Jump to content

Ενημέρωση σχετικά με τον κίνδυνο διαγραφής επί πτυχίω φοιτητών


Recommended Posts

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Μόλις επικοινώνησε μαζί μου ο καθηγητής που είναι υπεύθυνος για τα αμφιθέατρα.

Τελικά η συνέλευση μας θα γίνει σήμερα στις 6μμ στο αμφιθέατρο Μικροβιολογίας.

Θα μπει ανακοίνωση και στο αμφιθέατρο της ΠΑΘΑΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 474
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231359758

Δημοσίευση: 30 Οκτ. 2014, 17:56

«Πρέπει να λογοδοτήσουν» Φορτσάκης: Πειθαρχική και ποινική δίωξη κατά φοιτητών που διέκοψαν τη Σύγκλητο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Αθήνα, 30/10/2014

Ανακοίνωση για τα σημερινά γεγονότα στην Πρυτανεία του Ε.Κ.Π.Α.


Σήμερα το πρωί επρόκειτο να συνεδριάσει η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών (9 π.μ.) μετά από την ολοκλήρωση της προβλεπόμενης διαδικασίας ορισμού και εκλογής εκπροσώπων διαφόρων εκεί εκπροσωπούμενων κατηγοριών εργαζομένων και φοιτητών σύμφωνα με τον Νόμο. Οι Πρυτανικές Αρχές διαπιστώνοντας δυστυχώς ότι για μια ακόμη χρονιά οι φοιτητικοί Σύλλογοι δεν έχουν προχωρήσει στην προβλεπόμενη από τον Νόμο εκλογή εκπροσώπησής τους στη Σύγκλητο, κάλεσαν από τη Δευτέρα, 27/10, όλους τους φοιτητικούς Συλλόγους του Ε.Κ.Π.Α. να ορίσουν έως δύο εκπροσώπους τους κατά Σύλλογο και συνολικά έως δεκαπέντε, οι οποίοι θα ενημέρωναν τους Συγκλητικούς και θα είχαν διάλογο μαζί τους για όλα τα φοιτητικά θέματα κατά την ημέρα της συνεδρίασης της Συγκλήτου. Ο διάλογος αυτός θα πραγματοποιούνταν σε συγκεκριμένη ώρα (12.30 μ.μ. και εξής), εκτός της επίσημης διαδικασίας, έτσι ώστε να μην τίθενται ζητήματα ακυρότητας ως προς τη σύνθεση του Οργάνου, αλλά και να παραμένει η δυνατότητα ουσιαστικού διαλόγου με τους Συγκλητικούς.

Δυστυχώς, ομάδα φοιτητών, γνωστότατων πλέον απόψεων και συνθηματολογίας, εισήλθε στον χώρο συνεδρίασης της Συγκλήτου χωρίς άδεια και απαίτησε να συνεδριάσει η Σύγκλητος με την δική της παρουσία και συμμετοχή στην κανονική συζήτηση των θεμάτων. Ο Πρύτανης, όπως όφειλε, ζήτησε από τους φοιτητές να αποχωρήσουν και να σεβασθούν τον Νόμο και την διαδικασία, που καθορίζει την επιλογή εκπροσώπων και τη διεξαγωγή διαλόγου. Οι φοιτητές επέμειναν με υβριστικό τρόπο και συμπεριφορά στο παράνομο αίτημά τους και ο Πρύτανης αναγκάστηκε να διακόψει τη συνεδρίαση της Συγκλήτου λίγο μετά την έναρξή της. Τότε η ομάδα των φοιτητών απέκλεισε όλες τις εξόδους και επέβαλε διά της βίας την παραμονή των μελών της Συγκλήτου στην αίθουσα, επιμένοντας να συνεδριάσει το συλλογικό Σώμα και να αποδεχθεί την αλλοίωση της σύνθεσής του με την παράνομη παρουσία τους!

Επακολούθησαν επανειλημμένες προκλήσεις από τους φοιτητές-δεσμοφύλακες της Συγκλήτου, ακόμη και απειλές άσκησης βίας εκ μέρους τους στις απόπειρες εξόδου από την αίθουσα. Μετά από περίπου μία ώρα κατακράτησης των Συγκλητικών από τους φοιτητές, διακόπηκε τελικά ο περιορισμός των Συγκλητικών και οι εισβαλόντες φοιτητές αποχώρησαν.

Επιδεικνύοντας ψύχραιμη σωφροσύνη, οι Πρυτανικές Αρχές απέφυγαν στην παρούσα φάση να ζητήσουν την επέμβαση της Αστυνομίας στο εσωτερικό του Πανεπιστημίου.

Τις σημερινές ενέργειες και το επίπεδο υπευθυνότητας αυτής της μικρής -σε σχέση με το φοιτητικό σύνολο- ομάδας εμπλεκόμενων φοιτητών τα αφήνουμε στην κρίση του Ελληνικού Λαού. Ωστόσο, επειδή η βούληση της συντριπτικής πλειονότητας των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, καθώς και της Ελληνικής Κοινωνίας, απαιτούν τη λειτουργία ενός ανοικτού στις ιδέες και δημοκρατικού Δημόσιου Πανεπιστημίου με σεβασμό στο Σύνταγμα και απαρέγκλιτη τήρηση των Νόμων, οι Πρυτανικές Αρχές δεσμεύονται να λάβουν όλα τα αναγκαία και προβλεπόμενα εκ του νόμου μέτρα, ώστε να μην επαναληφθούν στο μέλλον οι σημερινές θλιβερές, παράνομες και αντιδημοκρατικές ενέργειες.

Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο, και το Ε.Κ.Π.Α., πρέπει να προχωρήσει μπροστά ως θεσμοί και λειτουργίες, προς όφελος του κοινωνικού συνόλου. Οι ουραγοί μιας μακροχρόνιας αντίδρασης στην ανανέωση και προσφορά του Πανεπιστημίου στον τόπο δεν πρέπει να αφεθούν να επιβληθούν.

Η διακοπείσα συνεδρίαση της Συγκλήτου θα επαναληφθεί το Σάββατο σε ακριβέστερο χρόνο και τόπο που θα καθορισθεί με νεότερη ανακοίνωση.

http://www.uoa.gr/anakoinoseis- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ekdhloseis/proboli-newn/anakoinwsh- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ta-gegonota-ths-30hs-10-2014- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --prytaneia-toy-e-k-p-a.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να υπενθυμίσω πως η χρονική περίοδος δήλωσης μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο λήγει σε 3 μέρες, στις 2 Νοεμβρίου. Παρακαλώ όλες και όλους που γνωρίζετε άτομα που δεν είναι εξοικειωμένα με τη χρήση του διαδικτύου και δεν είναι εύκολο να ενημερωθούν από την ιστοσελίδα της γραμματείας ή από τις αναρτήσεις εδώ στο Greekmeds, να τα ενημερώσετε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι συναδελφοι,

σημερα επισκεφτηκαμε με αλλα μελη της επιτροπης (tsouhtra, isolde, αφροδιτη) και την φιλη Zoyalen απο την νομικη δικηγορο καθηγητη της νομικης και ειδικο επι των διοικητικων θεματων. Τον αναζητησαμε και με την βοηθεια του comfortably numb ο οποιος μας θυμισε οτι τα παιδια της νομικης τον εχουν προτιμησει για το αυτο ζητημα, ενω ερευνησαμε οτι εχει συγγραφικο εργο πανω στην προσβολη διοικητικων πραξεων.

Ειναι ο 2ος δικηγορος που επισκεπτεται προσφατα η επιτροπη, ο νιοστος συνολικα, ο 2ος νομικος που επισκεπτομαι εγω προσωπικα, ενω η επιτροπη σκοπευει να επισκεφτουμε και αλλους.

Επειδη θα δημοσιευσω με λεπτομερειες τον διαλογο μας κ κατα σημεια ειναι ιδιαιτερα καυστικος, το θεωρω πρεπον να μην χρησιμοποιησω το ονομα του δικηγορου κ παρακαλω να μην το κανετε και εσεις, οσοι το γνωριζετε.

Πριν τα παρακατω, να προλογισω με καποια αυτονοητα: το οτι αναφερω τι συνεβη σε μια συνελευση ή σε ενα ραντεβου, δεν το κανω επειδη συμφωνω ή διαφωνω με αυτο, αλλά το κανω για την ενημερωση οσων ενδιαφερονται. Οπου εκφραζω την υποκειμενικη μου γνωμη, θα ειναι ξεκαθαρο ωστε να μπορειτε να την διαχωρισετε απο τα γεγονοτα. Μην προσπαθειτε απο τις εκφρασεις μου να καταλαβετε την γνωμη μου γιατι αναποφευκτα δημιουργουνται ετσι παρεξηγησεις κ καλουμαι εγω να προσεχω με λεπτομερεια τις εκφρασεις μου, πραγμα που σε συνδυασμο με το μεγεθος του κειμενου αυξανει εκθετικα την δυσκολια - μου πηρε περιπου μιαμιση ωρα να το συνταξω.

paragraph_separator.gif

Επικοινωνησα αρχικα εγω στο τηλ με τον εν λογω καθηγητη. Ηταν προθυμος να μας δεχτει αμεσα και ειχε την καλοσυνη να μην μας παρει χρηματα, ενω μας ζητησε και ταπεινα συγνωμη επειδη ο προηγουμενος στο χωρο καπνιζε.

Η αρχικη τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του απεκαλυψε οτι ειχε αρκετα διαφορετικη εικονα για τον Φορτσακη απο οτι εμεις, τον οποιο προφανως γνωριζε. Συγκεκριμενα, μου ανεφερε οτι ηταν υπο την εντυπωση παρακολουθωντας προ μηνος δηλωσεις του πρυτανη οτι "θα εκοβε το λαιμο του για να μας προστατεψει κ θα μας εδινε δυο χρονια παραταση" - αυτο παρεμπιπτοντως συμπιπτει και με την αναφορα της myriam για το προσχεδιο που σχεδιαζοταν. Τον διορθωσα καπως πεισματικα (μου εθεσε αντερωτηση και επεμεινα) αναφεροντας οτι "ο κυριος Φορτσακης μας τονισε στην συναντηση που ειχαμε μαζι του οτι δεν θα μεριμνησει για τους φοιτητες που διαγραφηκαν στις 31/8, παρα μονο αν αυτοι συνιστουν εξαιρετικες περιπτωσεις, ενω για τους υπολοιπους που διαγραφονται 30/4 ανεφερε οτι θα δωσει παραταση εως αρχες 2016 για την ιατρικη και λιγοτερο για τις υπολοιπες σχολες". Ο ανθρωπος εξεπλαγην αλλά τελικως δεν αμφεβαλλε για αυτα που του ειπα.

Στην συναντηση θυμοταν τον διαλογο μας στο τηλεφωνο και μας ειπε οτι του εκανε ιδιαιτερη εντυπωση γιατι ειχε ακουσει τον Φορτσακη να δηλωνει άλλα πραγματα στην τηλεοραση το καλοκαιρι. Μου φανηκε πως εμπεδωσε αυτα που του ειπαμε και δεν επεμεινε στην αρχικη του εντυπωση, πραγμα που σε μενα τουλαχιστον δειχνει ατομο σκεπτομενο. Επειτα απο αυτη την ενημερωση που του καναμε κ αφου την εμπεδωσε, εδειξε σκυθρωπος. Του θεσαμε διαφορα ερωτηματα και παρακατω παραθετω τι προεκυψε απο την κουβεντα μας. Υπηρξαν καποια πραγματα που δεν ειχαμε ξανακουσει, καποια πραγματα στα οποια η γνωμη του αποκλινει απο αλλων νομικων, και αρκετα πραγματα που τα ειχαμε ξαναακουσει απο σχεδον ολους τους υπολοιπους νομικους που εχουμε συμβουλευτει.

Υπαρχουν 1-2 πραγματα απο αυτα που ειπε ο κ. καθηγητης τα οποια εγω προσωπικα αμφισβητω παρολο που εννοειται πως οι γνωσεις μου ωχριουν μπροστα στις δικες του - θα αναφερω συγκεκριμενα. Επιπροσθετα, οπως ειπε και ο ιδιος, οπως "και στην ιατρικη ενας πυρετος μπορει να εχει 40 αιτιες, ετσι και σχεδον τιποτα απο τα παρακατω δεν ειναι νομικα βεβαιο, σχεδον ολα αποτελουν προσωπικη μου εκτιμηση" - συγνωμη που επαναλαμβανω την γλαφυροτητα των εκφρασεων.

κατα τη γνωμη του καθηγητη, "αυτοδικαια" απωλεια της φοιτητικης ιδιοτητας σημαινει οτι δεν χρειαζεται να μεσολαβησει διοικητικη πραξη απο το πανεπιστημιο για να διαγραφει καποιος. θεωρει οτι θα ειναι γκαφα εκ μερους της κυβερνησης να ζητησει απο το πανεπιστημιο να εκδωσει πραξεις διαγραφης για κατι που δια νομου δεν χρειαζεται πραξη διαγραφης. θεωρει δηλαδη, οτι αυτο θα το κανει η κυβερνηση μονο αν θελει να διευκολυνει για εμας την κατασταση, ωστε να δωσει πατημα στα πανεπιστημια αν θελουν να αρνηθουν να τις εκδωσουν. οσον αφορα δηλαδη τα παιδια που διαγραφηκαν 31/8 αυτοδικαια, θεωρει οτι ειναι διαγραμμενα ηδη χωρις να ειναι απαραιτητες οι πραξεις διαγραφης. Εγω, αυτο το ακουσα πρωτη φορα, και απο την αλλη μερια θυμαμαι το σχετικο κυβερνητικο εγγραφο που διευκρινιζει οτι για να παρακαμφθουν τα κωλυματα λογω του μεγαλου αριθμου διαγραφων, οι πραξεις διαγραφης να ειναι συλλογικες, οποτε η κυβερνηση μιλαει για πραξεις διαγραφης.

επιπροσθετα, πιστευει οτι το αυτοδιοικητο του πανεπιστημιου δεν εχει καμια εφαρμογη στην περιπτωση μας, και οτι υπαρχει μονο για περιπτωσεις εκπαιδευτικου/ακαδημαϊκου χαρακτηρα οπως πχ το προγραμμα σπουδων. συγκεκριμενα χρησιμοποιησε την φραση "ο νομος αυτος εχει κανει το αυτοδιοικητο κουρελι, εδω απαγορευει στο πανεπιστημιο να κρινει ελευθερα την επαρκεια καποιου ακαδημαικου παρα θετει αυστηρους ορους δημοσιευσεων και ποσες γραμμες κειμενου πρεπει να περιεχει η καθεμια, οποτε τι το ψαχνουμε"

οπως και ολοι οι υπολοιποι, συμβουλευει πως αν δεν εκδωθουν πραξεις διαγραφης για να τις προσβαλλουμε, δεν μπορουμε να κανουμε προς το παρον καμια νομικη ενεργεια. θεωρει το εξωδικο αχρηστο χαρτι.

θεωρει πως εαν προσβαλλουμε την διαγραφη, ειναι 50-50 οι πιθανοτητες το δικαστηριο να αναστειλει την διαγραφη εως οτου να εκδικαστει η υποθεση. ειναι εκτιμηση του οτι το δικαστηριο θα χορηγησει αναστολη, μονο για αυτες τις περιπτωσεις που το δικαστηριο κρινει προκαταβολικα οτι μαλλον θα κερδισουν την δικη. ειναι βεβαιος οτι θα εχει διαφορετικη μοιρα ο καθενας σε αυτο αναλογως τις δικαιολογιες που θα προσκομισει και αναλογως ποσο κοντα ειναι στο πτυχιο, και ποσο ενδιαφερον εδειξε -με οποιοδηποτε τροπο που να αποδεικνυεται- στην χρονικη περιοδο που διανυουμε. Συνεπως, κατα τις συμβουλες του συναγεται το συμπερασμα οτι εχει χρησιμοτητα να προσπαθησει κανεις στο μεσοδιαστημα να περασει οσο πιο πολλα μαθηματα μπορει, ακομα κ αν αποκλειεται να προλαβει ως τις 31/4. αν πιστευετε τα λεγομενα του, προσθετω εγω, βολευει να δωσετε πολλα μικρα,ευκολα μαθηματα, οπως πχ οτι επιλογης εχετε, δερμα, ΩΡΛ κλπ. Ειδικα για τα τελευταια δυο που τα εδωσα προσφατα υπαρχουν ιδιαιτερα ευκολες συνθηκες εξετασεων, οσοι θελετε στειλτε μου και pm να σας ενημερωσω. Προσοχη, αυτο δεν σημαινει οτι εγω συμφωνω με την εκτιμηση του καθηγητη. Ουτε οτι διαφωνω. Δεν μπορω να εκτιμησω, καθως αυτη η αποψη ειναι μεσα σε αυτα που ακουμε για πρωτη φορα.

(υπενθυμιζω οτι αυτη η κουβεντα αφορα το τελευταιας λυσης σχεδιο που ηταν να προσβαλλουμε την διαγραφη κ αδιαφορα με το αν θα κερδισουμε ή οχι την δικη, θα πετυχαιναμε να ανασταλει η διαγραφη εως να εκδικαστει η υποθεση, κ στο μεταξυ να κερδιζαμε χρονο κ να περναμε πτυχιο)

περαιτερω, ανεφερε οτι αν τελικα το δικαστηριο χορηγησει αναστολη της διαγραφης εως οτου να εκδικαστει η υποθεση, και καποιος καταφερει να παρει πτυχιο, και επειτα εκδικαστει η υποθεση και χασει την δικη, τοτε οι μηχανισμοι αυτοματως και χωρις να χρειαζεται να υπαρχει ενεργεια απο καποιο κακοβουλο προσωπο, θα του παρουν πισω το πτυχιο! αυτο ειναι η πρωτη φορα που το ακουγαμε και προσωπικα ειναι κατι που αμφισβητω. Η isolde, που της εκανε και αυτης πολυ εντυπωση, τον ρωτησε: "κυριε καθηγητα, υπαρχει προηγουμενο για αυτο που λετε;" ο καθηγητης απαντησε θετικα αναφεροντας ενα παραδειγμα που ειχε σχεση με μια στρατιωτικη ακαδημια. εγω συνεχιζω εως και τωρα να αμφισβητω οτι θα κινηθουν μηχανισμοι για να αποσυρουν αυτοματα το πτυχιο καποιου. πώς θα εφαρμοστει αυτο στην πραξη δηλαδη, δεν το καταλαβαινω. τον ξαναρωτησαμε ολα αυτα, αλλά επεμενε στην θεση αυτη με βεβαιοτητα.

τον απασχολησε ιδιαιτερα το πώς σκοπευει ο Φορτσακης να δωσει την παραταση που υποσχεθηκε. αυτο μου το ρωτησε και στο τηλ αλλά επειδη τοτε δεν ημουν στην επιτροπη κ δεν παρευρεθησα στην συναντηση, δεν μπορεσα να απαντησω επαρκως. η Ρανια (αφροδιτη) τον ενημερωσε για αυτο, συγκεκριμενα: σκοπευει να το κανει μεσω των οργανισμων, οπως προβλεπει ο νομος. Επειδη ομως εως τοτε μπορει να μην εχουν συσταθει οι οργανισμοι, σκοπευει να κανει επιλεκτικα "προεφαρμογη" του μετρου ακομα κ πριν συσταθει ο οργανισμος. Ο καθηγητης οταν το ακουσε αυτο εβαλε τα γελια και ειπε οτι αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε στα χρονικα, η "προεφαρμογη" δηλαδη, και οτι θελει τεραστια βουληση εκ μερους του για να το κανει ετσι χωρις οργανισμο. Η Ρανια του ειπε τοτε "μα το κανουν και στην θεσσαλονικη αυτο κυριε καθηγητα" και εδειξε να το σκεφτεται λιγο παραπανω αλλά παρεμεινε στην αρχικη θεση του, οτι το θεωρει δηλαδη απιθανο.

επειτα μας ειπε, πως παρα την αρχικη του εκτιμηση οτι ο Φορτσακης ηθελε να μας βοηθησει, τωρα βλεπει οτι εφοσον δεν μας εδωσε τιποτε γραπτως απο αυτα που ειπε, κ εφοσον του φαινεται περιεργος ο τροπος εφαρμογης της υποσχεθεισας παρατασης, ειναι πιθανο ο Φορτσακης να προσπαθει να αποφυγει κινητοποιησεις λεγοντας πραγματα που μαλλον δεν θα ισχυσουν. Ειπε δηλαδη πως ειναι προσωπικη του εκτιμηση ετσι οπως του τα λεμε οτι 30/4 θα διαγραφουμε και οι υπολοιποι αυτοδικαια, χωρις παραταση. Αυτο αποτελει στροφη 180 μοιρων απο την αρχικη του εντυπωση, και μου δειχνει ετσι οτι εδωσε ιδιαιτερη σημασια στα τεκτενομενα της συναντησης μας με τον Φορτσακη για να καταληξει σε αυτο. Ειπε λοιπον, οτι εως να παρουμε οτιδηποτε γραπτως και επισημα, καλο ειναι να καταλαβουμε -ηταν σχεδον βεβαιος για αυτο- πως οτι λεγεται ειναι για να κερδηθει χρονος και να αποφευχθουν οι κινητοποιησεις μας. αυτο συμπιπτει επακριβως με την εκτιμηση φοιτητων απο τα ΕΑΑΚ που με την ιδιοτητα του Δ.Σ. ΣΦΙΑ ερχονται στις συνελευσεις και συμμετεχουν στην συζητηση, κ μας εχουν τονισει οτι κατα τη γνωμη τους η συνδιαλλαγη με τον κυριο Φορτσακη ειναι ακαρπη οσες υποσχεσεις και αν κανει, εαν δεν δωσει κατι γραπτως η επισημα προφορικα ενωπιον τουλαχιστον της συγκλητου. Προσωπικη μου γνωμη: ο καθηγητης αυτος δεν μας εδωσε την εντυπωση οτι ηταν αριστερης επαναστατικης ιδεολογιας. Αυτο διαφαινεται και απο το οτι αρχικα ηταν αισιοδοξος και πιστευε πως ο πρυτανης θα μας προστατεψει με δυο χρονια παραταση εως οτου να του αναφερουμε το τι εγινε στην συναντηση με τον πρυτανη. Συνεπως, εφοσον ακομα και αυτος ο καθωσπρεπει νομικος κατεληξε οτι ο Φορτσακης απλως τα ειπε για να κερδιζει χρονο να αποφυγει τις κινητοποιησεις και αν δεν αποσπασουμε κατι επισημο να μην ελπιζουμε, αυτη η θεση απεκτησε διπλασια εγκυροτητα στην συνειδηση μου. Δεν εχω χασει ακομα την ελπιδα οτι θα δωθει τελικα καπως η παραταση, αλλά κλονιστηκε ισχυρα. Και φυσικα το θεμα συνεχιζει να καιει για τα παιδια που εχουν πολλα μαθηματα ή κλινικες κ δεν προλαβαινουν ουτε με την μικρη παραταση.

στην συνεχεια πηρα το λογο κ του εθεσα ενα ερωτημα που καιει αρκετους και απαντηση δεν εχουμε λαβει ξεκαθαρη εως τωρα:

-εαν καποιος στις 29/4 εξεταστει επιτυχως στο τελευταιο του μαθημα, θα παρει πτυχιο;

ο καθηγητης σκεφτηκε λιγο και ειπε,

-χμ θα απωλεσει την ιδιοτητα του την επομενη μερα κανονικα, αλλα θα εχει ολα τα μαθηματα, χμμ, ε συνηθως αυτες οι περιπτωσεις παντα βαινουν υπερ του φοιτητη, για τυπικο δηλαδη ζητημα... εχμμμ, θα γινει καποια κανονιστικη πραξη και θα τακτοποιηθει το ζητημα του...χμμ νομιζω αυτος ειναι καλυμμενος.

απαντησα: - κυριε καθηγητα, για να ειμαστε σαφεις, θελετε να πειτε οτι δεν γνωριζετε, αλλά μαλλον ναι;

-ναι, εχετε δικιο, δεν γνωριζω ακριβως. αλλα ειμαι αισιοδοξος για αυτη την περιπτωση.

(συνεχιζεται....)

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(συνεχεια απο ανωτερω λογω υπερβασης του μεγιστου μεγεθους post)

επειτα του ετεθη ενα ερωτημα που αφορουσε παρατυπες απαντησεις που εχουμε παρει ορισμενοι απο την γραμματεια της σχολης μας, συγκεκριμενα για δυο θεματα: την εως και προσφατως παραπληροφορηση οτι δεν θα γινουν διαγραφες, και η tsouhtra του εξηγησε και την παρανομη αρνηση διακοπης σπουδων, που ειναι και ενα απο τα βασικα μας επιχειρηματα, μιας και προβλεπεται ξεκαθαρα απο τον νομο χωρις προυποθεσεις για ολους τους φοιτητες. Απο την γραμματεια μας προσεθεσαν προυποθεση που δεν υπαρχει πουθενα στο νομο, οτι δηλαδη "χρειαζεται να ειστε εντος των προβλεπομενων εξαμηνων για να σας χορηγηθει διακοπη σπουδων", ενω στον νομο δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο, ουτε υπονοει, ουτε αφηνει χωρο για παρερμηνειες. Απλα εφαρμοζουν το νομο κατα το δοκουν κατα του φοιτητη. Στις διαγραφες ναι, στην διακοπη οχι. Θυμιζω οτι ο Φορτσακης οταν του θεσαμε αυτο το θεμα σφυριζε κλεφτικα ισχυριζομενος οτι δεν εχει ιδεα το τι πρεπει να γινει με αυτο γιατι πού να ξερει τωρα αυτος απο διοικητικα θεματα... σαμπως ειναι καθηγητης νομικης ή μηπως ασχολειται με τα διοικητικα του πανεπιστημιου ή κατι τετοιο; η απαντηση του κ.καθηγητη σε αυτο ηταν, οπως εχουμε ξανακουσει πολλακις πως αν δεν εχουμε εγγραφο στα χερια μας απο την γραμματεια, δεν μας ειναι χρησιμες οι προφορικες μαρτυριες. Περαιτερω, ειναι πιθανο να καταφερουμε να αποσπασουμε καποια αποζημιωση χρηματικη προσωπικα απο τον υπαλληλο της γραμματειας αν κινηθουμε εναντιον της αλλά δεν προκειται να βρουμε το δικιο μας απεναντι στο πανεπιστημιο. Προσωπικη γνωμη: αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο - μα δεν ειναι το πανεπιστημιο υπευθυνο για αυτα που λεει κ κανει η γραμματεας? εαν ειναι ετσι, ενα οποιοδηποτε ιδρυμα μπορει να πληρωνει εναν υπαλληλο-troll για να λεει στον κοσμο οτι ψεμματα συμφερει το ιδρυμα κ να τρωει ο υπαλληλος τις μηνυσεις ενω το ιδρυμα κανει το κοροιδο. Δεν ειναι λογικο αυτο. Παρα την επερωτηση πανω σε αυτο, ο καθηγητης επεμεινε στην θεση του.

τελικως εγω κ η Ρανια σχεδον ταυτοχρονα τον ρωτησαμε: κυριε καθηγητα, μετα απο ολα αυτα, τι μας συμβουλευετε να κανουμε αμεσα τωρα;

δυστυχως νομικα δεν μπορειτε να κανετε τιποτα αν δεν αλλαξει ο νομος ή να βγει καποια νεα τροπολογια. το μονο που μπορω να σας συμβουλευσω ειναι να διαβαζετε 25ωρες το 24ωρο κ μην πιστευετε προφορικες υποσχεσεις, 30/4 διαγραφεστε αυτοδικαια με τη βουληση του ελληνικου λαου. Αν βγει οποιαδηποτε πραξη εναντιον σας να την προσβαλλετε. Τα εξωδικα ειναι αχρηστα χαρτια.

paragraph_separator.gif

Φυγαμε με "πανηγυρικους εορτασμους" απο το γραφειο του κ. καθηγητη και πηγαμε σε διπλανο καφε να συζητησουμε τις προσφατες εξελιξεις. Μεταξυ των ανωτερω συζητησαμε κ τα θεματα της ενημερωσης για τις συνελευσεις, κ της ενημερωσης για την σημερινη επισκεψη. Ειναι ενα προβλημα οτι σε αυτο το forum συνυπαρχουν ατομα που θα τρολαρουν σχεδον με οτιδηποτε και αν διαβασουν και ατομα τα οποια ενδιαφερονται ή και περαιτερω συμβαλλουν με εργο στην μαχη κατα των διαγραφων. Ειναι εμφανες οτι δυστυχως αυτο το forum χρησιμοποιειται για την ενημερωση απο πολλα ατομα που δεν μπορουν να ερθουν στις συνελευσεις, αλλά πια το κλιμα με το trolling εχει αρχισει να προκαλει σοβαρο προβλημα στην λειτουργικοτητα αυτης της ενημερωσης, οποτε μας απασχολησε το πώς θα αντιμετωπισουμε αυτο το φαινομενο. Δεν μπορουμε να εξαλειψουμε το trolling, ουτε να τιτανωσουμε τις αντοχες αυτων που τρολαρονται. Συνεπως αναγκαστικα καταληξαμε οτι η ενημερωση ιδιως για την συνελευση πρεπει να γινεται πιο προσεκτικα, παρολο που η αποφαση ηταν δυσκολη γιατι εξαιτιας 2-3 trolls εδω μεσα, τελικα πληττεται η ενημερωση πολλων περισσοτερων που ενδιαφερονται. Η λυση ειναι δυστυχως να σας παρακαλεσουμε να ερχεστε στις συνελευσεις, εστω μια στο τοσο, καθως εκει περα γινεται 10 φορες πιο εκτενης ενημερωση απο αυτην που κανω εγω εδω. Για να καταλαβετε, οι κοπελες (tsouhtra, isolde, αφροδιτη) κανουν τοσο εκτενη ενημερωση στην συνελευση χωρις τον φοβο του trolling και της δημοσιοποιησης, που υπαρχουν ακομα και παραπονα οτι παραειναι εκτενης. Παρα τις αμφιβολιες λογω προσωπικης κλισης μου προς την πληρη κοινοποιηση των παντων, σεβομαι και επειτα απο σκεψη συμφωνω με αυτα που συζητησαμε σαν επιτροπη και αποφασιζω να κανω τις ενημερωσεις μου για την συνελευση λιγοτερο περιγραφικες και περισσοτερο σε τιτλους προκειμενου να μην προκαλουν. Εαν καποιος θα ηθελε εκτενεστερη ενημερωση, οπως πχ αυτην που εκανα εδω ή στην προηγουμενη συνελευση, ας επικοινωνησει με μενα προσωπικα ή την tsouhtra ή πολυ καλυτερα να ερθει στην συνελευση. Στις συνελευσεις περναμε φανταστικα ενω εχει και δωρεαν τυροπιτακια που συνηθως τα τρωει ολα η isolde κ ετσι δεν περισσευουν ποτε. Αυτη η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο και παρακαλω να την επιπληξετε.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Η tsouhtra παρακαλει ολους οσους εμπιπτουν στο 31/8 να επικοινωνησουν αμεσα μαζι της προκειμενου να συντονισουμε την δραση μας καθως συμφωνα με τα λεγομενα του σημερινου νομικου, οι ανθρωποι αυτοι εχουν διαγραφει και χωρις διοικητικη πραξη. Υπενθυμιζω, παντα κατα την εκτιμηση-γνωμη του καθηγητη, ο οποιος τονισε οτι αυτα τα θεματα χρηζουν διαφορων ερμηνειων.

ευχαριστω για την προσοχη σας.

edit: με καθυστερηση καποιων ωρων, διαπιστωνω απο την συμβολη συναδελφων πως υπαρχουν οι εξης προσθηκες που πρεπει να γινουν:

  • εγω και η Ρανια δεν ανηκουμε στο προεδρειο της επιτροπης. ειμαστε απλα μελη.

και υπαρχουν απαραιτητες συμπληρωσεις/διορθωσεις απο τους υπολοιπους παρισταμενους (Αφροδιτη, Zoyalen) αμεσως κατωθι.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ εκ μέρους όλης της επιτροπής τον Base the bass για τα ανωτέρω post!!!!

Και λίγο είναι το ευχαριστώ!! Το ίδιο ευχαριστώ απευθύνω και στη myriam η οποία εδώ και πολύ καιρό πρωτοστατεί στο κομμάτι της ενημέρωσης! Ευχαριστώ και όλα τα μέλη της επιτροπής και όλους τους φοιτητές και μη για την άριστη συνεργασία, όπως διεξάχθηκε ιδίως την τελευταία εβδομάδα!!

Συνεχίζω λέγοντάς σας ότι επιβεβαιώνω όσα γράφει ο base the bass.

Σας υπενθυμίζω να κάνετε εγγραφή στο my studies!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης τονίζω ότι όσοι διαγράφηκαν στις 31/8 πρέπει επειγόντως να επικοινωνήσουν μαζί μου!!!!!!!!!!!!!!!

Κάντε pm να σας στείλω στοιχεία επικοινωνίας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχας συγχαρητηρια στον αγαπητο Base the Bass για τη λεπτομερεστερη και ακριβεστατη περιγραφη του!!! Ειπωθηκαν ολα οπως ακριβως τα περιεγραψε παραπανω εκτενως και δε θα αλλαζα ουτε κομμα! Θα ηθελα απλως να κανω μια μικρη <<διαφορετικη αναγνωση>> σε ενα και μοναδικο θεμα και να παραθεσω καποιες επισημανσεις:

1. η λιγο διαφορετικη αναγνωση: προσωπικα εχω επιμεινει παρα πολυ στο πως θα δοθει η περιβοητη παραταση. Ρωτησα επισταμενως τον πρυτανη και μου ειπε <<με προεφαρμογη του οργανισμου>>. Χτες οταν τα ανεφερα λεπτομερως στο δικηγορο , οντως εδειξε την εντονη δυσπιστια που ανεφερε παραπανω ο base για το αν θα γινει ΤΕΛΙΚΑ. Οταν ομως τον ρωτησα: αν εκδοσει κατι τετοιο (καποια διοικητικη πραξη προεφαρμογης οργανισμου) ο Πρυτανης, ισχυει νομικα???? Η απαντηση του ηταν : Ναι, θα ισχυσει!!!! Ετσι και εσεις τη γλιτωνετε και ο Πρυτανης δειχνει ενα καλο φιλοφοιτητικο προφιλ. Συμπερασμα: Αν τελικα το πραξει ο Πρυτανης ειμαστε ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ, παιρνουμε παραταση. Το μεγα ερωτημα ειναι θα το πραξει;;

2. Οπως επισημανθηκε και απο το base οι διαπιστωτικες πραξεις ειναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ!!! οι συμφοιτητες που διαγραφηκαν 31/8 διαγραφηκαν. Τελειωσε. Γι αυτο φιλοι συμφοιτητες που διαγραφηκατε ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ !!!! Επικοινωνηστε με την τσουχτρα για περαιτερω ενημερωση . Ειμαστε μαζι σας , εχετε την αμεριστη στηριξη ολων μας και αποφασισαμε οτι οπωσδηποτε καποιοι απο μας θα ερθουν μαζι σας στο δικηγορο και θα σας στηριξουν και με την προσωπικη τους παρουσια σε ολα τα βηματα της διαδικασιας περα απο την ηθικη και συμβουλευτικη στηριξη.

2. Ο δικηγορος ειπε χαρακτηριστικα:<<25 ωρες διαβασμα την ημερα>>, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο base. Επισης ειπε :<<αν ημουν στη θεση σας συνεχη πιεση στο Φορτσακη και στο Υπουργειο σε βαθμο φορτικοτητας>>. Αυτο επισης ειναι ενα θεμα που συζητησαμε μεταξυ μας και τις περαιτερω ενεργειες θα τις συζητησουμε εκτενως στη Συνελευση μας.

Αυτα απο μενα. Παρακαλω τους φιλους Base the Bass, Isolde, Tsouhtra και Zoyalen να με συμπηρωσουν/ διορθωσουν ως αυτηκοοι μαρτυρες. Θεωρω οτι αν και στεναχωρηθηκαμε απο οσα ακουσαμε η συναντηση ηταν πολυ χρησιμη γιατι διελυσε αμφιβολιες και αυταπατες και εθεσε σε ρεαλιστικη βαση τις προσδοκιες μας. Θα αγωνιστουμε ολοι μαζι μεχρι τελους και ακομη παραπερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να πω λίγα λόγια για κάποια ζητήματα που τίθενται αλλά και να προβώ σε μια σύντομη αναφορά στις δικές μας κινήσεις από πλευράς Νομικής . Ξεκινώντας από το τελευταίο, πριν μερικές μέρες προχωρήσαμε και εμείς σε σύνταξη κειμένου με προτάσεις , ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του ΕΚΠΑ, τις οποίες και αποστείλαμε όπως ζητούσε η ανακοίνωση. Παρ'ολ'αυτά, επειδή ο φοιτητικός μας σύλλογος αποφάσισε την Τετάρτη να μην ανταποκριθεί στο δεύτερο κάλεσμα της Πρυτανείας για αποστολή 2 εκπροσώπων στις 12:30 την Πέμπτη (κατόπιν εορτής και αφού θα είχαν παρθεί κρίσιμες αποφάσεις από τη Σύγκλητο χωρίς την παρέμβαση φοιτητών) αλλά να παραστεί μαζικά και να διαμαρτυρηθεί το πρωί της ίδιας ημέρας , θεωρήσαμε ότι δεν έχουμε κανένα λόγο να πάμε κόντρα σε ψηφισμένη απόφαση του συλλογικού μας οργάνου και να παραστούμε εμείς αντί αυτών , ιδίως όταν η πρόσκληση απευθυνόταν στον ίδιο το σύλλογο (υπενθυμίζω εδώ ότι η ομάδα επί πτυχίω υπό διαγραφή της Νομικής δεν σχετίζεται με το σύλλογο περισσότερο από ότι σχετίζεται κάθε φοιτητής - είμαστε δλδ απλά μέλη του). Ακόμη όσον αφορά τις νομικές ενέργειες που αφορούν την αποστολή εξωδίκων κλπ., η ομάδα μας δεν θα προβεί σε κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον (τώρα αν στο μέλλον κάποιος ατομικά προβεί σε τέτοια ενέργεια, δεν μπορώ να το γνωρίζω , ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως κρίνει καλύτερα.)

Όσον αφορά την ανακοίνωση του ΜΑΣ αλλά και γενικότερα τις ποικίλλες αντιδράσεις που λαμβάνουν χώρα από χθες, θα ήθελα να πω το εξής: Ειπώθηκε και στο "όχι στις διαγραφές" η ανακρίβεια ότι ενώ οι φοιτητικοί σύλλογοι είχαν συμφωνήσει να αποστείλουν 2 εκπροσώπους τους , την επόμενη ημέρα συγκεκριμένες ομάδες αποφάσισαν μόνοι τους την εν λόγω διαμαρτυρία και ό,τι αυτή συμπεριλάμβανε. Για τη Νομική τουλάχιστον, αυτό δεν ισχύει. Ήταν απόφαση του φοιτητικού συλλόγου την προηγούμενη ημέρα η μαζική κινητοποίηση και διαμαρτυρία κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης της Συγκλήτου. Το ίδιο φοιτητικό όργανο απέρριψε την πρόσκληση της Πρυτανείας. Σωστό ή λάθος , αυτό επαφίεται στην κρίση του καθενός, αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούγονται ανακρίβειες ότι όσοι διαμαρτυρήθηκαν εντόνως χθες το έκαναν αυθαίρετα, τουλάχιστον στη δική μας σχολή δεν ισχύει αυτό, δεν πήγαν μόνοι τους ΑΡΕΝ και ΕΑΑΚ όπως ισχυρίζεται το ΜΑΣ ή πολλοί άλλοι μη παραταξιακοί φοιτητές χωρίς να τους νομιμοποιεί κανείς. Από εκεί και πέρα , προσωπικά, δεν θεωρώ την ανακοίνωση του ΜΑΣ ως ανακοίνωση Φορτσάκη, ούτε ότι όσα γράφει είναι όλα άδικα. Όταν οχλαγωγούμε αντί να συνομιλούμε, τα δίκαια αιτήματά μας δεν θα ακουστούν και, φτάνοντας αργοπορημένα χθες στην Πρυτανεία, εξέφρασα την ίδια άποψη και στους συναδέλφους επί πτυχίω, ότι δεν απορρίπτω τη συνομιλία μέσω εκπροσώπων με τη Σύγκλητο και τον Πρύτανη.

Τέλος θα ήθελα να πω δυο λόγια , ορμώμενη από τη χθεσινή συνάντηση με τον νομικό στην οποία παρέστην. Όσον αφορά την έννοια του αυτοδιοίκητου, το είχαμε γράψει και εδώ παλιότερα , δεν είναι αυτό που λανθασμένα νομίζουν πολλοί φοιτητές και σας το είπε ξεκάθαρα χθες και νομικός. Δεν πρόκειται για δική του άποψη. Όσον αφορά την έννοια του "αυτοδικαίως", ούτε αυτό αποτελεί άποψή του, ο όρος αυτός σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καμμία άλλη ενέργεια της διοικήσεως, πράξη ή τύπος κλπ προκειμένου να ισχύσει ό,τι η εκάστοτε ρύθμιση προβλέπει. Τα είχαμε εξηγήσει αυτά και το καλοκαίρι όταν τότε πολλοί πίστευαν ότι η σύσταση οργανισμού είναι απαραίτητη ενώ για το ζήτημα των διαπιστωτικών μας το είπε στη συνάντησή μας ο ίδιος ο Πρύτανης πριν ένα μήνα (και από ό,τι μαθαίνω το επιβεβαιώνουν και άλλοι δικηγόροι) . Εάν η διαπιστωτική πράξη δεν διαπίστωνε ένα γεγονός αλλά ήταν συστατικό στοιχείο της διαγραφής, τότε ο όρος αυτοδικαίως δεν θα είχε κανένα νόημα .Αυτό που θέλω να τονίσω δλδ είναι ότι μερικά από τα βασικά σημεία που μας λένε οι νομικοί, δεν είναι απόψεις τους. Ακόμη , ο νομικός είπε ότι τα εξώδικα είναι γενικά άχρηστα . όπως είχε πει και η συνάδελφος ginashou σε παλιότερη συνέλευση της Ιατρικής όπου είχαμε παρευρεθεί και την οποία άποψη εμείς ως ομάδα συμμεριζόμαστε, αλλά αν κάποιος δικηγόρος ή φοιτητής θα ήθελε να προβεί σε κάτι τέτοιο για να αισθάνεται περισσότερο καλυμμένος, ας το πράξει. Η δική μου παρουσία χθες στο εν λόγω γραφείο είχε ως στόχο να ερωτηθεί περισσότερο κατά πόσο μπορεί να στηριχθεί νομικά η προεξόφληση των διατάξεων του οργανισμού που μας αφορούν, στην περίπτωση που αυτός δεν έχει συσταθεί εγκαίρως (και το οποίο ερώτημα είχαν ήδη θέσει οι συναδελφοι της Ιατρικής όταν έφτασα). Μας ειπώθηκε λοιπόν ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο, αλλά ενδεχομένως και να περαστεί το μέτρο αυτό εφόσον το θέλουν, καθώς δεν πρόκειται να τους εναντιωθεί κάποιος. Γνωρίζοντας ότι ο συγκεκριμένος Νομικός μιλάει πάντα με βάση τους νόμους και όχι πολιτικά , θεωρώ ότι είναι ελπιδοφόρο (εάν τα σενάρια της έγκαιρης σύστασης οργανισμού, της νέας νομοθετικής ρύθμισης , της πολιτικής ανατροπής κλπ δεν επικρατήσουν) πως ακόμα και αυτός άφησε ανοικτή μια τέτοια προοπτική, επειδή ακριβώς γνωρίζει την επιρροή Φορτσάκη (υποθέτωντας βέβαια πάντα ότι ο Πρύτανης και η Σύγκλητος έχουν όντως σκοπό να προβούν σε τέτοια απόφαση.) Κλείνοντας, να προσθέσω ότι σε γενικότερα πλαίσια, τα ίδια μας είχαν ειπωθεί και το καλοκαίρι, τα όσα μας λέει δεν είναι υπερβολές, είναι όσα δύνανται να ισχύσουν ή να μην ισχύσουν νομικά και όχι πολιτικά, ενώ την πολιτική λύση μέσω τροπολογίας δεν την είχε αποκλείσει ούτε το καλοκαίρι, ούτε και τώρα.

ΥΓ: Λόγω προσωπικών υποχρεώσεων , είχα πολύ καιρό να διαβάσω το forum αλλά και γενικότερα να ασχοληθώ ακόμα και στο facebook. Και επειδή επίκειται ένας δύσκολος χειμώνας, η παρουσία μου online ίσως να μετριαστεί. Παρ'ολ'αυτά εξακολουθώ να ανήκω στην ομάδα της Νομικής και να συνεργάζομαι άριστα με όλα τα παιδιά της Ιατρικής - είτε είναι στην επιτροπή είτε όχι - που έχω γνωρίσει. Απλά το αναφέρω γιατί διάβασα μερικά σχόλια που εξέφραζαν την απορία "που είμαι" :)

Τροποποιήθηκε από Zoyalen
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Ο δικηγορος ειπε χαρακτηριστικα:<<25 ωρες διαβασμα την ημερα>>, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο base. Επισης ειπε :<<αν ημουν στη θεση σας συνεχη πιεση στο Φορτσακη και στο Υπουργειο σε βαθμο φορτικοτητας>>. Αυτο επισης ειναι ενα θεμα που συζητησαμε μεταξυ μας και τις περαιτερω ενεργειες θα τις συζητησουμε εκτενως στη Συνελευση μας.

ορθον, οσα ανεφερε η Ρανια ειναι σωστα, αλλά αυτο ειναι ιδιαιτερως σημαντικο και το παρελειψα - βασικη γραμμη του δικηγορου ηταν να μεταφερθει η πιεση και στο υπουργειο αφου ολα παιζονται στο νομο. ευχαριστω πολυ για την συμπληρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοκληρώθηκε χωρίς απρόοπτα η συνεδρίαση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ

Ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα μετά από δύο ώρες η συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Αθηνών, στην οποία και συζητήθηκαν τα θέματα της φύλαξης, της καθαριότητας και των διοικητικών υπαλλήλων του Ιδρύματος.
............................................................................
Την ίδια στιγμή μήνυση κατά του πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών δήλωσε ότι θα καταθέσει η εκπρόσωπος των διοικητικών υπαλλήλων στη Σύγκλητο Αθηνά Αλεξανδρή, επειδή, όπως είπε, της απαγορεύτηκε η είσοδος στο κεντρικό κτίριο του ΕΚΠΑ και παρακρατήθηκαν τα προσωπικά της αντικείμενα στην αίθουσα όπου συνεδριάζει η Σύγκλητος

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=646279

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοκληρώθηκε η συνεδρίαση της Συγκλήτου παρά την ένταση

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64086954

Στο τραπέζι» βρέθηκαν φλέγοντα ζητήματα, όπως η τύχη που θα έχουν οι «αιώνιοι φοιτητές», η φύλαξη των χώρων του πανεπιστημίου και η πρόσβαση σε αυτό κ.ά.

Επίσης :

Τα κεντρικά θέματα ήταν αυτό της διαγραφής ή μη των αιώνιων φοιτητών αλλά και τα μέτρα ασφαλείας μέσα στο χώρο των πανεπιστημίων και το ζήτημα του ασύλου.

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/187540/fortsakhs-oloklhrothhke-h-synedriash-me-apolyta-no.html

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοίνωση απο την Πρυτανεία του ΕΚΠΑ σχετικά με τη συνεδρίαση της Σύγκλητου

Συνεχίσθηκε και ολοκληρώθηκε σήμερα στο κεντρικό κτήριο του Ε.Κ.Π.Α. η συνεδρίαση της Συγκλήτου του Ιδρύματος, η οποία είχε βίαια διακοπεί με την εισβολή ομάδας φοιτητών την Πέμπτη 30/10.

Η δημοκρατική νομιμότητα επιβλήθηκε



Συνεχίσθηκε και ολοκληρώθηκε σήμερα στο κεντρικό κτήριο του Ε.Κ.Π.Α. η συνεδρίαση της Συγκλήτου του Ιδρύματος, η οποία είχε βίαια διακοπεί με την εισβολή ομάδας φοιτητών την Πέμπτη 30/10. Αυτή την φορά θεωρήθηκε σκόπιμη η διακριτική αστυνομική επιτήρηση του περιβάλλοντος χώρου του Πανεπιστημίου ώστε να αποφευχθεί επανάληψη της γνωστής απαράδεκτης κατάστασης.

Η Σύγκλητος ενημερώθηκε, συζήτησε και αποφάσισε για σειρά εκκρεμούντων θεμάτων του Πανεπιστημίου όπως η φύλαξη και η καθαριότητα, το πρόβλημα των μετεγγραφών και των φοιτητών πολυχρόνιας φοίτησης, η τρέχουσα πραγματικότητα του Ευγενιδείου Θεραπευτηρίου και οι δέουσες ενέργειες για την εξυγίανση της λειτουργίας του, ποικίλα άλλα ζητήματα ακαδημαϊκού, οργανωτικού και οικονομικού περιεχομένου.

Γενική ήταν μεταξύ των συμμετασχόντων συγκλητικών η αίσθηση ότι το Ίδρυμα ανακτά τον ρυθμό του και επαναλαμβάνει την πορεία του προς τα εμπρός, παρά τις αντιδράσεις των όσων εραστών του τέλματος ή της οπισθοδρόμησης, αλλά σε απόλυτη συμφωνία με το αίσθημα της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτών αυτής της χώρας και των φοιτητών μας.

Παραμένει σταθερή η πρόσκληση των Πρυτανικών Αρχών προς τους φοιτητικούς συλλόγους να καταθέσουν, όποτε το επιθυμούν, γραπτώς στην Πρυτανεία αιτήματα ή προτάσεις τους που θα εξετασθούν πάντοτε με εποικοδομητικό και ρεαλιστικό πνεύμα.

Αταλάντευτα πιστοί στις δημοκρατικές αρχές και τους νόμους της πολιτείας, καλούμε την τελευταία να επιδείξει απέναντι στο μαχόμενο για την ουσιαστική πρόοδο Πανεπιστήμιο Αθηνών τη στοργή της οποίας την έλλειψη έχουμε στο παρελθόν επανειλημμένα βιώσει.

http://www.uoa.gr/anakoinoseis- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ekdhloseis/proboli-newn/anakoinwsh-apo- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --prytaneia-toy-ekpa-sxetika-me-th-synedriash-ths-sygklhtoy.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν λίγο, στο δελτίο ειδήσεων των 6 στο κανάλι Έψιλον, φιλοξενήθηκε σε απευθείας σύνδεση ο Αντιπρύτανης κος Καλοκαιρινός.

Δυστυχώς, δεν πρόλαβα όλη τη συνέντευξη και δυστυχώς το κανάλι δεν αναρτά συνήθως βίντεο με τα δελτία ειδήσεων.

Αυτό ,που πρόλαβα να ακούσω είναι η φράση του Αντιπρύτανη :" Δηλώνω ( βεβαιώνω ) κατηγορηματικά, ότι σήμερα ( στη Σύγκλητο ) δε συζητήθηκε ούτε πάρθηκε απόφαση για κανένα θέμα ,που να αφορά τους φοιτητές. "

Αυτό , βέβαια, έρχεται σε αντίθεση, με αυτά,που αναφέρει ο Πρύτανης στη σημερινή γραπτή ανακοίνωσή του.

Επίσης, ο κος Καλοκαιρινός ρωτήθηκε από τη δημοσιογράφο-παρουσιάστρια, αν ο Πρύτανης προτίθεται να κάνει μηνύσεις στους φοιτητές, όπως δήλωσε για τα γεγονότα της Πέμπτης και απάντησε, ότι δεν υπάρχει καμιά τέτοια πρόθεση ούτε από την πλευρά του Πρύτανη ούτε του Αντιπρύτανη και ότι δεν άκουσε ποτέ αυτές τις δηλώσεις να τις κάνει ο Πρύτανης ( δηλαδή δεν άκουσε τον Πρύτανη να απειλεί με μηνύσεις ).

Επίσης δεν είδε την Πέμπτη να υπάρχει καμιά χειροδικία σ' εκείνη την επεισοδιακή συνεδρίαση Συγκλήτου.

Τα συμπεράσματα δικά σας/μας...

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι ..''πηρε το αυτι μου'' για δηλωσεις του Αντιπρυτανη σχετικα με το θεμα των διαγραφων στο δελτιο ειδησεων της ΝΕΡΙΤ(ωρα 18.00.. και μετα)..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι, σε λίγες ώρες ολοκληρώνεται η προθεσμία υποβολής δηλώσεων μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο στην πλατφόρμα my-studies που ξεκίνησε στις 17 Οκτωβρίου και λήγει σήμερα 2 Νεμβρίου. Ελπίζω όλοι να έχουμε ενημερωθεί και ολοκληρώσει την ηλεκτρονική δήλωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΕΡΕΠΕΙΓΟΝ!!!

ΟΣΟΙ από τους συναδέλφους μας είτε στην Ιατρική Σχολή Αθηνών,είτε στις υπόλοιπες σχολές του ΕΚΠΑ έχουν "αυτοδίκαια διαγραφεί" από τις 31/08/2014 γιατί ΔΕΝ εμπίπτουν στις κατηγορίες των φοιτητών που πήραν παράταση σπουδών μέχρι τις 30/04/2015 σύμφωνα με την τροπολογία του Υπουργείου που όλοι γνωρίζουμε,ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ να επικοινωνήσουν ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ με το μέλος TSOUHTRA είτε μέσω pm στο: greekmeds.gr, είτε στο e-mail: zoikokkori@hotmail.com

Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ,ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 8/11/2014!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοίνωση Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών Ε.Κ.Π.Α. - 06/11/2014

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Σώματος των Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει την απόλυτη αλληλεγγύη και συμπαράστασή του προς τον Πρύτανη Κύριο Θεόδωρο Φορτσάκη και τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Αθηνών για την επίτευξη της ομαλής λειτουργίας του Πανεπιστημίου.

Πιστεύουμε ότι οι αυθαίρετες και επιθετικές ενέργειες ξένες πρός τα Ακαδημαϊκά ήθη, δεν συνάδουν με το πνεύμα συνεργασίας, ομοψυχίας και προσήλωσης στην πρόοδο της μάθησης και της επιστήμης.

Το Σώμα των Ομοτίμων Καθηγητών προσφέρει και θα συνεχίσει να προσφέρει τις καλές του υπηρεσίες για την προαγωγή της εκπαίδευσης και της έρευνας στο ιστορικό Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ο Πρόεδρος Ο Αντιπρόεδρος Ο Γ. Γραμματέας

Διονύσιος Φ. Κόκκινος Διονύσιος Σπινέλλης Παναγιώτης Α. Σίσκος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

06/11/2014
Ψήφισμα για γεγονότα Σύγκλητο(ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΚΠΑ )


http://www.ygeianet.gr/ ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -o.php?id=45678

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αλλαγές που προωθεί το υπ. Παιδείας σε δημοτικά - γυμνάσια - λύκεια - πανεπιστήμια

ΑΕΙ-ΤΕΙ

  1. Έμφαση στην εξωστρέφεια των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων με την ανάπτυξη προπτυχιακών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στην αγγλική γλώσσα, με δίδακτρα που θα απευθύνονται σε αλλοδαπούς αρχικά σε σχολές τουριστικών επαγγελμάτων και ανθρωπιστικών σπουδών.

  2. Να αποκτήσουν τα ιδρύματα οργανισμούς.

  3. Να εναρμονιστεί η λειτουργία των πρυτανικών αρχών με τα συμβούλια.

  4. Απόλυτη εφαρμογή των ρυθμίσεων για τις διαγραφές των λιμναζόντων φοιτητών και την κατοχύρωση του κύκλου σπουδών.

  5. Από την 1η Ιανουαρίου 2015 η συγκρότηση μεταπτυχιακών τμημάτων ανήκει ως αρμοδιότητα στα ΑΕΙ, αφαιρώντας τη γραφειοκρατική έγκριση του υπουργείου Παιδείας. Αρκεί βέβαια να υπάρχει η σχετική αξιολόγηση της ΑΔΙΠ.

  6. Διορθωτικές κινήσεις στον υφιστάμενο νόμο για τις μετεγγραφές, στην προσπάθειά μας να μπορέσουν να λειτουργήσουν σωστά τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, αλλά ταυτόχρονα να προστατευτούν όσο είναι δυνατόν οι οικογένειες οι οποίες πράγματι αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες εν μέσω οικονομικής κρίσης.

  7. Απελευθέρωση της έρευνας από την Ενιαία Αρχή Πληρωμών, αφαιρώντας εμπόδια γραφειοκρατίας και προσδίδοντας ευχέρειες και ευκαιρίες στην έρευνα εντός κι εκτός των ΑΕΙ.

  8. Υποστήριξη του αυτοδιοίκητου των ΑΕΙ και την ουσία της ακαδημαϊκής ελευθερίας κι από έναν άλλο εξωγενή παράγοντα: τους τρίτους, που θεωρούν τα ιδρύματα ως προσωπικό "ιδιωτικοπολιτικό" τους χώρο.

  9. Στηρίξαμε τον πρύτανη του ΕΚΠΑ, με όλες μας τις δυνάμεις ως κυβέρνηση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.