Jump to content

Ενημέρωση σχετικά με τον κίνδυνο διαγραφής επί πτυχίω φοιτητών


Recommended Posts

επισυναπτω μειλ από την πρυτανεία του απθ:

Η Πρυτανεία του ΑΠΘ επιθυμεί να ενημερώσει ότι η επόμενη συνεδρίαση της Συγκλήτου θα πραγματοποιηθεί στο τέλος της εβδομάδος για την έγκριση θεμάτων καθημερινής λειτουργίας του πανεπιστημίου. Δεν θα συζητηθούν φοιτητικά θέματα. Θα συζητηθούν αιτήματα έγκρισης οικονομικών, τεχνικών και διοικητικών υποθέσεων, αρκετές από τις οποίες είναι απολύτως ζωτικής σημασίας για τη λειτουργία του πανεπιστημίου στο αμέσως επόμενο διάστημα. Η δαπάνη λειτουργίας της θέρμανσης στα κτίρια του ΑΠΘ, η προμήθεια αναλώσιμων και άλλων υλικών για τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες των Τμημάτων, αλλά και πολλοί σοβαροί διαγωνισμοί υπηρεσιών (όπως η καθαριότητα) εξαρτώνται από την άμεση έγκριση της Συγκλήτου. Με το υπάρχον νομικό πλαίσιο η πραγματοποίηση της παραμικρής δαπάνης απαιτεί την έγκριση της Συγκλήτου.

Η Σύγκλητος του ΑΠΘ είναι ένα αντιπροσωπευτικό σώμα διοίκησης, το οποίο δε νομιμοποιείται με βάση τη νομοθεσία να συνεδριάζει με την παρουσία τρίτων στην αίθουσα. Όλες οι διαδικασίες έγκρισης κινδυνεύουν να ακυρωθούν από ενστάσεις των εμπλεκόμενων στις διαδικασίες προμηθειών και διαγωνισμών, εάν η συνεδρίαση διεξάγεται με την παρουσία τρίτων. Η Σύγκλητος δεν μπορεί και δε θα συνεδριάσει με την παρουσία προσώπων που δεν ανήκουν στη νόμιμη σύνθεσή της και που φωνάζουν συνθήματα, λοιδορούν και υβρίζουν τα μέλη της κ.α., ακόμη και εάν αυτά τα πρόσωπα καταφέρουν να εισέλθουν διά της βίας στην αίθουσα. Η Πρυτανεία και η Σύγκλητος του ΑΠΘ επιδιώκουν σταθερά την αποφυγή οποιασδήποτε έντασης στους χώρους του πανεπιστημίου, αλλά έχουν υποχρέωση και να διασφαλίσουν την ομαλή λειτουργία των οργάνων του.

Η Πρυτανεία του ΑΠΘ καλεί τους Συλλόγους Φοιτητών των Τμημάτων του ΑΠΘ, αλλά και όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας να μη προβούν σε ενέργειες που θα διακόψουν τη συνεδρίαση της Συγκλήτου. Σε αντίθετη περίπτωση τίθεται σε κίνδυνο η ομαλή λειτουργία όλης της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Καλεί τα Τμήματα και τους διδάσκοντες του πανεπιστημίου, να εξηγήσουν άμεσα το πρόβλημα και τις πιθανές συνέπειές του στους φοιτητές με τους οποίους έχουν καθημερινή επαφή στα αμφιθέατρα και στα εργαστήρια. Το πανεπιστήμιο χρειάζεται την ενεργό συμπαράσταση όλων για να λειτουργήσει στις σημερινές δύσκολες συνθήκες, οι οποίες επιτείνονται από την εξαιρετικά μειωμένη χρηματοδότηση και την πολυπλοκότητα των κανόνων διαχείρισης οικονομικών και διοικητικών υποθέσεων που έχει θεσπίσει η Ελληνική Πολιτεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 474
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συναντήσεις με εκπροσώπους Φοιτητικών Συλλόγων - 7/11/2014

Σήμερα, 7/11/2014, ζήτησαν βραχυπρόθεσμα και είχαν συνάντηση με τις Πρυτανικές Αρχές εκπρόσωποι φοιτητικών Συλλόγων Σχολών και Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α. Οι φοιτητές κατέθεσαν υπομνήματα με τις θέσεις τους και παρουσίασαν διάφορα γενικά και ειδικότερα αιτήματά τους. Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών τους δέχθηκε και συζήτησε μαζί τους, επειδή ο Πρύτανης απουσίαζε, ο Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων, Καθηγητής κ. Κ. Μπουραζέλης. Οι φοιτητές αναφέρθηκαν με κόσμιο τρόπο σε σειρά τρεχόντων θεμάτων όπως η υποχρηματοδότηση του Ε.Κ.Π.Α., οι διαγραφές παλαιών φοιτητών, οι μετεγγραφές, ο Οργανισμός του Ιδρύματος κ.ά.

Ο Αναπληρωτής Πρύτανη εξήγησε υπομονετικά στους φοιτητές τις θέσεις και τις υπό εξέλιξη ενέργειες της Πρυτανείας πάνω σε όλα αυτά τα θέματα, τόνισε δε τη σημασία της αδιάκοπης συνέχειας των σπουδών στο Ίδρυμα και της σταθερής τήρησης του νομοθετικού πλαισίου για τη λειτουργία μιας δημοκρατικής κοινωνίας. Συνέστησε παραπέρα συζήτηση των θεμάτων αυτών με τους κατά περίπτωση αρμοδιότερους Αναπληρωτές Πρύτανη αλλά και τον ίδιο τον Πρύτανη σε πρώτη ευκαιρία.

Ο Πρύτανης πρόκειται πράγματι να δεχθεί τους φοιτητές και ο ίδιος μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι συναδελφοι,

Τις προαλλες επισκεφτηκαμε με την tsouhtra τον 4ο δικηγορο κ μαλλον τελευταιο για αυτη την περιοδο, προκειμενου να παρουμε συμβουλες και να βολιδοσκοπησουμε την πιθανοτητα να προβουμε σε νομικες - πολιτικες ενεργειες.

Θα επαναλαβω εδω για τελευταια φορα τον αυτονοητο προλογο με copy paste. Tο οτι αναφερω τι συνεβη σε μια συνελευση ή σε ενα ραντεβου, δεν το κανω επειδη συμφωνω ή διαφωνω με αυτο, αλλά το κανω για την ενημερωση οσων ενδιαφερονται. Δεν αναφερω μονο τα πραγματα με τα οποια συμφωνω, μακρια απο εμενα τετοιες πρακτικες. Οπου εκφραζω την υποκειμενικη μου γνωμη, θα ειναι ξεκαθαρο ωστε να μπορειτε να την διαχωρισετε απο τα γεγονοτα. Μην προσπαθειτε να βολιδοσκοπειτε τις εκφρασεις μου γιατι αναποφευκτα δημιουργουνται ετσι παρεξηγησεις κ καλουμαι εγω να προσεχω λεπτομερειακα, πραγμα που σε συνδυασμο με το μεγεθος του κειμενου αυξανει εκθετικα την δυσκολια. Επι αμφιβολιας για τις προθεσεις/σκεψεις μου, ρωτηστε ελευθερα.

paragraph_separator.gif

Στην συναντηση κατεφθασε και ο Γιωργος, ενας συναδελφος που βρισκεται στην ιδιοτυπη κατασταση να χρωσταει ενα μαθημα και να αντιμετωπιζει ως προβλεπει ο νομος την αυτοδικαια διαγραφη του απο τις 31/8. Η επισκεψη μας σε προηγουμενους δικηγορους μας ειχε δειξει οτι η λεξη "αυτοδικαια" στο νομο, καθιστα απο νομικης τουλαχιστον σκοπιας περιττη την εκδοση διαπιστωτικων πραξεων διαγραφης απο το πανεπιστημιο καθως η διαγραφη θεωρειται νομικα οτι ισχυει αυτοματα ("αυτοδικαια") χωρις περαιτερω ενεργειες. Παρα ταυτα, οπως προεκυψε απο εναν πολυ ενδιαφεροντα διαλογο που ειχαμε, φαινεται οτι το ζητημα αυτο δεν ειναι ξεκαθαρισμενο απο ολες τις πλευρες του. Επειδη οπως διαβαζω και στο topic αυτο το θεμα απασχολει αρκετους, θα προσπαθησω να το φωτισω απο ολες τις πλευρες του οσο καλυτερα μπορω με τις εως τωρα γνωσεις που εχω συγκεντρωσει. Αρχιζω απο αυτο το θεμα λοιπον.

Ολοι οι δικηγοροι συγκλινουν στο εξης: απο νομικης σκοπιας, ενωπιον ενος δικαστηριου, δεν χρειαζεται να εχει εκδωθει διαπιστωτικη πραξη διαγραφης - ισχυει ο νομος αυτοματως. Οι ανθρωποι της 31/8 στα ματια του νομου εχουν απωλεσει την φοιτητικη τους ιδιοτητα. Το θεμα ομως φυσικα δεν το αφηνουμε να τελειωσει εδω. Υπαρχουν καποιες τρυπες που πρεπει να καλυφθουν.

Παραθετω τον διαλογο ως εγινε ωστε να μην σας επιμολυνω με τα δικα μου συμπερασματα. Επειδη εκ των προτερων αναγνωριζω οτι μπορει να θεωρησετε τον διαλογο για το "εκπροθεσμο πτυχιο" πολυ σχολαστικο, να σας υπενθυμισω οτι ειχαμε και την παρουσια του ανθρωπου ο οποιος χρωστα μονο ενα μαθημα κ ηταν επιτακτικο να δουμε ποια ακριβως ενεργεια θα κανει, οπως και ολοι οι υπολοιποι συναδελφοι που διαγραφησαν στις 31/8. Για αυτους ρωτουσαμε πρωτιστως, κ δευτερευοντως οι γνωσεις αυτες αφορουν και οσους διαγραφομεθα στις 30/4.

Ερωτω τον δικηγορο: -κυριε Π., το πανεπιστημιο ισχυριζεται οτι δεν εχει νοημα να τους ζηταμε να μην εφαρμοσουν τον νομο - ακομα κ αν μας χορηγουσαν πτυχιο, θα μας ηταν τελειως αχρηστο. Ισχυει κατι τετοιο;

-Δικηγορος: Βεβαιως, ισχυει, αν παρετε το πτυχιο σας περαν της προθεσμιας του νομου, ειναι παρανομο, ειναι διατρητο.

-κυριε Π., είναι άλλο πραγμα να λεμε τελειως αχρηστο, και άλλο πραγμα να λεμε οτι ειναι ευπροσβλητο σε νομικες ενεργειες. Σας ερωτω, γιατι προσπαθω να δω αν ψευδεται ή οχι τα πανεπιστημιο οταν χρησιμοποιει την εκφραση: "τελειως αχρηστο"

-Δικηγορος: Ε, εχουν δικιο, ειναι τελειως αχρηστο.

-Να με συγχωρειτε που επιμενω...αλλά δεν μπορω να σχηματισω στο μυαλο μου πώς αυτο το πτυχιο ειναι τελειως αχρηστο. Για παραδειγμα, αν καποιος το παρει στο χερι του και το χρησιμοποιησει για να αρχισει ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, θα τον κηνυγησει καποιος για να αποδειξει οτι ειναι παρανομο;

-Δικηγορος: Εεεε κοιταχτε να δειτε, αν θελει να κανει τετοια παρατυπια, πιστευω οτι μαλλον μπορει κ να την γλυτωσει, δηλαδη ποιος να τον κηνυγησει.. χμμμ

(επακολουθησε ενα περα-δωθε στο οποιο εγω πολυ ευγενικα ξαναεθεσα αντιστοιχες ερωτησεις)

-Εγω: Ισως αρα θα μπορουσαμε να συμφωνησουμε οτι δεν ειναι εντελως αχρηστο, αλλά αρκετα παρατυπο;

-Ναι, αν κανεις διαφυγει στο εξωτερικο δεν ειναι αχρηστο, ειναι πιθανο να μην εχει προβλημα. Βεβαιως, τωρα πια η Ευρωπη ειναι διασυνδεδεμενη οποτε μπορει να παρουσιαστει προβλημα απο εκει που δεν το περιμενει κανεις, πχ ενας φορεας μπορει να ρωτησει τον Ιατρικο συλλογο αθηνων αν ο καθενας ειναι γραμμενος εκει. Δεν συνιστω διολου καποιος να παρει τετοιο πτυχιο κ να ειναι ησυχος.

-Προς θεου, το καταλαβα αυτο, δεν θα ειμαστε ησυχοι, απλως συζητουμε για να αποκλεισουμε την φραση "εντελως αχρηστο".

-Δικηγορος: Ναι, να ανασκευασουμε λοιπον ως εξης: θα του ειναι εξαιρετικα επικινδυνο να χρησιμοποιησει ενα τετοιο πτυχιο εντος Ελλαδος, και επιφοβο να το χρησιμοποιησει στην Ευρωπη.

-Εγω: πολυ ωραια. Παμε παρακατω. Μπορουμε να διαχωρισουμε στην πραξη την περιπτωση οπου το πτυχιο θα ειναι διατρητο νομικα και αρα ευαλωτο σε επιθεση απο καποιον κακοβουλο τριτο (πχ καποιον ανταγωνιστη στο ΑΣΕΠ/ειδικοτητα), και στην περιπτωση που αυτοματως θα κινηθουν θεσμικες διαδικασιες για να το ανακαλεσουν; Και, υπαρχει καν η δευτερη περιπτωση; (ρωτησα ουσιαστικα την ερωτηση που ειχε κανει η Isolde στον προηγουμενο δικηγορο που ειχαμε παει, το αν αποτελει εικασια το οτι θα ανακληθει ενα εκπροθεσμο πτυχιο)

-Ναι, υπαρχει και προηγουμενο: γνωριζω περιπτωση οπου ενας μεταπτυχιακος τιτλος ανακληθηκε αυτοματως απο το πανεπιστημιο. Επισης, καταλαβαινω την κατανομη που θελετε να κανετε, μεταξυ αυτοματων διαδικασιων και ενεργειων τριτου, αλλά πρεπει να επιμεινω να σας προειδοποιω οτι ειναι πολυαριθμα τα νομικα προβληματα που μπορει να συναντησει καποιος με εκπροθεσμο πτυχιο.

-Μαλιστα. Ειναι η πρωτη φορα που επιβεβαιωνουμε τετοια περιπτωση, σας ευχαριστουμε. Ας προχωρησουμε. Ενας περαιτερω διαχωρισμος που επιθυμω να κανω, ειναι μεταξυ νομικης διαγραφης και πρακτικης διαγραφης. Ο συναδελφος εδω, δεν εχει δηλαδη πρακτικα διαγραφει: μπορεσε να κανει την εγγραφη του κανονικα κ ολα δειχνουν οτι θα τον αφησει το πανεπιστημιο να δωσει κ το τελευταιο μαθημα που χρωσταει, κ να παρει ετσι το "δια νομου εκπροθεσμο" πτυχιο του. Αρα, να διαχωρισουμε την πρακτικη διαγραφη απο το να θεωρειται κανεις νομικα διεγραμμενος;

-.... τι να σας πω... φαινεται οτι το πανεπιστημιο αφου κωλυσιεργιουν οι μηχανισμοι του εχει παραξει μια παρατυπη κατασταση. Ο συναδελφος σας εδω κανονικα δεν θα επρεπε να μπορει να κανει εγγραφη. Βεβαια αυτο θα ηθελα να το χαρακτηρισω ευτυχες, αλλά σε παραλληλια με οσα σας ειπα προηγουμενως, δεν μπορω. Το δικαστηριο φρονω οτι δεν θα δεχτει την δικαιολογια "μα το πανεπιστημιο με αφησε να κανω εγγραφη", καθως ο νομος ειναι σαφης: ο συναδελφος εχει διαγραφει στις 31/8, ειτε το πανεπιστημιο τον αφησε να κανει εγγραφη, ειτε οχι.

-Οποτε καταλαβαινετε κυριε Π, οτι επανερχομαστε στο θεμα της πρακτικοτητας του πτυχιου, που μας συμβουλευσατε να μην το κηνυγησουμε...

-Ακριβως.

-Οποτε, τι προτεινετε εσεις στον συναδελφο να κανει, ωστε να ενημερωσουμε και τους υπολοιπους;

-Θα του προτεινω να παει στην γραμματεια να ζητησει την διαπιστωτικη πραξη διαγραφης του ωστε να την εχουμε και εννομα στα χερια μας κ να κανουμε προσβολη αυτης.

-Μα ετσι κυριε Π, ο συναδελφος δεν νομιζω να μπορεσει να δωσει το τελευταιο του μαθημα, ε;

-Ναι, εχετε δικιο. Με το που θα ζητησει την διαπιστωτικη πραξη διαγραφης, θα επισημοποιησει πρακτικα την διαγραφη του, οποτε και συνεπακολουθα θα διαγραφει απο το μητρωο πιθανοτατα.

-Ναι, αλλά δεν ειναι μεγαλο ρισκο να αφησει το τελευταιο του μαθημα κ να κανει νομικες ενεργειες; ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, ενα μαθημα εχει ο ανθρωπος!

-Δικηγορος: Εμμενω στην αποψη μου. Να ζητησει πραξη διαγραφης, να μην δωσει το τελευταιο του μαθημα, το πτυχιο που θα παρει ετσι, θα του ειναι αχρηστο.

-Καλως...Δεν μπορει καλυτερα να παρει το ρημαδι το πτυχιο, και μετα να κανει τις νομικες ενεργειες;

-Ε... ισως κ ετσι γινεται, αλλά ποια πραξη θα προσβαλλει; ειναι αρκετα παρατυπη οδος αυτη.

Εδω τελειωνω την αφηγηση του διαλογου. Το πιασατε το νοημα. Να διευκρινισω παρα το περα-δωθε και τις επιμονες ερωτησεις που διαβασατε, με τον δικηγορο ειχαμε αριστη συνεργασια κ μιλαγαμε σε υφος απολυτης συνεργασιας, ενω δεν ενοιωσα οτι απαξιωσε τις προτασεις μου. Βγαινοντας απο τον δικηγορο, ο φιλος Γιωργος μας ενημερωσε οτι τελικα θα ακολουθησει την οπτικη που εβαλα εγω στην κουβεντα, δηλαδη να παει να δωσει το τελευταιο του μαθημα χωρις να ζητησει πραξη διαγραφης. Ελπιζω να μην τον παρω στο λαιμο μου τον ανθρωπο, θελω να πιστευω οτι ο διαλογος εγινε σαν συσκεψη περισσοτερο, παρα σαν αντιπαραθεση αποψεων καθως νομικος δεν ειμαι οποτε δεν εχω και νομικη αποψη, εχω μονο αποριες.

Ενα ενδιαφερον και ακομα πιο μπερδευτικο στοιχειο, προεκυψε οταν εθεσα την αγαπημενη μου ερωτηση στον κυριο Π.:

-καποιος φοιτητης που στις 29/4 περναει το τελευταιο του μαθημα, θα παρει το πτυχιο του; γιατι ξερετε, στις 30/4 διαγραφεται.

-Δικηγορος: "για να το σκεφτω αυτο... μμμ οχι, δεν καταλαβαινω γιατι σας απασχολει αυτο. Προϋποθεση του πτυχιου ειναι να εχει περασει κανεις ολα τα μαθηματα του προγραμματος σπουδων, κ αν το κανει αυτο αλλωστε ενδεχομενως χανει και την φοιτητικη του ιδιοτητα αυτοματως. Δηλαδη: δεν χρειαζεται φοιτητικη ιδιοτητα για να παρει κανεις πτυχιο. Η φοιτητικη ιδιοτητα εικαζω οτι χρειαζεται για να δινει κανεις μαθηματα μονο. Αρα αν εχει ολα τα μαθηματα περασμενα κανεις, δεν τον πειραζει αν θα χασει στις 30/4 την φοιτητικη του ιδιοτητα. Βεβαια, οσο μπορω να το θυμαμαι και εγω απο τα φοιτητικα μου χρονια, μαλλον ετσι ειναι." Αυτα ηταν τα λογια του δικηγορου, οχι δικες μου εικασιες.

-Εγω: Μα...κυριε Π.! αυτο καθιστα την κατασταση ακομα πιο ευμενη για τον συναδελφο Γιωργο που συζηταγαμε πριν... αφου δεν χρειαζεται η φοιτητικη ιδιοτητα για να παρει πτυχιο, κ αφου καταφερε να κανει εγγραφη κ θα περασει το τελευταιο του μαθημα, θα το παρει το πτυχιο του νομιμα ακομα κ αν εχει απωλεσει την φοιτητικη του ιδιοτητα, ετσι δεν ειναι;

-Χμμμ ναι εχετε καποιο δικιο... αλλά και παλι οχι, δεν θα ειναι νομιμο γιατι θα φαινεται πώς το πηρε μετα τις 31/8, οποτε πώς καταφερε να ολοκληρωσει τις υποχρεωσεις του χωρις να εχει την φοιτητικη ιδιοτητα; μπλεκει σε εναν νομικο λαβυρινθο ετσι κανεις. Δεν το συνιστω.

(συνεχιζεται...)

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(συνεχεια απο ανωτερω λογω υπερβασης του μεγιστου μεγεθους post)

Ο δικηγορος αυτος μας κατεστησε σαφες πως η δικη του θεση ειναι να θεσουμε ευθεως θεμα αντισυνταγματικοτητας του νομου. Καταρχην ως πολιτικη ενεργεια, σε καποιο υπομνημα που θα παραδωσουμε σε συναντηση με καποιον συνεργατη ή τον ιδιο τον Υπουργο, και αν χρειαστει φυσικα, και δικαστικα αργοτερα. Μας ανεφερε οτι μελετησε το θεμα και φρονει οτι υπαρχουν διαφορα ζητηματα συνταγματικοτητας, οπως πχ αυτο της ισοτιμιας (που εχει αναφερθει πολλακις), δηλαδη, δεν ειναι δυνατο να διαγραφει καποιος που επινε φραπε και καποιος που ηταν σε κωμα επι πολλα χρονια με τις ιδιες συνθηκες. Επισης, ειναι ο πρωτος που θετει το θεμα της αναδρομικοτητας ως χρησιμο. Αυτο το ειχαμε αναρωτηθει ολοι, και εμου συμπεριλαμβανομενου. Ειχα ρωτησει απο πολυ νωρις εναν δικαστη για αυτο το ζητημα, αλλά τοτε μου το ειχε αποκλεισει λεγοντας μου οτι το θεμα της αναδρομικοτητας τιθεται μονο στο ποινικο και στο φορολογικο δικαιο για 2 ετη. Στο διοικητικο δικαιο, δεν τιθεται θεμα αναδρομικοτητας. Παρα ταυτα, ο δικηγορος που επισκεφτηκαμε θεωρει οτι μπορει να το συνδεσει με την (δεν θυμαμαι ακριβως την εκφραση) παραβιαση της αρχης της εμπιστοσυνης, και μας αναφερει οτι εννοει πως ο καθενας οταν περασε στην σχολη και εθεσε καποια σχεδια σε πορεια βασει του τι γνωριζε τοτε, (πχ καποιος που εκανε οικογενεια), ειναι πιθανο να του ηταν δυσκολο να αλλαξει αυτα τα σχεδια εκ των υστερων.

Εκει τον ρωτησα εγω αν υπαρχει κ καποιο θεμα με την ασυμμετρια της τιμωριας "διαγραφη" με το παραπτωμα, καθως και με την συμφωνη γνωμη του υπουργου, δεν αποτελουμε επιβαρυνση. Μου απαντησε πως αυτο λεγεται αρχη της αναλογικοτητας, και οτι οφειλει μια τιμωρια ή ενα μεσο να ειναι αναλογο του αιτιου που θελει να αντιμετωπισει, και πως οντως αφου δεν αποτελειτε προβλημα ειναι δυσαναλογο το μετρο της διαγραφης σας. Μας ειπε ομως οτι επειδη η αρχη της αναλογικοτητας χρησιμοποιειται σκοινι-κορδονι στην νομολογια, καλυτερα να εστιασουμε αλλού.

Τον διαλογο γενικως, με εξαιρεση τα κομματια που ηδη σας ανεφερα τον ειχε αναλαβει η tsouhtra με ιδιαιτερη επιμελεια, η οποια ηταν μεθοδικη και σχολαστικη στον σχεδιασμο για το τι ενεργειες ακριβως μας συστηνει ο δικηγορος. Ο συναδελφος Γιωργος ειχε καλυφθει απο την κουβεντα και σκεφτοταν την επομενη ενεργεια του. Ο δικηγορος προτεινε λοιπον να υποβαλλουμε στον υπουργο αμεσα υπομνημα προσεκτικα συντεταγμενο απο νομικο επιστημονα, το οποιο θα τονιζει πολλα συνταγματικα διατρητα σημεια του νομου (τα οποια προανεφερα). Η tsouhtra επειτα ρωτησε τον δικηγορο αν θα το αναλαμβανε ο ιδιος, και αν θα ειχε αντιρρηση να συνεργαστει και με τον προηγουμενο δικηγορο τον οποιο επισκεφτηκαμε, που ειναι επιλογη των παιδιων απο την νομικη καθως ειναι καθηγητης τους. Δεν φανηκε να εχει καποια αντιρρηση. Συζητησαν επισης για τους υπολοιπους δικηγορους που εχουμε επισκεφτει, κ κατα τα λεγομενα αποκλειστηκε ενας εξ'αυτων λογω του οτι ζητησε πολλα χρηματα κ φαινεται να ειναι προς συνταξιοδοτηση.

Η tsouhtra εθεσε επισης καποια ζητηματα γνωριζοντας τον νομο ενδελεχως, οπως το γεγονος οτι η γραμματεια αρνειται να χορηγησει διακοπη σπουδων οπως οριζει ο νομος. Ανελυσε εκτενως τις συνεπειες αυτου, αλλά ο δικηγορος, αφου ρωτησε αν εχουμε κατι γραπτο, επειτα σκεφτηκε οτι αν δεν εχουμε ζητησει ολοι διακοπη σπουδων, θα προκαλεσει ενδεχομενα προβληματα στην ομοδικια, μια εννοια που της ειχε τεθει οπως μου εξηγησε και απο τους προηγουμενους δικηγορους, και αφορα στο εξης: για να υπαρχει συλλογικοτητα στον δικαστικο αγωνα κ να μπορει να αφορα ολους τους προς διαγραφη φοιτητες, θα πρεπει οι συνθηκες που θα αποτελεσουν τα νομικα μας επιχειρηματα να ειναι πανω-κατω ιδιες. Τοτε εγω ρωτησα: εχει καποιο νοημα να ζητησουμε λοιπον ολοι σαν φοιτητες προς διαγραφη με μια πρωτοκολληση να μας απαντηθει το αν δικαιουμαστε διακοπη σπουδων; ελαβα αρνητικη απαντηση. Ηταν σαφες οτι ο δικηγορος αυτος θελει να εστιασει στην αντισυνταγματικοτητα του νομου, κ να αφησει τελειως εκτος απο το παιχνιδι το πανεπιστημιο. H tsouhtra επειτα ανελυσε στον δικηγορο τις προθεσεις του Φορτσακη που οπως εχω αναφερει και στην προηγουμενη μου ενημερωση, ειναι να δωσει μια μικρη παραταση με "προ-εφαρμογη του οργανισμου". Ο οργανισμος θυμιζω οτι ειναι ουσιαστικα ενα καταστατικο, ενα κειμενο δηλαδη. Δεν αποτελειται απο υποδομη και προσωπικο. Συνεπως, ο δικηγορος ρωτησε: "μα καλα, δεν υπαρχει τρεχων οργανισμος; χωρις καταστατικο ειναι το πανεπιστημιο τωρα; γιατι γινονται εικασιες για το αν θα δημιουργηθει ή οχι;" η tsouhtra του εξηγησε οτι ενδεχομενως η συζητηση αφορα τον οργανισμο που αντιστοιχει στις διαταξεις του νομου αυτου, καθως αν υπαρχει ηδη καποιος οργανισμος (καταστατικο) σιγουρα δεν προβλεπει ολες αυτες τις διαταξεις του νομου.

Τελοσπαντων, για να μην σας μπερδευω αλλο, ο δικηγορος κατεληξε και αυτος σε μια δυσοιωνη εικασια: ακομα και αν θελει ο Φορτσακης να δωσει παραταση, ειναι πλεον πιθανο κατα τη γνωμη του να μην εχει νομικη ισχυ η παραταση, αφου ακομα κ αν σχηματιστει ο οργανισμος - (που γνωριζουμε οτι ειναι πιθανο να μην εχει σχηματιστει), η αναγνωση του νομου ειναι διφορουμενη.

Ο νομος λεει: "διαγραφεστε εκτος αν άλλως οριζει ο οργανισμος". Πότε ομως να το οριζει; οταν θα διαγραφειτε, ή οταν γραφτηκε αυτος ο νομος, δηλαδη στις 31/8? εγω προσωπικα δεν συμμεριζομαι αυτη την ανησυχια του, αλλά ειναι γενικα θριλερ και μπερδεμενο πραγμα το αν θα παρουμε παραταση και πώς. Θα πρεπει οσοι ξαναμιλησουν με τον Φορτσακη να το διευκρινησουν και γραπτως αυτο με ιδιαιτερη επιμονη, αλλιως δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη.

paragraph_separator.gif

Τελικως, ο δικηγορος αυτος συστησε τα εξης:

  • επιτακτικη πολιτικη ενεργεια στο υπουργειο, δεδομενου οτι ερχεται προεκλογικη περιοδος (το θεωρει 99% πιθανο) και κατα την προεκλογικη περιοδο κανενας δεν προκειται να μας δεχτει. μας ειπε επισης οτι ειχε συναντηθει με τον Λοβερδο προσφατως.
  • η ενεργεια να αφορα καταθεση υπομνηματος το οποιο θα συνταξει, και θα υπογραμμιζει την αναγκη ανασχηματισμου του νομου λογω της αντισυνταγματικοτητας αυτου
  • μας ρωτησε επιμονα ποσα ατομα ειμαστε. ειπε οτι ειναι διαφορετικο να παμε 50 ατομα κ διαφορετικο να παμε 500.
  • το θεωρει πολυ χρησιμο να παμε σαν ενιαιος συλλογος.
    Εγω εδω παρενεβην και τον ενημερωσα οτι ειμαστε περιπου 30 ατομα καθε φορα στις συνελευσεις, αντε να ειμαστε 60 ολοι οσοι ενδιαφερονται και μπορουμε να συγκεντρωθουμε. Τα πραγματικα νουμερα ειναι λιγο μεγαλυτερα, αλλά εγω ειμαι απαισιοδοξος καθως εως τωρα ο κοσμος δεν ανταποκρινεται στις εκκλησεις μας.
  • το θεωρει χρησιμο να καταθεσουμε μια προταση στο υπουργειο για το τι προτεινουμε. μεταφερω τα λεγομενα του επακριβως κ συγκεκριμενα γιατι το ακολουθο θα προκαλεσει αντιδρασεις: "δεν μπορουμε να ζητησουμε πληρη καταργηση του νομου γιατι αυτο δεν θα γινει δεκτο. θα προτεινουμε να τροποποιηθει υπο καποιο συγκεκριμενο πλανο. θελω την βοηθεια σας στο να συνταξουμε αυτο το πλανο". Να συμπληρωσω εγω οτι αυτο αφορα αποκλειστικα κ μονο το τι θα γραφει στο υπομνημα. Το τι ζηταμε στις κινητοποιησεις ή στις συναντησεις με τους πανεπιστημιακους το ψηφιζουμε στις συνελευσεις, δεν αφορα τον δικηγορο. Το λεω αυτο γιατι υποψιαζομαι οτι πολλα παιδια θα στενοχωρηθουν με την γνωμη του δικηγορου οτι δεν μπορουμε στο υπομνημα να ζητησουμε πληρη καταργηση του νομου.

Εκει τον ενημερωσαμε οτι υπαρχουν διαφορες εκ μερους μας προτασεις, αλλά για να νομιμοποιουμαστε πρεπει να τις ψηφισουμε στην συνελευση μας, δεν μπορουμε να τις αποφασισουμε οι τρεις μας. Μας ειπε οτι αυτο ειναι επιτακτικο να γινει γρηγορα για να ενσωματωσει την προταση μας στο υπομνημα. Επισης μας ειπε, οτι δεν ειναι φρονιμο να συνταξουμε εμεις στην συνελευση μερος του υπομνηματος. Του προτεινα λοιπον, να του παραδωσουμε επειτα απο συνελευση την προταση που θα δειχνει την βουληση της συνελευσης, κ αυτος να διατηρησει τα ουσιαστικα τμηματα κ να αλλαξει αυτα που ειναι απαραιτητο ωστε να ειναι νομοτυπη καθως πρεπει. Του αναφεραμε ενδεικτικα τις 3-4 διαφορετικες προτασεις που εχουν ακουστει στην συνελευση, γνωστες ως "plan B" στην ορολογια του forum εδω οι οποιες απο οσο εχω καταλαβει εικαζετε εσφαλμενα οτι δεν υπαρχουν.

Επειτα συζητησαμε την αμοιβη του. Του τονισα οτι ερχονται 30 ατομα στην συνελευση, εκ των οποιων δεν θα ειναι κ ολοι προθυμοι να χρηματοδοτησουν μια ενεργεια αν δεν συμφωνουν πληρως με αυτην, κ ειναι δυσκολο να εικασουμε ποσοι θα συμφωνησουν με την οδο που προτεινει (πραγματικα, δεν εχω ιδεα ποσοι απο εσας θα συμφωνησετε). Του ξαναανεφερα οτι θα πρεπει οτι κανουμε να εχει ψηφιστει απο την συνελευση μας.

Μας ειπε λοιπον οτι θα το σκεφτει για την αμοιβη. Του δωσαμε τα τηλ μας κ την επομενη μερα μας ανακοινωσε οτι η αμοιβη του θα ειναι 2400 ευρω για να συνταξει το υπομνημα κ να αναλαβει να κανονισει την συναντηση με τον Λοβερδο. Αυτο σημαινει οτι στην ιδανικη περιπτωση που ολοι μας συμφωνουμε για αυτο, θα πρεπει να δωσει ο καθενας χοντρικα ενα 50ευρο σε ενα ατυπο ταμειο.

Εναλλακτικα, θα μιλησω αυριο με την Μ.Τ. για το κατα ποσον ειναι δοκιμο να το κανουμε αυτο μεσω του συλλογου που εχει δημιουργηθει στον οποιον αρκετοι εχουν γραφει. Βεβαια εκει μας απασχολουν άλλα θεματα, οπως το οτι ειναι ακομα υπο συσταση, το οτι η επιτροπη που τρεχει τα ζητηματα δεν ειναι και επιτροπη αναγνωρισμενη σε αυτον τον συλλογο, κλπ κλπ, τα οποια θα προσπαθησω να επιλυσω αυριο με την Μ.Τ. Επισης, θα συνεννοηθουμε και με τα παιδια της νομικης για το αν θα ακολουθησουν. Ρωτησαμε και αυτο που εχουμε αναρωτηθει αρκετες φορες στην συνελευση, αν η νομικη υποσταση του Συλλογου Φοιτητων Ιατρικης μας καλυπτει, κ μας απαντησε: "εχετε παραταξεις μεσα εκει που ειναι ή μπορει να γινουν στο μελλον υπερ των διαγραφων, ειναι πολυ επικινδυνο αυτο, δεν σας το συνιστω να πατε ετσι."

Συνοψη:

  • +1 στις ανησυχιες για την δυνατοτητα του Φορτσακη να δωσει παραταση.
  • +1 στο οτι εκ νομου ειναι διεγραμμενοι αυτοι της 31/8 χωρις να απαιτειται πραξη διαγραφης.
  • να κανουμε αμεσα πριν αρχισει προεκλογικη περιοδος, πολιτικη ενεργεια καταθεσης υπομνηματος στον υπουργο που να εμπεριεχει α)στοιχεια αντισυνταγματικοτητας του νομου και β)την προταση μας για επιδιορθωση του ζητηματος
  • να μαζεψουμε χρηματα (αν συμφωνουμε φυσικα με το παραπανω)
  • η tsouhtra τα σπαει στο ποσο καλα ξερει τις πτυχες του ζητηματος μας και στο ποσο τρεξιμο εχει κανει ολο αυτον τον καιρο
  • δεν χρειαζεται φοιτητικη ιδιοτητα για να παρει καποιος πτυχιο, φοιτητικη ιδιοτητα χρειαζεται για να δινει μαθηματα (κατα την εικασια του δικηγορου παντα)
  • ο δικηγορος αυτος συστηνει οσοι διαγραφησαν στις 31/8 να ζητησουν την πραξη διαγραφης τους κ να την προσβαλλουν
  • στον συναδελφο Γιωργο που αποφασισε να μην προσβαλει την διαγραφη του κ να δωσει το τελευταιο του μαθημα, καλη τυχη και καλη επιτυχια!

φιου.

Απομενει να συνταξω καποιες συμπληρωσεις στην ενημερωση για την τελευταια συνελευση στην οποια πιστευω θα λυθουν καποιες απο τις αποριες που ειδα διατυπωμενες στο forum.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρα πολυ ωραια ενημερωση!!! Μια σημειωση : η βασικη του γραμμη απ οτι καταλαβα εστειαζει στην αντισυνταγματικοτητα του νομου. Ομως ο καθηγητης Νομικης μας ειπε οτι δεδομενου οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αντισυνταγματικα δικαστηρια ενας νομος δεν κρινεται αντισυνταγματικος στο Δικαστηριο. -

bass διορθωσε με αν δε θυμαμαι σωστα.

Αν τελικα θυμαμαι σωστα: 1. εχουμε διχογνωμια μεταξυ νομικων και 2. δεν ξερω αν εχει νοημα το υπομνημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πολύ Base για την αναλυτικότατη ενημέρωση.

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία. Ο δικηγόρος πρότεινε στον φοιτητή με το ένα μάθημα να ζητήσει διαπιστωτική πράξη διαγραφής και μετά να την προσβάλλει. Τί πιθανότητα θα έδινε για επιτυχή έκβαση της νομικής διαδικασίας; Γιατί φαίνεται πως αν ακολουθήσει τον δρόμο που επέλεξε θα πάρει σίγουρα το πτυχίο του, αν και παράτυπα με τις πιθανές συνέπειες που περιέγραψε. Δεν κάνω κρίση, δεν γνωρίζω τα νομικά θέματα, αλλά μου έκανε εντύπωση η πρότασή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρα πολυ ωραια ενημερωση!!! Μια σημειωση : η βασικη του γραμμη απ οτι καταλαβα εστειαζει στην αντισυνταγματικοτητα του νομου. Ομως ο καθηγητης Νομικης μας ειπε οτι δεδομενου οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αντισυνταγματικα δικαστηρια ενας νομος δεν κρινεται αντισυνταγματικος στο Δικαστηριο. -

bass διορθωσε με αν δε θυμαμαι σωστα.

Αν τελικα θυμαμαι σωστα: 1. εχουμε διχογνωμια μεταξυ νομικων και 2. δεν ξερω αν εχει νοημα το υπομνημα

Ευχαριστω πολυ. Δεν γνωριζα αυτο που αναφερεις περι του οτι δεν υπαρχουν καταλληλα δικαστηρια..; το ΣτΕ αυτο δεν κανει; οπως και να εχει, ο δικηγορος αυτος συστησε πολιτικη δραση για αρχη. Διχογνωμια μεταξυ νομικων εχουμε σε πολλα θεματα, πχ στο αν καποιο εξωδικο θα εχει νοημα, στο αν οποιαδηποτε ενεργεια θα εχει νοημα (ο συγκεκριμενος δικηγορος γελασε οταν του ειπαμε την γνωμη του προηγουμενου πως "δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε αυτη τη στιγμη παρα μονο να διαβασουμε"). Για το αν εχει νοημα το υπομνημα ειμαστε στην υποκειμενικη κριση του καθενα. Το εχουν προτεινει οι 2 απο τους 4 δικηγορους που επισκεφτηκαμε, αλλά ολοι προτειναν να πατε στο υπουργειο να ασκησετε πιεση.

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία. Ο δικηγόρος πρότεινε στον φοιτητή με το ένα μάθημα να ζητήσει διαπιστωτική πράξη διαγραφής και μετά να την προσβάλλει. Τί πιθανότητα θα έδινε για επιτυχή έκβαση της νομικής διαδικασίας; Γιατί φαίνεται πως αν ακολουθήσει τον δρόμο που επέλεξε θα πάρει σίγουρα το πτυχίο του, αν και παράτυπα με τις πιθανές συνέπειες που περιέγραψε. Δεν κάνω κρίση, δεν γνωρίζω τα νομικά θέματα, αλλά μου έκανε εντύπωση η πρότασή του.

Μιας κ σε ολους μας εκανε εντυπωση, διελευκαναμε κυριως τι θα γινει αν δεν κανει προσβολη. Ειπε ομως νωριτερα οτι οι πιθανοτητες νικης σε μια τετοια δικη ειναι παραπανω απο ελαχιστες, αν κ αυτο ειναι το πιο καιριο και το πιο δυσκολο ζητημα να απαντηθει. Η γενικη εντυπωση που εχουμε λαβει απο ολους τους δικηγορους ειναι πως οι πιθανοτητες ειναι απο μικρες εως καλες αναλογως τα κριτηρια που ισχυουν στον καθενα (βλεπε προηγουμενη ενημερωση απο δικηγορο που συστησε να προσπαθουμε να δειξουμε τωρα ενα καλο προσωπο περνωντας μαθηματα ωστε να το χρησιμοποιησουμε υπερ μας σε ενδεχομενη δικη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας κ σε ολους μας εκανε εντυπωση, διελευκαναμε κυριως τι θα γινει αν δεν κανει προσβολη. Ειπε ομως νωριτερα οτι οι πιθανοτητες νικης σε μια τετοια δικη ειναι παραπανω απο ελαχιστες, αν κ αυτο ειναι το πιο καιριο και το πιο δυσκολο ζητημα να απαντηθει. Η γενικη εντυπωση που εχουμε λαβει απο ολους τους δικηγορους ειναι πως οι πιθανοτητες ειναι απο μικρες εως καλες αναλογως τα κριτηρια που ισχυουν στον καθενα (βλεπε προηγουμενη ενημερωση απο δικηγορο που συστησε να προσπαθουμε να δειξουμε τωρα ενα καλο προσωπο περνωντας μαθηματα ωστε να το χρησιμοποιησουμε υπερ μας σε ενδεχομενη δικη).

Ακριβώς. Γι' αυτό εξέφρασα την έκπληξή μου με την πρόταση του δικηγόρου. Αποθαρρύνει το σχεδόν σίγουρο "παράτυπο και προβληματικό" πτυχίο για την αβέβαιη έκβαση μιας νόμιμης προσβολής διαπιστωτικής πράξης που θα αιτηθεί ο ίδιος ο φοιτητής που χρωστά μόνο ένα μάθημα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για τον συγκεκριμένο φοιτητή και όλους όσους βρίσκονται σε αντίστοιχη θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω ενα υποθετικο σεναριο; Ετσι γιατι μ αρεσει κι η λογοτεχνια emrockon

Διαγραμμενος δια νομου φοιτητης Ιατρικης απο 30/8 αποφασιζει να αγνοησει την <<αυτοδικαιη>> διαγραφη , δινει τα οφειλομενα για το πτυχιο μαθηματα και τελειωνει. Η Ιατρικη Σχολη του Εκπα του δινει πτυχιο. Κανεις δεν το προσβαλει, κανεις δεν τον παει στα δικαστηρια. Εχει πτυχιο- τελος. Και ενα πρωι παει στο Υπουγειο Υγειας να καταθεσει τα χαρτια του για θεση ειδικοτητας. Κι εδω αρχιζει το σασπενς.: Το Υπουγειο =η Πολιτεια = το Ελληνικο Κρατος δεχεται το πτυχιο του ενω με νομο ΤΟΝ ΔΙΕΓΡΑΨΕ 30/8??? Μηπως τελικα δε χρειαζεται να σε καταγγειλει ο κακοβουλος ανταγωνιστης οπως μας ειπαν μεχρι στιγμης οι δικηγοροι αλλα η παγιδα ειναι αλλου και ηδη στημενη;;;;; πως η Πολιτεια που σε διεγραψε μετα αναγνωριζει ως νομιμο το πτυχιο σου, σε θεωρει γιατρο και σε ειδικευει;;; Μηπως υπαρχει η γραμμη: Αφηστε τα Πανεπιστημια να δωσουν πτυχια ουτως η αλλως εμεις δε θα τους ειδικευσουμε μετα;;;;;

Ο ίδιος πτυχιούχος με το πτυχίο Ιατρικής ΕΚΠΑ πηγαίνει και κάνει ειδικότητα σε χώρα της Ε.Ε και αποκτά τον αντίστοιχο τίτλο ιατρικής ειδικότητας από χώρα της ΕΕ. Επιστρέφει στην Ελλάδα για να ασκήσει την ειδικότητά του. Θα έρθει η πολιτεία να άρει τον τίτλο με τον οποίο θα μπορούσε ο συγκεκριμένος ιατρός να ασκήσει το επάγγελμά του οπουδήποτε εντός ΕΕ;

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ναι μεν αναγνωρίζω τα προβλήματα που μπορούν να προκύψουν από το "παράτυπο" πτυχίο, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να έχω ένα τέτοιο χαρτί στο χέρι (ίσως άχρηστο) από την διαπιστωτική πράξη διαγραφής (ακόμη και αν είναι ευάλωτη νομικά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • επιτακτικη πολιτικη ενεργεια στο υπουργειο, δεδομενου οτι ερχεται προεκλογικη περιοδος (το θεωρει 99% πιθανο) και κατα την προεκλογικη περιοδο κανενας δεν προκειται να μας δεχτει. μας ειπε επισης οτι ειχε συναντηθει με τον Λοβερδο προσφατως.

Οκ, μπορεί να μη δεχτεί κανένας συνάντηση κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, όμως, λίγο πριν από αυτή -φαντάζομαι- θα είναι κάπως πιο διαλλακτικοί και συζητήσιμοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην περιπτωση που νομος,διαταξη κ.λ.π κριθουν (επ'ευκαιρια εκδικασης συγκεκριμενης υποθεσης παντα)ως 'αντισυνταγματικα' και κερδισει την υποθεση αυτος που 'αδικηθηκε', δημιουργειται νομολογιακο προηγουμενο και στη συνεχεια οσοι προσφυγουν στη δικαιοσυνη με αναλογο αιτημα,συνηθως δικαιωνονται...ΕΑΝ λοιπον ενας διαγραφεις φοιτητης ''κερδιζε'' στη διοικητικη δικη, με το δικαστηριο να κρινει οτι η διαγραφη του αντικειται στο Συνταγμα,στη συνεχεια θα δικαιωνονταν και οι υπολοιποι...

στην πραξη μονο το ΣτΕ ελεγχει την "συνταγματικοτητα" των νομων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποια υπηρεσία μπορεί να γνωρίζει ότι ο συγκεγκριμένος φοιτητής διαγράφονταν στις 31/8 εκτός από τη σχολή και από τη στιγμή που η σχολή προτίθεται να του το δώσει,γιατί να τον κυνηγήσει μετά; Μην κάνει καμιά βλακεία, να πάει να δώσει το μάθημα και να πάρει το πτυχίο, κανείς δεν πρόκειται να τον κυνηγήσει μετά. Ποιος μπορεί να αποδείξει ότι δεν υπάγονταν στην τροπολογία ;

να κανω μια μικρη παρεμβαση στο καθωσπρεπει τοπικ σας για να πω στον φίλο που εχει την απορία ότι θα του κάνει τη ζημια συναδελφος και συμφοιτητής του και φίλος του...καποιος που γνωριζει....

όπως βεβαιως φίλε μου θα εκανες προσφυγη εναντιον του εσυ ο ιδιος αν το ηξερες , και σου επαιρνε θεση μεσω ΑΣΕΠ, θεση ειδικότητας, διορισμό κτλ....

συνεπως σωστη σωστοτατη η αποψη του δικηγόρου....

απο κει και περα το να μην κανει καποιος 5 φορες συνεχεια εγγραφή ενω χρωσταει ενα μαθημα, ειναι κινηση μεγαλου ρισκου...

αυτα θεωρητικως καθως ειναι και εντελως αμβιβολο αν μπορει να παρει πτυχίο καν, δεδομενου οτι μπορει να ελεγχθει απο τη γραμματεια....

Τροποποιήθηκε από fertomasa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως εγραψαν και τα παιδια στο διπλανο τοπικ, σημερα στις 12 το βραδυ στην ΑΝΑΤΡΟΠΗ στο mega θα εχει συζητηση για τις μεταρρυθμισεις στην παιδια, αρα υποθετω (και) για το θεμα μας, με καλεσμενους Μυλοπουλο και Φορτσακη, επισης μην χασετε και τον Αδωνι που ηταν και αυτος αιωνιος φοιτητης αλλά οπως εχει δηλωσει, ειναι μεν υπερ των διαγραφων αλλά ο ιδιος δικαιολογειται γιατι δουλευε ενω σπουδαζε...τελειως διαφορετικο δηλαδη απο αυτο που συμβαινει σημερα, στην εποχη της ευμαρειας που κανεις φοιτητης δεν χρειαζεται να δουλεψει.

edit: false alarm τελικα, δεν ακουστηκε (σχεδον) τιποτα για τις διαγραφες - δεν τεθηκε το θεμα προς συζητηση. Μπορει κανεις να παρακολουθησει την εκπομπη μονο για να δει τις γενικες προθεσεις των παραγοντων που συμμετειχαν.

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποφάσισαν καταλήψεις σε Νομική και Φιλοσοφική

6EA4D97BC080B4D2DBEF42D2DE12AC7B.jpg

Νέες καταλήψεις προγραμματίζονται τις επόμενες μέρες στη Φιλοσοφική και τη Νομική Σχολή Αθηνών.

Η Φιλοσοφική αποφάσισε κατάληψη για Πέμπτη και Παρασκευή ενώ στη Νομική η αντίστοιχη κινητοποίηση προγραμματίζεται από τις 14 μέχρι και τις 17 Νοεμβρίου.

Οι φοιτητές ζητούν επαναπρόσληψη των διοικητικών υπαλλήλων του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ διαμαρτύρονται για τη μέθοδο φύλαξης του κτιρίου της πρυτανείας και τις διαγραφές φοιτητών.

Γενικές συνελεύσεις είχαν συγκληθεί και στο Μαθηματικό της Αθήνας αλλά και στη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Newsroom ΔΟΛ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εντολή Φορτσάκη, αποκλεισμένη η Νομική Σχολή από αστυνομικές δυνάμεις ως τη Δευτέρα

Τέσσερις κλούβες "κλείνουν" τον περιβάλλοντα χώρο


http://left.gr/news/me-entoli-fortsaki-apokleismeni-i-nomiki-sholi-apo-astynomikes-dynameis-os-tin-deytera

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγκέντρωση αύριο το μεσημέρι στο υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης από τους διοικ. υπαλλήλους ΕΚΠΑ και ΕΜΠ

Θα υπάρξει στάση εργασίας από τις 11 πμ έως τέλους του ωραρίου και συγκέντρωση 12 μεσημέρι έξω από το ΥΔΜΗΔ (Βασιλίσσης Σοφίας 15)


http://left.gr/news/tin-pempti-1311-sygkentrosi- ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --yp-dioikitikis-metarrythmisis-apo-toys-dioikitikoys-ypalliloys

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυριο Πεμπτη θα εχει συνελευση ΣΦΙΑ (δεν εννοω την εξειδικευμενη των επι πτυχιω) στο ΝΑΒΟ στις 12, με θεμα την εναντιωση στις μεταρρυθμισεις συμπεριλαμβανομενων των διαγραφων, κ το πιθανο ψηφισμα καταληψης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πολύ Base the Bass για την ενημέρωση.

Προσωπικά έχω εκφραστεί πολλάκις εναντίον της κατάληψης ως μορφή κινητοποίησης καθώς επιδεινώνει την κατάσταση των φοιτητών που θέλουν να συμμετάσχουν στην εξεταστική διαδικασία ενώ τρέχει η εμβόλιμη εξεταστική περίοδος. Όσοι διαφωνούμε ας το αποδείξουμε με την παρουσία και την ψήφο μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανέβασα κι εδώ την ανακοίνωση της αυριανής ορκωμοσίας για να την λάβει υπόψιν του όποιος θέλει στην σημερινή συνέλευση του ΣΦΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.