Jump to content

Θα συνταγογραφείται μόνον η δραστική ουσία


ody

Recommended Posts

επίσης πιστεύω να μην είναι όλοι οι Ελληνες γιατροί της Αγγλίας κομπλεξικοί σαν και εσένα.

Σου παραθέτω το από κάτω ποστ σου το οποίο ήταν η απάντηση με επιχειρήματα και χωρίς κόμπλεξ που έδωσες νωρίτερα.

arrow%20down.gif

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Υ.Γ. μακάρι να μείνεις εκεί που είσαι γιατί κατι γιατροί σαν και εσένα μονο να βλάπτουν ξέρουν,

Για εξήγησέ το μας αυτό.

Αυτή είναι η τυπική ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ συμπεριφορά μεγάλης μερίδας εγχώριων, ανίκανων, ιατρών.

1. Να μείνουν στο εξωτερικό, τα αγγλάκια, οι ξένοι, που θα μας πουν ότι ξέρουν καλύτερα. Που νομίζουν ότι είναι καλύτεροι από εμάς.

2. Ε βέβαια με τόσα λεφτά που βγάζουν και εγώ έκανα ηθικολογίες.

3. Που ΕΓΩ, εγώ λέγω κρατούσα το χαρτοφύλακα του Διευθυντή 6, 6 λέγω χρόνια για να έρθει το σκατοπαλιοπουστο αγγλάκι να μου φάει τη δουλειά.

4. Ας μείνουν στο εξωτερικό, δεν τους θέλουμε και δεν τους έχουμε ανάγκη.

Εγώ λέω.

1. Ασιχτίρ

2. Λαμόγια θα γυρίσουμε και να φοβάστε γιατί ο κόσμος σιγά σιγά ξυπνάει.

Ασιχτιρ πρωι πρωι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Πως καταφερνετε ΚΑΘΕ θεμα να το μετατρεπετε σε διαμαχη εγχωριων και μη γιατρων, αποφοιτων, κ.ο.κ; Εδω μας γαμ...ε αναποδα με καθε τροπο (και δεν μιλαω για το αν θα συνταγογραφουμε δραστικες ουσιες η μη, εχουμε μπει σε σοβαροτερα προβληματα σαν κλαδος αν δεν το εχετε παρει χαμπαρι), και εσεις το χαβα σας. Λοιπον, καποιους δεν τους ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ ομως, ποιος μεταναστευσε και ποτε και ποιος μενει Ελλαδα. Οπως επισης δεν μας ενδιαφερουν οι συνθηκες στις οποιες εργαζεται ο καθενας αν δεν ειναι σχετικο το ποστ με συνθηκες εργασιας και συγκριση ιατρικης ασκησης εντος και εκτος Ελλαδας. Αν ξεπερασουμε ποτε το συνδρομο μεγαλομανιας-κατωτεροτητας (ο,τι εχει ο καθενας) ισως, λεω ΙΣΩΣ, να σταματησουμε οι λοβερδοι να μας πετανε το ξεροκομματο και να μας παρακολουθουν να σφαζομαστε σαν τα κοκκορια.

Και πισω στο θεμα μας: Να συνταγογραφουμε ουσια, να δινουν ουσια. Θελετε να πουμε καλυτερα τι φαγοποτι εγινε στα νοσοκομεια με το που βγηκε το θεμα με τα γενοσημα; Και με ποιο τροπο μπηκαν σκευασματα αγνωστα παντελως στα ραφια των νοσοκομειων; Και τι πηραν ποιοι για να τα δηλωσουν στις λιστες με τα γενοσημα στα φαρμακεια των νοσοκομειων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης πιστεύω να μην είναι όλοι οι Ελληνες γιατροί της Αγγλίας κομπλεξικοί σαν και εσένα.

Σου παραθέτω το από κάτω ποστ σου το οποίο ήταν η απάντηση με επιχειρήματα και χωρίς κόμπλεξ που έδωσες νωρίτερα.

arrow%20down.gif

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Υ.Γ. μακάρι να μείνεις εκεί που είσαι γιατί κατι γιατροί σαν και εσένα μονο να βλάπτουν ξέρουν,

Για εξήγησέ το μας αυτό.

Αυτή είναι η τυπική ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ συμπεριφορά μεγάλης μερίδας εγχώριων, ανίκανων, ιατρών.

1. Να μείνουν στο εξωτερικό, τα αγγλάκια, οι ξένοι, που θα μας πουν ότι ξέρουν καλύτερα. Που νομίζουν ότι είναι καλύτεροι από εμάς.

2. Ε βέβαια με τόσα λεφτά που βγάζουν και εγώ έκανα ηθικολογίες.

3. Που ΕΓΩ, εγώ λέγω κρατούσα το χαρτοφύλακα του Διευθυντή 6, 6 λέγω χρόνια για να έρθει το σκατοπαλιοπουστο αγγλάκι να μου φάει τη δουλειά.

4. Ας μείνουν στο εξωτερικό, δεν τους θέλουμε και δεν τους έχουμε ανάγκη.

Εγώ λέω.

1. Ασιχτίρ

2. Λαμόγια θα γυρίσουμε και να φοβάστε γιατί ο κόσμος σιγά σιγά ξυπνάει.

Ασιχτιρ πρωι πρωι.

τρεμω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ΄ αρχήν να πω ότι δε διαφωνώ σε γενικές γραμμές με το μέτρο. Διαφωνώ όμως με την εφαρμογή του στην Ελλάδα, πριν αλλάξουν κάποια πράγματα και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.

Στη χώρα μας, ο καθένας μπορεί να ανοίξει μια φαρμακευτική εταιρεία, να αρχίσει να ανακατεύει δραστικές ουσίες με έκδοχα και να αρχίσει να τα πουλάει. Κανένας δεν πρόκειται να τον ελέγξει πραγματικά. (Δεν είναι δυνατόν σε μια χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων να υπάρχου 28!!! σκευάσματα ομεπραζόλης). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη δυσφήμιση όλων των Ελληνικών εταιριών ως αναξιόπιστων. Δεν είναι όμως έτσι. Υπάρχουν κάποιες Ελληνικές φαρμακευτικές, που είναι πραγματικά αξιόλογες και με προϊόντα εφάμιλλα των πρωτότυπων (κάποιες λίγες μάλιστα, έχουν και πρωτότυπα φάρμακα). Άντε όμως να καταλάβεις ποιες είναι. Αυτό φυσικά ισχύει (σε μικρότερο βέβαια βαθμό) και για εταιρίες που εμπορεύονται γενόσημα. Εδώ, οι μελέτες βιοϊσοδυναμίας παρέχουν κάποια ασφάλεια, αλλά και πάλι πρέπει να προσέξει κανείς σε ποια χώρα έχει διενεργηθεί η εν λόγω μελέτη (είναι άλλο πράγμα η μελέτη να έχει γίνει στον Καναδά και άλλο στην Ανατολική Ευρώπη). Η συμβουλή μου σε φαρμακευτικούς αντιπροσώπους που έρχονται για να προωθήσουν τα προϊόντα τις εταιρίας στην οποία εργάζονται, είναι να μην προσπαθούν να μας πείσουν για την "ανωτερότητα" της δραστικής ουσίας που πουλάνε (ένας γιατρός ξέρει καλύτερα...), αλλά για την αξιοπιστία της εταιρίας τους.

Η ευθύνη για την πορεία του κάθε ασθενούς, βαρύνει (και σωστά) τον θεράποντα. Και η πορεία αυτή, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την αγωγή που λαμβάνει. Από τη στιγμή λοιπόν που σε αυτή τη χώρα κανείς δε διασφαλίζει ότι όλα τα σκευάσματα που πουλιούνται είναι εφάμιλλα, εναπόκειται στον θεράποντα να διασφαλίσει ότι η αγωγή που λαμβάνει ο ασθενής του είναι αποτελεσματική. Και πως θα το κάνει αυτό μιας και δεν υπάρχουν έλεγχοι στις φαρμακευτικές; Το μόνο "όπλο" που έχει, είναι η εμπειρία του, και η εμπειρία συναδέλφων που εμπιστεύεται. Ο φαρμακοποιός, ακόμα και αν δεχτούμε ότι δεν είναι διεφθαρμένος, δεν μπορεί να έχει αυτή τη γνώση (της πορείας του ασθενούς) και άρα είναι ανήμπορος να ξεχωρίσει ποια εταιρία πουλά αποτελεσματικά σκευάσματα και ποια όχι. Στην περίπτωση τώρα που και οι δύο λειτουργοί είναι διεφθαρμένοι, ο γιατρός τουλάχιστον βαρύνεται με την ευθύνη του ασθενούς και ελπίζω ότι δε θα το παρακάνει. Ο φαρμακοποιός δε νομίζω ότι θα έχει κανέναν ενδοιασμό. Για αυτό και πιστεύω ότι ένα καλό μέτρο που εφαρμόζεται σε αρκετά κράτη δεν μπορεί - πρέπει να εφαρμοστεί ακόμα στην Ελλάδα.

Αν τελικά εφαρμοστεί το μέτρο στην Ελλάδα, παρότι δεν είναι ακόμα έτοιμη για κάτι τέτοιο, προτείνω, όπως είπε και άλλος συνάδελφος, να ενημερώνουμε τους ασθενείς μας και να τους προτείνουμε εμείς ποια σκευάσματα θεωρούμε αξιόπιστα. Καλό θα ήταν βέβαια να τους δίνουμε 2-3 εναλλακτικές προτάσεις για να ζητήσουν από το φαρμακοποιό, ώστε να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε προώθηση κάποιου συγκεκριμένου σκευάσματος.

Να επισημάνω, βέβαια, και τη μεγάλη ευθύνη των γιατρών που εργάζονται στην Ελλάδα, γιατί ποτέ δεν προστάτευσαν τα οικονομικά ενός συστήματος που τους θρέφει, αλλά και ποτέ δεν αντάμειψαν τις πραγματικά σοβαρές εταιρίες (παρά μόνο τις τσεπούλες τους). Αν είχαν συμβεί τα δύο παραπάνω, αφενός το κράτος δε θα χρειαζόταν να σκαρφίζεται συνεχώς ηλίθιους τρόπους για να περιορίσει τις δαπάνες και αφετέρου, θα είχαν μείνει στην αγορά μόνο οι σοβαρές εταιρίες.

Με τον κίνδυνο να σας κουράσω, θα ήθελα να αναφερθώ λιγάκι και στη "διαμάχη" συναδέλφων που εργάζονται στην Ελλάδα ή στην αλλοδαπή. Αυτή η συζήτηση πολύ συχνά καταλήγει σε επαγγελματικό - εμπορικό ανταγωνισμό και σε αυτές τις περιπτώσεις κάθε περαιτέρω κουβέντα δεν έχει νόημα. Αν το θέμα είναι ποιος θα έχει περισσότερα κέρδη, σαν να ήμασταν εμπορικές επιχειρήσεις, δεν ξέρω τι μπορεί να πει κανείς. Εκφράσεις του τύπου "να κάτσετε εκεί που είστε" ή "θα επιστρέψουμε και να φοβάστε", δεν οδηγούν πουθενά. Αν όμως μας ενδιαφέρει να δούμε πως συνάδελφοι και συστήματα υγείας έχουν αντιμετωπίσει διάφορα ζητήματα που προκύπτουν κατά την άσκηση του επαγγέλματός μας σε άλλες γωνιές του πλανήτη, τότε η συζήτηση αποκτά ενδιαφέρον και αξία. Η ανταλλαγή επιχειρημάτων, μπορεί να μας διαφωτίσει ως προς το ποια λύση είναι η καλύτερη (και άρα προς τα που να "κινηθούμε"), αλλά και ποια θα ήταν η πιο πρόσφορη για τη χώρα στην οποία προτείνουμε να εφαρμοστεί.

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Ελπίζω να μη σας κούρασα._

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον έγινε κάποια παρανόηση.

Όπως τα παίρνω άσχημα όταν έρχεται ο παππούς μου από τον γενικό ιατρό του Κέντρου υγείας και του έχει αλλάξει τα φάρμακα του διαβήτη με φασόν, θα τα παίρνω όταν του τα αλλάζει και ο φαρμακοποιός!

Αντί να χτυπήσουν τις λάθος πρακτικές που ακολουθούσαν οι ιατροί τόσα χρόνια, θα τις μετατοπίσουν στους φαρμακοποιούς.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, γι' αυτό μην πανηγυρίζετε τζάμπα.

Πάλι οι ασθενείς θα παίρνουν αμφιβόλου αποτελεσματικότητας φάρμακα και πάλι τα ταμεία θα μπαίνουν μέσα.

Από πότε έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες ΧΩΡΙΣ EVIDENCE BASED κριτήρια?

μιλας ειλικρινα...σωστα... Τιποτα δεν θα αλλάξει...απλα θα γινει μεγαλυτερο μπαχαλο.(και με την απελευθερωση των φαρμακειων θα αγοραζει ο ασθενης απο τον βασιλοπουλο την ΑΒ κεφουροξιμη μαζι με το γαλα του)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα τα αρπάζουν οι φαρμακοποιοί είπαμε.Πάλι δε λύνεται το πρόβλημα.Το κράτος κοιτάει να κάνει οικονομία κ όχι ποιο είναι το καλύτερο σκεύασμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

you all keep insisting that the doc needs to prescribe the brand name instead of the substance for medico-legal reasons.

So you are saying that in case of a Gastric Ulcer (example with PPIs) if you prescribe Omeprazole and someone will give them instead of brand A, brand B (B is much cheaper) and the patients ulcer is not cured, you face the risk of someone pressing charges against you....???

Are you serious??

Only hypocrisy comes in my mind, nothing else....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μονος δρομος για τη καταπολεμηση της συνταγογραφησης ειναι:

1.Συνταγογραφουμε δραστικη ουσια(και μονον, παλιολαμογια)

2.Η συνταγη σκαναρεται ηλεκτρονικα απο το συστημα

3.Το σκευασμα που δινει το ταμειο ΕΟΠΠΥ για καθε δραστικη , συμφωνειται κεντρικα απο επιτροπη εμπειρογνωμωνων, μετα απο μειοδοτικο διαγωνισμο,

και υπαρχει επισημη λιστα εμπορικων σκευασματων που χορηγει το ταμειο.Καθε παρεκκλιση βαρυνει τον ασθενη.

4.Μετα την ηλεκτρονικη ταυτοποιηση της συνταγης και εγκριση απο το συστημα,τυπωνεται κουπονι με το οποιο ο ασθενης , παραλαμβανει το φαρμακο

απο το φαρμακειο του,καταβαλοντας την καθορισμενη συμμετοχη(εννοειται καταργουνται κολπα 10% ΣΝ και λοιπες μαλακιες..ο γιατρος δεν εχει καμια συμμετοχη σε καθορισμους ποσοστων συμμετοχης και λοιπα οικονομοτεχνικα)

5.Το κουπονι φτανει με φαξ στο γραφειο του υπουργου για την οριστικη εγκριση δαπανης

6.Ο Λοβερδος σκιζει το κουπονι και στελνει το λογαριασμο με κουριερ στο σπιτι του ασφαλισμενου, συν τους τοκους υπερημεριας υπερ του δημοσιου.

Πετυχημένο! Είμαστε πολύ μπροστά τελικά! Θα μας ζηλεύει και η Αμερική για το αδιάφθορο σύστημα συνταγογράφησής μας.

Έτσι έγινε και με την εξυγείανση του συστήματος προμηθειών των νοσοκομείων πριν λίγα χρόνια. Για να μην καρπώνονται οι κλινικάρχες και όποιος άλλος εμπλεκόταν στις παραγγελίες των αναλώσιμων γίνεται διαγωνισμός και το νοσοκομείο προμηθεύεται υποχρεωτικά τα φθηνότερα υλικά.

Μόνο που και πάλι δεν σκέφθηκαν ότι τα εν λόγω λαμόγια βρίσκουν πλείστους τρόπους για να καταχρώνται χρήματα και τώρα.

Παράδειγμα: συνάδελφος χειρουργός μου ανέφερε ότι στην κλινική που εργάζεται χρησιμοποιούσαν αλόγιστα όπου μπορούσαν ειδικό πανάκριβο υλικό για ελλείματα δέρματος, όπως αυτό που χρησιμοποιούν στους εγκαυματίες-δεν ξέρω πως ονομάζεται- το οποίο απλά το άνοιγαν, το πετούσαν και το χρέωναν κανονικά. Ξέρετε ποιος τα τσέπωνε από αυτή την τακτική?

Και από προσωπική μου εμπειρία σε εντατική νεογνών, από τότε που ήρθε το φθηνό υλικό, όπως κινέζικα abocath και πεταλούδες κακοποιήσαμε ουκ ολίγα νεογνά προσπαθώντας να τους βρούμε φλέβα στις πολλαπλές καθημερινές μας αιμοληψίες, λόγω κακής ποιότητας υλικών. Πεταλούδες που ήταν τρύπιες, abocath τσακισμένα και αυτά είναι τα πιο απλά.

Φθηνά ναι, αλλά αποτελεσματικά όχι. Χρησιμοποιούσαμε λοιπόν περισσότερα υλικά μέχρι να καταφέρουμε την αιμοληψία (άρα δεν κάναμε οικονομία) και δυστυχώς τραυματίζαμε πολλά χεράκια και ποδαράκια περισσότερο από ότι θα έπρεπε. Η αίτηση του διευθυντή για ποιοτικότερο υλικό λόγω ιδιαιτερότητας των ασθενών να μην σας πω πού κατέληξε.

Δεν είναι μόνο οι πραζόλες συνάδελφοι το πρόβλημα και ποιος θα αποφασίζει ποια εταιρεία είναι η καλύτερη και ποιος θα τα αρπάζει τελικά.

Αν είστε πεπεισμένοι ότι οι αποφάσεις του υπουργείου θα οδηγήσουν σε καλύτερη και ποιοτικότερη υγεία για τους ασθενείς σας έχει καλώς.

Δεν με νοιάζει αν είστε στο εξωτερικό ή στο τελευταίο κέντρο υγείας της Ελλάδας.

Σκεφτείτε αν στην εποχή του μνημονίου οι αποφάσεις για αλλαγή στην συνταγογράφηση παίρνονται για να οφεληθούν οι ασθενείς σας ή για να περικοπούν χρήματα με κάθε τρόπο και κόστος.

Δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον ούτε από το τωρινό ούτε από το επερχόμενο σύστημα συνταγογράφησης καθώς:

1. Είμαι άνεργη (όχι άεργη ωστόσο) οπότε δεν συνταγογραφώ.

2. Όταν και αν συνεχίσω την ειδικότητά μου τα φάρμακα που θα συνταγογραφώ δεν θα τα αποφασίζω εγώ αλλά οι επιμελητές μου, όπως γινόταν και στο πρώτο κομμάτι της ειδικότητάς μου.

3. Όταν και αν εργασθώ ως ειδικός το μόνο που θα με ενδιαφέρει θα είναι να θεραπεύσω με το μικρότερο κόστος, διάρκεια και ανεπιθύμητα συμβάματα τους μικρούς ασθενείς μου.

Παράκληση να σταματήσουμε την μεταξύ μας φαγωμάρα, δεν θα οδηγήσει πουθενά, δεν θα κερδίσουμε τίποτα. Φτάνει να λέει ο κάθε ένας την άποψή του και να προσπαθούμε να καλυτερέψουμε τα κακώς κείμενα στον χώρο μας. Μας περιμένουν δύσκολες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος κινείται σε σωστά πλαίσια και όσο μπορώ θα το στηρίξω. Όσο αφορά τις πραζόλες τις στατίνες τα ΜΣΑΦ με το παρόν νομοσχέδιο η συνταγογράφηση θα μειωθεί. Τείνω να συμφωνήσω με τον Ανδρέα και τον Albou ας μην είμαστε υποκριτές έχουμε καταντήσει η πραζόλη η στατίνη και η καρνιτίνη να πηγαίνουν με όλα σαν τη coca cola. 2 ενστάσεις έχω μόνο

1)Στις αντιβιώσεις έχω αμφιβολίες για τη φάρμακο δυναμική- κινητική ορισμένων σκευασμάτων όπως και για τις παρενέργειές τους

2)Δεν ανέχομαι τη συνταγή π.χ. κλοπιδογρέλης που γράφω να προωθείται το klanix (clopyright ) του γελοίου που το μόνο επιχείρημα που έχει για το σκεύασμα του είναι το 20% που προσφέρει.

Ναι να κοπούν επιτελούς οι μίζες από τις φαρμακευτικές. Να απεμπλακούμε οικονομικά από το φάρμακο και να κάνουμε τη δουλειά μας ποιο σωστά. Είναι ο μόνος τρόπος να κατανοήσουμε ότι δεν είμαστε πληρωμένοι καλά και να διεκδικήσουμε περισσότερα και αυτό δε πρέπει να το κάνουμε μόνο για τους εαυτούς μας αλλά και για τους νεότερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι να κοπούν επιτελούς οι μίζες από τις φαρμακευτικές. Να απεμπλακούμε οικονομικά από το φάρμακο και να κάνουμε τη δουλειά μας ποιο σωστά. Είναι ο μόνος τρόπος να κατανοήσουμε ότι δεν είμαστε πληρωμένοι καλά και να διεκδικήσουμε περισσότερα και αυτό δε πρέπει να το κάνουμε μόνο για τους εαυτούς μας αλλά και για τους νεότερους.

ΠΟλΥ ΣΩΣΤΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πιστευω ειναι ενα θετικο μετρο.

ειμαι υπερ 100% και το βλεπω σαν ενα βημα προς την επιστημη και την αξιοπιστια του γιατρου που χανεται με ολη αυτη την διαπλοκη με τα φαρμακα. πολυ ευστοχα τα σχολια του φιλου απο πανω (σκελος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσα παίδες συμφωνώ 100%. Είναι ξεφτίλα να περιμένεις πουρμπουάρ από τον φαρμακά....

Για μια ακόμη φορά όμως χάνετε την ουσία....Για τα υπερτιμολογημένα υλικά (προθέσεις, stents) που τα αγοράζουμε πανάκριβα και χρησιμοποιούνται άσκοπα πολλές φορές, για τις ακριβές νοσοκομειακές αντιβιώσεις (την στιγμή που αρκεί ένα απλό φάρμακο), για τα πανάκριβα ογκολογικά φάρμακα (που δίνονται πολλές φορές χωρίς σαφή επιστημονική ένδειξη) δεν θα μιλήσει κανείς?

Τα 30 ευρώ της πραζόλης μας πείραξαν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κάθε επιφύλαξη emardown

http://stithoskopio.blogspot.com/2011/09/blog-post_6372.html

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΑΝΑΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ REBATE ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 8%, ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΑΠΟΣΥΡΣΗ....ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...

Άλλο ένα δείγμα της αποφασιστικότητας της κυβέρνησης για την πάταξη της κατευθυνόμενης συνταγογράφησης.

Ήμουν σίγουρη εξάλλου πως δεν ήταν αυτός ο στόχος τους εξαρχής.

Τώρα αν κάποιοι πιστεύετε πως είναι αγαθές οι προθέσεις τους και πασχίζουν για το καλό των ασθενών και των ταμείων δεν μπορώ να σας αλλάξω γνώμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κάθε επιφύλαξη emardown

http://stithoskopio.blogspot.com/2011/09/blog-post_6372.html

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΑΝΑΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ, ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ REBATE ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 8%, ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΑΠΟΣΥΡΣΗ....ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...

Άλλο ένα δείγμα της αποφασιστικότητας της κυβέρνησης για την πάταξη της κατευθυνόμενης συνταγογράφησης.

Ήμουν σίγουρη εξάλλου πως δεν ήταν αυτός ο στόχος τους εξαρχής.

Τώρα αν κάποιοι πιστεύετε πως είναι αγαθές οι προθέσεις τους και πασχίζουν για το καλό των ασθενών και των ταμείων δεν μπορώ να σας αλλάξω γνώμη...

Πιθανόν όλο το θέμα δημιουργήθηκε για να εκβιάσει το υπουργείο τις εταιρίες για μεγαλύτερη επιστροφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μαζεψε αυτο ο lover-dos κατι δεν θελανε οι φαρμακοποιοί να εχουν την ευθηνη του αν δωσουν αυτοι το φαρμακο και παθει καμια αλλεργία ο ασθενης ποιος εχει την ευθύνη κατι το οτι θα εδιναν σιγουρα το ακριβοτερο σκευασμα που εχουν στο φαρμακείο και το μαζεψανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαρά μεγάλη για τους απανταχού συνταγογραφολάγνους της Μπανανίας μας.

Συνεχίστε να ασχολείστε με τη βιοδιαθεσιμότητα του κάθε "γενόσημου". Και εμείς θα κάνουμε ότι δε καταλαβαίνουμε...

Μια ζωή ουγκάντα θα είμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=419717&h1=true

Κουτρουμάνης: Μόνο αν υπάρξει συμφωνία θα αποσύρει την τροπολογία για τις δραστικές ουσίες

Διορία έως την Πέμπτη να απαντήσουν αν δέχονται το κλιμακωτό rebate, ανάλογα με την τιμή, στα φάρμακα έδωσε το βράδυ της Τετάρτης στους εκπροσώπους των φαρμακευτικών εταιρειών ο υπουργός Εργασίας κ. Γ. Κουτρουμάνης.

Σύμφωνα με δηλώσεις του υπουργού στο BHMAonline, με την εφαρμογή του κλιμακωτού rebate εξασφαλίζεται ποσό από τη φαρμακευτική δαπάνη ισοδύναμο με αυτό που θα εξοικονομούσε το κράτος από τη συνταγογράφηση φαρμάκων με βάση τη δραστική ουσία. «Είναι μέτρο που μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα», τονίζει, διευκρινίζοντας ότι σε αρκετά ακριβά φάρμακα τα οποία δεν έχουν αντίγραφα ακόμη κι αν ο γιατρός έγραφε τη δραστική ουσία ο ασθενής θα αγόραζε το πρωτότυπο. Προσθέτει ωστόσο, ότι η τροπολογία που επιτρέπει τη συνταγογράφηση φαρμάκων με βάση την δραστική ουσία έχει κατατεθεί στη Βουλή και θα αποσυρθεί μόνο εάν οι εκπρόσωποι των εταιρειών συμφωνήσουν με τις εκπτώσεις που τους προτείνει η ηγεσία του υπουργείου.

Νωρίτερα, ο υπουργός Εργασίας μιλώντας στη Βουλή ανέφερε ότι με βάση τον προγραμματισμό που έχουν κάνει μέχρι τέλος του χρόνου τα Ταμεία θα δαπανήσουν 3,4 δισ. ευρώ για φαρμακευτική δαπάνη αντί 5,2 δισ. ευρώ το 2009. Έχουμε απόκλιση 250 εκ. ευρώ. «Είναι το rebate που δεν αποδόθηκε από το 2006 έως το 2008. Δεν φέρνουμε τη ρύθμιση για την δραστική ουσία για να πιέσουμε ή για να τους τιμωρήσουμε. Είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε κάθε μετρο για να διασφαλίσουμε ότι η φαρμακευτική δαπάνη δεν θα υπερβεί όριο. Αλλιώς θα είχαμε περικοπές παροχών. Αν δεν είχαμε μειώσει φαρμακευτική δαπάνη 1,5 δις θα ειχαμε μείωση σε συντάξεις κατά 8%. Δεν θα κανουμε πίσω σε αυτό η κάθε πλευρά θα αναλάβει τις ευθύνες της», σημείωσε. Τόνισε ότι «στην περίπτωση που οι φαρμακευτικές εταιρείες δεν αναλάβουν τις ευθύνες τους θα εμείνουμε στην τροπολογία. Αν όμως συμφωνήσουν στο κλιμακωτό rebate, ανάλογα με την τιμή του φαρμάκου, που θα προτείνουμε θα την αποσύρουμε».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΑΝΑΧΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ

Δειλοί, λίγοι, ανίκανοι, φοβισμένοι, επικίνδυνοι, πολιτικάντηδες!

Ζήτω ο σοσιαλισμός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η ρύθμιση που προέβλεπε ότι η συνταγογράφηση θα γίνεται με βάση τη δραστική ουσία απέσυρε ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Γιώργος Κουτρουμάνης, από το νομοσχέδιο για την κοινωνική επιχειρηματικότητα.

Αφορμή υπήρξε η πρόοδος που σημειώθηκε κατά τις διαβουλεύσεις του υπουργού με τους εκπροσώπους της φαρμακοβιομηχανίας, που συμφώνησαν να καταβάλουν 262 εκατ. ευρώ rebate (σ.σ.: έκπτωση-επιστροφή) μέχρι το τέλος του χρόνου. Η ρύθμιση θα συζητηθεί διεξοδικότερα στην Υποεπιτροπή Φαρμάκου της Βουλής.

Στην πολυ-τροπολογία προστέθηκε η πρόβλεψη για παροχές ασθένειας σε είδος από το ΙΚΑ-ΤΕΑΜ προς τους εργαζόμενους στην Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη του Περάματος, στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά και Ελευσίνας και την «Εταιρεία Τροχαίου Υλικού Ελλάδος», καθώς και στα μέλη των οικογενειών τους, χωρίς την προϋπόθεση συμπλήρωσης ημερών ασφάλισης.

Η 66σέλιδη τροπολογία υπερψηφίστηκε μόνο από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, με την αντιπολίτευση να ζητάει την απόσυρσή της.

Παράλληλα, το νομοσχέδιο για την κοινωνική επιχειρηματικότητα υπερψηφίστηκε σήμερα και επί των άρθρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φήμες λένε πως η τροπολογία υπέρ της εύκολης και πρακτικής συνταγογράφησης μονάχα της δραστικής ουσίας αποσύρθηκε γιατί θα ακύρωνε ολόκληρο το εγχείρημα της πολυδιαφημισμένης, στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό, "ηλεκτρονικής συνταγογράφησης"!

Επί μήνες, γινόντουσαν μειοδοτικοί διαγωνισμοί, προκηρύξεις υλικών, αγορά κι εγκατάσταση πανάκριβων ηλεκτρονικών συστημάτων, αιτήσεις αναζήτησης πόρων από το ΕΣΠΑ, χρηματοδοτήσεις δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, διορισμοί Διευθυντών και τεχνικών υπαλλήλων με έξοδα του Κρατικού Προϋπολογισμού, σεμινάρια, ημερίδες και συμπόσια.

Τώρα ξαφνικά, ανακάλυψαν πως ολόκληρο αυτό το οικοδόμημα θα γκρεμίζονταν, ακυρώνονταν εκ των πραγμάτων, δε θα είχε λόγο ύπαρξης!

Οι Ιατροί απλά θα ανέφεραν τη δραστική ουσία και οι ασθενείς θα την παραλάμβαναν από τα Νοσοκομειακά ή τα Ιδιωτικά Φαρμακεία, σε ασύγκριτα χαμηλότερες τιμές!

Ο διοικητικός έλεγχος αποφυγής σπατάλης θα γινόταν πολύ πιο εύκολα από τα ήδη εγκατεστημένα ηλεκτρονικά τιμολόγια των Φαρμακείων.

Τα σκευάσματα δε θα ήταν πια 13.000, με παράξενα εξωτικά ονόματα, αλλά γύρω στα 400(όσες και οι δραστικές ουσίες).

Οι προμήθειες θα γίνονταν συγκεντρωτικά, σε εθνικό επίπεδο, πετυχαίνοντας ακόμη καλύτερες τιμές.

Οι μίζες, τα λαδώματα, η διαφθορά και οι χρηματισμοί θα εξαφανίζονταν σε μία νύχτα!

Τα πιράνχας του Φαρμάκου θα έχαναν τα κέρδη τους. Δε θα μπορούσαν πλέον να αγοράζουν κανάλια, εφημερίδες, υπουργούς και ποδοσφαιρικές ομάδες...

Πήραν πίσω γρήγορα την τροπολογία. Γιατί άραγε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.