Jump to content

μη αποδοχή θέσης αγροτικου και συνεπειες


mr1111

Recommended Posts

2 minutes ago, fugax said:

Αυτό είναι ερμηνεία, δεν το βλέπω να προκύπτει αυτονόητα από κάπου στο ΦΕΚ.

Ναι και ίσως λανθασμένη.Αν σας ενημερώσουν για κάτι άλλο,γράψε το και εδώ για όσους ακόμα ενδιαφέρονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 minutes ago, alexandros45 said:

Και εγώ πήρα το πτυχίο μου τον Ιούλιο του 2015 και πήρα αγροτικό στην προκήρυξη που είχε βγει τοτε. Τώρα όμως είμαι ήδη σε διαδικασία διορισμού γι την ειδικότητα. Και σε όλες μου τις επικοινωνίες με το υπουργείο μου είπαν ακριβώς αυτά που λένε και σε εσάς παιδια. Δηλαδή το συμπέρασμα μου ειναι ότι μας παγίδευσαν με δόλιο τροπο στα αγροτικά και εμας που ειμαστε ήδη σε αγροτικό . 

Μια διευκρίνιση :

Όσοι πήραν πτυχίο τον Ιούλιο του 2015 και πήραν τότε αγροτικό ήξεραν εξαρχής,ότι έπρεπε να ολοκληρώσουν το αγροτικό τους προτού τοποθετηθούν για ειδικότητα, διότι τότε ίσχυε ο νόμος Βορίδη,που το επέβαλε.Δηλαδή ο προγραμματισμός τούς επέβαλε "κάνω αγροτικό,το τελειώνω,γιατί χωρίς αυτό δεν μπορώ να ξεκινήσω ειδικότητα".Βάσει του νόμου Βορίδη,λοιπόν, ακόμα κι αν άνοιγε η θέση για ειδικότητα αν δεν είχες τελειώσει το αγροτικό,έμπαινε στη θέση σου ο επόμενος μέχρι να τελειώσεις και μετά εσύ.

Από τον Ιούλιο του 2015 έγινε του κόσμου το μπάχαλο με δημοψήφισμα,εκλογές,νέα κυβέρνηση(που δεν ήξερε κανείς αν θα ήταν ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ από δημοσκοπήσεις) και κανείς δεν ήξερε αν και πότε θα ερχόταν νέος νόμος,που θα καταργούσε το νόμο Βορίδη.Αν η διαδικασία διορισμού σου για ειδικότητα ήταν το Δεκέμβρη του 2015 το ίδιο δε θα γινόταν; Η παγίδα ποια είναι ;

Τώρα σ'αυτούς,που είναι στη θέση σου προσφέρεται η δυνατότητα να δηλώσει κάποιος και ειδικό μέρος άσχετα να κάνει άγονο ή όχι. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την παγίδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη, για να καταλαβω: 

1)Για οσους ορκιστουν απο το Μαρτιο του 16 και μετα ισχυει η αναθεωρημενη παραγραφος του νομου Γεωργιαδη, δηλαδη αγροτικο πριν τις εξετασεις για την αποκτηση τιτλου ειδικοτητας.

2)Για οσους ορκιστηκαν απο τον Ιανουαριο του 15 μεχρι τον Ιανουαριο του 16 και δεν κανουν αγροτικο ουτε εχουν καταθεσει αιτηση για αγροτικο ισχυει και για αυτους η αναθεωρημενη παραγραφος του νομου Γεωργιαδη, δηλαδη αγροτικο πριν τις εξετασεις για την αποκτηση τιτλου ειδικοτητητας.

3)Οσοι ορκιστηκαν απο τον Ιανουαριο του 15 μεχρι τον Ιανουαριο του 16 και κανουν αγροτικο η εχουν καταθεσει αιτηση για αγροτικο πρεπει να το ολοκληρωσουν.

4)Για οσους ορκιστηκαν απο το Νοεμβριο του 13 μεχρι το Νοεμβριο του 14 ισχυει ο νομος Γεωργιαδη, δηλαδη αγροτικο πριν τη καταθεση των δικαιολογητικων για την αποκτηση τιτλου ειδικοτητας.

Δηλαδη η επιμαχη διαταξη του νομου Βοριδη καταργειται εκτος αν ανηκεις στην 3η κατηγορια(;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 minutes ago, joie said:

Μια διευκρίνιση :

Όσοι πήραν πτυχίο τον Ιούλιο του 2015 και πήραν τότε αγροτικό ήξεραν εξαρχής,ότι έπρεπε να ολοκληρώσουν το αγροτικό τους προτού τοποθετηθούν για ειδικότητα, διότι τότε ίσχυε ο νόμος Βορίδη,που το επέβαλε.Δηλαδή ο προγραμματισμός τούς επέβαλε "κάνω αγροτικό,το τελειώνω,γιατί χωρίς αυτό δεν μπορώ να ξεκινήσω ειδικότητα".Βάσει του νόμου Βορίδη,λοιπόν, ακόμα κι αν άνοιγε η θέση για ειδικότητα αν δεν είχες τελειώσει το αγροτικό,έμπαινε στη θέση σου ο επόμενος μέχρι να τελειώσεις και μετά εσύ.

Από τον Ιούλιο του 2015 έγινε του κόσμου το μπάχαλο με δημοψήφισμα,εκλογές,νέα κυβέρνηση(που δεν ήξερε κανείς αν θα ήταν ΝΔ ή ΣΥΡΙΖΑ από δημοσκοπήσεις) και κανείς δεν ήξερε αν και πότε θα ερχόταν νέος νόμος,που θα καταργούσε το νόμο Βορίδη.Αν η διαδικασία διορισμού σου για ειδικότητα ήταν το Δεκέμβρη του 2015 το ίδιο δε θα γινόταν; Η παγίδα ποια είναι ;

Τώρα σ'αυτούς,που είναι στη θέση σου προσφέρεται η δυνατότητα να δηλώσει κάποιος και ειδικό μέρος άσχετα να κάνει άγονο ή όχι. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την παγίδα.

Είμαι παγιδευμένος γιατί όταν ορκίστηκα το ήξερα ότι πρέπει να ολοκληρώσω το αγροτικό για να ξεκινήσω την ειδικότητα, αλλα λόγω του ότι το αγροτικό ήταν υποχρεωτικό γι όλους πριν την ειδικότητα ήξερα ότι κανενας απο όσους ορκιστούν μετά απο εμενα δεν θα με προσπεράσει στη λίστα αναμονής. Ενώ τώρα κάποιος που πηρε πτυχίο 9 μήνες μετά απο εμενα θα ξεκινήσει ειδικότητα πριν απο εμενα γιατί θα με προσπεράσει ουσιαστικά στ λίστα. Τώρα κατάλαβες τι εννοώ ότι μας παγιδευσαν; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 minutes ago, joie said:

Οκ.

Καταλαβαίνουμε διαφορετικά τη λέξη "παγίδα".

Εάν έχεις ορκιστεί τώρα τον Μάρτιο οντως σε βολεύει πολυ αυτή η αλλαγή. Λογική επομένως η αντίδραση σου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%9E3%CE%98465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%96%CE%9B%CE%9B?inline=true

α. Οι ιατροί, οι οποίοι μέχρι τη δημοσίευση του ν. 4368/2016 (Α΄21) ενέπιπταν στις διατάξεις του -κατά τα άνω καταργηθέντος- άρθρου 10 του ν. 4316/2014 (δηλ. εκείνοι που απέκτησαν το πτυχίο τους από τις 24-12-2014 μέχρι τη δημοσίευση του ν. 4368/2016 (Α΄21) και δεν είχαν νόμιμη απαλλαγή), και στις 21-2-2016 (ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4368/2016) είτε δεν είχαν επιλεγεί είτε δεν είχαν καταθέσει αίτηση για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, οφείλουν, εφόσον δεν απαλλάσσονται νομίμως, να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις για την απόκτηση του τίτλου ειδικότητας.

Και β. Οι ιατροί, οι οποίοι, κατά τη δημοσίευση του ν. 4368/2016 (21-2-2016), εκπληρώνουν την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ή έχει εκδοθεί απόφαση τοποθέτησης τους για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, σύμφωνα με τις διατάξεις του -κατά τα άνω καταργηθέντος- άρθρου 10 του ν. 4316/2014, εξακολουθούν να έχουν την υποχρέωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου πριν την τοποθέτησή τους για έναρξη ειδίκευσης. Στους ανωτέρω ιατρούς παρέχεται το δικαίωμα αφενός για χρονική παράταση της τοποθέτησής τους στην ειδικότητα μέσα στην προθεσμία, που ορίζεται στην απόφαση τοποθέτησής τους, μετά από σχετική αίτησή τους στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας, και αφετέρου της καταχώρισής στους στον κατάλογο αναμονής για ειδίκευση, εκτός του προκαταρκτικού σταδίου και για το κύριο στάδιο της ειδίκευσής τους, επίσης μετά την υποβολή σχετικής αίτησής τους. 

 

βγηκαν και τα προσωρινα των αγροτικων

Τροποποιήθηκε από angel1990
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο α λεει πως απαλλασονται οσοι δεν ειχαν επιλεγεί και όσοι δεν είχαν καταθέσει. Εμεις που πηραμε ιατρειο σημερα σημαινει πως ειχαμε καταθέσει, άρα κανουμε υποχρεωτικά αγροτικό. Αυτό καταλαβαίνω εγώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EDIT:

Λοιπόν έκατσα και διάβασα όλες τις σχετικές ρυθμίσεις κλπ. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι: όσοι ορκιστήκαμε από τέλη 2014 μέχρι αρχές 2016 είμαστε υπόχρεοι αγροτικού ΠΡΙΝ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ για ειδικότητα και όχι πριν την εναρξη ειδικότητας. Εφόσον πήραμε γιατρείο τώρα, θα πάμε, θα υπηρετήσουμε όσο καιρό είναι να υπηρετήσουμε, και εάν έρθει διορισμός για ειδικότητα (για τον οποίο έχουμε δικαίωμα, οπότε αναπόφευκτα θα έρθει) ενώ υπηρετούμε, δικαιούμαστε (βάσει της προκύρηξης των αγροτικών του Φλεβάρη) να παραιτηθούμε από το αγροτικό ΧΩΡΙΣ ΠΟΙΝΗ και να ξεκινήσουμε την ειδικότητα. Αυτά από μένα.

Τροποποιήθηκε από fugax
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη για το διπλό ποστ.

Παρά τη διευκρινιστική, τα άτομα που κάναμε αίτηση στην τελευταία προκύρηξη των αγροτικών παραμένουμε "εκτός". Ό,τι συμπέρασμα βγαίνει είναι "αυτονόητο" "δια αποκλεισμού" "από τον πρωκτό μας". Στο υπουργείο δε σηκώνει σχεδόν κανείς τηλ., από τα αγροτικά που σήκωσε κάποιος μου το ΕΚΛΕΙΣΕ, επειδή, λέει, "τους έχουμε κουράσει". Εγώ αρνούμαι να δεχτώ πως άτομα που ορκιστηκαν στην ίδια ορκομωσία μαζί μου θα πάνε ειδικότητα χωρίς να εχουν υπηρετήσει αγροτικό αλλά εγώ επειδή έκανα το μοιραίο σφάλμα να κάνω χαρτιά για αγροτικό θα περιμένω για την ειδικότητα ως μετά το 2020. Από την άλλη, η ζωή είναι άδικη, ο καθένας πληρώνει τις επιλογές του, κλπ.

 

Σαφώς δεν είναι το θέμα του να μην υπηρετήσω αγροτικό -και δέχομαι πως δε γίνεται να είμαστε όλοι ίσοι, γιατί τι στο καλό, έχουμε μήπως δημοκρατία και ισότητα; Απλά προσδοκούσα, τουλάχιστον με τα άτομα με τα οποία φτάσαμε την ίδια στιγμή στην ορκομωσία, να μας μεταχειρίζονται ίσα, όπως γινόταν τόσα χρόνια.

 Δυστυχώς κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα, οι κατά τόπους Διευθύνσεις Υγείας θεωρούν πως ΔΕΝ είμαστε υπόχρεοι, οι υπάλληλοι του υπουργείου είτε δηλώνουν άγνοια είτε με βεβαιότητα θεωρούν πως είμαστε υπόχρεοι, και το θέμα της "διευκρινιστικής" (να τη βράσω για την επεξηγηματικότητά της) είναι πως είναι ανοιχτή σε ερμηνείες, σύμφωνα με όλους εκτός από τους εξοργισμένους, εξαντλημένους και δικαίως αγανακτισμένους υπαλλήλους του γραφείου των αγροτικών στο υπουργείο, στους οποίους φαίνεται σαφέστατη και εντελώς αυτονόητη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και γω παγιδευτικα απο τον νομο και εκει που έστειλα τα χαρτιά για διοριμό μου είπαν οτι μπορώ να αρχίσω κανονικά ειδικότητα.Αν απορρίψω το αγροτικό μπορω΄στο άμεσο μελλον να ξεκινησω ειδικότητα?Η επειδή εκανα μια φορά αίτηση αυτομάτως πρέπει να το κανω στην αρχή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εγώ πήρα αγροτικό και ανοίγει η θέση μου στην ειδικότητα και από υπουργείο μου λένε ότι πρέπει πρώτα να κάνω αγροτικό. Πήγα σε δικηγόρο και μου είπε ότι μπορεί να κάνει γνωμοδότηση και να έχω εγώ την επιλογή τι θα κάνω πρώτα .Είναι κ αλλά άτομα που έχουν πάει στην δικηγόρο κ αποτίμηση κατάλαβα όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται λεγεται Μουκιου κ το τηλ της ειναι2103605688

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μίλησα και γω με την κυρία Μουκίου και θα στείλουμε γνωμοδότηση για να δωθεί η επιλογή σε όσους πήραν ιατρείο να επιλέξουν αν θέλουν το αγροτικό πριν ή μετά την ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μενα αυτή είναι η απορία μου.Παίζει να ισχύει αυτό ή θα υπάρξουν στο μέλλον τρεχάματα με το υπουργείο.Ο νόμος οταν τον ξαναδιάβασα έχει πολλά κενά πάντως.Λογικά κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει.Όμως εφόσον γίνει παρέμβαση με τη δικηγόρο θα ισχύσει άμεσα ?

 

Τροποποιήθηκε από Χρυσόστομος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι να κινηθούμε νομικά όλοι και να μην περιμένουμε απο 1-2 άτομα να βγάλουν το φίδι απ'τη τρύπα...άλλο 50 επιστολές από δικηγόρους και άλλο 3!στο κάτω κάτω άλλο αγροτικό και άλλο ειδικευόμενος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 minutes ago, grwindsor said:

στο κάτω κάτω άλλο αγροτικό και άλλο ειδικευόμενος

Δλδ, θα εισακουστείτε περισσότερο σαν ειδικεύομενοι ;

Για explain λίγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερα.

Οι συλλογικές δράσεις πάντως δεν είναι το δυνατό σημείο του κλάδου, θα το διαπιστώσεις στα χρόνια που θα έλθουν.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος ποια ειναι η διαδικασία αίτησης για χρονοδιάγραμμα σε περίπτωση που έρθει ο διορισμός για ειδικότητα, αλλα έχουν ήδη βγει τα οριστικά αποτελέσματα αγροτικού και έχεις πάρει ιατρείο; Παίρνω τηλέφωνο στο υπουργείο αλλα δε το σηκώνουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/a-agros-pap.pdf

Αρθρο 51

2. α. Μετά το δεύτερο εδάφιο της παρ. 6 του άρθρου 44 του ν. 4368/2016 (Α΄ 21) προστίθεται εδάφιο ως εξής: «Το ίδιο ισχύει και για όσους συµµετείχαν στην υπ’ αριθµ. Α2γ/Γ.Π 7237/29.1.2016 προκήρυξη κενών και κενούµενων θέσεων Γενικών Νοσοκοµείων-Κέντρων Υγείας, Π.Ε.Δ.Υ.-Κέντρων Υγείας, Π.Ε.Δ.Υ.-Πολυδύναµων Περιφερειακών Ιατρείων, Π.Ε.Δ.Υ.-Περιφερειακών Ια-τρείων, Π.Ε.Δ.Υ.-Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και πλοίων του Υπουργείου Υγείας και δεν επελέγησαν.»

 β. Στο τέλος της παρ. 6 του άρθρου 44 του ν. 4368/2016 (Α΄ 21) προστίθεται εδάφιο ως εξής: «Τα ίδια δικαιώµατα έχουν και οι επιλεγέντες από την υπ’ αριθµ. Α2γ/Γ.Π 7237/29.1.2016 προκήρυξη κενών και κενούµενων θέσεων Γενικών Νοσοκοµείων-Κέντρων Υ-γείας, Π.Ε.Δ.Υ.-Κέντρων Υγείας, Π.Ε.Δ.Υ.- Πολυδύναµων Περιφερειακών Ιατρείων, Π.Ε.Δ.Υ.-Περιφερειακών Ιατρείων, Π.Ε.Δ.Υ.-Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και πλοίων του Υπουργείου Υγείας, µετά την ανάληψη της υπηρεσίας για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου.» 

 

Υπενθυμιζω την παραγραφο 6 του αρθρου 44 του ν. 4368/2016

" 6. Το άρθρο 10 του ν. 4316/2014 (Α'270) καταργείται. Οι ιατροί, οι οποίοι εμπίπτουν στις διατάξεις του καταργούμενου άρθρου 10 του ν.4316/2014 και κατά τη δημοσίευση του παρόντος είτε δεν έχουν επιλεγεί είτε δεν έχουν καταθέσει αίτηση για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, οφείλουν, εφόσον δεν απαλλάσσονται νομίμως, να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις απαιτούμενες για την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας εξετάσεις. Οι ιατροί, οι οποίοι κατά τη δημοσίευση του παρόντος εκπληρώνουν την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ή έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση της τοποθέτησής τους για την εκπλήρωσή της, δικαιούνται, μετά από αντίστοιχες αιτήσεις τους, αφενός της χρονικής παράτασης της τοποθέτησής τους στην ειδικότητα μέχρι την ολοκλήρωση της θητείας τους στην υπηρεσία υπαίθρου και αφετέρου της καταχώρισής τους στον κατάλογο αναμονής για ειδίκευση πλέον του προκαταρκτικού σταδίου και για το στάδιο της κύριας ειδικότητας. "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Kαλημέρα,

έγινε λόγος και παραπάνω για αυτό που θέλω να ρωτήσω, αλλά δεν ήξερε κάποιος να πει εγκυρα με κάποιο ΦΕΚ τι ισχύει τελικα. Στη σελίδα της ΔΑΣΤΑ του ΑΠΘ γράφει " Ιατροί (υπόχρεοι και επί θητεία) που µετά το πέρας δέκα ηµερών από την ηµεροµηνία ανάρτησης των αποφάσεων διορισµού τους στη Διαύγεια του Υπουργείου Υγείας µε υπεύθυνη δήλωση που θα καταθέσουν στην υπηρεσία µας δεν αποδεχθούν το διορισµό τους, σε επόµενη προκήρυξη ή πρόσκληση ενδιαφέροντος δεν έχουν δικαίωµα επιλογής θέσης και οι συγκεκριµένοι γιατροί κατά τη συµπλήρωση της αίτησης στο πεδίο των επιδιωκόµενων θέσεων θα αναγράφουν την λέξη «ΑΖΗΤΗΤΟ». "

Εν τέλει αυτό τι σημαίνει? Αν αρνηθείς τη θέση μέσα στις 10 πρώτες μέρες γλιτώνεις την ποινή αυτή ή όχι?

Το υπουργείο σαφώς και δεν απαντά στις εμέτρητες κλήσεις μου. Σε περίπτωση που έχει σημασία, περιμένω αποτελέσματα αγροτικού απο την πρόσκληση ενδιαφέροντος και την προκήρυξη ιουλίου του 16. Όσοι είχατε την ίδια απορία τον φλεβάρη, τι ίσχυσε τελικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν βοηθάει, εγω πάντως είχα αρνηθεί θέση εντός δεκαημερου πέρυσι και στην επόμενη προκήρυξη έβαλα κανονικά αριθμό προτεραιότητα. Στο τηλ μου είχαν πει εντός δεκαημερου δεν υπάρχει κύρωση. Για το 15 αυτό όμως 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.