Jump to content

Άμεση απορρόφηση εκπαιδευτικών σε μονάδες Υγείας...WAF!


Elpi

Recommended Posts

και επειδή μιλάμε για αμερικη να μη ξεχνάμε ότι εκεί δεν έχει σημασία τι γίνονται οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς...όλα τα κυβερνά το χρήμα. μόνο που η υγεία είναι αγαθό κ όχι μπίζνα αλλά αυτο είναι άλλη συζήτηση.

Ε πες τα ντε! Ακόμα θυμάμαι που μας τα κάναν ζέπελιν με το σουηδικό και το αμερικάνικο μοντέλο υγείας και το πόσο ωραίο είναι. Μόνο που είχαν ξεχάσει να μας πουν πως αν δεν το φυσάς το χρήμα πεθαίνεις από γρίπη.

Το Σουηδικό σύστημα υγείας δεν το γνωρίζω, το Αμερικανικό κανείς δεν είπε πως είναι καλό και πρέπει να το μιμηθούμε σαν σύστημα. Τον υψηλό επαγγελματισμό των Αμερικανών γιατρών πρέπει να μιμηθούμε και την εσωτερική οργάνωση των Κλινικών τους, όπου ο καθένας έχει το ρόλο του και τη θέση του.

Αυτό το λες εσυ Γιώργο. Γιατί οι "απο πάνω" αλλα λένε και κάνουν. Εχεις προσεξει πόσο έχουν ανέβει σε τζίρο οι ιδιωτικές ασφαλειες υγείας. Το αμερικάνικο μοντέλο σε όλο του το μεγαλείο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Να πάρω λοιπόν κι εγω την κιθάρα μου, να μαζέψω και όσους απομείναμε και να κάνω μια συναυλία να μαζέψω λεφτά για την κλινική μου. Κανένα πρόβλημα. Μα το θεό να το κάνω. Τι νομίζεις ότι θα μαζέψω? Και αυτα που θα μαζέψω πού να τα πρωτοδώσω? Οι Αγγλοι ειδικευόμενοι τα βασικά τα έχουν λυμένα Γιώργο και προσπαθούν για το κάτι παραπάνω. Δε νομίζω στα αγγλικά νοσοκομεία να σκέφτονται "δεν έχω γάντια/βαμβάκι/γάζες/οινόπνευμα". Οταν τα στοιχειώδη τα έχεις στάνταρ και όταν εισαι ευχαριστημένος (και πληρωμένος) από τη δουλειά σου τοτε ναι, θέλεις να κάνεις πράγματα για να κάνεις εσυ το κατι παραπάνω.

Έτσι και το κάνεις, εγώ είμαι μέσα μα την Παναγία να βοηθήσω σε ότι χρειασθείς. Ακόμα και το "μαγνήτη" για να έρθουν πολλά κοριτσάκια στη συναυλία μπορώ να κάνω ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πάρω λοιπόν κι εγω την κιθάρα μου, να μαζέψω και όσους απομείναμε και να κάνω μια συναυλία να μαζέψω λεφτά για την κλινική μου. Κανένα πρόβλημα. Μα το θεό να το κάνω. Τι νομίζεις ότι θα μαζέψω? Και αυτα που θα μαζέψω πού να τα πρωτοδώσω? Οι Αγγλοι ειδικευόμενοι τα βασικά τα έχουν λυμένα Γιώργο και προσπαθούν για το κάτι παραπάνω. Δε νομίζω στα αγγλικά νοσοκομεία να σκέφτονται "δεν έχω γάντια/βαμβάκι/γάζες/οινόπνευμα". Οταν τα στοιχειώδη τα έχεις στάνταρ και όταν εισαι ευχαριστημένος (και πληρωμένος) από τη δουλειά σου τοτε ναι, θέλεις να κάνεις πράγματα για να κάνεις εσυ το κατι παραπάνω.

Έτσι και το κάνεις, εγώ είμαι μέσα μα την Παναγία να βοηθήσω σε ότι χρειασθείς. Ακόμα και το "μαγνήτη" για να έρθουν πολλά κοριτσάκια στη συναυλία μπορώ να κάνω ;)

Ελα ρε Ρουβα? Θα το κάνεις αυτό για μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια τελικά δεν διαφωνουμε ο ένας με τον άλλο....αυτα που λέμε επαναλαμβάνω οτι δεν αφορουν το συστημα αλλά τη χρηματοδότησή του στο σύνολό του...όταν το λύσουμε αυτό τότε κοιτάμε κ τις λεπτομέρειες οργάνωσης κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπιδα αν θες μιλάμε και για το σύστημα υγείας αλλά η συζήτηση θα ξεφύγει......!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια τελικά δεν διαφωνουμε ο ένας με τον άλλο....αυτα που λέμε επαναλαμβάνω οτι δεν αφορουν το συστημα αλλά τη χρηματοδότησή του στο σύνολό του...όταν το λύσουμε αυτό τότε κοιτάμε κ τις λεπτομέρειες οργάνωσης κτλ.

Τι? Δε διαφωνούμε? Κριμαααααα.... Πα να βάλω τα γιαταγάνια στη θήκη. Τσάμπα τα ακόνιζα τόση ώρα. Αν και τον sjjggst τον βλέπω να φλερτάρει με τη λεπίδα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπιδα αν θες μιλάμε και για το σύστημα υγείας αλλά η συζήτηση θα ξεφύγει......!!!

Κοιτα, βασικά η συζήτηση εχει ξεφύγει από το αρχικό θεμα αλλά δεν είναι καθόλου κακό αυτο. Ίσα ίσα είναι πολύ χρήσιμο, τουλάχιστον για μενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα κοριτσάκια ήταν σχήμα λόγου. Για να ελαφρύνει το κλίμα. Ποιος χρειαζεται κοριτσάκια εξάλλου, ε? Λοιπόν τί λέγαμε? Α ναι.....η Σουηδία που λέτε παιδιά....:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα κοριτσάκια ήταν σχήμα λόγου. Για να ελαφρύνει το κλίμα. Ποιος χρειαζεται κοριτσάκια εξάλλου, ε? Λοιπόν τί λέγαμε? Α ναι.....η Σουηδία που λέτε παιδιά....:)

(εντελως μεταξυ μας τωρα, γιατρε μου τα ψάχνει ο κώλος σας λιγάκι)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας ξαναγυρίσω σε αυτο που λέγαμε.....το σύστημα το φτιάχνουν τελικά οι χρήστες του....οταν γυρίζεις να δεις τι γίνεται αυτη τα τρία χρόνια στην Ελλάδα αυτο επιβεβαιώνεται. το ίδιο συμβαίνει στο ΕΣΥ.....μέρος του ίδιου συστήματος και τώρα πάσχει απο τον ίδιο καρκίνο. αμ απο την άλλη...το ένα υπερταμείο και η κατάντια του που έχει γονατήσει τους πάντες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα κοριτσάκια ήταν σχήμα λόγου. Για να ελαφρύνει το κλίμα. Ποιος χρειαζεται κοριτσάκια εξάλλου, ε? Λοιπόν τί λέγαμε? Α ναι.....η Σουηδία που λέτε παιδιά.... :)

(εντελως μεταξυ μας τωρα, γιατρε μου τα ψάχνει ο κώλος σας λιγάκι)

Του το 'χω πει οτι ξύνεται στη γκλίτσα του τσομπάνι αλλά με λέει παράλογη. Οριστε, τωρα εχω και μαρτυρες :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας ξαναγυρίσω σε αυτο που λέγαμε.....το σύστημα το φτιάχνουν τελικά οι χρήστες του....οταν γυρίζεις να δεις τι γίνεται αυτη τα τρία χρόνια στην Ελλάδα αυτο επιβεβαιώνεται. το ίδιο συμβαίνει στο ΕΣΥ.....μέρος του ίδιου συστήματος και τώρα πάσχει απο τον ίδιο καρκίνο. αμ απο την άλλη...το ένα υπερταμείο και η κατάντια του που έχει γονατήσει τους πάντες!!!

Δυστυχώς όμως οι χρήστες είναι άχρηστοι. Και είναι άχρηστοι γιατι μεγαλώνουν μεσα σε ενα συστημα το οποίο το ίδιο ανακυκλώνεται και αρα ανακυκλώνονται κι αυτοι χωρις καμία βελτίωση.

Το ΕΣΥ ξεκίνησε στραβά από τη γέννηση του ακόμα. Γιατι δεν φτιάχτηκε για να εξυπηρετήσει την υγεία αλλα για να γίνει δεξαμενή βολεμένων όπως και όλο το δημόσιο άλλωστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, τέλος πάντων. Μια μινι-συναυλία θα ήταν πολύ ωραία ιδέα Ελπίδα και να την αφιερώνατε στη μνήμη του Κώστα. Θα τη στήριζαν και οι υπόλοιποι ειδικευόμενοι του Νοσοκομείου σας αλλά ίσως και Κλινικές από άλλα νοσοκομεία της πόλης και τελικά θα μπορούσατε να φτιάξετε κάτι πραγματικά φανταστικό αφού έτσι θα μαζεύατε πολύ περισσότερα χρήματα για να τιμήσετε το συνάδελφό σας και το όνειρό του για τους φοιτητές. Πραγματικά ωραία ιδέα. Αυτό θα έκαναν οι Άγγλοι Ελπίδα. Αυτό εννοώ μάτια μου, "ατομική πρωτοβουλία" που μπορεί να κάνει θαύματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλο αυτο και αλλο το "Τρεχω να μαζέψω λεφτά για να πάρω γάντια". Εχει διαφορά οσο να πεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλο αυτο και αλλο το "Τρεχω να μαζέψω λεφτά για να πάρω γάντια". Εχει διαφορά οσο να πεις!

Ναι, αλλά το σκέφτηκα όπως ήλθε στην κουβέντα. Κατι θα μείνει και για γάντια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά μάθαμε τελικά πόσοι καθηγητές θα καταλήξουν ¨βοηθοί¨ μας στα νοσοκομεία; το έχασα το θέμα....με το φόρτο εργασίας πριν κ μετά το δεκαπενταύγουστο ξέχασα και το όνομά μου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.