Jump to content

τα παρατσούκλια μας!


tik-tak

Recommended Posts

« παρατσούκλι (απ’το παρατίτλιον, που είναι το υποκοριστικό του παράτιτλου) είναι το ειρωνικό παρανόμι…»

Νίκος Βαρδιάμπασης, Ιστορία μιας λέξης

Σε άλλα θέματα αυτής της ενότητας μπορέσαμε να συστηθούμε και να δώσουμε εξηγήσεις για την προέλευση του ψευδώνυμού μας. Σ’αυτό το θέμα που ξεκινά , ας εκθέσουμε μία άλλη πλευρά του εαυτού μας, αυτή που βλέπουν (με αγάπη, τρυφεράδα, χιούμορ ή ακόμη με μίσος και κακία) οι άλλοι!!!!!

Λοιπόν ,αν έχετε ξεχάσει πώς σας βάπτισε ο παπάς και γι’αυτό ευθύνονται τα παρατσούκλια που σας έχουν προσδώσει, τότε είστε στο σωστό μέρος !!!

:bloodomen:Πάρτε το αίμα /όνομά σας πίσωωωωωωω!!!!! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Last Reply

Στη δική μου παρέα έχουμε φτιάξει ένα…στρουμφοχωριό (αχ! Αυτά τα παιδικά βιώματα…), όπου ο καθένας μας έχει το δικό του ρόλο/ παρατσούκλι βασισμένο σε περιστατικά ή γενικότερη χαρακτηριστική ιδιότητά του: εγώ είμαι ο χαχανούλης

Επίσης, με φωνάζουν οι κολλητές μου και κάθαρμα ,αλλά αισθάνομαι τόοοοσο ωραία όταν τ’ακούω ,γιατί αντιλαμβάνομαι με πόση τρυφεράδα και αγάπη το λένε…

Αααα….η μητέρα μου με φωνάζει και μπουζίο ( τοπικός ιδιωματισμός ) , που σημαίνει μικρό γουρουνόπουλο εξαιτίας του ότι ήμουν τροφαντό μωρό ( αυτή με είχε κάνει ετσι,ΟΚ? :blink: !!!! )…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόοοοοοοοοοοοοοοοοοον....Η lillian με λέει Μαριζούμπα... :wacko:

Ο doc-x και ο Σαράντος Μαρκίζαμ... :splats:

Παλιά ένας φίλος μου με έλεγε Σπιρτούλη... :rolleyes:

Κατά καιρούς με λένε μερικοί και Παριζάκι αλλά δε μ'αρέσει γιατί τα αλλαντικά μπλιάχ... emanakatevomai

Τα οικογενειακά δε σας τα λέω...

Αααααααα και τα παιδιά στη Πάτρα με φωνάζουν κουνούπι...εντάξει τα μάθατε όλα...τι άλλο θέλετε???

Επ επ δε θέλω γελάκια... emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάλι όλοι το ξέρουν το γαμώτου, οπότε τι να ξαναμπαίνω στον κόπο να τα ξαναγράφω... embored

Ε Τασούλιμ?? emdevil

ΥΓ: Τελευταίως μερικοί με φωνάζουν γιαγιάκα αλλά νταξ, επήλθε ειρήνη ημίν :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού!!! :lol:

Πάντως αυτός που ξεκίνησε το σκηνικό το σταμάτησε και τώρα με φωνάζει αλλέως :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάποιος συνδύασε το επώνυμό μου (φαίνεται στο mail) και το μικρό μου μέγεθος και μ'έβγαλε Σπανάκι.

Επειδή το μέγεθός μου ελάχιστα μεγάλωσε από τότε... ακόμα έτσι με φωνάζουν!!!! :splats:emweight_lift

Α, ξέχασα, υπάρχει κι ένας που με φωνάζει Μπάμπη... Να ανησυχήσω; emdoctor

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρο, Περό, Άκης (για λόγους που μόνο η μάνα μου γνωρίζει αλλά όχι ο παπάς), Πρόεδρος, Σοβεράκης, Σωβρακέιν, Σωβρακάκης και άλλα τέτοια ωραία: that's me!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup στο κινητο μου παντως τον εχω Sovακη :wacko:emheheemheheemhehe

Χμμμ,για την αδερφη μου ειμαι ο Μπουμπης ή Μπουμπινελος (don't ask!)

Στο δημοτικο ημουν η "Μικρη Πολωνεζα"(.....γκρρρρρρρρ.......... που το ειχαν βρει αυτα τα αγορια!) και η Miss Piggy (ναι ναι,ολα τελικα ειναι παιδικα βιωματα... ή μηπως οχι;Αν με γνωρισετε θα καταλαβετε....... :rolleyes: ) Εχω υπαρξει και μπουρεκακι στην ηλικια των 8 οπου ετρεχα με την ομαδα στιβου της αδερφης μου γιατι ...δεν ειχα τι αλλο να κανω..... Για καποια κολλητη ειμαι το Κουκουνινι και για καποια αλλη η Kathleen............ Εμ,και να φανταστειτε εχει κι αλλα :):):):rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λιλλιανάκι , μη μου πεις ότι μοιάζεις πραγματικά με την Πίγκυ??????? emgoal Πρέπει να είσαι πολύ γλυκιά και χαριτωμένη..... :wub: ( τι να κάνω βρε παιδιά , μη με παρεξηγείτε, αλλά απο μικρή λάτρευα τη μις Πίγκυ .....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα, υπάρχει κι ένας που με φωνάζει Μπάμπη...  Να ανησυχήσω; emdoctor

Ως Μπάμπης αλληλο-φωναζόμασταν με την κολλητή μου στο 1ο έτος...μα καλά, περονόσπορος έχει πέσει??? :blink:embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα με είχε πει Μπάμπη μια φορά μια κοπέλα, αλλά επειδή δεν με λένε έτσι, την χώρισα! Λέτε να παρεξήγησα;;; :wacko:

Εμένα μου έχουν κολλήσει το Φιλ μερικοί από εδώ μέσα. Χμ, λίγο παλιότερα με έλεγαν και καραφλό πρίγκηπα του σεξ. Ακόμα παλιότερα ήμουν γνωστός ως filfip και στο δημοτικό, για κάποιο άγνωστο λόγο, είχα κάτι φίλους που με έλεγαν τζιπουτίκι (!!!). Αν κάποιος έχει ιδεά το τι μπορεί να σημαίνει αυτό, ας με βοηθήσει, γιατί το έχω 15 χρόνια απορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Να έχει άραγε να κάνει με τα καράβια του Καββαδία??? :blink:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ντομάτα. ντοματούλα......φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πω πως με λένε, right? emblush

φιλιάααααααααα :)

Υ.Γ. το ματάκι και ματουλίνι πιάνονται?? αν ναι, βάλτε και αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ξεχασες το philips Φιλ :lol::lol:

χμμμ τα παρατσουκλια μου;το τελευταιο μου που το διατυμπανιζει ο κυριος που με βαφτισε ειναι "μπουζουκοκωλαρινος".....νονος ο Doctor-x....Domenica και italiana νονος ο Doctor_7 (εχει μια μανια με τα ιταλικα)

Τα αλλα δε σας τα λεω :wub: μερικα ειναι εντελως για τις :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρατσούκλια:

- Claudia (Χ.Π. : 2- 5 ετών, B.A.: μια οικογενειακή γνωστή)

- Σιδηρά κυρία (Χ.Π.: στα χρόνια του γυμνασίου- λυκείου, Β.Α.: κάποιους συμμαθητές)

- Στριμμένο άντερο (Χ.Π.: ενίοτε, που και που, σε άλλοτε άλλα χρονικά διαστήματα, from time to time , Β.Α.: την mother)

- Άνεμος (Χ.Π.: εδώ και αρκετάααα χρόνια, Β.Α.: μια καλή φίλη)

- Ζούκου, ζουκίνι, ζουκουρούκου (X.Π. από τότε που έγινα zkw, Β.Α.: την τρελοκυβερνητική παρέα)

Ε, αυτάαααααααααααα... emhehe

Υ.Γ. 1 Χ.Π.= χρονική περίοδος Β.Α.: Βγήκε από...

Υ.Γ.2 Fil, το τζιπουτίκι έχει σχέση με τις λέξεις τζιτζίκι, τζατζίκι, πουτίγκα, ποντίκι??? (είπα την πρώτη βλακεία που μου ήρθε στο μυαλό, οκ???)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον... στο γυμνασιο με ελεγαν Τουλι... δεν ξερω γιατι... ποτε δεν καταλαβα και ποτε δεν μου αρεσε... Ελφ, ξερεις τιποτε περι τουτου? Μαλλον οχι...

Τωρα με λενε Σκατοψυχο.... βασικα επειδη ειμαι κακος... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, εγώ τι να πω;;; :(

Από το σχολείο μέχρι και τώρα, άτομα που δε γνωρίζονται μεταξύ τους, μου κολάνε αργά ή γρήγορα και το "γκρινιάρης" από δίπλα!

Να αρχίσω να ανησυχώ; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα η κολλητές μου με φωνάζουν "Βε", για λόγους συντομίας του ονόματος!!!

Επίσης και 'τρούλα" από το "αντροτηγανιστρούλα"! Τώρα αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πόοοσο αλήθεια είναι!!! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχα ελφ :D

Μεχρι και ενας καθηγητης μας τον ελεγε γκρινιαρη :D:wub:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ξεχασες το philips Φιλ  :lol:  :lol:

χμμμ τα παρατσουκλια μου;το τελευταιο μου που το διατυμπανιζει ο κυριος που με βαφτισε ειναι "μπουζουκοκωλαρινος".....νονος ο Doctor-x....Domenica και  italiana νονος ο Doctor_7 (εχει μια μανια με τα ιταλικα)

Τα αλλα δε σας τα λεω  :wub: μερικα ειναι εντελως για τις  :splats: :splats: :splats:

Έλα,μην κρυβόμαστε τώρα!!!!

Και μονάντερη και άλλα πολλά εχμ..... emcensored

Υ.Γ.Μήπως σε λέγανε και..τροφαντό? :splaaaats::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.