Jump to content

USMLE step 1


mixmavros

Recommended Posts

Μπορείς να τα συνδυάσεις, αλλά αν δεν έχεις το κουράγιο δεν χρειάζεται, μπορείς να τα δώσεις αφού τελειώσεις. Απλά αυτό θα σε καθυστερήσει στην ειδικότητα. Όσο για το χρόνο που χρειάζεται ποικίλλει από άτομο σε άτομο, αναλόγως, επίσης και αν έχει τη σωστή καθοδήγηση ή όχι. Το στεπ 1 είναι το 70% της δουλειάς και πρέπει να γίνει πάρα πολύ καλά (>250) ώστε 1) Να είσαι πολύ παραπάνω από το μέσο όρο των στατιστικών, και 2) να αποτελέσει παρακαταθήκη για να πάει κανείς σούπερ στο στεπ 2. Αν συμβεί αυτό, τυπικά, το στεπ 2CK θέλει 5 μήνες αποκλειστικό φουλ διάβασμα. Και πάλι αυτό ποικίλλει ανάλογα, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ελπίζω να βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικα και βοηθησες!!Θεωρεις αδυνατο σε ενα χρονο να δωσει κανεις και το 1 και το 2??και για ποσα χρονια μιλαμε οτι θα καθυστερησει για ειδικοτητα?ξερω ειναι λιγο υποκειμενικο αλλα βασει της εμπειριας σου τι πιστευεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας είναι διαφορετικός, δύσκολο να σου πω. Υπό τις παρούσες συνθήκες, το στεπ 1 θέλει Minimum 9-10 μήνες προετοιμασίας, με full διάβασμα για μεγάλο score, και μετά όπως είπα αν έχεις 250+ θεωρώ ότι χρειάζονται άλλοι 5 μήνες. Οι αιτήσεις γίνονται κάθε 15 Σεπτεμβρίου και η ειδικότητα αρχίζει 1η Ιουλίου του ερχόμενου έτους. Άρα κάνοντας τους υπολογισμούς, μπορείς να δεις περίπου ποιον Σεπτέμβρη θα προλάβεις :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου όλους τους ανθρώπους που αφιερώνουν τόσο χρόνο και δίνουν τόσο χρήσιμες πληροφορίες και απαντούν ερωτήσεις τόσα χρόνια από ότι βλέπω. Είμαι 3ο έτος φοιτητής. Διάβασα σχεδόν όλα τα post από το θέμα των 90 σελίδων και από αυτό εδώ. Επικεντρώθηκα κυρίως στην προετοιμασία για step 1 και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) Τα
Kaplan videos πρέπει να ταιριάζουν με την έκδοση των lecture notes που θα τα συνδυάσει κανείς ? Π.χ. κάποιος βρίσκει lecture videos 2014 και αγοράζει Kaplan lecture notes 2017. Τότε είναι εντάξει?

2) Από το συνδυασμό όλων των post και λίγο από usmle forums κατάλαβα ότι το ΥΛΙΚΟ είναι :

- Pathology : Kaplan (videos + notes) + Goljan (videos + notes + slides)

Pharmacology : Kaplan (videos + notes)

- Physiology : Kaplan (videos + notes)

- Biochemistry and Medical Genetics : Kaplan (videos + notes)

- Immunology and Microbiology : Clinical Microbiology Made Ridiculously Simple

- Anatomy : Kaplan (videos + notes)

- Επανάληψη : Usmleworld, Kaplan Qbank, First Aid

Γενικά από ότι είδα σε usmle forums κυκλοφορεί και η άποψη ότι physiology και anatomy (κυρίως νεύρα) δεν τα έχει καλά ο Kaplan και είναι καλύτερα High Yield Neuroanatomy και BRS Physiology. Επίσης παθολογία κάποιοι άλλοι προτείνουν Pathoma. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έχω θέμα με Kaplan. Χρειάζονται αυτές οι αλλαγές στο υλικό που έγραψα παραπάνω ή όχι? Είναι θέμα προσωπικής επιλογής?

3) Θέλω να ρωτήσω λίγο για το προσωπικό μου Plan διαβάσματος. Σκοπεύω να ξεκινήσω αυτό το καλοκαίρι. Μέσα ιουλίου. Μάζι με σχολή και άλλες υποχρεώσεις θα μπορώ να διαβάζω γύρω στις 2-4 ώρες τη μέρα για USMLE. Αυτο σκοπεύω να το κάνω από ιούλιο μέχρι τέλη Ιανουαρίου – Αρχές φλεβάρη που τελειώνει η εξεταστική. Δηλαδή 6 μήνες «χαλαρό» διάβασμα. Μετά σκοπεύω να διαβάσω από αρχές φλεβάρη μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου χωρίς να ασχολούμαι με τπτ άλλο (ούτε σχολή ούτε τπτ)(δλδ γύρω στις 8-10 ώρες τη μέρα) και να δώσω τότε step 1. Δηλαδή σκληρό διάβασμα 6-7 μήνες. Θεωρείται καλό plan για να πετύχει κανείς ένα υψηλό σκορ? (προσωπικά δεν έχω τρομερή μνήμη και είμαι μέτριος φοιτητής..ανησυχώ μήπως χρειάζεται περισσότερος χρόνος). Αν υπάρχει κάποιος που έχει δώσει και μπορεί να μου απαντήσει χίλια ευχαριστώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !Με συγχωρείτε για το μεγάλο post.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα, έχω πάρει την απόφαση να ξεκινήσω την προετοιμασία για το USMLE step 1, υπάρχει κάποιο άτομο το οποίο να έδωσε πρόσφατα η απλά να το έδωσε για να του κάνω μερικές ερωτήσεις πάνω στο θέμα ώστε μέσω pm να με κατατοπίσει; Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από Tjmable
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

καλησπέρα παιδιά....ξεκίνησα να κάνω το qbank του pastest.com....κάνω score 35-48% χωρίς να έχω διαβάσει....δοκίμασα και το free sample με τις 100 ερώτησης το kaplan με score 26%......είναι καλά για αρχή? (είμαι ένας καλός φοιτητής που σπουδάζει βουλγαρία και είχα διαβάσει πολύ στα preclinical μαθήματα)......αν κάτσω και διαβάσω 1 χρόνο μπορώ να πετύχω 240 score??? επίσης ψάχνω άτομο στην αθηνα για να προετοιμαστούμε για το step 1 και να δώσουμε το καλοκαίρι του 2020

 

Τροποποιήθηκε από guruzero
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 4 years later...

Καλημέρα

Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει σχετικά πρόσφατα για να μας περιγράψει την εμπειρία της εξέτασης; Πχ, Το στυλ και το επίπεδο δυσκολίας των ερωτήσεων είναι πιο κοντά στο uworld ή nbme? Ο χρονος έφτανε για όλες τις ερωτήσεις; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.