Jump to content

(Πληροφορίες για Ειδικότητα)-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ


DNAnamoniii

Recommended Posts

Προ αρκετών ετών(άρα μάλλον καλό είναι να σου πει κάποιος τώρα τί παίζει), υπήρχε παρουσίαση βιβλιογραφικής ανασκόπησης κάθε Τριτη εναλλάξ στο τμήμα που ήμουν, κάθε Δευτέρα ψυχαναλυτικά μαθήματα, κάθε Τρίτη μαθήματα ψυχοφαρμακολογίας και κάθε Τετάρτη μαθήματα ψυχοπαθολογίας,εάν θυμάμαι καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω και παλι πολυ για τις απαντήσεις! @kopritis θα σας το περιγραψω, το οτι μολις ανακαλυψα ρο φορουμ, δε σημαινει απαραιτητα οτι μπαινω στο παραπανω τσουβαλι :))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπερα,

μηπως καποιος μπορει να με ενημερωσει για την ειδικοτητα στον Ευαγγελισμο στην Αθηνα; (συνθηκες εργασιας, εαν γινονται μαθηματα, κλιμα που επικρατει κλπ)

Ευχαριστω πολυ!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Συναδελφοι/-ισσες, θα ήθελα να ρωτήσω αν το κομμάτι της ψυχιατρικής στην ειδικότητα μπορώ να το κάνω σπαστά σε δύο νοσοκομεία. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

Εδώ και κάποιες μέρες έχω κάνει την πικρή συνειδητοποίηση του τι πραγματικά συμβαίνει με τις αναμονες της Ψυχιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα... Έχω δηλώσει (απελπισμένη) στο Αττικό, στο οποίο η αναμονή είναι πάρα πολύ μεγάλη, έχοντας ήδη απορρίψει το Αιγινήτειο για τον ίδιο λόγο. Σκέφτομαι να αλλάξω τα χαρτιά μου είτε για το ΨΝΘ της Θεσσαλονίκης είτε για Δαφνί ή Δρομοκαιτειο. Ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκονται πλέον τα τελευταία δύο; Γιατί έχω στο μυαλό μου συνθήκες ασυλοποιησης και βαριά χρόνια περιστατικά. Όσον αφορά το ΨΝΘ μαθαίνω ότι έχει μεγαλύτερη γκαμα περιστατικών και αποκτάς μια καλύτερη εκπαίδευση σε σχέση πχ με το Αχεπα, είναι όντως έτσι;

Γενικά με ενδιαφέρει πολύ η έρευνα, οι νευρώσεις και θα ήθελα επαφή με νεότερες ηλικίες γιατί σκέφτομαι να ασχοληθώ με εφήβους/νέους κάποια στιγμή. 

Φυσικά σκέφτομαι και το εξωτερικό, αλλα μέχρι τότε λέω να δηλώσω κάτι ρεαλιστικό να τρέχει ως εναλλακτική. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! 

Τροποποιήθηκε από MariaPps
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Για το Δαφνί έχω ακούσει καλά λόγια, κυρίως όσον αφορά την εκπαίδευση (μαθήματα, επιμελητές) και το εύρος περιστατικών. Σίγουρα, θα υπάρχουν βαριά χρόνια περιστατικά ωστόσο όχι συνθήκες ασυλοποίησης όπως στο παρελθόν. Για το Δρομοκαΐτειο όχι και τόσο. Δυστύχως δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος μιας και δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία. Το πιο κατατοπιστικό θα ήταν να επισκεφθείς τα νοσοκομεία που σκέφτεσαι ή να πάρεις ένα τηλέφωνο και να μιλήσεις με τους εκεί ειδικευόμενους. Τέλος, έχεις την δυνατότητα να δηλώσεις ένα νοσοκομείο για πλήρη ειδικότητα και ένα για μερική, συνεπώς αν το 2ο έχει μικρή ή καθόλου αναμονή μπορείς να δουλεύεις ενώ τρέχει η αναμονή για το 1ο.

Καλή αναζήτηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 21/8/2020 at 1:30 ΠΜ, MariaPps said:

Καλησπέρα, 

Εδώ και κάποιες μέρες έχω κάνει την πικρή συνειδητοποίηση του τι πραγματικά συμβαίνει με τις αναμονες της Ψυχιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα... Έχω δηλώσει (απελπισμένη) στο Αττικό, στο οποίο η αναμονή είναι πάρα πολύ μεγάλη, έχοντας ήδη απορρίψει το Αιγινήτειο για τον ίδιο λόγο. Σκέφτομαι να αλλάξω τα χαρτιά μου είτε για το ΨΝΘ της Θεσσαλονίκης είτε για Δαφνί ή Δρομοκαιτειο. Ξέρει κάποιος σε τι κατάσταση βρίσκονται πλέον τα τελευταία δύο; Γιατί έχω στο μυαλό μου συνθήκες ασυλοποιησης και βαριά χρόνια περιστατικά. Όσον αφορά το ΨΝΘ μαθαίνω ότι έχει μεγαλύτερη γκαμα περιστατικών και αποκτάς μια καλύτερη εκπαίδευση σε σχέση πχ με το Αχεπα, είναι όντως έτσι;

Γενικά με ενδιαφέρει πολύ η έρευνα, οι νευρώσεις και θα ήθελα επαφή με νεότερες ηλικίες γιατί σκέφτομαι να ασχοληθώ με εφήβους/νέους κάποια στιγμή. 

Φυσικά σκέφτομαι και το εξωτερικό, αλλα μέχρι τότε λέω να δηλώσω κάτι ρεαλιστικό να τρέχει ως εναλλακτική. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! 

Καλημέρα, 

Μπαίνοντας στον τρίτο χρόνο ειδικότητας στην ψυχιατρική ενηλίκων στο Αγία Όλγα (Νέα Ιωνία) η εικόνα που έχω για τα υπόλοιπα νοσοκομεία της Αθήνας είναι η εξής. Σαφές και οργανωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχουν και τηρούν τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία και το Δαφνί. Από τα παραπάνω, στο Αιγινήτειο ακούγεται ότι δεν βλέπεις πολλά περιστατικά - επίσης το νοσοκομείο είναι αρκετά αποστασιωποιημένο από το σύστημα ψυχικής υγείας της χώρας - δεν είμαι σίγουρος αν σε μαθαίνει να χειρίζεσαι πιο πολύπλοκα περιστατικά που θα δεις π.χ. στο Δαφνί ή σε μη πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Για το αττικό μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ισορροπία μεταξύ θεωρητικής και πρακτικής εκπαίδευσης καθώς και ότι μπορείς σαν ειδικευόμενος εκεί να μην εγκλωβιστείς στο κομμάτι ψυχιατρικής κλινικής (θα δεις δλδ και εξωτερικά ιατρεία, και διασυνδετική, έχεις καθηγητές που έχουν ασχοληθεί με πολλά και διάφορα πεδία της ψυχιατρικής, και η κλινική είναι μικρή ώστε να γνωρίζεσαι προσωπικά με όλους). Οι εργασιακές συνθήκες στο Δαφνί είναι καλές (από τα λίγα νοσοκομεία που έχουν εφαρμόσει την νέα νομοθεσία για τις εφημερίες - προβλέπει max 12ωρη παραμονή στον χώρο εργασίας), μαθήματα γίνονται, απλά σαν νοσοκομείο δέχεται πολύ μεγάλο όγκο ασθενών απ' όλη την Ελλάδα και δεν έχει εκτενή παθολογική κάλυψη (ασθενέις δηλαδή που θα χρειαστούν κάτι πιο εξεζητημένο παθολογικά θα πρέπει να τους διακομίσεις και ίσως να συνοδεύσεις). Το Δρομοκαϊτειο παραμένει πολύ κοντά στην γραμμή που διαχωρίζει τα άσυλα από την σύγχρονη ψυχιατρική και δεν είμαι σίγουρος σε ποια πλευρά της γραμμής κάθεται... Τα παραπάνω κρατησέ τα με επιφύλαξη και συμβουλέψου και ειδικευόμενους από τα εν λόγω τμήματα.

Λες ότι σε ενδιαφέρουν η έρευνα και οι νευρώσεις, και ότι θα ήθελες επαφή με νεότερες ηλικίες γιατί σκέφτεσαι να ασχοληθείς με εφήβους και νέους. 

Ας ξεκινήσω απ το πιο βασικό κομμάτι. Η ψυχιατρική των εφήβων είναι κομμάτι της παιδοψυχιατρικής. Αν και οι ΨΧ ενηλίκων φτάνουμε να νοσηλεύουμε εφήβους 16+ κατόπιν εισαγγελικής εντολής, δύσκολα θα μπορέσεις να εστιαστείς στις νεότερες ηλικίες σαν ΨΧ ενηλίκων. Έχεις σκεφτεί να δηλώσεις παιδοΨ σαν κύρια ειδικότητα και να δηλώσεις 18 μήνες μερικό κομμάτι σε ΨΧ ενηλίκων; (Μπορείς βέβαια πάντα να το αποφασίσεις ξεκινώντας το 18μηνο ΨΧ ενηλίκων). 

Όσον αφορά τώρα στις νευρώσεις. Αν και ο όρος είναι απαρχαιωμένος, τέτοιου τύπου διαταραχές θα έχεις την ευκαιρία να δεις σε οποιονδήποτε χώρο σου παρέχει την δυνατότητα να συμμετέχεις σε εξωτερικά ιατρεία. Κάποια νοσοκομεία (π.χ. Αιγινήτειο) έχουν εξειδικευμένα ιατρεία που αφορούν στην αντιμετώπιση διαταραχών του συγκεκριμένου φάσματος, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. 

Η έρευνα που λες ότι σε ενδιαφέρει είναι ένα κομμάτι άσχετο με την ειδικότητα. Μπορείς να διοριστείς μέχρι και στη Λέρο και παράλληλα να συμμετέχεις σε ερευνητικό πρόγραμμα στο ΕΚΠΑ αν έχεις κάνει τις κατάλληλες γνωριμίες. Σε γενικές γραμμές καλό είναι να ψάξεις μεταπτυχιακά πάνω στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει (δυστυχώς δεν προσφέρεται μεγάλη γκάμα μεταπτυχιακών στον κλάδο της ψυχιατρικής), και στην συνέχεια να κυνηγήσεις να κάνεις διδακτορικό με καθηγητή στον τομέα που σε ενδιαφέρει. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι μελετούλες τρέχουν και σε μικρότερα νοσοκομεία, απλά δεν είμαι σίγουρος αν θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις ακαδημαϊκά... 

Αν σε ενδιαφέρει θα μπορούσα να γράψω και για την ψυχιατρική στο Αγία Όλγα, για την οποία αν και τα αισθήματα είναι αναμεικτα, νομίζω πως είναι ένας καλός χώρος για να κάνει κανείς τμήμα της άσκησής του. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας συνάδελφοι!

Θα ήθελα να ζητήσω πληροφορίες για το βασικό μέρος της ειδικότητας (παθολογία και νευρολογία) στα νοσοκομεία Ερυθρός Σταυρός, 251 ΓΝΑ και 414 ΣΝΕΝ. Έχει κάποιος/-α προσωπική εμπειρία από το πως είναι το ωράριο, οι συνθήκες και η εκπαίδευση που θα μπορούσε να την μοιραστεί; Αν έκανε κάποιος/-α το βασικό μέρος σε ένα από αυτά τα νοσοκομεία, έμεινε ευχαριστημένος/-η;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να μάθω τι αναμονες έχουν τα νοσοκομεία της Αθήνας για Ψ. Επίσης αν έχεις δηλώσει πχ στο Δαφνί και έρθει η σειρά σου, κάνεις πρώτα Ψ ή παθολογία-νευρολογια? Γενικά για παθολογία-νευρολογια περιμένεις έξτρα χρόνο? Κάθε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 9/14/2020 at 1:30 AM, Abaris said:

Καλημέρα, 

Μπαίνοντας στον τρίτο χρόνο ειδικότητας στην ψυχιατρική ενηλίκων στο Αγία Όλγα (Νέα Ιωνία) η εικόνα που έχω για τα υπόλοιπα νοσοκομεία της Αθήνας είναι η εξής. Σαφές και οργανωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχουν και τηρούν τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία και το Δαφνί. Από τα παραπάνω, στο Αιγινήτειο ακούγεται ότι δεν βλέπεις πολλά περιστατικά - επίσης το νοσοκομείο είναι αρκετά αποστασιωποιημένο από το σύστημα ψυχικής υγείας της χώρας - δεν είμαι σίγουρος αν σε μαθαίνει να χειρίζεσαι πιο πολύπλοκα περιστατικά που θα δεις π.χ. στο Δαφνί ή σε μη πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Για το αττικό μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπάρχει μια καλή ισορροπία μεταξύ θεωρητικής και πρακτικής εκπαίδευσης καθώς και ότι μπορείς σαν ειδικευόμενος εκεί να μην εγκλωβιστείς στο κομμάτι ψυχιατρικής κλινικής (θα δεις δλδ και εξωτερικά ιατρεία, και διασυνδετική, έχεις καθηγητές που έχουν ασχοληθεί με πολλά και διάφορα πεδία της ψυχιατρικής, και η κλινική είναι μικρή ώστε να γνωρίζεσαι προσωπικά με όλους). Οι εργασιακές συνθήκες στο Δαφνί είναι καλές (από τα λίγα νοσοκομεία που έχουν εφαρμόσει την νέα νομοθεσία για τις εφημερίες - προβλέπει max 12ωρη παραμονή στον χώρο εργασίας), μαθήματα γίνονται, απλά σαν νοσοκομείο δέχεται πολύ μεγάλο όγκο ασθενών απ' όλη την Ελλάδα και δεν έχει εκτενή παθολογική κάλυψη (ασθενέις δηλαδή που θα χρειαστούν κάτι πιο εξεζητημένο παθολογικά θα πρέπει να τους διακομίσεις και ίσως να συνοδεύσεις). Το Δρομοκαϊτειο παραμένει πολύ κοντά στην γραμμή που διαχωρίζει τα άσυλα από την σύγχρονη ψυχιατρική και δεν είμαι σίγουρος σε ποια πλευρά της γραμμής κάθεται... Τα παραπάνω κρατησέ τα με επιφύλαξη και συμβουλέψου και ειδικευόμενους από τα εν λόγω τμήματα.

Λες ότι σε ενδιαφέρουν η έρευνα και οι νευρώσεις, και ότι θα ήθελες επαφή με νεότερες ηλικίες γιατί σκέφτεσαι να ασχοληθείς με εφήβους και νέους. 

Ας ξεκινήσω απ το πιο βασικό κομμάτι. Η ψυχιατρική των εφήβων είναι κομμάτι της παιδοψυχιατρικής. Αν και οι ΨΧ ενηλίκων φτάνουμε να νοσηλεύουμε εφήβους 16+ κατόπιν εισαγγελικής εντολής, δύσκολα θα μπορέσεις να εστιαστείς στις νεότερες ηλικίες σαν ΨΧ ενηλίκων. Έχεις σκεφτεί να δηλώσεις παιδοΨ σαν κύρια ειδικότητα και να δηλώσεις 18 μήνες μερικό κομμάτι σε ΨΧ ενηλίκων; (Μπορείς βέβαια πάντα να το αποφασίσεις ξεκινώντας το 18μηνο ΨΧ ενηλίκων). 

Όσον αφορά τώρα στις νευρώσεις. Αν και ο όρος είναι απαρχαιωμένος, τέτοιου τύπου διαταραχές θα έχεις την ευκαιρία να δεις σε οποιονδήποτε χώρο σου παρέχει την δυνατότητα να συμμετέχεις σε εξωτερικά ιατρεία. Κάποια νοσοκομεία (π.χ. Αιγινήτειο) έχουν εξειδικευμένα ιατρεία που αφορούν στην αντιμετώπιση διαταραχών του συγκεκριμένου φάσματος, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας. 

Η έρευνα που λες ότι σε ενδιαφέρει είναι ένα κομμάτι άσχετο με την ειδικότητα. Μπορείς να διοριστείς μέχρι και στη Λέρο και παράλληλα να συμμετέχεις σε ερευνητικό πρόγραμμα στο ΕΚΠΑ αν έχεις κάνει τις κατάλληλες γνωριμίες. Σε γενικές γραμμές καλό είναι να ψάξεις μεταπτυχιακά πάνω στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει (δυστυχώς δεν προσφέρεται μεγάλη γκάμα μεταπτυχιακών στον κλάδο της ψυχιατρικής), και στην συνέχεια να κυνηγήσεις να κάνεις διδακτορικό με καθηγητή στον τομέα που σε ενδιαφέρει. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι μελετούλες τρέχουν και σε μικρότερα νοσοκομεία, απλά δεν είμαι σίγουρος αν θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις ακαδημαϊκά... 

Αν σε ενδιαφέρει θα μπορούσα να γράψω και για την ψυχιατρική στο Αγία Όλγα, για την οποία αν και τα αισθήματα είναι αναμεικτα, νομίζω πως είναι ένας καλός χώρος για να κάνει κανείς τμήμα της άσκησής του. 

Θα μπορούσες να γράψεις 2 λόγια για Αγία Όλγα Ψ? Πώς είναι εκπαίδευση αναμονή κλπ, μιας και είναι και κοντά μου. Ευχαριστωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 25/8/2021 at 5:10 ΜΜ, EceStudent said:

Θα μπορούσες να γράψεις 2 λόγια για Αγία Όλγα Ψ? Πώς είναι εκπαίδευση αναμονή κλπ, μιας και είναι και κοντά μου. Ευχαριστωω

Η εκπαίδευση στην τρέχουσα περίοδο είναι υποτυπώδης. Τυπικά υπάρχει ένα πρόγραμμα μαθημάτων. Στην πράξη οργανώνεις εσύ την εκπαιδευσή σου με σεμινάρια της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας (για ψυχοπαθολογία πχ και φάρμακα) και με σεμινάρια του αιγινητείου και του αττικού για θέματα που αφορούν στην ψυχοθεραπεία. Σε γενικές γραμμές και οι υπόλοιπες ψυχιατρικές κλινικές σε γενικά νοσοκομεία σε αντίστοιχη κατάσταση είναι εκπαιδευτικά.

Από άποψη ωραρίου θα έλεγα ότι έχουμε τυπικό ωράριο ψυχιατρικής κλινικής (8:30 - 15:00). Οι εφημερίες μας είναι είτε 15:00 - 08:00 της επόμενης αν πρόκειται για καθημερινές, είτε 08:00 με 08:00 της επόμενης αν πρόκειται για ΣΚ ή ανοικτές. Ανοικτές εφημερίες έχουμε περίπου κάθε 8 μέρες. Η κλινική έχει 22 κλίνες για οξέα περιστατικά (11 ανδρικές και 11 γυναικείες). Προ κόβιντ λειτουργούσε τμήμα ημέρας (τώρα υπολειτουργεί). Περιστατικά σαν ειδικευόμενος βλέπεις κατα βάση ψυχώσεις, μανίες, βαριες καταθλίψεις, ή όλα τα παραπάνω μαζί με διαταραχή προσωπικότητας, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα δεις νευρώσεις ή OCD, ή διατροφικές δχ, θα δεις, απλά τέτοιου τύπου περιστατικά αρχικά στα ΤΕΠ, πιο μετά στην ειδικότητα ίσως και μόνος σου με κάποια εποπτεία, απλά γενικά τέτοια περιστατικά δεν έρχονται συχνά σε δημόσιο νοσοκομείο. Σαν κλινική δημοσίου γενικού νοσοκομείου είναι ότι έχουμε αρκετή τριβή με την διασυνδετική ψυχιατρική (πολλά αιτήματα π.χ. για εκτιμήσεις σε αυτοκτονικούς ασθενείς άλλων κλινικών). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας, θέλω να δηλώσω Ψ για ειδικότητα. Από τα πιο πάνω σχόλια καταλαβαίνω ότι το Δαφνί είναι μια καλή επιλογή για πλήρη ειδικότητα.  Θα ήθελα να ρωτήσω ποια νοσοκομεία θα προτείνατε για μερική ειδικότητα στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Και αν μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας και το εκπαιδευτικό κομμάτι. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 25/8/2021 at 12:43 ΜΜ, EceStudent said:

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να μάθω τι αναμονες έχουν τα νοσοκομεία της Αθήνας για Ψ. Επίσης αν έχεις δηλώσει πχ στο Δαφνί και έρθει η σειρά σου, κάνεις πρώτα Ψ ή παθολογία-νευρολογια? Γενικά για παθολογία-νευρολογια περιμένεις έξτρα χρόνο? Κάθε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη!! 

Καλησπέρα, έχω την αίσθηση ότι με το νέο ΦΕΚ που δημοσιεύτηκε ξεκινάς πρώτα με το 6μηνο παθολογίας, ακολουθεί το 6μηνο νευρολογίας και μετά τα υπόλοιπα 5 χρόνια ψυχιατρικής,  ωστόσο αυτό δεν ξέρω αν εφαρμόζεται παντού ευλαβικά ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Έχω ξεκινήσει να κάνω ειδικότητα ψυχιατρικής στο νοσοκομείο Τρίπολης εδώ και 1 χρόνο και 3 μήνες (δίνει πλήρη ειδικότητα). Σκέφτομαι ωστόσο να παραιτηθω καθώς δεν είμαι ικανοποιημένη, κυρίως λόγω της έλλειψης εκπαιδευτικού προγράμματος. Θα προτιμούσα να κάνω την ειδικότητα μου σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο μιας και άρχισαν να με ενδιαφέρουν σαν ιδέα το μεταπτυχιακό και η έρευνα. Βέβαια όλα τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία φαίνεται να έχουν αρκετή αναμονή. Γνωρίζει κάποιος αν έχω το δικαίωμα αφού παραιτηθώ από την Τρίπολη να δηλώσω και κάποιο νοσοκομείο που να δίνει μερική ειδικότητα (πχ την Άρτα που δίνει 1 χρόνο) όσο θα περιμένω να ανοίξει η θέση στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη? Στην Τρίπολη έχω κάνει 6 μήνες παθολογία, 6 μήνες νευρολογία και 3 μήνες ψυχιατρική. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη 

 

Τροποποιήθηκε από Confusedpsy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 6/9/2021 at 8:13 ΜΜ, silveredge said:

@Abaris έχεις καθόλου εικόνα των αναμονών; Επίσης επαγγελματικά είναι τόσο δύσκολα όσο ακούγεται;

Δεν είμαι τακτικός χρήστης του forum, εξ ου και καθυστερώ τόσο πολύ να απαντήσω και συγγνώμη. 
Η λίστα σε εμάς αυτή τη στιγμή έχει 3 ανακλήσεις και 1 αναμονή που λογικά θα ξεκινήσει εντός έτους. 
Ειδικά στο Αγία Όλγα οι θέσεις είναι λίγες (5 συνολικά, στην παρουσά φάση είναι ανοικτή 1). 
Επαγγελματικά πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα; 
Όλη η επαρχία είναι άδεια από ψυχιατρους, το εξωτερικό επίσης άδειο από ψυχιάτρους. Σε αθήνα θεσσαλονίκη υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που δραστηριοποιούνται, αλλά υπάρχει και μεγάλη ζήτηση για την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/2/2022 at 11:31 ΜΜ, Confusedpsy said:

Καλησπέρα σας. Έχω ξεκινήσει να κάνω ειδικότητα ψυχιατρικής στο νοσοκομείο Τρίπολης εδώ και 1 χρόνο και 3 μήνες (δίνει πλήρη ειδικότητα). Σκέφτομαι ωστόσο να παραιτηθω καθώς δεν είμαι ικανοποιημένη, κυρίως λόγω της έλλειψης εκπαιδευτικού προγράμματος. Θα προτιμούσα να κάνω την ειδικότητα μου σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο μιας και άρχισαν να με ενδιαφέρουν σαν ιδέα το μεταπτυχιακό και η έρευνα. Βέβαια όλα τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία φαίνεται να έχουν αρκετή αναμονή. Γνωρίζει κάποιος αν έχω το δικαίωμα αφού παραιτηθώ από την Τρίπολη να δηλώσω και κάποιο νοσοκομείο που να δίνει μερική ειδικότητα (πχ την Άρτα που δίνει 1 χρόνο) όσο θα περιμένω να ανοίξει η θέση στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη? Στην Τρίπολη έχω κάνει 6 μήνες παθολογία, 6 μήνες νευρολογία και 3 μήνες ψυχιατρική. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη 

 

Προσπάθηστε να μιλήσετε με συναδέλφους που είναι σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία. Εγώ προσωπικά δεν έχω καλή άποψη για τα πανεπιστημιακά - έτυχε να κάνω κομμάτι rotation εκεί και πραγματικά ένιωθα ότι με είχαν παρατήσει στην τύχη μου, και εμένα και τους ασθενείς και το κάθε μέλος ΔΕΠ έτρεχε με τις δικές του ερευνητικές δραστηριότητες. Σαφώς υπήρχε πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, αλλά δεν υπήρχε ικανοποιητική εποπτέια περιστατικών από πιο προχωρημένους γιατρούς. Αν περιμένετε ότι θα πάτε στο πανεπιστημιακό να μάθετε, μπορεί να εκπλαγείτε καθώς σε ορισμένα τμήματα περιμένουν ότι πάτε και ήδη ξέρετε και δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τους πιο μεγάλους να ασχοληθούν μαζί σας και να σας μάθουν. 
Μπορείτε να παραιτηθείτε οποιαδήποτε στιγμή από το νοσοκομείο στο οποίο είστε. 
Αν σας ενδιαφερει η έρευνα και επειδή οι αναμονές είναι εξαιρετικά μεγάλες στα πανεπιστημιακά, μια λύση που έχετε είναι να ξεκινήσετε ένα μεταπτυχιακό ενώ παράλληλα θα δραστηριοποιείστε στον ιδιωτικό τομέα (π.χ. εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές, κάλυψη ποδοσφαιρικών αγώνων κλπ). Θα μπορούσατε επίσης να συνεχίσετε στο χώρο που είστε και παράλληλα να παρακολουθήσετε κάποιο μεταπτυχιακό που παρέχει την δυνατότητα εξ αποστάσεως παρακολούθησης ή γίνεται σαββατοκύριακά.

Πιστεύω ότι μπορείτε να δηλώσετε μερική ειδικότητα και να περιμένετε να ανοίξει η θέση για την πλήρη. Ωστόσο για σίγουρη απάντηση ρωτήστε εγγράφως την περιφέρεια στην οποία πρόκειται να δηλώσετε τη μερική ειδικότητα.

Τροποποιήθηκε από Abaris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Επειδή δεν βρήκα νήμα για παιδοψ, θα γράψω εδώ

Τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα όσο ακούγονται; Για κάποιο λόγο είχα στο μυαλό μου ότι είχε καλύτερες προοπτικές από την ψυχιατρική ενηλίκών. Με μια ματιά στις λίστες, βλέπω ότι η αναμονή είναι γύρω στα 5 χρόνια (στην καλύτερη). Θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα για την ειδικότητα; Δηλαδή κυρίως στην αποκατάσταση, την καθημερινότητα-συνθήκες, αν είναι μια βαριά ειδικότητα ή αν στο τέλος της ημέρας νιώθεις ότι κάπου βοήθησες και εσύ και τι ηλικίες παίζουν. Δηλαδή οκ παιδιού και εφήβου το λένε τι δεν καταλαβαίνεις, αλλά θεωρώ πως τα περιστατικά θα αφορούν περισσότερο εφήβους; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.