Jump to content

Ιατρός στο Τμήμα Επειγοντων Περιστατικών


change profile

Recommended Posts

44 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

ο φίλος Τεπατζής απο την Αλεξανδρούπολη, πότε πρόλαβε να παραιτηθεί!!!

τι ποινή έχει ο τεπατζής που παραιτείται μετά τη δημοσίευση του φεκ?

αναμονή 5ετίας για να ξαναβάλει υποψηφιότητα σε προκηρύξεις και επικουρικά?

Επικουρικο δεν μπορει.

Σε οποιον βγει φεκ κ παραιτηθει δεν του επιτρεπεται να δηλωσει για επικουρικο.

 

 

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 λεπτά πριν, oust said:

Επικουρικο δεν μπορει.

Σε οποιον βγει φεκ κ παραιτηθει δεν του επιτρεπεται να δηλωσει για επικουρικο.

 

 

Αρθρο 21 παραγραφος Δ

Αρ.φυλλου 134 τευχος πρωτο

18 ιουνιου 2007.

 

(Τωρα αν εχει βγει κατι νεοτερο δεν γνωριζω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτων των δυο απο Τζανειο κ Μτλινη εχει βγει φεκ με ημερομηνια  30/1.

Τα φεκ ολων μας εχουν βγει;κ απλα περιμενουμε να τα δακτυλογραφησει η γραμματεας κ να τα ανεβασει στο διαδυκτιο;

 

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι σε σειρα ολα αυτα. Πχ του Τζανειου ειχε βγει προ ημερων κ καπακι κ διαυγεια.

Ο σημερινος του Τζανειου πως κ ξεχαστηκε απο τη γραμματεα να τον συμπεριλαβει τοτε προ ημερων;

 

 

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, oust said:

Αυτων των δυο απο Τζανειο κ Μτλινη εχει βγει φεκ με ημερομηνια  30/1.

Τα φεκ ολων μας εχουν βγει;κ απλα περιμενουμε να τα δακτυλογραφησει η γραμματεας κ να τα ανεβασει στο διαδυκτιο;

 

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι σε σειρα ολα αυτα. Πχ του Τζανειου ειχε βγει προ ημερων κ καπακι κ διαυγεια.

Ο σημερινος του Τζανειου πως κ ξεχαστηκε απο τη γραμματεα να τον συμπεριλαβει τοτε προ ημερων;

 

 

50 ατομα εμειναν.

 

Ας πουμε περιμενουμε αλλα δεκα που θα εχουν ημερομηνια 30 γεναρη

Αλλα εικοσι με ημερομηνια 31 γεναρη

Κ τα τελευταια εικοσι με ημερομηνια 3 φεβρουαριου .

Ε ναι ειναι ετοιμα των φεκ  κ των υπολοιπων 50 που αναμενουν απλα να δακτυλογραφηθουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 λεπτά πριν, allios said:

50 ατομα εμειναν.

 

Ας πουμε περιμενουμε αλλα δεκα που θα εχουν ημερομηνια 30 γεναρη

Αλλα εικοσι με ημερομηνια 31 γεναρη

Κ τα τελευταια εικοσι με ημερομηνια 3 φεβρουαριου .

Ε ναι ειναι ετοιμα των φεκ  κ των υπολοιπων 50 που αναμενουν απλα να δακτυλογραφηθουν.

175 ατομα απο ενα συνολο 208 θεσεων τεπ που προκηρυχθηκαν για την 1η κ 2η υπε.

 

Εμειναν 33 θεσεις τεπ κενες κ δεν ξερω αν υπαρξουν κ αλλες απωλειες της τελευταια στιγμης(;).

(Στην επαρχια υπηρχε μεγαλυτερο ποσοστο αποστροφης)

Λεγεται ομως πως ο κουλης σκοπευει να προκηρυξει παλι τις κενες τ-επικες θεσεις με moto:

"Κανενα κενο σε μεθ κ τεπ"

 

Τροποποιήθηκε από allios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, allios said:

175 ατομα απο ενα συνολο 208 θεσεων τεπ που προκηρυχθηκαν για την 1η κ 2η υπε.

 

Εμειναν 33 θεσεις τεπ κενες κ δεν ξερω αν υπαρξουν κ αλλες απωλειες της τελευταια στιγμης(;).

(Στην επαρχια υπηρχε μεγαλυτερο ποσοστο αποστροφης)

Λεγεται ομως πως ο κουλης σκοπευει να προκηρυξει παλι τις κενες τ-επικες θεσεις με moto:

"Κανενα κενο σε μεθ κ τεπ"

 

Απο αυτα που γραφουμε εδω δεν εχω καταλάβει αν βγηκαν οι κρισεις για τους επιμελητες για ΤΕΠ στην 6η ΥΠΕ.

 

Πάντως προθεση του κούλη απο οτι ακούγεται ειναι οντως μετα το ξεσκαρταρισμα των κενων θεσεων (που πλεον αν εχουν βγει και στην 6η ΥΠΕ και μου διαφευγει) ειναι να επαναπροκηρυχθουν τα κενα στα τεπ.

Βεβαια προ εκλογων τα τεπ τα χαρακτηριζε ρουσφετολογικά καμώματα του αλ6 , αλλα τώρα τις μεθ, τα τεπ και το ΕΚΑΒ και η πληρη επανδρωση τους αποτελουν  τον κύριο- πολυδιαφημιζόμενο στοχο που εχει η ΝΔ για την υγεια.

οι κλινικες υπήρχαν και θα υπαρχουν, ομως η υποστηριξη  μεθ,τεπ και τα σχετικα ειναι το καινοτομο  πλανο  που προσπαθει να υλοποιησει και να πονταρει και ο βασιλης στα πλαισια επιτευξης στοχων ανα υπουργειο.

 

Δεν ξερω αν η διαδικασία για τις θεσεις για το ΕΣΥ θα γινονται  κεντρικα (που εφερε ο λαμογιο-αλ6-ς ή ανα νοσοκομείο οπως παλια (συνταγη επιτυχημενη-δεν την αλλαζεις) και σιγουρα αν δεν ειναι κεντρικα μειωνεται υποτιθεται ο ογκος δουλειας και διαμοιραζεται ανα νοσοκομειο (ωστε να επιτευχθει και το εξαμηνο?)

 

υγ:οσοι παντως επιθυμουν θεση ΤΕΠ στο λεκανοπεδιο-επαρχια θα εχουν μια δευτερη (κατα την Νδ) ευκαιρεία να διεκδικήσουν καποια. 

 

 

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, το έλυτρο said:

σκέψου ποσες κενές αν δεν είχαν δεχτεί τις λαμογιές της επιτροπής, να φωνάζουν τον τελευταίο στον πίνακα κατάταξης και να παίζουν τετρις με τα ονόματα στις λίστες. ουτε 100 ατόμα δε θα ήτανε

σιγουρα θα εμεναν πολλες περισσότερες κενες θεσεις και το 100 το δεχομαι ως νουμερο.

θα τις εβγαζε ομως παλι σε προκήρυξη για να εχει να λεει οτι επανδρωσε σωστα και ορθα τα τεπ.

Μεθ και τεπ σαφώς αποτελουν κατεχουν μικροτερο ποσοστο στην μερίδα των ελλειψεων στο ΕΣΥ, ωστοσο και σαν κινηση τακτικής να ξεκινησει να καλυψει τις <<μικρότερες τρυπες>>στο ΕΣ κανει πιο επιτευξιμους τους στοχους της ΝΔ και απο τη μια απτό εργο που μπορει να δειξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

αυτο ακριβως ακομα ειναι στις μη παραδεκτες (απο αρχες δεκμεβριου 2019)

ουτε τελος του 2020 με το ρυθμο που πανε στην 6η υπε δεν θα εχουν βγαλει και διορισει τους τεπατζηδες.

 

Αυτο βεβαια κανει και τμηματική την υποθεση της καλυψης των κενων τεπ στην Ελλαδα  σε νεες διαφορετικες προκηρυξεις, με εκαστοτε προσθηκες θεσεων τεπ.

 

υγ: κανεις δεν <<εσπρωξε>> την 6η υπε να συντομευει? Μου φαινεται μονο τους δντες τεπ ειχαν βγαλει (και παλι επισημαινω πως δεν θυμαμαι ακριβως τι γινεται στην 6η υπε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου φαινεται αυτα ηταν τα φεκ και  για σημερα.

 

παμε πλεον απο φεβρουαριο (αν και  εμεινε το 1/3 πλεον  των τεπατζηδων  να φεκιαστουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 λεπτά πριν, oust said:

αυτο ακριβως ακομα ειναι στις μη παραδεκτες (απο αρχες δεκμεβριου 2019)

ουτε τελος του 2020 με το ρυθμο που πανε στην 6η υπε δεν θα εχουν βγαλει και διορισει τους τεπατζηδες.

 

Αυτο βεβαια κανει και τμηματική την υποθεση της καλυψης των κενων τεπ στην Ελλαδα  σε νεες διαφορετικες προκηρυξεις, με εκαστοτε προσθηκες θεσεων τεπ.

 

υγ: κανεις δεν <<εσπρωξε>> την 6η υπε να συντομευει? Μου φαινεται μονο τους δντες τεπ ειχαν βγαλει (και παλι επισημαινω πως δεν θυμαμαι ακριβως τι γινεται στην 6η υπε)

http://www.dypede.gr/2020/01/14/αναρτηση-αρχικης-μοριοδοτησησ-πνευμ-2-2/

Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020τον Πίνακα αρχικής μοριοδότησης θέσεων ιατρών ΕΣΥ ειδικοτήτων ΤΕΠ,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

οι βαρώνοι των κλινικών που θέλουν σκλάβους να τραβάν κουπί στα μαγαζιά τους μπορούν να ασκήσουν μεγαλύτερη επιρροή απο το όποιο κομματικό στέλεχος, ακόμα και απο τα ανώτατα αξιώματα. Αλλωστε, υπουργοί, υφυπουργοί, διοικητές κλπ είναι περιστασιακοί. οι διευθυντές των κλινικών με όλα τα παρελκόμενα μένουν.

Who is really the Boss?

με αυτή τη λογική σκέψου ποιός είχε όφελος να "μαγειρέψει"...

Η συζητηση παει να γινει πικαντικη με τα  μπαχαρικά και τα μαγειρεματα 

 αν θες στειλε μου  στο προσωπικο (να μην ξεμακρύνουμε απο το νημα)

ή μπορεις και να παρουσιασεις το  <<πικαντικο πιατο>>  σε ανωνυμη και ανιδιοτελη βαση

(εκτος και αν τα ευκολως εννοουμενα κτλ κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

http://www.dypede.gr/2020/01/14/αναρτηση-αρχικης-μοριοδοτησησ-πνευμ-2-2/

Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020τον Πίνακα αρχικής μοριοδότησης θέσεων ιατρών ΕΣΥ ειδικοτήτων ΤΕΠ,

αχ ναι , ειναι ο γνωστος αχταρμας της 6ης υπε (πρεπει να ειχα ξαναδει κατι τετοια,αλλα το λεκανοπεδιο μου εχει κλεψει ολη την προσοχή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

 

στην Καποδιστρίου έμαθα οτι δουλεύουν σε 2 βάρδιες. οι απογευματινοί δεν σχόλασαν ακόμα. Υπομονή μέχρι τις 10.00

το σκ δλδ δουλευουν απο το σπιτι και τα ανεβαζουν? οπως ειχες δειξει?απλα θα ειναι επιλεκτικοι υποθετω στο σε ποια σκ να καθονται με το υπολογιστη τους και τα φεκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

πέρασε και η βδομάδα για ενστάσεις. άρα βούρ για συνέντευξη.

πρωτα τελικος πινακας και μετα συνεντευξη και στο τελος πινακας τελικής καταταξης και με τη συνεντευξη μεσα.

 

βεβαια ολα αυτα θα αλλαξουν σε καποιο βαθμο με τον κουλη , κατα το γνωστο οτι ο καθενας κανει κουμαντο στην κουζινα του και μαγειρευει με τον τροπο που του αρεσει.

(και ας φωναζουν για λαμογιες μετα οι αλ-6-δες και οι μουστακαλήδες-η ιστορια επαναλαμβανεται και θα επαναλαμβανεται)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

το τόπικ έχει σημαιάκι "hot" στο ευρετήριο του φόρουμ! 871 απαντήσεις, ούτε η Αφροδίτη της Πάτρας να είχε βάλει για τεπατζού!

κοιτα και σημερα το σκεφτομουν πως πολλοι που μπαινουν στο φορουμ 

θα βλεπουν, ξεφυλλιζουν ολο για τους τεπατζηδες

ειδικα τωρα που το αλλο τοπικ με τις κινητοποιησεις της myriam και των υπολοιπων  εχει καταλαγιασει λιγο.

 

να πω παντως και στα παιδια που δινουν τον αγωνα τους σε καθε φαση , πως μη νομιζετε πως μετα τις εξετασεις της σχολης οτι  θα ησυχασετε

υπαρχουν και θα υπαρχουν τοσα  για να εχετε να λετε ( χωρίς να θελω να κανω τον εξυπνο. Καλή συνεχεια με την εξεταστική σας)

 

υγ: γκουγκλαρα την αφροδίτη της  πατρας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, oust said:

ειδικα τωρα που το αλλο τοπικ με τις κινητοποιησεις της myriam και των υπολοιπων  εχει καταλαγιασει λιγο.

 

να πω παντως και στα παιδια που δινουν τον αγωνα τους σε καθε φαση , πως μη νομιζετε πως μετα τις εξετασεις της σχολης οτι  θα ησυχασετε

υπαρχουν και θα υπαρχουν τοσα  για να εχετε να λετε ( χωρίς να θελω να κανω τον εξυπνο. Καλή συνεχεια με την εξεταστική σας)

 

Με την άδεια σας, μια μικρούλα παρέμβαση αν και δεν είμαι γιατρός ή φοιτητής ιατρικής

Κατ αρχας καταλαβαίνω την φάση του διοριστεου διότι διορίστηκα κι εγώ πριν λιγα χρόνια σε θέση στελεχους υπουργείου κατόπιν πολλαπλού γραπτού διαγωνισμού και όχι με μοριοδοτησεις ,προϋπηρεσίες και πίπες. Πολλοί σα να παλαβωνουν με το ΦΕΚοχαρτο, νομίζουν ότι εγιναν ξαφνικά κάτι το σπουδαίο που πλέον θα τρέχει ο μισθός βρέξει χιονισει. Ίσως και να είναι σημαντικό για μια μεγαλη  κατηγορία ανθρωπων.  Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη *δεν τη συμμεριζομαι * για  ένα εύλογο "γύρο του θριάμβου" όχι όμως υποτιμώντας τους γύρω σου, αυτούς που θεωρείς ότι δεν τα "κατάφεραν " και είναι ακόμα παιδιά που δεν ξέρουν μετά τι τους περιμένει.

  Ίσως γιατί τυχαίνει να ειμαι ένα από αυτά τα παιδιά στις "κινητοποιήσεις της Μύριαμ" που λες. Άργησα να πάρω πτυχίο *επειδή μπορούσα*, το πήρα οπότε ήθελα εγώ *πάλι επειδή μπορούσα* και κατόπιν ακολούθησα αυτή την πορεία επειδή (μάντεψε...) μπορουσα. Άρα όλοι μπορούν και πολύ καλύτερα από εμένα.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις τον έξυπνο στους άλλους. Δεν κερδίζεις κάτι. Σε λίγο καιρό θα καταλάβεις πόσο δύσκολο έργο έχεις μπροστά σου.

Πάντως δεν θα με έχεις ασθενή. Δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να πατήσω σε δημόσιο νοσοκομείο για ευνόητους λόγους και για αυτο έχω προνοήσει εδώ και πολλά χρόνια να έχω πλήρη ιδιωτική ασφάλιση ώστε να μην χρειαστεί να συμβεί ποτέ. Όλα τα δημόσια συστήματα υγείας πάσχουν αλλά το ελληνικο συστημα είναι τόσο ελεεινο που μόνο αν θέλεις να πεθάνεις στα σίγουρα ζητάς τις (πανάκριβες από τις κρατήσεις μας ) υπηρεσίες του.

 

Σε κάθε περίπτωση σιδεροκεφαλος και ΤΑΠΕΙΝΟΣ. Πρώτα να είσαι άνθρωπος.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρερμηνειών και παρεξηγήσεων, το τοπικ 'ενημερωση και κινητοποιησεις επι πτυχιω' ανοιξε στις 10/10/2011 απο τη Sylvia Plath και μετεπειτα Isolde ενω η Μyriam το ακολουθησε μετα το 2013..γραφουμε οποτε ειναι αναγκαιο με βαση την επικαιροτητα και τις διαθεσεις μας.

Τροποποιήθηκε από mikro kavouri
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, mikro kavouri said:

Με την άδεια σας, μια μικρούλα παρέμβαση αν και δεν είμαι γιατρός ή φοιτητής ιατρικής

Κατ αρχας καταλαβαίνω την φάση του διοριστεου διότι διορίστηκα κι εγώ πριν λιγα χρόνια σε θέση στελεχους υπουργείου κατόπιν πολλαπλού γραπτού διαγωνισμού και όχι με μοριοδοτησεις ,προϋπηρεσίες και πίπες. Πολλοί σα να παλαβωνουν με το ΦΕΚοχαρτο, νομίζουν ότι εγιναν ξαφνικά κάτι το σπουδαίο που πλέον θα τρέχει ο μισθός βρέξει χιονισει. Ίσως και να είναι σημαντικό για μια μεγαλη  κατηγορία ανθρωπων.  Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη *δεν τη συμμεριζομαι * για  ένα εύλογο "γύρο του θριάμβου" όχι όμως υποτιμώντας τους γύρω σου, αυτούς που θεωρείς ότι δεν τα "κατάφεραν " και είναι ακόμα παιδιά που δεν ξέρουν μετά τι τους περιμένει.

  Ίσως γιατί τυχαίνει να ειμαι ένα από αυτά τα παιδιά στις "κινητοποιήσεις της Μύριαμ" που λες. Άργησα να πάρω πτυχίο *επειδή μπορούσα*, το πήρα οπότε ήθελα εγώ *πάλι επειδή μπορούσα* και κατόπιν ακολούθησα αυτή την πορεία επειδή (μάντεψε...) μπορουσα. Άρα όλοι μπορούν και πολύ καλύτερα από εμένα.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις τον έξυπνο στους άλλους. Δεν κερδίζεις κάτι. Σε λίγο καιρό θα καταλάβεις πόσο δύσκολο έργο έχεις μπροστά σου.

Πάντως δεν θα με έχεις ασθενή. Δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να πατήσω σε δημόσιο νοσοκομείο για ευνόητους λόγους και για αυτο έχω προνοήσει εδώ και πολλά χρόνια να έχω πλήρη ιδιωτική ασφάλιση ώστε να μην χρειαστεί να συμβεί ποτέ. Όλα τα δημόσια συστήματα υγείας πάσχουν αλλά το ελληνικο συστημα είναι τόσο ελεεινο που μόνο αν θέλεις να πεθάνεις στα σίγουρα ζητάς τις (πανάκριβες από τις κρατήσεις μας ) υπηρεσίες του.

 

Σε κάθε περίπτωση σιδεροκεφαλος και ΤΑΠΕΙΝΟΣ. Πρώτα να είσαι άνθρωπος.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρερμηνειών και παρεξηγήσεων, το τοπικ 'ενημερωση και κινητοποιησεις επι πτυχιω' ανοιξε στις 10/10/2011 απο τη Sylvia Plath και μετεπειτα Isolde ενω η Μyriam το ακολουθησε μετα το 2013..γραφουμε οποτε ειναι αναγκαιο με βαση την επικαιροτητα και τις διαθεσεις μας.

Καλη συνεχεια σε οτι κ αν κανετε.

Τιποτα δεν τελειωνει πουθενα.

Παντα υπαρχει το επομενο.(Δυστυχως ή ευτυχως.)

Υγ:δεχομαι τη διορθωση για τη sylvia plath.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, mikro kavouri said:

πολλαπλού γραπτού διαγωνισμού και όχι με μοριοδοτησεις ,προϋπηρεσίες και πίπες

 

20 ώρες πριν, mikro kavouri said:

Πάντως δεν θα με έχεις ασθενή. Δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να πατήσω σε δημόσιο νοσοκομείο για ευνόητους λόγους και για αυτο έχω προνοήσει εδώ και πολλά χρόνια να έχω πλήρη ιδιωτική ασφάλιση ώστε να μην χρειαστεί να συμβεί ποτέ

Ένας μικρός σχολιασμός χωρίς καμμία διάθεση για αντιπαραθέσεις:

2 αφορισμοί (μπορεί και να ακουστούν και προσβλητικοί από κάποιους) σε ένα κείμενο που προτείνει στην κατακλείδα του ταπεινότητα:

1ος:ο πολλαπλός γραπτός διαγωνισμός δεν είναι μοριοδότηση-προυπηρεσία και πίπες(είναι δηλαδή ανώτερος)

και 2ο:το ιδιωτικό νοσοκομείο είναι ανώτερο από το δημόσιο

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/2/2020 at 8:26 ΜΜ, Clairvoyant said:

 

Ένας μικρός σχολιασμός χωρίς καμμία διάθεση για αντιπαραθέσεις:

2 αφορισμοί (μπορεί και να ακουστούν και προσβλητικοί από κάποιους) σε ένα κείμενο που προτείνει στην κατακλείδα του ταπεινότητα:

1ος:ο πολλαπλός γραπτός διαγωνισμός δεν είναι μοριοδότηση-προυπηρεσία και πίπες(είναι δηλαδή ανώτερος)

και 2ο:το ιδιωτικό νοσοκομείο είναι ανώτερο από το δημόσιο.

 

Διαβασα τα του μικρου καβουριου και οντως θα μπορουσαν να θεωρηθουν προσβλητικα τα σχολια του απο καποιους γιατρους και κατα ενα τροπο επιθετικα στον ουστ σε ενα ποστ που δυο φορες ανεβηκε στο φορουμ (πριν και μετα το σχολιο του πρωην πιθανου στελεχους του υπουργειου), με τον ιδιο τροπο και ειδικα τη δευτερη χωρίς  καν διαθεση αντεπιθεσης και εξυπνακισμων.
 

Το να παρω το μερος του ουστ σε ενα φορουμ οπου κατεξοχην γραφουν γιατροι και να εναντιωθω στο καβουρι ειναι το μονο ευκολο.Δεν το εκαναν καν τα ιδια ατομα που εγραφαν τοσο καιρό στο τοπικ αυτο. Δεν επιθυμω και εγω να μπω σε αντιπαραθεση οπως λες clairvoyant.

 

Οι γιατροί και απο μονοι μας μπορουμε να βγαλουμε τα ματια μας μεταξύ μας και αυτος ειναι  και ενας λογος που η μη συσπειρωση μας-ανεκαθεν- οδηγει τη θεση του κλαδου μας στην κατασταση που ειναι.Ολοι τη βιωνουμε.

Σκεφτηκα στην αρχή να μην γραψω καν, να μην μπω σφηνα, αλλα οταν διακοπτεται μια ροή  εστω για μικρο διαστημα ειπα δεν πως δεν θα θεωρηθω σφηνα. Δεν ειμαι τεπατζης, ωστοσο γιατρός που ψαχνω επιλογες σε δημοσιο,ιδιωτικο τομεα (και στο ερμαφροδιτο που παει να αναδυθει ΣΔΙΤ?).

Αν εγραφαν και αλλοι μη ιατροι θα μπορουσε να ηταν πιο ρεαλιστικο και πιο κοντα στην πραγματτικοτητα γενικοτερα το φορουμ αυτο.

Διαφοροι συναδελφοι εδω μεσα γραφουν για τη σταση της κοινωνίας απεναντι στον ιατρο ,(αλλα και αναμεσα σε ιατρο προς ιατρο). Σιγουρα δεν ειναι αυτο το τοπικ  που θα πρεπει να αναφερθω σε κατι τετοιο. Ωστοσο, εμβολιμα σε καθε τοπικ ειπωνονται τετοια στοιχεια για ολες τις φασεις μας.

Φοιτητες ιατρικής, αγροτικοι, ειδικευομενοι, ειδικοι του ΕΣΥ ή εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα.Σε ολες τιςφασεις εκφραζουμε εν μερει την αγανακτηση μας. Η ιατρική ειναι επιλογή μας και η αγανακτηση δεν δειχνει την ταση εγκαταλειψης οσο την ταση βελτίωσης των πραγματων (δυστυχώς ομως δεν υπαρχει σύμπνοια των αποψεων αναμεταξύ μας).
 

Δινουμε εξετασεις για να μπουμε στη σχολή και για να βγουμε. Δινουμε εξετασεις για να βγουμε απο την ειδικότητα και υπηρχε προ ετων με τις μεγαλες λίστες αναμονης και ενδεχομενο εξετασεων για να μπουμε στην ειδικότητα.Οι μοριοδοτησεις  προυπηρεσίας για οποιον επιθυμει να μπει στο ΕΣΥ θεωρηθηκαν πιπες, ισως και οι εξετασεις για να μπει καποιος στο ΕΣΥ για αλλους να ειναι αξιοκρατικότερες (αυτο δεν θα το κρίνω ή σχολιασω παραπερα)-(Ούτε θα κανω μεγαλυτερη αναφορα, για τους ιατρους του ιδιωτικου τομεα που προηλθαν σχεδον ολοι απο το δημοσιο συστημα).

θα μπορουσα να πω πολλα, ναι γιατι με βοηθαει στην ψυχοθεραπεια μου αλλα νοιωθω, πως σε ενα ιατρικό φορουμ να εναντιωθεις εστω και ανωνυμα σε καποιον μη γιατρο δεν ειναι πρεπον.(Εξαλλου δεν το εκαναν απο επιλογή  τους, τα ιδια τα ατομα του νηματος  αυτου και δεν θα ήθελα να διαφοροποιηθω, ουτε να βρω αποδιοπομπιαιους τραγους).

Το εγραψα και πριν αν εγαφαν και μη ιατροι θα ηταν πιο ρεαλιστικα ολα εδω μεσα.

Ωστοσο ναι ενοχλουμαι για τον συναδελφο αγροτικό που αντιμετωπιζεται ετσι οπως γραφεται εδω μεσα, ενοχλουμαι για τον συναδελφο του ιδιωτικου και του Δημοσιου τομεα, το φταιξιμο ομως πρωτα το δινω σε εμας, στην ολη φαρα μας και οχι στο τι θα πουν ολοι οι αλλοι μη ιατροι.

 

υγ: αν και δεν ενδιαφερομαι για τα τεπ επαγγελματικα (ωστοσο γνωριζω καλά, τι σημαινουν οπως και οι ιδιοι συναδελφοι επιτυχοντες με τις -πιπες-προυπηρεσίες τους στο χωρο των επειγόντων) θεωρω κομβικο το ρολο τους, οπως και αλλα τοπικ, για να αποτυπωνονται εμπειριες και καθε ειδους σχολιο απο αμεσα ενδιαφερομενους και μη. Με το καλό το "φεκοχαρτο" και σιδεροκεφαλοι.  

 

 

Τροποποιήθηκε από asta na pane
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως αυτο που λες και εσυ, τα ποστ που  σχετικα διαφοροποιηθηκαν να  ειναι για αλλο τοπικ και ας μην μπουμε σε τετοιες συζητησεις εδω.

Τα τεπ συνδεονται με πολλα και με τις εντασεις κτλ και ειναι γνωριμες σε ολους μας.

 

Οποτε ας κανω μια ανακεφαλαιωση για τα φεκ (μου φαινεται σημερα δεν εχει  βγει κατι, αλλα χθες)

η σουμα εχει ως εξης:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 85 -> 3 ατομα

ΦΕΚ  86 -> 7 ατομα.

ΦΕΚ 89 -8 ατομα

με ημερομηνια κυκλοφορίας 3/2/2020.

 

συνολο αλλα  18 ατομα για χθες.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@astaναπανε ευχαριστουμε για τη ευστοχη συμμετοχη σου στη συζητηση!!emclapping

 

Παραθετω ανακοινωση της ΟΕΝΓΕ σχετικα με την 6μηνη υποχρεωτικη εκπαιδευση στην επειγουσα ιατρικη.

https://www.oengegr.com/post/οενγε-κάλεσμα-σε-σέσκεψη-για-την-επείγουσα-ιατρική

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλεον παμε προς τους δυομιση μηνες απο την υπογραφη.

 

τα υπολοιπα  φεκ για τα 50 περιπου ατομα που περιμενουμε, θα ερθουν ουτως ή αλλως  καθως θα συμπληρωνουμε το τριμηνο για τους γνωστους ελληνικους χρονους.

 

Σιγουρα η  συζητηση θα αποτελεσει και εκτος αλλων και καποιο καμπανακι  για το ποτε θα ξεκινησει η επειγουσα ιατρική ως εξειδικευση για οσους ενδιαφερονται, περα απο τους 175 τεπατζηδες 

 

οσον αφορα το περιεχομενο της συζητησης και τι θα επιτευχθει στις 10/2, αναμενω και εγω τη συναντηση,

ισως για να ερθουν ακομα μια φορα λογια

και θα ..και θα..



υγ: εδω θα ειμαστε,

χαλασε και ο καναπες ρε γ@μωτο...

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

🤯

 

Μη γίνω πάρτυ πουπερ αλλά...

Εντός του έτους ιδιωτικοποιούνται όλα.

Ο,τι χαρείτε τώρα.

https://www.healthreport.gr/το-πρώτο-σδιτ-στην-υγεία-στο-πανεπιστη/

 

 

 

 

Τροποποιήθηκε από mikro kavouri
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.