Jump to content

Θα συνταγογραφείται μόνον η δραστική ουσία


ody

Recommended Posts

Αντρέα σε ευχαριστώ, είπα να απαντήσω χτες ξανά αλλά μετα σκέφτηκα δεν αξίζει ο κόπος.

Αλλά τώρα τσατίστηκα.

Θα σου το πω απλά "αρχίατρε".

Είσαι άθλιος και εντελώς μα εντελώς ηθικά απαράδεκτος.

Και για το μισθό σου που είναι μικρός, φταις και εσύ μεγάλε που με τις μαλακίες που συνταγογραφεις έβαλες το ταμείο μέσα.

Καλώς να έρθεις στην Αγγλία, αλλά κοίτα μη προσπαθήσεις να τα αρπάξεις και εδώ όπως έκανες στην Ελλάδα, δε θα έχεις πολύ μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

όμως δεν συμφωνώ ο φαρμακοποιός να αποφασίζει για τον ασθενή μου.

O φαρμακοποιός δε θα αποφασίζει τίποτα. Εσύ αποφασίζεις. Ποια ουσία θες.

και διακρίνω ενα διάχυτο αντισυναδελφικό κλίμα σε αυτό το θέμα, λες και ειναι κακό να συνταγογραφεις την εμπορική ονομασία...

Κακό είναι να συνταγογραφείς ασύστολα, άχρηστα, ακριβά φάρμακα.

εντάξει λοιπόν αφου το προτιμάτε ας δίνει ο φαρμακοποιός σας το εμπορικό φάρμακο που θέλει(που τα πιάνει...) στον ασθενή σας.

εμένα αυτό με εκνευρίζει πολύ περισσότερο πάντως από το να τα αρπάζει ένας συνάδελφος μου.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Πρέπει να ελεγκτεί ο φαρμακοποιός.

Γενικά συμφωνούμε ότι οι χαμηλοί μισθοί και τα αρπακτικά εταιρίες οδήγησαν τους γιατρούς σε τέτοιου είδους πρακτικές.

Προσωπικά εγώ προτείνω να κλείσουν τα νοσοκομεία μέχρι να δωθούν στους γιατρούς αξιοπρεπείς μισθοί που να τους θωρακίσουν απέναντι σε τέτοιες λαμογιές.

Και στο ξαναείπα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι να μου πει κάποιος: έχω 2 παιδιά είμαι ειδικεύομενος παίρνω 1300 ευρώ και έπεσα στα δίχτυα των εταιριών για να βγάζω τα προς το ζην.

Δε συμφωνώ, αλλά το καταλαβαίνω.

Αυτό που δε δέχομαι είναι ότι εδώ σε αυτό το θρεντ όλοι αρχίσαν να λένε το πόσο κακά και αχρηστα είναι τα φτηνά σκευάσματα και πως τα φασόν πανάκριβα είναι τα καλύτερα.

Καλημέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν μας λέει μία ελληνική εταιρεία ότι μας δίνει την ίδια ουσία να είμαστε ΒΕΒΑΙΟΙ μετά βδελυγμίας ότι λέει ψέματα??...

confused.gif Τίμια ερώτηση. Χρειάζεται έλεγχος. Και επίσης χρειάζεται να οργανώσουμε ένα reunion.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν έκανα αγροτικό όλοι έγραφαν μια αντιβίωση που ούτε το όνομα της δεν θυμαμαι... και έρχοταν όλοι με φλεγμονες και αποστήματα. όταν τους έγραφες την ίδια αυθεντική γινόντουσαν όλοι καλά??

τυχαίο δε νομίζω....

Ούτε εχω πρόβλημα με φασον που απο την εμπειρία μου δουλεύουν. αν είναι καλό ας χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν έκανα αγροτικό όλοι έγραφαν μια αντιβίωση που ούτε το όνομα της δεν θυμαμαι... και έρχοταν όλοι με φλεγμονες και αποστήματα. όταν τους έγραφες την ίδια αυθεντική γινόντουσαν όλοι καλά??

τυχαίο δε νομίζω....

Evidence based medicine όχι μαλακίες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν έκανα αγροτικό όλοι έγραφαν μια αντιβίωση που ούτε το όνομα της δεν θυμαμαι... και έρχοταν όλοι με φλεγμονες και αποστήματα. όταν τους έγραφες την ίδια αυθεντική γινόντουσαν όλοι καλά??

τυχαίο δε νομίζω....

Evedence based medicine όχι μαλακίες....

Έχω πολύ διάβασμα αλλά δεν κρατιέμαι.

Διπλή τυφλή έρευνα αρχίατρε βλέπω.

Άστα αυτά, δες το ποιο πάνω ποστ μου και θα δείς ότι όλοι φίλοι είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν έκανα αγροτικό όλοι έγραφαν μια αντιβίωση που ούτε το όνομα της δεν θυμαμαι... και έρχοταν όλοι με φλεγμονες και αποστήματα. όταν τους έγραφες την ίδια αυθεντική γινόντουσαν όλοι καλά??

τυχαίο δε νομίζω....

Evedence based medicine όχι μαλακίες....

από ειρωνία albou δεν πας πίσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα δε μ αρέσει η ειρωνία. εχω την αποψή μου για κάποια θέματα που μερικους μπορει να μην τους βρίσκει σύμφωνους,

Εδώ απλα τις απόψεις μας λέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα χάσουνε τις μίζες κι έχουν πανικοβληθεί!

Θα δούμε επιχειρήματα όπως:

1) Έχει πολλά έκδοχα.

2) Έχει ακριβότερα έκδοχα.

3) Τα χάπια του είναι μεγαλύτερα και δεν καταπίνονται εύκολα.

4) Είναι αποτελεσματικό φάρμακο στην Αγγλία, αλλά όχι στην Ελλάδα, όπου οι υψηλές θερμοκρασίες φύλαξης κι αποθήκευσης το αδρανοποιούν.

5) Η συσκευασία του δεν είναι αρκετά αεροστεγής.

6) Το χρώμα της συσκευασίας του προσομοιάζει με επικίνδυνο καρδιολογικό φάρμακο. Οι ηλικιωμένοι μπορεί να τα μπερδέψουν.

7) Το εμπορικό του όνομα είναι ξενικό και δύσκολα προφέρεται από τις αγρότισσες της περιφέρειας.

8) Πρέπει να γίνουν νέες μελέτες αποτελεσματικότητας μετρονιδαζόλης με σακχαρίνη vs μετρονιδαζόλης με φρουκτόζη. Είναι διαφορετικά συμπλέγματα!

9) Δοκιμάστηκε σε ασθενείς της Βορείου Ευρώπης. Η φαρμακοκινητική είναι διαφορετική από αυτή στους Έλληνες.

10) Μέτοχος του σκευάσματος είναι μια θυγατρική του Soros, γνωστού ανθέλληνα. Ζήτω η Ελλάς! Κάτω το σκεύασμα του Soros!

Κτλ κτλ κτλ

Δε ντρεπόμαστε λίγο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον έγινε κάποια παρανόηση.

Όπως τα παίρνω άσχημα όταν έρχεται ο παππούς μου από τον γενικό ιατρό του Κέντρου υγείας και του έχει αλλάξει τα φάρμακα του διαβήτη με φασόν, θα τα παίρνω όταν του τα αλλάζει και ο φαρμακοποιός!

Αντί να χτυπήσουν τις λάθος πρακτικές που ακολουθούσαν οι ιατροί τόσα χρόνια, θα τις μετατοπίσουν στους φαρμακοποιούς.

Δεν θα αλλάξει τίποτα, γι' αυτό μην πανηγυρίζετε τζάμπα.

Πάλι οι ασθενείς θα παίρνουν αμφιβόλου αποτελεσματικότητας φάρμακα και πάλι τα ταμεία θα μπαίνουν μέσα.

Από πότε έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες ΧΩΡΙΣ EVIDENCE BASED κριτήρια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πότε έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες ΧΩΡΙΣ EVIDENCE BASED κριτήρια?

Έχεις δίκιο, ενώ η παντοπραζόλη των 40 ευρώ με κάθε αντιφλεγμονώδες είναι evidenced based.

Ας μην κοροιδευόμαστε, κοίτα το πιο πάνω ποστ μου.

Δέχομαι την οικονομική εξαθλίωση αλλά όχι και να προσπαθειτε να μας πείσετε ότι όντως τα πανάκριβα άχρηστα σκευάσματα είναι για το καλό του ασθενή.

Είπαμε.

Μεταξύ μας ας μη δουλεύομαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι ακόμη,

σκεφτήκατε ποτέ πώς μπορούμε να σταματήσουμε αυτά τα σκουλήκια που θέλουν να λέγονται γιατροί στα κέντρα υγείας και οι οποίοι για κάθε φτέρνισμα συνταγογραφούν αντιβίωση και αντιφλεγμονώδες και πραζόλη?

Νομίζετε ότι θα σταματήσουν τώρα με την συνταγογράφηση της δραστικής ουσίας τις κομπίνες?

Απλά θα γράφουν την δραστική ουσία και σε συνεννόηση με τον φαρμακοποιό της γειτονιάς θα προωθούν τα σκευάσματα της εταιρείας που θέλουν. Εντάξει θα μοιράζονται τα κέρδη με τον φαρμακοποιό αλλά δεν θα σταματήσουν!

Μιλάμε για ασυνείδητους, σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους.

Αυτό που μου την δίνει όμως είναι ότι όταν θα γράφω εγώ αντιβίωση για ένα βρέφος θέλω να παίρνει την πρωτότυπη και όχι την φασονάρα.

Δεν γουστάρω να ποτίζω με χημικά τα παιδάκια για να επιβιώνει η κάθε κατακαημένη ελληνική φαρμακοβιομηχανία και οι φαρμακάδες της.

Αν μου φέρουν μελέτη βιοϊσοδυναμίας για το κωλοφάρμακό τους το ξανασυζητάμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πότε έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες ΧΩΡΙΣ EVIDENCE BASED κριτήρια?

Έχεις δίκιο, ενώ η παντοπραζόλη των 40 ευρώ με κάθε αντιφλεγμονώδες είναι evidenced based.

Ας μην κοροιδευόμαστε, κοίτα το πιο πάνω ποστ μου.

Δέχομαι την οικονομική εξαθλίωση αλλά όχι και να προσπαθειτε να μας πείσετε ότι όντως τα πανάκριβα άχρηστα σκευάσματα είναι για το καλό του ασθενή.

Είπαμε.

Μεταξύ μας ας μη δουλεύομαστε.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, ποτέ δεν έχω δώσει και δεν πρόκειται να δώσω τέτοια αγωγή. Με αηδιάζουν όσοι το κάνουν και δυστυχώς δεν πρόκειται να σταματήσουν να το κάνουν.

Δεν υποστηρίζω την υπερσυνταγογράφιση και την πολυφαρμακία.

Απλά θέλω εγώ να επιλέγω τα σκευάσματα που θα παίρνει ο ασθενής μου και να του εξηγώ και τον λόγο.

Δεν θα βγάλω χρήματα ποτίζοντας χημικά τον κόσμο. Γι' αυτό και δεν έχω φράγκο άλλωστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω γράψει ποτέ φασόν.Αναμφισβήτητα δεν είναι το ίδιο το φασόν με τα πρωτότυπο.Το θέμα είναι ότι με αυτή τη ρύθμιση αντί για τους γιατρούς θα πλουτίζουν οι φαρμακοποιοί.Οπότε μία από τα ίδια .Πάλι δε λύνεται το πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει είστε αστείοι.

Συμβαίνει κάτι ανάλογο με τα επιχειρήματα του τύπου "Οι USMLE εξετάσεις τα πάνε μια χαρά στις ΗΠΑ, ας υποστηρίξουμε τις "εξετάσεις" του Λοβέρδου".

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ποτέ ο ΕΟΦ προσεγγίσει ποτέ σε αξιοπιστία τον FDA

ΟΤΑΝ ΚΑΙ AN ποτέ οι φαρμακοτρίφτες βρεθούν υπόλογοι για τις παρεμβάσεις τους στο ιατρικό έργο

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ποτέ οι μελέτες βιοϊσοδυναμίας των φαρμάκων των φασονάδων γίνουν σε τυχαία δειγματοληπτική βάση και όχι με αποστολή επιλεγμένων δισκίων σε ιδιωτικά εργαστήρια

τότε ναι, να πώ αμήν και πότε να γράφω μόνο δραστική ουσία. Γιατί αυτήν έμαθα, αυτή μου έρχεται στο μυαλό και θα μπορώ να γράφω στα @@ μου οποιοδήποτε άλλο θέμα του τύπου "θα είναι ακριβό γιατρέ, θα το έχει το φαρμακείο" κ.ο.κ.

Και δεν θα χρειάζεται και να υπομένω τους γλοιώδεις φαρμακάδες.

Μέχρι τότε όμως, θα έχουμε απλώς άλλο ένα φιάσκο.

Γιατί δεν ξέρω π.χ. τί ρισπεριδόνη θα δώσει ο φαρμακοτρίφτης αν γράψω ρισπεριδόνη, τώρα που η ελληνική αγορά έχει ΚΑΤΑΚΛΥΣΤΕΙ απο δεκάδες generics του κώλου.

Οπότε γάμα τη ρισπεριδόνη. Κατευθείαν στα τελευταία αντιψυχωσικά χωρίς generics για να είμαι σίγουρος. Μείωση εξόδων δεν είπατε; Φάτε τη μείωση εξόδων σας τώρα.

Και μπορεί επισήμως να μην το συνταγογραφώ, αλλά μια χαρά μπορώ να τρομοκρατήσω τον ασθενή να ζητά απο τον φαρμακοτρίφτη-τυρέμπορα της γειτονιάς του το πρωτότυπο ή αυτό που εγώ θεωρώ αξιόπιστο.

Και στην τελική, όσοι απο εσάς εργαστείτε σε μπουρδέλο (εννολω τη δημόσια υγεία με την ευρύτερη δυνατή έννοια) το τί generic μαντζούνι πάρει ο ασθενής σας, θα είναι η τελευταία σας ανησυχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ο Ελληνας ιατρός με τον μισθό πείνας θα κοιτάξει να τα βγάλει από αλλού

να κάνει απεργία ο Έλληνας μαλάκας

Έτερο σχόλιο: δεν είναι περίεργο η "προσωπική" εμπειρία του γιατρού να τον ωθεί να αλλάξει αγωγή σε ασθενή, ακόμη και αν η αλλαγή αφορά σκεύασμα με ίδια δραστική ουσία. Αν, για κάποιο λόγο, δει πως στον τάδε ασθενή, ή και στην πλειονότητα αν έχει χρόνια εμπειρίας, η ανταποκριση είναι καλύτερη ή οι ανεπ. ενέργειες λιγότερες, είναι και χαζό να μην το αλλάξει...άσχετα με τις διπλες τυφλές κτλ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δική μου εμπειρία δεν μετράει αλλά η εμπειρία του διευθυντή μου στο νοσοκομείο που έκανα 2 χρόνια ειδικότητας είναι 40 ετής και μετράει.

Όταν έλεγε ότι θα δίνουμε στις αμυγδαλίτιδες Ospen γιατί το συστείνει ο ΙΦΕΤ, έχει το μικρότερο φάσμα, είναι αποτελεσματικό και το φθηνότερο όλων, το γράφαμε και οι ασθενείς δεν το έβρισκαν στα φαρμακεία.

Γιατί? Επειδή μια κεφαλοσπορίνη κοστίζει τα 10πλάσια και κάποιοι συνάδελφοι εκεί έξω την προτιμούσαν, φυσικά και οι φαρμακοποιοί τί θα βγάλουν από την πενικιλλίνη?

Εντάξει θα δημιουργήσουμε και λίγη ανθεκτικότητα στα αντιμικροβιακά αλλά θα γεμίσουμε τις τσέπες μας. Έτσι σκέφτονται κάποιοι και αυτό δεν θα αλλάξει με την νέα οδηγία. Πάλι κεφαλοσπορίνες θα γράφουν, αλλά με την δραστική ουσία και όχι με το εμπορικό όνομα. So what?

Δεν είδα ποτέ φαρμακά να έρχεται στο αγροτικό ή στο νοσοκομείο για να μου προωθήσει πενικιλλίνη, αλλά για φασονάρες που ποτέ δεν συγκράτησα τα ονόματά τους ερχόταν συνεχώς.

Έ ρε γλέντια που θα κάνουν οι φαρμακάδες με τους φαρμακοποιούς!

Θα πηγαίνεις για plavix και θα φεύγεις με Klanix όπως έγραψε και ο συνάδελφος προηγουμένως!

Συνεχίστε να επικροτείτε τον LOV και όταν θα έρθει η ώρα να κάνετε την δουλειά σας βγάλτε άκρη με τους φαρμακοτρίφτες μόνοι σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απίστευτη άγνοια και κινδυνολογία και σε αυτό το θέμα. Μαθημένοι απο τις κομπίνες που γίνονται στα ελληνικά νοσοκομεία τόσα χρόνια νομίζουν όλοι ότι τώρα την κομπίνα θα την κάνει ο φαρμακοποιός.

Στο εξωτερικό όπου αυτό γίνεται δεν αποφασίζει ο φαρμακοποιός της γειτονιάς ποιά ομεπραζόλή θα δώσει. Συγκεκριμένα η περιφέρεια έχει συμφωνήσει ποιό PPI θα συνταγογραφείται και οι προμήθειες και οι διαγωνισμοί γίνονται σε επίπεδο νοσοκομείου ή περιφέρειας.

Συενπώς αν στην ελληνική πραγματικότητα είναι να γίνει κομπίνα να πρέπει να μιζάρουν την επιτροπη της περιφέρειας και όχι τον κάθε γιατρουδάκο που θέλει να πάει διακοπές με έξοδα φαμακευτικής.

Επίσης μάλλον η εκπαίδευση στα ελληνικά νοσοκομεία είναι τόσο καλή που όλοι ξέρουν την διαφορά στην αποτελεσματικότητα μεταξύ ομεπραζόλης, λανσοπραζόλης, παντοπραζόλης και εσομεπραζόλης. Και κάθε φορά που έρχεται ασθενής επιλέγουν την καλύτερη και την συνταγογραφούν. :splats:

Edit: Το επιχείρημα με τα σκευάσματα αγνώστου βιοϊσοδυναμίας είναι σωστό σε μια χώρα τρίτου κόσμου οπως η ελλάδα. Φαντάζομαι ότι οι συνάδελφοι που το πιπιλίζουν συνταγογραφούν την φτηνότερη πραζόλη (ομεπραζόλη πχ) με το brand name που εμπιστεύονται. Σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοι που νομοθετουν "μπορει" να θελουν να καταπολεμησουν την κατευθυνομενη και ανευ ενδειξεων συνταγογραφηση αλλα αυτο ανετα μπορει να ξεπεραστει απο τα λαμογια, οπως προανφερθηκε μονο στις απομονωμενες περιοχες!Συνεπως μαλλον ετσι ανακοπτεται το φαινομενο σε μεγαλο βαθμο αφου δεν θα υπαρχει " το κινητρο"!

Το παιχνιδι πλεον θα το κανει ο φαρμακοποιος ο οποιος θα καρπωνεται τα "δωρακια" των εταιρειων που θα προτιμα! Καποιος πιο πανω ειπε οτι θα οριστει ποιο φαρμακο σε καθε κατηγορια θα καλυπτει το ταμειο....χμμ...αυτο μπορει να γινει! Δηλ να καλυπτει το πιο φτηνο generic στην κατηγορια και απο εκει και περα ο ασθενης απο την τσεπη του!Για να δουμε τοτε ποσο καλο παιχνιδι θα κανει και ο φαρμακοποιος!

Υπαρχει ομως ενα σοβαρο ζητημα. Ο γιατρος εχει ευθυνη για τον ασθενη, ο δε φαρμακοποιος καμια. Συνεπως θα μπορουσε να συνταγογραφει ο γιατρος το εμπορικο σκευασμα και το ταμειο να καλυπτει παλι με τον προαναφερομενο τροπο!Αλλα παλι ετσι δεν μπορει να καταπολεμηθει η υπερσυνταγογραφηση απο τους ασυνειδητους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μονος δρομος για τη καταπολεμηση της συνταγογραφησης ειναι:

1.Συνταγογραφουμε δραστικη ουσια(και μονον, παλιολαμογια)

2.Η συνταγη σκαναρεται ηλεκτρονικα απο το συστημα

3.Το σκευασμα που δινει το ταμειο ΕΟΠΠΥ για καθε δραστικη , συμφωνειται κεντρικα απο επιτροπη εμπειρογνωμωνων, μετα απο μειοδοτικο διαγωνισμο,

και υπαρχει επισημη λιστα εμπορικων σκευασματων που χορηγει το ταμειο.Καθε παρεκκλιση βαρυνει τον ασθενη.

4.Μετα την ηλεκτρονικη ταυτοποιηση της συνταγης και εγκριση απο το συστημα,τυπωνεται κουπονι με το οποιο ο ασθενης , παραλαμβανει το φαρμακο

απο το φαρμακειο του,καταβαλοντας την καθορισμενη συμμετοχη(εννοειται καταργουνται κολπα 10% ΣΝ και λοιπες μαλακιες..ο γιατρος δεν εχει καμια συμμετοχη σε καθορισμους ποσοστων συμμετοχης και λοιπα οικονομοτεχνικα)

5.Το κουπονι φτανει με φαξ στο γραφειο του υπουργου για την οριστικη εγκριση δαπανης

6.Ο Λοβερδος σκιζει το κουπονι και στελνει το λογαριασμο με κουριερ στο σπιτι του ασφαλισμενου, συν τους τοκους υπερημεριας υπερ του δημοσιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απίστευτη άγνοια και κινδυνολογία και σε αυτό το θέμα. Μαθημένοι απο τις κομπίνες που γίνονται στα ελληνικά νοσοκομεία τόσα χρόνια νομίζουν όλοι ότι τώρα την κομπίνα θα την κάνει ο φαρμακοποιός.

Στο εξωτερικό όπου αυτό γίνεται δεν αποφασίζει ο φαρμακοποιός της γειτονιάς ποιά ομεπραζόλή θα δώσει. Συγκεκριμένα η περιφέρεια έχει συμφωνήσει ποιό PPI θα συνταγογραφείται και οι προμήθειες και οι διαγωνισμοί γίνονται σε επίπεδο νοσοκομείου ή περιφέρειας.

Συενπώς αν στην ελληνική πραγματικότητα είναι να γίνει κομπίνα να πρέπει να μιζάρουν την επιτροπη της περιφέρειας και όχι τον κάθε γιατρουδάκο που θέλει να πάει διακοπές με έξοδα φαμακευτικής.

Επίσης μάλλον η εκπαίδευση στα ελληνικά νοσοκομεία είναι τόσο καλή που όλοι ξέρουν την διαφορά στην αποτελεσματικότητα μεταξύ ομεπραζόλης, λανσοπραζόλης, παντοπραζόλης και εσομεπραζόλης. Και κάθε φορά που έρχεται ασθενής επιλέγουν την καλύτερη και την συνταγογραφούν. :splats:

Edit: Το επιχείρημα με τα σκευάσματα αγνώστου βιοϊσοδυναμίας είναι σωστό σε μια χώρα τρίτου κόσμου οπως η ελλάδα. Φαντάζομαι ότι οι συνάδελφοι που το πιπιλίζουν συνταγογραφούν την φτηνότερη πραζόλη (ομεπραζόλη πχ) με το brand name που εμπιστεύονται. Σωστα?

Με καλύπτεις απόλυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντρέα σε ευχαριστώ, είπα να απαντήσω χτες ξανά αλλά μετα σκέφτηκα δεν αξίζει ο κόπος.

Αλλά τώρα τσατίστηκα.

Θα σου το πω απλά "αρχίατρε".

Είσαι άθλιος και εντελώς μα εντελώς ηθικά απαράδεκτος.

Και για το μισθό σου που είναι μικρός, φταις και εσύ μεγάλε που με τις μαλακίες που συνταγογραφεις έβαλες το ταμείο μέσα.

Καλώς να έρθεις στην Αγγλία, αλλά κοίτα μη προσπαθήσεις να τα αρπάξεις και εδώ όπως έκανες στην Ελλάδα, δε θα έχεις πολύ μέλλον.

είσαι άκρως αναιδής, είρωνας, αντισυναδελφικός, κατηγορείς ασύστολα, εσύ είσαι ο ανήθικος γιατί εγω δεν εχω κατηγορήσει ποτέ συνάδελφο.

τιμώ το λειτούργημα που κάνω σε συνθήκες πολύ χειρότερες από τις δικές σου. με τον πιο τίμιο τρόπο. Δεν δέχομαι να λες οτι συνταγογραφω μαλακιες, με προσβάλλει βαθύτατα... από την στιγμη που έχω βάλει και λεφτά από την τσέπη μου στο αγροτικό για να εξυπηρετήσω κόσμο.... και βγαίνει ένας ανίδεος σαν και εσένα να κατηγορήσει. πρέπει να ντρέπεσαι γι αυτά που λες... Αν έχεις έστω λίγη τσίπα πάνω σου θα πρέπει να ανακαλέσεις άμεσα.

Υ.Γ. μακάρι να μείνεις εκεί που είσαι γιατί κατι γιατροί σαν και εσένα μονο να βλάπτουν ξέρουν, επίσης δούλεψε και λίγο γιατι όλη την ώρα μεσα στο site είσαι. επίσης πιστεύω να μην είναι όλοι οι Ελληνες γιατροί της Αγγλίας κομπλεξικοί σαν και εσένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα σου είναι ότι υπάρχει περίπτωση να τα πιάνουν οι φαρμακοποιοί ή ότι δε θα τα πιάνουν άλλο οι γιατροί?

Σε χαλάει αυτό?

Δε θα σε απαντούσα έτσι αλλά η πρόταση σου να κλείσουν όλα και να πεθάνει κόσμος είναι ....

Στην αγγλία συνταγογραφούμε ουσία και μάλιστα αυτη που όλο το trust έχει ως πρώτης γραμμής σύμφωνα με τα guidelines του

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενα του.

Σε αυτό σου απάντησα.

Με παράδειγμα εσένα τα λέω σε όσους στην Ελλάδα υποστηρίζουν ακόμα ότι πρέπει να συνταγογραφούμε εμπορική ονομασία. Λες και δε ξέρουμε γιατί γίνεται. Λες και δε ξέρουμε ποιοι επωφελούνται.

Αλλά η υποκρισία σε αυτή τη χώρα έχει περισσέψει.

Αν θεωρείς ότι δε είσαι υπεύθυνος με τη συνταγογράφηση σου για την καταντια των ταμείων, όκ σορι προφανώς και έκανα λάθος.

Αλλά γιατί κόπτεσαι τόσο πολύ για το ότι θα χάσει ο κάθε γιατρός στο κάθε χωριό το νταραβέρι με το φαρμακά.

Για τα υπόλοιπα που ξεστόμισες, όπως είπα ο καθένας κρίνεται απο τα λεγόμενα του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.