Jump to content

Υποχρεωτικό το αγροτικό (Ελευθεροτυπία)


drspiros

Recommended Posts

[....]

Το παραπάνω κειμενο διαγράφτηκε για λογους συντομίας.

Προφανως και καθε ΠΙ/ΚΥ δεν εχει ΚΑΙ επιμελητή ΚΑΙ ιατρο υπηρεσίας υπαίθρου. Καθε θέση καλύπτεται απο εναν.

Κατα τ'αλλα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες οτι το μέτρο είναι τραγικό και επικίνδυνο. Αλλά μπροστά στο πολιτικό κόστος του παππου που ψηφίζει δεξιά 50 χρόνια και θέλει τα φάρμακα και τα θέλει τώρα, τι σημασία έχουν όλα αυτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Last Reply

να θυμισω οτι και παλιοτερα το αγροτικο ηταν υποχρεωτικο για τη δηλωση ειδικοτητας και οτι ακομα και τωρα ειναι υποχρεωτικο για τον διορισμο στο ΕΣΥ (εκτος απο οσους μπηκαν στην ιατρικη εως το 1998 νομιζω)

προσωπικα δεν θεωρω παραλογη την επιστροφη του συγκεκριμενου μετρου (ΟΧΙ πριν τις εξετασεις ή για αναγνωριση τιτλου ειδικοτητας απο το εξωτερικο ΑΛΛΑ πριν την ειδικοτητα στην Ελλαδα) δεδομενου οτι το κρατος προκειμενου να σε προσλαβει και να σε πληρωνει για ειδικοτητα για 4-6 χρονια μπορει να σου ζητησει να εχεις καλυψει πριν καποιο αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να θυμισω οτι και παλιοτερα το αγροτικο ηταν υποχρεωτικο για τη δηλωση ειδικοτητας και οτι ακομα και τωρα ειναι υποχρεωτικο για τον διορισμο στο ΕΣΥ (εκτος απο οσους μπηκαν στην ιατρικη εως το 1998 νομιζω)

προσωπικα δεν θεωρω παραλογη την επιστροφη του συγκεκριμενου μετρου (ΟΧΙ πριν τις εξετασεις ή για αναγνωριση τιτλου ειδικοτητας απο το εξωτερικο ΑΛΛΑ πριν την ειδικοτητα στην Ελλαδα) δεδομενου οτι το κρατος προκειμενου να σε προσλαβει και να σε πληρωνει για ειδικοτητα για 4-6 χρονια μπορει να σου ζητησει να εχεις καλυψει πριν καποιο αγροτικο.

Σωστο. Ο τύπος δε θελει ομως μονο να πιασει την μικρή υποομάδα των αποφοιτων που δε θα έκαναν χαρτιά για αγροτικό, αλλα και όλους όσους δεν έχουν κάνει ήδη.

Είναι πολλά τα χωριά, Άρη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα δεν εχει βγει προσχεδιου νομου και καθεστε και ρωτατε αν στεκουν νομικα ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

αν καποιος ξερει ας μας και αν στεκει νομικα οτι πετανε οι γαιδαροι

Σ' αυτό πέφτεις έξω. Η πληροφορία δε διέρρευσε τυχαία. Κόβουν αντιδράσεις, βλέπουν το κράξιμο και αύριο μεθαύριο θα ακολουθήσει η διάψευση. Έτσι γίνεται πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άνθρωποι είναι για ξύλο και μετά απορούν γιατί ο κόσμος ψηφίζει ΧΑ.
Έχω τελειώσει ειδικότητα (εξωτερικό), είμαι ήδη επιμελητής στο εξωτερικό και ετοιμάζομαι να δώσω τις ελληνικές εξετάσεις τον Δεκέμβριο. Είμαι ήδη δηλωμένος κι έχει πρωτοκολληθεί η αίτηση μου. Δηλαδή τι; Θα μου πούνε ότι δεν έχω δικαίωμα να δώσω γιατί δεν έχω κάνει αγροτικό.
Δεν πιστεύω ότι θα ισχύσει αναδρομικά. Το πιθανότερο είναι να τσιμπήσει τους νέους δηλαδή αυτούς που τελείωσαν φέτος ή πέρυσι.

Πιστεύω επίσης ότι θα αργήσει να ψηφιστεί. Θυμάμαι πόσες τροπολογίες λέγανε ότι θα βγούνε για αύξηση θητείας στον στρατό και τελικά τίποτα δεν έγινε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

gpanos το πρόβλημα με τον ιατρικο κλάδο ξέρεις ποιο ειναι; οτι μας ενδιαφερει μόνο η πάρτη μας.

πχ. εσυ γράφτηκες στο φορουμ για να γραψεις ότι θίγεσαι, και αν τελικά δώσεις εξετάσεις δε θα σε ξαναδούμε ποτέ.

δε λεω οτι δεν εχεις δικιο, αλλά νταξει, φαντάσου να το κανανε όλοι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μια ακόμη φορά μας αντιμετωπίζουν σαν δεδομένους και αποχαυνωμένους επαγγελματίες. Είναι ντροπή να μας συμπεριφέρεται έτσι η κεντρική εξουσία. Δεν υπάρχει κανένας προγραμματισμός και καλούμαστε να μπαλώσουμε εμείς οι γιατροί τα στραβά του συστήματος Όπως κάνουμε άλλωστε και σε όλες τις βαθμίδες της εκπαιδευσης μας ( εδώ γελάμε) Πρέπει να αρχίσουμε να αντιδρούμε απέναντι σε ότι μας θίγει σαν ανθρώπους και σαν επαγγελματίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ SleepWalker.

Ας μην χαλάσουμε το νήμα με ποστ του τύπου "δεν ξέρεις τι έχω κάνει εγώ" και "εγώ έχω προσφέρει" κτλ κτλ.

Το αν εμένα με ενδιαφέρει η πάρτη μου ή όχι θα το κρίνουν οι συνεργάτες μου - συνάδελφοι στις 2 κλινικές της Ελλάδος και στις 2 κλινικές της Ελβετίας όπου δούλεψα και δουλεύω. Σίγουρα πάντως δεν φαίνεται από το ότι ειναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ.

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.

Alexouli: (Νομίζω ότι εμείς γνωριζόμαστε από ΑΠΘ - ΑΧΕΠΑ).

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορούν μέσα σε 1 μέρα να αλλάξουν τη ζωή μας. Θεωρώ ότι η τροπολογία θα ισχύσει για νέους γιατρούς που μόλις τελειώσαν ή δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ολα αυτα τα αγροτικα ειναι στη Μαυρη Λιστα, για να καλυφθουν..αυτες ειναι οι 2 μοναδικες λυσεις και ας τις λαβουν σοβαρα υποψη:

1. Τουλαχιστον διπλασιος μισθος και πληρωμενη στεγη (κοινοχρηστα-ΔΕΗ-νερο) και η 2η που αφορα μονο αντρες ειναι η εξης

2.Η θεση σε αγροτικα της μαυρης λιστας να προσφερει ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ (να θεωρειται ως εκπληρωθεισα δηλαδη)

Αυτα ειναι κινητρα, ολα τα αλλα ειναι απλως παπατζιλικια και αλχημειες της πλακας.

1. Συνάδελφε, ρεαλιστικά μιλώντας, δεν είναι δυνατόν να ζητάμε μισθό 1700 και 750 για εφημερίες σε ΠΙ και ΚΥ με προσέλευση 10 περιστατικών. Ευκταίο είναι, δίκαιο είναι για τις σπουδές και τις ευθύνες μας, αλλά ρεαλιστικό δυστυχώς ΔΕΝ είναι στην Ελλάδα του '13. Διότι αν δώσεις 2500 σε απόφοιτο της Σχολής, λογικά πρέπει να δώσεις 4500-5000 στον Γενικό Ιατρό Επιμελητή Α που έχει πιάσει μια αντίστοιχη θέση. Δεν βγαίνουνε τα κουκιά..

2. Αυτό με το Στρατό είναι άλλη μεγάλη συζήτηση. Θα αντέστρεφα την πρότασή σου: όποιος υπηρετήσει ως ιατρός σε μονάδα, ΣΤΕΠ ή ΣΝ, να "πρέπει" να κάνει μόνο 6 μήνες αγροτικό και να έχει επιπλέον μοριοδότηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Οχι_πια_ραμματα

Νομίζω ότι ο συνάδελφος akos δεν εννοουσε ακριβή νούμερα, αλλα ποιο πρέπει να είναι γενικά το πνεύμα με τα κίνητρα.

Και προφανώς ο γενικός πληθυσμός έχει μεγαλύτερη ανάγκη απο γιατρούς απο τον μέσο φανταρο με ίωση. Οπότε αυτό που προτεινει είναι πολύ πιο λογικό απο το αντίστροφο που λες.

Αλλα ξέχασα... ο ΕΣ (της Ελλάδος φρουρός) είναι εγγυητής της πατρίδος και θεμέλιος λίθος μπλα μπλα μπλα... emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμαιλ προς ιατρικό σύλλογο που έστειλα.:
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι χχχ, και ανήκω στον ιατρικό σας σύλλογο. Εργάζομαι στο νοσοκομείο χχχχχ. Έπεσε στην αντίληψή μου το εξής άρθρο:
και αφορά νόμο που θα επιβάλλει στους ιατρούς να επιτελέσουν το αγροτικό τους.Σε αντίθετη περίπτωση δε θα μπορούν να δώσουν εξετάσεις για ειδικότητα και να συνάψουν σύμβαση με ΕΟΠΥΥ.
Θεωρώ πως το μέτρο αυτό είναι αντισυνταγματικό καθώς παραβιάζει κατάφωρα τα εργασιακά δικαιώματα των ιατρών.
Δε νοείται η αναγκαστική εργασία με μισθούς πείνας , με επικίνδυνες και ανθυγιεινές συνθήκες. Είναι γνωστό τα βάρη που έρχονται να καλύψουν οι μη έχοντες κλινική εμπειρία αγροτικοί ιατροί: Υπάρχουν περιπτώσεις που αναγκάζονται να εφημερεύουν 30 μέρες το μήνα χωρίς φυσικά την ανάλογη αμοιβή σε κατάσταση ετοιμότητας σε διάφορα Π.Ι. Επιτελούν εφημερίες σε Γ.Ν-Κ.Υ χωρίς τη φυσική παρουσία ειδικού στο χώρο τον επειγόντων .
Για τα κενά των Π.Ι αντί της επιβολής καθεστώτος για την αντιμετώπιση της κατάστασης ,θα έπρεπε να δωθούν οικονομικά κίνητρα και καλύτερες συνθήκες ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
Ως μέλος του ιατρικού συλλογου Καλυμνου παρακαλώ για τις ενέργειες σας και την απάντησή σας.
Παρακαλώ τους συναδέλφους που διαφωνουν με το μέτρο, να στείλουν αναλογα μηνυματα στους ιατρικους συλλογους
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.........
και αφορά νόμο που θα επιβάλλει στους ιατρούς να επιτελέσουν το αγροτικό τους.Σε αντίθετη περίπτωση δε θα μπορούν να δώσουν εξετάσεις για ειδικότητα και να συνάψουν σύμβαση με ΕΟΠΥΥ.
Θεωρώ πως το μέτρο αυτό είναι αντισυνταγματικό καθώς παραβιάζει κατάφωρα τα εργασιακά δικαιώματα των ιατρών.
...................

κατι που θεωρουμε αδικο δεν ειναι και κατ"επεκταση αντισυνταγματικο. ας τα αφηνουμε αυτα στους νομικους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε κυριε υπουργε το κινητρο ειναι ειναι 1 και μοναδικο

ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ.

Που στελνεις ρε συ τον φουκαρα τον γιατρο με 700 ευρω σε νησια, σε αγονα, σε πλοια?

αλλα αφου δε σου βγαινουν τα κουκια... λες αποφασιζω και διαταζω να γινει υποχρεωτικο...

α ρε ξεφτιλα... α ρε χουντα που ζουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσον αφορά το νομικό κομμάτι, πρέπει να δούμε πρώτα τι θα κατατεθει. από κει και περα, δεν είναι εφικτό να ισχύσει για κάποιους, με τι κριτήριο? το πότε ξεκίνησε ειδικότητα? πότε τελείωσε τη σχολή? το μόνο σίγουρο για όλους ειναι το πότε θα τελειώσεις την εκπαίδευση για την ειδικότητα. αλλά είναι ΑΔΙΚΟ να μην μπορώ να δώσω εγώ, ενώ μπορεί η συνάδελφος που εκανε αγροτικό όταν εγώ υπηρετούσα στα σύνορα... (το ζήτημα δεν είναι προσωπικό, είναι συλλογικό. για πολλοστή φορά μας συμπεριφέρονται σαν κλάδο με την τακτική ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΩ... αδιαφορώντας για τις ζωές μας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν περιμενετε να γινει νομος και μετα να δειτε πως μπορουμε να αντιδρασουμε,χαιρετισματα...

το οτι ειναι αδικο για σενα και για καποιους αλλους,εχω την μικρηηηηηηηη πεποιθηση οτι δεν τους πολυενδιαφερει...δεν θαναι η πρωτη φορα εξαλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας,

Διάβασα αυτό το άρθρο στην Ελευθεροτυπία για το αγροτικό κ ως μέλος σας εχω να σας πω τα εξής:

1. Θεωρώ ότι η σκέψη αυτή -για χιλιοστή φορά- μας αντιμετωπίζει ως αντικείμενα που μπορεί να τα χρησιμοποιεί κατα το δοκούν για να ¨ κλείνει τρυπες¨.

2. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν τελειώσει ειδικότητα κ έχουν ξεκινήσει να εργάζονται χωρις να έχουν κάνει αγροτικό -κυρίως απο εργαστηριακές, με μικρότερες αναμονές, ειδικότητες. Σίγουρα αυτό δεν ειναι δίκαιο για άλλους συναδέλφους που τελείωσαν μαζί την Ιατρική-εννοώ μετά το 1998 που δεν τους πιάνει η τροπολογία για αναστολή της υποχρέωσης του αγροτικού.

3. Δεν πιστεύω να ειναι νόμιμο κ λογικό να μην μπορείς να εξεταστείς στην ειδικότητα που έχεις κάνει αν δεν κανεις αγροτικό. Άλλο πράγμα να μην μπορείς να εργαστεις στο δημόσιο.

4. Τόσα χρονια δημιούργησαν την αίσθηση σε εμάς τους γιατρούς (με τις αλλεπάλληλες τροπολογίες κ τα διάφορα δημοσιεύματα στον τύπο κα..) ότι η αναστολή της υποχρέωσης του αγροτικού γίνεται για να δουλέψουν οι γενικοί ιατροί. Τώρα πια -μετά τα 32-35 οι περισσότεροι- μας καλούν ως ανειδίκευτους ακόμα, να καθυστερήσουμε κι άλλο την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας για να δουλέψουμε κακοπληρωμένοι σε τρύπες του συστήματος. Αλλα βέβαια...με 900 ευρώ γιατρό με μεταπτυχιακό, διατριβή, ανακοινώσεις σε συνέδρια κ δέκα δημοσιεύσεις σε ξενόγλωσσα περιοδικά που θα βρει?!

5. Το λογικό θα ήταν να ίσχυε κάτι τέτοιο με μια προοπτική κάποιων ετών για να μπορούμε κι εμείς να κάνουμε τον οικογενειακό μας προγραμματισμό..πχ. Να ίσχυε για αυτούς που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα ειδικότητα ή για αυτούς που θα τελειώσουν φέτος ιατρική ή ακομα-ακομα για τους πρώτοετείς της Ιατρικής φέτος. Κάποτε να μπορέσουμε κι εμείς οι γιατροί να κάνουμε έναν οικογενειακό προγραμματισμό...Έλεος!

6. Για άλλη μια φορά δεν πρέπει να πούμε ...¨ δεν με ενδιαφερει εμένα , εγω εχω κάνει...¨ ή ¨Ετσι ήταν κ πιο παλιά...¨ . Ειναι εκνευριστικό να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει!

Σας παρακαλω για τις απαραίτητες ενέργειες όλων μας (νομική υπηρεσία ιατρικών Συλλόγων, ανακοινώσεις, κινητοποιηςη ΚΙΝΙ κλπ.) προκειμένου να προστατεύσουμε τη δυστυχώς εδώ κ πολλα χρονια χαμένη μας αξιοπρέπεια κ το χαμένο σεβασμό για τους γιατρούς!

Με εκτίμηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ξενος. Παρεμβαίνω επειδή είπες κάτι που δεν ισχύει. Δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε, καμμία διάκριση μεταξύ των ειδικοτήτων ως προς την υποχρέωση να κάνουν αγροτικό. Το μόνο που ίσχυε μέχρι πριν μια δεκαετία για τους παθολογοανατόμους, κυτταρολόγους κλπ ήταν η δυνατότητα να ξεκινήσουν ειδικότητα χωρίς αγροτικό, πράγμα που εκ των υστέρων ίσχυσε σε όλους. Και επαναλαμβάνω συχνά πυκνά στο φόρουμ ότι το αγροτικό ήταν και είναι υποχρεωτικό (και ποτέ δεν είχε πάψει να είναι) για όλους όσοι έχουν εγγραφεί στο Α' έτος των ιατρικών σχολών από το ακαδημαϊκό έτος 1999-2000 και έπειτα, ανεξαρτήτως ειδικότητας, και επιθυμούν να διοριστούν στο Δημόσιο. Και σύμφωνα με τους σχεδιασμούς του Αδώνιδος θα συνεχίσει να είναι υποχρεωτικό όχι μόνο για διορισμό στο Δημόσιο, αλλά επιπλέον για συνάψεις συμβάσεων με το ΕΟΠΥΥ, καθώς και για τις εξετάσεις λήψεως τίτλου ιατρικής ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.fpress.gr/oikonomia/item/12207-orgia-me-toys-misthoys-ton-eklekton-se-dimosio-deko

Μισθοί σκάνδαλο για «εκλεκτούς» σε Δημόσιο-ΔΕΚΟ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΡΗΤΗΣ Α.Ε.: ΠΕ: 2,734,92 ευρώ, ΤΕ: 2.480,07 ευρώ, ΔΕ: 1.927 ευρώ, ΥΕ: 1.522 ευρώ.
-ΘΕΜΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ Α.Ε.: ΠΕ: 2.394,46 ευρώ, ΤΕ: 1.906,12 ευρώ, ΔΕ: 1.619,88 ευρώ, ΥΕ: 1.416,49 ευρώ.
-ΟΣΚ ΑΕ: ΠΕ: 2.540,54 ευρώ, ΤΕ: 2.498,85 ευρώ, ΔΕ: 1.756,78 ευρώ, ΥΕ: 1.454 ευρώ
-ΔΕΠΑΝΟΜ: ΠΕ: 3.082,95 ευρώ, ΤΕ: 2.133,75 ευρώ, ΔΕ: 2.391ευρώ
-ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ: ΠΕ: 2.816,89 ευρώ, ΤΕ: 2.102,32 ευρώ, ΔΕ 1.793,16 ευρώ και ΥΕ: 1.587,62 ευρώ
-ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ: ΠΕ: 2.563,07 ευρώ, ΤΕ: 1.644,85 ευρώ, ΔΕ: 1.485,22 ευρώ και ΥΕ: 1.453,61 ευρώ.

τελικά,θα τα καταφέρετε... θέλει πολλή προσπάθεια για να κάνεις τον alexis πρωθυπουργό και τον κύριο στον κορυδαλλό αξιωματική αντιπολίτευση...

keep walking...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το παραπάνω link: "Ελληνικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών σπουδών Βενετίας, όπου ο μέσος μηνιαίος μισθός για τον διευθυντή είναι 7.161"

373593_200678426613318_2069065402_n.jpg

Και για να επανέλθουμε στο θέμα...

Το οτι παει να ξαναγίνει υποχρεωτικό το αγροτικό φαίνεται εδω και πολύ καιρό (βλ.: κλασσική σχετικη ερωτηση απο δημοσιογραφους στους τελευταίους (υφ)υπουργούς τι θα γινει με τα κενα ΠΙ, ΚΥ (το οποίο προφανώς και ειναι σοβαρό πρόβλημα), το τρολλάρισμα που ειχε πέσει πριν μερικούς μήνες "τζαμπα διακοπές... με δουλειά για γιατρους", αλλά και σχετικές δηλώσεις του βιβλιοπώλη) οπότε εγώ δεν θεωρώ πως υπάρχει περίπτωση να το αποφύγουμε.

Χωρις να έχω κάποια πληροφορήση εγώ εικάζω πως το αγροτικό θα ξαναγίνει υποχρεωτικό αλλά μονο για αυτούς που θα αποφοιτούν απο εδώ και μπρος (αντε ίσως και όσους δεν εχουν ξεκινησει ειδικότητα) γιατι έτσι:

α) γλιτώνουν αντιδράσεις αφου σε αυτή την περίπτωση οι μονοι που ουσιαστικά θα αντιδρούσαν θα ήταν το "ιατρικό φοιτητικό κινημα" που ήδη ειναι διασπασμένο και οι νεοι ιατροι που απο οτι εχω καταλαβει δεν εχουν ουτε καποιο ουσιαστικό οργανο εκπροσώπησης ουτε κάποιο μοχλο πίεσης.

β) κερδίζουν το οποιο πολιτικό κερδος aka "ο Υπουργός μας μας έφερε γιατρό στο χωριό!" "Κανένα χωριό χωρίς γιατρο!"

γ) συμφέρει οικονομικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορουμε να εικαζουμε οτι θελουμε,δικαιωμα μας ειναι

οπως τα βλεπω εγω τα πραγματα:

-ειτε περιμενουμε να δουμε τι ακριβως θα ψηφιστει και μετα βλεπουμε για πιθανες αντιδρασεις,με κινδυνο σε αυτην την περιπτωση να χαθει αλλη μια φορα πολυτιμος χρονος και να μας πιασουνε στον υπνο

-ειτε αρχιζουμε να κινητοποιουμαστε διοτι στη βραση κολλαει το σιδερο λενε

μπορει να αφορα ολους μας με την γενικοτερη εννοια οπως λετε μερικοι,αλλα κακα τα ψεμματα,καποιοι επηρεαζονται παρα πολυ και αμεσα και καποιοι πιο εμμεσα και μεσο-μακροπροθεσμα.

ηδη ειμαστε στην 3η σελιδα και το θεωρω πολυ θετικο που ολο και περισσοτεροι μπαινουνε στην συζητηση.

υ.γ. προς τον Dr.Tomy,ναι αναφερομουνα σε κατι που ισχυε παλαιοτερα και γιαυτο ακριβως που διευκρινησες μιλουσα κι εγω,αν και εχουνε περασει τα χρονια καλα θυμομουνα οτι κατι επαιζε τοτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βέβαια να μην ξεχνάμε ότι όλο αυτό αποτελεί φυσική συνέχεια της αλήστου μνήμης οδηγίας για δωρεάν καλοκαιρινές διακοπές στα νησιά σε γιατρούς που θα προσφέρουν δωρεάν τις ιατρικές τους υπηρεσίες (σου λέει, καλά το καλοκαίρι, το χειμώνα πώς θα βολέψω τις ελλείψεις;).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα (mad cow).

Συμφωνώ επίσης ότι πρέπει να αντιδράσουμε ΤΩΡΑ έστω με το γράμμα στους ιατρικούς συλλόγους που πρότεινε ο συνάδελφος πιο πάνω.

Προτείνω λίγη ψυχραιμία κυρίως σε όσους είναι μέσα στην ειδικότητα ή διαβάζουν, αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους (π.χ. φοιτητές που ετοιμάζονται να πάρουν πτυχίο και έχουν ίσως βρει θέση στο εξωτερικό). Όχι για κάποιο άλλο λόγο, αλλά κυρίως γιατί έχουμε που έχουμε τόσα προβλήματα ο καθένας (επαγγελματικά, προσωπικά, οικονομικά ενδεχομένως) ας μην τροφοδοτούμε τον εγκέφαλο με εξτρά βάρος.

Ας γυρίσουμε πίσω στο 2011. Διαβάστε ένα δημοσίευμα της εποχής

http://ellas2.wordpress.com/2011/04/18/%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD/

Με πόση σιγουριά αυτό το δημοσίευμα είχε αναγγείλει εξετάσεις για την εισαγωγή στην ειδικότητα τότε και μάλιστα δίνοντας και εκτίμηση του πότε θα ισχύσει;

Δεν έγινε τίποτα. Γιατί πολύ απλά δεν πέρασε. Θέλετε οι κινητοποιήσεις; Διέρρευσε, έκοψαν αντιδράσεις και το μετάνιωσαν; Πιθανόν...

Εκτίμηση μου είναι ότι θα αργήσει να περάσει η συγκεκριμένη τροπολογία και θα ισχύσει μάλλον για νέους πτυχιούχους. Κάπου διάβασα ότι το υποσχέθηκε στους δημάρχους των νησιών ο υφυπουργός. Μέχρι να κατατεθεί, να συζητηθεί, να ψηφιστεί και να εφαρμοστεί (ΦΕΚ) μπορεί να πάρει και πάνω από 6 μήνες. Μέχρι τότε μπορεί να αλλάξει η κυβέρνηση.

Σωστό το να αντιδράσουμε αλλά με ψυχραιμία.

Καλή Κυριακή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα το σκεπτικό είναι σαφές: Διώχνω έξω τους νέους γιατρούς, οι άλλοι ελπίζω ότι θα καλύψουν προβληματικές περιοχές (που δε θα γίνει), θα πω ναι έκανα ό,τι μπορούσα αλλά δε φτάνει, θα πεθάνουν μερικοί άνθρωποι για x,y,z λόγους, λιγότεροι κάτοικοι, λιγότερα έξοδα για μισθούς, συντάξεις, φάρμακα κλπ. :ph34r:emgreece

Μη γελιόμαστε, η Ελλάδα ΔΕ χρειάζεται γιατρούς, είμαστε ο περιούσιος λαός, μπορούμε να τους παραχωρήσουμε σε δευτεράντζες (νοοτροπία τυπικού Έλληνα πολιτικού).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα συμβουλευα τον αποτυχημενο πλασιε βιβλιων,να μαθαινε πρωτα τον μισθο που παιρνει ενας υποχρεος υπηρεσιας υπαιθρου και ποσους μηνες εφημεριες του χρωστουν και μετα να ανοιξει συζητηση για το πως θα γεμισει τις εκατονταδες κενες θεσεις στα κεντρα υγειας και στα περιφερειακα ιατρεια σε ολοκληρη την Ελλαδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.