Jump to content

Μελέτη - Κάπνισμα στους φοιτητές Ιατρικής Αθηνών


j77

Recommended Posts

emarup Μάλλον δεν κατάλαβες καλά... εγώ τον σούταρα επειδή κάπνιζε, όχι αυτός επειδή προτιμούσε το τσιγάρο από μένα...

Εξάλλου το τσιγάρο είναι μια εξάρτηση και κάθε εξάρτηση είναι παθολογικό φαινόμενο... τι να τον κάνω ένα γκόμενο που δεν μπορεί να επιβληθεί στον εαυτό του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply

emarup μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.. για να μην θέλει να κόψει το τσιγάρο για σένα ...και αφού για σένα ήταν τόσο σημαντικό, όσο λες ....σε είχε σουτάρει ήδη αυτός

...δεν είναι τόσο περίεργο να είναι το τσιγάρο πιο σημαντικό από τη σχέση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup το'χω απορια ρε γμτ.....ολοι εσεις που δε μπορειτε το τσιγαρο κ προτιματε το συντροφο σας μη καπνιστη.....γιατι ξεκινατε μια σχεση;οταν βγαινετε την 1η φορα δε το βλεπετε το τσιγαρο.....εκει δε σας χαλαει;γιατι πρεπει μετα ο αλλος σωνει και καλα να το κοψει ως δειγμα "αγαπης";γιατι πρεπει να γινει συμβιβασμος ή εσυ ή το τσιγαρο;γιατι να μπαινετε απο την αρχη σ'αυτη τη διαδικασια;;;

ολοι φανταζομαι λετε τον θελω ετσι και ετσι κ ετσι......βαλτε μεσα στα κριτηρια επιλογης σας μη καπνιστης/στρια για να'ναι ολοι μια χαρα.Ετσι γλιτωνετε και μερικες λογομαχιες :wacko: και δε χαλατε και τις καρδιες σας.Παντως τι καταπιεση ειναι αυτη πια!!!!

Τωρα με συγχωρειτε αν ο αλλος βρωμαει ισως να μη ξερει τι παει να πει πλυντηριο ή πλυσιμο και σαπουνια!Μη μου πειτε πως οοολοι οι καπνιστες βρωμανε τσιγαριλας :unsure: γιατι δε θα σας πιστεψω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ναι... εισαι πρεζακιας αν καπνιζεις...

γενικά λες να ηρεμήσουμε και γράφεις αυτά εε?

δεν ξέρω ρε φίλε τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή για να σου πω από πόσα πράγματα είσαι εθισμένος... αλλά εμένα μην μου κάνεις τον έξυπνο.

μην με τρελένετε για εθιστικές ουσίες , εξαρτήσεις κ.λ.π. γιατί είπαμε ότι είναι γνωστά και αυτονόητα.

νομίζω ότι η κοινωνική διάσταση εξετάζεται και όχι η ιατρική.

εάν σας αρέσει να αποκαλείτε πρεζάκια όποιον καθημερινά χρησιμοποιεί κάτι.. μαγκιά σας ,αλλά γενικά άντε γεια.

τουλάχιστον ο σοβ έκανε και λίγο πλάκα ...εσύ αγόρι μου το ξεφτίλισες..

Βεβαιως και εξεταζεται η κοινωνικη διασταση... ο καπνιστης (οπως και ο ΚΑΘΕ ναρκομανης) ειναι ασθενης και πρεπει να τον βοηθησουμε να απεξαρτητοποιηθει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεν θα πάρω...

στους ασθενείς σου ...τι θα λες?

...

το πρόβλημα είναι ότι τα παν/μια δεν μαθαίνουν τον τρόπο...

αυτά ή τα χεις ή τσου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάλτε το γκόμενο,ή την γκόμενά σας σας να πλένεται πού και πού,να τρώει και καμιά μέντα,τα κοριτσάκια φιλήστε άλλα σημεία του σώματος που δεν καπνίζουν,αν είστε τυχερές πάντα,και γενικά επιστρέψτε στη γυάλα σας και αφήστε μας εμάς τα πρεζάκια να σχοινοβατούμε στον επικίνδυνο κόσμο των εξαρτησιογόνων ουσιών....οκ αγαπούλες?

:antegeia: επιτέλους!

Πάω να στρίψω ένα τσιγαράκι τώρα,απομακρυνθήκατε? Το ανάβω....... emnuke

Υ.Γ. Μερικές φορές η επιλογή ενός τσιγάρου,ακόμα και σε μη εξαρτημένο καπνιστή,π.χ. που να το ξεκίνησε πριν λίγο καιρό,στα γεράματα που λένε,αντί μιας σχέσης είναι προτιμητέα! ;)

(τζουρίτσα κανείς?:cool10:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarleft οο lucky people... δεν περνάει μέσα από την οθόνη...

(όταν έγραψα το παραπάνω post είχα διαφορετικό avatar)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.. για να μην θέλει να κόψει το τσιγάρο για σένα ...και αφού για σένα ήταν τόσο σημαντικό, όσο λες ....σε είχε σουτάρει ήδη αυτός

Δεν ζήτησα ποτέ "κόψε το τσιγάρο ή εμένα". Εγώ τον γνώρισα μη καπνιστή. Όταν άρχισε το κάπνισμα, απλά δεν ήταν ο ίδιος που είχα γνωρίσει. Και επειδή το τσιγάρο το σιχαίνομαι, σουτ. Τόσο απλά.

το'χω απορια ρε γμτ.....ολοι εσεις που δε μπορειτε το τσιγαρο κ προτιματε το συντροφο σας μη καπνιστη.....γιατι ξεκινατε μια σχεση;οταν βγαινετε την 1η φορα δε το βλεπετε το τσιγαρο.....εκει δε σας χαλαει;γιατι πρεπει μετα ο αλλος σωνει και καλα να το κοψει ως δειγμα "αγαπης";γιατι πρεπει να γινει συμβιβασμος ή εσυ ή το τσιγαρο;γιατι να μπαινετε απο την αρχη σ'αυτη τη διαδικασια;;;

Προσωπικά δεν ξεκινάω μια σχέση ποτέ με καπνιστή. Μια φορά το έκανα, δε μ'άρεσε και τέλος. Από την αρχή όταν καταλαβαίνω ότι καπνίζει, δεν παίζει. Τι το κακό έχει να θέτω ως κριτήριο το ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑ? Άλλοι θέτουν ως κριτήριο το μεγάλο στήθος και κανείς δεν βγαίνει να πει ότι είναι ρατσιστές.

Υ.Γ. Μερικές φορές η επιλογή ενός τσιγάρου,ακόμα και σε μη εξαρτημένο καπνιστή,π.χ. που να το ξεκίνησε πριν λίγο καιρό,στα γεράματα που λένε,αντί μιας σχέσης είναι προτιμητέα!

Εγώ που δε γουστάρω να κάνω κακό στην υγεία μου είμαι ρατσίστρια? Τσου ρε. :splaaaats::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολοι φανταζομαι λετε τον θελω ετσι και ετσι κ ετσι......βαλτε μεσα στα κριτηρια επιλογης σας μη καπνιστης/στρια για να'ναι ολοι μια χαρα.Ετσι γλιτωνετε και μερικες λογομαχιες  :wacko: και δε χαλατε και τις καρδιες σας.

Εγω δε ειπα οτι ειναι κακο.....αντιθετως ειπα να το θετετε!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά.. έχετε ξεφύγει όλοι εντελώς!!! :D:D

Λοιπόν, καπνίζω...

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τσιγάρο ποτέ, ξεκίνησα συστηματικό κάπνισμα στο 1ο έτος...

Οι λόγοι που καπνίζω είναι πολλοί...

Μου αρέσει απίστευτα... Όσο και αν μερικοί δυσκολεύονται να το καταλάβουν, ο καπνός του τσιγάρου είναι απολαυστικότατος, τουλάχιστον για αρκετούς ανθρώπους. Μου αρέσει η γεύση του, το άρωμά του, μου αρέσει μετά το φαγητό, μετά το σεξ, με τον καφέ μαζί.

Επίσης είναι καλός φίλος. Μου κρατάει συντροφιά, μου δίνει κάτι να κάνω με τα χέρια μου όταν βαριέμαι ή περιμένω. Επίσης υπάρχουν φάσεις που με χαλαρώνει και με ηρεμεί. Ακόμη έχει και αυτό τη θέση του ως αξεσουάρ. Από το πακέτο και τον αναπτήρα, ως τον τρόπο με τον οποίο το ανάβεις, το κρατάς και φυσάς ή ρουφάς τον καπνό. Δίνει επίσης περισσότερες δυνατότητες για επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων με τη γλώσσα του σώματος.

Τέλος είναι εξαίρετος τρόπος για να διατηρείς σταθερό και χαμηλά το βάρος σου, ειδικά σε περιόδους άγχους (βλέπε εξετάσεις)

Αυτά είναι όσα πράγματα μπορώ να σκεφτώ για τους λόγους που καπνίζω, στα γρήγορα...

Βέβαια, όσο και αν πραγματικά μου αρέσει το κάπνισμα έχει και κάποια αρνητικά. Πρώτον είναι ακριβή συνήθεια αν είσαι συστηματικός καπνιστής και δεύτερον έχει ΠΙΘΑΝΕΣ βλαβερές επιδράσεις στην υγεία, βραχυπρόθεσμες, μεσοπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες. Γνωρίζουν και οι πέτρες ότι ΜΠΟΡΕΙ να προκαλέσει ή ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ στην εμφάνιση καρκίνου και ΧΑΠ. Βραχυπρόθεσμα μειώνει αντοχές οργανισμού τόσο στην άσκηση όσο και στις λοιμώξεις του αναπνευστικού.

Δε ξέρω αν το τσιγάρο στο δικό μου οργανισμό μπορεί να με σκοτώσει. Οι γνώσεις μας γύρω από τα γονίδια δεν έχουν προχωρήσει τόσο πολύ για να ξέρουμε ποιος είναι ευπαθής και ποιος όχι. Οπότε είναι πιθανό να με επηρεάσει πολύ.

Τα σίγουρα είναι ότι έχει μειώσει τις αντοχές μου και έχει αυξήσει την ευπάθεια μου στα κρυολογήματα να το πω απλά.

Επειδή λοιπόν δε ξέρω (και όσο και αν μου αρέσει) θα ήθελα να σταματήσω το συστηματικό κάπνισμα. Όμως επειδή ο οργανισμός μου είναι εθισμένος σε αυτό και το απότομο σταμάτημα (που είναι και η μόνη ενδεδειγμένη λύση) έχει παρενέργειες ανυπόφορες σε περιόδους διαβάσματος, έχω δηλώσει ότι θα το σταματήσω επί τη λήψη πτυχίου! :lol: (το συστηματικό μιλάμε)

Αυτά....

Από εκεί και πέρα είδα να μιλάνε διάφοροι για πρεζάκηδες, ναρκωτικά κοκ.... Ο όρος εξαρτησιογόνος ουσία είναι αυστηρά ιατρικός και ναι, οι συστηματικοί τουλάχιστον καπνιστές ειναι εξαρτημένοι άνθρωποι από το τσιγάρο. Όχι μόνο από την νικοτινή, αλλά και από την κίνηση την ίδια του καπνίσματος... (όπως η τσίχλα ή το μπεγλέρι)...

Ο όρος πρεζάκιας όμως, με το νόημα που έχει, είναι κοινωνικός όρος. Και το κάπνισμα είναι ακόμη γενικώς κοινωνικά αποδεκτή συνήθεια και είναι ένας από τους λόγους που δεν έχει απογορευτεί ακόμη..(άλλοι λόγοι είναι οι χιλιάδες των θέσεων εργασίας κα) Οπότε οι καπνιστές δεν είναι πρεζάκια.

Αν κάποιοι θεωρούν πρεζάκια τον καπνιστή, αυτό έχει την ίδια βαρύτητα με το ότι εγώ μπορεί να θεωρώ τις ξανθιές ηλίθιες και εύκολες γκόμενες.

Αυτά και εδώ....

ΑΑΑΑ... μιλήσατε και για σχέσεις..... Αν η κοπελίτσα που θα τα φτιάξει μαζί μου, επιθυμεί να κόψω το κάπνισμα καλώς ας το κάνει. Αν προσπαθήσει να μου το επιβάλλει με όρο τη σχέση μας καλή αντάμωση και τα λέγαμε. Το ήξερε από πριν ότι καπνίζω και αυτό πάει πακέτο με εμένα. Αν θέλει εξαρχής να μου πει "σε γουστάρω αγόρι μου, αλλά χωρίς το τσιγάρο" τότε δεκτόν και σοβαρόν. Μπορει και να το έκοβα αν τη γούσταρα πολύ, μπορεί και όχι. Αλλά να τα φτιάξει μαζί μου και μετά να μου πει ότι αν δε το κόψεις "για μένα" μετά σε χωρίζω, όπως είπα "τα λέγαμε" χωρίς 2η σκέψη....

Αυτά και για αυτά!....

Τίποτα άλλο?

ΥΓ. τσιγαράκι κανείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά.. έχετε ξεφύγει όλοι εντελώς!!!  :D  :D

Λοιπόν, καπνίζω...

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τσιγάρο ποτέ, ξεκίνησα συστηματικό κάπνισμα στο 1ο έτος...

Οι λόγοι που καπνίζω είναι πολλοί...

Μου αρέσει απίστευτα... Όσο και αν μερικοί δυσκολεύονται να το καταλάβουν, ο καπνός του τσιγάρου είναι απολαυστικότατος, τουλάχιστον για αρκετούς ανθρώπους. Μου αρέσει η γεύση του, το άρωμά του, μου αρέσει μετά το φαγητό, μετά το σεξ, με τον καφέ μαζί.

Επίσης είναι καλός φίλος. Μου κρατάει συντροφιά, μου δίνει κάτι να κάνω με τα χέρια μου όταν βαριέμαι ή περιμένω. Επίσης υπάρχουν φάσεις που με χαλαρώνει και με ηρεμεί. Ακόμη έχει και αυτό τη θέση του ως αξεσουάρ. Από το πακέτο και τον αναπτήρα, ως τον τρόπο με τον οποίο το ανάβεις, το κρατάς και φυσάς ή ρουφάς τον καπνό. Δίνει επίσης περισσότερες δυνατότητες για επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων με τη γλώσσα του σώματος.

Τέλος είναι εξαίρετος τρόπος για να διατηρείς σταθερό και χαμηλά το βάρος σου, ειδικά σε περιόδους άγχους (βλέπε εξετάσεις)

emarup αυτα εδω τα λογακια σου να τα θυμασαι καλα οταν σου ζητησω τσιγαρο και δε μου δωσεις με τη δικαιολογια οτι το'χω κοψει κ εφοσον εχω καιρο να καπνισω να μην ξαναρχισω κτλ κτλ κτλ

Ρε γμτ μου με τη τσιγαροκουβεντα σας ......θελω ενα τσιγαρο emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybaby .......παω να φαω μια τσιχλα.....ή κανα γλυκακι emrantingemrantingemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης δε βρωμάνε τα ρούχα μου, δε βρωμάνε τα μπουφάν μου και η αναπνοή μου μυρίζει τσιγάρό μόνο αν έχω καπνίσει, που είναι και λογικό! :D

Το αυτοκίνητό μου μυρίζει τσιγάρο τις περισσότερες φορές, εκτός και αν έχει πάει για πλύσιμο και το ίδιο και το δωμάτιό μου, μέχρι να το ανοίξω να αεριστεί! αυτάαα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω να πω ότι το 2ο καλό του Ορλάντο (μετά τη Disney World :P ) είναι ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΑΝΤΟΥ ΩΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ!!!

Δεν υπάρχουν θέσεις καπνιζόντων στη Φλόριδα. Όποιος καπνίζει εντός εσωτερικού χώρου τομπούλογλου emrockon

Όσοι δυστυχείς γιατροί του συνεδρίου πήραν δωμάτια καπνιζόντων την πατήσανε: τα δωμάτια δεν αερίζονταν καλά, βρωμούσαν και είχαν ποτίσει μέχρι και τα σεντόνια. emdevilemdevilemdevilemdevilemdevil Έεεεεεεεετσιιιιιιιι!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παληκάρια εδώ μέσα ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ επιτέλους.

Πρώτα μου τη λένε επειδή είπα τον Σάκη gay, τώρα επειδή είπα τους καπνιστές πρεζάκια.

Σας δίνω μόνο το ελαφρυντικό της εξεταστικής...

Χαλαρώστε........

Και επίσης, trivial, παρότι ο Azrai καλώς δε σου απάντησε επί προσωπικού, μην προσωποποιείς μια κουβεντούλα περί εξαρτήσεων με χαρακτηρισμούς για το συνάδελφό σου ("μη μου κάνεις τον έξυπνο", "το ξεφτίλισες" κτλ)... Το βρήκα προσωπικά απαράδεκτο. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά τους κινδύνους από τη συνήθειά σου και τον εθισμό σου και ότι διαφέρουν από τους κιδύνους της σοκολάτας ή άλλων καθημερινών συνηθειών μας. Επίσης, καταλαβαίνω απόλυτα την άρνηση του καπνιστή να δεχθεί ότι είναι εξαρτημένος, αλλά όταν πρόκειται για επιστήμονες που έχουν δει μαύρους πνεύμονες καπνιστών στην Παθ.Αν. και έχουν διδαχτεί επανειλλημένως για τους κινδύνους του καπνίσματος, πιστεύω ότι έχουν την ωριμότητα να συμμετάσχουν σε μια συζήτηση περί εξαρτήσεων.

Κώστα, νομίζω ότι δεν σε καταλαβαίνω όταν αναφέρεσαι με bold χαρακτήρες σε "πιθανούς" κινδύνους για την υγεία από το κάπνισμα. Γνωρίζεις κάποιες πιο "πιθανές" αιτίες μικροκυτταρικού καρκίνου των πνευμόνων;

Τέλος, ωραία όλα όσα λέμε μεταξύ μας, αλλά ανεξάρτητα του αν είμαστε ή όχι φανατικοί καπνιστές (εγώ προσωπικά ήμουν, αλλά ευτυχώς δεν είμαι πλέον) νομίζω ότι είναι χρέος μας -ιατρικό και κοινωνικό- σε δημόσιες συζητήσεις, κουβεντούλες και φιλικά τσατάκια να μην ξεχνάμε να παροτρύνουμε φίλους, γκόμενους και συγγενείς να διακόψουν τη συνήθεια αυτή

Και επαναλαμβάνω, χαλαρώστε.

Στην τελική, αν δεν μπορείτε αλλιώς, χαλαρώστε με ένα πακέτο Marlboro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παει πακετο το παρακατω αρ8ρο emardown με τη τσιγαροκουβεντα μας

Παγκόσμιος πόλεμος κατά καπνίσματος

Eκατό χώρες έχουν ήδη υπογράψει τη Συμφωνία για τον Eλεγχο του Kαπνού που προωθεί η Παγκόσμια Oργάνωση Yγείας

The Economist

Tο κάπνισμα έγινε η πρώτη γραμμή στη μάχη μεταξύ εκείνων που επιδιώκουν να συνεχίσουν να απολαμβάνουν μία από τις ελάχιστες νόμιμες απολαύσεις της ζωής και όσων θέλουν να εξαφανίσουν μία από τις μεγαλύτερες μάστιγες της παγκόσμιας δημόσιας υγείας.

Eπειτα από τέσσερα χρόνια διασκέψεων, συναντήσεων και επιστημονικών δημοσιεύσεων, η Παγκόσμια Oργάνωση Yγείας (ΠOY) έχει πετύχει να συγκεντρώσει τις υπογραφές εκατόν μία χωρών του κόσμου, τα οποία δεσμεύονται να ακολουθήσουν τις κατευθυντήριες γραμμές που έχει θέσει ο οργανισμός στη Συμφωνία για τον Eλεγχο του Kαπνού. H συμφωνία αυτή επιχειρεί να δώσει μια ευκαιρία στους ενηλίκους όλου του κόσμου να εγκαταλείψουν τη θανατηφόρο συνήθειά τους να εμποδίσει την περαιτέρω διάδοσή της στη νεολαία, να καθαρίσει τον αέρα για τους παθητικούς καπνιστές και να καταστήσει «ασφαλέστερα» τα τσιγάρα για όσους επιμείνουν σε αυτά.

H αντίθετη άποψη υποστηρίζει ότι η ΠOY έχει εισέλθει σε τομείς κοινωνικής και οικονομικής πολιτικής, οι οποίοι ξεπερνούν κατά πολύ τις αρμοδιότητές της.

Aνησυχητική τάση

O πρόεδρος της ΠOY δρ Λι Tζον Oυόκ έχει επανειλημμένως επισημάνει την πεποίθησή του ότι το κάπνισμα αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους κινδύνους του 21ου αιώνα. Πάνω από 1,3 δισ. άνθρωποι κάνουν σήμερα χρήση καπνού στον κόσμο, ενώ ο δρ Λι αρέσκεται να υπενθυμίζει τον φαύλο κύκλο που ενώνει το κάπνισμα με τη φτώχεια στον κόσμο. Tα τέσσερα πέμπτα των καπνιστών στον κόσμο ζουν σε αναπτυσσόμενες χώρες, ενώ το ένα τρίτο από αυτούς είναι Kινέζοι. Oι σχετιζόμενες με το κάπνισμα ασθένειες σκοτώνουν πάνω από 4,9 εκατομμύρια ανθρώπους τον χρόνο, αριθμός μεγαλύτερος από τα θύματα του έιτζ και της φυματίωσης μαζί. Eως το 2025 οι χρήστες του καπνού αναμένεται να φθάσουν τους 1,7 δισ. ανθρώπους, από 1,3 δισ. που είναι σήμερα, ενώ πάνω από 8,4 εκατομμύρια άνθρωποι θα πεθάνουν πρόωρα από τα κάπνισμα το 2025.

H ΠOY καταγγέλλει ότι το κάπνισμα διαδίδεται διάα μέσου συνόρων, με νόμιμες μεθόδους (τη διαφήμιση) και παράνομες (το λαθρεμπόριο), απαιτώντας διεθνείς κανόνες και συνεργασία για την αντιμετώπισή του. O ανεπτυγμένος κόσμος πέτυχε να περιορίσει το κάπνισμα τα τελευταία χρόνια αξιοποιώντας σειρά μέτρων, όπως τη δραστική αύξηση της έμμεσης φορολογίας των τσιγάρων και αυστηρούς περιορισμούς στη διαφήμιση και στις χορηγίες καπνοβιομηχανιών. H ΠOY ζητεί σήμερα από τον αναπτυσσόμενο κόσμο να υιοθετήσει ανάλογα μέτρα, ώστε να εμποδίσει την πανδημία του καπνού, όπως χαρακτηρίζει η Oργάνωση την εξάπλωση του καπνίσματος. O διευθυντής του Tομέα Mεταδοτικών Aσθενειών της ΠOY Nτέρεκ Γιακ εκτιμά ότι η προσπάθεια αυτή θα αποδειχθεί ιδιαίτερα δύσκολη για πολλές φτωχές χώρες της Aσίας, της Aφρικής και της Λατινικής Aμερικής, όπου οι καπνοβιομηχανίες έχουν αναπτύξει όλη τη διαφημιστική πανοπλία τους. O Γιακ ελπίζει ότι η Συμφωνία για τον Eλεγχο του Kαπνού θα εξοπλίσει τις χώρες αυτές με νέες αποτελεσματικές πρακτικές, αλλά και ηθικές μεθόδους για τον αγώνα τους ενάντια στους εταιρικούς καπνοπαραγωγούς.

H Συμφωνία

Πρόκειται για την πρώτη απόπειρα της ΠOY να θεσπίσει διεθνείς υγειονομικούς κανόνες. Aνέλαβε την αρμοδιότητα αυτή έπειτα από ειδική σύσκεψη για το κάπνισμα του Παγκόσμιου Συνεδρίου Yγείας το 1999, που συγκέντρωσε τους υπουργούς Yγείας των 192 κρατών-μελών της ΠOY. Mετά τέσσερα χρόνια προσπαθειών, η ΠOY όχι μόνον παρουσίασε βιώσιμο παγκόσμιο σχέδιο για την καταπολέμηση του καπνίσματος, αλλά πέτυχε να προσελκύσει και τις κυβερνήσεις εκατό κρατών στη συμφωνία αυτή.

Tα κύρια εδάφια της συμφωνίας προβλέπουν ότι τα κράτη-μέλη θα υποχρεώσουν τους κατασκευαστές τσιγάρων να αναρτούν ευανάγνωστα μηνύματα πάνω στα πακέτα, τα οποία θα προειδοποιούν για τα δεινά του καπνίσματος. Tα τυπωμένα μηνύματα δεν πρέπει να έχουν μέγεθος μικρότερο του 30% του συνολικού εμβαδού του πακέτου. Tα κράτη-μέλη οφείλουν να απαγορεύσουν πλήρως την απευθείας διαφήμιση τσιγάρων, αλλά και τις χορηγίες από εταιρείες καπνού σε καλλιτεχνικά ή πολιτιστικά γεγονότα, εφόσον οι χορηγίες αυτές συνοδεύονται από ευκρινείς διαφημίσεις του χορηγού.

H συνθήκη αναγνωρίζει, επίσης, τους κινδύνους που παρουσιάζει το παθητικό κάπνισμα για τη δημόσια υγεία. Tα παιδιά κινδυνεύουν περισσότερο, καθώς μπορεί να εμφανίσουν αναπνευστικές παθήσεις, διαταραχές του μέσου ωτός και κρίσεις άσθματος. H συμφωνία ζητεί από τα κράτη-μέλη να διασφαλίσουν την προστασία των πολιτών από τον καπνό του τσιγάρου στους χώρους εργασίας τους, στα μέσα μεταφοράς και στους κλειστούς δημόσιους χώρους. Tο ζήτημα του λαθρεμπορίου τσιγάρων δεν μπορούσε να αφήσει αδιάφορη την ΠOY, καθώς συμβάλλει σημαντικά στη διάδοση των δημοφιλέστερων τσιγάρων στον Tρίτο Kόσμο, ενώ τα παράνομα εισαγόμενα τσιγάρα διαφεύγουν από τον κρατικό έλεγχο και τους υγειονομικούς περιορισμούς. H συμφωνία υποχρεώνει τα κράτη-μέλη σε εφαρμογή αποτελεσματικών κατασταλτικών μέτρων για την εξαφάνιση της παράνομης παρασκευής, εμπορίας και παραποίησης προϊόντων καπνού.

H πρόκληση της εφαρμογής

Πολλές από τις προτάσεις της ΠOY είναι αδύνατο να εφαρμοστούν. H συλλήβδην απαγόρευση της διαφήμισης και των χορηγιών είναι αδύνατη σε πολλές χώρες, λόγω της νομοθεσίας προάσπισης της ελεύθερης έκφρασης. Eξάλλου, η κουλτούρα πολλών χωρών της Aσίας δεν θα επέτρεπε ποτέ μια απαγόρευση του καπνίσματος σε εστιατόρια, όπως έγινε με σχετική επιτυχία στη Nέα Yόρκη και στην Iρλανδία.

Mεγάλες εταιρείες καπνού, όπως ο κολοσσός British AmericaTobacco, εκφράζουν από το 2000 έντονα παράπονα για την απόφαση της ΠOY να τους αποκλείσει από τη διαδικασία συζήτησης της συμφωνίας, επισημαίνοντας ότι πρέπει να ακουστεί και η άποψη των πλέον του ενός δισεκατομμυρίων ανθρώπων που καπνίζουν. H ΠOY αρνήθηκε, όμως, να δικαιολογηθεί σε αυτούς που θεωρεί εμπόρους του θανάτου. O δρ Γιακ ερωτά χαρακτηριστικά: «Θα ζητούσατε ποτέ από την αλεπού να αναλάβει την εκπόνηση προγράμματος προστασίας για τα κοτόπουλα;».

Κα8ημερινή Κυριακή 30 Μαιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  δεν θα πάρω...

στους ασθενείς σου ...τι θα λες?

...

το πρόβλημα είναι ότι τα παν/μια δεν μαθαίνουν τον τρόπο...

αυτά ή τα χεις ή τσου..

Τι θα λεω στους ασθενεις? Οτι το καπνισμα βλαπτει σοβαρα. Θα τρομοκρατησω τον καπνιστη με ολα τα δεινα που μπορει να παθει και μετα θα του συστησω τροπους που θα τον βοηθησουν να το κοψει. (αυτοκολλητα νικοτινης και αν ξερω κανενα ιδρυμα, θα του το συστησω επισης) Επισης δεν θα τον πω πρεζακια, οπως και δεν θα πω πρεζακια τον οποιονδηποτε εθισμενο σε οποιαδηποτε ουσια. Ανεξαρτητα απο το τι πιστευω, δεν ειναι σωστη πρακτικη...

Το οτι το καπνισμα ειναι μια κοινωνικα αποδεκτη συνηθεια δεν μου λεει τιποτε... Στην Σαουδικη Αραβια, ειναι κοινωνικα αποδεκτη η πολυγαμια... Σημαινει κατι αυτο? Για να μην μιλησω για πιο εξτριμ καταστασεις και λιθοβολισμους γυναικων που βιαστηκαν, διοτι αυτο προσταζει ο εθιμικος νομος... Αν κατι κακο το δεχεται η κοινωνια, δεν ειναι αυτοματως και καλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεμμ.. αν και θα έπρεπε να κοιμάμαι, με έχει συνεπάρει ο Γεωργίου..

Λοιπόν, Ζουλιέτα, εκτός και αν μου φέρεις πινακίδα (και φωτογραφία κάνει) ή λινκ από το ίντερνετ, ότι το κάπνισμα σε μη ομοσπονδιακά κτήρια στις ΗΠΑ είναι federal offence θα σε πιστεψω... Έως τότε απλα θα σου πω ότι τα λές λάθος και όσο ξέρω δεν έχει περάσει federal law για τη χρήση καπνού σε δημόσιους κλειστούς χώρους. Μάλιστα μία μίνι έρευνα μου έκανα στο ίντερνετ, βρήκα τη νομοθεσία για το state of Colorado και όλα ήταν state laws και όχι federal ...

Οι διαφορές μεταξύ federal και state legistlation είναι αυτές που καταλαβαίνει ο καθένας. Οι πρώτες ισχύουν σε όλες τις πολιτείες ανεξάρτητα και όπου και αν τις κάνεις συλλαμβάνεσαι παντού και εκδίδεσαι ενώ οι 2ες αφορούν μόνο την πολιτεία που τις βγάζει από το δικό της νομοθετικό σώμα και εφαρμόζονται μόνο σε αυτήν και δε μπορεί η άλλη πολιτεία στην οποία διέπραξες το αδίκημα να ζητήσει έκδοση. Για αυτό στις ταινίες βλέπουμε πολλές φορές οτι τρέχουν να περάσουν τα σύνορα της πολιτείας και όχι του κράτους....

Ναι μεν πολλές πολιτείες (αν όχι όλες) έχουν απαγορεύσει κάπνισμα σε δημόσια κτήρια και μερικές και σε καφετέριες κτλ κτλ κτλ (βλέπε Λος Άντζελες όπου επιτρέπεται μόνο σε εξωτερικούς χώρους και πρέπει να ζητήσεις εσύ τασάκι και μάλιστα αυτό έγινε μετά από STATE LAW ή ACT) αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει ομοσπονδιακός νόμος για κάτι τέτοιο....

Βασικά έκανα μίνι έρευνα και από ότι είδα δε θεωρείται η παραβίαση κανόνων καπνίσματος ομοσπονδιακό αδίκημα... Έλεος δηλαδή...Αυτό σημαίνει πως αν κάποιος καπνίσει παράνομα στη Φλόριντα και μετά πάει μέχρι την Νέα Υόρκη, η Φλόριντα μπορεί να ζητήσει την έκδοσή του.... Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο....

Άλλο παράδειγμα είναι πως αν εγώ έχω 500 απλήρωτες κλήσεις τροχαίας στη Φλόριντα και την κάνω για Νέα Υόρκη, πολύ απλά κυκλοφορώ ελεύθερος.....Δεν είναι ομοσπονδιακό αδίκημα οι κλήσεις τροχαίας σε κάποια πολιτεία...

Αυτάαα....

ΣΠΛΑΤΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι το καπνισμα ειναι μια κοινωνικα αποδεκτη συνηθεια δεν μου λεει τιποτε... Στην Σαουδικη Αραβια, ειναι κοινωνικα αποδεκτη η πολυγαμια... Σημαινει κατι αυτο? Για να μην μιλησω για πιο εξτριμ καταστασεις και λιθοβολισμους γυναικων που βιαστηκαν, διοτι αυτο προσταζει ο εθιμικος νομος... Αν κατι κακο το δεχεται η κοινωνια, δεν ειναι αυτοματως και καλο...

Αζράι με τα παραδείγματα που λές βαδίζεις επικίνδυνα προς τραγικά σφάλματα λογικής...

Το τί είναι κοινωνικά αποδεκτό είναι αυτό που εκφράζεται και από τους νόμους ενός κράτους, πέρα από κάποια θεμελιώδη δικαιώματα που θεωρούμε απαράβατα κοκ...

Στη Σαουδική Αραβία όπως και αν το βλέπεις εσύ, είναι ΣΩΣΤΗ η πολυγαμία και θα βρεις πολλές γυναίκες εκεί που θα σου πουν ότι ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Μη προσπαθείς να το δεις από τη δική σου πλευρά....είναι αδύνατο. Στη κοινωνία της Σαουδικής Αραβίας είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ και αυτό το κάνει ΣΩΣΤΟ. Δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό. Οι έννοιες καλό, κακό, σωστό, λάθος είναι θέματα ορισμών τις περισσότερες φορές.

Μάλιστα για τις συνήθειες γάμου μπορώ να σου πω ακόμη ότι σχετίζονται περισσότερο με θρησκείες και τρόπους ανάπτυξης κοινωνιών.

Στη φύση, στο ζωικό βασιλειο και ειδικά των κυνηγών, θα δεις πολλά παραδείγματα, όπου μόνο το κυρίαρχο αρσενικό της αγέλης πηδάει όλα τα θηλυκά... Άρα μπορείς να πεις ότι η μονογαμία είναι κατά της φυσικής εξέλιξης.. ενώ αν οι πιο νταβραντισμένοι από εμάς πήδαγαν όλες τις γυναίκες τότε θα βγαίναν πιο δυνατά παιδιά... Βέβαια η κοινωνιοβιολογία δεν είναι ποτέ τόσο απλή και το παράδειγμά μου δεν είναι για το πάρει κάποιος εντελώς σοβάρα. Είναι για να δείξει τη σχετικότητα των πραγμάτων.

Γενικά η απάντηση "δε μου λέει τπτ" στο "κοινωνικά αποδεκτό" είναι περιθωριακή και αναρχική άποψη. Η σωστή αντίδραση είναι "το καταλαβαίνω και το κατανοώ, αλλά δε συμφωνώ", το οποίο είναι και δικαίωμά σου.

Ο λιθοβολισμός γυναικών που βιάστηκαν όσο κοινωνικά αποδεκτό και αν είναι εκεί, έρχεται σε αντίθεση με αυτές τις βασικές αρχές και δικαιώματα που είπαμε πιο πριν, άμεσα και εύκολα κιόλας ώστε να τα καταδικάσουμε.... Αλλά να καταδικάζεις έτσι ελαφρά το πνεύμα και τη καρδία την πολυγαμία, είναι λίγο αλαφρόμυαλο (no offence έτσι? πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο λογικής, όταν ήμουν μικρότερος)

ΥΓ. η λογική θα τρομοκρατήσω τους ασθενείς μου όσο μπορώ δε θα σε βγάλει πουθενά... Είναι μία πεπαλαιωμένη τεχνική για να κόψει κάποιος το κάπνισμα που ουσιαστικά αποτυγχάνει στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε.

Μάλιστα θα έπρεπε να σκεφτείς ότι αποτυγχάνει, βλέποντας τα στοιχεία για φοιτητές ιατρικής και γιατρούς. Δεν είναι η ενημέρωση το πρόβλημα στο τσιγάρο. Με το να "προσπαθήσεις" να "τρομοκρατήσεις" (άσε που δεν είναι η τρομοκρατία δουλειά του γιατρού) δε θα πετύχεις και πολλά. Εξάλλου το να πείσεις τον καρδιοπαθή να κόψει το κάπνισμα είναι εύκολο σχετικά... αλλά το πρόβλημα είναι να το κόψει πριν γίνει καρδιοπαθής.. και εκεί η τρομοκρατία δε περνάει.... χασμουρητά προκαλεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ω κάπταιν μαι κάπταιν!

Φωτο δε φαντάστηκα να βγάλω για να αποδείξω του λόγου το αληθές, πάντως σε όλες τις πινακίδες που έβλεπα σε εσωτερικούς χώρους και επίσης και μέσα στο αεροπλάνο (=αμερικανικό έδαφος) έλεγε ότι το κάπνισμα εκεί που απαγορεύεται είναι federal offence και τιμωρείται με πολλά δολλάρια πρόστιμο και πολύμηνη φυλάκιση. Και σε ολόκληρη την πολιτεία της Φλόριντα απαγορεύεται εκτός από ορισμένα σημεία όπου υπάρχουν ευανάγνωστες πινακίδες που γράφει "Εδώ επιτρέπεται το κάπνισμα". Κάτι σαν γκέτο δηλαδή :lol:

Δεν είπα ότι η έννοια κάπνισμα είναι ομοσπονδιακό αδίκημα, δηλαδή η Φλόριντα δεν έχει ποινικοποιήσει το κάπνισμα όπως πχ την παράνομη προσπέραση, είπα ότι αν καπνίσεις εκεί που απαγορεύεται (δηλ παντού ουσιαστικά) σε παίρνει και σε σηκώνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Φυσικά και ο ρόλος του γιατρού δεν είναι η τρομοκρατία. Αλλά και να ήταν, δε θα κατάφερνε τπτ. Ο πατέρας μου λέει μερικές φορές χαριτολογώντας στους ασθενείς του "Αν δεν το κόψεις θα πεθάνεις!" κι αυτοί γελάνε παρόλο που ξέρουν ότι είναι αλήθεια.

Αλλά ρε σεις για σκεφτείτε και το άλλο: ο ασθενής σχεδόν πάντα παίρνει παράδειγμα απ'το γιατρό του. Αν σας δει να φουμάρετε αρειμανίως τι θα κάνει? Θα πει "αφού αυτός που είναι ειδικός επιστήμων καπνίζει, πα να πει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνω κι εγώ το ίδιο".

Υπ'αυτή την έννοια είστε ηθικοί αυτουργοί της καταστροφής της υγείας των ασθενών σας.

Το ζήτημα δεν είναι να πείσεις τον άλλο να το κόψει. Είναι να μην το αρχίσει εξαρχής. Είναι να μη θεωρήσει ποτέ το βλαμένο το 14χρονο ότι ο καπνός είναι μαγκιά, γιατί από τα βλαμένα τα 14χρονα ξεκινάει τις περισσότερες φορές το κακό. Κι άντε μετά να συμμαζέψεις την κατάσταση άμα ακούς ατάκες τύπου "το κάπνισμα είναι απόλαυση, άμα θέλω το κόβω, θέλω και δεν το κόβω, τι σε νοιάζει εσένανε" κλπ κλπ κλπ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτι ο γιατρος πρεπει να τρομοκρατησει τον ασθενη το ειπε ο Θεοδωρου (χειρουργος του Ιπποκρατειου, σπουδαγμενος στην αμερικη)

Το καπνισμα βλαπτει τους γυρω σου και αρα, παραβιαζει τα θεμελιωδη δικαιωματα και αυτοματως ειναι κακο...

Επισης, το κοινωνικα αποδεκτο δεν ειναι παντα νομικα αποδεκτο, οπως λες. Παραδειγμα αποτελει η παθητικη ευθανασια (σε προσφατη ερευνα στο πανεπιστημιο Πατρων, πανω απο το 50% των ιατρων την εγκρινει. Δεν θυμαμαι ολα τα στοιχεια, αλλα ηταν στην εφημεριδα)

Το κοινωνικα αποδεκτο, επιμενω, δεν ειναι αυτοματως σωστο και κατα την ταπεινη μου γνωμη η λογικη αυτη ειναι επικινδυνη, διοτι το οτι η κοινωνια αποδεχεται την Τατιανα, δεν σημαινει οτι προσφερει στο δημοσιογραφικο λειτουργημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν επιτελεί η Τατιάνα δημοσιογραφικό λειτούργημα;;; Όταν μιλάς για την Τατιάνα να πλένεις το στόμα σου ή τέλος πάντων να πλένεις τα χέρια σου πριν πληκτρολογήσεις!!! :D

[Ok... Απλά είπα να αλαφρύνω λίγο τη συζήτηση]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ω κάπταιν μαι κάπταιν!

Φωτο δε φαντάστηκα να βγάλω για να αποδείξω του λόγου το αληθές, πάντως σε όλες τις πινακίδες που έβλεπα σε εσωτερικούς χώρους και επίσης και μέσα στο αεροπλάνο (=αμερικανικό έδαφος) έλεγε ότι το κάπνισμα εκεί που απαγορεύεται είναι federal offence και τιμωρείται με πολλά δολλάρια πρόστιμο και πολύμηνη φυλάκιση. Και σε ολόκληρη την πολιτεία της Φλόριντα απαγορεύεται εκτός από ορισμένα σημεία όπου υπάρχουν ευανάγνωστες πινακίδες που γράφει "Εδώ επιτρέπεται το κάπνισμα". Κάτι σαν γκέτο δηλαδή :lol:

Δεν είπα ότι η έννοια κάπνισμα είναι ομοσπονδιακό αδίκημα, δηλαδή η Φλόριντα δεν έχει ποινικοποιήσει το κάπνισμα όπως πχ την παράνομη προσπέραση, είπα ότι αν καπνίσεις εκεί που απαγορεύεται (δηλ παντού ουσιαστικά) σε παίρνει και σε σηκώνει.

το κάπνισμα μέσα στο αεροπλάνο είναι φυσικά federal offence μιας και οι κανονισμοί της αεροπλοίας είναι ομοσπονδιακοί, οπότε λογικό να είναι federal offence, μιας και παίζουν κανόνες ασφαλείας πλέον. (δεν είναι federal offence, επειδή το κάπνισμα είνα κακό και θα αναπνέει ο διπλανός σου, είναι federal offence γιατί μπορεί να ανάψεις φωτιά)

το κάπνισμα στις πολιτείες ορίζεται από state laws και δεν είναι federal offence!

:D:D:D:D:D

Η διαφορά είναι τεράστια....federal act στο smoking τόσο μεγάλο είναι ακόμη νωρίς να περάσει....

Αν καπνίσεις λοιπόν στο Φλόριντα σε χώρο που απαγορεύεται και μετά την κάνεις για άλλες πολιτείες, δε σου κάνουν τπτ

:D

Οτι ο γιατρος πρεπει να τρομοκρατησει τον ασθενη το ειπε ο Θεοδωρου (χειρουργος του Ιπποκρατειου, σπουδαγμενος στην αμερικη)

Το καπνισμα βλαπτει τους γυρω σου και αρα, παραβιαζει τα θεμελιωδη δικαιωματα και αυτοματως ειναι κακο...

Επισης, το κοινωνικα αποδεκτο δεν ειναι παντα νομικα αποδεκτο, οπως λες. Παραδειγμα αποτελει η παθητικη ευθανασια (σε προσφατη ερευνα στο πανεπιστημιο Πατρων, πανω απο το 50% των ιατρων την εγκρινει. Δεν θυμαμαι ολα τα στοιχεια, αλλα ηταν στην εφημεριδα)

Το κοινωνικα αποδεκτο, επιμενω, δεν ειναι αυτοματως σωστο και κατα την ταπεινη μου γνωμη η λογικη αυτη ειναι επικινδυνη, διοτι το οτι η κοινωνια αποδεχεται την Τατιανα, δεν σημαινει οτι προσφερει στο δημοσιογραφικο λειτουργημα...

το ότι το είπε ο Θεοδώρου (λυπάμαι δε τον ξέρω τον κύριο, όπως δεν με ξέρει και εκείνος) δε λέει και πολλά..... και ακόμη λιγότερα λέει το γεγονός ότι είναι σπουδαγμένος στην Αμερική, ειδικά αν σκεφτείς ότι η τελευταία "αμερικανική γνώση" που πήρε γύρω από κάπνισμα ήταν πάνω από μια δεκαετία πριν.... Ειδικά το συγκεκριμένο επιχείρημα καταρρίπτεται αμέσως όπως σου είπα από τα ποσοστά γιατρών και φοιτητών που καπνίζουν....Η "τρομοκρατία" ίσως πέρναγε πριν 10-15 χρόνια, αλλά η κοινωνία έχει αλλάξει πολύ από τότε, με αποτέλεσμα να έιναι ένα μέτρο άχρηστο στο γενικό μέρος του πληθυσμού και ειδικά στον υγιή. Λόγοι πολλοί όπως είπα.

πισης, το κοινωνικα αποδεκτο δεν ειναι παντα νομικα αποδεκτο, οπως λες. Παραδειγμα αποτελει η παθητικη ευθανασια (

παράδειγμα άτοπο..... Η παθητική ευθανασία δεν ήταν πάντα κοινωνικά αποδεκτή, έγινε τα τελευταία χρόνια. Και μάλιστα δε μπορεί να δημιουργηθεί εύκολα νομικό πλαίσιο, γιατί ακόμη και αυτοί που την στηρίζουν δε συμφωνούν όλοι στις περιπτώσεις, τους τρόπους κοκ.... Οπότε πριν επιτραπεί θα περάσουν ακόμη αρκετά χρόνια, ενώ μή ξεχνάς ότι για να περάσει κάτι από κοινωνικά αποδεκτό σε νόμο, δεν αρκεί να το στηρίζει το 51 ή 60% του πληθυσμού.. δεν είναι δημοψήφισμα... είναι διαδικασία που ζημώνεται αργά και κάποια στιγμή μετατρέπεται και σε γραπτό κανόνα της κοινωνίας.

Για να καταλάβεις λίγο ακόμη τη σχέση λάθους-σωστού-κοινωνικού αποδεκτού κτλ σκέψου επίσης κάτι άλλο. Αν έρθει ένας και μου κλέψει το πορτοφόλι, αν τον σαπίσω στο ξύλο θα με τρέχουν εμένα. Είναι λάθος όμως να τον σαπίσω? Δεν είναι ούτε σωστό, ούτε λάθος, γιατί δε μπορείς να το δεις απόλυτα το θέμα. Η κοινωνία τα τελευταία χρόνια αποφάσισε ότι δεν αποδέχεται κάτι τέτοιο και έτσι το βάφτισε λάθος και παράνομο. Πριν πολλά χρόνια, σε άλλες κοινωνίες ήταν αποδεκτό. Στη Σαουδική Αραβία του κόβουν τα χέρια του κλέφτη... Είναι λάθος? ... μην είσαι γρήγορος στο να κρίνεις άλλες κοινωνίες. Είναι το ίδιο λάθος που προσπαθούν να κάνουν οι Αμερικάνοι μερικές φορές με το να Δυτικοποιήσουν Ισλαμικές χώρες.

Το κοινωνικα αποδεκτο, επιμενω, δεν ειναι αυτοματως σωστο και κατα την ταπεινη μου γνωμη η λογικη αυτη ειναι επικινδυνη, διοτι το οτι η κοινωνια αποδεχεται την Τατιανα, δεν σημαινει οτι προσφερει στο δημοσιογραφικο λειτουργημα...

Η σχέση κοινωνίας, σωστού, λάθους και νόμου, είναι ιδιαίτερα λεπτή. Είναι όροι σχετικοι και ανήκουν σε ψηλή φιλοσοφία. Δεν είναι απλό το ζήτημα και επικίνδυνο είναι να είσαι απόλυτος στους ορισμούς που δίνεις σε αυτούς τους όρους.

Ξεχνάς ότι είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα και δεν υπάρχουν απόλυτα. Δεν είναι παγκόσμιες σταθερές. Το τί είναι καλό στην Ελλαδα, δε σημαίνει πως έιναι καλό και στον Άγιο Μαυρίκιο, και εσύ που ζεις στην Ελλαδα δε μπορείς να κρίνεις τον Άγιο Μαυρίκιο, ούτε σε βάφτισε κανείς Θεό ή Σταυροφόρο για να επιβάλλεις το δικό σου τρόπο ζωής σε μια άλλη κοινωνία. Μπορείς να τον προτείνεις, να τον διαφημίσεις, να προσπαθήσεις να τον εφαρμόσεις για σένα και σιγά σιγά να τον αλλάξεις.

Η κοινωνία αποδέχεται την Τατιανιά και αν τις απαγορεύεσεις, θα βρεθούν πολλοί που θα σε βρίσουν. Μάλιστα την αποδέχεται στηριζόμενη στο ίδιο σετ κανόνων που εσύ χρησιμοποιείς για να πεις ότι το κάπνισμα βλάπτει τους γύρω σου.... Ίδιο ακριβώς σετ.

Αυτό για να δεις, ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολο να πεις ελαφρά τη καρδία αν είναι σωστά ή λάθος.

Η τατιανίά προσφέρει στο δημοσιογραφικό επάγγελμα περισσότερο από όσο μπορείς να φανταστείς. Δημιουργεί σημείο αναφοράς. Βλέποντας την τατιάνα μπορείς από εκεί και πέρα εύκολα, ακόμη και ειδικές γνώσεις να μην έχεις, να συγκρίνεις δημοσιογράφους, ταυτίζοντάς τους είτε με την Τατιάνα είτε με τον Πρετεντέρη ξέρω γω.....

Αν όλοι οι δημοσιογράφοι υπάκουαν σε ένα και μόνο σετ κανόνων που εσύ ή εγώ θεωρούσαμε "σωστό", τότε η ισοπέδωση θα οδηγούσε σε παρακμή και οπισθοδρόμηση.

Όπως βλέπεις τα θέματα όλα αυτά είναι εξαιρετικά πολύπλοκα και φιλοσοφικού πεδίου περισσότερο, παρά ό,τιδήποτε άλλο. Αν διαβάσεις τη γενεολογία της ηθικής του Νίτσε θα πάρεις μια καλή εικόνα για το τί θεωρεί ο Νίτσε καλό, σωστό και λάθος και το πόσο σχετικοί είναι αυτοί οι όροι... και αν είναι να αναφερθούμε σε "αυθεντίες" ως επιχειρήματα, νομίζω πως ένας από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους έχει περισσότερο άποψη στο θέμα από ένα ολόκληρο συμβούλιο καταξιωμένων ιατρών.

Ξαναλέω, πως δημιουργήσαμε και προσπαθούμε να επιβάλλουμε ένα σετ απλών κανόνων που θεωρούμε πως πρέπει να ισχύουν παγκόσμια για όλους τους ανθρώπους . Τα θεμελιώδη δικαιώματα. (ακόμη και αυτά τα δικαιώματα μπορεί η κοινωνία να τα μεγαλώει ή μικρύνει σε μερικές εκατοντάδες χρόνια). Όλα τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά πολύπλοκα για να πάρει κάποιος θέση μέσα σε λίγες γραμμές και έχοντας ώς κριτήριο μόνο τον εαυτό του και το τί λένε άλλοι 15, όσο μεγάλοι επιστήμονες και αν είναι. Κάποτε η προίκα ήταν νομικά κατοχυρωμένη και το προικόχαρτο ήταν ίσως από τα πιο ισχυρά χαρτιά μεταβίβασης περιουσίας που υπήρχαν. Τότε, αν έβγαινες εσύ και άλλοι 15 και λέγατε ότι είναι μαλακία η προίκα, είναι πιθανό να έτρωγες ντομάτες ακόμη και απο τις γυναίκες, μιας και η προίκα είχε σοβαρό κοινωνικό νόημα και βοηθουσε την ανάπτυξή της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.