Jump to content

ΠΕΡΙ ΒΙΑΣ


iceman

Recommended Posts

Κουίζ: Τι έσβησε με το Photoshop η ΕΛΑΣ;

22:56, 02 Φεβ 2013 | tvxsteam tvxs.gr/node/118652

print.png mail.jpg

118652-ast2.jpg

Εμφανή είναι τα
σημάδια παραποίησης των φωτογραφιών
που έδωσε στη δημοσιότητα η ΕΛΑΣ, με τους
Κρύβουν τα χέρια αστυνομικών που τους ανάγκασαν να ποζάρουν στο φακό ή κάτι άλλο; Αυτό που δεν κρύβεται είναι το άρπα κόλλα και οι μώλωπες.

Στην πρώτη(αριστερά και δεξιά από το πρόσωπο) και τη δεύτερη φωτογραφία (στον λαιμό),είναι εμφανή τα σημάδια γόμας photoshop. Πιθανώς να έχουν σβηστεί τα χέρια των αστυνομικών που κρατούσαν το κεφάλι των συλληφθέντων για να φωτογραφηθούν. Στην τρίτη, το κόκκινο δεν είναι μπλουζάκι ενώ στην τέταρτη κάποιος έχει επεκτείνει άγαρμπα το φρύδι στο (χτυπημένο) μάτι.

Υπάρχει τέλος και ένα ερώτημα: τόσες φορές έχει καταδικαστεί η Ελλάδα για κακοποίηση και βασανισμούς κρατουμένων. Δεν ενδιαφέρει καθόλου αυτό τον κ. Δένδια; (Πατήστε πάνω στις εικόνες)

ast1.jpg

118652g-ast2.jpg

ast3.jpg

118652g-atsy4new.jpg

http://tvxs.gr/news/ellada/koyiz-ti-esbise-me-photoshop-i-elas

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Last Reply

Μηνύσεις για τα βασανιστήρια στη ΓΑΔΑ: Στοιχεία σοκ καταθέτουν οι 15 συλληφθέντες

Παρά τις λοιδωρίες του υπουργού Δημόσιας Τάξης Νίκου Δένδια, παρά την αχαρακτήριστη στάση του να εμφανίζεται γνώστης των στοιχείων της δικογραφίας προτού καν οι δικηγόροι την πάρουν στα χέρια τους, παρά τους λεονταρισμούς του ότι θα μηνύσει τάχα την εφημερίδα "Guardian" που αποκάλυψε τους βασανισμούς μέσα στη ΓΑΔΑ, οι 15 συλληφθέντες με τον πλέον επίσημο τρόπο επιμένουν στις καταγγελίες τους και ζητούν την παραδειγματική τιμωρία των υπευθύνων

Στις πολυσέλιδες μηνύσεις που κατέθεσαν, οι συλληφθέντες δίνουν ανατριχιαστικές λεπτομέρειες τόσο για τις συνθήκες της σύλληψής τους στους δρόμους πέριξ του Αγ. Παντελεήμονα αλλά κυρίως για όσα υπέστησαν μέσα στη ΓΑΔΑ, τα οποία σύμφωνα με τους δικηγόρους τους στοιχειοθετούν μέχρι κεραίας την κατηγορία για βασανισμούς και βαριές σωματικές βλάβες. Ζητούν μάλιστα την κατ' αντιπαράσταση εξέταση με τους αστυνομικούς που τους συνέλαβαν, δηλώνοντας έτοιμοι να τους αναγνωρίσουν.

"Κομμούνια θα σας κάνουμε σαπούνια"!

Με αλύπητα χτυπήματα στα χέρια, στα πόδια και στο κεφάλι οι αστυνομικοί ακινητοποίησαν τη μοτοπορεία εκείνο το βράδυ. "Ένας άλλος αστυνομικός, όπως ήμουν πεσμένος κάτω, ήρθε από πάνω μου και με χτύπησε με το γόνατό του στο στήθος με αποτέλεσμα να μου κοπεί η αναπνοή. Παρόλο που δεν μπορούσα να αναπνεύσω, εξακολουθούσε να με πιέζει με το γόνατο, ενώ οι υπόλοιποι συνέχισαν να με χτυπούν στα πόδια και ειδικότερα στα καλάμια και στις γάμπες. Προσπαθούσα με κάθε τρόπο να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν μπορούσα να αναπνεύσω, αλλά μόλις το συνειδητοποίησαν έσπευσαν να μου κλείσουν τη ζελατίνα του κράνους, με αποτέλεσμα να βρεθώ σε ακόμα πιο δύσκολη θέση, και ξεκίνησε ένας νέος γύρος χτυπημάτων μεγάλης έντασης. Μου πέρασαν χειροπέδες, ενώ επιδεικτικά μου έσπασαν τη ζελατίνα του κράνους μου, 'για να πάρω ανάσα...' όπως μου είπαν". Έτσι περιγράφει τη σύλληψή του στη μήνυση ένας από τους συλληφθέντες, ενώ εξίσου συγκλονιστικές είναι και οι περιγραφές των υπολοίπων.

Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά, "καθ' όλη τη διάρκεια των βιαιοπραγιών εναντίον μου, οι αστυνομικοί βρίσκονταν σε έξαλλη κατάσταση: με έβριζαν και έκαναν σχόλια που μαρτυρούσαν την ακροδεξιά πολιτική τους τοποθέτηση, όπως 'προδότη θα σε γαμήσουμε!', 'η ώρα που θα σας ξεκοιλιάσουμε στους δρόμους είναι κοντά!', 'θα σου γαμήσουμε τη μάνα και τον πατέρα!' και 'κομμούνια θα σας κάνουμε σαπούνια'!" Σε όλη τη διάρκεια της επιχείρισης δε, η μόνη έγνοια των αστυνομικών ήταν να τσακίσουν τους διαδηλωτές "χωρίς να αφήσουν σημάδια...".

"Θα σε φτιάξουμε αναρχοάπλυτε..."

Εξίσου οδυνηρή ήταν για τους διαδηλωτές και η μεταφορά τους με περιπολικά στη ΓΑΔΑ: "Ο 4ος εξ ημών μεταφέρθηκα με το ίδιο περιπολικό με τον 5ο εξ ημών και τότε ένας αστυνομικός που βρισκόταν ήδη στο περιπολικό έβγαλε από τη ζώνη του ένα αναισθητικό σπρέι και μας ψέκασε. Μέσα στο περιπολικό αντιλήφθηκα ότι αιμορραγούσα στο κεφάλι και στο σώμα και ζητήσαμε να με πάνε στο νοσοκομείο. Ο οδηγός μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται κι ότι θα με έβλεπε γιατρός στη ΓΑΔΑ, εγώ επέμεινα και τότε μου είπε 'σκάσε, μου έχεις σπάσει τ' αρχίδια, χέστηκα αν πεθάνεις, αυτά να τα σκεφτόσουν πριν βγεις να κάνεις τον μάγκα'"...

Ό,τι όμως κι αν είχε προηγηθεί, δεν συγκρίνεται με όσα πέρασαν οι διαδηλωτές με το που διάβηκαν το κατώφλι της ΓΑΔΑ: "Μας κράτησαν για κάποια ώρα με τις χειροπέδες και μετά μας οδήγησαν προς τις τουαλέτες για σωματικό έλεγχο. Ο 4ος εξ ημών υποχρεώθηκα από τους δύο συνοδούς μου στο περιπολικό να βγάλω όλα τα ρούχα μου και να κάνω βαθύ κάθισμα με μοναδικό σκοπό την ταπείνωση και τον εξευτελισμό μου, ενώ ο 5ος εξ ημών αρνήθηκα να υποβληθώ σε αυτήν την ταπεινωτική διαδικασία με αποτέλεσμα να δεχθώ απειλές και εξυβρίσεις. Μου είπαν, 'σημείωσέ τον και θα σε φτιάξουμε μετά, θα δεις τι θα πάθεις αναρχοάπλυτε'"...

Συνοπτικά η απάνθρωπη και εξευτελιστική μεταχείριση που υπέστησαν οι συλληφθέντες στη ΓΑΔΑ περιγράφεται στη μήνυση ως εξής:

- Συστηματικά και παρατεταμένα χτυπήματα στο κεφάλι και σε ευαίσθητα σημεία του σώματος που επέφεραν πολλαπλές σωματικές βλάβες

- Λόγω και έργω προσβολές της αξιοπρέπειάς μας

- Απειλές για τη ζωή και τη σωματική μας ακεραιότητα

- Άρνηση μεταγωγής μας σε νοσοκομείο παρά τον εμφανή τραυματισμό κάποιων από εμάς

- Στέρηση νερού και τροφής για αρκετές ώρες

- Στέρηση ύπνου με τη χρήση φακών, laser και εναλλαγής ψύξης - θέρμανσης

Η ώρα της δικαιοσύνης

Χρησιμοποιώντας της διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας αλλά και της διεθνούς νομολογίας, οι συνήγοροι των συλληφθέντων κάνουν λόγο για κατάφωρη παραβίαση του άρθρου 137Α του Ποινικού Κώδικα που αναφέρει: "Υπάλληλος ή στρατιωτικός, στα καθήκοντα του οποίου ανάγεται η δίωξη ή η ανάκριση ή η εξέταση αξιόποινων πράξεων... ή η φύλαξη ή επιμέλεια κρατουμένων τιμωρείται με κάθειρξη, εάν υποβάλει σε βασανιστήρια κατά την εκτέλεση αυτών των καθηκόντων πρόσωπο που βρίσκεται στην εξουσία του με σκοπό: α) να αποσπάσει από αυτό ή από τρίτο πρόσωπο ομολογία, κατάθεση, πληροφορία, ή δήλωση ιδίως αποκήρυξης ή αποδοχής πολιτικής ή άλλης ιδεολογίας, β) να τιμωρήσει, γ) να εκφοβίσει αυτό ή τρίτα πρόσωπα.

Με την ίδια ποινή τιμωρείται ο υπάλληλος ή στρατιωτικός που με εντολή των προϊσταμένων του ή αυτοβούλως σφετερίζεται τέτοια καθήκοντα και τελεί τις πράξεις του προηγούμενου εδαφίου. Βασανιστήρια συνιστούν κάθε μεθοδευμένη πρόκληση έντονου σωματικού πόνου ή σωματικής εξάντλησης επικίνδυνης για την υγεία ή ψυχικού πόνου ικανού να επιφέρει σοβαρή ψυχική βλάβη, καθώς και κάθε παράνομη χρησιμοποίηση... φυσικών ή τεχνικών μέσων με σκοπό να κάμψουν τη βούληση του θύματος". Επίσης κάνουν λόγο και για παραβίαση του άρθρου 308 παρ. 1 του Π.Κ. για βαριές σωματικές βλάβες, ενώ εγκαλούν τους αστυνομικούς για κατάχρηση εξουσίας.

Ωστόσο, το πιο ισχυρό νομικό όπλο που έχουν στα χέρια τους δεν είναι άλλο από την ποινική δίωξη που ζήτησε να ασκηθεί σε βάρος των βασανιστών αστυνομικών, ο ίδιος ο ανακριτής της υπόθεσης, ενώπιον του οποίου είχαν απολογηθεί οι συλληφθέντες. Αναγνωρίζοντας ουσιαστικά όλους τους ισχυρισμούς των ξυλοδαρμένων ανθρώπων που είχε μπροστά του, ο ανακριτής Κώστας Πρωτονοτάριος είχε ζητήσει τη δίωξη των βασανιστών για βαριά σκοπούμενη σωματική βλάβη από κοινού, κατά συρροή τετελεσμένη και σε απόπειρα, επικίνδυνη σωματική βλάβη από κοινού κατά συρροή, οπλοφορία και οπλοχρησία...

http://www.thepressp...5-sullifthentes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

v for vendetta οπως ανεφερες και συ η τρομοκρατια δεν θα περασει!!

ζητω η αναρχια φωναζε ο ενας εκ των συλληφθεντων, διαμαρτυρομενος τοξοβολος στο συνταγμα ο αλλος, μαρτυρας κατηγοριας στη δικη του Γρηγοροπουλου ο .τριτος.

οποτε τα περι υπαρξης παρακρατους πισω απο τα τρομοκρατικα χτυπηματα των Πυρηνων της φωτιας καταρριπτονται.

αναρχικοι, αντιεξουσιαστες ειναι πισω απο αυτα, εγκληματιες του ποινικου κωδικα οι οποιοι ομως σε καθε συλληψη τους απολαμβανουν την καλυψη και τα χαδια τηα αριστερας του Συριζα.

αντε ποτε θα βγει ο Λαφαζανης να μας πει οτι αυτα τα κωλοπαιδα ειναι πολιτικοι κρατουμενοι?

προφανως και ειναι (κακως) παραποιημενες οι φωτογραφιες. η πραγματικοτητα φαινεται στο βιντεο της προσαγωγης τους.

προφανως και αν η βια αυτη ασκηθηκε κατα την ανακριση ειναι παρανομη.

αυτο βεβαιως δεν μειωνει το μεγεθος των εγκληματων που τελεσανε οι 4 ουτε θα μειωσει και τα ισοβια που τους αξιζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κεφάλια

%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82+%CE%BC%CE%B5+%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%89%CE%BD.jpg

Στα κακοποιημένα πρόσωπα των τεσσάρων συλληφθέντων που δημοσιοποίησε απόψε η αστυνομία, οι κομμουνιστές βλέπουν τα κομμένα κεφάλια των Ελασιτών και των στρατιωτών του ΔΣΕ που περιφέρονταν στα χωριά ως λάφυρα θριάμβου. Όχι επειδή συγκρίνουν τους μεν με τους δε --κάθε άλλο-- αλλά επειδή στα κεφάλια αυτά εντυπώνεται για μια ακόμα φορά στην ιστορία η τερατώδης και αποτρόπαια μορφή του ρεβανσιστικού αστικού κράτους των ταγματασφαλιτών και των γερμανοτσολιάδων που κρύβονται πίσω από τα ξυρισμένα πηγούνια και τις γραβάτες των υπουργών και των δικαστών. Έχοντας προ πολλού απεμπολήσει τον μανδύα του κράτους δικαίου, το σημερινό κράτος φορά την ματωμένη ποδιά του χασάπη, έχοντας πλήρως αποδεχτεί την μετατροπή της ισχύος του σε κτηνωδία.

Το κράτος αυτό πρέπει να συντριβεί, να τσακιστεί, να διαλυθεί εις τα εξ ων συνετέθη. Η παρουσία του είναι θηλιά στο λαιμό του λαού, κάνη στον κρόταφό του. Η λαϊκή-προλεταριακή εξουσία είναι η μόνη απάντηση στον εκφυλισμό της άρχουσας τάξης σε συμμορία κυνηγών κεφαλών.

Καμία συμμόρφωση και καμία υποταγή στο σαδιστικό παραλήρημα που παρουσιάζει ως "νομιμότητα" και τάξη το κράτος-εμφυλιακός βρυκόλακας.

http://leninreloaded...864334252605062

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα κεφάλια (του Γιώργου Ιωάννου)

screenshot_9_971.jpg?w=335&h=398

Παρμένο από τη στήλη του Δημοκίδη στη Lifo

Κάτι άλλο είχα σκοπό να ανεβάσω σήμερα, κάτι μικρό κι ανάλαφρο, γιατί το μεγάλο που σχεδίαζα δεν το προλαβαίνω, ύστερα όμως είδα τις φωτοσοπημένες φωτογραφίες των συλληφθέντων για τη ληστεία στο Βελβεντό, που έδωσε στη δημοσιότητα η αστυνομία, με φανερά τα σημάδια του ξυλοδαρμού. Και βλέπω πως δεν ήμουν ο μόνος που σκέφτηκε το ίδιο πράγμα.

Οπότε, ανεβάζω ένα μικρό αλλά όχι ανάλαφρο διήγημα, του αγαπημένου μου Γιώργου Ιωάννου, από τη συλλογή “Η σαρκοφάγος” (1971).

Τα κεφάλια

Μπαίνοντας εκείνο το βράδυ στο δικηγορικό γραφείο του φίλου μου, με χτύπησε μια πολύ βαριά βρώμα. Μέσα, ένας γεροδεμένος μα μεγαλούτσικος στα χρόνια χωρικός κουβέντιαζε ζωηρά μαζί του για κάποια μάλλον κτηματική υπόθεση. Έμοιαζε παλιός πελάτης.

Κάθισα στον προθάλαμο κι άνοιξα την εφημερίδα. Όμως η ανεξήγητη βρώμα ήταν ανυπόφορη. Κοίταξα το ταβάνι, τους τοίχους, μήπως είχε σπάσει καμιά σωλήνα απ’ αυτές που κατεβάζουν τις βρωμιές, μα δε φαινόταν τίποτε. Όλα λευκά και πεντακάθαρα. Έφτασα στο σημείο να φέρω στη μύτη μου ακόμα και την εφημερίδα, που ήταν ν’ ανοίγει η καρδιά σου, σωστός μπαχτσές: μάχες, τουφεκισμοί, συλλήψεις, προδοσίες, αποκηρύξεις και φυσικά μπόλικες δηλώσεις πολιτικών αρχηγών. Ένα νέο, πάντως μας αφορούσε ιδιαίτερα: μες στη βδομάδα θα περνούσαν απ’ τους κεντρικούς δρόμους μας τους αιχμάλωτους αντάρτες, που λίγες μέρες πριν είχαν βομβαρδίσει την πόλη μας με κανόνι. Προαναγγέλλονταν άγρια αποδοκιμασία.

Καθώς διάβαζα αυτά, τέλειωσε μέσα η ακρόαση κι ο χωρικός βγαίνοντας σήκωσε απ’ τη μισοσκότεινη γωνιά ένα μικρό σακί που είχε εκεί αφημένο. Βρωμοκόπησε ο τόπος. Εδώ λοιπόν ήταν η πηγή της βρωμιάς. Ο φίλος δε βαστάχτηκε, τον ρώτησε για το περιεχόμενο. Κι αυτός με το φυσικότερο ύφος μας είπε: «είναι τα κεφάλια δυο συγχωριανών μου. Τα πηγαίνω στο χωριό να τα στήσουμε στην πλατεία. Θα περάσει όλο το χωριό να τα δει και να τα φτύσει. Θα σας τα έδειχνα, μα είναι τυλιγμένα σε εφημερίδες».

Μόλις γκρεμοτσακίστηκε, ανοίξαμε τα παράθυρα και πήραμε δρόμο. Γυρίζαμε στην παραλία πάνω κάτω σαν τρελοί. Δε μιλάγαμε καθόλου, ούτε καν κοιταζόμασταν. Ύστερα μπήκαμε σε μια ταβέρνα και γίναμε στουπί στο μεθύσι. Κερνούσε ο φίλος απ’ τα λεφτά που είχε εισπράξει προηγουμένως. Εγώ δεν έβγαζα ακόμα χρήματα, κόντευα όμως. Ήμουν φοιτητής, άνθρωπος του Μέλλοντος, όπως μας ξεγελούσαν διάφοροι σιχαμεροί και τότε.

http://sarantakos.wordpress.com/2013/02/03/kefali/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.protothem...cle/?aid=254860

Στον εισαγγελέα Εφετών θα οδηγηθούν στις 17:00 το απόγευμα οι δύο από τους τέσσερις συλληφθέντες για τις ληστείες στο Βελβεντό Κοζάνης, οι οποίοι καταζητούνταν για συμμετοχή στην «Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς».

Και οι τέσσερις μεταφέρθηκαν τα ξημερώματα από την Κοζάνη στην Αθήνα, όπου και κρατούνται στην Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία, η οποία συνεχίζει την προανάκριση για εμπλοκή τους σε τρομοκρατικές ενέργειες.

Στον εισαγγελέα Εφετών θα οδηγηθούν ο Ιωάννης Μιχαηλίδης, 25 χρόνων και ο Δημήτρης Πολίτης, 22 χρόνων, προκειμένου να εκτελεστούν τα εντάλματα σύλληψης που εκκρεμούσαν σε βάρος τους, ενώ οι Ανδρέας-Δημήτριος Μπουρζούκος, 24 ετών και Νικόλαος Ρωμανός, 20 ετών θα παραμείνουν στην Αντιτρομοκρατική.

Πάντως, έξω από την ΓΑΔΑ βρίσκονται από το πρωί συγγενείς των νεαρών, ενώ η μητέρα του Μπουρζούκου, η οποία είναι γιατρός του ΕΚΑΒ, κατήγγειλε το γεγονός ότι οι συλληφθέντες κακοποιήθηκαν, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες που δόθηκαν στην δημοσιότητα.

Από την Αστυνομία διευκρινίστηκε ότι οι συλληφθέντες χτυπήθηκαν κατά την «δυναμική επιχείρηση» που έγινε στο βαν στο οποίο επέβαιναν μετά την ληστεία γιατί προέβαλαν αντίσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 κωλοπαιδα, αλητες που τρομοκρατουσαν την Ελλαδα ειναι επιτελους στη φυλακη. 4 που φωναζανε ζητω η αναρχια!!! 4 που κυκλοφορουσαν με

αρκετα καλασνικοφ για να ξεκινησουν πολεμο! 4 που.... που ακομα και τωρα εχουν την συμπαθεια κατι τυπων σαν το λελλο....!

γραφε λελλο για τους μωλωπες στα προσωπα τους. μια αποδοκιμασια των πραξεων τους θα μας γραψεις? ή μηπως ειναι αθωοι, θυματα του συστηματος? α ρε καημενο λελλο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης απο ανακοινωση της αστυνομιας

Παρακαλούνται όσοι πολίτες γνωρίζουν οτιδήποτε σχετικά με τα παραπάνω άτομα, να επικοινωνήσουν στους τηλεφωνικούς αριθμούς170, 1014 και 1964 ή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e - mail )ctu@hellenicpolice.gr της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας. Διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας.

αλλα αν παρετε τηλ μην το πειτε στο λελλο. θα σας πει ρουφανιους.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 κωλοπαιδα, αλητες που τρομοκρατουσαν την Ελλαδα ειναι επιτελους στη φυλακη. 4 που φωναζανε ζητω η αναρχια!!! 4 που κυκλοφορουσαν με

αρκετα καλασνικοφ για να ξεκινησουν πολεμο! 4 που.... που ακομα και τωρα εχουν την συμπαθεια κατι τυπων σαν το λελλο....!

γραφε λελλο για τους μωλωπες στα προσωπα τους. μια αποδοκιμασια των πραξεων τους θα μας γραψεις? ή μηπως ειναι αθωοι, θυματα του συστηματος? α ρε καημενο λελλο.....

Μα καλά...... Πόσο σοβαρό πρόβλημα έχεις ώστε να μη σου κόβει ότι οι "τρομοκρατικές επιθέσεις" στο σύνολό τους είναι απλά προσυμφωνημένες ενέργειες παρακρατικών;;

Παρεμπιπτόντως, άσε τα "κεφάλια" του λέλλου να τα σχολιάσει κάνας άλλος. Δε νομίζω ότι είσαι σε θέση να καταλάβεις το παραμικρό από τα όσα γράφει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι ελαφρώς πιο απαιτητικό από τις παραναγνώσεις και απλοποιήσεις που δεν υπερβαίνουν (και ενίοτε υστερούν σε σχέση με) τις διανοητικές απαιτήσεις τηλεπαράθυρου του ΜΕΓΚΑ.

ΑΝΕΧΟΜΑΙ, ΑΝΕΧΕΣΑΙ, ΑΝΕΧΕΤΑΙ…

Ας μη γελιόμαστε. Το Κράτος δεν αντιμετώπισε τους τέσσερις συλληφθέντες για τη ληστεία στο Βελβεντό Κοζάνης ως ληστές, αλλά ως ιδεολογικούς αντιπάλους. Αν τους αντιμετώπιζε ως ληστές δε θα έβαζε σε λειτουργία όλο αυτόν τον μηχανισμό των πρόθυμων ΜΜΕ να προβάλουν το «θεάρεστο» έργο του. Άλλωστε, δεν έπραξε το ίδιο για τον συλληφθέντα που είχε στην κατοχή του σφαίρες, στην κηδεία του Ντερτιλή. Εκείνος προστατεύθηκε δεόντως. Τόσο δεόντως που το θέμα ξεχάστηκε εν μία νυκτί. Επίσης δε συνελήφθη κανείς από όσους πυροβολούσαν στην κηδεία του χουντικού.

Το Κράτος αντιμετωπίζει με ξεκαθαρίσματα τους πάσης φύσεως εχθρούς του. Τους απεργούς του μετρό φρόντισε πρώτα να τους διαπομπεύσει με πλασματικά στοιχεία για τις αποδοχές τους και στη συνέχεια να τους «απενεργοποιήσει» με στρατιωτικούς νόμους. Ήταν ένα μήνυμα του Κράτους, ότι σε συνεργασία με τη δικαιοσύνη, το έγκλημα της διεκδίκησης θα πατάσσεται άμεσα. Ήταν ένα μήνυμα του Κράτους ότι σε συνεργασία με τα ΜΜΕ θα διαπομπεύει όποιον «δεν κάθεται καλά». Γι’ αυτό άλλωστε οι «δαιμόνιοι ρεπόρτερς» ανακάλυψαν ότι ένας μουσικός είχε προσληφθεί στο μετρό ως υπεύθυνος σταθμού, ενώ ξέχασαν ότι προσλήφθηκε ένας καθηγητής ιππασίας στη Βουλή.

Το Κράτος σήμερα λέει στους πολίτες του: «Μπορείτε να μιλάτε και να γράφετε ελεύθερα, αλλά να ξέρετε ότι όσα λέτε και γράφετε θα χρησιμοποιηθούν εναντίον σας». Συνέβη με τον Τάσο Θεοφίλου όπου με αστραπιαία ταχύτητα κι εντελώς συμπτωματικά, όλα τα ΜΜΕ ανακάλυψαν το blog του και χρησιμοποίησαν τις αναρτήσεις του για να ετοιμάσουν ένα «προφίλ αδίστακτου δολοφόνου». Το ίδιο έκαναν και με το λογαριασμό του στο twitter προσπαθώντας να δημιουργήσουν αίσθημα συνενοχής σε όσους τον ακολουθούσαν.

Συνέβη με τον «τοξοβόλο του Συντάγματος» – τα ΜΜΕ πρέπει να βρίσκουν εντυπωσιακούς χαρακτηρισμούς ώστε να γίνεται εύπεπτη η υπόλοιπη ρουφιανιά – του οποίου τις αναρτήσεις στο indymedia χρησιμοποίησαν πάλι για να δημιουργήσουν ένα «τέρας που αναστατώνει την κοινωνική γαλήνη».

Είναι εύκολα αντιληπτή η αδυναμία του Κράτους και των ΜΜΕ να σταθούν στη ληστεία μιας τράπεζας. Οι τράπεζες είναι ό,τι πιο μισητό ακόμη και για τους «συμπαθούντες το καθεστώς» πολίτες. Δεν υπάρχει πλέον κανένα συλλογικό ανάθεμα για τους ληστές τραπεζών και τα επικοινωνιακά στρατηγεία το γνωρίζουν. Άλλωστε, πώς είναι δυνατόν ο ληστής ενός λαού να καταγγείλει τον ληστή μιας τράπεζας; Δεν στέκεται. Είναι αλλόκοτο.

Το Κράτος προσπαθεί με κάθε τρόπο να τρομάξει τους πολίτες του. Τους εκφοβίζει φασιστικοποιώντας την καθημερινότητά του. Οι δολοφονίες μεταναστών μένουν… ανεξιχνίαστες. Αύριο ίσως μείνουν και κάποιες άλλες που θα έχουν ως θύματα ανθρώπους «επικίνδυνους για την καθεστηκυία τάξη».

Το τέλος της ανοχής στη διαφορετικότητα, είναι ένας κατήφορος χωρίς σταματημό. Η ομοιομορφία ως προϋπόθεση επιβίωσης ισχύει και στο θέμα της σκέψης. Ο ανυπάκουος πολίτης, ο μη πρόθυμος να κάτσει στ’ αυγά του είναι στόχος.

Το Κράτος έδειξε το αληθινό του πρόσωπο στις φωτογραφίες των τεσσάρων συλληφθέντων. Τα ΜΜΕ έδειξαν το πρόσωπό τους μέσα από τις «απόψεις» των υπαλλήλων τους για «μερικά χαστουκάκια που είναι λογικό να πέσουν σε ληστές τραπεζών».

Κάθε αποδοχή της βίας τους είναι καρφί που μπήγεται στον εγκέφαλό μας. Γινόμαστε όλο και πιο ανεκτικοί. Το Κράτος δεν αφήνει τίποτε ανεξέλεγκτο. Έφτασε στο σημείο να υπαγορεύει στα πολιτικά κόμματα τις ανακοινώσεις με τις οποίες καταδικάζουν τη βία των αμυνόμενων.

Αυτό που ζούμε δεν είναι παραμύθι και έχει δράκο. Εντός ολίγου θα διώκεται η πρόθεση για αντίδραση. Η παραγωγή φιλήσυχων προβάτων αυξάνεται με σταθερούς ρυθμούς. Η καθημερινή μας συμπεριφορά έχει πλέον στοιχεία δήλωσης υποταγής. Το «ιδιώνυμο» είναι κοντά. Οι φωτογραφίες βασανισμένων έγιναν θέαμα. Ο παράδεισος των φρόνιμων, η κόλασή μας.

http://kartesios.com/?p=112010

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά...... Πόσο σοβαρό πρόβλημα έχεις ώστε να μη σου κόβει ότι οι "τρομοκρατικές επιθέσεις" στο σύνολό τους είναι απλά προσυμφωνημένες ενέργειες παρακρατικών;;

δηλαδη θεωρεις οτι οι 4 συλληφθεντες ειναι παρακρατικοι?? αυτοι που φωναζανε ζητω η αναρχια? αυτος που σημαδευε με τοξο τη βουλη? ο φιλος του γρηγοροπουλου?

οτι πεις.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι εύκολα αντιληπτή η αδυναμία του Κράτους και των ΜΜΕ να σταθούν στη ληστεία μιας τράπεζας. Οι τράπεζες είναι ό,τι πιο μισητό ακόμη και για τους «συμπαθούντες το καθεστώς» πολίτες. Δεν υπάρχει πλέον κανένα συλλογικό ανάθεμα για τους ληστές τραπεζών και τα επικοινωνιακά στρατηγεία το γνωρίζουν. Άλλωστε, πώς είναι δυνατόν ο ληστής ενός λαού να καταγγείλει τον ληστή μιας τράπεζας; Δεν στέκεται. Είναι αλλόκοτο.

καημενο λελλο μια "απλη ληστεια τραπεζας ηταν αυτο?

αυτο ειδες?

αυτο θελεις να πιστευεις?

μπηκαν σε ενα χωριο 8 ενοπλοι και μπροστα σε ολα το χωριο κατεβασανε τζαμαριες και με την απειλη των καλασνικοφ ληστεψανε ταυτοχρονα 2 τραπεζες και στη προσπαθεια τους να αποδρασουν απηγαγαν εναν αλλον αθωο παλι με την απειλη οπλων.

τοσο εξτρεμιστης εισαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά...... Πόσο σοβαρό πρόβλημα έχεις ώστε να μη σου κόβει ότι οι "τρομοκρατικές επιθέσεις" στο σύνολό τους είναι απλά προσυμφωνημένες ενέργειες παρακρατικών;;

δηλαδη θεωρεις οτι οι 4 συλληφθεντες ειναι παρακρατικοι?? αυτοι που φωναζανε ζητω η αναρχια? αυτος που σημαδευε με τοξο τη βουλη? ο φιλος του γρηγοροπουλου?

οτι πεις.....

Κατ'αρχάς, όποιος φωνάζει "ζήτω η αναρχία" κατά 90% ΔΕΝ είναι αναρχικός.

Όχι, εγώ θεωρώ ότι είτε τους τα φόρτωσαν εκ των υστέρων είτε τα παιδιά αυτά έμπλεξαν βλακωδώς, χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν.

Ποτέ τέτοιες ενέργειες (και παρόμοιές τους, προφανώς, βλέπε βόμβες στο mall) δε γίνονται από μια μεμονωμένη ομαδούλα, που απλά "γουστάρει να τα σπάσει".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς, όποιος φωνάζει "ζήτω η αναρχία" κατά 90% ΔΕΝ είναι αναρχικός.

Όχι, εγώ θεωρώ ότι είτε τους τα φόρτωσαν εκ των υστέρων είτε τα παιδιά αυτά έμπλεξαν βλακωδώς, χωρίς να γνωρίζουν τι κάνουν.

Ποτέ τέτοιες ενέργειες (και παρόμοιές τους, προφανώς, βλέπε βόμβες στο mall) δε γίνονται από μια μεμονωμένη ομαδούλα, που απλά "γουστάρει να τα σπάσει".

1. ναι ειναι ωραιο σλογκαν και κερδιζει ποντους συμπαθειας και το φωναζει

2. τους τα φορτωσαν εκ των υστερων? ποια? τα καλασνικωφ που κρατουσαν στα χερια? τον ομηρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α και το ότι σημάδευε με τόξο τη βουλή... ε δεν είναι τρομοκρατική ενέργεια. Κάθε Έλληνας που σέβεται τον εαυτό του και την πατρίδα του, όχι τόξο θα έπαιρνε αν μπορούσε, αλλά καλάσνικοφ για να τους γαζώσει! Ε όχι να σεβόμαστε και τη βουλή τώρα... Κι αν δεν πιστεύεις εμένα, τράβα μίλα σε 10 τυχαίους πολίτες που θα βρεις αύριο στο δρόμο και θα δεις τι θα σου πουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. τους τα φορτωσαν εκ των υστερων? ποια? τα καλασνικωφ που κρατουσαν στα χερια? τον ομηρο?

Αγόρι, δύο ενδεχόμενα έδωσα.... Διάβασε και το δεύτερο, εγώ το θεωρώ πιο πειστικό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α και το ότι σημάδευε με τόξο τη βουλή... ε δεν είναι τρομοκρατική ενέργεια. Κάθε Έλληνας που σέβεται τον εαυτό του και την πατρίδα του, όχι τόξο θα έπαιρνε αν μπορούσε, αλλά καλάσνικοφ για να τους γαζώσει! Ε όχι να σεβόμαστε και τη βουλή τώρα... Κι αν δεν πιστεύεις εμένα, τράβα μίλα σε 10 τυχαίους πολίτες που θα βρεις αύριο στο δρόμο και θα δεις τι θα σου πουν...

απο τους χιλιαδες διαμαρτυρομενους τοτε μονο ενας βρεθηκε να κραταει τοξο. τι συμπτωση ο μετεπειτα εγκληματιας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης απο ανακοινωση της αστυνομιας

Παρακαλούνται όσοι πολίτες γνωρίζουν οτιδήποτε σχετικά με τα παραπάνω άτομα, να επικοινωνήσουν στους τηλεφωνικούς αριθμούς170, 1014 και 1964 ή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e - mail )ctu@hellenicpolice.gr της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας. Διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας.

αλλα αν παρετε τηλ μην το πειτε στο λελλο. θα σας πει ρουφανιους.......

Ε όχι και "ρουφάνιους"! Άντε να τους πει κανείς κακοπροαίρετος "ρουφιάνους" ή "χαφιέδες". Αλλά όχι και "ρουφάνιους", αυτό θα ήταν βαρύ και υπερβολικό. Άσε που παλαιόθεν η συνεργασία με την αστυνομία εθεωρήτο αρετή (σε δικτατορίες, εμφυλίους, κατοχές και σε αστικά κράτη), και ασφαλώς εξακολουθεί να θεωρείται αρετή από τις λίγες, ιδιαίτερα σε κύκλους χρυσαυγιτών και λοιπών δημοκρατικών-κοινοβουλευτικών δυνάμεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. τους τα φορτωσαν εκ των υστερων? ποια? τα καλασνικωφ που κρατουσαν στα χερια? τον ομηρο?

Αγόρι, δύο ενδεχόμενα έδωσα.... Διάβασε και το δεύτερο, εγώ το θεωρώ πιο πειστικό..

δεν ηξεραν οτι εκαναν ληστεια?

δεν ηξεραν οτι μπορει να σκοτωθει καποιος?

δεν ηξεραν οτι τρομοκρατουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης απο ανακοινωση της αστυνομιας

Παρακαλούνται όσοι πολίτες γνωρίζουν οτιδήποτε σχετικά με τα παραπάνω άτομα, να επικοινωνήσουν στους τηλεφωνικούς αριθμούς170, 1014 και 1964 ή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e - mail )ctu@hellenicpolice.gr της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας. Διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας.

αλλα αν παρετε τηλ μην το πειτε στο λελλο. θα σας πει ρουφανιους.......

Ε όχι και "ρουφάνιους"! Άντε να τους πει κανείς κακοπροαίρετος "ρουφιάνους" ή "χαφιέδες". Αλλά όχι και "ρουφάνιους", αυτό θα ήταν βαρύ και υπερβολικό. Άσε που παλαιόθεν η συνεργασία με την αστυνομία εθεωρήτο αρετή (σε δικτατορίες, εμφυλίους, κατοχές και σε αστικά κράτη), και ασφαλώς εξακολουθεί να θεωρείται αρετή από τις λίγες, ιδιαίτερα σε κύκλους χρυσαυγιτών και λοιπών δημοκρατικών-κοινοβουλευτικών δυνάμεων.

εσυ εισαι σιγουρα ενας απο αυτους τους κακοπροαιρετους.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης απο ανακοινωση της αστυνομιας

Παρακαλούνται όσοι πολίτες γνωρίζουν οτιδήποτε σχετικά με τα παραπάνω άτομα, να επικοινωνήσουν στους τηλεφωνικούς αριθμούς170, 1014 και 1964 ή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e - mail )ctu@hellenicpolice.gr της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας. Διασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της επικοινωνίας.

αλλα αν παρετε τηλ μην το πειτε στο λελλο. θα σας πει ρουφανιους.......

Ε όχι και "ρουφάνιους"! Άντε να τους πει κανείς κακοπροαίρετος "ρουφιάνους" ή "χαφιέδες". Αλλά όχι και "ρουφάνιους", αυτό θα ήταν βαρύ και υπερβολικό. Άσε που παλαιόθεν η συνεργασία με την αστυνομία εθεωρήτο αρετή (σε δικτατορίες, εμφυλίους, κατοχές και σε αστικά κράτη), και ασφαλώς εξακολουθεί να θεωρείται αρετή από τις λίγες, ιδιαίτερα σε κύκλους χρυσαυγιτών και λοιπών δημοκρατικών-κοινοβουλευτικών δυνάμεων.

εσυ εισαι σιγουρα ενας απο αυτους τους κακοπροαιρετους.....

Πίστεψέ με συνάδελφε, δεν φταίω εγώ. Με πιάνει ένα περίεργο πράγμα όταν μυρίζομαι φασισταριά, κι εκεί που είμαι γιομάτος καλές προθέσεις γίνομαι κακοπροαίρετος. Ένα περίεργο πράγμα μιλάμε... ανεξήγητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πες τα βρε λελλο να σε ξερει ο κοσμος.

πες οτι οποιος δωσει πληροφοριες στην αστυνομια για να συλλαβουμε και τους υπολοιπους 4 αδιστακτους εγκληματιες (που εσυ θεωρεις συντροφους σου) ειναι για σενα ρουφανιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να θυμηθουμε και μια παλιοτερη δηλωση απο τη Σεχτα Επαναστατων και ας κανουμε τις συγκρισεις

Να το θυμούνται αυτό όλοι οι περίοικοι της περιοχής που αυτοβούλως θα θελήσουν να δώσουν πληροφορίες. Γνωρίζουμε τα ονόματα τους και τα κουδούνια τους, τα΄ αυτοκίνητα τους και τον τόπο εργασίας τους, όπως γνωρίζαμε και τις συνήθειες της κατάπτυστης Σοφίας Κυριακίδου και τους μοναχικούς περιπάτους της στην λαϊκή αγορά χωρίς την συνοδεία γοριλλών. Οι αυτόπτες μάρτυρες που δίνουν στοιχεία στην αστυνομία θα αντιμετωπίζονται ως μπάτσοι».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλτατε συνάδελφε, που είτε κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις είτε όντως δεν καταλαβαίνεις, αυτός που μπορεί να έχει κάποια πληροφορία για τη ληστεία στο Βελβεντό και τη δώσει στην αστυνομία δεν είναι "ρουφάνιος". Αλλά αυτός που σε φόρουμ ιατρικό με θέμα τη βία δημοσιεύει τα τηλέφωνα και τα μέιλ των μπάτσων (λες και όποιος έχει πληροφορίες δεν μπορεί να πάρει τηλ. από μόνος του), αυτός είναι ψυχολογικά "ρουφάνιος", έχει δεν έχει σχέση με την αστυνομία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά αυτός που σε φόρουμ ιατρικό με θέμα τη βία δημοσιεύει τα τηλέφωνα και τα μέιλ των μπάτσων (λες και όποιος έχει πληροφορίες δεν μπορεί να πάρει τηλ. από μόνος του), αυτός είναι ψυχολογικά "ρουφάνιος",

εγω αυτα τα νουμερα (προφανως ειναι ειδικες τηλ γραμμες) και αυτο το e-mail δεν τα ηξερα απο πριν παντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.