Jump to content

(Πληροφορίες για Ειδικότητα)-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ


DNAnamoniii

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παρακαλω,αν θες περισσοτερες λεπτομερειες ρωτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αγαπητή/έ συνάδελφε, προτείνω την νέα θέση που ανοίγει με κλήρωση στην Άρτα, μεταφέρω από τοπικό δημοσίευμαΠροκήρυξη για ψυχίατρο στο νοσοκομείο της Άρτας

Έναν ειδικευόμενο ιατρό ψυχιατρικής για ένα χρόνο θα προσλάβει το Νοσοκομείο Άρτας.Η συγκεκριμένη θέση εγκρίθηκε μετά από μετατροπή της μίας θέσης ειδικότητας νεφρολογίας σε ψυχιατρικής. Αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται από σήμερα, μέχρι και την 23η Ιουλίου, ενώ η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί στις 24 Ιουλίου ημέρα Παρασκευή και ώρα 9.00 π.μ στα γραφεία της Δ/νση Δημόσιας Υγείας Περιφέρειας Ηπείρου (Πλ. Πύρρου 1, γραφείο 132) ενώπιον επιτροπής που θα συγκροτηθεί με...

απόφαση του Περιφερειάρχη Ηπείρου. Στην διαδικασία της κλήρωσης θα συμμετέχουν και εκπρόσωποι των ενδιαφερομένων ιατρών.

Να τονίσω ότι από γνωστούς γνωστών ή Κέρκυρα σαν Νοσοκομείο έχει κακή φήμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

θέλω να δηλώσω ειδικότητα ψυχιατρικής και μιας και η ορκωμοσία είναι κοντά,πρέπει να αποφασίσω σε ποιο νοσοκομείο να δηλώσω.Είμαι ανάμεσα σε δαφνί και αιγινήτειο.Τείνω προς δαφνί λόγω περισσότερων θέσεων και μεγαλύτερης γκάμας περιστατικών.Δυστυχώς από ότι έχω ακούσει οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες. Οπότε κάθε πληροφορία είναι πραγματικά πολύτιμη. Επίσης έχω ακούσει ότι οι αναμονές έχουν πέσει πολύ αλλά βλέποντας τις λιστες απελπίστηκα. Γι αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με τις αναμονές στην ψυχιατρική.Όχι μόνο σε αυτά τα 2 νοσοκομεία αλλα και στα υπόλοιπα (για αθήνα-θεσσαλονίκη ενδιαφέρομαι)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
  • 8 months later...

Καλησπερα σε ολους!

Θα μπορουσα σας παρακαλω να δω καποιες γνωμες για τη ψυχιατρικη ως ειδικοτητα στην Ελλαδα της οικονομικης κρισης?Ειμαι σε ψυχολογικο αδιεξοδο μπροστα στη μεγαλη αποφαση της δηλωσης ειδικοτητας και παρολο που σε ολη τη σχολη σκεπτομουν πολυ σοβαρα τη ψυχιατρικη ως πρωτη επιλογη,τωρα που ηρθε η ωρα να δηλωσω ειδικοτητα,το οικογενειακο περιβαλλον,οι κοντινοι γιατροι κτλ προσπαθουν να με αποτρεψουν απο την αποψη της δυσχεριας της οικονομικης αποκαταστασης στη συγκεκριμενη ειδικοτητα (επειχηρηματα του τυπου ''ποιος θα παει στο ψυχιατρο με τετοια κριση,κανε γενικη ιατρικη να βρεις δουλεια γρηγορα,ο ψυχιατρος ειναι ειδικοτητα ξεκομμενη απο την κλασικη ιατρικη,στην επαρχια δεν δουλευουν οι ιδιωτες ψυχιατροι γιατι υπαρχει ο φοβος να μη σε πουν τρελο πηγαινοντας κτλ κτλ).

Ισως φανει χαζη ερωτηση αλλα παιρνοντας τη γνωμη καποιων πιο εμπειρων ισως απεγκλωβιστω απο το ψυχολογικο αδιεξοδο.Ευχαριστω εκ των προτερων! 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για επαρχία σκέφεσαι ;

Αν είναι έτσι, όντως ισχύει αυτό που σου είπαν ("κανε γενικη ιατρικη να βρεις δουλεια γρηγορα"), εσένα όμως τι σου αρέσει περισσότερο ;

Το εξωτερικό το αποκλείεις ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη παντα το ειχα απορια,τι εννοουν οσοι λενε "πηγαινε γενικη ιατρικη να βρεις δουλεια γρηγορα"?

Αν μιλανε για ελευθερο επαγγελμα(και οχι διορισμο σε καποιο κεντρο υγειας οποτε εκει το αντιλαμβανομαι),πως ακριβως θα εχεις και μαλιστα γρηγορα δουλεια ως γενικος ιατρος σε μια πολη επαρχιακη??

Εκτος αν εννοουν κατι χωριουδακια οπου ο πλησιεστερος γιατρος ειναι στα 25 χλμ,οποτε παω πασο τοτε...

Με αλλα λογια,κατα την δικη μου γνωμη,αν σκοπευεις να πας σε νησι και να εισαι ο γιατρος για τους τουριστες τους καλοκαιρινους αντε και ανοιξιατικους μηνες,τοτε οκ πηγαινε γενικη ιατρικη.Επισης,αν σκοπευεις να ασχοληθεις με το δημοσιο,τοτε παλι πηγαινε γενικη ιατρικη(αν και εκει γιατι δλδ να μην πας ψυχιατρικη?)

Αν ομως επαρχια εννοεις πολεις οπως Καλαματα,Χανια,Τριπολη,Δραμα κτλ κτλ τοτε δεν καταλαβαινω γιατι οχι ψυχιατρος??

Το θεμα του "στιγματος" σιγα-σιγα εχει αρχισει να ξεπερνιεται και πιστεψε με,οταν ο αλλος ή η αλλη εχει ζητηματα που θελει ψυχιατρικη εκτιμηση ή υποστηριξη,δεν θα κοιταξει το οποιο ταμπου,αλλα το συμφερον του...

 

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα ειμαι απο επαρχια οποτε σκεφτομαι και αυτο.Το εξωτερικο δεν το αποκλειω,ιδιως Γερμανια/Ελβετια αλλα με φοβιζει ο περιορισμος της γλωσσας καθως το διαγνωστικο εργαλειο ενος ψυχιατρου ειναι η συζητηση με τον ασθενη.

Στο πρωτο σκελος η απαντηση μου θα ηταν Ψυχιατρικη αλλα πρεπει και συνυπολογισω την ικονομικη αποκατασταση.Ο ιδιωτης ψυχιατρος εχει σαφως λιγοτερη γκαμα περιστατικων στην επαρχια απο τον γενικο ιατρο.Για γενικη ιατρικη δεν μπορω να πω πως μου προκαλει απεχθεια η κατι τετοιο,απλα μου ηταν αδιαφορη μεχρι στιγμης.

Εκτος απο αυτες τις 2 θα μπορουσα να κανω και δερματολογια,οφθαλμολογια.Οι αναμονες τους βεβαια ειναι ανασταλτικος παραγοντας....

Για αυτους τους λογους η επιλογη για μενα εχει γινει πολυ δυσκολη και η οποιαδηποτε αποψη και συμβουλη ειναι χρησιμη.

Τροποποιήθηκε από Dr.Johnx
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περα απο την οποια αναμονη,βασικο ρολο για μενα τουλαχιστον,θα πρεπει να παιξει και το ποσο σου αρεσει μια συγκεκριμενη ειδικοτητα η οχι...

Με βαση λοιπον αυτο,σκεψου ποια απο τις 4 που ειπες θα ηθελες να ασκεις περισσοτερο(λαβε υποψη οτι μιλαμε για το επαγγελμα που θα ακολουθησεις για πολλα χρονια αφου εχεις τελειωσει με την ειδικοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα ειμαι μπερδεμενος.Νομιζω πως θα μπορουσα να τις ασκησω και τις 4 αλλα με διαφορετικα κριτηρια την καθε μια,αναμεσα τους το αντικειμενο μελετης που με ελκυει περισσοτερο ειναι αυτο της ψυχιατρικης.Το να πειναω ομως και να πρεπει ενδεχομενως να ξεχασω για παντα την Ελλαδα ετσι ωστε να εξασφαλισω ενα τουλαχιστον ανθρωπινο εισοδημα με κανει να αμφιβαλλω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη θέση σου θα αμφέβαλλα περισσότερο ότι θα μπορούσα να κάνω για όλη τη ζωή μία ειδικότητα που δε γούσταρα.Αν εγώ αναγκαζόμουν να διαλέξω ψυχιατρική ενώ γούσταρα γενική ιατρική λογικά δε θα περνούσα καν τις εξετάσεις που λέει ο λόγος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα ,

Αναρτώ αυτο το ποστ γιατί θα ήθελα να κατάθεσω την μαρτυρία -εμπειρία μου για την ειδικότητα της Ψυχιατρικης στο θριασιο Νοσοκομειο Ελευσίνας. Το νοσοκομειο δίνει 2 χρονια μερική ειδικότητα. Για όσους το σκέφτονται καλό θα ειναι να το σκεφτούν 2 και 3 φορές καθώς η κατάσταση στην συγκεκριμένη κλινική ειναι τραγική. Ξεκινώντας από τον διευθυντή της ο οποίος ειναι κλινική περίπτωση. Ο άνθρωπος δεν διαθέτει κανένα ίχνος παιδείας και πολιτισμού. Στην επίσκεψη το μόνο που κανει ειναι να βρίζει τους πάντες (ειδικευόμενους , επιμελητές , νοσηλευτές κάποιες φορές και ασθενείς ) και να τροποποιεί αγωγές με το πρόσχημα του «εγω ειμαι ο γαματος γιατρός εσείς είστε επικίνδυνοι». Να απειλεί τους πάντες με αναφορές αν αυτο που έχουν εφαρμόσει σαν ιατρική πράξη δεν τον βρίσκει σύμφωνο και φυσικά χωρις κανένα ίχνος κατανόησης για τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν και τον φόρτο εργασίας που υφιστατανται οι εργαζόμενοι καθώς η κλινική έχει δύναμη 19κλινες και φτάνει τους 35 και τους 40 ασθενείς σε ενα κλειστό τμήμα χωρις καν ενα μικρό προαύλιο. Έχει 5 επιμελητές και στην καλύτερη 1 η 2 ειδικευόμενους και αυτο όχι συνεχόμενης θητείας .

Τα ρεπό για τον ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΡΑ ειναι άγνωστη έννοια και κάθε φορά που κάποιος τολμούσε να τα ζητήσει άκουγε το μπινελίκι του και φυσικά δεν του το υπέγραφε. Ακομα και την κανονική άδεια επρεπε να καταφύγουμε στον διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας για να μας την υπογράψει. Λόγω έλλειψης ειδικευόμενων ο αριθμός των εφημεριών μπορεί να φτάνει και τις 9 τον μήνα χωρις ίχνος κατανόησης για να δωθεί κάποιου είδους ανάπαυση μετά η οποία ειναι αναπόσπαστο δικαίωμα του ειδικευόμενου. Και αν εισαι ένας από αυτούς τους ειδικευόμενους που διεκδικούν τα δικαιώματα του θα σε απειλεί οτι στο τέλος δεν θα σου δώσει χαρτί για τον χρόνο που εχεις καταγράψει την ειδικότητα. Έχει επίσης τοποθέτησει βιβλίο πρωινής παρουσίας και οποιος δεν υπέγραφε πριν τις 8:30 τον δήλωνε αδικαιολογήτως απών. Οι επιμελητές ανέχονται και υπομένουν χρονια αυτή την κατάσταση χωρις να κάνουν κάτι ακομα και μετά από συνεχόμενες παραιτήσεις συναδέλφων λόγω αυτής της απαράδεκτης συμπεριφοράς. Ακομα και ο διοικητής καθώς και ο δευθυντής ιατρικής υπηρεσιας  γνωρίζουν πολύ καλα τι συμβαίνει αλλα λένε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα . Μόνο το διάστημα που ημουν εγω μαζί με μένα έχουν παραιτηθεί 3 ακομα συνάδελφοι σε διάστημα 5 μηνών.

Για το εκπαιδευτικό κομμάτι δεν θα μιλήσω καν γιατί όπως θα καταλάβατε ειναι ανύπαρκτο. Μιλάμε μόνο για την απόλυτη λαντζα. Θέλουν κάποιον για να τους βγάζει τις εφημερίες (στα on call κάποιοι δεν σήκωναν καν το τηλέφωνο ) και να τους γράφει τις εξετάσεις και τα ιστορικά. Και δεν θα σχολίασω το ποσό δύσκολο και επικίνδυνο ειναι για ενα νέο ειδικά συναδελφο να εφημερεύει μόνος του σε μια ψυχιατρική κλινική με 35 ψυχικά ασθενείς η ναρκομανεις χωρις καμια κάλυψη η ασφαλεια και φυσικά χωρις εκπαίδευση και χωρις εμπειρία για να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε κατάσταση. Ενδεικτικά αναφέρω οτι εγω μπήκα μόνη μου σε γενική εφημερία την δεύτερη ημέρα διορισμού μου και χωρις καμια απόλυτως εμπειρία η προηγούμενη εργασία σε ψυχιατρική κλινική !!

Συνάδελφοι αυτή η κλινική για μένα θα επρεπε να έχει κλείσει. Καλό θα ειναι ειδικά στην αρχή της καριέρας μας να πηγαίνουμε κάπου που αν μη τι αλλο μας σέβονται. Για όποιον το σκέφτεται για μένα δεν ειναι καν επιλογή καθώς κάποιοι συνάδελφοι λόγω αυτής της κατάστασης μίσησαν την ψυχιατρική και άλλαξαν ειδικότητα!!

Ειναι κρίμα μια τοσο σπουδαία επιστήμη να υπονομεύεται από κάποιους ανθρώπους που όχι μόνο δεν την προάγουν αλλα την κατακρεουργούν με την  αντιεπαγγελματική τους συμπεριφορά και το χαμηλό επίπεδο τους. 

Τροποποιήθηκε από Νεφέλη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να δηλώσω για ειδικότητα την ψυχιατρική . 

Που νομίζετε ότι είναι καλύτερα; Δαφνί; Αιγινήτειο; Δρομοκαίτειο; Βλέπω πως στο Αιγινήτειο έχει μεγάλη αναμονή κ οτι όλοι θέλουν να πάνε εκεί; για ποιο λόγο; από την άλλη για το δαφνί έχω ακούσει πως είναι το μεγαλύτερο ψυχιατρικό νοσοκομείο στην Ελλάδα και αποκτάς εμπειρία; 

Αν κάποιος έχει ξεκινήσει ειδικότητα και θέλει να πει δυο λόγια για την εμπειρία του και την καθημερινότητα του, θετικά, αρνητικά, αν ήταν όπως το περίμενε, αν το μετάνιωσε, το ωράριο του, τον τρόπο εκπαίδευσης , θα το εκτιμούσα αφάνταστα. 

Επίσης έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις δύο αιτήσεις για ειδικότητα πχ Αθήνα, Θεσσαλονίκη; 

Μετα την ειδικότητα πιστεύετε πως υπάρχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση, πάει ο κόσμος σήμερα στον ψυχίατρο ή θεωρείτε ακόμα ταμπού;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δαφνί θα πρότεινα.Δεν είναι το μεγαλύτερο της Ελλάδας,είναι το μεγαλύτερο των Βαλκανίων!Λόγω της πληθώρας των περιστατικών,θα έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς εάν το θελήσεις,περισσότερο και με συγκεκριμένες κατηγορίες που αλλού ίσως είναι πιο δύσκολο να τα βρεις αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Ξέρει κάποιος/κάποια αν σε νοσοκομείο που μπαίνεις για πλήρη ειδικότητα έχεις δικαίωμα να επιλέξεις αν θέλεις πρώτα να σε στείλουν ας πούμε να κάνεις πχ στη ψυχιατρικη την νευρολογια, την παιδοψ και μετα να ξεκινήσεις το ειδικό μέρος?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Ειμαι τελειοφόιτή κάί σιγα σιγα ψαχνομαι για το που θα κανω την ειδικοτητα μου. Αυτο που θά ηθελα απο σας ειναι οτι πληροφοριες εχετε για δαφνι δρομοκαιτειο (φορτος εργασιας, κλιμα, εφημεριες κλπ) και επισης να μου εξηγησετε το εξης: για να μπεις για μερικη ειδικοτητα ψυχ πρεπει να εχουν προηγηθει η παθολογια και νευρολογια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα κι απο μενα. Εχω βαλει τα χαρτια μου στο αιγινητειο και στο 251 ΓΝΑ για την ειδικοτητα της ψυχιατρικης. Μετα απο τηλεφωνα με ειδικευομενους και διαβασμα σε forum, κατεληξα οτι το αιγινητειο ειναι το μονο με προγραμμα σπουδων που τηρειται και πληθωρα εξειδικευμενων εξωτερικων ιατρειων. Ωστοσο, και στα δυο νοσοκομεια, με απασχολει το θεμα της αναμονης, η οποια φαινεται να ξεπερνα την 5ετια. Πιστευετε οτι αξιζει η αναμονη, η ειναι καλυτερα να μεταφερω τα χαρτια μου σε δαφνι και θριασιο,, αντιστοιχα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται από το τι θες εσυ. Προτιμάς να περιμένεις και να πας σε νοσοκομείο με καλύτερη εκπαίδευση και οργάνωση ή θες να μπεις κάπου άμεσα μολονότι ξέρεις ότι η εκπαίδευση δεν θα είναι η καλυτερη; it's up to you. Σε κάθε περίπτωση, το μερικό κομματι είναι αυτό στο οποίο μπορείς να πάρεις περισσότερα ρίσκα (ζυγιζοντας αναμονη, εκπαίδευση και δυνατότητα παρατασης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το 251 δεν ξερω να σου πω κατι,αλλα θα σκεφτομουν απο την αλλη σοβαρα και το Δαφνι για ειδικοτητα.Δεν ειναι πανεπιστημιακο μεν, αλλα ειναι αμιγως ψυχιατρικο νοσοκομειο,το μεγαλυτερο των Βαλκανιων γαι την ακριβεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Το μονο που με απασχολει για το δαφνι, ειναι το πρόγραμμα εκπαιδευσης. Αν υπηρχε μια σιγουρια σχετικα με το τι μαθαινουμε σαν ειδικευομενοι εκει, θα το διαλεγα με κλειστα ματια, μιας και δε με ενδιαφερει να ειναι απαραιτητα πανεπιστημιακη η κλινικη. Εχει κάποιος κλινικη εμπειρια απο το Δαφνι; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ξεκινήσεις (και προς τα μέσα της ειδικότητας) θα μας περιγράψεις και το επίπεδο εκπαίδευσης στο νοσοκομείο που θα επιλέξεις για να βοηθήσεις τους νέους συναδέλφους ;

Γιατί με δύο μόνο ποστ, εκ των οποίων και τα δύο για να σε συμβουλεύσουν συνάδελφοι, μάλλον για hit and run σε κόβω, κλασσική συμπεριφορά σε αυτό το φόρουμ. :)

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο 251 υπάρχει πρόγραμμα μαθημάτων, και μάλιστα με ομιλητές και απο αλλά ιδρύματα ή πανεπιστημιακούς. Είναι μια χαλαρή κλινική αναλόγως και την πληρότητα σε ειδικευόμενους, καλή για μερικό κομμάτι. Η αναμονή μάλλον είναι πλασματική, γτ πολλοί δεν παρουσιάζονται ή είναι εξωτερικό, αλλά βέβαια ποτέ δν μπορείς να σαι σίγουρος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.