Jump to content

Άμεση απορρόφηση εκπαιδευτικών σε μονάδες Υγείας...WAF!


Elpi

Recommended Posts

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει αντικειμενικής αξιολόγησης ο οποιός όμως θέλει χρόνο και κυρίως τρόπο. Ο κάθε γιατρός πρέπει να ελέγχεται για τη δουλειά που προσφέρει...η επιτυχία των ιατρικών πράξεων και η αναγκαιότητα-αποτελεσματικότητα των κλινικοεργαστηριακών εξετάσεων που εκτελούνται για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι τα δύο κύρια στοιχεία ελέγχου για το καθένα απο εμάς. Όποιος έχει δουλέψει μόνος του καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοώ ακριβώς. Έπειτα όλα αυτα τα στοιχεία θα τοποθετούνται κεντρικά (εδώ χρειάζεται ο τρόπος) και να αξιολογούνται απο μια μεικτή επιτροπή/ επιστημονικό συμβούλιο διαμορφωμένο απο ιατρούς, λογιστή και δικαστικό (οι δύο τελευταίοι σε επικουρικό ρόλο). Όποιος απο τους επαγγελματίες δεν έχει ένα, προκαθορισμένο για κάθε ειδικότητα, βαθμό επιτυχίας θα υποχρεούται να ανακάμπτει σε εύλογο χρονικό διάστημα (στη νομική επιστήμη αυτό προσδιορίζεται απο 3 έως 6 μήνες) διαφορετικά θα απομακρύνεται. Όλα αυτά βέβαια απαιτούν τη πλήρη αυτονομία των νοσοκομείων όπου θα καλούνται να διαχειρίζονται μόνα τους τις θέσεις εργασίας και τις αμοιβές (σύστημα τύπου Ην. Βασίλειο). Αυτό όμως περί αλλαγής συστήματος υγείας ανήκει σε άλλο φόρουμ.

Εδώ όμως φτάνω και στο αλλά....για να μπορέσουν να συμβούν τα παραπάνω το βασικότερο απο όλα είναι να υπάρχει εθνικό δημόσιο και ιδιωτικό σύστημα ασφάλισης, υγειές και ακμαίο...χωρίς αυτό μπορούμε να συζητάμε 150 χρόνια να συγκρίνουμε όλα τα συστήματα κτλ και άκρη δε θα βγάζουμε. Όταν υπάρχει χρήμα υπάρχουν και τρόποι ελέγχου και αξιολόγησης και ότι θέλουμε και φανταζόμαστε. Αυτό πρέπει να είναι η μεγαλύτερη επιδίωξη μας: να φτιάξουμε την ασφάλισή μας να περιφρουρίσουμε απο την αρπαγή και τη λεηλασία τα δημόσια νοσοκομεία και τέλος το σπουδαιότερο να μη χάσουμε την ανθρωπιά μας....στη τελική πρέπει να τα κάνουμε πρώτα πρώτα για τους ανθρώπους που δεν έχουν τη δυνατότητα από μόνοι τους, οι οποίοι σήμερα είναι πολλοί ίσως οι περισσότεροι.

(κοινωνικό μήνυμα τέλος. ;) )

Briefly, η Κλινική μου τυγχάνει Πανεπιστημιακή και μια από τις μεγαλύτερες Κλινικές στην αντίστοιχη ειδικότητα σε όλη την Ευρώπη, έχοντας διπλάσια κρεββάτια και διπλάσιο όγκο ασθενών από την αντίστοιχη του Harvard. Είναι χωρισμένη με μοντέρνο και λειτουργικό τρόπο σε επιμέρους Units τα οποία τα δουλεύουν συγκεκριμένοι ιατροί αναλόγως προσόντων και εξειδίκευσης.

Έχω αναλάβει κάποια Units που ανταποκρίνονται στο MSc, το PhD και στα 3 fellowships που διαθέτω από διάφορες χώρες της Ευρώπης και ΗΠΑ. Μπορεί να δω το μήνα 300 ασθενείς σε αυτά τα Units και να γράψω 50 MRI για τους ασθενείς μου, την ώρα που ο μέσος αντίστοιχος ιατρός θα γράψει 0-1, και ολόκληρη η υπόλοιπη Κλινική μου 0-5. Ποια διαολο-επιτροπή θα έλθει να με κρίνει, με τί είδους κριτήρια, ποιος θα το κάνει αυτό ατομικά για όλους τους γιατρούς της Ελλάδας και πως θεωρείς πως αυτό που προτείνεις ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013. Που το είδες αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ?

Edit: Μπορείτε να με αφήσετε να κάνω σαν γιατρός τη δουλειά μου, που έμαθα πολύ καλά να κάνω τρώγοντας τα χρόνια μου από εδώ κι από εκεί? Αυτό μόνο ζητάω. Είναι πολύ?

Μάλλον δε με κατάλαβες τι θέλω να πω...δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να μπει αναγκαστικά όριο στις εξετάσεις πάσης φύσεως. Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να υπάρχει με απλά λόγια κλίμακα επιτυχίας-αποτυχίας σε κάθε περιστατικό και να συγκρίνεται πρώτα με το μέσο όρο της κλινικής και έπειτα με τον εθνικό μέσο όρο. Όποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του θα πρέπει να καλείται να έρθει στα ίσια του...αν το θές. Αν δε τα καταφέρει να φεύγει να μπεί ο επόμενος που μπορεί να είναι και καλύτερος.

Οκ, εδώ συμφωνούμε. Η αξιολόγηση όμως παραμένει δύσκολη εώς αδύνατη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παιδοκαρδιοχειρουργική του Harvard έκλεισε/σφραγίσθηκε/κλειδώθηκε/όλοι απολύθηκαν το 2011 μετά από 2 μόλις περιστατικά που εμφανισαν μτχ επιπλοκές από τον ίδιο χειρουργό και όλα τα περιστατικά διοχετευονται πια στο Children's της Βοστόνης. Κι αυτό οι Αμερικανοί "αξιολόγηση" το ονομάζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ παιδια διόρθωσα λίγο ποστ για βα γίνω περισσότερο κατανοητος. Τεσπα, και εγω θεωρώ ότι δε μπορει να γίνει κάτι απο τη στιγμή που δε παίζει να πέσουν φράγκα στην υγεία, με την ευρεία έννοια Υγεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Γιατί να κάνουμε δικό μας? Έχουμε διαφορετικές ανάγκες ή διαφορετικές δυνατότητες από τις Δυτικές Χώρες? Οι γιατροί μας έχουν χαμηλότερο IQ από το δικό τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παιδοκαρδιοχειρουργική του Harvard έκλεισε/σφραγίσθηκε/κλειδώθηκε/όλοι απολύθηκαν το 2011 μετά από 2 μόλις περιστατικά που εμφανισαν μτχ επιπλοκές από τον ίδιο χειρουργό και όλα τα περιστατικά διοχετευονται πια στο Children's της Βοστόνης. Κι αυτό οι Αμερικανοί "αξιολόγηση" το ονομάζουν.

Καλά έκανε και έκλεισε. Υπήρχε όμως το Chlildren's της Βοστόνης. Εδώ αν κλείσουν τα Νεογνά στο Ιπποκράτειο της Θεσσαλονίκης που καλύπτουν από Λάρισα μέχρι Έβρο τι θα γίνει? Που θα τα στέλνουμε? Δυο επιλογές υπάρχουν. Η Αθήνα που είναι στα 500 χιλιόμετρα ή τα Σκόπια. Η Βοστόνη πέφτει κομματάκι μακρυα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

elpi συμφωνώ και επαυξάνω. τα απανταχού αγγλοσαξωνικά συστήματα σε βάθος χρόνου απέτυχαν όλα...αυτά που κράτησε όλο το μείγμα ενωμένο ήταν η ασφάλειες....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Γιατί να κάνουμε δικό μας? Έχουμε διαφορετικές ανάγκες ή διαφορετικές δυνατότητες από τις Δυτικές Χώρες? Οι γιατροί μας έχουν χαμηλότερο IQ από το δικό τους?

Σαφώς έχουμε διαφορετικές ανάγκες ξεκινώντας από το είδος και το ύφος των περιστατικών που έχει να αντιμετωπίσει ο γιατρός στη Στοκχόλμη από το γιατρό στην Αθήνα.

Σαφώς και έχουμε διαφορετικές δυνατότητες ξεκινώντας από τα κονδύλια που δίνονται για την υγεία. Αλλιώς "δουλεύει" το σύστημα που εχει στη διάθεση του λεφτά σύμφωνα με τις ανάγκες του και αλλιώς ενα σύστημα υγείας υπο γενική και καθολική κατάρρευση.

Το IQ των Ελλήνων γιατρών, αυτη την εποχή, έχει εκτοξευθεί σε σύγκριση με τους Ευρωπαίους συναδέλφους. Όταν πρέπει να δουλέψεις υπό πρωτόγονες συνθήκες αναγκαστικά το ακονίζεις το ρημάδι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και επειδή μιλάμε για αμερικη να μη ξεχνάμε ότι εκεί δεν έχει σημασία τι γίνονται οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς...όλα τα κυβερνά το χρήμα. μόνο που η υγεία είναι αγαθό κ όχι μπίζνα αλλά αυτο είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Γιατί να κάνουμε δικό μας? Έχουμε διαφορετικές ανάγκες ή διαφορετικές δυνατότητες από τις Δυτικές Χώρες? Οι γιατροί μας έχουν χαμηλότερο IQ από το δικό τους?

Σαφώς έχουμε διαφορετικές ανάγκες ξεκινώντας από το είδος και το ύφος των περιστατικών που έχει να αντιμετωπίσει ο γιατρός στη Στοκχόλμη από το γιατρό στην Αθήνα.

Σαφώς και έχουμε διαφορετικές δυνατότητες ξεκινώντας από τα κονδύλια που δίνονται για την υγεία. Αλλιώς "δουλεύει" το σύστημα που εχει στη διάθεση του λεφτά σύμφωνα με τις ανάγκες του και αλλιώς ενα σύστημα υγείας υπο γενική και καθολική κατάρρευση.

Το IQ των Ελλήνων γιατρών, αυτη την εποχή, έχει εκτοξευθεί σε σύγκριση με τους Ευρωπαίους συναδέλφους. Όταν πρέπει να δουλέψεις υπό πρωτόγονες συνθήκες αναγκαστικά το ακονίζεις το ρημάδι.

Εκτός από το τελευταίο, στα υπόλοιπα διαφωνώ απολύτως. Ο τελευταίος ειδικευμένος της ειδικότητας μου στο Νοσοκομείο σου για το βιογραφικό του οποίου έχουμε συζητήσει κι εκπαιδευτηκε άριστα στο Λονδίνο σε σπουδαίο Τμήμα με καλούς Δασκάλους, δεν ξέρει δηλαδή πώς πρέπει να οργανωθεί αποτελεσματικά και λειτουργικά μια μοντέρνα Κλινική? Αφού δούλεψε σε μια τέτοια. Ας κάνει τουλάχιστον όσα δεν απαιτούν χρήματα και είναι πάρα πολλά ξέρεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι έλληνες και ειδικά αυτοιπου έχουν σπουδάσει Ελλάδα και ευρωπαικές χώρες πρώτης γραμμης είναι επιστημονικά απο τους καλύτερους, διότι γενικά υπάρχει νιονιό. αυτο που το τρώει είναι η ματαιοδοξία και ο συμβιβασμός. όσο για το σύστημα η Ελλάδα έχει στα χαρτιά ένα απο τα καλύτερα και λειτουργικότερα (αν και λίγο απαρχαιωμενο) συστήματα παγκοσμίος και η πρωτοτυπία του ήταν ότι υπήρξε προσβάσιμο απο όλους. Οι μόνοι που έμειναν στην απ´έξω ήταν οι άριστοι γιατροι διότι είτε απογοητεύτηκαν απο την ύπαρξη των πρασινοφρουρων που διόριζαν σε όλες τις θέσεις βύσματα και επιπλέον αυτά τα βύσματα είχαν μονιμότητα και ασυλία. Τελικά όσοι καλοί είτε αποχώρησαν είτε έμειναν και ¨προσαρμόστηκαν¨ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Γιατί να κάνουμε δικό μας? Έχουμε διαφορετικές ανάγκες ή διαφορετικές δυνατότητες από τις Δυτικές Χώρες? Οι γιατροί μας έχουν χαμηλότερο IQ από το δικό τους?

Σαφώς έχουμε διαφορετικές ανάγκες ξεκινώντας από το είδος και το ύφος των περιστατικών που έχει να αντιμετωπίσει ο γιατρός στη Στοκχόλμη από το γιατρό στην Αθήνα.

Σαφώς και έχουμε διαφορετικές δυνατότητες ξεκινώντας από τα κονδύλια που δίνονται για την υγεία. Αλλιώς "δουλεύει" το σύστημα που εχει στη διάθεση του λεφτά σύμφωνα με τις ανάγκες του και αλλιώς ενα σύστημα υγείας υπο γενική και καθολική κατάρρευση.

Το IQ των Ελλήνων γιατρών, αυτη την εποχή, έχει εκτοξευθεί σε σύγκριση με τους Ευρωπαίους συναδέλφους. Όταν πρέπει να δουλέψεις υπό πρωτόγονες συνθήκες αναγκαστικά το ακονίζεις το ρημάδι.

Εκτός από το τελευταίο, στα υπόλοιπα διαφωνώ απολύτως. Ο τελευταίος ειδικευμένος της ειδικότητας μου στο Νοσοκομείο σου για το βιογραφικό του οποίου έχουμε συζητήσει κι εκπαιδευτηκε άριστα στο Λονδίνο σε σπουδαίο Τμήμα με καλούς Δασκάλους, δεν ξέρει δηλαδή πώς πρέπει να οργανωθεί αποτελεσματικά και λειτουργικά μια μοντέρνα Κλινική? Αφού δούλεψε σε μια τέτοια. Ας κάνει τουλάχιστον όσα δεν απαιτούν χρήματα και είναι πάρα πολλά ξέρεις!

Αν καταλαβαίνω το πνεύμα όταν μιλάμε για λεφτα δεν εννοεί κανείς για κλινικές λουξ και τσοχατζοπουλικη χλιδα... τα χρήματα χρειάζονται για να παρέχεις υπηρεσίες υψηλου επιπέδου (λειτουργικά έξοδα και υλικά) και βέβαια να πληρώνεις καλά και δίκαια το προσωπικό σου που είναι εκεί για να παρέχει αυτες τις υπηρεσίες.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι έλληνες και ειδικά αυτοιπου έχουν σπουδάσει Ελλάδα και ευρωπαικές χώρες πρώτης γραμμης είναι επιστημονικά απο τους καλύτερους, διότι γενικά υπάρχει νιονιό. αυτο που το τρώει είναι η ματαιοδοξία και ο συμβιβασμός. όσο για το σύστημα η Ελλάδα έχει στα χαρτιά ένα απο τα καλύτερα και λειτουργικότερα (αν και λίγο απαρχαιωμενο) συστήματα παγκοσμίος και η πρωτοτυπία του ήταν ότι υπήρξε προσβάσιμο απο όλους. Οι μόνοι που έμειναν στην απ´έξω ήταν οι άριστοι γιατροι διότι είτε απογοητεύτηκαν απο την ύπαρξη των πρασινοφρουρων που διόριζαν σε όλες τις θέσεις βύσματα και επιπλέον αυτά τα βύσματα είχαν μονιμότητα και ασυλία. Τελικά όσοι καλοί είτε αποχώρησαν είτε έμειναν και ¨προσαρμόστηκαν¨ .

Σε αυτό έχεις δίκιο, δυστυχώς έτσι είναι. Τώρα επικρατεί επιτέλους Δικαιοσύνη όμως. Για 15-20 χρόνια δεν διορίζεται κανένας και είμαστε επιτέλους όλοι με ίσες πιθανότητες....0% δηλαδή :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωτάω λοιπόν. Πως αυτό που προτείνετε ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μια σύγχρονης Κλινικής του 2013? Που το είδατε αυτό σε Αγγλία ή ΗΠΑ? Σε αυτούς δεν θέλουμε/πρέπει να μοιάσουμε ή στις Κλινικές της Μοζαμβίκης?

Αυτό που σώνει και ντε πρέπει να μοιάσουμε σε κάποιον μου θυμίζει γιαγιάδες που σκυλοτρώγονται για το σε ποιόν θα μοιάσει το εγγόνι όταν μεγαλώσει :P

Να κάνουμε ένα σύστημα δικό μας, προσαρμοσμένο στις δικές μας ανάγκες, με βάση το δυναμικό και τις δυνατότητες που έχουμε? Ε?

Γιατί να κάνουμε δικό μας? Έχουμε διαφορετικές ανάγκες ή διαφορετικές δυνατότητες από τις Δυτικές Χώρες? Οι γιατροί μας έχουν χαμηλότερο IQ από το δικό τους?

Σαφώς έχουμε διαφορετικές ανάγκες ξεκινώντας από το είδος και το ύφος των περιστατικών που έχει να αντιμετωπίσει ο γιατρός στη Στοκχόλμη από το γιατρό στην Αθήνα.

Σαφώς και έχουμε διαφορετικές δυνατότητες ξεκινώντας από τα κονδύλια που δίνονται για την υγεία. Αλλιώς "δουλεύει" το σύστημα που εχει στη διάθεση του λεφτά σύμφωνα με τις ανάγκες του και αλλιώς ενα σύστημα υγείας υπο γενική και καθολική κατάρρευση.

Το IQ των Ελλήνων γιατρών, αυτη την εποχή, έχει εκτοξευθεί σε σύγκριση με τους Ευρωπαίους συναδέλφους. Όταν πρέπει να δουλέψεις υπό πρωτόγονες συνθήκες αναγκαστικά το ακονίζεις το ρημάδι.

Εκτός από το τελευταίο, στα υπόλοιπα διαφωνώ απολύτως. Ο τελευταίος ειδικευμένος της ειδικότητας μου στο Νοσοκομείο σου για το βιογραφικό του οποίου έχουμε συζητήσει κι εκπαιδευτηκε άριστα στο Λονδίνο σε σπουδαίο Τμήμα με καλούς Δασκάλους, δεν ξέρει δηλαδή πώς πρέπει να οργανωθεί αποτελεσματικά και λειτουργικά μια μοντέρνα Κλινική? Αφού δούλεψε σε μια τέτοια. Ας κάνει τουλάχιστον όσα δεν απαιτούν χρήματα και είναι πάρα πολλά ξέρεις!

Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω! δεν ειπε κανεις ότι δε μπορεί ή δεν ξέρει να οργανώσει μια κλινική. Να το κάνει, κι εγω μαζι του. Να το κάνει όμως λαμβάνοντας υπόψην τις ανάγκες και τα μέσα που διαθέτει εδω. Πως να το κάνουμε ρε Γιώργο, δε μπορείς φέρεις το αγγλικό σύστημα έτσι όπως έχει, να το βάλεις στο ελληνικό και να το τραβας για να ταιριάξει γιατί στο τέλος βλακειες θα κανεις. Ο άλλος ο παπάρας ήθελε να μας κάνει Σουηδία του Νότου. Γίναμε. Στις τιμές. Εκεί μια χαρά δούλεψε το μοντέλο. Για τους μισθούς προτιμήσαμε την Ουγκάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην Ελλάδα του σήμερα όλα αυτά δεν είναι αυτονόητα....δες λίγο τις αμοιβες.δες λιγο το μπάτζετ για υλικά. δες έπειτα πόσο πολυ έχει αυξηθεί ο όγκος δουλειάς στα δημόσια νοσοκομεια τα οποία λειτουργουν με ελάχιστο ειδικευμένο προσωπικο, πολυ λιγότερα αναλώσιμα και κακές συνθήκες υγειηνής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και επειδή μιλάμε για αμερικη να μη ξεχνάμε ότι εκεί δεν έχει σημασία τι γίνονται οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς...όλα τα κυβερνά το χρήμα. μόνο που η υγεία είναι αγαθό κ όχι μπίζνα αλλά αυτο είναι άλλη συζήτηση.

Ε πες τα ντε! Ακόμα θυμάμαι που μας τα κάναν ζέπελιν με το σουηδικό και το αμερικάνικο μοντέλο υγείας και το πόσο ωραίο είναι. Μόνο που είχαν ξεχάσει να μας πουν πως αν δεν το φυσάς το χρήμα πεθαίνεις από γρίπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

elpi μάλλον αναφερεσαι σε εμένα... αυτό λέω και εγώ...στα χαρτιά καλό σύστημα έχουμε...όλα τα άλλα πάνε στραβά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

elpi μάλλον αναφερεσαι σε εμένα... αυτό λέω και εγώ...στα χαρτιά καλό σύστημα έχουμε...όλα τα άλλα πάνε στραβά.

Το ίδιο πράγμα λέμε ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλεια, φτάνουμε στο σημείο που αρπαζόμαστε Ελπίδα, και πάντα για τον ίδιο λόγο. Ξέρεις πόσα events οργανώνουν κάθε χρόνο οι Άγγλοι ειδικευόμενοι για να μαζέψουν χρήματα για την Κλινική τους και για να αγοράσουν πραγματάκια που τους λείπουν και να κάνουν τη δουλειά τους ευκολότερη και καλύτερη? Ποδηλατοδρομίες, θεατρικές παραστάσεις, χορωδίες που τραγουδάνε στους δρόμους από πόρτα σε πόρτα, ραδιοφωνικές εκπομπές κι ένα σωρό άλλα πράγματα. Σύγκρινε τώρα με το ελληνικό "δεν μας δίνει λεφτά ο Διοικητής για ενδοσκοπιο, θα δούμε τον ασθενή όπως μπορούμε, κι αν μας φυγει και κανένας καρκίνος, τί να κάνουμε, δεν έχουμε τα μέσα." Οι Άγγλοι θα έβρισκαν τρόπο να μαζέψουν λεφτά και να το αγοράσουν μόνοι τους. Ατομική πρωτοβουλία λέγεται. Αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πάρω λοιπόν κι εγω την κιθάρα μου, να μαζέψω και όσους απομείναμε και να κάνω μια συναυλία να μαζέψω λεφτά για την κλινική μου. Κανένα πρόβλημα. Μα το θεό να το κάνω. Τι νομίζεις ότι θα μαζέψω? Και αυτα που θα μαζέψω πού να τα πρωτοδώσω? Οι Αγγλοι ειδικευόμενοι τα βασικά τα έχουν λυμένα Γιώργο και προσπαθούν για το κάτι παραπάνω. Δε νομίζω στα αγγλικά νοσοκομεία να σκέφτονται "δεν έχω γάντια/βαμβάκι/γάζες/οινόπνευμα". Οταν τα στοιχειώδη τα έχεις στάνταρ και όταν εισαι ευχαριστημένος (και πληρωμένος) από τη δουλειά σου τοτε ναι, θέλεις να κάνεις πράγματα για να κάνεις εσυ το κατι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλεια, φτάνουμε στο σημείο που αρπαζόμαστε Ελπίδα, και πάντα για τον ίδιο λόγο. Ξέρεις πόσα events οργανώνουν κάθε χρόνο οι Άγγλοι ειδικευόμενοι για να μαζέψουν χρήματα για την Κλινική τους και για να αγοράσουν πραγματάκια που τους λείπουν και να κάνουν τη δουλειά τους ευκολότερη και καλύτερη? Ποδηλατοδρομίες, θεατρικές παραστάσεις, χορωδίες που τραγουδάνε στους δρόμους από πόρτα σε πόρτα, ραδιοφωνικές εκπομπές κι ένα σωρό άλλα πράγματα. Σύγκρινε τώρα με το ελληνικό "δεν μας δίνει λεφτά ο Διοικητής για ενδοσκοπιο, θα δούμε τον ασθενή όπως μπορούμε, κι αν μας φυγει και κανένας καρκίνος, τί να κάνουμε, δεν έχουμε τα μέσα." Οι Άγγλοι θα έβρισκαν τρόπο να μαζέψουν λεφτά και να το αγοράσουν μόνοι τους. Ατομική πρωτοβουλία λέγεται. Αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας. Αυτά.

Συμφωνώ...αυτό στην Αγγλία συμβαίνει γιατι απο εκει ο ασθενής δε μπορεί να φύγει για απευθυνθεί σε κάποιον ¨καλύτερο¨. στην Ελλαδα μέχρι χθες αν δε σ΄αρεσε τράβαγες κ μια βόλτα μέχρι το νησί για καλύτερη αντιμετώπιση κ όλα πληρωμένα απο το ταμείο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και επειδή μιλάμε για αμερικη να μη ξεχνάμε ότι εκεί δεν έχει σημασία τι γίνονται οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς...όλα τα κυβερνά το χρήμα. μόνο που η υγεία είναι αγαθό κ όχι μπίζνα αλλά αυτο είναι άλλη συζήτηση.

Ε πες τα ντε! Ακόμα θυμάμαι που μας τα κάναν ζέπελιν με το σουηδικό και το αμερικάνικο μοντέλο υγείας και το πόσο ωραίο είναι. Μόνο που είχαν ξεχάσει να μας πουν πως αν δεν το φυσάς το χρήμα πεθαίνεις από γρίπη.

Το Σουηδικό σύστημα υγείας δεν το γνωρίζω, το Αμερικανικό κανείς δεν είπε πως είναι καλό και πρέπει να το μιμηθούμε σαν σύστημα. Τον υψηλό επαγγελματισμό των Αμερικανών γιατρών πρέπει να μιμηθούμε και την εσωτερική οργάνωση των Κλινικών τους, όπου ο καθένας έχει το ρόλο του και τη θέση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν μιλας για "ατομική πρωτοβουλία" ακούω μες το κεφάλι τις συνάψεις μια μια να αυτοκτονούν ουρλιάζοντας. Μα μιλάς σοβαρα τώρα? Ποια ατομική πρωτοβουλία όταν ο άλλος εχει να πληρωθεί 4 μήνες? Εδω ψάχνει τρόπο να βρει να πληρώσει το νοίκι του κι εγω θα του πω ελα να πάμε να βρούμε λεφτα για την κλινική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και επειδή μιλάμε για αμερικη να μη ξεχνάμε ότι εκεί δεν έχει σημασία τι γίνονται οι εργαζόμενοι και οι ασθενείς...όλα τα κυβερνά το χρήμα. μόνο που η υγεία είναι αγαθό κ όχι μπίζνα αλλά αυτο είναι άλλη συζήτηση.

Ε πες τα ντε! Ακόμα θυμάμαι που μας τα κάναν ζέπελιν με το σουηδικό και το αμερικάνικο μοντέλο υγείας και το πόσο ωραίο είναι. Μόνο που είχαν ξεχάσει να μας πουν πως αν δεν το φυσάς το χρήμα πεθαίνεις από γρίπη.

Το Σουηδικό σύστημα υγείας δεν το γνωρίζω, το Αμερικανικό κανείς δεν είπε πως είναι καλό και πρέπει να το μιμηθούμε σαν σύστημα. Τον υψηλό επαγγελματισμό των Αμερικανών γιατρών πρέπει να μιμηθούμε και την εσωτερική οργάνωση των Κλινικών τους, όπου ο καθένας έχει το ρόλο του και τη θέση του.

συμφωνω απεριόριστα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.