Jump to content

Μελέτη - Κάπνισμα στους φοιτητές Ιατρικής Αθηνών


j77

Recommended Posts

Μια μελέτη που βρήκα στο περιοδικό ΠΝΕΥΜΩΝ

Νομίζω ενδιαφέρει τους καπνιστές...

Ακούς Κωστάκη? :) (δεν ξέρω το nick σου ακόμα)

http://www.mednet.gr/pneumon/pdf/16-3-6g.pdf

J

ένας συνάδελφος από Πάτρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Last Reply
emarup Δε το κόβω, δε το κόβω, δε το κόβω.... οκ???? emrockon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

εεε...ψιτ....πόσο εξαρτημένος εισαι απο το τσιγάρο;;; :rolleyes:

emarrighthttp://www.healthscout.com/template.asp?page=smoking&ap=1%20

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς να κόψει κανείς το κάπνισμα;Τι χάρη θα έχει μετά ο καφές;Kαμμία!Και εμένα μου αρέσει πολύ ο καφές... emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Λοιπόν... αν το κόψω, πρέπει να αλλάξω και nick... Not likely... Κάνει κακό στην εικόνα μου... Σε λίγο θα μου πείτε να αλλάξω και avatar... [Δεν φτάνει που μου το μπάσατε και δεν διακρίνεται η χάρη στο περπάτημα! Οι καμπύλες, το κατιτίς μου!]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς να κόψει κανείς το κάπνισμα;Τι χάρη θα έχει μετά ο καφές;Kαμμία!Και εμένα μου αρέσει πολύ ο καφές... emkafes

Δεν ξέρω για τον καφέ, αλλά σίγουρα εσύ θα έχεις μεγαλύτερη χάρη μετά και δε θα σε σιχαίνεται ο φίλος/φίλη σου όταν θα βρωμάς τσιγαρίλα!

Πάντως εγώ μια χαρά τον απολαμβάνω και χωρίς τσιγάρο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για τον καφέ, αλλά σίγουρα εσύ θα έχεις μεγαλύτερη χάρη μετά και δε θα σε σιχαίνεται ο φίλος/φίλη σου όταν θα βρωμάς τσιγαρίλα!

Ρατσιστικό σχόλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι! Κ' επιπλέον: Παίζει να τα βρεις και με καπνιστή/καπνίστρια (ή και τα δύο! emhehe ), οπότε το πρόβλημα λύνεται, ε; Διαφορετικά, θα έπρεπε εσύ να ανέχεσαι ή να ψάχνεις αποκλειστικά στους μη!

Και τι αγένεια να στη λένε σε ιδιωτική φάση ότι μυρίζεις καπνό... Τράβα αλλού, ρε! Ουστ! *@#! :angry::angry::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι! Κ' επιπλέον: Παίζει να τα βρεις και με καπνιστή/καπνίστρια (ή και τα δύο!  emhehe ), οπότε το πρόβλημα λύνεται, ε; Διαφορετικά, θα έπρεπε εσύ να ανέχεσαι ή να ψάχνεις αποκλειστικά στους μη!

Και τι αγένεια να στη λένε σε ιδιωτική φάση ότι μυρίζεις καπνό... Τράβα αλλού, ρε! Ουστ! *@#!  :angry:  :angry:  :bloodomen:

Πες τα χρυσόστομη! emgoal

Άλλωστε αν υπάρχει ένας σίγουρος τρόπος να μην κόψω ποτέ το τσιγάρο, είναι να μου το ζητήσει κάποιος γκόμενος γιατί τον ενοχλεί!

Ας πάει να ψωνίσει από αλλού, εδώ δώσαμε!

(Για την ιστορία, την εποχή που δεν κάπνιζα τα είχα με καπνιστή και δε μ ενοχλούσε καθόλου...Οπότε, όταν κάποιος σου αρέσει πραγματικά, το τελευταίο που θα σ ενοχλήσει θα ναι αυτο, n est-ce pas?) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία όλα αυτά που λέτε περί ρατσισμού κτλ κτλ, αλλά ένα από τα πρώτα πράγματα που εκτιμά όποιος κόβει το κάπνισμα είναι που δε βρωμάνε πια τα ρούχα του, το σπίτι του, η ανάσα του κτλ..

Επιπλέον, με ενοχλεί να καπνίζει η φίλη μου γιατί πολύ απλά δεν ξέρω αν νοιώθω όμορφα να είμαι με κάποιον που κάνει ηθελημένα κακό στην υγεία του, αλλά και στους γύρω του. Θα με ενοχλούσε ακριβώς το ίδιο αν ήταν αλκοολική ή έπαιρνε ναρκωτικά, για μένα δε διαφέρει πουθενά. Εκτός του ότι η ηρωίνη τουλάχιστον δε βρωμάει ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λίγα λόγια όσοι καπνίζεται είστε πρεζάκια.

Η μισή Ελλάδα είστε πρεζάκια.

Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με καπνιστές γιατί είστε αυτοκαταστροφικοί και σύντομα η ζωή σας θα τελειώσει... και μάλλον με αυτοκτονία.

Τι λες?

είπαμε το τσιγάρο, καλό πράγμα δεν είναι..

τι είναι αυτά ρε συ?

come on σοβ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ...προβληματίστηκα τώρα......μήπως ν'αρχίσω την πρέζα για να μην βρωμάω? :blink:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβα τι σου κάνει εντύπωση, τρίβιαλ. Το κάπνισμα είναι επιβλαβής εξάρτηση. Η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνος ουσία. Οι καπνιστές συνεχίζουν το κάπνισμα παρά το ότι γνωρίζουν τους κινδύνους , δηλαδή είναι αυτοκαταστροφικοί. Είναι επίσης ετεροκαταστροφικοί διότι ο καπνός είναι επικίνδυνος και για τους γύρω τους.

Τι ακριβώς σου προκαλεί εντύπωση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα με ενοχλούσε ακριβώς το ίδιο αν ήταν αλκοολική ή έπαιρνε ναρκωτικά, για μένα δε διαφέρει πουθενά. Εκτός του ότι η ηρωίνη τουλάχιστον δε βρωμάει  ;)

αυτό μου έκανε εντύπωση.

δεν είναι οφθαλμοφανές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλκοόλ, ναρκωτικά και κάπνισμα είναι εξαρτήσεις επιβλαβείς για τον οργανισμό, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο. Γιατροί είμαστε, υποτίθεται τα γνωρίζουμε αυτά τα πράγματα. Όσο για το τι βρωμάει και τι όχι, αυτό ήταν ΧΙΟΥΜΟΡ, έστω και κακόγουστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλκοόλ, ναρκωτικά και κάπνισμα είναι εξαρτήσεις επιβλαβείς για τον οργανισμό, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο.

Σου πήρε δύο post για να κάνεις την πρώτη διαφοροποίηση.... άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να τεκμηριώσω? ....αν μου λες ότι για σένα είμαι ότι και ο πρεζάκιας , δεν είναι θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας...απλά περνάς στην αντίπερα όχθη.

και επαναλαμβάνω Ρατσιστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑ.... ηρεμηστε λιγο.... Αυτα που λεει ο σοβ, να και τα ειπε μαλλον αγαρμπα, ειναι σωστα πραγματα... Το καπνισμα βλαπτει και ειναι εξαρτηση... Αν θελετε να το βαθμολογησουμε στην κλιμακα εξαρτησης για το ποσο εξαρτησιογονος ουσια ειναι η νικοτινη, τοτε αντε γεια... Οταν η συντριπτικη πλειψηφια των ανθρωπων καπνιζει και βλαπτει τον εαυτο τους και τους αλλους, τοτε, τι με νοιαζει εμενα ποσο εξαρτησιογονος ειναι η νικοτινη με βαση τον Harvey και τον Ι.ΣΤ...

Εμενα με νοιαζει οτι ειναι εξαρτησιογονος... ναι... εισαι πρεζακιας αν καπνιζεις... Ειναι τοσο σοβαρο οσο η νικοτινη? Δεν ξερω... εχει σιγουρα τρομερες συνεπειες στην υγεια σου, αλλα μαλλον η απεξαρτητοτποιηση ειναι πιο ευκολη... ε και? Εφοσον δεν το κανεις (δεν απεξαρτητοποιεισαι δηλαδη), τοτε μαλλον εισαι απολυτα εξαρτημενος και χεστηκα για το αν ο Harvey μου λεει οτι η νικοτικνη δεν προκαλει τοσο μεγαλη εξαρτηση... Ο Harvey το βλεπει πολυ βιοχημικα και καθολου κοινωνικο-ιατρικα.......

Τωρα για το αν εγω που δεν γουσταρω να καπνιζουν και να βρωμανε οι αλλοι ειναι ρατσιστης, ειναι αλλο καπελο... Εσεις θα κανατε παρεα με εναν αστεγο μπεκρη? Σαφως και εχω φιλους που καπνιζουν και καθε φορα που βγαινουμε τουσ κανω κηρυγμα για να το κοψουν και τους λεω μπραβο οταν μου λενε οτι προσπαθουν... Αλλα βεβαιως και δεν κρυβω την ενοχληση μου οταν φυσανε τον καπνο τους επανω μου...

Και στο κατω κατω... ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ! Το να πουμε στον εθισμενο οτι ειναι εθσιμενος και οτι πρεπει να το κοψει ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ! Ασχετα αν εμεις οι ιδιοι καπνιζουμε, εχουμε αγνοια κινδυνου, ειμαστε εθισμενοι ή αυτοκαταστροφικοι....

Αυτα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφοσον δεν το κανεις (δεν απεξαρτητοποιεισαι δηλαδη), τοτε μαλλον εισαι απολυτα εξαρτημενος και χεστηκα για το αν ο Harvey μου λεει οτι η νικοτικνη δεν προκαλει τοσο μεγαλη εξαρτηση... Ο Harvey το βλεπει πολυ βιοχημικα και καθολου κοινωνικο-ιατρικα.......

Λέει αυτό το πράγμα ο Harvey; Που; Δεν τον έχω διαβάσει και μου κάνει εντύπωση γιατί είναι γνωστό ότι η νικοτίνη προκαλεί μεγαλύτερη εξάρτηση από την ηρωίνη , έχω άπειρη βιβλιογραφία για το θέμα (οι πιο μετριοπαθείς εκτιμήσεις εξισώνουν την ηρωίνη με την νικοτίνη όσον αφορά την εξάρτηση) αλλά μην πάμε μακριά, Φυσιολογία Vander β΄ έτους σελ. 501 πίνακας 10.3:

Εξαρτησιογόνος επικινδυνότητα ουσιών. Αν 100 άτομα λάμβαναν μία από τις παρακάτω ουσίες θα εξαρτηθούν από αυτή, οι:

Νικοτίνη=33

Ηρωίνη=25

Κοκαΐνη=16

Αλκοόλ=15

Αμφεταμίνες=11

Μαριχουάνα=9

Βεβαίως το τσιγάρο περιέχει πολύ μικρή ποσότητα νικοτίνης αλλά αρκεί να κοιτάξουμε γύρω μας για να δούμε ότι επαρκεί για να εθίσει σημαντικό τμήμα του πληθυσμού, προφανώς όχι όλους όσους καπνίζουν, αλλά αρκετούς. (στο ίδιο βιβλίο, ίδια σελίδα υπάρχουν και τα κριτήρια διάγνωσης εξάρτησης από ουσίες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία όλα αυτά που λέτε περί ρατσισμού κτλ κτλ, αλλά ένα από τα πρώτα πράγματα που εκτιμά όποιος κόβει το κάπνισμα είναι που δε βρωμάνε πια τα ρούχα του, το σπίτι του, η ανάσα του κτλ..

Επιπλέον, με ενοχλεί να καπνίζει η φίλη μου γιατί πολύ απλά δεν ξέρω αν νοιώθω όμορφα να είμαι με κάποιον που κάνει ηθελημένα κακό στην υγεία του, αλλά και στους γύρω του. Θα με ενοχλούσε ακριβώς το ίδιο αν ήταν αλκοολική ή έπαιρνε ναρκωτικά, για μένα δε διαφέρει πουθενά. Εκτός του ότι η ηρωίνη τουλάχιστον δε βρωμάει  ;)

Πες τα μπρο!!!!!! emrockon

Κάποτε τα είχα με καπνιστή και μου έσπαγαν τα νεύρα τόσο από την εξάρτησή του όσο και από τη μυρωδιά που είχαν τα μαλλιά μου, τα ρούχα μου κλπ. Μετά τα είχα με μη καπνιστή που αποφάσισε στα γεράματα να αρχίσει κάπνισμα και αυτό ήταν ένας λόγος που τον σούταρα. Στο κάτω-κάτω, αν πραγματικά του αρέσω εγώ να το κόψει, ή να μην καπνίζει μες στη μούρη μου. Γιατί να διαλέξω εγώ να ανέχομαι τον καπνό του και να μην ανεχτεί αυτός να το αποφύγει για ένα δίωρο που είμαστε μαζί? Άσε που μου καταστρέφει και την καριέρα έτσι! Ουγκ. :splaaaats:emjumpon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ναι... εισαι πρεζακιας αν καπνιζεις...

γενικά λες να ηρεμήσουμε και γράφεις αυτά εε?

δεν ξέρω ρε φίλε τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή για να σου πω από πόσα πράγματα είσαι εθισμένος... αλλά εμένα μην μου κάνεις τον έξυπνο.

μην με τρελένετε για εθιστικές ουσίες , εξαρτήσεις κ.λ.π. γιατί είπαμε ότι είναι γνωστά και αυτονόητα.

νομίζω ότι η κοινωνική διάσταση εξετάζεται και όχι η ιατρική.

εάν σας αρέσει να αποκαλείτε πρεζάκια όποιον καθημερινά χρησιμοποιεί κάτι.. μαγκιά σας ,αλλά γενικά άντε γεια.

τουλάχιστον ο σοβ έκανε και λίγο πλάκα ...εσύ αγόρι μου το ξεφτίλισες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα μπρο!!!!!! emrockon

Κάποτε τα είχα με καπνιστή και μου έσπαγαν τα νεύρα τόσο από την εξάρτησή του όσο και από τη μυρωδιά που είχαν τα μαλλιά μου, τα ρούχα μου κλπ. Μετά τα είχα με μη καπνιστή που αποφάσισε στα γεράματα να αρχίσει κάπνισμα και αυτό ήταν ένας λόγος που τον σούταρα. Στο κάτω-κάτω, αν πραγματικά του αρέσω εγώ να το κόψει, ή να μην καπνίζει μες στη μούρη μου. Γιατί να διαλέξω εγώ να ανέχομαι τον καπνό του και να μην ανεχτεί αυτός να το αποφύγει για ένα δίωρο που είμαστε μαζί? Άσε που μου καταστρέφει και την καριέρα έτσι! Ουγκ. :splaaaats:emjumpon

...μάλλον δεν του άρεσες αρκετά..

ή καλύτερα ..

προτιμούσε το τσιγάρο από εσένα..

ήττα γιούλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.