Jump to content

USMLE step 1


mixmavros

Recommended Posts

Ναι υπάρχει τρόπος να το κάνεις χωρίς ν αφήσεις πίσω τα μαθήματα του έτους σου. Ξέρω παιδιά που το έκαναν (και πήγαν καλά), και φαντάζομαι το βασικό είναι ο προγραμματισμός σου. Εγώ για παράδειγμα προτίμησα να μην το κάνω για διάφορους λόγους, αλλά ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Πάντως αν είναι να ξεκινήσεις στο 5ο έτος διάβασμα εγώ ίσως να προτιμούσα να ξεκινήσω με στεπ 2... Δύσκολη απόφαση.

By the way, ελπίζω να έχουμε (όσοι προσπαθούμε να απαντάμε στις ερωτήσεις) την κατανόησή σας ότι άλλοι είναι περισσότερο κι άλλοι λιγότερο busy, και σε κάθε περίπτωση αν έχουμε απαντήσει κάτι στο παρελθόν (ειδικά αν έχει γίνει επανειλλημένως), είναι λίγότερο πιθανό να το ξανααπαντήσουμε... Και παίρνω εδώ την ευκαιρία να ζητήσω από όσα παιδιά στέλνουν πμ με ερωτήσεις, καλύτερα να τις γράφουν δημόσια (ανώνυμο φόρουμ είμαστε), ώστε να κι εμείς να μη δεχόμαστε τις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά.

Φχαστώ!

ΜΜ

ΥΓ: Χαιρόμαστε να είμαστε πολύτιμοι "βοηθοί"!:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι κάνετε υπέρβαση που απαντάτε σε τόσες ερωτήσεις και με τόση αποτελεσματικότητα, και δεν παραπονούμαι καθόλου, είμαι πρόθυμη να διαβάσω και θα διαβάσω όλο το... φόρουμ! Απλώς διάβαζα για αρκετές ώρες και δεν βρήκα ακριβή απάντηση σε αυτό, και καταλαβαίνετε πόσο ζωτικό είναι να ξέρω αν είναι η κατάλληλη εποχή για να αρχίσω την προσπάθειά μου. Σε κάθε περίπτωση, αν είχα ανακαλύψει νωρίτερα αυτό το φόρουμ θα ήμουν πολύ πιο ενημερωμένη και δεν θα είχα αγχωθεί. Είχα ξεκινήσει από το πρώτο έτος να αγοράζω αμερικανικά βιβλία, αλλά πάντα τα είχα ως συμπληρωματικά. Πάντως έχω εξασκηθεί αρκετά στην ορολογία, μελετούσα παράλληλα, σίγουρα όχι όμως για να δώσω εξετάσεις. Χρειάζεται πολύ περισσότερη μελέτη :Ρ.

Παρόλο που είναι το όνειρο ζωής μου, διάφοροι (οικογένεια, συμφοιτητές, γιατροί) κατά καιρούς μου έλεγαν ότι είναι ανέφικτο αν δεν έχεις γνωριμίες και για κάποιο διάστημα πίστευα ότι δεν θα τα κατάφερνα με τίποτα. Οπότε θέλω να σας ευχαριστήσω που μου αναζωπυρώσατε το ενδιαφέρον και με κάνατε να πιστέψω ότι μπορώ να το πετύχω με τον τρόπο που πάντα χρησιμοποιούσα, με συστηματικό και πολύ διάβασμα.

Μixmavros με συγχωρείς αν σε κάνω να επαναλαμβάνεσαι, και μην μου απαντήσεις αν είναι έτσι, όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν έκανες αγροτικό και διάβαζες ή μόνο διάβαζες. Γιατί από προηγούμενα posts σου είδα ότι είχες τελειώσει τη σχολή, αλλά δεν κατάλαβα αν είχες αφοσιωθεί αποκλειστικά σε αυτό. Πιστεύεις ότι αξίζει να αφιερώσει κανείς μετά τη σχολή όσο καιρό χρειάζεται αποκλειστικά σε διάβασμα, παρά το ρίσκο να μην γίνει τελικά δεκτός για ειδικότητα (χειρουργική κυρίως);

Είστε και πολύτιμοι "οδηγοί"! Να μην παραλείψω και το "γιατροί" :)

Ευχαριστώ πολύ :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μixmavros με συγχωρείς αν σε κάνω να επαναλαμβάνεσαι, και μην μου απαντήσεις αν είναι έτσι, όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν έκανες αγροτικό και διάβαζες ή μόνο διάβαζες. Γιατί από προηγούμενα posts σου είδα ότι είχες τελειώσει τη σχολή, αλλά δεν κατάλαβα αν είχες αφοσιωθεί αποκλειστικά σε αυτό. Πιστεύεις ότι αξίζει να αφιερώσει κανείς μετά τη σχολή όσο καιρό χρειάζεται αποκλειστικά σε διάβασμα, παρά το ρίσκο να μην γίνει τελικά δεκτός για ειδικότητα (χειρουργική κυρίως);

Είστε και πολύτιμοι "οδηγοί"! Να μην παραλείψω και το "γιατροί" :)

Ευχαριστώ πολύ :) :)

Το τι έκανα εγώ δεν έχει σημασία, αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν όσοι είναι στην αρχή ακόμα... Ξέρω 10 άτομα που αυτή τη στιγμή είμαστε ΗΠΑ κι ο καθένας έκανε διαφορετικά πράγματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Loanna πχ που έδωσε στεπ 1 στο 5ο έτος, ενώ εγώ σε παρόμοια κατάσταση προτίμησα να τ αφήσω για μετά το πτυχίο. Γενικά, το σημαντικό είναι να μην έχεις κάποιο κενό στο CV σου, μην καταλάβουν αυτοί ότι δεν έκανες τίποτα παρά μόνο διάβαζες (γιατί λένε, με τέτοιο διάβασμα όλοι γράφουν καλά). Κάποιοι έκαναν αγροτικό. Άλλοι έκαναν έρευνα (πχ εγώ), άλλοι ξεκίνησαν ειδικότητα, άλλοι πήγαν ΗΠΑ για έρευνα, άλλοι στρατό (φαντάζομαι), γενικά αν είναι να τ' αφήσεις για μετά το πτυχίο προσπάθησε να δείξεις ότι έκανες και κάτι άλλο ταυτόχρονα.

That said, δεν πιστεύω στο 100% αποκλειστικό διάβασμα... Είναι σα να λέμε ότι αντί για 6 χρόνια έκανες την ιατρική σε 7... Πολλοί το έχουν κάνει, αλλά μου φαίνεται πιο καλή ιδέα (και πιο ενδιαφέρουσα) να το συνδιάσεις και με κάτι άλλο- τώρα αν αυτό θα είναι μια part-time έρευνα ή ένα full-time αγροτικό, είναι προσωπική απόφαση του καθένα. Ή αν μπορείς να το δώσεις μέσα στη σχολή και θεωρείς ότι αξίζει, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

The videos are protected by copyright etc, so it would be illegal to download the material from torrent sites etc. It would also be illegal to copy it from someone else who already has it, let's say in a HD drive.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια σας! θα μπορουσε καποιος να μου πει, ποσο καιρο παιρνει περιπου η εγκριση των εγγραφων απο το ecfmg απο τη στιγμη που τα στελνει η γραμματεια της σχολης; είχε κανεις σας προβλημα με αυτη τη διαδικασια; επισης ποσο νωρις ειναι καλο να κλεσει κανεις θεση στο prometric center?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις όλες τις διαδικασίες το συντομότερο δυνατόν. Μπορεί να προκύψουν 1000 καθυστερήσεις. Εμένα νομίζω μου τα είχαν απορρίψει τα χαρτιά 2-3 φορές (χωρίς ιδιαίτερο λόγο, κάτι υπογραφές κλπ, που ενός φίλου μου ολόιδια τα ενέκριναν αμέσως), και είναι κάπως συνηθισμένο αυτό. Ό,τι χαρτιά ζητήσεις απ' τη γραμματεία ζήτα τουλάχιστον 5-6 αντίτυπα, θα σου χρειαστούν.

Παρομοίως, κλείσε θέση prometric το νωρίτερο δυνατόν, και νομίζω αν την αλλάξεις μέχρι 1 μήνα (ή 2 βδομάδες) πριν την εξέταση δεν έχεις πρόστιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Η ερώτηση έχει διατυπωθεί ξανά στο παρελθόν, ωστόσο έχω μείνει με την απορία ακόμα: πόσο διαρκεί η διαδικασία πιστοποίησης των εγγράφων από ECFMG με το που τα στέλνει η γραμματεία της σχολής. Διάβασα προηγούμενα ποστ, παρόλα αυτά με προβληματίζει το γεγονός μιας ενδεχόμενης καθυστέρησης πέραν των 6 μηνών γιατί θέλω να δώσω το step1 μέχρι τον Νοέμβριο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εμενα απο τη στιγμη που τα εστειλε η γραμματεια μου πηρε περιπου 3 βδομαδες χωρις κανενα προβλημα. Ενα λαθος που κανουν πολλοι ειναι οτι για να πανε πιο γρηγορα τα χαρτια τα στελνουν με κουριερ, σε αυτη την περιπτωση τους τα στελνουν πισω γιατι θεωρουν οτι η γραμματεια θα τα εστελνε με το ταχυδρομειο και αρα τα εστειλε καποιος αλλος (ποιος ξερει τωρα γιατι το σκεφτονται ετσι). 6 μηνες δεν παιρνει ουτε με σφαιρες, εκτος και αν τα εχεις κανει ολα λαθος και στα στειλουν πισω 10 φορες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Έχω μία ερώτηση. Έχω μεταφρασμένα το πτυχίο και τα transcripts από το Βρεταννικό Συμβούλιο. Μπορεί να στείλω αυτά ή θέλουν μετάφραση αποκλειστικά από το υπουργείο Εξωτερικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα!! Είμαι δευτεροετής και διαβάζοντας αυτό το thread, όπως επίσης και αυτό για ειδικότητα στις Η.Π.Α, παρατήρησα ότι οι περισσότεροι έδωσαν το step 1 των USMLE είτε στο 5-6ο έτος είτε αφού τελειώσαν τη σχολή. Αν θέλω να ξεκινήσω προετοιμασία από τώρα για να δώσω εξετάσεις στο τέλος του τρίτου έτους, είναι αρκετό να ακολουθώ τη ροή της σχολής και να διαβάζω παράλληλα από Kaplan ή κάποιο άλλο review book; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σε βοηθησει παρα πολυ αλλα οχι, δεν ειναι αρκετο. Το Step 1 εχει και πολλες κλινικες πληροφοριες που τουλαχιστον στην Ιατρικη Θεσσαλονικης δεν τις καναμε στο 3ο ετος, θα χρειαστει να διαβασεις και καινουρια πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση :),άρα είναι προτιμότερο να δώσω το step 1 στο τέλος του τέταρτου έτους ή να διαβάσω ότι χρειαστεί μέσα σε αυτόν τον ενάμιση χρόνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την αναζήτηση που έκανα στο forum και τις πληροφορίες του information booklet 2014 ,παρατηρώ πως η επίσημη μετάφραση του Final Medical Diploma για τους ελληνικούς αποφοίτους πανεπιστημίων θα πρέπει να αναγράφει ptychion iatrikes diploma?ή κάνω λάθος?. Το ζητούμενο είναι πως η μεταφραστική αρχή του ΥΠΕΞ ,μεταφράζωντας το πτυχίο λέξη προς λέξη δεν γίνεται να αντικαταστήσει είτε να προσθέσει λέξεις,όπως μου εξήγησαν. Η επίσημη εκδοχή τους ειναι GRADUATE of MEDICINE και αυτό μέσα στο κείμενο καθώς πουθενά το πτυχίο δεν αναγράφει ,πτυχίο ιατρικής! αλλά "τμήμα ιατρικής,.. ενεκρίθη εις τους πτυχιούχους ιατρικής" κτλ.Θα έχω θέμα? σας παρακαλώ απαντήστε μου,όποιος γνωρίζει και έχει κινήσει την διαδικασία γιατί πρόκειται να αποστείλω τα χαρτια μεστην αλλη βδομάδα.Σας Ευχαριστωώ-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όταν είχα πάει στο ΥΠΕΞ τους το είπα 2-3 φορές. Επίσης έγραψα στο χαρτί που σου δίνουν, εκεί που λέει πως θέλεις να μεταφραστούν πχ τα ονόματα, το ptyxhion iatrikes diploma και την άλλη μέρα με πήρε τηλ ο ίδιος ο μεταφραστής και του εξήγησα, και με την τρίτη το δέχτηκε. Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα αν δεν το γράφει, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το ECFMG την Τρίτη και να τους ρωτήσεις (η Δευτέρα είναι MLK day).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ atsalakwtos! Έχω προβληματιστεί. Και τηλέφωνο να πάρω το ECFMG δεν θα βγάλω άκρη σε αυτό το θέμα. θα προσπαθήσω τουλάχιστον. Τα χαρτιά είναι έτοιμα αλλά νομίζω πως δεν θα τα στείλω , μάλλον θα το ξαναπάω στο ΥΠΕΞ για μετάφραση τη Δευτέρα και θα κάνω όπως μου συνέστησες. Το κακό είναι πως πρόκειται για το Πανεπιστήμιο Πατρών ,έχει όλες τις υπογραφές αναλυτικά (rector,chairman,secretary) στο κάτω μέρος ,αλλά δεν αναγράφει πουθενά την ακριβή φράση "ΠΤΥΧΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ" . Αντί για αυτό, το μόνο σημείο που αναφέρετai η λέξη είναι στο σώμα του κειμένου "Εις τους Πτυχιούχους της Ιατρικής ενεκρίθη" .Στον τίτλο Πανεπιστήμιο Πατρών,Σχολή Επιστημών Υγείας ,Τμήμα Ιατρικής. Ο τάδε ....βαθμος...ημερομηνιες... υπογραφές. Σε επικοινωνία με την γραμματεία μου είπαν ότι αυτό είναι το πτυχίο και μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Solved από #Erwin ! Όπου πτυχιούχους να ζητηθεί η κατά παρέκκλιση μετάφραση από το ΥΠΕΞ: Graduate of Medicine(ptychion Iatrikes diploma).Το έχουν ξανακάνει στο παρελθόν και θα το δεχτούν,καθώς σε αρκετούς πάπυρους δεν αναγράφεται πουθενά η φράση Πτυχίο Ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι συγγνώμη φίλε μου τα είδα μετά όλα τα προηγούμενα! Αν και μετά από όλα όσα διάβασα πάλι δεν ξεκαθαρισα αν εφόσον κάποιος περάσει με επιτυχία τα steps για πόσο καιρό ισχύουν!ευχαριστώ για τημ απάντηση και σόρρυ που έκανα πάλι τις ίδιες ερωτήσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω νομιζω οτι ειναι 7 χρονια απο τοτε που θα περασεις το πρωτο, αμα τα περασεις ολα και παρεις την πιστοποιηση μετα ισχυουν για παντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγω νομιζω οτι ειναι 7 χρονια απο τοτε που θα περασεις το πρωτο, αμα τα περασεις ολα και παρεις την πιστοποιηση μετα ισχυουν για παντα

Ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

μπαινω τωρα στο 5ο ετος και σκεφτομαι να δωσω τα στεπς...απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι πρεπει να συνδυασω διαβασμα για σχολη και για usmle..επειδη δεν νομιζω πως εχω την ψυχικη δυναμη και κουραγιο να συνδυασω αυτα τα 2..ποιο το αρνητικο να τα δωσω μετα το 6ο?και ποσους μηνες αξιζει κανεις να αφιερωσει για το 1 και 2 μαζι? Ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από ptl
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.