Jump to content

Συνθηκες Εργασιας Ιατρων σε Χωρες του Εξωτερικου


Recommended Posts

εχεις δεσμευτει στον αρχικο σου λογο και προσπαθεις με νυχια και με δοντια να υποστηριξεις οσα ειπες.

καμια φορα ειν καλο να παραδεχομαστε οτι καναμε μαλακια (σορυ λαθος κριση).

τα παραπανω που λες ειναι απολυτα και αδικα οσο και αν εχουν μερος αληθειας.

τεσπα. ας ξεκολλησουμε να συνεχισουν στο τοπικ οσοι εχουν να προσφερουν κατι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply

Ιατρος...σημαινει φως...ειναι καημος..πολυ πικροοςς..

Ρε παιδια η πολυ μ....α πειραζει !

Σλιπι δεν εχεις δει κανα audit σχετικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα και επισης δεν πιστευω πως γινεται αναγκαστικα καλυτερος ιατρος οποιος δουλεψε παραπανω ωρες στην ειδικοτητα. Σε αυτο παιζει ρολο και το iq του καθενος, το διαβασμα που θα κανει σπιτι του, οι ''καθηγητες'' του και η δικη τους επιστημονικη επαρκεια, και τελος ο χαρακτηρας και το μερακι του.. Αλλωστε η ιατρικη ειναι και τεχνη εκτος απο επιστημη και οπως θα ξερεις ενα ποσοστο της θεραπευτικης ικανοτητας του ιατρου εχει να κανει και με τις επικοινωνιακες του δυνατοτητες.

Weeeeell...δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό. Κανείς δεν έχει μάθει να κυβερνάει καράβι διαβάζοντας, ή επειδή ήταν outgoing, χαρούμενος, επικοινωνιακός και χωρατατζής. Και το λέω επειδή προσωπικά έχω διαβάσει για ένα σκασμό εξετάσεις (USMLEs και 3 in-training exams παθολογίας, και τώρα διαβάζω για τα Boards της ειδικότητας που θα δώσω τον επόμενο Αύγουστο)και η ιδεολογία μου στην ζωή είναι "you work hard, you play hard", ή αλλιώς "80 χρόνια θα ζήσω στην καλύτερη των περιπτώσεων, δεν αξίζει να χάνω ούτε λεπτό".

Tίποτα δεν με έχει βοηθήσει περισσότερο ως ιατρό, από την δουλειά στο νοσοκομείο και την επαφή με 6-7,000 ασθενείς. Όσο κι αν διάβασα για το ACLS, τώρα που έχω 70 codes στην πλάτη μου είναι που αισθάνομαι ότι ξέρω πολύ καλά τί κάνω, και έχω ηρεμία ότι δεν πρόκειται να κάνω τεράστια βλακεία. Το ίδιο και σε όλες τις περιπτώσεις που είμαι υπεύθυνη για έναν ασθενή.

Η εμπειρία κάνει τεράστια διαφορά στην δουλειά μας, δεν είναι γεωγραφία που η Αθήνα θα είναι για πάντα πρωτεύουσα της Ελλάδας, το έμαθες, πάει τέλειωσε το ξέρεις. Οι ασθενείς δεν διαβάζουν το βιβλίο και έρχονται με την δική του ιστορία ο καθένας. Οι ασθένειες στα βιβλία είναι patterns που πρέπει να αναγνωρίσεις μέσα από την κάθε ξεχωριστή παρουσίαση του κάθε περιστατικού. Όσο περισσότερους ασθενείς βλέπεις, τόσο περισσότερο μαθαίνεις να βλέπεις through the presentation to the pattern.

Τώρα αν αυτό γίνεται σε λίγα και δύσκολα χρόνια ή σε πολλά και πιο βατά χρόνια, είναι θέμα του καθενός. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να είσαι καλός γιατρός "διαβάζοντας, επειδή είσαι έξυπνος ή επειδή το έδειξαν οι καθηγητές του". Ο καθηγητής σε διδάσκει, είναι σαν δίχτυ ασφαλείας για τους ασθενείς, πιάνει όσα έχασες εσύ αλλά δεν μπορεί να σου ανοίξει το κεφάλι να σου βάλει μέσα όλα όσα ξέρει αυτός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@sleepwalker or asleep i am not sure

the other members of the forum are really polite to you.

so smartass lets cut the bull and try to help your colleague who made the question.

if i judge from what you say,i doubt if you can practice medicine somewhere in a foreign country.Maybe you can be a doctor in Sahara.

Maybe the money is not a matter for you,but for some students IT IS.and i have some news for you.

Some students have NOT so much money to spend for books,electives,tickets etc,so they get a LOAN.Unknown word for you i guess.

So the money you are gonna make during your residency, is an important matter for guys NOT like you.

As concerns the schedule of the residency is another important matter.Some people NOT like you,have kids and well,they care about them.

Majority of the residents in U.S. are couples and have kids.Of course that's a detail for someone who ignores things.

But even if you dont belong to one of these categories,you should respect someone who asks kindly about these things.and you should probably google about the criteria foreign students have, for landing a residency.Well,i inform you again,that these are on the top two.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νταξει μερικούς σας απαλλάσσω...έχετε το ακαταλόγιστο, τι να πω...

είναι πολύ διαφορετικό το να είσαι γιατρός από το να είσαι καλός γιατρός.

όποιος θέλει οικογένεια και παιδιά και "καριέρα" κάθεται ελλάδα. όποιος μάλιστα ρωτάει για το μισθό και το ωράριο που θα έχει ως ειδικευόμενος (που εκ των πραγμάτων τον φτάνει για να ζήσει) έχει ξεκινήσει στραβά. επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ (το λέω γιατί πρέπει να σας τα κάνουμε όλα λιανά).

Στην Ελλάδα είναι ωραία. Δεν κάνεις τίποτα, δε θα σε κρίνει/αξιολογήσει ποτέ κανείς, θα πουλάς τη μούρη του επιτυχημένου γιατρού που είναι "πάνω απ' όλα άνθρωπος και σωστός οικογενειάρχης" και θα βάζεις και κάθε βράδυ το ένα πόδι πάνω στο άλλο βρίζοντας μπροστά από την τηλεόραση όλους αυτούς που σε καταδίκασαν σε αυτή τη "δυστυχία". Με τι ανταλλάσσεται αυτό; :)

Συνεχιζεις να λες ανοησιες... Αυτο που λεω ειναι απλο: το οτι ρωτας για τις συνθηκες εργασιες και εκπαιδευσης πριν αποφασισεις πως και που θα συνεχισεις την καριερα σου δεν σημαινει οτι εισαι καλοπερασακιας/τεμπελης/ανεπροκοπος/καιροσκοπος κτλ που δεν τον νοιαζει η ιατρικη και θα γινει μαπας γιατρος.

Και συ εχεις λυσαξει οτι ο ιατρος πρεπει να ειναι ρομποτ χωρις προσωπικη ζωη για να αποδωσει. Μαλλον εισαι σε αυτη την κατασταση και με αυτον τον τροπο παρηγορεις τον εαυτο σου, οποτε θα ειμαι επιεικης μαζι σου...

Notbad, προφανως εισαι fan της ποσοτητας και οχι και τοσο φιλη με την ποιοτητα. Και επισης προφανως εισαι απο αυτους που πρεπει να διαβασουν πολλες φορες κατι για να το καταλαβουν μια. Κατσε λοιπον, διαβασε καμια 10αρια φορες αυτο που ειπα, γιατι με τις πρωτες δεν παιρνει μπρος η μηχανη, και μετα απαντησε, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ και οχι σε αυτο που φανταζεσαι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@sleepwalker or asleep i am not sure

the other members of the forum are really polite to you.

so smartass lets cut the bull and try to help your colleague who made the question.

if i judge from what you say,i doubt if you can practice medicine somewhere in a foreign country.Maybe you can be a doctor in Sahara.

Maybe the money is not a matter for you,but for some students IT IS.and i have some news for you.

Some students have NOT so much money to spend for books,electives,tickets etc,so they get a LOAN.Unknown word for you i guess.

So the money you are gonna make during your residency, is an important matter for guys NOT like you.

As concerns the schedule of the residency is another important matter.Some people NOT like you,have kids and well,they care about them.

Majority of the residents in U.S. are couples and have kids.Of course that's a detail for someone who ignores things.

But even if you dont belong to one of these categories,you should respect someone who asks kindly about these things.and you should probably google about the criteria foreign students have, for landing a residency.Well,i inform you again,that these are on the top two.

παπαριές καμαρωτές που θα λεγε και μια ψυχή. οποιος θελει να βγαλει λεφτα στην ειδικότητα ειναι καμμένος. τέλος. επιμένω και θα επιμένω μέχρι να πεθάνω.

αυτά τα παρτάλια κάνανε την ιατρική κωλοχανίο, έτσι που άτομα σαν και εμένα που ειναι δώρα για την ιατρική σκέφτονται να την παρατήσουν.

επίσης το ότι δε με νοιάζουν τα λεφτά δε σημαίνει ότι έχω. μπορεί να σημαίνει ότι ξέρω να ζω, ξοδεύοντας τα. οι υπόλοιποι καντε τα πισίνες και τζακούζι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ αυτα και μ αυτα εκανα και ορθογραφικο. κωλοχανειο ειναι το σωστο, τωρα το 'δα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παπαριές καμαρωτές που θα λεγε και μια ψυχή. οποιος θελει να βγαλει λεφτα στην ειδικότητα ειναι καμμένος. τέλος. επιμένω και θα επιμένω μέχρι να πεθάνω.

αυτά τα παρτάλια κάνανε την ιατρική κωλοχανίο, έτσι που άτομα σαν και εμένα που ειναι δώρα για την ιατρική σκέφτονται να την παρατήσουν.

επίσης το ότι δε με νοιάζουν τα λεφτά δε σημαίνει ότι έχω. μπορεί να σημαίνει ότι ξέρω να ζω, ξοδεύοντας τα. οι υπόλοιποι καντε τα πισίνες και τζακούζι :)

Ευτυχως εφημερευω και ειχα την τυχη να το δω πριν το τροποποιησει! Αν καταλαβε κανεις τι εννοει το δωρο της φυσης στην ιατρικη και στην ανθρωποτητα με το

''το ότι δε με νοιάζουν τα λεφτά δε σημαίνει ότι έχω. μπορεί να σημαίνει ότι ξέρω να ζω, ξοδεύοντας τα'' ας μου το πει και μενα γιατι αδυνατω.. Ισως φταιει η κουραση, θα ξαναπροσπαθησω αυριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Sleepwalker Το να ρωτάει κανείς και να ενδιαφέρεται για το μισθό του ως ειδικευομένου ή ειδικού -και μάλιστα συγκριτικά αναμεταξύ των χωρών- δεν σημαίνει πως θέλει να κερδίζει τόσα ώστε να έχει βαλάντια για τζακούζι και πισίνες. Ο συνάδελφος από πάνω έχει εν μέρει δίκιο να συμπεραίνει πως μάλλον έχεις τα φράγκα ώστε να μη σε νοιάζει, γιατί είναι απλώς αυτονόητο για οποιονδήποτε άλλο το ότι έχει σημασία η αμοιβή σου σε σύγκριση με το κόστος ζωής της χώρας, καθότι βασικό στοιχείο του βιοτικού σου επιπέδου για τουλάχιστον 4 χρόνια. Αν διαφωνείς πως είναι βασικό στοιχείο του βιοτικού επιπέδου,μάλλον κάτι σου διαφεύγει. Εάν από την άλλη πιστεύεις πως δεν μπορεί κανείς να είναι καλός γιατρός αν προτιμά να μπορεί να μην τρώει κάθε μέρα φακές και να πηγαίνει και καμιά εκδρομή κάποια στιγμή στα ρεπό του, πάλι σου διαφεύγει κάτι.

Επίσης, αναφέρεται και στο μισθολογικό και τις δυνατότητες εξέλιξης ανά χωρα και ως ειδικός. Επομένως από πού πρκύπτει το ότι "θέλει να τα κονομήσει ως ειδικευόμενος" (πράγμα που πουθενά μάλλον δεν ισχύει)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γιατροι ειστε εσεις ? Τι θελετε λεφτα, σπιτια, γκομενες, παιδια, οικογενειες, ταξιδια,και το χειροτερο να ζειτε και στην Ελλαδα?

Που ακουστηκε?

"Η ιατρικη ειναι φιλοσοφια, η ιατρικη ειναι τροπος ζωης, δε χωραει ελευθερος χρονος,συναισθηματισμοι, αποτυχιες,κοινοτυπες συνηθειες..

Ολη την ημερα η μονη σου σκεψη ειναι ο ασθενης και πως θα τον αντιμετωπισεις, ακομα και το βραδι μολις πριν κοιμηθεις.

Προετοιμαζεσαι συνεχως για την επομενη μαχη, την επομενη προκληση, την επομενη εξεταση-αξιολογηση..δια βιου!

Ελα και συ μαζι μας "

Ενωση Ιερομοναχων Ιατρων Αδελφων ο Αγιος Αλβιων

PS.

1.Βρεθηκε ξεχασμενο βαλιτσακι στην ιατρικη σχολη κρητης με καρτελακι "Ιατροδωρος"

2.Τα φιλοχρηματα παρταλια των ελληνικων ιατρικων αφιερωνουν το κατωθι χιτακι στους εριστικους συναδελφους(εμας) της Αλλοδαπης(μολις το ελαβα στο μειλ απο το Σφια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γιατροι ειστε εσεις ? Τι θελετε λεφτα, σπιτια, γκομενες, παιδια, οικογενειες, ταξιδια,και το χειροτερο να ζειτε και στην Ελλαδα?

Που ακουστηκε?

"Η ιατρικη ειναι φιλοσοφια, η ιατρικη ειναι τροπος ζωης, δε χωραει ελευθερος χρονος,συναισθηματισμοι, αποτυχιες,κοινοτυπες συνηθειες..

Ολη την ημερα η μονη σου σκεψη ειναι ο ασθενης και πως θα τον αντιμετωπισεις, ακομα και το βραδι μολις πριν κοιμηθεις.

Προετοιμαζεσαι συνεχως για την επομενη μαχη, την επομενη προκληση, την επομενη εξεταση-αξιολογηση..δια βιου!

Ελα και συ μαζι μας "

Ενωση Ιερομοναχων Ιατρων Αδελφων ο Αγιος Αλβιων

PS.

1.Βρεθηκε ξεχασμενο βαλιτσακι στην ιατρικη σχολη κρητης με καρτελακι "Ιατροδωρος"

2.Τα φιλοχρηματα παρταλια των ελληνικων ιατρικων αφιερωνουν το κατωθι χιτακι στους εριστικους συναδελφους(εμας) της Αλλοδαπης(μολις το ελαβα στο μειλ απο το Σφια)

:lol: :lol: :lol: φοβερο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ κουρασμένος, το ξέρω ότι σου φαίνεται περίεργο, αλλά η ποσότητα και η ποιότητα είναι εφικτές σε λίγα χρόνια αν δουλεύεις πολύ και στο κατάλληλο εκπαιδευτικό περιβάλλον. Για τα υπόλοιπα δεν σχολιάζω. Σας λένε συνεχώς ότι η επιλογή ειδικότητας πρέπει να γίνει με βάση εκπαιδευτικά/επιστημονικά κριτήρια και με βάση τί προοπτικές σου ανοίγει η κάθε θέση ειδικότητας, γιατί , συγκριτικά, κανείς ειδικευόμενος στον κόσμο δεν έχει τις απολαβές/διακοπές του ειδικού. Αλλά μαζευτήκανε πολλοί έξυπνοι, οπότε οι χαζοί της υπόθεσης αποχωρούν. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελος παντων παιδια,λυπαμαι για την αναστατωση,ανοιξα το θεμα γιατι δε βρηκα αρκετες πληροφοριες στο ιντερνετ για τη ζωη μετα την ειδικοτητα στις διαφορες χωρες και ηθελα την προσωπικη αποψη συναδελφων που δουλευουν εκει.Ευχαριστω πολυ οσους ανταποκριθηκαν.Ειναι οι ιδιοι που βοηθανε πολυ εδω μεσα και στα αλλα θεματα για την ειδικοτητα.Για τα υπολοιπα σχολια δεν εχω κατι να πω.Σκοπος μου δεν ηταν να μαθω που θα παω για να πλουτισω,αλλα ηθελα λιγη βοηθεια στην επιλογη της χωρας που θα περασω την ειδικευση και πιθανον την υπολοιπη ζωη μου.

Ευχαριστω και παλι τα αξιολογα μελη αυτου του φορουμ.

(αντε γραψτε και οι υπολοιποι που δουλευετε στα ξενα! :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελος παντων παιδια,λυπαμαι για την αναστατωση,ανοιξα το θεμα γιατι δε βρηκα αρκετες πληροφοριες στο ιντερνετ για τη ζωη μετα την ειδικοτητα στις διαφορες χωρες.Ευχαριστω πολυ οσους ανταποκριθηκαν.Ειναι οι ιδιοι που βοηθανε πολυ εδω μεσα και στα αλλα θεματα για την ειδικοτητα.Για τα υπολοιπα σχολια δεν εχω κατι να πω.Σκοπος μου δεν ηταν να μαθω που θα παω για να πλουτισω,αλλα ηθελα λιγη βοηθεια στην επιλογη της χωρας που θα περασω την ειδικευση και πιθανον την υπολοιπη ζωη μου.

Κοιτα θα ελεγα απο τις πληροφοριες που εχω η καλυτερη επιλογη για ειδικοτητα ειναι η Γερμανια μεικτα 4500 ευρω και καθαρα γυρω στα 3000 στο χερι οσο για το κοστος ζωης μην ανυσηχεις.Οι τιμες ειναι ιδιες με την Ελλαδα.Ναι,εχουμε τιμες Γερμανιας αλλα μισθους... Βουλγαριας θα ελεγα.Τα ενοικια ειναι λιγο πιο ακριβα απο εδω, μικρη διαφορα.

Οσο για τις συνθηκες εργασιας και τα μεσα για να κανεις σωστα τη δουλεια σου με ποιοτητα θα τα εχεις,ενω εδω θα εχεις τους τρυπιους ουροσυλεκτες απ'την Μπανγκογκ και τα γαντια που σκιζονται αμεσως απ την Ταιβαν.

Δευτερη επιλογη θα εβαζα την Κυπρο για ενα και μονο λογο αλλα σημαντικο.Και ο οποιος ειναι οτι θα εισαι ''Εντος Εδρας΄'.Στην ουσια δεν θα εισαι στο εξωτερικο.ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φινλανδία:

Συνήθως 38 ώρες δουλειάς την εβδομάδα. Βασικός μισθός γύρω στα 3200-4000 ευρώ τον μήνα (προ-φόρων) για τους νέους ιατρούς. Παραπάνω ώρες δουλειάς με την μορφή υπερωριών/εφημεριών πληρώνονται ξεχωριστά. Φόροι γύρω στο 40% του μισθού τους πρώτους 6 μήνες. Μετέπειτα γύρω στο 20% (και επιστροφή του παραπάνω φόρου των πρώτων 6 μηνών). Σεμινάρια τα οποία σχετίζονται με το αντικείμενο σου, πληρώνονται εξ'ολοκλήρου από το νοσοκομείο.

Διαφορές με την Ελλάδα (και τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες):

-Έχεις μεγάλη ανεξαρτησία στη δουλεια (π.χ. ακόμα και ως φοιτητής κάνεις ΟΝΠ, βιοψίες μυελού, καρδιομετατροπές, πάρα/άρθρο-κεντήσεις). Πολλές φορές είσαι εντελώς μόνος δίχως επιμελητή ακόμα και τις πρώτες μέρες της εργασίας και αναμένεται να πέρνεις μόνος σου αποφάσεις. Βασικά πληρώνεσαι για τις αποφάσεις και για τις πιο επεμβατικές διαδικασίες, κανείς δεν θα σου ζητήσει να βάλεις γύψο, να πάρεις αίμα-αέρια, να βάλεις ουροκαθετήρα κοκ, αυτά τα κάνουν οι νοσηλεύτριες.

-Η γλώσσα. Εξαιρετικά δύσκολη. Τα αγγλικά (ή η γνώση οιασδήποτε άλλης γλώσσας) δεν βοηθάνε ιδιαίτερα.

-Το σύστημα ειδίκευσης είναι διαφορετικό. Όλοι οι ειδικευόμενοι ιατροί περνάνε από τρια επίπεδα(κέντρο υγείας, κεντρικό νοσοκομείο και πανεπιστημιακό νοσοκομείο). Υπάρχουν 5 πανεπιστημιακά νοσοκομεία και το πρόγραμμα της ειδικότητας καταρτίζεται έπειτα από συμφωνία με κάποιο μέλος ΔΕΠ. Ως εκ'τούτου, γενικά η ερευνητική δραστηριότητα είναι εφικτή.

-Δεν υπάρχουν πολλοί ξένοι ιατροί (και γενικότερα ξένοι κάτοικοι στη χώρα), οπότε οι Φινλανδοί δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένοι με αυτό το κομμάτι.

-Δεν υπάρχει μονιμότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μόλις δημοσίευσε ο Economist την ανάλυση του Economist Intelligence Unit σχετικά με το κόστος ζωής σε 131 major cities worldwide για το 2013. Χρήσιμη ταξινόμηση για όσους ετοιμάζονται για έξω και αναρωτιούνται πόσο ακριβή άραγε να είναι η ζωή εκεί πέρα?

THE TEN MOST EXPENSIVE CITIES

1. TOKYO - JAPAN

2. OSAKA - JAPAN

3. SYDNEY - AUSTRALIA

4. OSLO - NORWAY

=4. MELBOURNE - AUSTRALIA

6. SINGAPORE - SINGAPORE

7. ZURICH - SWITZERLAND

8. PARIS - FRANCE

9. CARACAS - VENEZUELA (!!!)

10. GENEVA - SWITZERLAND

Από εκεί και πέρα βρίσκει κανείς το Λονδίνο #16, το Βανκούβερ #21, Νέα Υόρκη #27 και το Μάντσεστερ #37. Ενδιαφέρον πως η νέα γη της επαγγελίας για πολλούς ανίδεους συμπατριώτες μας που ακούνε για "τριπλάσιους από την Ελλάδα μισθούς στην Αυστραλία" έχει κάποιες από τις πιο ακριβές χώρες του πλανήτη.

Ενδιαφέρουσα όμως και η πιο κάτω λίστα:

THE TEN LEAST EXPENSIVE CITIES

122. TEHRAN - IRAN

123. JEDDAH - SAUDI ARABIA (***)

124. PANAMA CITY - PANAMA

125. COLOMBO - SRI LANKA

126. BUCHAREST - ROMANIA

126. ALGIERS - ALGERIA

128. KATHMANDU - NEPAL

129. NEW DELHI - INDIA

130. MUMBAI - INDIA

131. KARACHI - PAKISTAN

Το προφανές ενδιαφέρον αυτής της λίστας βρίσκεται στη θέση 123 (Jeddah) όπου οι μισθοί είναι αντίστοιχοι ή και ανώτεροι των US hospitals (but no taxes!!!) κι άλλα εξτραδάκια, όπως την πληρωμή των διδάκτρων των παιδιών, δωρεάν πολυτελής κατοικία + αυτοκίνητο, first class air tickets για να επισκέπτεσαι τη χώρα σου κτλ. Τα επίσης προφανή μειονεκτήματα αυτής της χώρας (ειδικά για τις γυναίκες) είναι πασίγνωστα, δεν χρειάζεται να τα κουβεντιάσουμε εδώ.

Για όποιον ενδιαφέρεται για το πλήρες άρθρο

https://www.eiu.com/public/topical_report.aspx?campaignid=Wcol2013

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Μόλις δημοσίευσε ο Economist την ανάλυση του Economist Intelligence Unit σχετικά με το κόστος ζωής σε 131 major cities worldwide για το 2013. Χρήσιμη ταξινόμηση για όσους ετοιμάζονται για έξω και αναρωτιούνται πόσο ακριβή άραγε να είναι η ζωή εκεί πέρα?THE TEN MOST EXPENSIVE CITIES 1. TOKYO - JAPAN2. OSAKA - JAPAN3. SYDNEY - AUSTRALIA4. OSLO - NORWAY=4. MELBOURNE - AUSTRALIA6. SINGAPORE - SINGAPORE7. ZURICH - SWITZERLAND8. PARIS - FRANCE9. CARACAS - VENEZUELA (!!!)10. GENEVA - SWITZERLAND Από εκεί και πέρα βρίσκει κανείς το Λονδίνο #16, το Βανκούβερ #21, Νέα Υόρκη #27 και το Μάντσεστερ #37. Ενδιαφέρον πως η νέα γη της επαγγελίας για πολλούς ανίδεους συμπατριώτες μας που ακούνε για "τριπλάσιους από την Ελλάδα μισθούς στην Αυστραλία" έχει κάποιες από τις πιο ακριβές χώρες του πλανήτη.Ενδιαφέρουσα όμως και η πιο κάτω λίστα:THE TEN LEAST EXPENSIVE CITIES122. TEHRAN - IRAN123. JEDDAH - SAUDI ARABIA (***)124. PANAMA CITY - PANAMA125. COLOMBO - SRI LANKA126. BUCHAREST - ROMANIA126. ALGIERS - ALGERIA128. KATHMANDU - NEPAL129. NEW DELHI - INDIA130. MUMBAI - INDIA131. KARACHI - PAKISTAN Το προφανές ενδιαφέρον αυτής της λίστας βρίσκεται στη θέση 123 (Jeddah) όπου οι μισθοί είναι αντίστοιχοι ή και ανώτεροι των US hospitals (but no taxes!!!) κι άλλα εξτραδάκια, όπως την πληρωμή των διδάκτρων των παιδιών, δωρεάν πολυτελής κατοικία + αυτοκίνητο, first class air tickets για να επισκέπτεσαι τη χώρα σου κτλ. Τα επίσης προφανή μειονεκτήματα αυτής της χώρας (ειδικά για τις γυναίκες) είναι πασίγνωστα, δεν χρειάζεται να τα κουβεντιάσουμε εδώ.Για όποιον ενδιαφέρεται για το πλήρες άρθροhttps://www.eiu.com/public/topical_report.aspx?campaignid=Wcol2013

Ένα άλλο μείων που έχει η εργασία σε αραβόφωνες χώρες με πετροδόλαρα είναι ότι υπογράφεις για να είσαι μέσα σε ένα χρυσό κλουβί και στην ουσία γίνεσαι ο σκλάβος τους. Τεσπα αυτή είναι η προσωπική μου εντύπωση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εκτός από αυτό βάλε ότι ζεις σχεδόν μονίμως σε κλειστό χώρο με aircon, δεν υπάρχει περίπτωση ευρωπαίος, όσο νότιος και να είναι, να αντέξει τις εξωτερικές περιβαλλοντικές συνθήκες αυτών των χωρών (πλην μεσογειακών).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εκτός από αυτό βάλε ότι ζεις σχεδόν μονίμως σε κλειστό χώρο με aircon, δεν υπάρχει περίπτωση ευρωπαίος, όσο νότιος και να είναι, να αντέξει τις εξωτερικές περιβαλλοντικές συνθήκες αυτών των χωρών (πλην μεσογειακών).

συμφωνώ απόλυτα. μόνο να φανταστείτε ότι εκεί για να μετακινηθείς ακομα κ σε μικρες αποστάσεις βάζεις το αιρκοντ στο αμάξι κάμποση ώρα πρίν. άλλο....στη Λιβύη που δούλευε ένας οικογενειακός φίλος παλαιότερα η θερμοκρασία στην έρημο έφτανε στους 50 κελσίου υπο σκιά παρακαλώ!!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εκτός από αυτό βάλε ότι ζεις σχεδόν μονίμως σε κλειστό χώρο με aircon, δεν υπάρχει περίπτωση ευρωπαίος, όσο νότιος και να είναι, να αντέξει τις εξωτερικές περιβαλλοντικές συνθήκες αυτών των χωρών (πλην μεσογειακών).

συμφωνώ απόλυτα. μόνο να φανταστείτε ότι εκεί για να μετακινηθείς ακομα κ σε μικρες αποστάσεις βάζεις το αιρκοντ στο αμάξι κάμποση ώρα πρίν. άλλο....στη Λιβύη που δούλευε ένας οικογενειακός φίλος παλαιότερα η θερμοκρασία στην έρημο έφτανε στους 50 κελσίου υπο σκιά παρακαλώ!!!!

Σιγουρα κι αυτα που αναφερετε ειναι πολυ σημαντικα αλλα ωχριουν μπροστα στον μεγαλυτερο κινδυνο που αντιμετωπιζουν οι γιατροι που δουλευουν σε μερικες απο τις αραβικες χωρες.

Διαβαστε εδω:

http://www.bmj.com/content/345/bmj.e6815/rr/609914

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αδρα στοιχεία για τον αριθμό των ιατρών στη Φινλάνδια

www.laakariliitto.fi/site/assets/files/1268/ll_taskutilasto2013_e_net.pdf

Συνοψη στα Αγγλικά των τοπικών guidelines

www.kaypahoito.fi/web/english/home

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εκτός από αυτό βάλε ότι ζεις σχεδόν μονίμως σε κλειστό χώρο με aircon, δεν υπάρχει περίπτωση ευρωπαίος, όσο νότιος και να είναι, να αντέξει τις εξωτερικές περιβαλλοντικές συνθήκες αυτών των χωρών (πλην μεσογειακών).

συμφωνώ απόλυτα. μόνο να φανταστείτε ότι εκεί για να μετακινηθείς ακομα κ σε μικρες αποστάσεις βάζεις το αιρκοντ στο αμάξι κάμποση ώρα πρίν. άλλο....στη Λιβύη που δούλευε ένας οικογενειακός φίλος παλαιότερα η θερμοκρασία στην έρημο έφτανε στους 50 κελσίου υπο σκιά παρακαλώ!!!!

Σιγουρα κι αυτα που αναφερετε ειναι πολυ σημαντικα αλλα ωχριουν μπροστα στον μεγαλυτερο κινδυνο που αντιμετωπιζουν οι γιατροι που δουλευουν σε μερικες απο τις αραβικες χωρες.

Διαβαστε εδω:

http://www.bmj.com/content/345/bmj.e6815/rr/609914

Παράξενο πως το BMJ επέλεξε (ή υποχρεώθηκε???) να ανεβάσει άρθρο τόσο δυσφημιστικό για φίλη και σύμμαχο των Δυτικών χώρα, όπου κάποιος περιγράφει την εμπειρία του (αλήθεια ή ψέμματα κανείς δεν ξέρει) πριν....10 με 15 χρόνια (1998-2002)!!!

Πραγματικά "ύποπτο" δημοσίευμα και δεν μπορώ να καταλάβω τί θέλουν να πετύχουν οι Βρετανοί με αυτό, καθυβρίζοντας τη μοναδική αραβική χώρα που έχει κολλήσει στους Αμερικανούς σαν "βδέλλα" ....Δεν είναι ακριβώς το στυλ τους όταν επιχειρούν να κάνουν εξωτερική πολιτική δια της εσωτερικής κατανάλωσης....τέλος πάντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντού στο εξωτερικό οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες από αυτές στην Ελλάδα: εκεί πληρώνονται, εδώ το Κράτος ψάχνει ιατρούς για να εργαστούν δωρεάν, "εθελοντικά"!

http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=108502:apisteuto- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --omos-ellhniko-dorean-diakopes-me-ergasia- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --giatrous-apo-to-upourgeio-ygeias&catid=74:sites&Itemid=54

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα ήμουν περίεργος να μάθω για τις συνθήκες εργασίας στη Κύπρο για τους ειδικευόμενους. Ελάχιστα εχω διαβάσει. Ωρες εργασίας; Εφημερίες (πληρωμή, ώρες κτλ); Εκπαίδευση; Διαφορές σε σύγκριση με την Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.