Jump to content

(Πληροφορίες για Ειδικότητα)-ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ


DNAnamoniii

Recommended Posts

Δεν ήθελα να χλεύασω, απλά αυτοί που πιστεύουν ότι θα ξεχωρίσουν στην Ιατρική στην Ελλάδα λόγω γνώσεων, ικανοτήτων κτλ. είναι συνήθως οι φοιτητές και γενικά όσοι δεν έχουν βγει ακόμα στην πιάτσα.

Φιλικά στα γράφω.

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

χρονια καλα και πολλα σε ολες κι ολους

Η ψυχιατρικη ειναι μια ειδικοτητα που διαρκει 5 χρονια η εκπαιδευση της.Βαλε και ενα χρονο ακομη το αγροτικο που θα κανεις,παμε στα 6.Βαλε και 1,2,3,4... χρονια η αναμονη για να ξεκινησεις την ειδικοτητα παμε στα 7,8,9...χρονια απο τοτε που θα ορκιστεις και εσυ λες οτι αυτο καλως εχοντων των πραγματων θα γινει σε καποιους μηνες

Με βαση τα παραπανω,δεν θεωρεις οτι αξιζει να δωσεις μεγαλυτερο βαρος στο τι πραγματικα σου αρεσει και γουσταρεις να κανεις μεχρι να βγεις στη συνταξη και οχι τοσο πολυ η οποια απορροφηση?

φιλικα

Γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό μου αρέσει και γουστάρω να κάνω μέχρι να γβω στη σύνταξη. Το θέμα είναι να έχεις και ενα αξιοπρεπες εισοδημα να ζησεις, μαζι με ολα τα αλλα. Και καποια αλλη ειδικοτητα να ηθελα να κανω, τις ιδιες αποριες θα ειχα. Μονο που εδω δεν ειναι τοσο εμφανες το ποση ζητηση εχει και ποιες ειναι οι αναγκες.

Καλη χρονια και σε εσενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που προσπαθουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα(φανταζομαι) να σου πουμε ειναι οτι δεν μπορει καποιος με σιγουρια να σου προβλεψει και να σου πει ποια ειδικοτητα θα σου αποφερει εγγυημενο και αξιοπρεπες εισοδημα η εστω εαν η ψυχιατρικη μπορει να το κανει τελοσπαντων αυτο.

Παντως σιγουρα εχει ενα πλεονεκτημα και μαλιστα σοβαρο θα ελεγα αμα με το καλο αποφασισεις να ιδιωτευσεις,οτι δλδ ο εξοπλισμος ιατρειουπου απαιτει σε σχεση με πολλες αλλες ειδικοτητες ειναι ελαχιστοτατος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα δεν εχω την απαίτηση να μου πεις αν θα έχω δουλειά και αν θα βγάζω λεφτά. Αυτό εναπόκειται σε πολλούς παράγοντες . Αυτό που εγώ ρωτάω, είναι αν υπάρχουν ανάγκες ( πως υπάρχουν ανάγκες για καρδιολόγους , ωρλ, παθολόγους κ.ο.κ) . Εαν ο κόσμος έχει ανάγκη απο Ψ. και γίνονται παραπομπές προς αυτούς. Τώρα αν θα έχει ο ψυχίατρος Α περισσότερη δουλειά απο τον Β είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν είναι και ενα ιατρείο στο οποίο βλέπεις και ακούς για την κίνησή του, λόγω κυρίως του στιγματισμού, οπότε δεν γνωρίζω τι γίνεται εκτός νοσοκομείου στον τομέα αυτό. Ρωτάω επίσης αν έχει εξέλιξη και μέλλον, ασχέτος αν εγώ θα βγω σε 10 χρόνια στο επάγγελμα ( που δεν θα είναι τόσα, κανέις δεν είπε πως θα περιμένω να κάνω την ειδικότητα στην Ελλάδα ), γιατί για πολλές ειδικότητες ακούγεται πως έχουν πολύ μεγάλη εξέλιξη και μέλλον π.χ ογκολογία, επεμβατική καρδιολογία και ακτινολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλες οι ειδικότητες είναι απαραίτητες και όλες έχουν ''πελατεία΄΄...πόσο μάλλον η ψυχιατρική που αφορά πολύ μεγάλη γκάμα περιστατικών...ψυχιατρικοί ασθενείς υπάρχουν, όπως υπάρχουν κάθε είδους ασθενείς...το πρόβλημα απλά στην Ελλάδα είναι ότι είναι δυσανάλογος ο αριθμός των γιατρών με τους ασθενείς...δεν εξαρτάται από πληθυσμιακά κριτήρια...δηλαδή, υπάρχουν πάρα πολλοί ωρλ, παιδίατροι, ψυχίατροι, νευροχειρουργοί για τον πληθυσμό...αυτό θα μπορούσε να ελεγχθεί μέσω του αριθμού εισακτέων στις ιατρικές σχολές, αλλά αυτό έχει χάσει την ουσία του πλέον εφόσον πάρα πολλοί δε σπουδάζουν Ελλάδα, αλλά έρχονται Ελλάδα και κάνουν ειδικότητα κι ασκούν το επάγγελμα του ιατρού (για να προλάβω τους συναδέλφους που θα επιτεθούν, δε λέω ότι δεν έχουν τα ανάλογα προσόντα με τους αποφοίτους ελληνικών σχολών, απλά ότι οι ιατρικές μιας χώρας εξυπηρετούν συγκεκριμένες ανάγκες κι ένας διπλάσιος αριθμός από το εξωτερικό εισακτέων σίγουρα επιβαρύνει το πρόβλημα...)...

ελπίζω να απαντώ στο ερώτημά σου λοιπόν, ναι θα υπάρχουν ασθενείς στην ψυχιατρική και μάλιστα πολύ περισσότεροι από αυτό που περιμένεις..αυτός είναι κι ο στόχος της ψυχιατρικής φαντάζομαι, να είναι λειτουργικοί οι ασθενείς και να μην τους συνδυάζουμε με ζουρλομανδύα...το ότι είναι ταμπού στην Ελλάδα είναι δεδομένο, αλλά είναι μάλλον ταμπού γιατί πάρα πολλοί χρειαζόμαστε ψυχιατρική βοήθεια κι απλά δεν το παραδεχόμαστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προσθέσω κάτι ακόμη...η αντιμετώπιση των ψυχιατρικών ασθενών γίνεται κυρίως σε εξωτερική βάση, η νοσηλεία αφορά περιόδους απορρύθμισης των ασθενών κι αν είναι σωστή η αντιμετώπισή τους δε χρειάζεται νοσηλεία...στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων είναι τόοοοσο μεγάλος ο όγκος των ασθενών που διατίθεται ένα δεκάλεπτο στον καθένα, απλά για συνταγογράφηση , οπότε δε γίνεται πάντα σωστή δουλειά...ο διπολικός, καταθλιπτικός κτλ χρειάζεται στενή παρακολούθηση και ρύθμιση της αγωγής, γι αυτό και η ψυχιατρική δεν ασκείται κυρίως στο νοσοκομείο, χρειάζονται συνεδρίες με τον ψυχίατρο ακόμη και μέσω skype άλλες φορές...

άποψή μου, μήπως να κάνεις μια βόλτα στην ψυχιατρική κλινικη΄να μιλήσεις με γιατρούς ειδικευόμενους, να γνωρίσεις λίγο το επάγγελμα, γιατί δε μου δίνεις την αίσθηση να γνωρίζεις την ουσία του κι απόλυτα λογικό...όλοι σαν απόφοιτοι δεν ξέραμε που μας πάνε τα τέσσερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή αν σου πω ναι υπάρχει πολλή δουλειά ή αν σου πω όχι δεν υπάρχει τόσο πολύ δουλειά θα έχω απαντήσει στο ερώτημά σου?

Ωραία λοιπόν,ναι υπάρχει και εκτιμώ πως θα υπάρχει αρκετή δουλειά για να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξενος , σίγουρα η απάντησή σου θα είναι πιο κοντά στην ερώτησή μου.

gp123, σε ευχαριστώ πολύ!

Με τη συγκεκριμένη ανάρτηση ήθελα απλά να ακούσω και μερικές γνώμες από μεγαλύτερους και πιο ενημερωμένους, πιθανόν ειδικευόμενους και ίσως και τελειωμένους ιατρούς, γιατί όπως είπες και εσύ είμαι λίγο στα χαμένα, όπως και κάθε τελειόφοιτος φαντάζομαι. Ξεκίνησα να κάνω αυτό που λες, σίγουρα μέσα στους επόμενους μήνες και μέχρι να τελειώσω θα έχω μια πιο σφαιρική άποψη περι του θέματος και ελπίζω τελειώνοντας να έχω αποφασίσει. Όπως και να'χει, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

γεια σας.

Θα ηθελα να ρωτησω ποσο ειναι περιπου η αναμονη για ψυχιατρικη και ποιο νοσοκομειο ειναι καλο;ρωταω επειδη ετσι πως βλεπω τις λιστες δεν μπορω να υπολογισω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποια νομαρχία θες;

Τώρα, για το ποιο είναι καλό, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπου να ναι παω δεν εχω προβλημα.απλα δεν μπορω να υπολογισω αναμονη κοιτουσα σε μεγαλες πολεις αθηνα-θεσσαλονικη μηπως βγαλω ακρη αλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, για Αθήνα

  1. πας εδώ: http://www.patt.gov.gr/edms/listes_anamonis.php
  2. διαλέγεις νοσοκομείο και ειδικότητα
  3. στο Status ξε-τσεκάρεις τα 4 κάτω
  4. στην επόμενη σελίδα, βλέπεις πόσες θέσεις δίνει το νοσοκομείο και πόσοι είναι διορισμένοι
  5. κοιτάζεις πότε διορίστηκε ο καθένας (στη στήλη "Πρωτόκολλο διορισμού") και πόσο χρόνο θα κάνει, οπότε υπολογίζεις στο περίπου πότε θα φύγει για να πάει ο επόμενος. Κάπως έτσι, βρίσκεις πότε θα διοριστείς εσύ αν καταθέσεις αύριο την αίτησή σου και θα είσαι ο επόμενος στην αναμονή. (Με μια επιφύλαξη για την ψυχιατρική, αν και γίνεται πλέον ενιαία τοποθέτηση.)

Για Θεσσαλονίκη είναι κάπως μπερδεμένα στο σάιτ της νομαρχίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν δοκιμάζεις στο εξωτερικό που μπορείς να βρεις σχεδόν σε οποιαδήποτε χώρα με πολλαπλάσιες αμοιβές με μοναδικό εμπόδιο (που πρέπει να υπερβείς) την γλώσσα ;

Να περιμένεις στην Ελλάδα για Ειδικότητες απρόσιτες στο εξωτερικό, κατανοητό, αλλά να περιμένεις για Ψυχιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'μοναδικό' εμπόδιο η γλώσσα στην ψυχιατρική...τη μονη ειδικότητα που στηρίζεται τοσο στην λεκτική επικοινωνία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως το διάβασα τουλάχιστον μου φανηκε σα να εννοείς πως ειναι εύκολο να υπερβεί το εμπόδιο (και σε οποιαδήποτε χώρα μάλιστα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα παραδειγματα συναδελφων που εφυγαν εξωτερικο για να κανουνε ψυχιατρικη ειναι πολλα και μαλιστα εδω μεσα,αμα δεις εκει που λεει ειδικοτητα στο εξωτερικο θα παρεις μιαν ιδεα...

βεβαια,καλο εως πολυ καλο θα ηταν πριν αποφασισεις να φυγεις για εξω,να εχεις μαθει οσο γινεται καλυτερα την γλωσσα της χωρας που θα πας,για να μην δυσκολευτεις και απογοητευτεις,μιας και οπως σωστα ειπωθηκε,αναφερεσαι σε μιαν κατεξοχην ειδικοτητα λογου αν το προτιμας

απο την αλλη,"ετσι που την ζωη σου ρημαξες εδω στην κωχη τουτη την μικρη σολη την γη την χαλασες" λεει ο ποιητης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ypsnet.org/index.php/5th-ypn-meeting-information/porto-heli

(there's going to be an interesting workshop on the UK to Greece and vv travel of psychs in October;)

The UK aint a bad destination either for psych;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοω να εχει περιστατικα και να ειναι συνεργασιμος ο κοσμος που εργαζεται εκει διοτι εχω διαβασει διαφορα εδω..κι δεν ξερω που να δηλωσω απο οτι βλεπω βεβαια και απο οτι καταλαβαινω στην αθηνα να μην το σκεφτομαι καν εχει αρκετη αναμονη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ζητημα της αναμονης το αφηνω προς το παρον τουλαχιστον απεξω,δες οπως σου ειπανε τις λιστες και με βαση αυτο αποφασισε

απο κει και μετα,περιστατικα ολα τα νοσοκομεια,ψυχιατρικα και μη,εχουνε,δεν νομιζω πως το θεμα παιζεται εκει

συνεργασιμος ο κοσμος λες που δουλευει εκει...αυτο δεν μπορω να το ξερω,αλλα δεν ειμαι σιγουρος και για το τι εννοεις.επιμελητες η/και διευθυντες που να θελουνε να σου δειξουνε πραγματα και συναδελφους ας πουμε μεγαλυτερων ετων που να μην εχουνε προβλημα να σε μαθουνε καποια κολπα,παντου θεωρω θα βρεις αλλα και δεν θα βρεις αντιστοιχα.απο κει και μετα,επαφυεται και σε σενα προσωπικα ποσο πολυ θα διαβασεις,θα ρωτησεις,θα ψαξεις,θα ενδιαφερθεις,θα ανταλλαξεις αποψεις κ.α.

πολυ γενικα να σου πω οτι εχεις δυο μεγαλα ψυχιατρικα νοσοκομεια στην αττικη(δρομοκαιτειο και δαφνι) και εχεις και γενικα νοσοκομεια με ψυχιατρικες κλινικες(πχ αιγινητειο,αττικο κτλ κτλ,),οπως επισης και μη-νοσοκομεια που δινουνε μερικη ειδικοτητα,πχ κεντρα ψυχικης υγιεινης...Η φυση των περιστατικων διαφοροποιειται αναλογως του τι θες και τι ζητας, οχι τοσο πολυ ο ογκος σε βαθμο τουλαχιστον που να πεις οτι εχει εξαιρετικα μεγαλη σημασια

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.