Jump to content

Μελέτη - Κάπνισμα στους φοιτητές Ιατρικής Αθηνών


j77

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply
το κάπνισμα μέσα στο αεροπλάνο είναι φυσικά federal offence μιας και οι κανονισμοί της αεροπλοίας είναι ομοσπονδιακοί, οπότε λογικό να είναι federal offence, μιας και παίζουν κανόνες ασφαλείας πλέον. (δεν είναι federal offence, επειδή το κάπνισμα είνα κακό και θα αναπνέει ο διπλανός σου, είναι federal offence γιατί μπορεί να ανάψεις φωτιά)

το κάπνισμα στις πολιτείες ορίζεται από state laws και δεν είναι federal offence!

:D  :D  :D  :D  :D

Η διαφορά είναι τεράστια....federal act στο smoking τόσο μεγάλο είναι ακόμη νωρίς να περάσει....

Αν καπνίσεις λοιπόν στο Φλόριντα σε χώρο που απαγορεύεται και μετά την κάνεις για άλλες πολιτείες, δε σου κάνουν τπτ

:D

Ξέρω τη διαφορά μεταξύ federal-state law. Eπίτρεψέ μου να επιμείνω στην άποψή μου πάντως.

Και επιτέλους αφήστε με να προσπαθήσω να βγω από το κόκκινο δωμάτιο!!! :P:Demdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχάς δεν έχουμε όλοι χιούμορ...

δεν τα καταφέρνουμε παντού καλά.

γενικά στον δικό μου μοναδικό μικρό παράδεισο όταν μας ενοχλεί κάτι μιλάμε σε πρώτο πρόσωπο και δεν αποκαλούμε ΠΡΕΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗ κάποιον σε τρίτο πρόσωπο.

η ασυλία των προσωπικών γνωριμιών και των 200000000000 posts έχει καταστρέψει τελείως την διαδικτυακή - ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΤΑ - επικοινωνία.

εγώ τώρα είμαι ο απαράδεκτος και μου γίνονται και μαθήματα..

γιατί?

επειδή κάποιου θα του έπεφτε η μούρη αν σε πρώτο χρόνο ζητούσε συγνώμη για την παρεξήγηση και τελειώναν όλα εκεί.

..

αντί αυτού το συνεχίζατε εν χωρό..

τι σημασία όμως έχει ???

who is trivialx?

καλά να περνάτε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιγράφω τις σημειώσεις μου από το χτεσινό εργαστήριο Φαρμακολογίας του Σιταρά περί Εξαρτησιογόνων ουσιών...:

"ΕΞΑΡΤΗΣΗ ονομάζεται η η έντονη παρόρμηση για τη χρήση μιας ουσίας για α) να γευθούν τα ευχάριστα της δράσης αυτών των ουσιών ή/και β) να αποφύγουν τις δυσάρεστες συνέπειες από τη διακοπή τους..."

"Τους καπνιστές πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε σαν εξαρτημένους"

"Το κάπνισμα είναι ευχάριστο γιατί αυξάνει την εγρήγορση, μειώνει την ευερεθιστότητα αυξάνοντας παράλληλα τη συνεργασιμότητα και τέλος ελαττώνει το μυικό τόνο."

"Για να πειστεί κάποιος να κόψει το κάπνισμα πρέπει πρώτα να το θέλει πραγματικά ο ίδιος ή να υπάρχει σημαντικός λόγος π.χ. ύπαρξη νεογέννητου παιδιού στο σπίτι...Πρέπει επίσης το κάπνισμα να κοπεί "μαχαίρι" και όχι σταδιακά...patches νικοτίνης ενδέχεται να συμβάλλουν στο κόψιμο της μηχανικής κίνησης του χεριού..."

Υ.Γ. Οι σημειώσεις βρίσκονται στη διάθεση της δ/νσης για του λόγου το αληθές... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup οκ ρε γείτονα!!!!!... δεν χρειάζεται...

ξαναματαεξηγούμαι για τους υπόλοιπους που δεν κατάλαβαν!!

Το κάπνισμα είναι πολύ κακό για την υγεία, προκαλεί εθισμό και άλλα προβλήματα.

Ο καπνιστής δεν είναι Ναρκομανής και Πρεζάκιας (..με την κοινωνική διάσταση του όρου..) και ειδικά όχι με την κακία και την ειρωνεία που τέθηκε εδώ πέρα.

αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Για να πειστεί κάποιος να κόψει το κάπνισμα πρέπει πρώτα να το θέλει πραγματικά ο ίδιος ή να υπάρχει σημαντικός λόγος π.χ. ύπαρξη νεογέννητου παιδιού στο σπίτι...Πρέπει επίσης το κάπνισμα να κοπεί "μαχαίρι" και όχι σταδιακά...patches νικοτίνης ενδέχεται να συμβάλλουν στο κόψιμο της μηχανικής κίνησης του χεριού..."

εγω μια χαρα το'χα κοψει σταδιακα.....εβγαινε αυθορμητα βεβαια και το μειωνα σιγα-σιγα....αλλα για 3,5 χρονια δε εβαλα τσιγαρο στο στομα μου :D ....μετα ενα καλοκαιρι επεσα παλι στο βουρκο emdevilemdevilemdevil (τα ειπαμε χθες με τον τριβιαλ εκτενως :lol:) και μετα ξαναβγηκα.....και τωρα emermmemermm κανενας μια τρακα παρακαλω :P:P:P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιγράφω τις σημειώσεις μου από το χτεσινό εργαστήριο Φαρμακολογίας του Σιταρά περί Εξαρτησιογόνων ουσιών...:

:withstupid: Επειδή και εμείς περάσαμε κάποτε από εκεί(αααχχχ,ωραία χρόνια)να πώ ότι ο Σιταράς έλεγε και κάτι άλλο:στις ουσίες αυτές παίζει πολύ ρόλο και η κοινωνική διάσταση του θέματος.Πράγματι αν δείτε του DSM-4 τα κριτήρια εθισμού τα 4 ή 5/7 είναι κατά βάση κοινωνικής φύσης.Το ότι το τσιγάρο είναι κακό για την υγεία το ξέρουν όλοι και οι καπνιστές including,αυτό που δεν καταλαβαίω είναι αυτή η μανία η αντικαπνιστική και ο στιγματισμός των καπνιστών-να πω ότι εγώ δεν καπνίζω-ώστε να φτάσουμε εδώ να λέμε ότι ο μισός πληθυσμός της Ελλάδας-τόσος καπνίζει-είναι πρεζάκια.Παιδάκια,η ουσιοεξάρτηση έχει πολλές παραμέτρους και όχι πειράματα σε κουνέλια μόνο,όπως ο δείκτης του πόσο εθιστικές είναι οι ουσίες που είδαμε πιο πάνω(αλήθεια,παίρνει κανένας καθαρή νικοτίνη και δεν το ξέραμε;πώς την κάνουν;ΙΜ ή IV;). Αλήθεια,έχει βρεθεί ότι οι χρήστες καννάβεως,ηρωίνης κλπ. έχουν σε αυξημένο ποσοστό δυσκοινωνική διαταραχή της προσωπικότητας.Κοιτάξτε το διπλανό σας,κοιτάχτε ας πούμε τον Κωνσταντίνο ΜΔ.Σας φαίνεται για δυσκοινωνικός;Πιστεύεται ότι ο καπνιστής θα σκότωνε για ένα τσιγάρο;Βλέπετε να γίνεται παθητικός και απόμακρος(αντίθετα αυτό που ξέρω από τις φαρμακολογίες είναι ότι το τσιγάρο χαρίζει και πνευματική διαύγεια);Βλέπετε τους καπνιστές κάθε χρονιά να καπνίζουν ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα παραπάνω για να τους "πιάσει";Τελικά θα φτάσουμε σ'αυτή τη γελοιότητα που έλεγε ο Σιταράς,να απενοχοποιείται το χασίσι και να απαγορεύεται το τσιγάρο.Και κάτι άλλο:γιατί ο όρος εξάρτηση έχει συνδυαστεί στο μυαλό σας με τον όρο κακό;Εξάρτηση μπορεί να έχει κάποιος άνθρωπος και στα γυαλία του.Γιατροί είμαστε και όχι παπάδες-και αυτοί ασκούν το λειτούργημά τους,αλλά να μην μπερδεύουμε το τι κάνουν αυτοί με το τι κάνουμε εμείς.Οι παπάδες βάζουν και επιτίμια στον άμάρτωλό,εμείς δεν έχουμε δικαιώμα να τιμωρήσουμε κανέναν.Είναι τραγικό λάθος του γιατρού να προβάλλει τις προσωπικές του ηθικές αντιλήψεις στον άρρωστό του-ακόμα χειρότερα να εξάγει ηθικής τάξεως συμπεράσματα από φυσικής τάξης γεγονότα.Ο άρρωστος αν ήθελε κήρυγμα θα πήγαινε στη μητρόπολη.Αν ήθελε τρομοκρατία θα ζητούσε τη βοήθεια του Κουφοντίνα.Θέλει και περιμένει κάτι διαφορετικό από εμάς και έχει κάθε διακαίωμα να το απαιτήσει.Ναι λοιπόν στον αντικαπνιστικό αγώνα,γιατί αυτό θα ωφελήσει πολλούς,όχι στην τρομοκρατία,όχι στις ηθικίστικες υπερβολές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup μαζί σου δούκα!!!!!!!!!! emrockon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδάκια,η ουσιοεξάρτηση έχει πολλές παραμέτρους και όχι πειράματα σε κουνέλια μόνο,όπως ο δείκτης του πόσο εθιστικές είναι οι ουσίες που είδαμε πιο πάνω(αλήθεια,παίρνει κανένας καθαρή νικοτίνη και δεν το ξέραμε;πώς την κάνουν;ΙΜ ή IV;).

emsly Δεν έχεις ακούσει ποτέ κανέναν να παίρνει καθαρή νικοτίνη δια της ρινικής οδού π.χ. ή διαδερμικά;;; χμ... Όταν αναφερόμαστε σε εξάρτηση ανθρώπων σίγουρα δεν εννοούμε...κουνέλια!

embaaa Τον πίνακα τον έβαλα σαν απάντηση στην αναφορά του Azrai για τον Harvey. Όπως ανέφερα και στο gl δε θεωρώ τους καπνιστές πρεζάκια (τελείως λάθος σύγκριση) και ούτε και ο Σοβ (που ήταν, για μένα, προφανές ότι έκανε πλάκα)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι βρίσκω την τσιγαρίλα sexy :wub: και τους χοντρούς εξαρτημένους και απαράδεκτους, γιατί ενώ ξέρουν τους κινδύνους για την υγεία τους, συνεχίζουν να τρώνε σα γουρούνια! emno

Υ.Γ.1 Κι εγώ τρώω σα γουρούνι. emstupid

Υ.Γ.2 Δεν καπνίζω συστηματικά, τώρα παίρνω κάτι τρομερά πουράκια με άρωμα και τα κάνω όποτε μου τη βαρέσει. :antegeia:

Υ.Γ.3 Έχετε λαλήσει ρεεεε!!! emboredemboredemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιγράφω τις σημειώσεις μου από το χτεσινό εργαστήριο Φαρμακολογίας του Σιταρά περί Εξαρτησιογόνων ουσιών...:

:withstupid: Επειδή και εμείς περάσαμε κάποτε από εκεί(αααχχχ,ωραία χρόνια)να πώ ότι ο Σιταράς έλεγε και κάτι άλλο:στις ουσίες αυτές παίζει πολύ ρόλο και η κοινωνική διάσταση του θέματος.Πράγματι αν δείτε του DSM-4 τα κριτήρια εθισμού τα 4 ή 5/7 είναι κατά βάση κοινωνικής φύσης.Το ότι το τσιγάρο είναι κακό για την υγεία το ξέρουν όλοι και οι καπνιστές including,αυτό που δεν καταλαβαίω είναι αυτή η μανία η αντικαπνιστική και ο στιγματισμός των καπνιστών-να πω ότι εγώ δεν καπνίζω-ώστε να φτάσουμε εδώ να λέμε ότι ο μισός πληθυσμός της Ελλάδας-τόσος καπνίζει-είναι πρεζάκια.Παιδάκια,η ουσιοεξάρτηση έχει πολλές παραμέτρους και όχι πειράματα σε κουνέλια μόνο,όπως ο δείκτης του πόσο εθιστικές είναι οι ουσίες που είδαμε πιο πάνω(αλήθεια,παίρνει κανένας καθαρή νικοτίνη και δεν το ξέραμε;πώς την κάνουν;ΙΜ ή IV;). Αλήθεια,έχει βρεθεί ότι οι χρήστες καννάβεως,ηρωίνης κλπ. έχουν σε αυξημένο ποσοστό δυσκοινωνική διαταραχή της προσωπικότητας.Κοιτάξτε το διπλανό σας,κοιτάχτε ας πούμε τον Κωνσταντίνο ΜΔ.Σας φαίνεται για δυσκοινωνικός;Πιστεύεται ότι ο καπνιστής θα σκότωνε για ένα τσιγάρο;Βλέπετε να γίνεται παθητικός και απόμακρος(αντίθετα αυτό που ξέρω από τις φαρμακολογίες είναι ότι το τσιγάρο χαρίζει και πνευματική διαύγεια);Βλέπετε τους καπνιστές κάθε χρονιά να καπνίζουν ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα παραπάνω για να τους "πιάσει";Τελικά θα φτάσουμε σ'αυτή τη γελοιότητα που έλεγε ο Σιταράς,να απενοχοποιείται το χασίσι και να απαγορεύεται το τσιγάρο.Και κάτι άλλο:γιατί ο όρος εξάρτηση έχει συνδυαστεί στο μυαλό σας με τον όρο κακό;Εξάρτηση μπορεί να έχει κάποιος άνθρωπος και στα γυαλία του.Γιατροί είμαστε και όχι παπάδες-και αυτοί ασκούν το λειτούργημά τους,αλλά να μην μπερδεύουμε το τι κάνουν αυτοί με το τι κάνουμε εμείς.Οι παπάδες βάζουν και επιτίμια στον άμάρτωλό,εμείς δεν έχουμε δικαιώμα να τιμωρήσουμε κανέναν.Είναι τραγικό λάθος του γιατρού να προβάλλει τις προσωπικές του ηθικές αντιλήψεις στον άρρωστό του-ακόμα χειρότερα να εξάγει ηθικής τάξεως συμπεράσματα από φυσικής τάξης γεγονότα.Ο άρρωστος αν ήθελε κήρυγμα θα πήγαινε στη μητρόπολη.Αν ήθελε τρομοκρατία θα ζητούσε τη βοήθεια του Κουφοντίνα.Θέλει και περιμένει κάτι διαφορετικό από εμάς και έχει κάθε διακαίωμα να το απαιτήσει.Ναι λοιπόν στον αντικαπνιστικό αγώνα,γιατί αυτό θα ωφελήσει πολλούς,όχι στην τρομοκρατία,όχι στις ηθικίστικες υπερβολές.

emypoklinomai emypoklinomai

τελευταία Νιέφσκυ σπλατσάρεις ανελέητα!!! :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emsly Δεν έχεις ακούσει ποτέ κανέναν να παίρνει καθαρή νικοτίνη δια της ρινικής οδού π.χ. ή διαδερμικά;;; χμ... Όταν αναφερόμαστε σε εξάρτηση ανθρώπων σίγουρα δεν εννοούμε...κουνέλια!

embaaa  Τον πίνακα τον έβαλα σαν απάντηση στην αναφορά του Azrai για τον Harvey. Όπως ανέφερα και στο gl δε θεωρώ τους καπνιστές πρεζάκια (τελείως λάθος σύγκριση) και ούτε και ο Σοβ (που ήταν, για μένα, προφανές ότι έκανε πλάκα)...

:bloodomen: Ακόμα χειρότερα:στον πίνακα αυτό αναφέρεται η νικοτίνη,η ηρωίνη και το χασίς-υπάρχει χημική ουσία χασίς(εκτός αν έγραφε αρχικά 4-THC;Εφόσον το τόπικ είναι για το κάπνισμα,η παράθεση στοιχείων για τους νικοτινομανείς είναι τουλάχιστον αδόκιμη,αφού μας απασχολούν οι καπνιστές και όχι όσοι κάνουν νικοτίνη από τη μύτη ή τη βαράνε σε ενέσεις.Και πάλι το ξαναλέω:δεν υπάρχει καθαρή εθιστικότητα μιας ουσίας απογυμνωμένη από κοινωνικούς παράγοντες και τον προσωπικό παράγοντα.Κλασικό παράδειγμα η ηρωίνη:λόγω των ισταμινεργικών της ιδιοτήτων η πρώτη φορά που θα πάρει κάποιος ηρωίνη είναι μια κόλαση σαν εμπειρία και το ερώτημα είναι ποιος θα ήθελε να ξανακάνει.Αλλά και όμως υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ξανά χρήση και άνθρωποι που εθίζονται.Αυτό με τον παραπάνω πίνακα δεν φαίνεται από πουθενά και είναι και δυσεξήγητο.Τελικά η πλειοψηφία των ατόμων που θα κάνουν ηρωίνη θα εθιστούν ανεξάρτητα από το πόσο ισχυρή είναι η ουσία.Και όπως και ο ίδιος έγραψες είναι και το τι συγκρίνεις:δηλ. σε τι δόσεις παίρνει ο καθένας αυτές τις ουσίες;Έτσι λοιπόν ακόμα και 100% ολόσωστα να είναι τα στοιχεία(λίγο περίεργα μου φαίνονται αυτά για την εθιστικότητα του χασίς,αφού οι περισσότερες φαρμακολογίες τα αντίθετα λένε) αυτά,είναι κατά τη γνώμη μου λίγο παραπλανητικά για τη συζήτηση.Anyway,πέρα από αυτήν την έμμεση αναφορά στα στοιχεία σου τα υπόλοιπα μάλλον δεν αφορούν εσένα,αφού πουθενά δεν είπες τους καπνιστές πρεζόνια,ούτε είχες πρόθεση,οπότε δεν χρειάζεται να απολογείσαι για τίποτα! emcolgate Ακόμα και ο Sov εν τη ρύμη του λόγου τα είπε,όπως είπε και ο ίδιος,γι'αυτό η βλακεία είναι να σπεύδουμε να συμφωνήσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ποτέ εσείς οι καπνιστές βρείτε έναν τρόπο να ρουφάτε όλο τον καπνό του τσιγάρου σας και να μην τον τρώμε στη μάπα εμείς που δεν φταίμε σε τίποτα, τότε θα έχετε το δικαίωμα να θίγεστε και να το παίζετε θύματα ρατσισμού. Γιατί η υγεία σας μπορεί να μην αξίζει μία, αλλά αξίζει η δική μας. Όλα τα υπόλοιπα είναι θυμοσοφίες και λογοπαίγνια του κ^λου. Ο αλκοολικός και ο ηρωινομανής τουλάχιστον, όταν δεν είναι ταυτόχρονα και καπνιστής κάνει κακό μόνο στην πάρτη του και γιαυτό αξίζει περισσότερο σεβασμό από τον καπνιστή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ο αλκοολικός και ο ηρωινομανής βλάπτουν υπερβολικά το περιβάλλον τους:

α).Ηθικά

β).Ψυχικά

γ).Συχνα με εγκληματικές πράξεις.

δ).Οικονομικά.

Επίσης έχουν τεράστια ενταξιακά προβλήματα καθότι κανείς δεν τους δίνει δουλειά, θεωρούνται περιθώριο, κοινωνικά παράσιτα, χάνουν όποιον φίλο έχουν, δεν έχουν καμία κοινωνική ή κρατική υποστήριξη και αναγκαστικά εάν δεν έχουν περίσσεια αποθέματα ψυχής ξανακαταλήγουν από κει που ήρθαν emarright στον βούρκο.

Το περιβάλλον αυτών των ανθρώπων συνήθως έχει δύο επιλογές:

α).Ζει το δράμα τους. Το οποίο σημαίνει ότι όποια ζωή είχαν σταματάει να υφίσταται και δίνεται το 1000% στην μάχη που δίνει ο άνθρωπός τους.

ή

β).Τους παρατάνε στο έλεος του Θεού.

Φίλοι συνάδελφοι.. ο θυμός του καπνού που αδίκως έχετε εισπνεύσει, σας έχει κάνει να μην μπορείτε να δείτε, ότι το μόνο ουσιαστικά κοινό που έχει ο καπνιστής με τον αλκοολικό και τον ηρωινομανή, είναι ότι η συνήθειά τους βασίζεται σε μία εθιστική ουσία.

Τεράστια διαφορά είναι οι ιδιότητες των ουσιών αυτών.

Διαφορές που έχουν να κάνουν με σοβαρά αποτελέσματα στην ψυχική σφαίρα.

Τα συμπτώματα από την ψυχική σφαίρα, δημιουργούν προβλήματα στην αντίληψη, την προσοχή, την σκέψη... την συμπεριφορά εν γένει.

Εάν θέλετε να μιλήσω και προσωπικά , στις σπάνιες περιπτώσεις που βρίσκομαι σε περιβάλλον μη καπνιστών κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην ενοχλώ κανέναν (όπως θα έκανα και με οτιδήποτε άλλο)..συχνά μη καπνίζοντας καθόλου.

Έχω να δώσω και μία συμβουλή: Σταματήστε ρε γμτ να είστε τόσο απορριπτικοί με κάτι που σας ενοχλεί, υπάρχουν τρόποι να το αποφύγετε και τρόποι να το αντιμετωπίσετε..

Στην τελική-τελική όταν γνωρίζετε κάποιον ρωτήστε άμα καπνίζει και άμα το κάνει... στρίφτε και από την άλλη..(εγώ δεν θα παρεξηγηθώ..)

Τέλος νομίζω ότι έχει υπερθεματιστεί η άποψη μερικών εδώ μέσα γιατί ο απρόσωπος κομπιούτερ βοηθάει στο να πέσουν οι αναστολές της ανατροφής και της παιδείας που πιστεύω ότι έχουν οι περισσότεροι εδώ μέσα.

..εγώ δεν κρατάω κακίες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί σημαίνει υστερία καπνού?

Αυτό ακριβώς:

Σήμερα στο συνέδριο της Ιατρικής σχολής, κατά τις 3 το μεσημέρι, στο χώρο που ήταν τα τραπεζάκια με τους καφέδες κτλ κτλ, έξω από τις αίθουσες...

(όχι, δεν σέριβραν καφέ ή ο,τιδήποτε άλλο εκείνη την ώρα, απλά ακούσαμε τον φίλο που θέλαμε και μετά βαρεθήκαμε ψιλό...)

Λοιπόν, τεράστιες χώρος, με τασάκια ΠΑΝΤΟΥ, μιλάμε 4-5 σε κάθε τραπέζι, στις γωνίες, στα παράθυρα.....ΠΑΝΤΟΥ.....

Ήμουν λοιπόν εγώ και ο άλλος μάστορας και μίλαγε κυρίως εκείνος με 2 παιδιά που καθόντουσαν σε ένα καναπέ....

Σε αυτόν τον τεράστιο χώρο λοιπόν εκείνη την ώρα ήμασταν δε θα ήμασταν 5-6 άτομα σύνολο.

Εγώ στο ένα μέτρο με ενάμιση από τον καναπέ που καθόντουσαν τα 2 παιδιά που κυρίως μίλαγε ο Σαρ, ανάβω τσιγάρω γιατί είχα χαρμανιάσει.

Και γυρίζει ο ένας και λέει "¨αν γίνεται πήγαινε πιο πέρα με το τσιγάρο σου".. τον κοιτάω καλά καλά και γυρίζει και λέει με ελαφρό υφάκι (δε μπόρεσα να διακρίνω αν ήταν χιουμοριστικό ή χαζοκακιασμένο) κάτι του στυλ ότι τώρα οι καπνιστές θα τραβάμε μεγάλα ζόρια, κάτι τέτοιο μόνο χειρότερο (μου φάνηκε τόσο χαζή ατάκα που δε συγκράτησα και τις ακριβείς λέξεις)...

Επειδή είχα φροντίσει από μόνος μου να είμαι σε απόσταση που δεν ενοχλώ κανένα φυσιολογικό άνθρωπο, τα πήρα ολίγον τι στο κρανίο....και απάντησα:΅

Ως τί θέλεις να σου απαντήσω? Ως συνάνθρωπο απλό (όπου θα είχα περισσότερο ευγένεια) ή ώς συμφοιτητή (όπου μπορώ να είμαι πιο χαλαρός) ? ... το σκέφτηκε λίγο... ως συνάνθρωπο μου είπε....

Οπότε χαμογελάω και η απάντησή μου ήταν ότι δεν είπα, δεν έκανα τπτ και δεν κουνήθηκα καθόλου γιατί είχα εξαρχής εκτιμήσει ότι ήμουν σε μια χαρά απόσταση....

Ως συμφοιτητή? Έχοντας περισσότερο θάρρος του έδειξα διακριτικά ένα σημείο της ανδρικής μου ανατομίας...Χαμογέλασε και το έπιασε το νόημα....

Αυτό σημαίνει παλαβοράμα με το καπνό και το παθητικό κάπνισμα, που αγγίζει ως ξεπερνάει τα όρια μερικές φορές του φανατισμού και της λόξας ώς τρέλας.

Δε του φύσηξα τον καπνό πάνω του, ο χώρος ήταν τεράστιος και ήμουν σε ικανή απόσταση για να μη τον ενοχλώ τουλάχιστον άμεσα.... για το πόσο επιβάρυνα τις δεκάδες κυβικά μέτρα αέρα εκει μέσα με το ένα τσιγάρο μου, σόρυ, αλλά καθόλου δε με ενδιέφερε, ειδικά με πόρτα ανοιχτή και αεράκι να φυσάει έξω...

Και στο κάτω κάτω, σας ενοχλεί ο καπνός των τσιγάρων? να το δεχτώ σε ασφυκτικά κλειστούς χώρους... Αλλά για ο,τιδήποτε άλλο, η ατμόσφαιρα της Αθήνας και κάθε μεγαλούπολης είναι τόσο μολυσμένη από τοξικά αέρια και διάφορα γνωστά και άγνωστα μόρια, που ο καπνός των τσιγάρων ελάχιστα προκαλεί στην υγεία των μη καπνιστών...

Από εκεί και πέρα ο σεβασμός που δείχνω στους μη-καπνιστές αρχίζει και τελειώνει στα παρακάτω.

Αν κάποιος έχει ιατρικό πρόβλημα (βλέπε άσθμα) δε καπνίζω καθόλου, είτε επιτρέπεται είτε όχι.

Αν είμασετεσε κλειστό χώρο νυχτερινής διασκέδασης, όπου το κάπνισμα επιτρέπεται παντού, απλά αν ο διπλανός μου ενοχλείται, θα προσπαθήσουμε να βρούμε κάποια άκρη, κυρίως χωροταξική, γιατί όσα έχω όρεξη θα καπνίσω...

Σε στάρμπακς που απαγορεύεται το κάπνισμα δε μπαίνω

Σε θέσεις μη καπνιστών δε κάθομαι ποτέ και δε πάω για καφέ... Αν κάποιοι θέλουν να κάτσουν εκεί, είναι ελεύθεροι να το κάνουν, συνήθως χωρίς την παρουσία μου.... (προτιμώ να γυρίσω σπίτι, όπως και έχω κάνει)

Αν τώρα είμαστε σε ανοιχτό χώρο, θα κρατήσω μια λογική (για μένα) απόσταση και θα φυσάω προς άλλη μεριά τον καπνό μου, όπως θα προσπαθήσω να κάνω και στην καφετέρια....

Γενικά είμαι αρκετά καλό παιδί! :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup οχι νταξ....η αληθεια ειναι οτι σε γενικες γραμμες εισαι καλο παιδι...δε λεω.πχ σπιτι μου που δε επιτρεπεται το καπνισμα....ειχε παρει το παιδι αγκαλια το παραθυρο και καπνιζε....κ φυσαγε εξω :splaaaats: ή πηγαινε στην κουζινα και αφου εκλεινε την πορτα....καπνιζε...ααα ανοιγε μετα κ τη μπαλκονοπορτα για να μπει αερας.

Χμμμ μετα τι αλλο;Αααα οταν ημουνα ενα μαυρο χαλι.....καπνισες τωρα που το σκεφτομαι μεσα στο αυτοκινητο.....νταξ 2' ...εμ ηθελες να παμε με το αυτοκινητο 2 τετραγωνα αποσταση!!! emeleosemeleos Αλλα οσο πιναμε το καφεδακι μας....ναι μεν προσεχες αλλα κοροιδευες ελλεινα τα παιδακια διπλα μας επειδη δε ειχαν αυτα τους νανους (ησουνα κακιασμενος emdevilemdevilemdevil )

Τεσπα σε γενικες γραμμες καλος εισαι...και κακος εισαι......γενικα βασικα σε μισω....αλλα αν ο αλλος στο ζητησει ευγενικα δε κανεις σκηνες και σχολιακια ......εισαι μαλαμα.....και γενικα δε εισαι κωλοπαιδο......νταξ εισαι ψωνιο ομως.

emrose

ΥΓ.Τα emarup παραπανω τα λεω επειδη ο φιλος-εχθρος Κωστας μου υποσχεθηκε μαργαριτα με φραουλα και κατι νατσος κ ενα 3 for all..... σε γνωστο μερος των ΒΠ.Μετα το αεροδρομιο μπορουμε Κωστα μου....θα σκυλοπειναω κιολας εφοσον φτανω στις 11 το βραδυ emdevilemdevilemdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό σημαίνει παλαβοράμα με το καπνό και το παθητικό κάπνισμα, που αγγίζει ως ξεπερνάει τα όρια μερικές φορές του φανατισμού και της λόξας ώς τρέλας.

emcolgate Μπορείς πάντα να πάς στην Αμερική:υπάρχει πολιτεία,δεν θυμάμαι ποια,που απαγορεύεται να καπνίζεις και στο σπίτι σου,γιατί ενοχλούνται οι γείτονες(από τον καπνό που περνάει από την χαραμάδα της πόρτας υποθέτω),οπότε εκεί που κάνεις το τσιγαράκι σου αμέριμνος έρχονται οι μπάτσοι που τους έχει ειδοποιήσει η Βάσω(γιατί ποιος ξέρει:καλά ο γείτονας να κάνει ηρωίνη,αλλά αν Θεός φυλάξει κάνει και τσιγάρα που και που;τα παιδιά μας ποιος τα προστατεύει;)σπάνε την πόρτα με κουκούλες και σε πάιρνουν για ανάκριση... emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.