Jump to content

Eurovision 2004


13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Last Reply

μακάρι ναι . είναι και αυτό μια μορφή διαγωνισμού !

πάντως ανεξάρτητα αν ο Σάκης είναι ποιοτικός ή οχι , νομίζω ότι είναι ο κατάλληλος για μια τέτοια επροσώπηση , χορεύει καλά , κάνει show και το τραγούδι έχει ρυθμό-αυτή δεν είναι και η συνταγή επιτυχίας?

έχει και κάποιο βαθμό αναγνωρισιμότητας στα υπερ του.

καλή επιτυχία! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ πιστεύω οτι θα σκίσουμε....

Έχω όμως μια απορία...γιατί βγήκαμε 16οι???Οι άλλοι δηλ ήταν καλύτεροι απο εμάς???!!! :splaaaats:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup πάντως η γιουροβιζιονολόγα Δαφνη Μπόκοτα έλεγε "μακάρι να μπούμε στις τελευταίες θέσεις....θα ειναι το καλύτερο αυτό για μας ...".Μάλλον δεν έχει να κάνει απόλυτα με κατάταξη με βαση το ποσα τηλεφωνήματα έλαβαν...αλλά και πάλι δεν το έχω καταλάβει.....

διαπιστώσατε ..οτι για μια στιγμη , όταν ειχαν μεινει 2 μονο φάκελοι, χαθηκε για λιγο η αισιοδοξία απο το μυαλό της ,απο τον τόνο της φωνής της και σαν να κλονίστηκε προς την πιθανότητα να μην έχει μπει η Ελλάδα....;;;

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η θέση που πήραμε δεν έχει να κάνει με βάση ψήφους

καταμετρήθηκαν βέβαια τα τηλέφωνα αλλά δεν ανακοινώθηκαν ,

στον πίνακα του τελικού με τη σειρά εμφάνισης είχαν μείνει συγκεκριμένες θέσεις κενές οι οποιές θα καλύπτονταν από τα ημιτελικά .η σειρά ήταν τυχαία ανάμεσα σε αυτούς που πέρασαν στην δεκάδα.όπως τύχαινε και έπαιρνε το φάκελο η παρουσιάστρια ,

συμφέρει τελικά που είμαστε σχετικά στο τέλος αν και όντως τρομάξαμε (φεύγαν οι θέσεις και πουθενά Ελλάδα και Κύπρος )

τέλος καλά όλα καλά . :wub::wub:

ΥΓ. μου άρεσε πολύ η μπαλάντα στο τέλος με τους δυο νεαρούς - νομίζω Ιρλανδία(?) που πέρασε και αυτή τελικό και ένα ροκ τραγουδάκι από Λετονία που όμως δεν πέρασε τελικά τελικό

Sakis!!! :):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο: η παρουσιάστρια δεν έφερνε λίγο στη δικιά μας, τη Μαρία τη Μπακοδήμου;;;

βέβαια,η δικιά μας έχει περισσότερα προσόντα (για το ντεκολτέ μιλάω,έτσι; ;))

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω η καλή γεύση που πήραμε χθες και από το αποτέλεσμα να κρατήσουν και μετά τον τελικό...

Μπράβο μας πάντωες! Μπράβο στο Ρουβά!!!

Μπράβο και στην Κύπρο. Όμορφο τραγουδάκι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να λέμε τώρα...Ο Σάκης είναι ΘΕΟΣ!!!!!!! emiloveyouemiloveyouemiloveyou

Η σειρά μας ( 16οι) δεν έχει βεβαίως καμμία σχέση με τη βαθμολογία μας . Οι βαθμοί του ημιτελικού δεν ανακοινώθηκαν για προφανείς λόγους . Μπορεί να ήμασταν και πρώτοι , ποιός ξέρει...Πάντως εγώ φέτος θα θεωρήσω επιτυχία για εμάς μόνο την πρώτη θέση . Τα υπόλοιπα τραγούδια είναι :splaaaats: ΜΕ ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ . ΑΥΤΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΩΝΟΣ ΤΗΣ ΣΤΡΕΙΖΑΝΤ . Μακάρι να σκίσει . Καλή επιτυχία σε εμάς και τα αδέρφια μας απο την Κύπρο!!!!

By the way , αυτή η βαρβαρίλα απο την Ουκρανία ντροπιάζει έναν ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού . Καλό πάντως είναι και φέτος το τραγούδι της Τουρκίας . Προσέξτε το.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αυτή η βαρβαρίλα από την Ουκρανία", όπως και η άλλη η τσιγγανίλα από τη Σερβία-Μαυροβούνιο είναι από τα ελάχιστα πράγματα που πραγματικά ξεχώρισαν στο διαγωνισμό, όχι μόνο το φετεινό, αλλά και όλους τους τελευταίους (με μια υπενθύμιση στο πανέμορφο περσινό του Βελγίου).

Αυτό που ντροπιάζει την ευρωπαϊκή μουσική παράδοση είναι όοοολα τα υπόλοιπα, αν μου επιτρέπετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Σακης ειναι για μενα τουλαχιστο αυτο που αποκαλω "GREEK GOD"...!

Αν και δεν ημουν ποτε πολυ φαν... δηλωνω αρρωστη πια....! emiloveyou

Ηταν τελειος ψες, δε νομιζω να υπαρχει ελληνας η ελληνιδα που να μην νιωθει οτι μας αντιπροσωπευσε επαξια.

Προσωπικα δεν εχω συνελθει ακομη απο το ψεσινο......

αχχχχχχχχχχχχχχχ................ :wub::wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αυτή η βαρβαρίλα από την Ουκρανία", όπως και η άλλη η τσιγγανίλα από τη Σερβία-Μαυροβούνιο είναι από τα ελάχιστα πράγματα που πραγματικά ξεχώρισαν στο διαγωνισμό, όχι μόνο το φετεινό, αλλά και όλους τους τελευταίους (με μια υπενθύμιση στο πανέμορφο περσινό του Βελγίου).

My thoughts exactly! Συμφώνω απόλυτα με τα παραπάνω! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβ και Αβ.... δεν νομιζω οτι το τραγουδι της Ουκρανιας ειχε τιποτε να κανει με ευρωπαικη μουσικη παραδοση.... Η Σερβια νταξ, οπως και του Βελγιου (αν και δεν μου αρεσε), αλλα η Γιουροβιζιον δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τεχνη, παραδοση, φωνη κτλ κτλ... Εχει σχεση με εξωτερικη πολιτικη (12 points to Cyprus) και με σκηνικη παρουσια (τραγουδανε με το βυζι ή με τους κοιλιακους). Μην μου πειτε οτι ο Σακης εχει φωνη! Προσωπικα, για να πω την αληθεια δεν καταλαβαινα τι ελεγε χτες.... Τα κουπλε ειναι ψιθυριστα και καλυπτεται απο την μουσικη, ενω δεν δενει με τα φωνητικα των 3 απο πισω.... Εχει ομως, σωμα, ρυθμο, κοιλιακους, ωραιες κοπελες.... Χρειαζεται κατι αλλο? Μηπως η Λετονια προπερσι ειχε κατι αλλο? Οχι.... Για την γιουροβιζιον καλος ειναι ο Σακης, αλλα μην τρελαθουμε κιολας...

Οσον αφορα στην Κυπρο... δεν ειναι σοβαροι οι κυπριοι νομιζω.... Δεν λεω... εχει φωνη η κοπελα, μοιαζει με την Στρειζαντ σε φωνη και φατσα, αλλα ΜΠΑΛΑΝΤΑ?! Ειναι δυνατον? Περιμενει να κερδισει η κυπρος χωρις να δειξει στηθος? Εστω λιγο μπουτι? Ειπαμε... ο διαγωνισμος δεν εχει σχεση με την φωνη ή την αξια του τραγουδιου σαν τεχνη.... Αν ηταν ετσι να στελναμε την Νανα Μουσχουρη ή την Γαλανη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσον αφορα στην Κυπρο... δεν ειναι σοβαροι οι κυπριοι νομιζω.... Δεν λεω... εχει φωνη η κοπελα, μοιαζει με την Στρειζαντ σε φωνη και φατσα, αλλα ΜΠΑΛΑΝΤΑ?! Ειναι δυνατον? Περιμενει να κερδισει η κυπρος χωρις να δειξει στηθος? Εστω λιγο μπουτι? Ειπαμε... ο διαγωνισμος δεν εχει σχεση με την φωνη ή την αξια του τραγουδιου σαν τεχνη.... Αν ηταν ετσι να στελναμε την Νανα Μουσχουρη ή την Γαλανη....

Χμ.. έχεις δίκιο ότι δεν έχει και πολλές ελπίδες για πρωτιά. Από την άλλη όμως είναι μια υπέροχη μπαλαντα, η (απίστευτο κι όμως αληθινό) 16χρονη τραγουδίστριά τους δεν παίζεται από φωνή (μόνη παρατήρηση που έχω είναι ότι χθες ήταν αρκετά μαζεμένη -δεν αφέθηκε όσο έπρεπε, μάλλον λόγω τρακ...) κι επιπλέον, αν όλοι καταλάβαιναν ότι ο διαγωνισμός θα είναι καλύτερος αν έστελνε κάθε χώρα την ωραιότερη φωνή και όχι τον ωραιότερο κώλο της, το τραγούδι είχε εξασφαλισμένη μία από τις πρώτες θέσεις...

Το μόνο που με παρηγορεί είναι η σκέψη ότι κάποτε οι Secret Garden (το 95 για την ακρίβεια) κέρδισαν το διαγωνισμό με το υπέροχο Nocturne. emstar (για να μη θυμηθώ το Τζονυ Λογκαν και το Hold me now). Ήτοι τα πραγματα δεν είχαν πάντα όπως έχουν σήμερα (αυτός που το κουνάει καλύτερα, κερδίζει και το διαγωνισμό!), κι έτσι υπάρχει ελπίδα....

Όσον αφορά τα τραγούδια που ακούσαμε, της Ουκρανίας πιστεύω ότι ήταν πολυ πολύ καλό, καλύτερο από το δικο μας (κι ας θυμίζει ελαφρώς Ζήνα ή Gladiator η σκηνική του παρουσία), όπως και της Σερβίας (όπως είπαν κι οι προηγούμενοι!). Έχοντας όμως δει τα βίντεο κλιπ και των δύο, πιστεύω ότι έχασαν παρα πολύ στη σκηνική παρουσίαση.. κυρίως σε ατμόσφαιρα. emstar

Και για να μη νομίζετε ότι δε μου άρεσε ο Σάκης, μια χαρά ήταν το παιδί, στην αναβαθμισμένη έκδοση

Greek(YouCanHardlyTellImGay)Lover 2.1., ό,τι ομορφότερο έχουμε στείλει στο διαγωνισμό από απόψεως κώλου. Για τη φωνή έχω μερικές αμφιβολίες, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι την πρόσεξε κανείς... Αυτό δεν το λέω για κακό! Ο άνθρωπος από σκηνική παρουσία δεν παίζεται! Χθες (με εξαίρεση τους άντρες της παρέας, που κι αυτοί όμως τον παραδέχτηκαν) κοτζαμ γαιδάρες καναμε σαν 12χρονα! Ολες ανεξαιρέτως.

Αν αυτό το καταφέρει με όσους δουν το διαγωνισμό και από τις υπόλοιπες χώρες, νταξ, στο τσεπάκι το χουμε! ;)

Σε κάθε περίπτωση, είναι μία από τις λίγες μας ευκαιρίες (μέχρι τώρα τουλάχιστον!) να πάμε πραγματικά καλά στο διαγωνισμό!

Οπότε, go Sakis go! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άθλιοι είναι όλοι άθλιοι!

Γι' αυτό βγάζουν πολύ γέλιο!!! emcolgate

Μπράβο στα παιδιά, ήταν πολύ καλή τροφή για κάτι φοβερές ατάκες χτες!!! emdevilemdevilemdevil

Και του χρόνου!Γιατί χωρίς τη Γιουροβιζιον πώς θα μάθεις τί εστί πολιτισμός;;; :antegeia:emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Eurovision.tv:

"Greece’s Sakis Rouvas showed the world his six pack; his dancers then showed us their sexy glittery underwear. The trio shook the arena in the fullest sense of the word with their Greek dancing inspired choreography."

Μετά από όλα αυτά... Σάάάάκης, Σάάάάκης!!!

Του χρόνου να στείλουμε αυτόν το νομικάριο με το (ίδιο με του Σάκη) six pack... Θα είναι πιο classy, πώς να το κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέστα αρχηγέ. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι λες και βγει πρώτος ο Ρουβάς μαζι με τον Ψινάκη απο πίσω(το πιάσατε το υπονούμενο έτσι;)emdevil. Δε Θυμάμαι να μας εχουν πρήξει ξανά τοοοοοοοοοοοοοοοοοόσο πολύ για αυτό τον διαγωνισμό. Είδες τι κάνει το starsystem. Αλλά πιστεύω οτι πάλι θα χάσουμε διότι η Μπόκοτα είναι γκαντέμο. Αιώνια δοξά και τιμή στον Ρακιτζή(Say, say,say, the magic word.....)

Που τα βρήκαν αυτά τα ξέκωλα. ΑΑΑΑΑ πράγμα με όλες τις σφραγίδες. Για αυτό δεν απορώ που η Ρουμανία, η Βουλγαρία, η Ουκρανία και όλο το Ανατολικό μπλοκ στέλνουν κατι κοντές, μελαχρινές και χοντρές με μαστίγια. Έχουν έρθει εδώ όλες!!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέστα αρχηγέ. Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι λες και βγει πρώτος ο Ρουβάς μαζι με τον Ψινάκη απο πίσω(το πιάσατε το υπονούμενο έτσι;)emdevil.Καρακιτσαρίο οργάνωση. Όμως δε Θυμάμαι να μας εχουν πρήξει ξανά τοοοοοοοοοοοοοοοοοόσο πολύ για αυτό τον διαγωνισμό. Είδες τι κάνει το starsystem. Αλλά πιστεύω οτι πάλι θα χάσουμε διότι η Μπόκοτα είναι γκαντέμο. Αιώνια δοξά και τιμή στον Ρακιτζή(Say, say,say, the magic word.....)

Που τα βρήκαν αυτά τα ξέκωλα. ΑΑΑΑΑ πράγμα με όλες τις σφραγίδες. Για αυτό δεν απορώ που η Ρουμανία, η Βουλγαρία, η Ουκρανία και όλο το Ανατολικό μπλοκ στέλνουν κατι κοντές, μελαχρινές και χοντρές με μαστίγια. Έχουν έρθει εδώ όλες!!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τραγούδι μας είναι άθλιο, ο Ρουβάς στο είδος του θεός! :wub::wub::wub: Πολύ καλό ήταν για μένα της Σερβίας και η μπαλάντα με τους δυό κιθαρίστες από Ολλανδία! Συμφωνώ με τον Sovereign, τα τραγούδια έχουν καταντήσει μια φρικτή ομοιόμορφη μετριότητα! :splaaaats: (προσέξατε ένα, που ήταν σα μουσική από ελληνική τσόντα του '70; Δε θυμάμαι ποιοι το έλεγαν γαμώτο, γιατί εφημέρευα χθες και έβλεπα αποσπασματικά... emblushemrockon ) Πάντως εύχομαι να πάμε καλά...η μετριότητά μας δε διαφέρει ούτε υστερεί από των υπολοίπων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη Σόβερ , αλλά είπα εγώ κάτι για τη Σερβία?Το τραγούδι της Σερβίας δεν έχει βεβαίως καμμία σχέση με τη βαρβαρίλα -επιμένω-της Ουκρανίας .Το ένα εκφράζει πολιτισμό και τα άλλο τις άγριες φυλές . Αν πιστεύει κάποιος ότι οι πολεμικές κραυγές εκφράζουν πολιτισμό υποτιμά μάλλον τον εαυτό του . Εγώ βεβαίως πιστεύω ότι η μουσική δεν έχει περιορισμούς και μπορεί να εκφράζει ο,τι θέλει ο δημιουργός ,απο πολιτισμό μέχρι άγρια ένστικτα . Απλά σε ένα ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού ελπίζεις να δεις και λίγο πολιτισμό, ιδίως απο χώρες των οποίων αγνοείς ήθη έθιμα και παραδόσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά σε ένα ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού ελπίζεις να δεις και λίγο πολιτισμό, ιδίως απο χώρες των οποίων αγνοείς ήθη έθιμα και παραδόσεις .

Εκτός καλή μου αν αυτά ΕΙΝΑΙ τα ήθη και οι παραδόσεις τους, απόγονοι των Βίκινγκς είναι... :blink: Αν εξαιρέσεις ότι η τραγουδίστρια ήταν γκομενάρα, το τραγούδι ήταν ψιλομπάζο embored ... και σκέψου ότι δεν είμαι της πολύ "μελωδικής" μουσικής...ακούω και industrial, άρα αντέχω! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α μπράβο Βασιλική-η μπαλάντα της Ολλανδίας ήταν .

πραγματικά πολύ καλή-βασικά που θύμησε λίγο τραγούδια της Τζόαν Παεζ ,

μακάρι να πάει και αυτή καλά.

αλλά και ο Σάκης !!!!συμφωνώ απόλυτα με Αζράι-δεν είπε κανείς ότι ο Σάκης συγκρίνεται με την ποιοτητα του Χατηδάκη ή ότι άλλο θεωρεί ο καθένας ποιοτητα (αν και αυτή η λέξη έχει αποκτήσει υπερμεγεθη σημασία)-έστω ότι αγγίζει τον καθένα στην ψυχούλα του , αλλά ανταποκρίνεται στο στάιλ των γιουροβιζιονικών τραγουδιών.

μακάρι να στέλναμε άλλου είδους τραγούδια και με άλλα κριτήρια , αλλά ...

ποικιλία γούστων διαπιστώνω στο φορουμ-κάπως έτσι θα υπάρχει και ποικιλία γούστων το Σάββατο- για αυτό συμβαίνουν και ανατροπές στο διαγωνισμό.

αλλά ας ευχηθούμε για το καλύτερο αποτέλεσμα για εμάς και Κύπρο (όντως θεσπέσια φωνή-αλλά δε θυμάμαι να μετράει κυρίως αυτό τα τελευταία χρόνια στο διαγωνισμό -πάντως η κοπέλα εχει φωνή σαν μελωδία αγγέλων!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ουκρανοι απογονοι των βικινγκς?! :antegeia:

Και οι δυο κιθαριστες ηταν μεγαλη πικρα.... Εμενα μου αρεσε ενα αλλο... δεν θυμαμαι ποιο, με λιγο jazzy feeling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά βλέπει ο (τεφα-)Ρίκυ Μάρτιν(-ο χήνος) και έχει φτάσει να είναι 100 κιλά πια! :splaaaats:

Μια καλή ατάκα πέταξε ένας κολλημένος-με-τη-μπάλα φίλος:

"Διπλό μες στην Τουρκία Σάκη ολέ-ολέ!" emgoal

υ.γ.1 Εγώ γιατί βρίσκω ότι ο Saaaaaaaaaaaakissssssss έχει ΚΑΙ φωνή?

υ.γ.2 Αντουάν εις το τετράγωνο,ετοιμάσου για του χρόνου.......σε θέλει ο λαός σου! :D

υ.γ.3 Go Saaaaaaakissssssssssss,gooooooooooooooo! emsleep1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ένα εκφράζει πολιτισμό και τα άλλο τις άγριες φυλές . Αν πιστεύει κάποιος ότι οι πολεμικές κραυγές  εκφράζουν πολιτισμό υποτιμά μάλλον τον εαυτό του  .

1) Οι πολεμικές κραυγές, δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά εκφράζουν πολιτισμό :splaaaats:

2) Με βάση τα μουσικά μου γούστα, το τραγούδι είναι μάλλον φλώρικο παρά βαρβαρίλα :splaaaats:

3) Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι ήταν κάτι διαφορετικό μέσα στο βάλτο της βλακείας, χαζοχαρουμενιάς (clap your hands, yeah, clap your hands, world is a wonderful plaaaace) και ομοιομορφίας. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι υπόλοιποι εκφράζουν ανώτερο ευρωπαϊκό πολιτισμό; Αν αυτή είναι η Ευρώπη ζήτω που χαθήκαμε! Προτιμώ να βλέπω τη Xena να χορεύει ούμπα ούμπα παρά άλλον έναν κλώνο των Abba

4) Σερβία for president και ο Σάκης σας να πα να παίξει με τις κούκλες του!

ΥΓ: Ψάξτε να βρείτε το υπέροχο video-clip της Σερβίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.