Jump to content

Ένοχοι για ανθρωποκτονία...οι συνάδελφοι


Shrink!

Recommended Posts

http://www.docmed.gr/enochi-katigoroumeni-giatri- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ton-thanato-tis-stellas-akoumianaki/

Συνάδελφοι ,αυτή είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Καλύψτε τα νώτα σας όσο καλύτερα μπορείτε. Όταν θα στραβώσει το περιστατικό, να ξέρετε τι θα αντιμετωπίσετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply

ο ειδικευόμενος έχει ποινική ευθύνη στο βαθμό που του αναλογεί, ανάλογα με την εμπειρία και τις γνώσεις του...χωρίς να γνωρίζω τι συνέβη στο συγκεκριμένο περιστατικό ΙΣΩΣ οι συνάδελφοι το θεώρησαν μια απλή μέθη, δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία και δεν ειδοποίησαν ειδικό..στο να μην ειδοποιήσεις ειδικό είναι το πρόβλημα...αλλά και πάλι δεν ξέρω και δεν ξέρω πως μπορεί να προστατευθεί ο ειδικευόμενος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολουθώντας την εξέλιξη της δίκης απ΄τον Τύπο, και ΜΗ γνωρίζοντας επακριβώς την δικογραφία, παραθέτω κάποιες σκόρπιες σκέψεις:

- το "ειδοποιώ τον ειδικό" είναι ανέφικτο σε πλείστες περιπτώσεις, όπως όλοι γνωρίζουμε, ειδικά στην επαρχία.

Ο όγκος των περιστατικών είναι τέτοιος, ειδικά το καλοκαίρι, που δεν είναι δυνατόν να το κάνεις για ΚΑΘΕ περιστατικό που θα σε ανησυχήσει.

Απ' την στιγμή που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα αυτή η λάθος νοοτροπία, ότι δλδ εφημερία ειδικού ΔΕΝ σημαίνει παρουσία του κάπου στο ΤΕΠ αλλά ύπνος στο Εφημερείο ή το σπίτι του (ειδικά στην επαρχία), είναι ανθρωπίνως αδύνατο να ενημερώνεται για ΚΑΘΕ περιστατικό δυνητικά επικίνδυνο (ως θα έπρεπε), και στα δευτεροβάθμια επαρχιακά υπάρχουν αρκετά τέτοια το καλοκαίρι.

- η καταδικαστική απόφαση βασίστηκε, ΥΠΟΘΕΤΩ, στην μη δέουσα προσοχή του ειδικεύομενου στην εξέλιξη του περιστατικού.

Δυστυχώς, άλλο η έδρα δικαστηρίου και η πολυτέλεια χρόνου, και άλλο τα Επείγοντα ενός δευτερόβαθμιου νησιωτικού νοσοκομείου το καλοκαίρι.

Μπορεί να φαντάζει κοινότυπο, αλλά όποιος δεν έχει ζήσει εφημερία ΤΕΠ τέτοιου νοσοκομείου, δεν δικαιούται δια να ομιλεί, πολύ δε περισσότερο να κρίνει και να καταδικάζει... είναι τέτοιος ο όγκος των περιστατικών, η συνεχής ροή, η ανυπαρξία ξεκούρασης και καθαρού μυαλού, όπως και οι συνθήκες (έλλειψη ειδικού απ' το ΤΕΠ, ανεπαρκείς υποδομές κτλ) που προκαλεί έκπληξη που δεν έχουμε χάσει περισσότερους ασθενείς.

- απορώ για την καταδικαστική απόφαση του δικαστηρίου, όταν ο Δ/ντής ΜΕΘ του Ευαγγελισμού κατέθεσε ότι η κοπέλα δεν μπορούσε να σωθεί...

- είναι αληθές ότι εις εκ των ειδικευομένων ήταν αγροτικός εκείνη την εποχή ;

Είναι λογικό να χρησιμοποιούνται αγροτικοί ιατροί ή ειδικεύομενοι ολίγων μηνών για την λειτουργία ΤΕΠ επαρχιακών νοσοκομείων όπου το καλοκαίρι επικρατούν πολεμικές συνθήκες ; Γι΄αυτό δεν υπάρχουν ευθύνες σε Διευθυντές κτλ. ;

Είναι δυνατόν π.χ στο τριτοβάθμιο νοσοκομείο που εργάζομαι να κάνουν εφημερίες ειδικεύομενοι Παθολογίας στην Καρδιολογία ή το κορυφαίο αγροτικός ιατρός σε Καρδιολογική Κλινική επαρχιακού Νοσοκομείου ; ; ;

Η δικαιολογία "δεν υπάρχουν ειδικεύομενοι" δεν καλύπτει κανέναν, αν τίθεται θέμα ασφαλούς εφημέρευσης, απλούστατα το κλείνεις.

Εδώ υπάρχουν ευθύνες συναδέλφων που αποδέχονται αυτές τις παράνομες πρακτικές, αντί να αρνηθούν και να κοινοποιήσουν την απόφαση σε Εισαγγελέα και ΜΜΕ.

Μέχρι πότε θα λειτουργεί με φιλότιμο αυτή η χώρα και πότε θα καταλάβουμε ότι όταν συμβεί η στραβή όλοι θα βγάλουν την ουρά τους απ έξω ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ο 27χρονος κρίθηκε ένοχος για το αδίκημα του βιασμού κατά συναυτουργία σε βάρος της 16χρόνης, "

"καταδικάστηκε σε κάθειρξη 7 ετών με την ποινή να έχει ανασταλτικό χαρακτήρα μέχρι την εκδίκαση της σε δεύτερο βαθμό."

αυτος ηταν ο 3ος κατηγορουμενος της υποθεσης.

καταδικαστηκε για ΒΙΑΣΜΟ ΑΝΗΛΙΚΟΥ και αφεθηκε ελευθερος.

ναι οκ ψαξτε για δικαιοσυνη μετα...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω απολυτα μαζι σου...δεν κατηγορώ τους συναδέλφους, αντίθετα...απλά επειδή το έψαξα γιατί κι εγώ φοβάμαι κι εγώ εφημερεύω χωρίς ειδικό, διάβασα ότι ευθύνη του ειδικευόμενου είναι να ειδοποιήσει τον ειδικό...έτσι σκέφτηκα ότι θα βασίστηκεε η κατηγορία...

από εκεί και πέρα...δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί τα δεχόμαστε...εγώ ξέρω τη δική μου πραγματικότητα, ότι μια απλή αντίδραση να μην κάνουμε πάνω από 8 εφημερίες(που 7 πρέπει να κάνουμε...) βρήκε εμένα εκτεθειμένο και τους υπόλοιπους συναδέλφους γύρω από την ποδιά του διευθυντή...γιατί για να αρνηθείς να εφημερεύσεις παραπάνω ή χωρίς ειδικό πρέπει να είναι συλλογική προσπάθεια...διαφορετικά γίνεσαι το μαύρο πρόβατο και το κακό σπυρί της κλινικής...απλά επειδή δεν είσαι μαλάκας...

πχ...άκουσα ειδικευόεμνος κάνουν 11 εφημερίες σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο επειδή εξαιτιας της αθλιας συμπεριφορας του καθηγητή παραιτούνται συνέχεια...

τι τους εμποδίζει ακριβώς να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους...

δώστε μου μια απάντηση σε αυτό κι εγώ ακόμη που μπορώ να απευθυνθώ χωρίς να με κράζουν στη συνέχεια οι συνάδελφοι και οι επιμελητές ότι δεν έχω συνείδηση ως γιατρός κι ότι δεν είμαι άνθρωπος που αρνούμαι να κάνω 9 εφφημερίες και πείτε μου πως θα το διεκδικησω χωρίς την υποστήριξη των συναδέλφων της κλινικής και θα απαντήσω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά χωρίς την παρουσία ειδικών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί είμαι απόλυτα σύμφωνος, αν δεν ε΄χεις προσωπικο, δεν έχεις τα απαραίτητα κλείστο το ρημάδι...αλλά όχι...θα σου πούνε ο γιατρός είναι λειτούργημα...οι ιατρικοί σύλλογοι, οι σύλλογοι ειδικευομένων τι κάνουν για όλα αυτα...

γιατί έχω κουραστεί όλους μας να γκρινιάζουμε και ειλικρινά προσωπικά δεν ξέρω που μπορώ να απευθυνθώ όταν δεν υπάρχει ειδικός, όταν εφημερεύω 9 μέρες χωρίς να βρεθώ εκτεθειμένος....

γιατί οοοολοι τα λέμε, αλλά πραγματικά έχω εξοργιστεί...

ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ; ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@kopritis...αυτά που αναφέρεις τα έχουμε βιώσει όλοι...σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό...οοολοι δικαιολογούμε τους συναδέλφους και τους καταλαβαίνουμε και νιώθω ότι είμαι στη θέση τους...

αλλά ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;...εσύ όταν σου είπαν στο επαρχιακό νοσοκομείο να εφημερεύσεις έτσι τι έκανες;...εγώ τι έκανα...γιατί από γκρίνια κι εγώ και όλοι μας ξέρουμε...βγήκε κανένας ιατρικός σύλλογος να υποστηρίξει τους συναδέλφους;...η απόφαση είναι εφέσιμη αν δεν κάνω λάθος, αλλά και πάλι δεν έχει σημασία...

όλοι επειδή είμαστε αναλώσιμοι, ειδικευόμενοι αγροτικόι κάνουμε υπομονή και λέμε θα περάσει..και είναι ένας εφιάλτης αυτό το πράγμα, μέσα στο άγχος και να καταήγουμε ναγινόμαστε θρήσκοι κάνοντας το σταυρό μας μην τύχει σε εμάς...ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ...ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς ο μέσος ιατρός δεν κατανοεί τον τρόπο και τη λειτουργία του δικαστηρίου.

Καταρχήν δεν δικάζουν όλοι οι δικαστές με τον ίδιο τρόπο και έχουν τον δικό τους ιδιαίτερο ψυχισμό.

Έτσι όταν βλέπετε να ζητούν οι συνήγοροι αναβολές, τότε κατά κανόνα δεν τους αρέσει η σύνθεση του

δικαστηρίου με τους συγκεκριμένους δικαστές. Αυτό είναι κανόνας και τις περισσότερες φορές η διαφορά

ανάμεσα σε μια καταδικαστική ή αθωωτική απόφαση.

Είναι το ανάλογο στην ιατρική του πως αντιμετωπίζει κάποιος ένα περιστατικό, επιθετικά ή συντηρητικά

και δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό σε αυτό.

Ο δικαστής αποφασίζει λαμβάνοντας υπόψη τι θα έκανε ο μέσος ιατρός. Εδώ όμως υπάρχει ένα μεγάλο αλλά...

ο ιδανικός μέσος ιατρός σε ιδανικές συνθήκες.

Δηλαδή η έννοια του μέσου ιατρού στο δικαστήριο απέχει παρασάγγες

από τον πραγματικό μέσο ιατρό του νοσοκομείου. Έτσι ο μέσος ιατρός κατέχει ικανότητες και άπλετο χρόνο

να διαθέσει σε κάθε περιστατικό και ο κατηγορούμενος ιατρός δικάζεται με αυτό το πρίσμα.

Ακόμη και όταν καταθέτουν ιατροί ή ιατροί - πραγματογνώμονες στο δικαστήριο υπέρ του κατγορούμενου,

στο τέλος ο δικαστής ρωτάει: "εσείς αν είσασταν στη θέση του θα κάνατε το Α. Β κτλ

(που δεν πρόλαβε να κάνει ή δεν είχε στη διάθεση του ο κατηγορούμενος)

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΉΣ???

Και ο ιατρός μάρτυρας αναγκάζεται να πει γιατί δεν θέλει να εκθέσει τον εαυτό του ότι θα το έκανε, με αποτέλεσμα

ο κατηγορουμενος ιατρός να εκθέτεται ανεπανόρθωτα. Και ο δικαστής παίρνει απόφαση λαμβάνοντας

υπόψη του κυρίως αυτό.

Πολλά από τα πράγματα του νοσοκομείου και της ιατρικής που εσείς θεωρείτε δεδομένα, δεν υπάρχουν στη σκέψη και τη γνώση

του δικαστηρίου. Και αν ακόμη αυτά ειπωθούν π.χ. γιατί αν ήσουν κουρασμένος δεν απαλλάχθηκες από την εφημερία ή άφησες

μια επικίνδυνη πρακτική της κλινικής να υφίσταται χωρίς να την καταγγείλεις στην προιστάμενη αρχή, από τη στιγμή που δεν υπάρχει

έγγραφη προσπάθειά σου να τα καταγγείλεις, σημαίνει οτι ουσιαστικά συναίνεσες σε αυτά και δεν τα λαμβάνει υπόψη.

Οι ιατροί κατά κανόνα είναι "κακοί" μάρτυρες για την υπεράσπιση, γιατί λένε τα λάθος πράγματα σε λάθος στιγμή

και με λάθος τρόπο (άλλος γενικός κανόνας).

Η παραπάνω κααδικαστική απόφαση, σύμφωνα με όσα στοιχεία έγιναν γνωστά για την υπόθεση, πάρθηκε επειδή δεν έγινε

σωστή διάγνωση κατά την άφιξη του περιστατικού, αλλά κυρίως για το ότι δεν έγινε το κατάλληλο follow up του περιστατικού,

ώστε να διαγνωστεί έγκαιρα η μεταβολή της κατάστασης και η πιθανή λήψη επιθετικών παρεμβατικών επεμβάσεων.

Η γνώμη του ιατρού της ΜΕΘ ότι το περιστατικό θα κατέληγε (χωρίς να προσδιορίσει το χρόνο ή τις συνθήκες) πέρασε

ουσιαστικά αδιάφορη από τα αυτιά του δικαστηρίου, επειδή πιθανώς δεν τεκμηριώθηκε αποτελεσματικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δώστε μου μια απάντηση σε αυτό κι εγώ ακόμη που μπορώ να απευθυνθώ χωρίς να με κράζουν στη συνέχεια οι συνάδελφοι και οι επιμελητές ότι δεν έχω συνείδηση ως γιατρός κι ότι δεν είμαι άνθρωπος που αρνούμαι να κάνω 9 εφφημερίες και πείτε μου πως θα το διεκδικησω χωρίς την υποστήριξη των συναδέλφων της κλινικής και θα απαντήσω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά χωρίς την παρουσία ειδικών...

Ο πιο έξυπνος τρόπος για να πετύχεις αυτό που θέλεις χωρίς να μπεις σε μπελάδες είναι ο εξής:

πηγαίνεις κατά τις 8 η ώρα στην επιθεώρηση εργασίας με τυπωμένη την νομολογία που λέει για τον αριθμό των εφημεριών

και των ρεπό που δικαιούται ο ειδικευόμενος,

παρουσιάζεις την κατάσταση στο διευθυντή και τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις στην εργασία σου καθώς και τις "ιδιαίτερες"

συνθήκες, κάνεις ανώνυμη καταγγελία και μετά περιμένεις μερικές μέρες.

Η επιθεώρηση εργασίας έρχεται, ζητάει να δει πρόγραμμα εφημεριών και ρεπό, καλεί δήθεν τυχαία μερικούς εφημερεύοντες

ειδικευόμενους (προτιμάς να το κανονίσεις με τη ΕΕ να είσαι ένας από αυτούς αν θέλεις) και τους ρωτάει πόσες εφημερίες

και ρεπό έχουν. Παραθέτεις με αθώο ύφος τα γεγονότα, μάλιστα λες πως οι ανάγκες της κλινικής σας κάνουν να κάνετε

περισσότερες εφημερίες και κανένα ρεπό και καλύπτεις έτσι και το Διευθυντή σου και το θέμα τελειώσε.

Για να είσαι σίγουρος, πες στην επιθεώρηση να ξαναέρθουν μετά από μερικές εβδομάδες για να ελέγξουν αν πραγματικά

τηρείτε το νέο πρόγραμμα. Θα προσπαθήσουν να το εμφανίσουν μόνο στα χαρτιά στην αρχή, αλλά αν η Επιθεώρηση εμφανιστεί

όπως πρέπει, ο Διοικητής ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ του σε δικαστικούς μπελάδες και θα πει στο διευθυντή σου

να ακολουθήσει το πρόγραμμα απαρέγκλιτα, αφού του είναι αδιάφορο που θα χωθούν οι ειδικοί της κλινικής.

Αυτός είναι ο πιο εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος για να το κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Nomad...ειλικρινά δεν ήξερα ότι είναι τόσο απλό κι εύκολο...άραγε για ποιο λόγο δεν εφαρμόζεται από όλους τους συναδέλφους;...

μιλάμε για απλά εργασιακά διακαιώματα, κουράστηκα να μου λένε ότι είναι λειτούργημα και πρέπει να έχω φιλότιμο...

αλλά εδώ όλοι οι άλλοι δεν έχουν φιλότιμο...να είσαι καλά...θα το επιχειρήσω άμεσα κιόλας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ ότι η δικαστική εξουσία πρέπει να υπόκειται σε κριτική, όπως γίνεται με την εκτελεστική και τη νομοθετική εξουσία. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται. Ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα της έφεσης, όπως και της αναίρεσης. Δεν ξέρω τα γεγονότα, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δε δικάστηκε κάποιος ειδικός. Ενδεχομένως όλη η διαδικασία της συγκεκριμένης δίκης να μπάζει από κάπου και το λέω φυσικά χωρίς να είμαι νομικός. Θέλω να πιστεύω ότι οι συνάδελφοι θα αθωωθούν στην έφεση, αλλά ακόμα κι αν δεν γίνει αυτό θα πρέπει να κυνηγήσουν την αναίρεση, για να γίνει πλήρης εξέταση των συνθηκών και των διαδικασιών της δίκης και της σύνταξης της δικογραφίας. I rest my case.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι αυτό δείγμα ότι οι ειδικευόμενοι θα πρέπει να ασφαλίζονται για αστική κ ποινική ευθύνη (διάβασα κάπου ότι μόνο ποινική ευθύνη έχουν...) όπως οι ειδικοί; γιατί φαντάζομαι χωρίς να έχω επίγνωση της κατάστασης το να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία κοστίζει...δικαστικά έξοδα κτλ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο ιδανικές συνθήκες κι αυτές για την Επιθεώρηση εργασίας.

Και την ασφάλεια για νομική κάλυψη από ποια τσέπη και ποιος @ θα την εξοφλήσει;

Το κορόιδο ο ειδικευόμενος μήπως με τον παχυλό μισθό;

Σίγουρα επιβάλλεται η κάλυψη έτσι όπως είναι τα πράγματα,

αλλά από την άλλη ο λογαριασμός δε βγαίνει.

Έτσι ο μέσος αξιοπρεπής γιατρός εξωθείται στο εξωτερικό.

Και καλά κάνει,

αντί να μένει στη χώρα του παραλόγου με τις πολλές απαιτήσεις και τις μηδενικές απολαβές.

Όσο για όσους μιλάνε για λειτούργημα,

ως συνήθως είναι τα λαμόγια οι βολεμένοι που μιλάνε εκ του ασφαλούς.

Και λαμόγια είναι ασθενείς, λαμόγια είναι και αναμεταξύ μας ιατροί.

Επειδή στην Ελλάδα ιδιαίτερα, πολιτικές χρόνων έφτασαν το σύστημα να λειτουργεί διασπαστικά και αδελφοκτόνα μεταξύ των ιατρών.

Διαίρει και βασίλευε.

Ιατροί ΕΣΥ, ΕΟΠΥΥ, πρώην ΙΚΑ, στρατιωτικοί, ελευθεροεπεαγγελματίες, πανεπιστημιακοί, ιδιωτεύοντες κλπ.

Όποιος επιβιώσει με τις πενταροδεκάρες του Δημοσίου κλέβοντας την πελατεία του διπλανού

και σπαταλώντας ιατρική ύλη για φραγκοδίφραγκα για να βγει ο μήνας.

Την ίδια στιγμή που το κράτος και οι πολιτικοί κάνουν τζάμπα κοινωνική πολιτική στις πλάτες του ιατρικού κόσμου

μοιράζοντας δωρεάν επισκέψεις σε συμβεβλημένους του ΕΟΠΥΥ άκριτα σε συστηματικά ανασφάλιστους.

Δωρεάν εισόδημα για τον εισφοροδιαφεύγοντα ανασφάλιστο εκεί που θα όφειλε να πληρώνει τα Ταμεία.

Επιβράβευση για την εισφοροδιαφυγή εκεί που έπρεπε να υπάρχει πάταξη από το ίδιο το κράτος.

Και μηδενικό κίνητρο να ξαναπληρώσει ποτέ κανείς για αυτό το σύστημα υγείας που χρηματοδοτείται στις πλάτες των ιατρών.

Πουλάνε και το παραμύθι της κοινωνικής αλληλεγγύης για να φορτώσουν ενοχές.

Μόνο που αυτό το πονηρό τέχνασμα είναι σαθρό,

κοινωνική αλληλεγγύη δεν είναι μια έννοια περιοριστική αλλά συλλογική ολόκληρης κοινωνίας.

Κοινωνική αλληλεγγύη είναι πρώτα ευθύνη του κράτους και έπειτα ευθύνη συλλογική της κοινωνίας.

Τέλος πάντων για όσους πιστεύουν στην ...αλληλεγγύη.

Διότι αλληλεγγύη αυτό σημαίνει, μεταξύ αλλήλων και όχι βρήκαμε κορόιδα ιατρούς και μονίμως ζητάμε.

Και ποτέ κανείς δεν είπε πως την κοινωνική αλληλεγγύη θα την εξοφλήσουν οι οικογένειες των ιατρών,

ώστε οι υπόλοιποι Έλληνες να είναι ανέξοδα κοινωνικά ανάλγητου και ανεύθυνοι.

Όποιος θέλει κοινωνική αλληλεγγύη, να συμβάλλει από το επάγγελμά του, τη θέση του και το πορτοφόλι του.

Λειτούργημα - με την έννοια της προσφοράς - δεν είναι η Ιατρική αποσπασματικά όσο για να μην πληρώνεσαι ενώ εργάζεσαι,

αυτό λέγεται σκλαβιά συγκεκριμένα και αναξιοπρέπεια,

λειτούργημα είναι η Ιατρική όταν συνειδησιακά επιλέγεις το βέλτιστο θεραπευτικό αποτέλεσμα για τον ασθενή ανεξαρτήτως εντολών του Διοκητή, του Υπουργείου κλπ.

Και εν πάσει περιπτώσει, η Ιατρική δεν είναι περισσότερο λειτούργημα από το οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα.

Αλλιώς γινόμαστε ελιτιστές να μην αναγνωρίζουμε πως κάθε επάγγελμα έχει θέση στην κοινωνία.

Κι από τη στιγμή που το επάγγελμα του ιατρού υπόκειται σε επαγγελματικό δίκαιο, είναι μάλλον πολύ πολύ ...επάγγελμα.

Έχεις υποχρεώσεις ως επαγγελματίας ιατρός, υπογράφεις συμβάσεις, πληρώνεις αποζημιώσεις, διώκεσαι, φορολογείσαι.

Είναι επάγγελμα.

Όποιος μεταξύ μας θέλει να κάνει ...'λειτούργημα' , ξέρει ότι μπορεί να πάει στην Αφρική να βοηθήσει.

Εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν κανόνες που εντάσσουν την Ιατρική σε επαγγελματικά πλαίσια

με δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Μόνο που στην Ελλάδα ξεχάσαμε τα δικαιώματα και έχουμε μόνο υποχρεώσεις των ιατρών.

Υποκριτικά, σε μια αλυσίδα παροχής υπηρεσιών Υγείας

στην οποία όλοι οι άλλοι - πλην ιατρών - πάροχοι

έχουν άμετρα δικαιώματα, αναγορεύονται σε ευεργέτες της κοινωνίας, απολαμβανουν κοινωνική αναγνώριση και διατηρούν πλούσιες απολαβές που καμία σχέση δεν έχουν με αυτές των ιατρών.

Λοιπόν, λαιτούργημα η Ιατρική εκεί που πρέπει και επάγγελμα ταυτόχρονα εκεί που πρέπει επίσης.

Επάγγελμα σημαίνει όχι μόνο επιβλειθήσες υποχρεώσεις και όροι άσκησης,

αλλά και εργασιακά και κάθε λογής νόμιμα δικαιώματα, αξιοπρέπεια και χρηματοδότηση για να ανταμείβεται αξιακά η επένδυση ζωής του ιατρού αλλά και για να εξοφλείται ο λογαριασμός των ασφαλών όρων άσκησης της Ιατρικής με ατομικά κίνητρα.

Λειτούργημα στα μέτρα της αναλογικότητας συμβολής εντός της αλυσίδας παροχής υπηρεσιών Υγείας, και εντός της κοινωνίας.

Αλληλεγγύη στα μέτρα της συλλογικότητας της ευθύνης όλων των πολιτών και της συμβολής του κράτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό για την επιθεώρηση εργασίας ούτε εγώ το βρίσκω ιδανικό, αλλά είναι μια λύση...το πιθανότερο να απευθυνθώ πλέον σε δικηγόρο να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω...αλλά πέρα από αυτό, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί οι ειδικευόμενοι από κάθε κλινική δε λένε ομαδικά όχι στις επιπλέον εφημερίες;..γιατί δε μας φταίει μόνο το κράτος, φταίμε κι εμείς που τα δεχόμαστε...και φοβόμαστε να αντιδράσουμε μην κακοκαρδίσουμε το διευθυντή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πω εγώ γιατί:

γιατί μεταξύ των Ιατρών υπάρχει οξύ κλίμα διασπαστικό, κλίμα ανταγωνισμού, και κλίμα συμβιβασμού με ένα χαμηλό ηθικό.

Εν ολίγοις τί φταίει,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ!

Εκεί που θα χρειάζονταν οι Ιατρικοί Σύλλογοι για να συντονίσουν αγώνες, να διεκδικήσουν αιτήματα και δίκαια, να δώσουν κύρος σε επιμέρους δράσεις και να επιβάλλουν την ομόνοια και τη συλλογική συμμετοχή του ιατρικού σώματος, διαλύοντας κάθε ιδέα αμφιβολίας.

Κάποιοι άνθρωποι έχουν ψηφιστεί σε θέσεις συνδικαλιστικές και έχουν ξεπουλήσει τα συμφέροντα του κλάδου.

Ασφαλώς το υπόβαθρό είναι ένα - διασπαστικό μεταξύ των Ιατρών - στημένο σκηνικό από χρόνια, με τις ευλογίες κράτους και πολιτικών.

Όσο στην ηγεσία των Ιατρικών Συλλόγων ψηφίζονται άνθρωποι που είτε διάγουν λαμπρή πολιτική καρριέρα

κάνοντας τα στραβά μάτια μπροστά στον καταεξευτελισμό του Έλληνα Ιατρού, και ιδίως του νέου Ιατρού,

είτε ψηφίζονται άνθρωποι που έχουν δέσει την καρέκλα τους στο ΕΣΥ και επίσης διάγουν πολιτικό αγώνα

σκορπίζοντας ανέξοδα δήθεν κοινωνική ευασθησία με τις πλάτες των άλλων,

τόσο οι Ιατροί θα γίνονται τα εξιλαστήρια θύματα μιας κομπλεξικής κοινωνίας που διψάει για αίμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί οι ειδικευόμενοι από κάθε κλινική δε λένε ομαδικά όχι στις επιπλέον εφημερίες;..γιατί δε μας φταίει μόνο το κράτος, φταίμε κι εμείς που τα δεχόμαστε...και φοβόμαστε να αντιδράσουμε μην κακοκαρδίσουμε το διευθυντή...

Σε μια χειρουργική Κλινική, το τυράκι είναι τα χειρουργεία.

Δεν εκπαιδεύεσαι που δεν εκπαιδεύεσαι, ας σε θέσουν και εκτός χειρουργείων, θα βγεις (γ)κασμάς και ανεπαρκής χειρουργικά.

Την ίδια ώρα, υπάρχουν "συνάδελφοι" που θα επωφεληθούν, ενώ την ίδια ώρα ΟΥΔΕΙΣ ελέγχει αν σου δίνουν τον κατάλληλο αριθμό χειρουργείων ώστε να πάρεις το χαρτί επάρκειας στο τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένας φαύλος κύκλος δηλαδή...υπέροχα...καταλήξαμε γιατί δεν πάμε μπροστά τελικά...διαίρει και βασίλευε...αναγκάζεσαι να αλλάξεις και να γίνεις παιδί του συστήματος για να επιβιώσεις...το αυτονόητο θεωρείται παράλογο πλέον στην ελληνική κοινωνία και δη στα ελληνικά νοσοκομεία...καμιά ελπίδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξεκινήσει να γίνει κάτι,

θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία και ίσως η εκπροσώπηση της συνδικαλιστικής ηγεσίας των Ιατρών.

Ύστερα,

θα πρέπει να αλλάξουν οι δομές του συστήματος ώστε να σπάσει το τεχνηέντως διασπαστικό κλίμα ανάμεσα στους Ιατρούς.

Μα αυτό ακριβώς είναι το κεκτημένο των λαϊκιστών σε βάρος του Ιατρικού κόσμου,

ήταν το ζητούμενο πολιτικών ετών, και έτσι φτάσαμε στη σημερινή κατάντια.

Μάλλον τελικά, θα πρέπει να μειωθεί ο πληθωρισμός του Ιατρικού δυναμικού της χώρας

και ίσως να απομειωθεί δραματικά η ποιότητα της Ιατρικής περίθαλψης στην Ελλάδα,

ώστε η κοινωνία να βρεθεί αντιμέτωπη με το λαϊκισμό στον οποίο έχει πιστέψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.protothema.gr/greece/article/458321/kriti-enohoi- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --katigoroumenoi- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --to-fono-tis-16hronis-stellas/

...............«Η απόφαση του δικαστηρίου όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται μας πικραίνει γιατί μας διαβεβαίωσε το δικαστήριο σήμερα ότι αν κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν αυτά τα κτηνώδη ένστικτα στο μυαλό τους και αν κάποιοι έκαναν σωστά τη δουλειά τους, το παιδί μας σήμερα θα ζούσε», με αυτά τα λόγια ο πατέρας της Στέλλας Ακουμιανάκη, σχολίασε την απόφαση του ΜΟΔ Χανίων η οποία ικανοποίησε την πλευρά της οικογένειας της άτυχης 16χρονης..............

ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο GUERILLA. Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ-ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

..............Στην ομιλία του, ο εισαγγελέας το πρωί, είχε προτείνει τις εξής ποινές:
Για τον πρώτο κατηγορούμενο ειδικευόμενο γιατρό, ο οποίος παρέλαβε και χειρίστηκε το περιστατικό της 16χρονης, την ενοχή του για ανθρωποκτονία από αμέλεια.
Για τον δεύτερο ειδικευόμενο γιατρό ο οποίος υποστήριξε ότι δεν ήταν εκείνος που παρέλαβε το περιστατικό, ο εισαγγελέας πρότεινε την απαλλαγή του.
Για τον 27χρονο κατηγορούμενο ο οποίος ήταν το μοιραίο βράδυ με τη Στέλλα μαζί με ένα άλλο κατηγορούμενο - ο οποίος δεν δικαζόταν τώρα γιατί όταν τελέστη το γεγονός ήταν ανήλικος - ο εισαγγελέας πρότεινε την απαλλαγή του για θανατηφόρα έκθεση αλλά την ενοχή του για βιασμό κατά συναυτουργία...............

Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΕ Ή ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα ακριβώς ο κόσμος έχει μάθει στη λαμογιά, με την παρότρυνση ασφαλώς καλοθελητών και δη πολιτικών :

όταν είναι ασθενείς να εξοφλήσουν τις υποχρεώσεις-αμοιβή και δη στο σωστό ύψος της αμοιβής ώστε να εξασφαλίζεται η αξιοπρεπής και ασφαλής άσκηση της Ιατρικής,

τότε η Ιατρική είναι ...λειτούργημα.

Όταν όμως είναι ασθενείς να αναζητήσουν ευθύνες, αποζημιώσεις και επίπεδο ποιότητας παροχής ιατρικών υπηρεσιών,

τότε μαγικά και αυτομάτως η Ιατρική δεν είναι ερασιτεχνισμός, αλλά επάγγελμα!

Ανάλογη είναι κι η αντιμετώπιση κι η εκμετάλλευση του επίσημου κράτους προς τον Ιατρικό κόσμο,

από τη μία απαξίωση και από την άλλη απαιτήσεις,

από τη μια λειτούργημα δήθεν και από την άλλη αντιμετώπιση με αυταρχικότητα.

Είναι προφανής η εκδούλευση κι η εξαπάτηση,

αρκεί κανείς να αντιληφθεί πως ο κόσμος εκμεταλλεύεται αισχρά την έννοια της προσφοράς

χωρίς να εισφέρει.κανείς άλλος όμως πλην του Ιατρού.

Εν ολίγοις, ενώ ο ασθενής - ανεξαρτήτως οικονομικής επιφάνειας - προσέρχεται στον Ιατρό

συναινεί και συνομολογεί σε 'υψηλή αποστολή' μαζί με χαμηλές αμοιβές που συνεπάγονται και χαμηλές προσδοκίες και χαμηλή αποτίμηση της εργασίας του Ιατρού,

στη συνέχεια αναζητά επαγγελματικές ευθύνες μαζί με δυσανάλογα κορυφαίες απαιτήσεις στο προϊόν στο οποίο μόλις συναίνεσε για το αντίθετο.

Φυσικά αυτή η οφθαλμαπάτη ενορχηστρώνεται από συμφέροντα κάθε λογής

και δη τα κακώς εννοούμενα συμφέροντα ασφαλώς των ανεύθυνων πολιτών και πολιτικών,

με την συνενοχή ημετέρων βολεμένων εκπροσώπων του Ιατρικού κόσμου που τάχα ηθικολογούν εκ του ασφαλούς,

ανεύθυνα ηθικολογούν όμως

διότι κάποια στιγμή ο λαϊκισμός θα οδηγήσει σε επικίνδυνη απομείωση του επιπέδου της Ιατρικής λειτουργίας στην Ελλάδα.

Ασφαλώς τότε που τα πράγματα θα οδηγηθούν στον απροχώρητο,

οι σημερινοί ανεύθυνοι πολίτες-πολιτικοί-συνδικαλιστές ιατροί θα είναι στη σύνταξη αν όχι κάπου αλλού

και όλοι εμείς θα έχουμε πληρώσει τη νύφη στο ενδιάμεσο.

Ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του,

και αν αυτό λέγεται να ασκηθεί πίεση στους Ιατρικούς συλλόγους για αποτίναξη της παθητικής στάσης, ας είναι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γνωριζω τα πραγματα απο μεσα. ημουν εκπροσωπος του συλλογου ειδικευομενων Ρεθυμνου οταν εγινε το περιστατικό.

πρόκειται για τη μεγαλύτερη αδικία στα δικαστικά χρονικά.

οι γιατροί είναι 100% αθώοι. μην κανετε κριτική εκ του ασφαλούς, δε γνωρίζετε τα αίσχη τα οποία συνέβησαν. όταν βρω χρόνο θα γράψω ακριβώς τι συνέβη.

μεχρι τότε, σας παρακαλώ να μην κατηγορείτε τους συναδέλφους. ειδικά ο 2ος, οπως αναφέρθηκε δεν είχε καμία μα καμία απολύτως ευθύνη. παρέλαβε το περιστατικό 09:00 η ώρα και κίνησε τις διαδικασίες ωστε η ασθενής 09:30 ηταν στη ΜΕΘ. Οποιος καταφέρει στο νοσοκομείο του διακομιδή σε τόσο λίγο χρόνο μπορεί να τον κρίνει. Οι αλλοι οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομίζω να έχει κανένας διάθεση να κατηγορήσει τους συναδέλφους, το αντίθετο πιστεύω...απλά αυτό θα ήταν μια καλή αφορμή να καταλάβουμε τι ακριβώς διακινδυνεύουμε σε εφημερίες χωρίς ειδικό..σε υπεράριθμες εφημερίες...απλά έτυχε στο δύσμοιρο συνάδελφο ο κλήρος...δεν άκουσα κανένα ιατρικό σύλλογο να τοποθετείται και τίποτα δεν ακούγεται...

απλά ο γιατρός είναι εύκολο θύμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και έστω, εγώ το πιστεύω γιατί είμαι ένας και το βλέπω συντεχνιακά (άντε να δεχτώ μια ιδιοτέλεια, ως υπόθεση εργασίας),

πως οι άνθρωποι ήταν αθώοι και άδικα καταδικάστηκαν.

Οι Ιατρικοί Σύλλογοι πού είναι να αντιδράσουν;

Πού ήταν το προηγούμενο διάστημα και πού είναι κάθε φορά που ασκείται εκβιαστικά αρνητική δημοσιότητα προ μιας δίκης με ιατρικό ενδιαφέρον

Μήπως οι κατηγορούμενοι δεν είναι μέλη των Ιατρικών Συλλόγων;

Αμφιβάλλει κανείς πως στον ορυμαγδό της δημοσιότητας και του κοινωνικού αυτοματισμού

καθημερινά επί σειρά πλέον ετών,

οποιοσδήποτε άλλος επαγγελματικός κλάδος θα είχε αντιδράσει, έστω για ένα από τα πολλά όλα αυτά τα χρόνια;

Αμφιβάλλει κανείς πως η άσκηση της Ιατρικής στην Ελλάδα έχει ταυτιστεί τα τελευταία χρόνια με την εγκληματικότητα;

Μήπως καθημερινά στις εφημερίες των νοσοκομείων και στα παράθυρα των τηλεοράσεων δεν εμφανίζεται ο Ιατρός ως το κατακάθι της ελληνικής κοιννωίας;

Και πως όσο αυτό συνεχίζεται, τόσο θα επιδεινώνεται η θέση του Ιατρού κοινωνικά, ηθικά, επαγγελματικά, μισθολογικά;

Τη στιγμή που οι Ιατροί δεν χρωστάνε, αλλά αξίζουν έμπρακτης αναγνώρισης τουλάχιστον;

Εδώ βγήκε και πρώην Υπουργός Υγείας και με μια λογική κοινωνικού αυτοματισμού είπε ανοιχτά πως οι Ιατροί είναι διεφθαρμένοι που έφτασαν να ευθύνονται για το μισό δημόσιο χρέος της χρεωκοπημένης Ελλάδας!

Και την ίδια στιγμή η ραγιαδίστικη στάση των κομματικών εγκάθετων εντός των Ιατρικών Συλλόγων υπήρξε ανύπαρκτη όλα αυτά τα χρόνια.

Βολεμένοι συνδικαλιστές Ιατροί ξεπουλάνε την τιμή και τη ζωή του Ιατρικού κόσμου,

σε τέτοιο βαθμό που κύμα Ιατρών εκδιώκεται κυριολεκτικά στην μετανάστευση.

Για να κάνει πολιτική καρριέρα ο κάθε συνδικαλιστής.

Την ίδια στιγμή που εμείς είμαστε καταδικασμένοι στην πενία για το καλό της Δημόσιας Υγείας

- είπαμε η Υγεία δεν είναι εμπόρευμα, είναι... κοινωνικό αγαθό -

την ίδια στιγμή η Δημόσια Υγεία εξοφλεί με ιδιωτικοοικονομικούς όρους άμετρα αλλους Παρόχους στην αλυσίδα της Δημόσιας Υγείας (φαρμακοποιοί λχ)

επειδή βλέπετε η Υγεία είναι κοινωνικό αγαθό όσο για να μην εξοφλεί πλήρως τις εφημερίες των κορόιδων Ιατρών.

Αν εμείς δεν καταλάβουμε ότι ο τζάμπας υπάρχει για εμάς και έχει μπαστακωθεί στην καμπούρα μας και μόνον

και ενώ γύρω μας γίνεται πάρτυ εις υγείαν ημών των κορόιδων,

μην ελπίζετε σε καμία προκοπή ως Ιατροί στην Ελλάδα.

Ίσα ίσα που θα εμπεδώνεται η νοοτροπία πως είμαστε οι αναξιοπρεπείς σκλάβοι χωρίς απολαβές και δικαιώματα αλλά μόνο με υποχρεώσεις αφειδώς και υποχρεώσεις προς ολους πλουσιοπάροχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι συγκλονισμένος απο την εξέλιξη της υπόθεσης. Αν και δεν έχω εικόνα απο το περιστατικό, και σ'εμένα, όπως και σε όλους ξυπνήσανε εικόνες εφημέρευσης όπου καλούμαστε ενώ κάνουμε το 100%, να κάνουμε το 120 θέτοντας σε κίνδυνο ένα σωρό πράγματα, και μάλιστα με αβέβαιο όφελος, θυσία σε μια κακώς εννοούμενη εξυπηρέτηση/διευκόλυνση/φιλότιμο/ανθρωπιά.

Όλα αυτά απο λίγο και όλα αυτά μαζί.

Κι ενώ ασθάνομαι θλίψη για όλα τα παραπάνω , χαίρομαι που βλεπω συναδέλφους να σχολιάζουν τα ίδια που σκέφτομαι κι εγώ και οτι μπορεί να είναι αυτη η σύμπτωση μια αφετηρία για κάτι καλύτερο.Και αισθάνομαι ότι πρέπει να ξαναπαραθέσω όσα μπορώ απο αυτά -αν και είναι πολλά- γιατι είναι μνημείο ορθής σκέψης Ιατρών και οφείλουν να γίνουν πυξίδα.

Γιατί, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς η παρούσα κατάσταση και κατεύθυνση είναι αδιέξοδη και νομοτελειακά καταστροφική.


Δυστυχώς, άλλο η έδρα δικαστηρίου και η πολυτέλεια χρόνου, και άλλο τα Επείγοντα ενός δευτερόβαθμιου νησιωτικού νοσοκομείου το καλοκαίρι.

Μπορεί να φαντάζει κοινότυπο, αλλά όποιος δεν έχει ζήσει εφημερία ΤΕΠ τέτοιου νοσοκομείου, δεν δικαιούται δια να ομιλεί, πολύ δε περισσότερο να κρίνει και να καταδικάζει...

Η δικαιολογία "δεν υπάρχουν ειδικεύομενοι" δεν καλύπτει κανέναν, αν τίθεται θέμα ασφαλούς εφημέρευσης, απλούστατα το κλείνεις.

Εδώ υπάρχουν ευθύνες συναδέλφων που αποδέχονται αυτές τις παράνομες πρακτικές, αντί να αρνηθούν και να κοινοποιήσουν την απόφαση σε Εισαγγελέα και ΜΜΕ.

Μέχρι πότε θα λειτουργεί με φιλότιμο αυτή η χώρα και πότε θα καταλάβουμε ότι όταν συμβεί η στραβή όλοι θα βγάλουν την ουρά τους απ έξω ;

Να προσθέσω εδώ το ρόλο της κοινωνίας που ενδελεχώς έχει και παρακάτω περιγραφεί. Δυστυχώς δεν είναι μόνο στις αίθουσες που καταδικάζεται ο επαγγελματίας υγείας. Πόσες φορές δεν έχουμε όλοι βρεθεί σε συζητήσεις "φίλων" και γνωστών με την ομήγυρη να καταδικάζει ανηλεώς το ρόλο του γιατρού ως υπεύθυνου για όλα τα δεινά;

Αλλά ταυτόχρονα να μην έχει το θάρρος να κοιτάξει τη μούρη της στον καθρέφτη....

Γιατί για κάποιο μαγικό λόγο, ο γιατρός είναι ο μόνος που δεν έχει δικαίωμα να έχει ωράριο, σπίτι, οικογένεια, σχέδια, προσωπική ζωή,... κλπ. Μόνο που αν είναι δήθεν και βολικά "τόσο ιδιαίτερο" το επάγγελμα αυτό, δε θα ξεχάσει κανείς απο τους ίδιους να σου θυμίσει ταυτόχρονα πόσο βολικά αρχίζει να είναι "μη ιδιαίτερο" και αρχίζει να γίνεται κατακριτέο ίσως, το να στοχεύεις σε κάθε είδους ανταμοιβή. Ακόμη και νόμιμης ή και δεδουλευμένης.

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα κύριοι....

Είναι επίσης οι ίδιοι άνθρωποι που όταν έρθει στην πόρτα τους, θα κοιτάξουν να σε πιάσουν εσένα ή όποιον εχει πρόσβαση για να βρουν την "άκρη" και να εξυπηρετηθούν στο όποιο πρόβλημα υγείας. Και βολικά θα το δικαιολογήσουν στον εαυτό τους μέσω της ανάγκης της ασθένειας.

Και ο περίγυρος τότε θα γνέψει συγκαταβατικά και θα τους χτυπήσει φιλικά στην πλάτη.....


Όσο για όσους μιλάνε για λειτούργημα,

ως συνήθως είναι τα λαμόγια οι βολεμένοι που μιλάνε εκ του ασφαλούς.

Και λαμόγια είναι ασθενείς, λαμόγια είναι και αναμεταξύ μας ιατροί.

Επειδή στην Ελλάδα ιδιαίτερα, πολιτικές χρόνων έφτασαν το σύστημα να λειτουργεί διασπαστικά και αδελφοκτόνα μεταξύ των ιατρών.

Διαίρει και βασίλευε.

Ιατροί ΕΣΥ, ΕΟΠΥΥ, πρώην ΙΚΑ, στρατιωτικοί, ελευθεροεπεαγγελματίες, πανεπιστημιακοί, ιδιωτεύοντες κλπ.

Όποιος επιβιώσει με τις πενταροδεκάρες του Δημοσίου κλέβοντας την πελατεία του διπλανού

και σπαταλώντας ιατρική ύλη για φραγκοδίφραγκα για να βγει ο μήνας.

Την ίδια στιγμή που το κράτος και οι πολιτικοί κάνουν τζάμπα κοινωνική πολιτική στις πλάτες του ιατρικού κόσμου

μοιράζοντας δωρεάν επισκέψεις σε συμβεβλημένους του ΕΟΠΥΥ άκριτα σε συστηματικά ανασφάλιστους.

Δωρεάν εισόδημα για τον εισφοροδιαφεύγοντα ανασφάλιστο εκεί που θα όφειλε να πληρώνει τα Ταμεία.

Επιβράβευση για την εισφοροδιαφυγή εκεί που έπρεπε να υπάρχει πάταξη από το ίδιο το κράτος.

Και μηδενικό κίνητρο να ξαναπληρώσει ποτέ κανείς για αυτό το σύστημα υγείας που χρηματοδοτείται στις πλάτες των ιατρών.

Πουλάνε και το παραμύθι της κοινωνικής αλληλεγγύης για να φορτώσουν ενοχές.

Μόνο που αυτό το πονηρό τέχνασμα είναι σαθρό,

κοινωνική αλληλεγγύη δεν είναι μια έννοια περιοριστική αλλά συλλογική ολόκληρης κοινωνίας.

Κοινωνική αλληλεγγύη είναι πρώτα ευθύνη του κράτος και έπειτα ευθύνη συλλογική της κοινωνίας.

Τέλος πάντων για όσους ποστεύουν στην ...αλληλεγγύη.

Διότι αλληλεγγύη αυτό σημαίνει, μεταξύ αλλήλων και όχι βρήκαμε κορόιδα ιατρούς και μονίμως ζητάμε.

Και ποτέ κανείς δεν είπε πως την κοινωνική αλληλεγγύη θα την αξοφλήσουν οι οικογένειες των ιατρών,

ώστε οι υπόλοιποι Έλληνες να είναι ανέξοδα κοινωνικά ανάλγητου και ανεύθυνοι.

Όποιος θέλει κοινωνική αλληλεγγύη, να συμβάλλει από το επάγγελμά του, τη θέση του και το πορτοφόλι του.

Και εν πάσει περιπτώσει, η Ιατρική δεν είναι περισσότερο λειτούργημα από το οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα.

Αλλιώς γινόμαστε ελιτιστές να μην αναγνωρίζουμε πως κάθε επάγγελμα έχει θέση στην κοινωνία.

Κι από τη στιγμή που το επάγγελμα του ιατρού υπόκειται σε επαγγελματικό δίκαιο, είναι μάλλον πολύ πολύ ...επάγγελμα.

Έχεις υποχρεώσεις ως επαγγελματίας ιατρός, υπογράφεις συμβάσεις, πληρώνεις αποζημιώσεις, διώκεσαι, φορολογείσαι.

Είναι επάγγελμα.

Όποιος μεταξύ μας θέλει να κάνει ...'λειτούργημα' , ξέρει ότι μπορεί να πάει στην Αφρική να βοηθήσει.

Εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν κανόνες που εντάσσουν την Ιατρική σε επαγγελματικά πλαίσια

με δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Μόνο που στην Ελλάδα ξεχάσαμε τα δικαιώματα και έχουμε μόνο υποχρεώσεις των ιατρών.

Υποκριτικά, σε μια αλυσίδα παροχής υπηρεσιών Υγείας

στην οποία όλοι οι άλλοι - πλην ιατρών - πάροχοι

έχουν άμετρα δικαιώματα, αναγορεύονται σε ευεργέτες της κοινωνίας, απολαμβανουν κοινωνική αναγνώριση και διατηρούν πλούσιες απολαβές που καμία σχέση δεν έχουν με αυτές των ιατρών.

Εδώ δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Δε θα μπορούσα να τα έχω γραψει καλύτερα. Τόσο που δυσκολεύτηκα πολύ να περιορίσω το κείμενο για χάρη της συντομίας. Ας είναι... Αξίζει να ξαναδιαβαστεί.


τι τους εμποδίζει ακριβώς να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους...

δώστε μου μια απάντηση σε αυτό κι εγώ ακόμη που μπορώ να απευθυνθώ χωρίς να με κράζουν στη συνέχεια οι συνάδελφοι και οι επιμελητές ότι δεν έχω συνείδηση ως γιατρός κι ότι δεν είμαι άνθρωπος που αρνούμαι να κάνω 9 εφφημερίες και πείτε μου πως θα το διεκδικησω χωρίς την υποστήριξη των συναδέλφων της κλινικής και θα απαντήσω γιατί συμβαίνουν όλα αυτά χωρίς την παρουσία ειδικών...


Συνάδελφε για την ερώτησή σου έχω μια θεωρία εκτός των άλλων που απαντήθηκαν.
Φταίει και ότι όσοι απαρτίζουμε τον κλάδο είμαστε δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό κατώτεροι των περιστάσεων. Είμαστε ανάξιοι λόγω εγγενούς ποιότητας να φέρουμε την ευθύνη του Ιατρού. Και ευθύνη στην παρούσα συγκυρία σημαίνει να σηκώνεις το κεφάλι, να διεκδικείς τα αυτονόητα και να απαιτείς να ασκείς το επάγγελμά σου σε συνθήκες που να εξασφαλίζουν, στο μέτρο του δυνατού, την άρτια τέλεσή του.

Αλλα με τη σειρά σου θα αναρωτηθείς γιατί δηλαδή δεν έχουμε αυτή τη δυνατότητα;

Σου απαντω... Και πως να την έχουμε;

Όταν η κοινωνία απο την πλευρά του ασθενούς επεδίωκε μόνον να έχει κάποιον με ποδιά χωρίς ποιοτικά κριτήρια , ωστε να έχει την ψευδαισθηση ασφάλειας που αυτό προσφέρει;

Όταν η ίδια , απο την πλευρά της οικογένειας των εν δυναμει ιατρών, διεκδικούσε το "δικαίωμα στο όνειρο" αδυνατώντας να προσαρμοστεί και να συμμορφωθεί με την ποσόστωση των Ιατρικών σχολών και έκανε τα πάντα για να στείλει όπου της δινόταν η ευκαιρία "το παιδι" για να βγαλει φράγκα και να αποκτήσει κύρος;

Όταν στις ίδιες τις σχολές (ή και στις οικογένειες μας) μας έμαθαν οτι αυτός που επιβραβεύεται ήταν όποιος ανταποκρίθηκε καλύτερα στο "κάνε αυτό που σου λένε και μη βγάζεις μιλιά"

Με δυο λέξεις είμαστε άξιοι της μοίρας μας....

Μάλλον τελικά, θα πρέπει να μειωθεί ο πληθωρισμός του Ιατρικού δυναμικού της χώρας

και ίσως να απομειωθεί δραματικά η ποιότητα της Ιατρικής περίθαλψης στην Ελλάδα,

ώστε η κοινωνία να βρεθεί αντιμέτωπη με το λαϊκισμό στον οποίο έχει πιστέψει.

Το παραπάνω είναι σαφως δείγμα του burn out των Ελλήνων Ιατρών που έχει αναδειχθεί σε πρόσφατη έρευνα και ένα απο τα χαρακτηριστικά του είναι το πόσο αδύναμοι αισθάνονται να πιστέψουν στην όποια αλλαγή.

Δυστυχώς τείνω να καταλήξω ότι ο ανωτέρω λαϊκισμος διατηρεί πάντα το πάνω χέρι σε μικρορυθμιστικές κινήσεις εκτόνωσης όταν πρόκειται να συμβεί το απευκταίο που περιγράφεις.

Ευχαριστώ όσους κάνουν το κουράγιο να διαβάσουν και συγγνώμη απ'ολους για το εκτεταμένο της δημοσίευσης, που την καθιστά και δυσανάγνωστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.