Jump to content

Μεταναστεύουν στη Γερμανία οι γιατροί


Recommended Posts

Ναι,απλά οι Αμερικανοί είναι πουριτανοί και η προσωπική σου ζωή παίζει ρόλο εκεί.Στην Αμερική έχεις την αίσθηση του γρήγορα κυλιόμενου πλούτου βλέπεις τη ροή και λες κάποια στιγμή για ένα διάστημα θα έρθουν σε εμένα.Στην Ευρώπη με τίποτα δεν υπάρχουν αυτές οι δομές και έτσι δεν έχεις αυτή την ψευδαίσθηση.Οι Αμερικανοί προφανώς βλέπουν τον εαυτό τους δυνάμει πλούσιο ενώ οι Ευρωπαίοι εγκλωβισμένο σε μια σταθερή κατάσταση.Αυτό μάλλον δημιουργεί και μια αισιοδοξία στους Αμερικανούς δεν έχουν τις ελεεινές μίζερες εκφράσεις που έχουν συχνά οι Γερμανοί και συνέχεια χαμογελάνε.

Οι διαφορές στο μισθολόγιο των γιατρών πηγάζουν εκ του καπιταλιστικού χαρακτήρα της οικονομίας και της υγείας στις ΗΠΑ.Ο χαρακτήρας αυτός έχει καθορίσει την αμοιβή του γιατρού στο 35-40% της αξίας που παράγει.Αν δηλαδή οι υπηρεσίες σου κοστολογούνται 10000 δολλάρια παίρνεις κάπου 4000 δολλάρια.Αυτές οι αναλογίες είναι εξωφρενικές για την Ευρώπη όπου ο γιατρός περιορίζεται στο 15% της αξίας που παράγει.Αυτό γίνεται για να συμπιεσθεί το κόστος και να γίνει εφικτό το σοσιαλιστικό μοντέλο.Για αυτό πάρα πολλοί Αμερικανοί διαμαρτύρονται για το κόστος της υγείας στην Αμερική ενώ είναι καθαρά αυτό που έχουν επιβάλει οι νόμοι της αγοράς χωρίς άνωθεν παρέμβαση.Υπάρχει βέβαια και εκεί κάποια συμπίεση(άλλου χαρακτήρα στην κατεύθυνση περιορισμού της ζήτησης) αλλιώς το 25% του ΑΕΠ θα πήγαινε στην υγεία.

Η άλλη αιτία που οι μισθοί των γιατρών είναι τόσο υψηλοί στις ΗΠΑ είναι ο τεράστιος δανεισμός της χώρας.Δηλαδή ο Αμερικανός αμοίβεται τουλάχιστον πάνω από 30% αυτού που πραγματικά αξίζει λόγω του υπερβολικού δανεισμού(ό,τι συνέβαινε και στην Ελλάδα).Αντίθετα του Γερμανού του παίρνουν ένα κομμάτι από αυτά που παράγει για να στηρίξει τις οικονομίες του Νότου δηλαδή ενώ ο Αμερικανός κερδίζει 30% πάνω ο Γερμανός χάνει 20% κάτω.Φυσικά υπάρχει μια δυσανασχέτηση αλλά ως εκεί γιατί υπάρχουν γενικότερα συμφέροντα(βιομηχανίας,τραπεζών,διεθνής κατάσταση) και όλοι κάνουν μόκο.Αν και μερικοί αν τα πάρουν ξεσπάνε και φωνάζουν οτι τους τρέφουν όλους από το Νότο μέχρι τους Εβραίους κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Last Reply

Τα πραγματα ειναι απλα.Τα καλυτερα συστηματα για τους πολιτες-ασθενεις βρισκονται στην Ευρωπη.Καθε χρονο ολες οι λιστες βγαζουν στην κορυφη τη Γαλλια,τις σκανδιναβικες κτλ και κατω απο τη 10αδα την Αμερικη,στην οποια μεγαλο τμημα πληθυσμου υποφερει.

Το καλυτερο ομως συστημα για τους γιατρους,ειναι το αμερικανικο ξεκαθαρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αμερική παίζει σύστημα επιλογής.Η ασφάλιση δεν είναι για όλους υποχρεωτική.Ετσι πολλοί προτιμούν να μείνουν ανασφάλιστοι.Είναι σα να λες γιατί να πληρώνω σαν ηλίθιος 400 ευρώ το μήνα για ασφάλεια υγείας αφού είμαι άτρωτος δε θα μου συμβεί τίποτα;Ας πληρώσει ο χοντρός,ο καπνιστής,ο διαβητικός,ο καχεκτικός αυτός που έχει αυξημένο κίνδυνο.Χαζός είμαι να πληρώνω ασφάλιστρα για να περιθάλπονται οι άλλοι;Γιατί όντως με τα ασφάλιστρα που πληρώνεις εσύ περιθάλπονται αυτοί που έχουν ανάγκη.

Στην Ευρώπη αντίθετα η ασφάλιση είναι υποχρεωτική θες δε θες θα τα σκάσεις.Ετσι είναι το κοινωνικό κράτος.Οπότε όταν ο Αμερικανός που προτίμησε να ρισκάρει και έμεινε ανασφάλιστος πάθει κάτι και πρέπει να πληρώσει τεράστια ποσά προφανώς σκούζει.Το ίδιο και ο Ευρωπαίος που πληρώνει συνεχώς για τους άλλους και του μένουν ψίχουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τα γράφω όπως είναι.Λες ο άλλος να σου γράψει οτι ο μέσος εισοδηματίας στην Αμερική επιλέγει εθελοντικά να μην ασφαλιστεί γιατί έτσι θέλει;Δεν πρόκειται να το γράψει.Είναι αλήθεια απλά δεν θα το γράψει γιατί δεν ταιριάζει στο δικό του πλαίσιο.Θα σου πει όμως την ιστορία του τύπου που τον κλώτσησαν από τα επείγοντα γιατί δεν είχε ασφάλεια και δεν είχε να πληρώσει.(αφού τα είχε φάει εκκουσίως αντί να τα δώσει σε ασφάλιστρα).

Δηλαδή άμα σου λέγανε αντί ρε κορόιδο να πληρώνεις 500 ευρώ το μήνα ασφάλεια υγείας και να περιθάλπονται οι ανάπηροι με δικά σου έξοδα γιατί δεν τα τσεπώνεις καλύτερα και άμα σου τύχει κάτι τα σκας,σίγουρα πολλοί Ελληνες θα απαντούσαν θετικά και θα απέρριπταν την ασφάλιση.

Αντίθετα οι άνεργοι,άστεγοι κτλ στην Αμερική έχουν ασφάλιση για αυτούς όντως προννοεί το κράτος γιατί καταννοεί την κατάσταση.Δεν προννοεί για αυτούς που απορρίπτουν την ασφάλιση με δικό τους ρίσκο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Κανενας δεν εχει πεταχτει ποτε εκτος επειγοντων, οτι ασφαλιση και να εχει (η να μην εχει). Αν κινδυνευεις το νοσοκομειο ειναι υποχρεωμενο νομικα να σε βοηθησει και μετα να σου στειλει το λογαριασμο στο σπιτι, και βρες τα μετα, πληρωσε, βαρα πτωχευση, ανοιξε πιστωτικες, οτι γουσταρεις. Επισης με το 90% της αμπελοφιλοσοφιας σου για Αμερικη και Ευρωπη διαφωνω καθετα, η Αμερικη ειναι μια χωρα 300 εκατομμυριων ανθρωπων που περιλαμβανει αντιθετα ακρα ειδους lifestyle, δουλειας κτλ. Αμα ζεις σε κανα χωριο στην Alabama θα ειναι πουριτανοι, αμα πας δυτικα δεν θα ασχοληθει κανεις μαζι σου οτι παλαβομαρα και να κανεις και στη Νεα Υορκη μπορεις αμα θελεις να φορεσεις κεραιες και φτερα, να κανεις την πεταλουδα και παλι να ερχονται ασθενεις. Αφοριστικες δηλωσεις για ολοκληρες ηπειρους που μπορεις να βρεις τα παντα εξυπηρετουν μονο αν σ'αρεσει ο ηχος της φωνης σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί τσίμα-τσίμα ;

Ακόμα και ένας ειδικεύομενος φθάνει (μισθός +εφημερίες) 3 χιλιάρικα, ενώ ειδικεύομενοι χειρουργικών ειδικοτήτων φθάνουν και τα 4 (πεθαίνοντας στην δουλειά φυσικά).

Πόσα θέλεις για να περάσεις (νοίκι-κοινόχρηστα-φαγητό), πάνω από 1500€ ; Παραμένει ένα σοβαρό (για τα ελληνικά δεδομένα) ποσό για αποταμίευση ή γούστα.

Στην Ελλάδα, ακόμα και με τους γονείς σου να ζεις, δεν σου μένουν με την καμμία τόσα χρήματα στην άκρη κάθε μήνα.

Να μην μιλήσω για ζευγάρια γιατρών που γνωρίζω, που αποταμιεύουν ένα αξιοσέβαστο ποσό κάθε μήνα.

λοιπον...

για να τελειωνουμε με τους μύθους περί ποιότητας ζωής...και με το ταμπου οπου κανενας δε λεει ποσα παίρνει... σημερα πληρωθήκαμε.

εχω τη μηνιαία εκκαθάριση μπροστά μου.

ειμαι σε ψηλό μεν μισθολογικο κλιμακιο (gehaltstufe 5, δηλ. 5ο έτος ειδικότητας) αλλά είμαι και στην πιο υψηλή κλίμακα φορολόγησης (steuerklasse 1).

4206ευρώ με 4 24ωρες εφημεριες το μηνα (3 καθημερινες και 1 σαββατο) και δουλεια ΑΥΣΤΗΡΑ 8ωρη, χωρις υπερωρίες δηλαδή. στις εφημερίες κοιμάμαι σχεδόν πάντα 12-7, δηλαδή 7ωρο γεμάτο.

(δε βαζω τα παραπλευρα έσοδα, αν θελετε όμως τα συζητάμε). η ετήσια εκκαθάριση πέρυσι που δουλευα ολο το χρονο (αλλά έκανα μόνο 7μηνες εφημεριες) ξεπέρασε τα 48.000ευρώ.

Κανονικη αδεια εχω 30μερες/χρόνο.

για ενα 3αρι πληρώνω 450ευρώ και βγαινω τουλαχιστον 10μερες το μηνα μεχρι τις 12-1 το βράδυ. τρώγω από το 2006 (δηλ. απο όταν ημουνα στην Ελλαδα) ΚΑΘΕ μερα έξω (οποτε δεν ειμαι σπιτι-δουλεια δουλεια-σπιτι). Στην Ελλάδα είχα ένα Peugeot 206 και εδώ εχω ενα BMW X3 πετρέλαιο. Το πεζό έκαιγε 6λιτρα/100χλμ, με 1,7ευρω το λιτρο, και το Χ3 καίει 7,2λ/100χλμ και το λίτρο κάνει 1,29ευρώ.

για ρίχτε τα και σεις οι υπόλοιποι. τα βασικά τουλάχιστον...

π.χ. για μια να μου πει ενας που κανει 4 εφημεριες στην Ελλαδα ποσα παιρνει και ποσα πληρωνει ενοίκιο. και μόλις τα πείτε θα πιάσουμε το logbook...εκτός αν θέλετε να συζητήσουμε για τις συνθήκες εργασίας...

Μην κανουμε λοιπον αστοχες συγκρίσεις. Και μην απαξιώνουμε ενα σύστημα το οποίο μπορεί μεν να γίνει καλύτερο, είναι ομως ήδη πολυ καλό. Και πλιζ μην ακουω για Ελλαδα. Πλιζ.

Φαντάζομαι αυτα είναι καθαρά ετσι? Στο χερι που λέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που λέει ο Νυκτοπερπατητής ισχύουν.

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις ειδικεύομενων χειρουργικών ειδικοτήτων που καθαρίζουν γύρω στα 4 χιλιάρικα τον μήνα.

Μιλάμε, φυσικά, για πολλή δουλειά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά, οι τιμές αποζημίωσης στην Ελλάδα (μικτές απολαβές).

Βασικός μισθός 1007

Επίδομα νοσοκομειακής απασχόλησης 190

Επίδομα βιβλιοθήκης 123

Με 1 έτος προϋπηρεσία στο ΕΣΥ 4% επί του βασικού χρονοεπίδομα, με 3 έτη 8%, με 6 έτη 12%, κ.ο.κ.

Στις εφημερίες οι κρατήσεις (εφορία, ασφάλεια, κ.λπ.) είναι γύρω στο 35%.

Καθημερινή 106,95

Σάββατο 141,99

Κυριακή 153,21

Αργία προς αργία 158,64

Καθημ. προς αργία 112,38

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/24987-ieoeieuaei-aaeaeeeaaouiaaiui-eaonthi-adhu-112009/?p=434771

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.