Jump to content

Υποχρεωτικό το αγροτικό (Ελευθεροτυπία)


drspiros

Recommended Posts

Στον παρακάτω σύνδεσμο, μετά το 140 λεπτό του βίντεο είναι η αναφορά του υφυπουργού για την τροπολογία. Αναφέρεται χαρακτηριστικά να πρέπει να γίνει το αγροτικό πριν την λήψη του τίτλου ειδικότητας.

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#95e285cb-d278-4d16-b5f9-8b22c367c4d0

ας βάλουν στα δικαιολογητικά πρόσληψης για το ΕΣΥ ή σύναψη σύμβασης με τον ΕΟΠΠΥ τη βεβαίωση ολοκλήρωσης του αγροτικού και να την ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΝ από τη διαδικασία εξέτασης για τον τίτλο ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ερώτηση: Δεν θα πρέπει να τεθεί σε δημόσιο διάλογο; Δεν θα πρέπει να ερωτηθούν οι ιατρικοί σύλλογοι;

Η καλύτερη λύση θα ήταν να ενσωματωθεί το αγροτικό στην ειδικότητα (και φυσικα να δίνεις κάτι παραπάνω στα λεγόμενα άγονα αγροτικά.)

Π.χ. με το που δηλώνεις ειδικότητα να ξεκινάς αγροτικό το οποίο θα μετράει σαν χρόνος παθολογίας.

Παρόλα αυτά με αυτό το μέτρο θα διώξουν κι άλλο κόσμο και το χειρότερο θα κλείσουν την πόρτα επιστροφής σε πολλούς (εφόσον δεν θα τους αναγνωρίζουν από έξω τον τίτλο, κάτι που είναι παράνομο με βάση την ευρωπαϊκή νομοθεσία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοίνωση του ΙΣΑ (21/10)

Σύμφωνα με κάποια δημοσιεύματα προωθείται από το Υπουργείο Υγείας η επαναφορά της υποχρεωτικότητας του Αγροτικού, προκειμένου να καλυφθούν κενές θέσεις ιατρών στις απομακρυσμένες περιοχές.

Μάλιστα η επαναφορά του Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου, αναμένεται να αφορά και όσους ειδικευόμενους έχουν ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους στην ειδικότητα και πρόκειται να δώσουν εξετάσεις ειδικότητας, γεγονός που έχει προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις όλων των ειδικευόμενων που βρίσκονται στο πέρας της εκπαίδευσης τους.

Ο εξαναγκασμός αυτός αποδεικνύει την έλλειψη προγράμματος για την αποτελεσματική επίλυση του προβλήματος που αντιμετωπίζουν οι απομακρυσμένες περιοχές.

Διαχρονική θέση του ΙΣΑ, πολλάκις τονισμένη, είναι ότι πρέπει να δοθούν κίνητρα για τη στελέχωση θέσεων στην άγονη γραμμή με γενικούς γιατρούς.

Πρώτη Προτεραιότητα για την Ελλάδα του 2014 αποτελεί η στελέχωση όλων αυτών των νησιωτικών και απομακρυσμένων νησιών με εξειδικευμένο ιατρικό δυναμικό και συστήματα τηλεϊατρικής για την έγκυρη και έγκαιρη διάγνωση, καθώς και την εξοικονόμηση δαπανών στις αερομεταφορές.

Θεωρούμε άμεσες προτεραιότητες:

1. τη δημιουργία Νομοθετικής Ρύθμισης για Ειδικό Σύστημα Μοριοδότησης όλων των Γιατρών που θα στελεχώνουν τις Παραμεθόριες και Νησιωτικές Περιοχές της πατρίδας μας, ώστε οι γενικοί γιατροί που θα στελεχώνουν τις ακριτικές περιοχές να απορροφούνται στη συνέχεια σε Κέντρα Υγείας Αστικού Τύπου

2. την αξιοπρεπή αμοιβή του γιατρού που καλείται να στελεχώσει την ακριτική ζώνη, τη στιγμή που το ενοίκιο στο κάθε νησί είναι μεγαλύτερο από το μηνιαίο εισόδημα του αγροτικού γιατρού.

3. την άμεση εφαρμογή συστημάτων τηλεϊατρικής με την κατάλληλη εκπαίδευση των γιατρών στο υπόχρεο υπηρεσίας υπαίθρου και βοήθεια εξειδικευμένων γιατρών εκ μακρόθεν.

4. την ανά τρίμηνο επιδοτούμενη επίσκεψη ιατρικού κλιμάκιου εξειδικευμένων γιατρών από μεγαλύτερα νησιά με νοσοκομειακή μονάδα σε μικρότερα

5. τη δημιουργία Κάρτας Υγείας Ακρίτα για τους κατοίκους κάθε απομακρυσμένου δήμου, ώστε να γνωρίζουν οι ομάδες γιατρών που κατά καιρούς επισκέπτονται τις εν λόγω περιοχές τα προβλήματα υγείας ανά κάτοικο.

Ο ΙΣΑ ζητά την άμεση απόσυρση της σχετικής τροπολογίας σε περίπτωση που τα δημοσιεύματα αυτά ευσταθούν, άλλως την ύπαρξη μεταβατικής περιόδου για όσους ειδικευόμενους έχουν ξεκινήσει την εκπαίδευση τους και καλούμε το Υπουργείο να αξιοποιήσει τις ως άνω εισηγήσεις μας.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

ΤΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Γ. ΠΑΤΟΥΛΗΣ ΕΥΣΤ. ΤΣΟΥΚΑΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη δεύτερη συνεδρίαση της επιτροπής είναι σαφές ότι η τροπολογία θα περάσει, την υπερασπίζεται ο κ. Κρεμαστινός (ο ίδιος την έφερε μετά από συζητήσεις/πιέσεις των δημάρχων των νησιών) που προεδρεύει της επιτροπής και εκλέγεται στα δωδεκάνησα. Ο κ.Βλασταράκος του Π.Ι.Σ. πάντως τάχθηκε υπέρ της τροπολογίας, μη αναλογιζόμενος τις ανατροπές και τα προβλήματα που αυτή θα δημιουργήσει σε ικανό αριθμό συναδέλφων. Νομίζω ότι το μόνο εφικτό για να μην ανατραπεί πλήρως η ζωή μας, είναι να υπάρξει είτε α) εξαίρεση όσων έχουν ήδη ξεκινήσει την ειδικότητα και να ισχύσει για τους αποφοίτους από 1/1/2014, είτε β) να απεμπλακεί από την διαδικασία των εξετάσεων για απόκτηση τίτλου ειδικότητας η υποχρεωτικότητα και να αποτελεί προαπαιτούμενο για την πρόσληψη ως επικουρικός/επιμελητής ή για την σύναψη σύμβασης με τον ΕΟΠΠΥ. Τέλος, σημαντικό είναι να αυξηθεί η μισθολογική αποζημίωση των αγροτικών ιατρών, ανεξαρτήτως άγονου ή μη, για να υπάρχει κίνητρο προτίμησης των συναδέλφων.

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#61e717c8-20e7-4a08-bb7d-ef1dceb8b92b

edit: δείτε αυτή τη συνεδρίαση, θα πάρετε την ουσία όσον αφορά το πρόβλημά μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όποιος δει τις τελευταίες προκηρύξεις για αγροτικά ιατρεία θα καταλάβει ότι τα κενά είναι πάρα πολλά, και η πίεση ακόμα περισσότερη. θα περάσει στον ελάχιστο απαιτούμενο χρόνο, να είστε σίγουροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα πρέπει να ψηφιστεί από την Βουλή;

Υποτίθεται ότι τώρα συζητάνε το σχέδιο νόμου.

Άκουσα τις τοποθετήσεις του ΠΙΣ. Ο τύπος μας άδειασε κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Υπουργός Υγείας στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου "στον ενικό"

Απόψε στις 11.20 στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου "στον ενικό" που θα μεταδοθεί από το enikos.gr και το STAR CHANNEL, ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης απαντά στα ερωτήματα των πολιτών που θα βρίσκονται στο στούντιο.

'Ολοι οι τηλεθεατές θα μπορούν να διατυπώνουν τις παρατηρήσεις τους μέσω twitter στον λογαριασμό του @NChatzinikolaou ή μέσω email στο enikoslive@gmail.com

(enikos.gr)

Αν και προσωπικά δεν θεωρώ οτι θα δώσει πληροφορίες για το τι ακριβώς θα ισχύσει απλώς θα ξαναπεί οτι πρέπει να γίνει υποχρεωτικό.

@gpanos συμφωνώ... τραγικός και πάλι ο Βλασταράκος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω είναι μια ευκαιρία με δικά μας mail και τηλέφωνα να δημιουργήσουμε ένα κλίμα να βελτιωθεί λίγο αυτή η τροπολογία, που ενώ έχει κατατεθεί στην επιτροπή δεν την βρίσκω πουθενά για να δω τι γραφει... δυστυχώς δεν υπάρχει και το βίντεο της συνεδρίασης της 17/10 (3η συνεδρίαση στην επιτροπή) που θα μιλούσανε ο υπουργός και ο υφυπουργός πάνω στις τοποθετήσεις των εξωκοινοβουλευτικών φορέων που έγιναν στην 2η συνεδρίαση της 16/10. Η επόμενη συνεδρίαση είναι στις 24/10.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχώς δεν υπάρχει και το βίντεο της συνεδρίασης της 17/10 (3η συνεδρίαση στην επιτροπή) που θα μιλούσανε ο υπουργός και ο υφυπουργός πάνω στις τοποθετήσεις των εξωκοινοβουλευτικών φορέων που έγιναν στην 2η συνεδρίαση της 16/10. Η επόμενη συνεδρίαση είναι στις 24/10.

21/10/2013 21:10 - 22:00 Διαρκής Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων

Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση (17/10)

Κατηγορία: Κοινοβουλευτικό Έργο

Επεξεργασία και εξέταση του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Υγείας «Ρυθμίσεις Υπουργείου Υγείας και άλλες διατάξεις». (3η συνεδρίαση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit

ποστάρω εδώ το email που έστειλα στην εκπομπή του χατζηνικολάου. όποιος άλλος συνάδελφος θέλει μπορεί να στείλει κι αυτός.

Κύριε Χατζηνικολάου,

Ονομάζομαι Χ και είμαι Ειδικευόμενος Ακτινοδιαγνωστικής στο Γενικό Νοσοκομείο Ψ. Έχω ήδη ολοκληρώσει τα 2 χρόνια της εκπαίδευσής μου για την απόκτηση του τίτλου ειδικότητας της Ακτινοδιαγνωστικής, ενώ βρίσκομαι σε 6-μηνη παράταση λόγω έλλειψης άλλου συναδέλφου που θα έρθει στην θέση μου που παραμένει κενή. Στις 28/10/2013 θα ανοίξει η θέση μου για συνέχιση της εκπαίδευσής μου για τα υπόλοιπα 3 χρόνια (5 σύνολο) στο Νοσοκομείο Ζ.

Λόγω των πολλών κενών θέσεων στις λίστες αναμονής Ακτινοδιαγνωστικής ανά την Ελλάδα, είχα την τύχη να ξεκινήσω την ειδίκευσή μου λίγους μήνες μετά την ολοκλήρωση της στρατιωτικής μου θητείας, με αποτέλεσμα να μην έχω κάνει την υπηρεσία υπαίθρου (αγροτικό). Στο σχέδιο νόμου «Ρυθμίσεις Υπουργείου Υγείας και άλλες διατάξεις» που συζητείται αυτές τις ημέρες στην Διαρκή Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής, θα έρθει τροπολογία που καθιστά την υπηρεσία υπαίθρου υποχρεωτική για να χορηγηθεί ο τίτλος της ιατρικής ειδικότητας.

Με την τροπολογία αυτή εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι θα βρεθούμε να έχουμε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή μας για 5 και πλέον έτη, ανάλογα με την ειδικότητα, και να μην μπορούμε να δώσουμε τις τελικές εξετάσεις για την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας. Αντίθετα, θα πρέπει για 1 χρόνο (στην πράξη πάνω από 1,5 χρόνο) να απέχουμε από τη μελέτη του αντικειμένου μας και να χάσουμε την επαφή που είχαμε κατά τα 5 έτη της ειδικότητας. Το αποτέλεσμα θα είναι πολλοί «σχεδόν» ειδικοί ιατροί να βρεθούμε σε αγροτικά ιατρεία και να απολέσουμε την επιστημονική συνέχεια στα 30-35 μας χρόνια με οικογενειακές και άλλες υποχρεώσεις. Θα μας εγκλωβίσει έτσι σε μια κατάσταση εξαιρετικά δυσχερή για την καριέρα μας αλλά και την προσωπική μας ζωή. Το ανωτέρω πρόβλημα είναι ιδιαίτερα αισθητό στις εργαστηριακές ειδικότητες (ακτινοδιαγνωστική, παθολογοανατομία, κυτταρολογία κλπ) λόγω των πολλών κενών θέσεων εκπαίδευσης στα επαρχιακά νοσοκομεία, καθώς είχαμε τη δυνατότητα να ξεκινήσουμε αμέσως μετά την στρατιωτική μας θητεία.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα της υποστελέχωσης των αγροτικών ιατρείων θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί καλύτερα με την θέσπιση ισχυρών κινήτρων για τους συναδέλφους.

Θεωρώ ότι θα ήταν άδικο να αποκλειστούμε από τις εξετάσεις για τον τίτλο της ειδικότητας όλοι όσοι έχουμε ήδη ξεκινήσει την ειδικότητά μας, ή όσοι έχουνε πρόσφατα ολοκληρώσει την εκπαίδευση. Κάθε άλλο ενδεχόμενο θα ήταν καταστροφικό και θα μας εξωθούσε στην μετανάστευση.

Προτείνω η ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου να είναι προαπαιτούμενη για τον διορισμό σε θέση επικουρικού ιατρού ή επιμελητή σε δημόσιο νοσοκομείο και για την υπογραφή σύμβασης με τον ΕΟΠΠΥ, αλλά να αποσυνδεθεί από τις εξετάσεις και την χορήγηση του τίτλου της ιατρικής ειδικότητας.

Με τιμή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά στη 3η συνεδρίαση της επιτροπής που συνεδρίασε στις 17/10 δεν αναφέρθηκε κάτι καινουργίο/συγκεκριμένο σχετικά με το θεμα μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σε όλους.

Δεν μπορώ να βρώ ένα τρόπο αυτή τη στιγμή για να αντιδράσω ουσιαστικά παρά να πώ δύο λόγια σε αυτή την ιστοσελίδα ακόμα και αν ίσως δεν θα ωφελήσει σε τίποτε, αλλά εγώ θα τα πώ γιατί αισθάνομαι ταπεινωμένος σαν γιατρός ο οποίος μόλις τελειώνει την ειδικότητά του. Αισθάνομαι ταπεινωμένος στα 35 μου μετά από 18 σχεδόν ολόκληρα χρόνια προσπάθειας από τότε που μπήκα στη σχολή, για να μην πώ από τότε που μαθητής γυμνασίου αποφάσισα να προσπαθήσω να γίνω γιατρός. Και τι κατάφερα? Να μην έχω προσωπική ζωή παρά την Ιατρική και να ζώ σε μια χώρα που βλέπει τον γιατρό "σαν αλητάμπουρα που προσπαθεί να τα πάρει από το παράθυρο πίνοντας το αίμα του κοσμάκη".

Δεν είμαι καθηγητόπαιδο. Δεν είμαι πλουσιόπαιδο. Δεν γνωρίζω βουλευτές. Δεν είμαι παιδί γιατρών και ο πατέρας μου δε ζεί εδώ και μια 20ετία για να μπορέσω να πώ ότι κάποια βοήθεια θα έχω τελειώνοντας. Όλα πρέπει να τα κάνω μόνος μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Ξεκίνησα με χαρά στην Ιατρική σχολή το 1995 και τελείωσα το 2002. Δούλεψα εκτός Ιατρικής στα ενδιάμεσα της ειδικότητας και ναι, δεν έκανα αγροτικό από επιλογή, μη θέλοντας να έχω σχέση με το Δημόσιο γιατί όχι μόνο δεν πιστέυω σε αυτό, αλλά γιατί χρειαζόμουν να βγάζω πραγματικά χρήματα, όχι να ξοδεύω ένα δείγμα μισθού σε ένα νησί χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι για το σπίτι μου. Αρκετά με τις μετακινήσεις που μόνο σε έξοδα οδηγούν, στα οποία δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Πέρασα τα πάνδεινα με τις αναμονές τους, τους στρατούς και τα χωριστά κομμάτια ειδικότητας για τα οποία μόνο να περιμένεις μπορούσες.

Και τώρα, θα πρέπει να φύγω από το σπίτι μου πάλι για να μπορέσω να γράφω μια συνταγή στα 35+? Πότε θα μπορέσω δηλαδή να δουλέψω μόνος μου και να ζήσω στην πόλη μου που ακριβώς λόγω της Ιατρικής έχω στερηθεί? Γιατί σε όλες τις άλλες χώρες οι συνάδελφοί μου έχουν το αυτονόητο δικαίωμα του κάθε γιατρού να είναι γιατρός?

Απλά κοιτάζω αμήχανα όταν ο ιατρικός μου σύλλογος βγάζει ανούσιες ανακοινώσεις ενώ ένας υπουργός ο οποίος δεν έχει σχέση με το αντικείμενο της Υγείας καθεαυτής μεταχειρίζεται τον κλάδο μου σαν ένα οίκο ανοχής. Σήμερα είναι οι ειδικότητες, αύριο θα είναι οι ειδικοί. Αυτό είναι το πρόβλημα και μην μένουμε στην φαεινή αυτή ιδέα του υπουργείου. Κάποιο άλλο τρόπο θα βρούν να κάνουν το "κάθε ραχούλα και γιατρός" πράξη και με αυτούς.

Το να φτάσουν να παίζουν με τις ειδικότητες στο τέλος τους το θεωρώ εξευτελισμό του κλάδου μας. Και μόνο η σκέψη με γεμίζει με οργή και με κάνει να αισθάνομαι σαν πόρνη την οποία ο μαστρωπός της την άγει και την φέρει κατά το δοκούν, σαν ένα κομμάτι κρέας που ενώ έχει φτάσει στην σήψη πια, προσπαθεί ακόμα να πουλήσει.

Όσοι έχουν twitter ας το χρησιμοποιήσουν για να βομβαρδίσουν με το ερώτημα αυτό τον κύριο Χατζηνικολάου. Γιατί ίσως τα email χαθούν γιατί εν τέλει, είναι και ο ίδιος ένας καθώς πρέπει κύριος. Εμείς είμαστε απλά οι πόρνες τις οποίες όλοι προσπερνούν υποκριτικά. Είναι η πρώτη φορά από τότε που ξεκίνησα το ταξίδι αυτό - με χίλιες δυσκολίες - που σιχαίνομαι την Ιατρική. Τη σιχαίνομαι και κουράστηκα να τους δίνω ότι καλύτερο για να με αντιμετωπίζουν σαν ότι χειρότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σε όλους.

Δεν μπορώ να βρώ ένα τρόπο αυτή τη στιγμή για να αντιδράσω ουσιαστικά παρά να πώ δύο λόγια σε αυτή την ιστοσελίδα ακόμα και αν ίσως δεν θα ωφελήσει σε τίποτε, αλλά εγώ θα τα πώ γιατί αισθάνομαι ταπεινωμένος σαν γιατρός ο οποίος μόλις τελειώνει την ειδικότητά του. Αισθάνομαι ταπεινωμένος στα 35 μου μετά από 18 σχεδόν ολόκληρα χρόνια προσπάθειας από τότε που μπήκα στη σχολή, για να μην πώ από τότε που μαθητής γυμνασίου αποφάσισα να προσπαθήσω να γίνω γιατρός. Και τι κατάφερα? Να μην έχω προσωπική ζωή παρά την Ιατρική και να ζώ σε μια χώρα που βλέπει τον γιατρό "σαν αλητάμπουρα που προσπαθεί να τα πάρει από το παράθυρο πίνοντας το αίμα του κοσμάκη".

Δεν είμαι καθηγητόπαιδο. Δεν είμαι πλουσιόπαιδο. Δεν γνωρίζω βουλευτές. Δεν είμαι παιδί γιατρών και ο πατέρας μου δε ζεί εδώ και μια 20ετία για να μπορέσω να πώ ότι κάποια βοήθεια θα έχω τελειώνοντας. Όλα πρέπει να τα κάνω μόνος μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Ξεκίνησα με χαρά στην Ιατρική σχολή το 1995 και τελείωσα το 2002. Δούλεψα εκτός Ιατρικής στα ενδιάμεσα της ειδικότητας και ναι, δεν έκανα αγροτικό από επιλογή, μη θέλοντας να έχω σχέση με το Δημόσιο γιατί όχι μόνο δεν πιστέυω σε αυτό, αλλά γιατί χρειαζόμουν να βγάζω πραγματικά χρήματα, όχι να ξοδεύω ένα δείγμα μισθού σε ένα νησί χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι για το σπίτι μου. Αρκετά με τις μετακινήσεις που μόνο σε έξοδα οδηγούν, στα οποία δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Πέρασα τα πάνδεινα με τις αναμονές τους, τους στρατούς και τα χωριστά κομμάτια ειδικότητας για τα οποία μόνο να περιμένεις μπορούσες.

Και τώρα, θα πρέπει να φύγω από το σπίτι μου πάλι για να μπορέσω να γράφω μια συνταγή στα 35+? Πότε θα μπορέσω δηλαδή να δουλέψω μόνος μου και να ζήσω στην πόλη μου που ακριβώς λόγω της Ιατρικής έχω στερηθεί? Γιατί σε όλες τις άλλες χώρες οι συνάδελφοί μου έχουν το αυτονόητο δικαίωμα του κάθε γιατρού να είναι γιατρός?

Απλά κοιτάζω αμήχανα όταν ο ιατρικός μου σύλλογος βγάζει ανούσιες ανακοινώσεις ενώ ένας υπουργός ο οποίος δεν έχει σχέση με το αντικείμενο της Υγείας καθεαυτής μεταχειρίζεται τον κλάδο μου σαν ένα οίκο ανοχής. Σήμερα είναι οι ειδικότητες, αύριο θα είναι οι ειδικοί. Αυτό είναι το πρόβλημα και μην μένουμε στην φαεινή αυτή ιδέα του υπουργείου. Κάποιο άλλο τρόπο θα βρούν να κάνουν το "κάθε ραχούλα και γιατρός" πράξη και με αυτούς.

Το να φτάσουν να παίζουν με τις ειδικότητες στο τέλος τους το θεωρώ εξευτελισμό του κλάδου μας. Και μόνο η σκέψη με γεμίζει με οργή και με κάνει να αισθάνομαι σαν πόρνη την οποία ο μαστρωπός της την άγει και την φέρει κατά το δοκούν, σαν ένα κομμάτι κρέας που ενώ έχει φτάσει στην σήψη πια, προσπαθεί ακόμα να πουλήσει.

Όσοι έχουν twitter ας το χρησιμοποιήσουν για να βομβαρδίσουν με το ερώτημα αυτό τον κύριο Χατζηνικολάου. Γιατί ίσως τα email χαθούν γιατί εν τέλει, είναι και ο ίδιος ένας καθώς πρέπει κύριος. Εμείς είμαστε απλά οι πόρνες τις οποίες όλοι προσπερνούν υποκριτικά. Είναι η πρώτη φορά από τότε που ξεκίνησα το ταξίδι αυτό - με χίλιες δυσκολίες - που σιχαίνομαι την Ιατρική. Τη σιχαίνομαι και κουράστηκα να τους δίνω ότι καλύτερο για να με αντιμετωπίζουν σαν ότι χειρότερο.

Πολύ Βασίλης Καίλας ξεκίνησες, το εστρωσες λίγο στο τέλος.

Αυτό με το Χατζηνικολάου δεν το έπιασα, μαλλον έχω χάσει κάτι. Από πότε δίνει ο Χατζηνικολάου βήμα σε γιατρούς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη στιγμή βλέπω την ζωντανή εκπομπή του κυρίου Χατζηνικολάου με τον κύριο Γεώργιάδη στην τηλεόραση του Σταρ, ο οποίος θέτει διάφορα ερωτήματα μαζί με το κοινό του. Στην όποια περίπτωση, η ιστορία μου είναι πέρα για πέρα ακριβής και μπορείς να την κακοσχολιάσεις όσο επιθυμείς. Δεν έχω πρόβλημα. Ο Γεωργιάδης έχει κερδίσει το παιχνίδι μέχρι στιγμής αφού απλά λαϊκίζει και δεν έχει αντίλογο, χρησιμοποιώντας μισή αλήθεια και περισσότερη αναλήθεια. Και οι γιατροί που είναι εκεί, δεν βλέπω μέχρι στιγμής να λένε τίποτε ουσίας προς στιγμήν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααα οκ καταλαβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρό είχαμε να δούμε να ζωντανεύει το νήμα του αγροτικού. :)

Προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με το ΠΝΕΥΜΑ της ρύθμισης.

Δεν μπορεί να σε σπουδάζει το κράτος ΔΩΡΕΑΝ, να σε εκπαιδεύει ΕΜΜΙΣΘΑ και η αφεντιά σου να μην έχει καμμία υποχρέωση.

Δεν χάθηκε και ο κόσμος αν διακόψεις την σούπερ ουάου επιστημονική καριέρα σου για έναν χρόνο για να πας να προσφέρεις ιατρικές υπηρεσίες σε ένα ερημονήσι ή σε ένα ορεινό χωριό, στο οποίο θα ΠΕΘΑΝΕΙ κόσμος αν δεν υπάρχει γιατρός.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προύποθέσεις, που κανείς δεν αναφέρει:

- απαραίτητα κάποια κλινική εμπειρία.

Είναι βλακώδες να στέλνεις άρτι αποφοιτήσαντες.

- οπωσδήποτε περασμένο ATLS.

- επιτέλους ΤΗΛΕΪΑΤΡΙΚΗ.

Στο δικό μου άγονο τα μηχανήματα δούλεψαν για κανά χρόνο και μετά πετάχτηκαν.

Φυσικά το 2013 δεν χρειάζεσαι τηλεϊατρική. Υπάρχει το Skype.

Το ζήτημα όμως είναι να υποχρεώσεις κάποιο νοσοκομείο (με εφημερεύοντα ειδικό) να βοηθήσει.

Κάπου εγράφη ότι δεν μπορείς να δίνεις μεγάλους μισθούς σε αγροτικούς, έστω και άγονους, γιατί θα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερους στους Επιμελητές Γενικούς Iατρούς.

Ας μην κοροϊδεύομαστε.

Τα νησάκια (και κορφοβούνια) που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα επάνδρωσης ΔΕΝ είναι αυτά που πηγαίνουν οι Γενικοί Ιατροί, καθώς δεν είναι "αποδοτικά".

Ξέρουν που πάνε οι Γενικοί Ιατροί, βάζουν απ' έξω ταμπέλες "5€ η εξέταση" και συμπληρώνουν μια χαρά τον μισθό τους.

Αντίθετα στα άγονα, ο αγροτικός πρέπει να αρκεστεί στα... 800€ του Υπουργείου Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρό είχαμε να δούμε να ζωντανεύει το νήμα του αγροτικού. :)

Προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με το ΠΝΕΥΜΑ της ρύθμισης.

Δεν μπορεί να σε σπουδάζει το κράτος ΔΩΡΕΑΝ, να σε εκπαιδεύει ΕΜΜΙΣΘΑ και η αφεντιά σου να μην έχει καμμία υποχρέωση.

Δεν χάθηκε και ο κόσμος αν διακόψεις την σούπερ ουάου επιστημονική καριέρα σου για έναν χρόνο για να πας να προσφέρεις ιατρικές υπηρεσίες σε ένα ερημονήσι ή σε ένα ορεινό χωριό, στο οποίο θα ΠΕΘΑΝΕΙ κόσμος αν δεν υπάρχει γιατρός.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προύποθέσεις, που κανείς δεν αναφέρει:

- απαραίτητα κάποια κλινική εμπειρία.

Είναι βλακώδες να στέλνεις άρτι αποφοιτήσαντες.

- οπωσδήποτε περασμένο ATLS.

- επιτέλους ΤΗΛΕΪΑΤΡΙΚΗ.

Στο δικό μου άγονο τα μηχανήματα δούλεψαν για κανά χρόνο και μετά πετάχτηκαν.

Φυσικά το 2013 δεν χρειάζεσαι τηλεϊατρική. Υπάρχει το Skype.

Το ζήτημα όμως είναι να υποχρεώσεις κάποιο νοσοκομείο (με εφημερεύοντα ειδικό) να βοηθήσει.

Κάπου εγράφη ότι δεν μπορείς να δίνεις μεγάλους μισθούς σε αγροτικούς, έστω και άγονους, γιατί θα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερους στους Επιμελητές Γενικούς Iατρούς.

Ας μην κοροϊδεύομαστε.

Τα νησάκια (και κορφοβούνια) που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα επάνδρωσης ΔΕΝ είναι αυτά που πηγαίνουν οι Γενικοί Ιατροί, καθώς δεν είναι "αποδοτικά".

Ξέρουν που πάνε οι Γενικοί Ιατροί, βάζουν απ' έξω ταμπέλες "5€ η εξέταση" και συμπληρώνουν μια χαρά τον μισθό τους.

Αντίθετα στα άγονα, ο αγροτικός πρέπει να αρκεστεί στα... 800€ του Υπουργείου Υγείας

μα δεν διαφωνώ με το πνεύμα της τροπολογίας. διαφωνώ με τον τρόπου που πάει να εφαρμοστεί. θεωρώ ότι είναι λάθος να έχω φτάσει στις εξετάσεις ειδικότητας και να πρέπει να διακόψω για 1-1,5 χρόνο. άσε με να ολοκληρώσω την ειδικότητά μου και μετά ας πάω στο χωριό και στο βουνό και νησί και όπου αλλού. κι αν έχει και κανέναν υπέρηχο στο κέντρο υγείας να βοηθήσω και με το παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρό είχαμε να δούμε να ζωντανεύει το νήμα του αγροτικού. :)

Προσωπικά δεν είμαι αντίθετος με το ΠΝΕΥΜΑ της ρύθμισης.

Δεν μπορεί να σε σπουδάζει το κράτος ΔΩΡΕΑΝ, να σε εκπαιδεύει ΕΜΜΙΣΘΑ και η αφεντιά σου να μην έχει καμμία υποχρέωση.

Δεν χάθηκε και ο κόσμος αν διακόψεις την σούπερ ουάου επιστημονική καριέρα σου για έναν χρόνο για να πας να προσφέρεις ιατρικές υπηρεσίες σε ένα ερημονήσι ή σε ένα ορεινό χωριό, στο οποίο θα ΠΕΘΑΝΕΙ κόσμος αν δεν υπάρχει γιατρός.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προύποθέσεις, που κανείς δεν αναφέρει:

- απαραίτητα κάποια κλινική εμπειρία.

Είναι βλακώδες να στέλνεις άρτι αποφοιτήσαντες.

- οπωσδήποτε περασμένο ATLS.

- επιτέλους ΤΗΛΕΪΑΤΡΙΚΗ.

Στο δικό μου άγονο τα μηχανήματα δούλεψαν για κανά χρόνο και μετά πετάχτηκαν.

Φυσικά το 2013 δεν χρειάζεσαι τηλεϊατρική. Υπάρχει το Skype.

Το ζήτημα όμως είναι να υποχρεώσεις κάποιο νοσοκομείο (με εφημερεύοντα ειδικό) να βοηθήσει.

Κάπου εγράφη ότι δεν μπορείς να δίνεις μεγάλους μισθούς σε αγροτικούς, έστω και άγονους, γιατί θα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερους στους Επιμελητές Γενικούς Iατρούς.

Ας μην κοροϊδεύομαστε.

Τα νησάκια (και κορφοβούνια) που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα επάνδρωσης ΔΕΝ είναι αυτά που πηγαίνουν οι Γενικοί Ιατροί, καθώς δεν είναι "αποδοτικά".

Ξέρουν που πάνε οι Γενικοί Ιατροί, βάζουν απ' έξω ταμπέλες "5€ η εξέταση" και συμπληρώνουν μια χαρά τον μισθό τους.

Αντίθετα στα άγονα, ο αγροτικός πρέπει να αρκεστεί στα... 800€ του Υπουργείου Υγείας.

  1. Ο κοσμος δεν θα πεθανει επειδη υπαρχει δεν υπαρχει γιατρος, αλλα γιατι ο γιατρος δεν μπορει να κανει ουτως η αλλως τιποτε απο τη στιγμη που δεν υπαρχει επαρκής και κατάλληλος εξοπλισμος, ο οποίος φυσικά απαιτεί περισσότερες των ενός ειδικοτήτων (και όχι ανειδίκευτων ιατρών). Λυπάμαι που το λέω, αλλά η δυτική ιατρική στα ερημονήσια δεν μπορεί να εφαρμοστεί όπως σε ένα μεγαλύτερης συγκέντρωσης κέντρο. Οι άνθρωποι που ζουν στα ερημονήσια δεν μπορούν να εθελοτυφλούν, είναι άλλο να ζείς σε μια οργανωμένη πόλη και άλλο σε ένα ερημονήσι. Το κάθε ένα έχει διαφορετικούς κινδύνους αλλά και διαφορετικές απολαβές...
  2. Το ATLS δεν επαρκει ουτε τυπικα σε καλυπτει για το συνολο των πραγματων με τα οποια θα ερθεις σε επαφη και θα εισαι μονος σου και αν πιστευεις οτι επαρκει τοτε μαλλον ησουν τυχερος, ένας δικηγόρος μπορεί να σου το εξηγήσει.
  3. Ειναι αστειο να πιστευεις οτι το κοστος της εκπαιδευσης του γιατρου το εχει αναλαβει πληρως το κρατος.
  4. Είναι αστείο να πιστεύεις ότι μια μικρή κλινική εμπειρία σε ετοιμάζει ώστε να μπορείς να αναλάβεις μόνος σου τα πάντα σε ένα ερημονήσι.
  5. Ειναι αστείο να πιστεύεις ότι το Skype και τα συναφή αποτελούν τηλεϊατρική, ένας δικηγόρος μπορεί να σου το εξηγήσει.
  6. Το υποστηρίζον νοσοκομείο θα φροντίσει να έχεις αναλάβει πλήρως την ευθύνη για ότι στραβό συμβεί είτε το ξέρεις είτε όχι.
  7. Δεν είναι θέμα ανακοπής της όποιας καρριέρας αφού στην Ελλάδα δεν κάνεις καρριέρα στην Ιατρική, απλά ζείς μέσα από κάτι που είσαι ικανός να κάνεις.

Ο νόμος της υπηρεσίας υπαίθρου προέρχεται από την εποχή της επταετίας, όταν δεν γνωρίζαμε τίποτε ως κράτος για την ιατρική του 2013 και όλοι γινόντουσαν καλά χαρις στην "αντριβι με πετρελεου" ή με τα τάματα. Οι άνθρωποι δεν δέχονται πια τον θάνατο τόσο αβίαστα και έχουν δίκιο. Άρα ούτε αξίζουν να έχουν έναν ντιπ για ντιπ ηλίθιο απόφοιτο που νομίζει ότι μπορεί να κάνει τα πάντα γιατί έχει ανοήτες φιλοδοξίες ή έναν σχεδόν τελειωμένο ειδικό που δεν πρόκειται - ωστε να προστατευτεί - ούτε καν να τους ακουμπήσει ουσιαστικά γιατί έχει καταλάβει τι παίζει με ένα εθνικό σύστημα υγείας. Πρέπει να καλύπτονται τα ερημονήσια? Αν πρέπει, τότε να καλύπτονται σωστά και όχι με χουντικές νουθεσίες.

Λυπάμαι που τη βλέπεις την υπόθεση με αυτό τον τρόπο. Δεν λέω ότι έχεις άδικο (ώς προς τους ανθρώπους που αξίζουν νοσηλείας). Αλλά η υπηρεσία υπαίθρου είναι η λάθος λύση και δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο θα έπρεπε η όποια επιπλέον υποχρέωση του προς ειδίκευση ιατρού να λαμβάνει χώρα πριν την ειδίκευσή του με αυτό τον βίαιο τρόπο. Λυπάμαι για όποιον το βλέπει αλλιώς.

Τώρα άγγιξε το θέμα ο κύριος Λιβαδάς στην εκπομπή του Χατζηνικολάου και είπε ότι η πρόταση που έκανε η ομοσπονδ. ενώσεων νοσοκομειακών ιατρών ελλάδος ήταν να συνδεθεί η έναρξη της ειδικότητας με την υπηρεσία υπαίθρου. Ο Γεωργιάδης επέμενε ότι "το πρόβλημα το λύσαμε". Τι άραγε να σημαίνει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημαίνει πως έχει όπως πάντα προ - συμφωνηθεί ήδη. Εναρξη ληξη προ της ειδικότητας γενικά μικρό ενδιαφέρον έχει για ολους αυτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει αρχίσει να ξεφεύγει η συζήτηση στον Χατζηνικολάου... ο καθένας λέει τον πόνο του (όπως θα κάναμε και εμείς φυσικά... δεν με βγάζω από έξω). Το επίπεδο έχει αρχίσει να πέφτει και ο Άδωνις εξουδετέρωσε με πηγαίο χιούμορ την όποια παρατήρηση ήρθε στο προσκήνιο. Χειρίζεται τις σοφιστείες από τα γνωστά βιβλία που διατίθενται μέσω τηλεόρασης εξαιρετικά. Μιλάνε πολύ και του δίνουν χρόνο να αλλάξει το όποιο θέμα εύκολα αφού ξεχνούν και οι ίδιοι το σημείο από το οποίο ξεκίνησαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημαίνει πως έχει όπως πάντα προ - συμφωνηθεί ήδη. Εναρξη ληξη προ της ειδικότητας γενικά μικρό ενδιαφέρον έχει για ολους αυτους.

Ακριβως αυτο. Αρα το θεμα εχει κλεισει, αναιμακτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παρουμε υα πραγματα απο την αρχή.

1) Τι θέλει το κράτος (με τη λογική του ελληνικού κράτους)? Το κράτος θέλει γιατρο. Αρκει να έχεις πτυχιο, τίποτα άλλο δε το νοιάζει. Και στο επείγον (που είναι σπάνιο) η ευθύνη θα είναι του γιατρού - και όχι του κρατους που δεν ειχε γιατρο (αντιστοιχο του οπλίτη ιατρού στο στρατό)

2)Στο ΕΣΥ δεν έχει θεσεις. Το ΕΣΥ πεθανε. Αρα αν το κανουν υποχρεωτικό μόνο για αυτους που θελουν να κυνηγήσουν το ΕΣΥ είναι μια τρύπα στο νερό.

Επομένως με βάση τους σχεδιασμούς τους είναι ένα καλό σχέδιο.

Το γεγονός οτι θα πετάξει σχεδόν ειδικούς ( και υπερεξειδικευμένους απο το εξωτερικό) γιατρούς για ένα χρόνο μακρια απο γαστροσκοπήσεις, χειρουργεια, αγγε3ιογραφίες κτλ. δε τους νοιάζει. Οπως δε τους νοιάζει παθολογοανατόμος, μικροβιολόγος να κρατήσει ξανα στηθοσκόπιο.

Αν αναρωτιέστε γιατί - η απάντηση είναι απλή.

Γιατι ένας ακροδεξιός, γραφικός, βιβλιοπώλης - μπουμπούκος είναι υπουργός υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.