.

Δόξα στους Έλληνες φοιτητές ιατρικής της Ρουμανίας που μας έδωσαν 12 πόντους. Δόξα και τιμή στους ΔΙΚΑΤΣΑδες  :D

Philips,δεν γινόταν να μην ψηφιστεί το τραγούδι μας,ήταν σίγουρα μέσα στα τοπ 5.

Άλλο όμως είναι να παίρνεις 3-4,άντε 5 ποντάκια από μια χώρα..........κι άλλο να λες "και το 12άρι μας πάει στην γείτονα",οκ?

Δεν κατάλαβα λοιπόν γιατί εμάς μας κράξανε στο πώς ψηφίσαμε για την Κύπρο και για άλλες τόσες χώρες έκαναν τουμπεκί.Ξέρεις πόσες φορές έδινα τα αποτελέσματα με απίστευτη ακρίβεια πριν τα ανακοινώσει η κάθε μια χώρα? (και δεν έχω το κληρονομικό,δεν εκπίπτει στην εφορία ρε γμτ)

Αν θέλεις,ας το θέσουμε κι αλλιώς...η Αγγλία ας πούμε με μεγάλη παράδοση στον "θεσμό" και με σαφή εικόνα της pop μουσικής μας έδωσε 12,μήπως ανατρίχιασαν οι έμπλεοι γκεΐλας (yo sov :D ) Άγγλοι με τον Sakis?????(μπορεί να παίζει κι αυτό,δεν λέω :P )

Τεσπα,ένα μήνυμα έχω να δώσω: Φέρτε μου την Ουκρανή να της ξεπετσιάσω τα τομάρια που φόραγε! :wub:emgoal:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιανουάριος 2005...

...μετά από προεδρικό διάταγμα του καινούριου προέδρου της δημοκρατίας... διαλύουμε την Ελλάδα στα διαμερίματά της...τα βαφτίζουμε κράτη και κατεβαίνουμε γιουροβίζιο...

στον ημιτελικό:

τραγουδιστής για την Στερεά Ελλάδα ο Μπουγάς ενώ για τα άλλα διαμερίσματα κατεβαίνουν σε γκρουπάκια πρώην παίχτες reality...οι οποίοι δεν τραγουδουν ...απλά ανεβαίνουν στην σκηνή για 3 λεπτά και κάνουν τους έξυπνους !@!

στον τελικό:

έχουμε 12κάρια από όλα τα γύρω κράτη , από τα νησιά μας που τα έχουμε κάνει γρουπάκια (σαν τους παίχτες των reality) 15 κρατών...

έτσι παίρνουμε καμιά 20ριά 12άρια + τη Κύπρο + την Αλβανία ...

έτσι η Στερεά Ελλάς κερδίζει και ο Μπουγάς είναι ο απόλυτος pop star της εποχής μας...

το έπαθλο ανεβαίνει να το πάρει ο Μικρούτσικος ο οποίος μέσα σε ρίγος συγκίνησης ανακοινώνει την επανένωση των Ελληνικών Δημοκρατιών.

by the way...

αν η ψηφοφορία ήταν όπως πάντα(ψηφίζουν μόνο οι χώρες του τελικού) η βαθμολογία θα ήταν : Σερβία 190 , Oυκρανία 175 , Ελλάδα 171.

α για να μην το ξεχάσω..

so close no matter how far....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Trivialx emgoal Συμφωνώ απολύτως!!!!! Το φοβερό πάντως είναι ότι ενώ βλέπουμε κάθε χρονιά με τα ματάκια μας πως γίνεται η ψηφοφορία ( εμείς άραγε γιατί φέτος δώσαμε το 10 στην Αλβανία?Μήπως γιατί οι Αλβανοί στην Ελλάδα είναι σχεδόν ο μισός πληθυσμός??) εμείς επιμένουμε να "κατηγορούμε" την αποστολή μας ότι "δεν τα κατάφερε" . Κατά τη γνώμη μου ο,τι τραγούδι και να κατεβάσουμε τώρα πια που άλλαξε το σύστημα και ψηφίζουν όλες οι χώρες ο διαγωνισμός θα πηγαίνει μόνο σε βόρειες χώρες ή στα κρατίδια της πρώην Γιουγκοσλαβίας...Αλλωστε δεν είναι τυχαίες οι νίκες της Λετονίας , της Εσθονίας , της Ουκρανίας ...

Α ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ!!!! ΣΑΚΗ ΕΣΚΙΣΕΣ!!! emiloveyouemiloveyouemgoalemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε στείλαμε και τη Μαντώ πρόσφατα με όλο το βυζί έξω και πάλι τον πούλο πήραμε!

Το θέμα είναι να έχει και τον κώλο πίσω και κάτω από το βυζί, όχι πάνω και μπροστά... Συν ότι το τραγούδι της ήταν πατατάρα... emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ουκρανικό τραγούδι δεν είναι τραγούδι. Είναι βάρβαροι αλαλαγμοί από δερματοφορεμένους απογόνους των Βίκινγκς (ναι, όλες οι χώρες εκείνες αποικίστηκαν από Νορμανδούς τον 11ο αι. μ.Χ.).

emarright Η Ολλανδία ήταν γ@μιστερή και δε θέλω ου.

Merci! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά της διοργάνωσης συμφωνώ με τις επιλογές του κόσμου! Το είχα πει και πριν τους τελικούς ότι τα δύο αυτά τραγουδάκια που μας πέρασαν έχουν κάτι διαφορετικό, κάτι folk, κάτι που ΔΕΝ συνηθίζεται στον ξενέρωτο αυτό διαγωνισμό. Όσοι θεωρούν το κομμάτι της Ουκρανίας βαρβαρίλα, τότε μάλλον πρέπει να εντρυφήσουν λίγο περισσότερο στις εθνικές μουσικές κάποιων χωρών. Τα 2 πρώτα τραγούδια είναι πολύ πολύ όμορφα ethnic κομματάκια, όχι εξαιρετικά, αλλά όμορφα.

Κοίτα που και με αυτόν συμφωνώ... :rolleyes: Κι εμένα μου άρεσε της Ουκρανίας, ήταν περίεργο και πολύ ιδιαίτερο... Και αυτή ήταν κουκλάρα!!! Για της Σερβίας δε τί να πω, ήταν υπέροχο. :wub::wub::wub: Εμείς φταίμε, που ντρεπόμαστε για τις μουσικές μας και στέλνουμε ψευτοποπάκια...

Ο Ρουβάς βεβαίως, όπως ξαναείπα, στο είδος του είναι πολύ καλός, αλλά το τραγούδι πατάτα, αν το έλεγε οποιοσδήποτε άλλος θα ερχόταν πιο χαμηλά. :splaaaats:

Τέλος οι Ολλανδοί εμένα μου θύμιζαν κάτι σε Beatles... :wub:

Υ.Γ. Μόνο σε μένα έκανε εντύπωση που μας ψήφισε πρώτους το Μονακό; Αθάνατε Ψινάκη, που έχεις διασυνδέσεις στα υψηλά κλιμάκια των gay, κι όχι στους φτωχόπουστ@ς, που ψήφισαν τον Βόσνιο PlaceboAbba!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά της διοργάνωσης συμφωνώ με τις επιλογές του κόσμου! Το είχα πει και πριν τους τελικούς ότι τα δύο αυτά τραγουδάκια που μας πέρασαν έχουν κάτι διαφορετικό, κάτι folk, κάτι που ΔΕΝ συνηθίζεται στον ξενέρωτο αυτό διαγωνισμό. Όσοι θεωρούν το κομμάτι της Ουκρανίας βαρβαρίλα, τότε μάλλον πρέπει να εντρυφήσουν λίγο περισσότερο στις εθνικές μουσικές κάποιων χωρών. Τα 2 πρώτα τραγούδια είναι πολύ πολύ όμορφα ethnic κομματάκια, όχι εξαιρετικά, αλλά όμορφα.

Κοίτα που και με αυτόν συμφωνώ... :rolleyes: Κι εμένα μου άρεσε της Ουκρανίας, ήταν περίεργο και πολύ ιδιαίτερο... Και αυτή ήταν κουκλάρα!!! Για της Σερβίας δε τί να πω, ήταν υπέροχο. :wub::wub::wub: Εμείς φταίμε, που ντρεπόμαστε για τις μουσικές μας και στέλνουμε ψευτοποπάκια...

Ο Ρουβάς βεβαίως, όπως ξαναείπα, στο είδος του είναι πολύ καλός, αλλά το τραγούδι πατάτα, αν το έλεγε οποιοσδήποτε άλλος θα ερχόταν πιο χαμηλά. :splaaaats:

Τέλος οι Ολλανδοί εμένα μου θύμιζαν κάτι σε Beatles... :wub:

Υ.Γ. Μόνο σε μένα έκανε εντύπωση που μας ψήφισε πρώτους το Μονακό; Αθάνατε Ψινάκη, που έχεις διασυνδέσεις στα υψηλά κλιμάκια των gay, κι όχι στους φτωχόπουστ@ς, που ψήφισαν τον Βόσνιο PlaceboAbba!!!

Ναι, μόνο σε σένα έκανε εντύπωση που δεν κινείσαι όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι στα υψηλά κλιμάκια των gay. Αγγλία-Μονακό ήταν σίγουρα 12άρια! emrockon:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο, αλλά το ξέρατε ότι υπάρχει διεθνές fan club της Eurovision, με ελληνικό παράρτημα; Ο εκπρόσωπός του είναι this very moment στη Ρούλα (άτιμη Π.Α., μέχρι και Ρούλα με ανάγκασες να βλέπω) και λέει με στόμφο ότι "εμείς σαν φαν γκλαμπ ζούμε και αναπνέουμε για να ταξιδεύουμε στις διάφορες χώρες και να ανασάνουμε από την αύρα αυτών των καλλιτεχνών".

Ζήτω η Σερβία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.