Jump to content

Θα συνταγογραφείται μόνον η δραστική ουσία


ody

Recommended Posts

Σε μία προσπάθεια να ελεγχθεί αποτελεσματικά η κατευθυνόμενη συνταγογράφηση φαρμακευτικών σκευασμάτων, οι υπουργοί Υγείας Αν. Λοβέρδος και Εργασίας Γ. Κουτρουμάνης κατέθεσαν χθες στη 1 μ.μ. τροπολογία στη Βουλή, με την οποία οι γιατροί των ασφαλιστικών ταμείων και του νεοσύστατου Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) υποχρεώνονται να συνταγογραφούν αποκλειστικά και μόνον τη δραστική ουσία και τη συνιστώμενη περιεκτικότητά της και όχι την εμπορική ονομασία των φαρμάκων.

Η τροπολογία κατετέθη στο νομοσχέδιο του υπουργείου Εργασίας για την Κοινωνική Οικονομία και την Κοινωνική Επιχειρηματικότητα.

Σύμφωνα με την τροπολογία, με κοινή υπουργική απόφαση θα προσδιοριστούν οι δραστικές ουσίες οι οποίες θα συνταγογραφούνται ανά κατηγορία ασθενειών.

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -o.php?id=24657

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Last Reply

Τωρα μαλιστα!!

Θα τα πιανουν οι φαρμακοποιοι!

Να ρωτήσω κάτι..?

Κανονικά,

αν σε τακτά χρονικά διαστήματα (όπως για παράδειγμα, ανά τρίμηνο, νομίζω, εκδίδεται η Λίστα Μη Συνταγογραφούμενων),

εκδίδει το Υπουργείο,

σε συνεννόηση με τις εκάστοτε τιμές που θα δίνουν οι Φαρμακευτικές,

αντίστοιχη Λίστα με "ενδεδειγμένη Συνταγογράφηση" ανά Δραστική ουσία,

θα έχει κάποιο περιθώριο -"παραθυράκι" εμπλοκής ο Φαρμακοποιός..??

Παρεμπιπτόντως,

μήπως έτσι, γίνουν πολύ της "μόδας" τα έκδοχα...??

Και αρχίσουν, κατά κόρον, οι Ιατρικές Γνωματεύσεις περί Αλλεργικής Αντίδρασης στο τάδε έκδοχο

του οικονομικού brand-name..?? :splaaaats: :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση αρχίζει να γίνεται τραγική...

Δηλαδή στον γιατρό που εργάζεται, εξετάζει, βγάζει διάγνωση και έχει όλη την ΕΥΘΥΝΗ... ο προκλητικός Λοβερδος τον ανταμοίβει με ποσό λιγότερο από αυτό που δίνουμε στον πακιστανό να μας καθαρίσει τα τζάμια...

Τώρα του αφαιρεί και το δικαίωμα να αξιολογεί ποιο σκεύασμα θα δώσει στον ασθενή του.

Δυστυχώς εγω ήξερα ότι ο γιατρός συνταγογραφεί και ο φαρμακοποιός εκτελεί.

Το πάρτυ φυσικά θα γίνεται στα φαρμακεία, οπού ο 'γιατρός' φαρμακοποιός θα λανσάρει ότι σκεύασμα θέλει, δηλαδή θα δίνει το σκεύασμα εκείνο απο το οποίο έχει προμήθεια.

Συγχαρητήρια πολλά κύριοι...

Νομίζω έχετε ισοπεδώσει κάθε έννοια λογικής και ηθικής.

Εγώ πιστεύω ότι για μια εβδομάδα θα έπρεπε όλοι οι γιατροί να κλείσουν νοσοκομεία, κέντρα υγείας, ιδιωτικά ιατρεία, επείγοντα, να μην λειτουργήσει τίποτα μα τίποτα στον χώρο της υγείας. να αρχίσει να πεθαίνει κόσμος για να καταλάβουν λίγο τη θέση και την αξία του ιατρου στην κοινωνία.

Αγανακτισμένος ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση αρχίζει να γίνεται τραγική...

Δηλαδή στον γιατρό που εργάζεται, εξετάζει, βγάζει διάγνωση και έχει όλη την ΕΥΘΥΝΗ... ο προκλητικός Λοβερδος τον ανταμοίβει με ποσό λιγότερο από αυτό που δίνουμε στον πακιστανό να μας καθαρίσει τα τζάμια...

Τώρα του αφαιρεί και το δικαίωμα να αξιολογεί ποιο σκεύασμα θα δώσει στον ασθενή του.

Δυστυχώς εγω ήξερα ότι ο γιατρός συνταγογραφεί και ο φαρμακοποιός εκτελεί.

Το πάρτυ φυσικά θα γίνεται στα φαρμακεία, οπού ο 'γιατρός' φαρμακοποιός θα λανσάρει ότι σκεύασμα θέλει, δηλαδή θα δίνει το σκεύασμα εκείνο απο το οποίο έχει προμήθεια.

Συγχαρητήρια πολλά κύριοι...

Νομίζω έχετε ισοπεδώσει κάθε έννοια λογικής και ηθικής.

Εγώ πιστεύω ότι για μια εβδομάδα θα έπρεπε όλοι οι γιατροί να κλείσουν νοσοκομεία, κέντρα υγείας, ιδιωτικά ιατρεία, επείγοντα, να μην λειτουργήσει τίποτα μα τίποτα στον χώρο της υγείας. να αρχίσει να πεθαίνει κόσμος για να καταλάβουν λίγο τη θέση και την αξία του ιατρου στην κοινωνία.

Αγανακτισμένος ιατρός.

Αγαπητε συναδελφε,πιστευεις οτι αν αρχισει ο κοσμακης να πεθαινει, αυτο δεν συμφερει τους προδοτες της Ελλαδας? Λιγοτερα εξοδα για τα ασφαλιστηκα ταμεια, λιγοτεροι συνταξιουχοι, περισσοτερο κερδος στο κεφαλαιο που τους στηριζει και παει λεγοντας. Τι περιμενεις απο μια κυβερνηση που τα εχει κανει μπαχαλο σε ολους του τομεις και νιωθει οτι δεν εχει καμια ευθυνη? Δλδ, τι περιμενεις εσυ απο εναν λογιστη να κανει για να δουλεψει σωστα το συστημα υγειας! Του μαλακα δεν του βγαινουν οι αριθμοι και μας μαμει...so simple! AAA, εχει και τους αλλους του βολεμενους με τις πρασινες ταυτοτητες, το "ΚΑΙ'ΣΥ" , που κανουν τα παιδια,να την πω την αλληθεια, οτι μπορουν για να βολεψουν ατομα της δικιας τους κλικας και να δυσκολεψουν οσο και οπως μπορουν τους υπολοιπους!

Η λυση ειναι να ξεκουμπιστουνε απο την Ελλαδα, μας καταστρεψανε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό μέτρο.

Εφαρμόζεται παντού.

Θα εξοικονομηθούν πάρα πολλά χρήματα!

Αρκεί να μην τα πιάνουν οι Φαρμακοποιοί...

Αυτό εύκολα κανονίζεται από απλή Νομοθετική ρύθμιση που καταργεί τις εμπορικές ονομασίες κι επιβάλει ανταγωνιστικές ηλεκτρονικές δημοπρασίες κάθε μήνα.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=376316&cid=4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα σου είναι ότι υπάρχει περίπτωση να τα πιάνουν οι φαρμακοποιοί ή ότι δε θα τα πιάνουν άλλο οι γιατροί?

Σε χαλάει αυτό?

Δε θα σε απαντούσα έτσι αλλά η πρόταση σου να κλείσουν όλα και να πεθάνει κόσμος είναι ....

Στην αγγλία συνταγογραφούμε ουσία και μάλιστα αυτη που όλο το trust έχει ως πρώτης γραμμής σύμφωνα με τα guidelines του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα ιατρικά στο να συνταγογραφείται μόνο η δραστική ουσία!

Ίσως επειδή είμαι ακόμα φοιτητής...Επηρεάζει κάπως το έκδοχο (ενν. πέρα από αλλεργική αντίδραση)? Βέβαια, δεν ξέρω, πχ. κάποιος που πρέπει να κάνει ενέσιμο κάτι (σε περίπτωση που δεν μπορεί να λάβει χάπι κτλ) αυτό διευκρινίζεται κάπου στη συνταγή τέτοιου τύπου?

Εάν δεν βάζει φραγμό ιατρικό, δε βρίσκω πού είναι το λάθος!

Αν κάποιος ξέρει, ας πει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αμερική γίνεται το ένα , στην Αγγλία γίνεται το άλλο...

Hello εδώ Ελλαδιστάν!

Ξέρετε καμιά μελέτη βιοϊσοδυναμίας μεταξύ πρωτότυπων και φασόν? Γιατί εγώ από ότι ξέρω καμία τέτοια δεν έχει γίνει στην Ελλάδα από τον ΕΟΦ.

ΔΕΝ έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα όλες οι πραζόλες και όλες οι κεφακλόρες και όλες οι στατίνες λέμε! Ρωτήστε τους καθηγητές σας στη Φαρμακολογία οι νεώτεροι!

Είμαι βέβαιη ότι ΑΝ ποτέ γίνει δεν θα βγει σε καλό για τις δευτεροκλασάτες φαρμακοβιομηχανίες μας, οι οποίες για να πασάρουν τα αμφιβόλου ποιότητας σκευάσματά τους πρέπει να στείλουν τους μεγαλογιατρούς σε υποτιθέμενα συνέδρια-ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας, να πληρώνουν ανά συνταγή τους μεσαίας κατηγορίας ιατρούς και να "χαρίζουν" βιβλία κτλ στα γιατρουδάκια της σειράς όπως τους αγροτικούς.

Θυμώνω και εγώ με τους "συναδέλφους" που εκμεταλλευόμενοι την ελευθερία στην επιλογή σκευάσματος ποτίζουν με αμφιβόλου ποιότητας χημικά τα γερόντια και όχι μόνο, μαδώντας παράλληλα τα ταμεία.

Ας κάνει λοιπόν ο ΕΟΦ τις απαιτούμενες μελέτες και ας έρθει μετά να μας πει ότι μεταξύ 2 σκευασμάτων η αμοξυκιλλίνη έχει ισοδύναμη δράση και όμοιες παρενέργειες και ότι ο ιατρός υποχρεούται να συνταγογραφήσει το φθηνότερο εκ των 2 για να σώσει τα ταμεία και τον ασθενή.

Ειδάλλως δεν έχει το δικαίωμα να αφήνει τους φαρμακοποιούς να επιλέγουν το καταλληλότερο φάρμακο και να αρπάζουν τις μίζες από τις εταιρείες.

Φτάνει πια με τις βλακείες τους, θέλουν να λύσουν ένα πρόβλημα μετατοπίζοντάς το από τους ιατρούς στους φαρμακοποιούς.

Και αν πολλοί οι ιατροί τα αρπάζουν από τους φαρμακάδες φανταστείτε τί έχει να γίνει με τους φαρμακοποιούς!!!

Για άλλη μία φορά εμείς θα πληρώνουμε τις αμαρτίες των επίορκων συναδέλφων μας, που σε αντάλλαγμα ενός ταξιδιού στο Παρίσι δηλητηριάζουν ένα σωρό κόσμο. Δυστυχώς τα έχω δει να γίνονται και από αγροτικούς και από επιμελητές κέντρων υγείας και από καταξιωμένους καθηγητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα ιατρικά στο να συνταγογραφείται μόνο η δραστική ουσία!

Ίσως επειδή είμαι ακόμα φοιτητής...Επηρεάζει κάπως το έκδοχο (ενν. πέρα από αλλεργική αντίδραση)? Βέβαια, δεν ξέρω, πχ. κάποιος που πρέπει να κάνει ενέσιμο κάτι (σε περίπτωση που δεν μπορεί να λάβει χάπι κτλ) αυτό διευκρινίζεται κάπου στη συνταγή τέτοιου τύπου?

Εάν δεν βάζει φραγμό ιατρικό, δε βρίσκω πού είναι το λάθος!

Αν κάποιος ξέρει, ας πει

Φυσικά και επηρεάζουν τα έκδοχα.

Για παράδειγμα στα εμβόλια η δραστική ουσία που είναι το αντιγόνο του χ μικροβίου δεν αρκεί για την πρόκληση ανοσολογικής απάντησης στον ασθενή και χρειάζεται η προσθήκη ανοσοενισχυτικού. Το τελευταίο είναι και η ουσία που έχει ενοχοποιηθεί για πρόκληση σημαντικών παρενεργειών ανοσολογικού τύπου, όπως στην περίπτωση του εμβολίου για τον ιό Η1Ν1 προ 2ετίας.

Και κάτι ακόμη βασικό.

Φασόν είναι το Φάρμακο που κατασκευάζεται από μια ελληνική εταιρεία η οποία αγοράζει την δραστική ουσία από την μητρική εταιρεία και ολοκληρώνει την συνταγή στην Ελλάδα (προσθήκη εκδόχων κτλ).

Γενώσιμο είναι το φάρμακο που κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στη Ελλάδα με βάση την "συνταγή" του πρωτότυπου από την μητρική εταιρεία.

Πείτε μου τώρα χωρίς μελέτες που να συγκρίνουν την αποτελεσματικότητά τους με τα πρωτότυπα, ποιος μπορεί να πιστοποιήσει την ασφάλεια και την δραστικότητά τους?

Και αφού είναι το "ίδιο" καλά γιατί καμιά εταιρεία δεν έχει κάνει ούτε μία μελέτη?

Τέλος πολλά από αυτά δεν είναι καν φθηνότερα από τα πρωτότυπα.

ΆΡΑ??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμιζα ότι τα generic που λέμε πρέπει για να εγκριθούν προς κυκλοφορία να έχουν υπάρξει μελέτες βιοισοδυναμίας που να πιστοποιούν ίδια δράση και παρενέργειες με τα άλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα κανένα generic δεν υποχρεούται και δεν καταθέτει πλήρη φάκελο στον ΕΟΦ

κατά την γνώμη μου και από την μικρή εμπειρία μου ως τώρα ΔΕΝ έχουν την ίδια βιοϊσοδυναμία με τα πρωτότυπα!

Ρώτα τους καθηγητές σου, από την απάντηση που θα λάβεις θα καταλάβεις και τί καπνό φουμάρουν οι ίδιοι! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H εμπειρία μου λέει ότι όλα είναι εξίσου καλά. Ας σταματήσουμε πια να τρώμε το παραμύθι των μεγάλων βιομηχανιων φαρμάκου.

Το μέτρο είναι σε πολύ σωστή κατεύθυνση, αρκεί να υπάρχει πρόβλεψη και για τους φαρμακοποιους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα και τωρα δεν απαγορεύεται να γράψεις την χημική δραστική ουσία...

απλά όλοι μας επιλέγουμε ποιο φάρμακο ποιας εταιρίας θα δώσουμε και πλέον αυτό το πλεονέκτημα πάει στον φαρμακοποιό.

δηλαδη εγώ εμπιστεύομαι ενα φάρμακο που είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητα του και το δίνω στον ασθενή μου γιατί θέλω να δράσει σίγουρα για να είμαι και εγώ καλυμένος και να βγω ασπροπρόσωπος στον ασθενή μου. και τώρα μου λένε γράψε την δράστικη ουσία και άσε τον φαρμακοποιό να τα πάρει και να δώσει ότι μαλακία του κατέβει..

Οχι ρε μάγκες ο ιατρός συνταγογραφεί και ο φαρμακοποιός εκτελεί.

Και στο κάτω κάτω αν είμαι μια φορά κατα στο να τα παίρνουν οι γιατροί απο τις φαρμακευτικές είμαι 1000 φορές κατά στο να τα παίρνουν οι φαρμακοποιοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα σου είναι ότι υπάρχει περίπτωση να τα πιάνουν οι φαρμακοποιοί ή ότι δε θα τα πιάνουν άλλο οι γιατροί?

Σε χαλάει αυτό?

Δε θα σε απαντούσα έτσι αλλά η πρόταση σου να κλείσουν όλα και να πεθάνει κόσμος είναι ....

Στην αγγλία συνταγογραφούμε ουσία και μάλιστα αυτη που όλο το trust έχει ως πρώτης γραμμής σύμφωνα με τα guidelines του

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη εγώ εμπιστεύομαι ενα φάρμακο που είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητα του και το δίνω στον ασθενή μου γιατί θέλω να δράσει σίγουρα για να είμαι και εγώ καλυμένος και να βγω ασπροπρόσωπος στον ασθενή μου. και τώρα μου λένε γράψε την δράστικη ουσία και άσε τον φαρμακοποιό να τα πάρει και να δώσει ότι μαλακία του κατέβει..

Εσύ ως γιατρός η μόνη δουλειά σου είναι να ξέρεις ποια δραστική ουσία χρειάζεται ο ασθενής.

Όσο για το πόσο σίγουρος είσαι ότι ένα φάρμακο δουλεύει και το εμπιστεύεσαι αυτό από που πηγάζει? Προσωπική εμπειρία (ο πάτος των level of evidence) ? Το φυλλάδιο των εταιριών (έλεος)?

Το πως γράφονται τα φάρμακα στην Ελλάδα το ξέρουμε όλοι οπότε ας αφήσουμε την τρομολαγνεία και τις ηθικολογίες.

Που όλοι οι ασθενείς που πέρνανε δικλοφενάκη ήτανε και σε παντοπραζόλη 99 γενιάς.

Καλά τα παραμύθια στου άλλους. Αλλά να δουλευόμαστε και μεταξύ μας δεν κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Όπα αυτό τώρα το είδα.

Εγώ νόμιζα ότι γράφεις τα σκευάσματα με βάση ποιο είναι καλύτερο................

Δηλαδή μεγάλε το ότι θεωρείς ότι δεν πληρώνεσαι όσα αξίζεις στην εφημερία είναι δικαιολογία για να γράφεις ότι θέλεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσα παίρνεις σε μια εφημερία?

Όπα αυτό τώρα το είδα.

Εγώ νόμιζα ότι γράφεις τα σκευάσματα με βάση ποιο είναι καλύτερο................

Δηλαδή μεγάλε το ότι θεωρείς ότι δεν πληρώνεσαι όσα αξίζεις στην εφημερία είναι δικαιολογία για να γράφεις ότι θέλεις?

αν πάθαινε ο πατέρας σου εμφραγμα θα του εδινες plavix iscover ή klanix ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν πάθαινε ο πατέρας σου εμφραγμα θα του εδινες plavix iscover ή klanix ?

Αν και το βρίσκω μακάβριο τέτοιο προσωπικό ερώτημα.

Θα του έκανα ALS κα θα έδινα 300mg ακεταλοσαλικυλικου και 300mg κλοπιδογρέλης.

Επειδή σου έχει γίνει πλύση εγκεφάλου σε συνδυασμό με πλύση+ ενίσχυση τσέπης δε σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Το θέμα είναι μη χάσουμε τις μίζες και τίποτα άλλο.

Αλλά όπως προ είπα. Ας μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μπορώ να σου πω απειρα παραδειγματα φαρμακων φασον που δεν δουλεύουν απο την προσωπικη μου εμπειρία η δουλεύουν κατα το ημισυ.

και όλοι ξερουν πως παιρνουν την αδεια απο τον εοφ...

και εσυ που δουλεύεις Αγγλία όταν σε μια εφημερία παίρνεις χαλαρά 300 ευρω ενω ενας Ελληνας 60 φυσικο να μην σε νοιάζει, και ο Ελληνας ιατρός με τον μισθό πείνας θα κοιτάξει να τα βγάλει από αλλού, και δεν συμφωνώ με το να δίνει φασόν ενας ιατρός όπως είπα.

Αλλα θέλω σαν γιατρός να δίνω ότι καλυτερο για τον ασθενή μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μπορώ να σου πω απειρα παραδειγματα φαρμακων φασον που δεν δουλεύουν απο την προσωπικη μου εμπειρία η δουλεύουν κατα το ημισυ.

Ουδέν σχόλιο σε αυτό. Αξιολόγησες και το ότι δεν δουλεύουν αλλά το ότι δουλεύουν κατά το ήμισυ πως το αξιολόγησες?

και εσυ που δουλεύεις Αγγλία όταν σε μια εφημερία παίρνεις χαλαρά 300 ευρω ενω ενας Ελληνας 60 φυσικο να μην σε νοιάζει, και ο Ελληνας ιατρός με τον μισθό πείνας θα κοιτάξει να τα βγάλει από αλλού, και δεν συμφωνώ με το να δίνει φασόν ενας ιατρός όπως είπα.

Είναι φυσικό να τα παίρνει ή δεν συμφωνείς? Αποφάσισε.

Και επιτέλους ας σταματήσει το κόμπλεξ με όσους είναι στο εξωτερικό. Είναι πολύ εύκολο να έρθεις και εσύ αν θες.

Σίγουρα το ότι είμαι στο εξωτερικό δε μου αφαιρεί το δικαίωμα να σχολιάζω τα λαμόγια που λυμαίνονται τα Ελληνικά νοσοκομεία χρόνια ολόκληρα.

Που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν το όνομα των δραστικών ουσιών.

Αλλά στο ξαναείπα και πάνω. Μεταξύ μας μη δουλεύομαστε.

Να γράψεις: Δε γουστάρω να χάσω τη μίζα. Θέλω να γράφω παντοπραζόλες 123 γενιάς και biphosphonates 3455 γενιάς σε όλους.

Αλλά άσε την πιπίλα για την προσωπική σου έρευνα σε φάρμακα και για το αν δουλεύουν 10%, 20% ή 50% του σκευάσματος που δίνει μίζες.

Η για το καλό του ασθενούς. Το ακουσαμε και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δεν ειναι φυσικο να τα παίρνει και ούτε συμφωνώ.

όμως δεν συμφωνώ ο φαρμακοποιός να αποφασίζει για τον ασθενή μου.

Αγγλία ουτως η αλλως σε λιγο καιρο θα έρθω οπότε μη μιλάς για κόμπλεξ σε μένα προσωπικά.

Λαμόγια δεν είναι όσοι γιατροί γράφουν μία πραζόλη φασον αλλά αυτοί που τον έφεραν σε αυτό το σημείο.

και διακρίνω ενα διάχυτο αντισυναδελφικό κλίμα σε αυτό το θέμα, λες και ειναι κακό να συνταγογραφεις την εμπορική ονομασία...

εντάξει λοιπόν αφου το προτιμάτε ας δίνει ο φαρμακοποιός σας το εμπορικό φάρμακο που θέλει(που τα πιάνει...) στον ασθενή σας.

εμένα αυτό με εκνευρίζει πολύ περισσότερο πάντως από το να τα αρπάζει ένας συνάδελφος μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ιδιαίτερα αφελές να εμπιστευόμαστε τυφλά τις πολυεθνικές εταιρείες-κολοσσούς όταν μας λένε ότι το Α φάρμακο σπέρνει αλλά όταν μας λέει μία ελληνική εταιρεία ότι μας δίνει την ίδια ουσία να είμαστε ΒΕΒΑΙΟΙ μετά βδελυγμίας ότι λέει ψέματα??...

Προσωπικά συνταγογραφώ όποτε μπορώ το έμπιστο γενόσημο. Δε γλιτώνω χρήματα μόνο από το κράτος αλλά και από τον ταλαίπωρο ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.