Jump to content

Μανιφέστο κατά του γάμου...


Leviathan

Recommended Posts

Το μανιφέστο κατά του γάμου (ή 8 λόγοι να μείνεις εργένης).

20 Δεκ 2010, stakarfia.blogspot.com

Συμβιβασμοί, κρεβατομουρμούρα, μηδέν αυθορμητισμός και ελεύθερες επιλογές είναι μόνο μερικά από αυτά που θα συμβούν αν τελικά αποφασίσεις ν’ ανέβεις τα σκαλιά της εκκλησίας. Η ελευθερία σου είναι το παν. Και όχι μόνο θα την χάσεις μ’ ένα γάμο αλλά θα ακολουθήσουν και πολλά περισσότερα.

Μετά το γάμο οι γυναίκες χαλάνε

Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι οι γυναίκες παίρνουν κιλά μετά το γάμο κυρίως επειδή κάνουν παιδιά. Λάθος. Πλέον είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο. Όλες μα όλες οι γυναίκες μετά το γάμο παχαίνουν. Οπότε αυτό που βλέπεις την ώρα που περνάς το ωραίο δαχτυλιδάκι φαντάσου το με τουλάχιστον 6 κιλά επιπλέον και μάλιστα σε άμεσο χρονικό διάστημα. Θες ακόμα να παντρευτείς;

Τέλος οι επιλογές

Η ποικιλία είναι το αλατοπίπερο της ζωής. Ποικιλία είναι και το γκομένακι που θα γνωρίσεις στο μπαρ και θα καταφέρεις να πάρεις το τηλέφωνό της. Αν παντρευτείς ξέχνα τα αυτά. Όχι ότι δεν θα μπορείς να τα κάνεις κρυφά αλλά σκέψου και την παντόφλα που θα φας στο σπίτι αν μαθευτεί κάτι. Ξέχνα λοιπόν τα ξενύχτια, τα one-night, τα στριπτιτζάδικα κτλ. Και εκεί που πραγματικά θα καταλάβεις τι γίνεται είναι όταν θ’ ακούσεις να λένε «Τι κρίμα που είσαι παντρεμένος».

Είναι πολλά τα λεφτά

Και όχι τίποτε άλλο αλλά οι τράπεζες δεν δίνουν και δάνεια τώρα. Λουλούδια, βέρες, παπάδες, νυφικά, κοστούμια, δεξίωση, bachelor, ταξίδι του μέλιτος. Τουλάχιστον δέκα χιλιάρικα θα χρειαστείς κι αυτό σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Και σκέψου πως θα τα κλαις αν κάτι πάει στραβά και χωρίσεις. Μην ξεχνάς ότι οι καιροί είναι δύσκολοι.

Όλα είναι μια υπογραφή

Μπορείς αν θες αν έχεις μια σταθερή σχέση, να είσαι μονογαμικός, μ’ έναν άνθρωπο που αγαπάς και νοιάζεσαι. Τον γάμο τι τον θες; Θ’ αλλάξει κάτι στα συναισθήματα ή στην σχέση αν βάλετε και οι δύο μια υπογραφή σ’ ένα χαρτί; Δεν χρειάζονται συμβόλαια στον έρωτα. Αν είσαι καλά με τον άνθρωπό σου δεν χρειάζεται να υποκύψετε σε πιέσεις του περιβάλλοντός σας. Κι αυτοί που παντρεύτηκαν μην νομίζεις ότι κατάλαβαν κάτι.

Ο αυθορμητισμός πέθανε

Δυστυχώς με τον γάμο χάνεται κάθε ίχνος αυθορμητισμού. Συνέχεια θ’ ακούς παντρεμένα ζευγάρια να λένε πόσο αυθόρμητα είναι. Μην ξεχνάς όμως ότι ένας αυθόρμητος άνθρωπος δεν έχει χρόνο να γυρνάει από εδώ κι από κει να το λέει. Όσο κι αν σου έρθει μια ιδέα να κάνετε κάτι διαφορετικό θα δεις ότι θα το προγραμματίζετε αρκετό καιρό, θα υπάρχουν ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής και η κλασική ατάκα «θα το κάνουμε σύντομα».

Υπόσχεση «για πάντα»

Η ζωή είναι για να την ζεις και για να γεμίσεις εμπειρίες πριν το τέλος της. Όχι για να σπαταλήσεις τη μισή για να κάνεις αυτό που θέλει εκείνη. Εσύ θες το σαββατοκύριακο να πας για ράφτινγκ με τους φίλους σου ενώ εκείνη να δείτε τηλεοπτικό μαραθώνιο με ταινίες αφιερωμένες στον Patrick Swayze. Κι αντί να πλατσουρίζεις θα κάθεσαι να την κοιτάς να κλαίει και να της ανανεώνεις τις προμήθειες με χαρτομάντιλα. Κι αυτό είναι γάμος και συνάμα συμβιβασμοί.

Το διαζύγιο κοστίζει

Έχεις 50% πιθανότητες να χωρίσεις αν το σκεφτείς λογικά. Αν όμως δεις τα στατιστικά περισσότεροι γάμοι καταλήγουν σε διαζύγιο. Τσάμπα τα λεφτά που λέγαμε και πριν για τον γάμο και βάλε κι άλλα έξοδα για το διαζύγιο. Και άμα είναι συναινετικό έχει καλώς. Γιατί αν τραβιέστε στα δικαστήρια για πολύ, θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω.

Μέχρι να μας χωρίσει ο θάνατος

Ευτυχώς αυτή είναι η υπόσχεση που δίνουν οι καθολικοί στους γάμους τους. Αλλά και ο κάθε γάμος έχει αυτό τον χαρακτήρα του για πάντα. Το αντέχεις; Αν κοιτάξεις πίσω σου θα δεις ότι στο παρελθόν δεν ήσουν ο ίδιος άνθρωπος. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο μέλλον θα είσαι και ότι θα έχεις τα ίδια θέλω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply
Μπορείς αν θες αν έχεις μια σταθερή σχέση, να είσαι μονογαμικός, μ’ έναν άνθρωπο που αγαπάς και νοιάζεσαι. Τον γάμο τι τον θες; Θ’ αλλάξει κάτι στα συναισθήματα ή στην σχέση αν βάλετε και οι δύο μια υπογραφή σ’ ένα χαρτί; Δεν χρειάζονται συμβόλαια στον έρωτα. Αν είσαι καλά με τον άνθρωπό σου δεν χρειάζεται να υποκύψετε σε πιέσεις του περιβάλλοντός σας. Κι αυτοί που παντρεύτηκαν μην νομίζεις ότι κατάλαβαν κάτι.

....όλοι οι άντρες πρέπει να απομνημονεύσουν αυτές τις 3 γραμμές, σίγουρα θα τις χρησιμοποιήσουν κάποτε !!! laugh.giftongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς αν θες αν έχεις μια σταθερή σχέση, να είσαι μονογαμικός, μ’ έναν άνθρωπο που αγαπάς και νοιάζεσαι. Τον γάμο τι τον θες; Θ’ αλλάξει κάτι στα συναισθήματα ή στην σχέση αν βάλετε και οι δύο μια υπογραφή σ’ ένα χαρτί; Δεν χρειάζονται συμβόλαια στον έρωτα. Αν είσαι καλά με τον άνθρωπό σου δεν χρειάζεται να υποκύψετε σε πιέσεις του περιβάλλοντός σας. Κι αυτοί που παντρεύτηκαν μην νομίζεις ότι κατάλαβαν κάτι.

....όλοι οι άντρες πρέπει να απομνημονεύσουν αυτές τις 3 γραμμές, σίγουρα θα τις χρησιμοποιήσουν κάποτε !!! laugh.giftongue.gif

Και πολλές γυναίκες, θα συμπληρώσω...! Αλήθεια είναι... emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος οι επιλογές

Η ποικιλία είναι το αλατοπίπερο της ζωής. Ποικιλία είναι και το γκομένακι που θα γνωρίσεις στο μπαρ και θα καταφέρεις να πάρεις το τηλέφωνό της. Αν παντρευτείς ξέχνα τα αυτά. Όχι ότι δεν θα μπορείς να τα κάνεις κρυφά αλλά σκέψου και την παντόφλα που θα φας στο σπίτι αν μαθευτεί κάτι. Ξέχνα λοιπόν τα ξενύχτια, τα one-night, τα στριπτιτζάδικα κτλ. Και εκεί που πραγματικά θα καταλάβεις τι γίνεται είναι όταν θ’ ακούσεις να λένε «Τι κρίμα που είσαι παντρεμένος».

Εμένα αυτό μου άρεσε περισσότερο!!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, βλακείες... Στην πραγματικότητα οι άντρες είναι εκείνοι που "βολεύονται" περισσότερο στο πλαίσιο του γάμου. Εξ ου και στους 10 άντρες 40ρηδες οι 9 τουλάχιστον είναι παντρεμένοι, ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο στις 10 γυναίκες 40 ρες.

Και όχι, δεν μπορείς να συζείς επ άπειρον ως ανύπαντρος, γιατί κάποια στιγμή θα κουραστείς και θ' ανοίξεις την πόρτα να φύγεις. Ενώ σαν παντρεμένος, και ειδικά άμα υπάρχουν μικρά παιδιά, το σκέφτεσαι και το ξανασκέφτεσαι...

Αλήθεια για τα παιδιά δεν μας είπε κάτι ο αρθρογράφος, τι προτείνει, να τα κάνουν και να τα μεγαλώνουν ανύπαντροι; (οι οποίοι ανά πάσα στιγμή να μπορούν να ανοίξουν τη πόρτα και να φύγουν; )

Μα, το βασικό πλαίσιο του γάμου είναι να μπορείς να προσφέρεις στα παιδιά μια σταθερότητα συναισθημάτων ΚΑΙ χρημάτων, κι αν είναι να την "κοπανάει" έτσι εύκολα ο ένας (κυρίως ο πατέρας, δηλαδή) άντε να μεγαλώσουν παιδιά μετά.

Το ίδιο ισχύει και για την σύζυγο, ειδικά σε εποχές που οι γυναίκες δεν δουλεύανε, κάπως έπρεπε να "δένουν" νομικά τον άντρα να μην την κοπανήσει.

Αλλά και σήμερα, ενώ υποτίθεται έχουμε ισότητα, στην πραγματικότητα οι περισσότεροι γάμοι βασίζονται στην απλήρωτη οικιακή εργασία της γυναίκας. Οπότε πάλι πάμε στο πως να δέσουμε τον άντρα να μην την κοπανάει εύκολα και αφήσει και βερεσέδια τα απλήρωτα οικιακά. Αλλά και στο πως να δέσουμε και την γυναίκα πλέον να μην παρατάει εύκολα τον άντρα, τώρα που έχει τα δικά της χρήματα και αρκετές είναι οικονομικά ανεξάρτητες.

Διότι, με αυτά και με αυτά, φτάσαμε να έχουμε τους μισούς γάμους σε διαζύγιο, φανταστείτε να μην γίνονταν και γάμοι και να έκαναν όλοι παιδιά έτσι χύμα και να τα παράταγαν μετά να μεγαλώσουν μόνα τους.

Κατανοώ το να μην γίνονται γάμοι όταν δεν υπάρχει η πρόθεση για παιδιά, δεν βλέπω όμως άλλη φόρμουλα προστασίας των παιδιών, όταν γίνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, βλακείες... Στην πραγματικότητα οι άντρες είναι εκείνοι που "βολεύονται" περισσότερο στο πλαίσιο του γάμου. Εξ ου και στους 10 άντρες 40ρηδες οι 9 τουλάχιστον είναι παντρεμένοι, ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο στις 10 γυναίκες 40 ρες.

Οι περισσότεροι 40ρηδες είναι παντρεμένοι επειδή αποφάσισαν να κάνουν οικογένεια και γιαυτούς υπάρχει μια μεγάλη δεξαμενή από υποψήφιες, κυρίως ηλικιών 25-35, για να διαλέξουν.

Για τις 40αρες δεν ισχύει το ίδιο, επειδή οι γιατρίνες αυτής της γενιάς με τις αναμονές στην ειδικότητα, τις συνεχείς μετακινήσεις για ειδικότητα και μια παραπλανητική συμπεριφορά του τύπου "έχω όλη τη ζωή μπροστά μου", είδαν το χρόνο να περνάει από πάνω τους και με το μυαλό και τα "θέλω" τους σε υψηλό βαθμό (δίκαια), έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά δεν τις αξίζουν και είναι πολύ λίγοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις 40αρες δεν ισχύει το ίδιο, επειδή οι γιατρίνες αυτής της γενιάς με τις αναμονές στην ειδικότητα, τις συνεχείς μετακινήσεις για ειδικότητα και μια παραπλανητική συμπεριφορά του τύπου "έχω όλη τη ζωή μπροστά μου", είδαν το χρόνο να περνάει από πάνω τους και με το μυαλό και τα "θέλω" τους σε υψηλό βαθμό (δίκαια), έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά δεν τις αξίζουν και είναι πολύ λίγοι.

Εσυ παπαρικο nomad βρες μια δεξαμενη αποβλητων και βουτα μεσα με το κεφαλι... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλακειες αρθρο. Δηλαδη αν καποιον ηθελε να τον παντρευτει η Μακρυπουλια θα της ελεγε οχι? ;):P

Αν αγαπας πραγματικα παντρευεσαι, ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες.

Πιστευω οτι δεν πρεπει σωνει και καλα να παντρευτει καποιος μονο και μονο επειδη εφτασε σε καποια ηλικια (γυρω στα 35 για τις γυναικες, 40 για τους αντρες), οπως κανουν πολλοι. Αν βρεις τον ανθρωπο σου εχει καλως, αλλιως αστο καλυτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις 40αρες δεν ισχύει το ίδιο, επειδή οι γιατρίνες αυτής της γενιάς με τις αναμονές στην ειδικότητα, τις συνεχείς μετακινήσεις για ειδικότητα και μια παραπλανητική συμπεριφορά του τύπου "έχω όλη τη ζωή μπροστά μου", είδαν το χρόνο να περνάει από πάνω τους και με το μυαλό και τα "θέλω" τους σε υψηλό βαθμό (δίκαια), έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά δεν τις αξίζουν και είναι πολύ λίγοι.

Εσυ παπαρικο nomad βρες μια δεξαμενη αποβλητων και βουτα μεσα με το κεφαλι... :splats:

Γιατί τόση πίκρα καλή μου? :rolleyes: Είσαι πολύ μικρή για να το βάζεις κάτω! emflowersemelaela Θα βρεις και εσύ τον άνδρα που θα σε κάνει γυναίκα και πραγματικά ευτυχισμένη και ζωντανή! Δεν είναι ανάγκη να καταδικάζεις τον εαυτό σου στη μοναξιά και στην απομόνωση. emerws1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατανοώ το να μην γίνονται γάμοι όταν δεν υπάρχει η πρόθεση για παιδιά, δεν βλέπω όμως άλλη φόρμουλα προστασίας των παιδιών, όταν γίνονται.

Ο Νομοθέτης, με πάρα πολλές διατάξεις, προστατεύει κι εξασφαλίζει τα παιδιά!

Δε χρειάζεται το δαχτυλίδι για να βελτιωθεί η ανατροφή των παιδιών!

Ούτε η ευλογίες των παπάδων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαζομάρες λέει το άρθρο. Εδώ άλλοι το έχουν ανάγκη πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι περισσότεροι 40ρηδες είναι παντρεμένοι επειδή αποφάσισαν να κάνουν οικογένεια και γιαυτούς υπάρχει μια μεγάλη δεξαμενή από υποψήφιες, κυρίως ηλικιών 25-35, για να διαλέξουν.

Για τις 40αρες δεν ισχύει το ίδιο, επειδή οι γιατρίνες αυτής της γενιάς με τις αναμονές στην ειδικότητα, τις συνεχείς μετακινήσεις για ειδικότητα και μια παραπλανητική συμπεριφορά του τύπου "έχω όλη τη ζωή μπροστά μου", είδαν το χρόνο να περνάει από πάνω τους και με το μυαλό και τα "θέλω" τους σε υψηλό βαθμό (δίκαια), έχουν να διαλέξουν ανάμεσα σε ανθρώπους που πραγματικά δεν τις αξίζουν και είναι πολύ λίγοι.

Αυτά γίνονταν παλιότερα, που οι άντρες αποδεκατίζονταν στους πολέμους κι όσοι γυρνούσαν πραγματικά μπορούσαν να διαλέξουν! Τα σημερινά ζευγάρια δεν έχουν διαφορά περισσότερο από 5 χρόνια μάξιμουμ αν προσέξεις. Και στις 40 ρες βέβαια δεν αναφέρομαι μόνο σε γιατρίνες. Ασε που οι γιατρίνες ειδικά παντρευόμαστε σε μεγάλο ποσοστό (εκτός από κάτι σκληροπυρηνικών ειδικοτήτων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε?!ο νομοθέτης θα μεγαλώσει τα παιδιά? emconfused

Ένα από αυτά που υπονοεί είναι ότι τα παιδιά είναι κανονικοί κληρονόμοι του πατέρα τους ακόμη κι αν δεν έχουν παντρευτεί ποτέ οι γονείς. Παλιότερα τα παιδιά εκτός γάμου δεν είχαν τα ίδια διακιώματα με τα παιδιά εντός γάμου σε ό,τι αφορά στα κληρονομικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα από αυτά που υπονοεί είναι ότι τα παιδιά είναι κανονικοί κληρονόμοι του πατέρα τους ακόμη κι αν δεν έχουν παντρευτεί ποτέ οι γονείς.

Tι "κανονικοί κληρονόμοι" ; Αν ο άλλος δεν γουστάρει την όλη φάση παιδιά κλπ και μόλις μείνει έγκυος η συμβία (πλην ανύπαντρη) την κοπανήσει, ποιός τον εμποδίζει μετά να κάνει μια διαθήκη και να αφήνει τα πάντα στο "κέντρο περίθαλψης αγρίων ζώων" και τίποτα στο παιδί;

(και τα αντίστοιχα ισχύουν και για τη γυναίκα, απλά οι γυναίκες δεν συνηθίζουν να παρατάνε τα παιδιά τους τόσο συχνά όσο οι άντρες).

Από τη στιγμή που κάποιος θέλει να κάνει και να μεγαλώσει παιδιά, πρέπει και να βρεθούν οι φόρμουλες να εξαναγκάζονται και οι πιο ανώριμοι χαρακτήρες να παραμένουν εκεί για τα παιδιά τους.

Αν είχαμε άλλης μορφής κοινωνική πρόνοια και κράτος θα το συζητούσαμε σε άλλη βάση (πχ επιδόματα σε ανύπαντρες μητέρες, να πληρώνονται τα σχολεία των παιδιών κλπ κλπ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mιλώ για παιδιά αναγνωρισμένα από γονείς ανύπαντρους.Αυτά έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα αναγνωρισμένα παιδιά εντός γάμου σε ο,τι αφορά στα περουσιακά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mιλώ για παιδιά αναγνωρισμένα από γονείς ανύπαντρους.Αυτά έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα αναγνωρισμένα παιδιά εντός γάμου σε ο,τι αφορά στα περουσιακά.

Nαι, και να τον ψάχνεις να στα αναγνωρίσει, και να τον κυνηγάς να σου δώσει διατροφή κλπ κλπ. Εδώ τόσοι παντρεμένοι νόμιμα και τους κυνηγάν τα δικαστήρια και πάλι δεν πληρώνουν αυτά που πρέπει, σκέψου τώρα οι ανύπαντροι.

Καλά και ρομαντικά όλα τα "τι χρειαζόμαστε τον γάμο" και λοιπά, όταν έχεις παιδιά όμως πρέπει να προστατέψεις και αυτά και τον εαυτό σου, κι εκεί δεν χωράνε ρομαντισμοί. Θα τα προστατέψεις και με τον δικηγόρο και τον εισαγγελέα, αν χρειαστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα υπάρχει και το Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης, δηλαδή κάτι σαν την ορθοσιγμοειδοσκόπηση,

αν θεωρήσουμε πως ο γάμος είναι η κολονοσκόπηση...wacko.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eπιμενεις να λες τα δικά σου.Δεν έχει νόημα.

Στοίχημα ότι είσαι κάτω από 25 ετών; Καλά, άσε με εμένα και σκέψου τι θα λες στα κορίτσια όταν θα προσπαθείς να την σκαπουλάρεις και να μην παντρευτείς (αλλά θα θέλεις συγκατοίκηση και συμβίωση εεε; )

Τώρα υπάρχει και το Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης, δηλαδή κάτι σαν την ορθοσιγμοειδοσκόπηση,

αν θεωρήσουμε πως ο γάμος είναι η κολονοσκόπηση...wacko.gif

Πολύ καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στοίχημα ότι είσαι κάτω από 25 ετών; Καλά, άσε με εμένα και σκέψου τι θα λες στα κορίτσια όταν θα προσπαθείς να την σκαπουλάρεις και να μην παντρευτείς (αλλά θα θέλεις συγκατοίκηση και συμβίωση εεε;

Επιμένεις να λες τα δικά σου.Ποιος σου είπε ότι προσωπικά είμαι κατά του γάμου;Ονειρεύεσαι μάλλονΜήπως προσπαθείς απεγνωσμένα να δικαιολογήσεις το ότι παντρεύτηκες ενώ δεν το ήθελες πραγματικά;Μάλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε χρειάζεται το δαχτυλίδι για να βελτιωθεί η ανατροφή των παιδιών!

Ούτε η ευλογίες των παπάδων!

ορθογραφία όμως χρειάζεται, συμφωνείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμένεις να λες τα δικά σου.Ποιος σου είπε ότι προσωπικά είμαι κατά του γάμου;Ονειρεύεσαι μάλλονΜήπως προσπαθείς απεγνωσμένα να δικαιολογήσεις το ότι παντρεύτηκες ενώ δεν το ήθελες πραγματικά;Μάλλον.

Α, μας βγαίνεις και υπέρ του γάμου τώρα... Ο,τι να 'ναι!

Τρία πουλάκια κάθονται κλπ κλπ.

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτελους βρεθηκε ο μυστηριωδης συγγραφεας του "Το μανιφέστο κατά του γάμου (ή 8 λόγοι να μείνεις εργένης)".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.