Jump to content

Φαρμακευτικός Σύλλογος Αχαΐας, τα αίσχη του


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ:

- Καταρχήν δεν έχω καμιά απολύτως σχέση με τον Ορφέα...

- Όπως προανέφερα (αν κάποιοι ΔΕΝ το κατάλαβαν) η δημιουργία, συντήρηση, προγραμματισμός και ενημέρωση του site έγινε από εμένα, ως ένας πολύ απλός φαρμακοποιός στην περιοχή που απλά έτυχε λόγω δεύτερου πτυχίου και δεύτερης δουλειάς να ξέρω από web design-development και το έκανα για να βοηθήσω τους συναδέλφους μου μάλιστα χωρίς ΑΜΟΙΒΗ. Επειδή πέρα από το κομμάτι που αφορά το site σαν παραγωγή και συντήρηση έργου ΔΕΝ μπορώ να κάνω κάτι εκτός απόφασης του ΔΣ πρότεινα αυτό που αναφέρατε με αποστολή λίστας μέσω email. Αυτό για να δείτε ότι δεν είμαι κολλημένος και γενικά σέβομαι αρκετά περισσότερα από όσα νομίζει ο καθένας αλλά όταν δεν ξέρει τον άλλο μιλάει...Εγώ είμαι το εκτελεστικό μέρος και στην περίπτωση αυτή θεωρώντας ότι απευθύνεται σε κλειστό κύκλο αναρτήθηκε η λίστα στο site μας. Για όσους επίσης δε ξέρουν το Google βρίσκει θέματα αν υπάρχουν κατάλληλα "κλειδιά" σε ένα αρχείο και στο συγκεκριμένο ΔΕΝ υπήρχαν γιατί έτσι το δημιούργησα ώστε να είναι "αόρατο" από ψαχτήρια.

Τελικά χτες βράδυ το θέμα διορθώθηκε...θα γίνεται κατόπιν επικοινωνίας με τη Γραμματεία η αποστολή του αρχείου.

- Η όλη συζήτηση και παρέμβασή μου αφορούσε πρώτον ότι θιγόμουν προσωπικά γιατί το να επιτίθεστε στο δημιουργό ενός site για το περιεχόμενο του είναι άδικο. Μετά την παρεκτροπή αναφέρθηκαν και πολλές αλήθειες και για τους δύο κλάδους. Δεν έβγαλα ποτέ έξω το δικό μου κλάδο άσχετα αν δε συμπαθώ σε γενικές γραμμές τον δικό σας και δεν αναφέρομαι επί προσωπικού. Απλά δε μου αρέσει...όπως δε μου αρέσουν και άλλα επαγγέλματα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είστε απόλυτα απαραίτητοι ή ότι δεν έχω και φίλους - γνωστούς.

- Η διοίκηση του Νοσοκομείου Αγ. Ανδρέα έδωσε τη λίστα για οποιαδήποτε χρήση στο χώρο μας χωρίς να μας επιβάλλει κάποια απαγόρευση. Επαναλαμβάνω ότι δόθηκε προκειμένου να μη σας ενοχλούμε αλλά και να σας βρίσκουμε γιατί πολλοί δεν "πατάνε" καν στις θέσεις τους ή πατάνε μία στο τόσο.

- Η παρεκτροπή από εσάς όλους εντοπίζεται στο ότι μας αποκαλέσατε "ζώα" και άλλα χαρακτηριστικά. Παρά την απορία ότι κανείς γιατρός της περιοχής δεν είχα διαμαρτυρηθεί ακόμα και από σχετική λίστα που συμπληρώσαμε σε τηλεφωνικές επικοινωνίες μαζί τους για ανάρτηση στο site μας (σε ιδιώτες) ΟΛΟΙ δεν είχαν πρόβλημα. Υπάρχει σχετική λίστα με τηλέφωνα που μπορώ να σας δώσω αν ενδιαφέρεστε να επικοινωνήσετε μαζί τους για να το διαπιστώσετε. Εντούτοις επειδή θίξατε θέματα τύπου "γεροντοκόρης" προχώρησα στην υποβολή του σχετικού θέματος για υλοποίηση ώστε να τελειώσει.

- Για το θέμα με τις κομπίνες ιατρών και φαρμακοποιών είμαι κάθετος και με αποδείξεις ότι γίνονται ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ. Γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς χρειάζονται και οι δύο κλάδοι μαζί για ένα κομμάτι στις κομπίνες, αυτό της συνταγογράφησης. Τώρα αν ένας φαρμακοποιός έφτιαξε πλαστή σφραγίδα εεε, αυτός είναι προχωρημένος και το πιστεύω δεν έχω λόγο για το αντίθετο. Όμως υπάρχουν εκατοντάδες αγροτικοί που περνάνε για "συννενόηση" με το φαρμακοποιό της περιοχής, χιλιάδες ιδιώτες που γράφουν για φαρμακοποιούς και για εταιρείες και πολλοί νοσοκομειακοί που δίνουν ότι προσφέρει κάθε εταιρεία αντί ανταλάγματος.

Αν υπάρχουν και καλοί, έντιμοι γιατροί αυτό δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς όπως φαντάζομαι να έχετε την άποψη ότι το ίδιο ισχύει και στον κλάδο μας.

- Για αυτούς που δε γνωρίζουν υπάρχει ΒΙΒΛΙΟ προχορήγησης φαρμάκων που κρατάμε τα κουπόνια ασφαλισμένου μέχρι να τα γράψει. Θεωρημένο από την εφορία και θεσμοθετημένο με διάταξη νόμου. Στη διάθεσή σας για παραπάνω στοιχεία όποιος θέλει. Τα βιβλιάρια ασφαλισμένων στο φαρμακείο (για μένα προσωπικά αν θέλετε να μάθετε) είναι παρανομία. Είπαμε όμως ΔΕΝ είμαστε ΟΛΟΙ ίδιοι. Όπως λοιπόν κάποιοι γιατροί πχ γράφουν για μια εταιρεία ΜΟΝΟ έτσι και φαρμακοποιοί πχ κάνουν διάφορες "εξυπηρετήσεις" με ασφαλισμένους ή συναλλάσονται με γιατρούς. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνω και ΕΓΩ ή κάποιος από εσάς τα ίδια, έτσι δεν είναι;;;

- Για τα δώρα των εταιρειών, είμαι κάθετος αλλά όχι απόλυτος. Τι εννοώ;;; Μπορεί κάποιος ή κάποιοι να μην τα δέχονται και να πηγαίνουν και συνέδρια μόνοι τους. Είναι όμως η όαση στην έρημο. Μπορεί να ανήκετε στην εξαίρεση αυτή μερικώς ή συνολικώς αλλά όποιος ενδιαφέρεται ας έρθει να ακούσει αντιπροσώπους και διεθυντές φαρμακευτικών εταιρειών για το τι τους ζητάνε και πολλές φορές δίνανε. Ισως αυτό αλλάξει σταδιακά με τις μειώσεις τιμών τώρα. Για τους φαρμακοποιούς νοσοκομείων μη με ανακατεύεται είναι ξεχωριστή φάρα που μάλιστα επειδή κατά καιρούς έχουμε καταγγείλει διάφορες προμήθειες και υπερβολικές παραγγελίες, εξαγωγές παράνομες φαρμάκων κτλ μας έχουν στη "μπούκα". Το ίδιο ισχύει και για τους φαρμακοποιούς ταμείων, ελεγκτές, κτλ μιας και θέλουν να βγάλουν το άχτι τους επειδή δεν άνοιξαν κάποτε φαρμακείο. Φαντάζομαι ότι και εσείς οι γιατροί ΔΕΝ έχετε μεταξύ σας τις καλύτερες σχέσεις στο σύνολό σας, είναι αδύνατον...

- Αν υπάρχουν καταγγελίες από γιατρούς για γιατρούς όπως αναφέρεται πιο πάνω από εσάς εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν έτυχε να το ακούσω ή διαβάσω ΠΟΤΕ. Μπορεί να υπάρχουν σίγουρα όμως (και αυτό εν μέρει είναι καλό...) έχετε πολύ δυνατό καρτέλ (δόκιμος όρος...) και αλληλοπροστατεύεστε κάτι που δείχνει ότι είστε συμπαγής κλάδος.

- Λοιπόν αυτά στα επιμέρους και στα ειδικά που θίξατε, ελπίζω το θέμα να είναι λήξαν και όποιος έχει απορίες ας πάρει τηλέφωνο τα στοιχεία μυο τα είχα δώσει πιο πάνω,όπερ σημαίνει ότι εξαρχής για κανένα θέμα ΔΕΝ είχα πρόβλημα.

ΥΓ. Για το άλλο "Σκορπό" που με ρώτησε έχω και ωροσκόπο Σκορπιό...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Last Reply

...χτες βράδυ το θέμα διορθώθηκε...θα γίνεται κατόπιν επικοινωνίας με τη Γραμματεία η αποστολή του αρχείου.

Αυτό θέλαμε να διαβάσουμε μόνο.

Θα μπορούσες να το είχες κάνει από την πρώτη μέρα και να γλύτωνες όλα τα προβλήματα.

Τώρα, χάρη σε σένα, όποιος στον Πλανήτη κάνει έρευνα στο google.com, "στα Ελληνικά", για την "ακριβή φράση" "Φαρμακευτικός Σύλλογος Αχαΐας", θα διαβάζει, στις πρώτες θέσεις των αποτελεσμάτων, για "τα αίσχη" που κάνατε!

Μαζί με τις υπόλοιπες πικρές αλήθειες που γράψαμε...

Και αυτά τα αρχεία θα μείνουν ανέπαφα στην αιωνιότητα!

Πάλι καλά που δε λάβατε αγωγή αποζημίωσης για ηθικές βλάβες να λες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοπελιά, επιμένεις σε κάτι χωρίς να διαβάζεις ή μάλλον διαβάζεις ότι θέλεις εσύ και όποιοι άλλοι.

Πρώτον από μόνος μου ΔΕΝ μπορούσα να κάνω τίποτα. Εγώ έχω την επιμέλεια και τον προγραμματισμό αλλά ΔΕΝ παίρνω αποφάσεις. Και πάλι το συζήτησα με τη Γραμματεία. Δεύτερον Για τα ανέπαφα στην ... αιωνιότητα κείμενα που αναφέρεις θα υπάρχουν και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν (και είναι γενικώς γνωστά) για γιατρούς και φαρμακοποιούς και τα οποία επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ εκφράζουν (ή θέλω να πιστεύω) το σύνολο τους.

Τέλος για αγωγές επαναλαμβάνω οι τοπικοί γιατροί ΔΕΝ μας ενόχλησαν ούτε αρνήθηκαν κάτι παρόμοιο...

Τελειώνω εδώ τις τοποθετήσεις μου στο forum αυτό, νομίζω ότι εξαντλήθηκαν όλα τα θέματα...και έχω και άλλες υποχρεώσεις.

Για οτιδήποτε επαναλαμβάνω σηκώνουμε το τηλέφωνο και τα λέμε...δεν έχω κανένα πρόβλημα, τα στοιχεία μου τα έδωσα παραπάνω.

ΥΓ. Ας ελπίσουμε στην επιχείρηση καθαριότητας των δύο κλάδων από μέσα ή από έξω κατά πως ανέφερε ο αρχικός διαχειριστής του topic σε κάποιο σημείο. Εγώ αυτό το κρατώ σαν υπόσχεση και περιμένω να μου στείλει ή να ανταλλάξουμε στοιχεία όποτε θέλει για παρασπονδίες και των δύο. Από λοβιτούρες και προμήθειες μέχρι συνεργασίες και αθέτηση όρκων. Επαναλαμβάνω και στους δύο κλάδους γιατί κάποιοι, κάποιες δε διαβάζουν όλο το κείμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την επίσημη ιστοσελίδα του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αχαΐας.

Στην ενότητα ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ αναφέρεται το εξής:

ΑΜΚΑ ιατρών νοσοκομείου Αγ. Ανδρέα και Κέντρων Υγείας: Επισυνάπτεται και μπορείται να κατεβάσετε τη λίστα των εμπλεκομένων ιατρών του Αγίου Ανδρέα σε αρχείο .xls >>> ΑΜΚΑ ΙΑΤΡΩΝ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΑ & ΚΥ.

ΑΜΚΑ Ιατρών Νοσοκομείου Αγίου Ανδρέα Πατρών και Κ.Υ.

Κ. Περίδη ευχαριστώ για την έστω και αργά διόρθωση. Καλή συνέχεια.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενημερώνω ότι στα συνέδρια που πάμε εμείς, με 450 λίρες Αγγλίας συμμετοχή, εμένα τα έξοδα μου τα πλήρωσε το Deanery, αλλά τους 3 φαρμακοποιούς νοσοκομείων που γνώρισα τους χρηματοδότησαν φαρμακευτικές εταιρείες...

Το ότι όλοι τα παίρνουν δεν είναι δικαιολογία για να παρανομούμε αλλού.

Δυο λεπτά!

Τα έξοδα των Ιατρών τα πλήρωσαν τα υπεύθυνα Ιδρύματα για την εκπαίδευσή τους, στα πλαίσια της Ειδικότητάς τους.

Τα έξοδα των Φαρμακοποιών τα πλήρωσαν οι Φαρμακευτικές Εταιρίες, στα πλαίσια της διαφήμισής τους και της προώθησης των προϊόντων τους.

Από τις δύο κατηγορίες, εξαγοράστηκαν δηλαδή μόνο οι Φαρμακοποιοί!

Άρα, μη γράφεις οτι "όλοι τα παίρνουν".

Γράψε "όλοι οι Φαρμακοποιοί τα παίρνουν" , για να είσαι ακριβής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτελους λυση αν και αργα και αφου ειπωθηκαν αρκετα ασχετα με το θεμα πραγματα.

προσωπικα θα περιμενα και μια συγγνωμη απο τον γραμματεα του συλλογου για το θρασος και την προκλητικοτητα των δημωσεων αλλα ας μη ζηταμε και πολλα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενημερώνω ότι στα συνέδρια που πάμε εμείς, με 450 λίρες Αγγλίας συμμετοχή, εμένα τα έξοδα μου τα πλήρωσε το Deanery, αλλά τους 3 φαρμακοποιούς νοσοκομείων που γνώρισα τους χρηματοδότησαν φαρμακευτικές εταιρείες...

Το ότι όλοι τα παίρνουν δεν είναι δικαιολογία για να παρανομούμε αλλού.

Δυο λεπτά!

Τα έξοδα των Ιατρών τα πλήρωσαν τα υπεύθυνα Ιδρύματα για την εκπαίδευσή τους, στα πλαίσια της Ειδικότητάς τους.

Τα έξοδα των Φαρμακοποιών τα πλήρωσαν οι Φαρμακευτικές Εταιρίες, στα πλαίσια της διαφήμισής τους και της προώθησης των προϊόντων τους.

Από τις δύο κατηγορίες, εξαγοράστηκαν δηλαδή μόνο οι Φαρμακοποιοί!

Άρα, μη γράφεις οτι "όλοι τα παίρνουν".

Γράψε "όλοι οι Φαρμακοποιοί τα παίρνουν" , για να είσαι ακριβής.

Δε θα ξανατοποθετηθώ εδώ μέσα βαρέθηκα.

Κοπελιά αυτοί οι φαρμακοποιοί που γράφεις είναι ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟΙ...το έγραψα πόσες φορές ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ να μη ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ή να ΓΡΑΦΕΙΣ τα δικά σου. Αν θέλεις λίστες με γιατρούς ιδιώτες ή και νοσοκομειακούς και με δώρα ή ταξίδια από φαρμακευτικές εταιρείες έλα να σου δώσω μερικές. Αν ΔΕΝ με πιστεύεις ρώτα και αντιπροσώπους.

Αυτό δε σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι γιατροί παίρνουν δώρα. Αλλά παίρνουν πολλοί. Οι φαρμακοποιοί των φαρμακείων (ιδιωτικών) ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΩΡΑ ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ από καμιά εταιρεία το πολύ πολύ να πάρουν κάποια δραχμική έκπτωση σε μεγάλη παραγγελία. Ρώτα όποιον θέλεις. Αμα βρεις ιδιώτη φαρμακοποιό με φαρμακείο να έχει πάει ταξίδι από εταιρεία αυτό θα είναι μία και μόνη περίπτωση: Να έχει σύζυγο ΓΙΑΤΡΟ.

Αν θέλεις τη γνώμη μου για τα δώρα αυτά ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ και τα παίρνουν...αφού τα δίνουν. Με μια προϋπόθεση όμως να γράφουν συνταγές με βάση το θεραπευτικό συμφέρον και όχι για το δικό τους συμφέρον. Πιστεύω να συμφωνούν οι σωστοί εδώ μέσα.

Τώρα αν εσύ ξέρεις ΙΔΡΥΜΑ που πληρώνει γιατρό ή οτιδήποτε άλλο για εκπαίδευση (εκτός υποτροφιών) να μου στείλεις λίστα και εσύ. Μην ερίζεις για πράγματα που δεν υπάρχουν.

Τέλος για το βασικό θέμα που άνοιξε εδώ μέσα είπα την προσωπική μου άποψη και από μέρους μου θα ζητούσα συγγνώμη ΑΝΕΤΑ σε όποιον ιατρό της περιοχής μου θιγόταν και άνοιγε το θέμα. Δυστυχώς κανείς σας όμως δε μπήκε στη διαδικασία να πάρει ένα τηλέφωνο στο Νοσοκομείο του Αγίου Ανδρέα για να καταλάβει την κατάσταση που επικρατεί σε ΚΥ και αγροτικά που ανήκουν σε αυτό και ψάχνουν όλοι (φαρμακοποιοί, πελάτες, ασφαλιστικά ταμεία) να τους βρουν για να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους.

Νομίζω κούρασαν όλα αυτά, είμαι ανοικτός σε γιατρούς όπως ο Αναστάσης για να παλέψουμε για κάτι καλύτερο και στους δύο κλάδους...που ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δεν είναι στο σύνολό τους ΚΑΘΑΡΟΙ αλλά ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ όλοι κλέφτες ή απατεώνες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοπελιά αυτοί οι φαρμακοποιοί που γράφεις είναι ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟΙ...

Είναι Άγγλοι φαρμακοποιοί. Ξέρω πολύ καλά τι έγραψα. Για τους Έλληνες μπορώ να γράψω άλλα, μα δεν είναι αυτό το θέμα μας...

...είμαι ανοικτός σε γιατρούς όπως ο Αναστάσης για να παλέψουμε για κάτι καλύτερο και στους δύο κλάδους...

Γιατί μόνο ο Αναστάσης δηλαδή; Μόνο αυτός νοιάζεται για καλύτερη Υγεία στη Χώρα μας;

Πρόσεξε τι έχω να σου πω για τον Αναστάση: Είναι ο μόνος που έχει γράψει εδώ μέσα πάνω από 14.000 φορές. Περισσότερες και από τους διαχειριστές! Επίσης, είναι ο μόνος που χρησιμοποιεί το πραγματικό του όνομα. Αφιερώνει προφανώς πάρα πολύ χρόνο και κόπο, εις βάρος των σπουδών του, της ειδίκευσής του, της προσωπικής του ζωής, της ξεκούρασής του. Αν το κάνει για να βοηθήσει τους συναδέλφους του, γιατί πασχίζει για τη βελτίωση της Υγείας και Πρόνοιας στην Ελλάδα, αφιλοκερδώς, για την ψυχή της μάνας του, όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι, έχει καλώς. Είναι κι αυτός άξιος συγχαρητηρίων! Αν, όμως, χρησιμοποιεί το πραγματικό του όνομα, και το κάνει για να εξαργυρώσει στο μέλλον αυτή του τη συμμετοχή στο greekmeds.gr, με μια κομματική θεσούλα, τότε δεν έχει αγαθές προθέσεις! Είναι απλά ένα μικρό κουτάβι που θέλει να εξελιχθεί σε μεγάλο κομματόσκυλο! Ας ελπίσουμε να κάνω λάθος και ο Αναστάσης να είναι ο πιο αλτρουϊστής όλων μας! Ο χρόνος θα δείξει. Είναι εύκολο να παρακολουθήσει κανείς την πορεία του με τόσα προσωπικά στοιχεία που μας έχει δώσει...

Αυτή μου η δημοσίευση καταγράφεται και παραμένει Ιστορικό Ντοκουμέντο. Θα επιδοθεί στον Αρχηγό του Πολιτικού Κόμματος που θα χρήσει, στο μέλλον, τον Αναστάση Υπεύθυνο για τον Τομέα Υγείας κάποιας Περιφέρειας, κανενός Κέντρου Υγείας, κτλ, καθώς και σε όλα τα ΜΜΕ.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats:

Ή πρέπει να τα κόψεις ή πρέπει να μειώσεις τη δόση, δεν την παλεύεις με τίποτα, σε χαλάνε ρε γαμώτο emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σάββατο 11/09/10 στην εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" ο καθηγητής ορθοπεδικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Ι. Στ. Παπαδόπουλος, έγραψε για κάτι "κουβανέζικα" μοσχεύματα και ιατρικές μίζες.

Γνωρίζετε κάτι ?

Ανδρέας Σοφιανόπουλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σάββατο 11/09/10 στην εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" ο καθηγητής ορθοπεδικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Ι. Στ. Παπαδόπουλος, έγραψε για κάτι "κουβανέζικα" μοσχεύματα και ιατρικές μίζες.

Γνωρίζετε κάτι ?

Ανδρέας Σοφιανόπουλος

Γιατί θα έπρεπε να γνωρίζουμε κάτι;

Αυτοί είναι εγκληματίες του κοινού Ποινικού Δικαίου. Εμείς είμαστε τίμιοι επαγγελματίες.

Εσύ γνωρίζεις τους κοινούς εγκληματίες, εμπόρους οπιοειδών, που βρίσκονται φυλακισμένοι στην Πάτρα;

Θέλω να πιστεύω πως όχι...

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5. Για παρακράτηση των κουπονιών είναι θεσμοθετημένο από το κράτος, ανενημέρωτος είσαι. Επιπλέον αν ήσουν ασθενής του ΙΚΑ και ο γιατρός ακύρωνε κάθε λίγο το ραντεβού επειδή έχει πονόδοντο, πάει σεμινάριο, έκλεισε διακοπές, αρρώστησε η γκόμενα του...κτλ κτλ) θα είχες πειστεί πως πρέπει κάποιος να σε δώσει προκαταβολικά ένα απαραίτητο φάρμακο που ήδη παίρνεις.

5. Μπορείς να μου αναφέρεις το νόμο που σας επιτρέπει να χορηγείτε φάρμακα χωρίς συνταγή και να κρατάτε τα κουπόνια μέχρι ο ασφαλισμένος επισκεφτεί τον ιατρό του ασφαλιστικού του φορέα; Πραγματικά με πιάνεις ανενημέρωτο και δε το συγχωρώ στον εαυτό μου.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις; 10 ημέρες περιμένω απάντηση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σάββατο 11/09/10 στην εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" ο καθηγητής ορθοπεδικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Ι. Στ. Παπαδόπουλος, έγραψε για κάτι "κουβανέζικα" μοσχεύματα και ιατρικές μίζες.

Γνωρίζετε κάτι ?

Ανδρέας Σοφιανόπουλος

Γεννήθηκες ηλίθιος ή τον τίτλο τον απέκτησες μετά τις πτυχιακές σου σπουδές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σάββατο 11/09/10 στην εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" ο καθηγητής ορθοπεδικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Ι. Στ. Παπαδόπουλος, έγραψε για κάτι "κουβανέζικα" μοσχεύματα και ιατρικές μίζες.

Γνωρίζετε κάτι ?

Ανδρέας Σοφιανόπουλος

Γεννήθηκες ηλίθιος ή τον τίτλο τον απέκτησες μετά τις πτυχιακές σου σπουδές;

Το θέμα των "κουβανέζικων" δεν έχει λυθεί! Ο καθηγητής αναφέρθηκε στην υπάρχουσα λειτουργούσα πλειοψηφία που όπως ανέφερε απομυζά το Δημόσιο. Τα ίδια, κατείγγειλε και ο γνωστός δερματολόγος Δ/ντής Ε.Σ.Υ. στην εκπομπή "Αθέατος Κόσμος".

Ο προδανεισμός χρόνια πασχόντων ασθενών σε φάρμακα, προβλέπεται απο το Π.Δ.121/2008. Τα ΜΥΣΙΦΑ χορηγούνται χωρίς ιατρική συνταγή. Όποιος φαρμακοποιός χορηγεί από μόνος του αντιβιοτικά, κάνει μαλακίες!

κ.Θεοδωρίδη, ηλίθιος μπορεί, ΛΑΜΟΓΙΟ ΟΧΙ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σάββατο 11/09/10 στην εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" ο καθηγητής ορθοπεδικής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Ι. Στ. Παπαδόπουλος, έγραψε για κάτι "κουβανέζικα" μοσχεύματα και ιατρικές μίζες.

Γνωρίζετε κάτι ?

Ανδρέας Σοφιανόπουλος

Γεννήθηκες ηλίθιος ή τον τίτλο τον απέκτησες μετά τις πτυχιακές σου σπουδές;

Το θέμα των "κουβανέζικων" δεν έχει λυθεί! Ο καθηγητής αναφέρθηκε στην υπάρχουσα λειτουργούσα πλειοψηφία που όπως ανέφερε απομυζά το Δημόσιο. Τα ίδια, κατείγγειλε και ο γνωστός δερματολόγος Δ/ντής Ε.Σ.Υ. στην εκπομπή "Αθέατος Κόσμος".

Ο προδανεισμός χρόνια πασχόντων ασθενών σε φάρμακα, προβλέπεται απο το Π.Δ.121/2008. Τα ΜΥΣΙΦΑ χορηγούνται χωρίς ιατρική συνταγή. Όποιος φαρμακοποιός χορηγεί από μόνος του αντιβιοτικά, κάνει μαλακίες!

κ.Θεοδωρίδη, ηλίθιος μπορεί, ΛΑΜΟΓΙΟ ΟΧΙ!!!

8. Να μην κρατούν στο φαρμακείο ταινίες γνησιότητας αποκολλημένες από τις μονάδες ιδιοσκευασμάτων και μη επικολλημένες στις συνταγές ή μονάδες ιδιοσκευασμάτων χωρίς ταινίες γνησιότητας.

9. Να μην έχουν οποιαδήποτε συνεργασία με ιατρούς με σκοπό την κατά παραγγελία συνταγογράφηση.

10. Να μην προχορηγούν φάρμακα εκτός εάν η προχορήγηση γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις των υπ’ αριθμ. 104425/323/0015/10.4.1996 (Β΄ 303) και 1116504/34/0015 ΠΟΛ 1370/19.12.2001 (Β΄ 11/2002) αποφάσεων του Υφυπουργού Οικονομικών, όπως ισχύουν κάθε φορά, σχετικά με την τήρηση ειδικού βιβλίου διάθεσης φαρμάκων από τα φαρμακεία. Στην περίπτωση αυτή οι ταινίες γνησιότητας των προχορηγουμένων φαρμάκων, φυλάσσονται εντός του ειδικού βιβλίου σε ειδική θέση (ζελατίνα).

Φοβάμαι πως ναι μεν διαβάσατε το νόμο, αλλά αντί να τον τηρήσετε κατά γράμμα (παράγραφος 10, τήρηση ειδικού βιβλίου), προβαίνετε στη διάθεση των ιδιοσκευασμάτων και κρατάτε τα κουπόνια σε πλαστικά ντοσιέ :rolleyes:

Λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει, έχω κάνει διδακτορικό στις λαμογιές που μπορεί να κάνει ένας φαρμακοποιός :rolleyes:

Συμπέρασμα: Ηλίθιος το παραδέχεστε ότι είστε, λαμόγιο είστε σίγουρα αφού προβαίνετε σε μη σύννομες πράξεις....είστε όμως και ανορθόγραφος και στο forum αυτό θα τρώτε κράξιμο μέχρι να μάθετε να γράφετε σωστά. :lol:

κατείγγειλε
:splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ΜΥΣΙΦΑ χορηγούνται χωρίς ιατρική συνταγή.

Δηλαδή εσύ είσαι τώρα Γραμματέας του ΦΣΑ ε;

Άει ρε...που κάθομαι και χάνω τον καιρό μου με σένα :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ΜΥΣΙΦΑ χορηγούνται χωρίς ιατρική συνταγή.

Δηλαδή εσύ είσαι τώρα Γραμματέας του ΦΣΑ ε;

Άει ρε...που κάθομαι και χάνω τον καιρό μου με σένα :splats:

Αγαπητοί ιατροί,

Πραγματικά, έχω χάσει την μπάλα με το ύφος και το ήθος των κειμένων σας! Εκείνο όμως, που πραγματικά είναι εντυπωσιακό, είναι αυτός ο υπέρμετρα φιλάρεσκος εγωισμός, που μάλλον υπέρ τρέφεται από τους καθηγητές σας και βγάζει προς τα έξω την εικόνα του κοινωνικά απροσάρμοστου αλλά και με μεγάλες δόσεις υπερφίαλης αντιμετώπισης της πραγματικότητας.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ, πώς είναι δυνατόν να μην σας έχουν πτοήσει τα αμέτρητα περιστατικά εκφυλισμού του επαγγέλματος σας, που πρώτο από ολα παρελαύνει στα ΜΜΕ ως ηγέτης κάθε παραβατικής ή άλλης συμπεριφοράς…

Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς, από καταγγελίες για εικονικά χειρουργεία σε εκπομπές της «ζούγκλας»,από φακελάκια ακόμα και από άπορους, από σεξουαλικά συμπλέγματα εν ωρα υπηρεσίας σε δημόσιους χώρους, από καταθέσεις δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ και μηδενικές φορολογικές δηλώσεις, από κυκλώματα παράνομης αλλά και υπέρ συνταγογραφησης, από κυκλώματα λήψης ωάριων, από εταιρείες αρπαγής ανθρωπίνων οργάνων αλλά και νεογνών και τόσα άλλα. Συμπεριφέρεστε, ως όχι μόνο θεοί στον χώρο της υγείας, αλλά ως ιδιοκτήτες του και μάλιστα με τα λεφτά των άλλων!!!

Αντί να απαντήσετε επί της ουσίας στο δημοσίευμα ενός κοσμήματος του χώρου της ιατρικής, αποφύγατε με παιδιάστικη <ντρίπλα> να μπείτε στην ουσία της αυτοκριτικής και κάνατε και επίθεση ως οι Μπαμπινιώτηδες της ορθογραφίας, δείγμα και αυτό της λατρείας της επιφάνειας και της επιπολαιότητας, από την οποία διακατέχεστε. Για να μην θυμηθώ τα σχόλια σας, περί προσωπικών δεδομένων και Α.Μ.Κ.Α, ζήτημα που μόνο οι γιατροί το έχουν αναγάγει σε σημαία δήθεν αριστερής αντίστασης. Όσο για τα σχόλια σας περί περιττωμάτων στον ρινοφάρυγγα μου, τι να πει κανείς για κανίβαλους! Κρίμα κύριοι! Δεν έχετε πάρει χαμπάρι, πως είστε ο βασικός μύκητας αποσάθρωσης του κοινωνικού ιστού και η οσμή είναι βαριά …….από τον στρατό ακόμα, όπου χρησιμοποιείτε κάθε είδους απίθανη σοφιστεία για να αποφύγετε την σκοπιά σαν απλοί φαντάροι, δίνετε δείγματα του τι θα ακολουθήσει μόλις πάρετε την κρατική εξουσία του ΕΣΥ ή του Π.Ν., στα χέρια σας. Αρχίζει το πάρτι και οι αρχές και τα κηρύγματα πηγαίνουν περίπατο.

Τέλος! Δεν έχω καμία διάθεση να ηθικολογήσω απέναντί σας . Μόνο να σας εξηγήσω γιατί θεωρώ μάταιο να επικοινωνήσω ξανά μαζί σας, παρ ότι είστε νέοι άνθρωποι. Εύχομαι ειλικρινά, να συνέλθετε για το καλό όλων μας. Και να καταλάβετε πως ο επεμβατικός ιατρός δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας κάλος τεχνίτης και ο μη επεμβατικός τίποτα πιο πάνω από ένα καθηγητή. Τη ζωή την κάνετε καλύτερη με τα λεφτά του συνόλου, δεν σας ανήκει, ούτε είστε μικροί θεοί.

Φιλικά και αντίο

Ανδρέας Σοφιανόπουλος.

Απλώς φαρμακοποιός. (το ωμέγα, είναι εν γνώσει μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλώς φαρμακοποιός. (το ωμέγα, είναι εν γνώσει μου)

Σε λίγο, μόλις ανοίξει το κλειστό σου επάγγελμα, θα γίνεις απλός υπάλληλος στο τμήμα Φαρμάκων του LIDL!

Και μάλλον δε θα σου αφήνουν χρόνο να κάθεσαι στον υπολογιστή και να μας βρίζεις ως Σύνολο Κλάδου!

Έχεις να ξεσκονίσεις πολλά κουτιά Φαρμάκων...

Περαστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Μπαρμπα-Ανδρέα....

Το θέμα του topic που άνοιξα ήταν η ΠΑΡΑΝΟΜΗ δημοσίευση των ΑΜΚΑ των ιατρών, που αν έκανες τον κόπο και διάβαζες την απόφαση της ΑΠΠΔ θα συνειδητοποιούσες πως προχωρήσατε σε μία άτοπη κίνηση (γι αυτό και αφαιρέσατε το αρχείο).

Όλα τα άλλα που αναφέρεις περί συναλλαγών ιατρών, οργίων, φοροδιαφυγής κτλ, κανείς δεν είπε πως έχεις άδικο, αλλά δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχουν με το θέμα.

Μην πέφτεις τόσο χαμηλά.....με το να ασχολείσαι με τους νέους ιατρούς όπως εμάς......αλλά θα σε παρακαλούσα αυτό να το εφαρμόζεις και στην πραγματικότητα.....να μην παρακαλάς τους νέους ιατρούς-αγροτικούς να σου ξεπλύνουν συνταγούλες

:anavwfwties:

Au revoir λοιπόν ή :antegeia: εις της νέα ελληνική που δυστυχώς αγνοείς

ΜΗ ΣΙ ΦΑ (από τις τρεις νότες του πενταγράμμου) :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλώς φαρμακοποιός. (το ωμέγα, είναι εν γνώσει μου)

Σε λίγο, μόλις ανοίξει το κλειστό σου επάγγελμα, θα γίνεις απλός υπάλληλος στο τμήμα Φαρμάκων του LIDL!

Έτσι ακριβώς!!!

Γειά σου ρε maria με τα ωραία σου! emlove1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι, μερικά πράγματα που λέχθηκαν εδώ μέσα -και από πλευράς μου- ήταν εκτός ορίων. Παρακαλώ τους διαχειριστές να τα διαγράψουν ή να μου επιτρέψουν να κάνω edit ώστε να τα διαγράψω μόνος μου. Και φυσικά, ζητώ συγγνώμη από όσους τα διάβασαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

5. Για παρακράτηση των κουπονιών είναι θεσμοθετημένο από το κράτος, ανενημέρωτος είσαι. Επιπλέον αν ήσουν ασθενής του ΙΚΑ και ο γιατρός ακύρωνε κάθε λίγο το ραντεβού επειδή έχει πονόδοντο, πάει σεμινάριο, έκλεισε διακοπές, αρρώστησε η γκόμενα του...κτλ κτλ) θα είχες πειστεί πως πρέπει κάποιος να σε δώσει προκαταβολικά ένα απαραίτητο φάρμακο που ήδη παίρνεις.

5. Μπορείς να μου αναφέρεις το νόμο που σας επιτρέπει να χορηγείτε φάρμακα χωρίς συνταγή και να κρατάτε τα κουπόνια μέχρι ο ασφαλισμένος επισκεφτεί τον ιατρό του ασφαλιστικού του φορέα; Πραγματικά με πιάνεις ανενημέρωτο και δε το συγχωρώ στον εαυτό μου.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις; 10 ημέρες περιμένω απάντηση.

Αφού δύο μήνες δεν αποφάσισες να μας ενημερώσεις....ας το κάνω εγώ μέσω του Φ.Σ.Κιλκίς.

Το βιβλίο προ χορήγησης φαρμάκων πρωτοεμφανίστηκε το 1996 κάπως έτσι…

Αριθ. 1044425/323/0015/ΦΕΚ 303/Β

Τήρηση ειδικού βιβλίου διάθεσης φαρμάκων από τα φαρμακεία.

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις των υποπεριπτώσεων γδ' και γη' της περίπτωσης γ' και της περίπτωσης δ' του άρθρου 38 του Π.Δ/τος 186/1992 (ΦΕΚ Α" 84).

2. Την 411/24.1.96 ΦΕΚ 58 (Β) κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομικών, για ανάθεση αρμοδιοτήτων Υπουργών Οικονομικών στον Υφυπουργό Οικονομικών.

3. την ανάγκη διευκόλυνσης των φαρμακείων κατά την χορήγηση φαρμάκων σε ασφαλισμένους ταμείων με ταυτόχρονη διασφάλιση της εμφάνισης της πώλησης των χορηγουμένων φαρμάκων.

4. Ότι από τις διατάξεις της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

1. Παρέχουμε την δυνατότητα στα φαρμακεία για τη διάθεση φαρμάκων και λοιπών συναφών ειδών σε ασφαλισμένους ασφαλιστικών ταμείων, οι οποίοι πρόκειται εκ των υστέρων και όχι σε χρόνο μεγαλύτερο των πέντε (5) ημερών, να καλύψουν τη συναλλαγή με συνταγολόγιο του οικείου ασφαλιστικού ταμείου, αντί της προβλεπόμενης διαδικασίας (έκδοσης απόδειξης λιανικής πώλησης, απόδειξη επιστροφής και νέας απόδειξης λιανικής πώλησης), να τηρούν θεωρημένο βιβλίο παράδοσης φαρμάκων.

2.Στο βιβλίο αυτό καταχωρούνται:

α) Με την παράδοση των φαρμάκων, η ημερομηνία χορήγησης, το ονοματεπώνυμο και το οικείο ασφαλιστικό ταμείο του ασφαλισμένου - πελάτη καθώς και το είδος των φαρμάκων.

β) με την προσκόμιση του συνταγολογίου, ο αύξων αριθμός αυτού και της εκδιδόμενης απόδειξης λιανικής πώλησης.

3. Στις πιο πάνω περιπτώσεις οι αποδείξεις λιανικής πώλησης μπορούν να εκδοθούν μέχρι την πέμπτη (5η) μέρα από τη παράδοση και όχι αργότερα από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 10 Απριλίου 1996

…με σκοπό να κατοχυρώσει το φαρμακοποιό απέναντι σε ενδεχόμενο επιτόπιο έλεγχο της εφορίας. Τώρα πια ο φαρμακοποιός μπορεί νομίμως να προ χορηγεί φαρμακευτικό σκεύασμα σε ασθενή, χωρίς την επίδοση απόδειξης λιανικής πώλησης, εφόσον φυσικά έχει καταχωρήσει τα απαιτούμενα στοιχεία στο θεωρημένο βιβλίο προ χορήγησης φαρμάκων. Και πάλι όμως ο φαρμακοποιός είναι εκτεθειμένος απέναντι στις «υγειονομικές» αρχές, μιας και δεν έχει το δικαίωμα να διατηρεί τις ξεκολλημένες ταινίες γνησιότητας από τα προ χορηγούμενα φάρμακα μέσα στο φαρμακείο, ενώ και το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο ο ασθενής πρέπει να φέρει την απαιτούμενη συνταγή στο φαρμακείο είναι ελάχιστο!

Εν συνεχεία, το 2002 τροποποιήθηκε και πήρε κάπως πιο ρεαλιστική μορφή…

ΦΕΚ B 11/14.1.2002

Αριθ. 1116504/34/0015 ΠΟΛ 1370

Τήρηση ειδικού βιβλίου διάθεσης φαρμάκων από τα φαρμακεία

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις των υποπεριπτώσεων γδ" και γη" της περίπτωσης γ" και της περίπτωσης στ" του άρθρου 38 του π.δ/τος 186/1992 (ΦΕΚ 84/Α").

2. Την με αριθμ. 1100389/1330/Α0006/31-10-2001 (ΦΕΚ 1485/Β") κοινή Απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομικών περί "Καθορισμού αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομικών".

3. Την 1044425/323/0015/ΠΟΛ.1127/10-4-1996 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών με θέμα "Τήρηση ειδικού βιβλίου διάθεσης φαρμάκων από τα φαρμακεία".

4. Την ανάγκη διευκόλυνσης των φαρμακείων, κατά την χορήγηση φαρμάκων σε ασφαλισμένους ταμείων, με ταυτόχρονη διασφάλιση της εμφάνισης της πώλησης των χορηγουμένων φαρμάκων.

5. Ότι από τις διατάξεις της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

1. Τροποποιούμε τις παραγράφους 1 και 3 της 1044425/323/0015/ΠΟΛ.1127/10-4-1996 απόφασής μας, ως εξής:

"1. Παρέχουμε τη δυνατότητα στα φαρμακεία για τη διάθεση φαρμάκων και λοιπών συναφών ειδών σε ασφαλισμένους ασφαλιστικών ταμείων, οι οποίοι πρόκειται εκ των υστέρων και όχι σε χρόνο μεγαλύτερο του ενός μηνός, να καλύψουν τη συναλλαγή με συνταγολόγιο του οικείου ασφαλιστικού ταμείου, αντί της προβλεπόμενης διαδικασίας (έκδοσης απόδειξης λιανικής πώλησης, απόδειξης επιστροφής και νέας απόδειξης λιανικής πώλησης), να τηρούν θεωρημένο βιβλίο παράδοσης φαρμάκων."

"3. Στις πιο πάνω περιπτώσεις οι αποδείξεις λιανικής πώλησης μπορούν να εκδοθούν το αργότερο την αντίστοιχη μέρα του επόμενου μήνα από την παράδοση. Ειδικά για τις παραδόσεις φαρμάκων του τελευταίου μήνα της διαχειριστικής περιόδου ισχύουν αναλόγως τα οριζόμενα στο άρθρο 12 παράγραφος 15 του Κ.Β.Σ."

2. Για τα λοιπά συνεχίζουν να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραπάνω απόφασης 1044425/323/0015/ ΠΟΛ.1127/ 10-4-1996, όπως ισχύουν.

3. Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 19 Δεκεμβρίου 2001

…όσο αναφορά το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο δύναται να τακτοποιηθεί η εκκρεμότητα της συνταγής από τον ασθενή που γίνεται από 5 ημέρες, ένας μήνας! Όμως, το θέμα με τα γνωστά «κουπόνια» συνεχίζεται!

Ευτυχώς, το 2008 στο Π.Δ. 121/2008, ΦΕΚ Α’ 183/3.9.2008 αναφέρεται μεταξύ άλλων…

Άρθρο 4

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΩΝ

1…

10. Να μην προ χορηγούν φάρμακα, εκτός εάν η προ χορήγηση γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις των υπ’ αριθμ. 104425/323/0015/10.4.1996 (Β’ 303) και 1116504/34/0015 ΠΟΛ 1370/19.12.2001 (Β’ 11/2002) αποφάσεων του Υφυπουργού Οικονομικών, όπως ισχύουν κάθε φορά, σχετικά με την τήρηση ειδικού βιβλίου διάθεσης φαρμάκων από τα φαρμακεία. Στην περίπτωση αυτή, οι ταινίες γνησιότητας των προ χορηγουμένων φαρμάκων φυλάσσονται εντός του ειδικού βιβλίου σε ειδική θέση (ζελατίνα).

Αθήνα, 1 Σεπτεμβρίου 2008

...και το θέμα έκλεισε εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.