Jump to content

Σπουδές ιατρικής


spiteful

Recommended Posts

1)Τελικά κάποιοι εδώ μέσα είστε τόσο κομπλεξικοί που δεν θα μπορούσα ποτέ να το φανταστώ.

2)Aν για σένα κάποιος που προσπαθεί να μάθει 5 πράματα σχετικά με αυτό που τον ενδιαφέρει να σπουδάσει από κάποιους που κάτι ξέρουν, μαλακίζεται, τότε κάποιος που είναι καθισμένος πίσω από έναν Η/Υ και προσπαθεί να το παίξει σε έναν μικρότερο του πανέξυπνος τι είναι; Απλά αξιολύπητος. Αν έχεις τα @@, να τα λες αυτά face 2 face

3) Όντως η ανθρώπινη βλακεία δεν έχει τέλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Last Reply

Σε κόβω κι εσένα για τουρίστα στη Τσεχία που όταν τελειώσεις θα ντρέπεσαι να λες που τελείωσες και θα γράφεις εδώ μέσα ανώνυμα και θα κατηγορείς τους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ προσπαθώντας να κρύψεις το κόμπλεξ σου για τη χώρα όπου σπούδασες.

Βλέπεις είναι γεμάτο το forum από τέτοιους "συναδέλφους" οι οποίοι όταν τους ρωτάς σου απαντάνε "ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" :splats:

Τότε λοιπόν θα δούμε ποιος είναι ο "αξιολύπητος".

....αυτά....πλέον ας αναλάβει η επιστήμη.....ή η invitro το ίδιο είναι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΕΛΟΣ: ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩΝ ΣΤΟΝ ΙΣΑΘΗΝΩΝ:2500 ΛΑΘΟΣ

Ψάξτε μόνοι σας: http://www.isathens.gr/grindex.html

Εμένα μου έβγαλε 578 ονόματα στην Αθήνα και 402 στις γύρω περιοχές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ βρήκα 40 ονόματα μόνο στο Μαρούσι!

(και μάλιστα μόνο οι ον λάιν εγγεγραμμένοι)

http://www.e-marousi.gr/index.php?option=com_dir&Itemid=191&limit=20&limitstart=20

Σκέψου τώρα ότι το Μαρούσι είναι ένας από τους σημερινούς 56 δήμους (και 3 κοινότητες) της Αθήνας (ΟΚ, από τους μεγαλύτερους) και κάνε πολλαπλασιασμό...Για να μην πω για Πειραιά και Μεσόγεια (δεν ξέρω ποιές εννοείς "γύρω περιοχές").

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Τελικά κάποιοι εδώ μέσα είστε τόσο κομπλεξικοί που δεν θα μπορούσα ποτέ να το φανταστώ.

Πέστα χρυσόστομε!

2)Aν για σένα κάποιος που προσπαθεί να μάθει 5 πράματα σχετικά με αυτό που τον ενδιαφέρει να σπουδάσει από κάποιους που κάτι ξέρουν, μαλακίζεται, τότε κάποιος που είναι καθισμένος πίσω από έναν Η/Υ και προσπαθεί να το παίξει σε έναν μικρότερο του πανέξυπνος τι είναι; Απλά αξιολύπητος.

Μιλάμε Τάσο, σε έσβησε το 17χρονο! Ίσως φταίει το χάσμα γενεών, ίσως πάλι όχι...

3) Όντως η ανθρώπινη βλακεία δεν έχει τέλος.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Άφησέ το να σου γίνει μάθημα. Ανοησίες κι ασυναρτησίες μπορούν να προέρχονται και από άτομα με διδακτορικά και πολλά πτυχία.

Δε υπάρχει ελπίδα, ούτε αν τους στείλεις στον ψυχίατρο, γιατί η βλακεία δε θεραπεύεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ:Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΑΙ, ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ.

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ...

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (ΧΩΡΙΣ ΤΑΣΗ ΥΠΕΡΟΨΙΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ) ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΝ. ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ. ΕΓΩ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΛΛΑΔΑ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ) ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ UK. ΠΟΛΛΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ 3η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ, ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ, ΗΡΘΕ ΑΓΓΛΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΩΣ ΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΠΕΡΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ MRCP ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ (ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ), ΠΗΡΕ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ (ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 35) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 1200 ΕΙΔΙΚΟΥΣ (CONSULTANTS) ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ «ΚΑΤΙ» ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ. ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΡΙΤΣΗΣ ‘ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ, ΜΑΡΑΓΚΟΙ, ΑΓΡΟΤΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ’.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τετοιους τυπους που θαυμαζουν υπερβολικα τις επιδοσεις τους αλλα και την πνεματικη τους ικανοτητα,εμεις οι ψυχιατροι ειμαστε ιδιαιτερα χαρουμενοι να τους εξυπηρετησουμε.

Δουλειά των ψυχιάτρων είναι να ψάχνουν απεγνωσμένα για πελατεία, ονομάζοντας παθολογική κάθε πτυχή της ανθρώπινης υπόστασης.

Παλαιότερα, ο αυτισμός και η ομοφυλοφιλία ήταν επίσημες Ψυχιατρικές Παθήσεις που περιγράφονταν στο DSM-I και θεραπεύονταν εμπειρικά με ηλεκτροσόκ και ισχυρά κατασταλτικά!

Μέχρι και στους σχιζοφρενείς γίνονταν λοβοτομές και ισχυρότατα ηλεκτροσόκ που τους έκαναν φυτά!

Τρανταχτό παράδειγμα η περίπτωση του John Nash, νομπελίστα μαθηματικού, που έπασχε από ήπια σχιζοφρένεια. Στην τελετή απονομής ευχαρίστησε δημόσια τη γυναίκα του που του γλύτωσε την εφυία από τα νύχια των ψυχιάτρων. Η ζωή του έγινε η βραβευμένη ταινία, A BEAUTIFUL MIND.

Και στις μέρες μας συνεχίζουν να εφευρίσκουν νέες παθήσεις για να προσελκύσουν κι άλλους ασθενείς.

Αν κάνεις πολύ σεξ, πάσχεις από υπερσεξουαλικότητα και πρέπει να πας σε ψυχίατρο!

Αν κάνεις λίγο σεξ, επειδή είσαι μετεμμηνοπαυσιακή γυναίκα, πάσχεις από μείωση της γενετήσιας ορμής και πρέπει πάλι να πας σε ψυχίατρο!

Αν σου αρέσει να κάνεις σεξ σε αεροπλάνα ή σε πάρκα, έχεις διαταραχή κοινωνικότητας και πάλι πρέπει να πας σε ψυχίατρο!

Ας βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση για το που πρέπει να πηδιόμαστε...

Αν σου αρέσει το facebook, έχεις διαταραχή στις διαπροσωπικές σου σχέσεις και πάλι πρέπει να πας σε ψυχίατρο!

500.000.000 χρήστες είναι για χαπάκωμα δηλαδή!

Υπάρχουν επίσημοι κωδικοί παθήσεων στα βιβλία τους για όλα τα παραπάνω!

Ετοιμάζονται και παθήσεις για υπερβολική χρήση του ipod που σε αποξενώνει από τους γύρω σου, εξάρτηση από τα smartphones κτλ κτλ

Όταν δε βρίσκουν κάποια ψυχιατρική πάθηση, λένε οτι υπάρχει διαταραχή προσωπικότητας!

Εκεί θέλουν να αρμέξουν λεφτά από ατελείωτες συνεδρίες συζητήσεων.

Προσοχή όμως. Μια κανονική, ονομαζόμενη ως είδος, προσωπικότητα δεν περιγράφεται στα βιβλία.

Όλες έχουν παράξενα ονόματα, ψαρωτικά, που αν τα ακούσει ο αδαής νομίζει οτι είναι για δέσιμο!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

Δουλειά των υπολοίπων ιατρών είναι να προστατεύουμε τους ασθενείς μας από τις υπερβολές των ψυχιάτρων και να τους παραπέμπουμε σε αυτούς μόνο αν υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζεται αλλιώς!

Α, ξέχασα να πω πως και το να θαυμάζεις τις επιδόσεις σου δεν είναι επίσημη ψυχιατρική πάθηση.

Πάντως, αν παρόλα αυτά πάτε στο ιατρείο του filpolis, ευχαρίστως θα σας χαπακώσει με ακριβά σκευάσματα για 7-8 χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(at work, no English keyboard).

There is no Nobel prize in mathematics: Alfred Nobel's wife slept with a mathematician, so poor Al cut off this distinction. There is the Fields medal, considered to be the equivalent.

As the 'too much - too little - too inhibited' sex talk, the 'protect patients from psychiatrists' and 'all personality disorders have strange names, thus they're evil' talk...

...you don't happen to have a patient with Irritable Bowel Syndrom? Because you should just tell him that he has the disorder that makes him shit his bowels out.

Υπάρχουν επίσημοι κωδικοί παθήσεων στα βιβλία τους για όλα τα παραπάνω!

My DSM-IV-TR does not have any of these...facebook was not that popular in 2000. Fucking on the street was killed of by rooms-to-let-by-the-hour. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε/η Σταυρο/Μαρια,

Αυτοι που περιγραφεις ειναι οι ψυχιατροι που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους και θα επρεπε να τους παρουν την αδεια.

Υπαρχουν ομως και αυτοι που ασχολουνται με ασθενεις που οντως εχουν καποια ψυχιατρικη παθηση.

Κι εγω ημουν και ειμαι πολυ σκεπτικιστης και κυνικος αλλα μερικοι ασθενενεις πραγματικα πασχουν απο ψυχιατρικες παθησεις οι οποιες ειναι οσο αληθινες οσο ο καρκινος και τα εμφραγματα (να δουμε τι θα ελεγες τοτε αν σου εστελνα εναν απο αυτους να κοιμηθει μια νυχτα σπιτι σου... ;) ). Το δυσκολο ειναι να ξεχωριζεις ποιοι ειναι οι πραγματικοι ασθενεις και ποιοι ειναι μια χαρα αλλα πιστευουν οτι ειναι ασθενεις.

Παντως Μαρια/Σταυρο εχει πολυ ενδιαφερον ο τροπος που σκεφτεσαι, σου προσφερω μια συνεδρια δωρεαν, τι λες? ;):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως Μαρια εχει πολυ ενδιαφερον ο τροπος που σκεφτεσαι, σου προσφερω μια συνεδρια δωρεαν, τι λες? ;):D

Μόνο αν κάτσεις πρώτα να σε χειρουργήσω, δωρεάν πάντα.

Χα χα χα...

Μάθε καλή NLP, medical hypnosis, πάρε και τα 4 πτυχία που δίνουν, και σου έρχομαι στο Λονδίνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο αν κάτσεις πρώτα να σε χειρουργήσω, δωρεάν πάντα.

Παναγίτσα μου, ο Σταυρομαρίας είναι χασάπης! Προσοχή κρατάει νυστέρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟΥ?ΥΠΑΡΧΟΥΝ 1800 ΕΙΔΙΚΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ,U.K., ΓΙΑ ΠΛΗΘΥΣΜΟ 70 ΕΚ.

http://www.naftemporiki.gr/infographics/graph.asp?id=28087

Καλά ρε συ, ούτε τον πληθυσμό της χώρας που πήγες να δουλέψεις δε γνωρίζεις?

ΕΛΕΟΣ.

Είναι μόνο 62.000.000!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνεις πολύ σεξ, πάσχεις από υπερσεξουαλικότητα και πρέπει να πας σε ψυχίατρο!

Dr Lecter θα μου προσφέρεις δωρεάν συνεδρίες....ο ΣταυροΜαρίας λέει ότι πάσχω από υπερσεξουαλικότητα :(
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα να πω πως και το να θαυμάζεις τις επιδόσεις σου δεν είναι επίσημη ψυχιατρική πάθηση.

Πάντως, αν παρόλα αυτά πάτε στο ιατρείο του filpolis, ευχαρίστως θα σας χαπακώσει με ακριβά σκευάσματα για 7-8 χρόνια!

Σιγα ρε μαστορα,γκουρου των συμπερασματων Σταυρομαριδα,μια στιγμη...

Απομονωνεις μια φραση απο τα λεγομενα μου,παρερμηνευοντας το σχολιο μου,ενω παραληλα μου επιτηθεσαι προσωπικα χωρις καν να εχω ασχοληθει με την αφεντομουτσουνα σου,

την στιγμη που χεις καταντησει ο σακος του μποξ για ολους τους χρηστες του φορουμ,γιατι αραγε?

Θα σου πω εγω γιατι Σπανομαρια.Το ποστ μου,αυτο που διαβασες, αντικατροπτριζει την διαταραχη της προσωπικοτητας σου και τα ψυχοπαθολογικα σου

αντανακλαστικα,αντιδρασαν ετσι,κοινως ''τσιμπησες'' ,ψωνιο.

Και για να συνεχιστει ο τζερτζελες ...

Μάθε καλή NLP, medical hypnosis, πάρε και τα 4 πτυχία που δίνουν, και σου έρχομαι στο Λονδίνο!

Εσυ δεν χρειαζεσαι υπνωση κοιμησμενο ορνιο, εσυ χρειαζεσαι αφυπνηση με σφαλιαρες,σε φτυνουν και νομιζεις οτι βρεχει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον εσύ τσίμπησες και τσάκα-τσάκα έχασες την ψυχραιμία σου, filpolis!

Πω πω, μιλάμε για άπειρη οργή συμπιεσμένη στο υποσυνείδητό σου.

Πιο εύκολα μπορώ να κάνω εσένα να εκραγείς, παρά ένα βαρέλι μπαρουτοδυναμίτιδα!

Και το μόνο που έκανα ήταν να πω μονάχα την αλήθεια!

Μια αλήθεια όμως που προφανώς τσούζει πολύ...

Έτσι αποσυντονίζεσαι και με τους ασθενείς σου?

Τους αρχίζεις στις σφαλιάρες?

Γενικά μιλώ για τους ψυχιάτρους. Τι τσατίζεσαι? Μήπως ισχύουν και για σένα αυτά που έγραψα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω στη συζήτηση, αγαπημένο μου παιδί, ότι ο λόγος για τον οποίο σε έχουν πάρει στο ψιλό οι μισοί εδώ μέσα είναι ότι ψάχνεις άλλα αντ'άλλων.

Το webometrics μετράει ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος: την επισκεψιμότητα των δικτυακών τόπων των ιατρικών σχολών. Δείκτης πολιτισμού είναι, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο που όλες που έχουν αγγλικές σελίδες και δέχονται ξένους φοιτητές βγαίνουν πρώτες. Δεν είναι ακαδημαϊκή αξιολόγηση.

Τα θεμελιώδη πράγματα, τα βασικά που λέμε, αυτά από τα οποία ξεκινά ένας γιατρός, είναι να καταλαβαίνει τις αδυναμίες του, τις ελλείψεις του, και να προσπαθεί να γίνει καλύτερος μέσα στα πλαίσια του εφικτού. Λέγοντας αυτά, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι 6 χρόνια πριν τελειώσεις την ιατρική να φύγεις Αμερική, και αν θες όντως να το κάνεις αυτό ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις είναι να σπουδάσεις σε Αμερικανικό Πανεπιστήμιο!

Αν σκέφτεσαι ότι είναι πολλά τα 4+4 χρόνια και δύσκολη η εισαγωγή, γυρίζουμε στην κεντρική πρόταση των όσων έχουν απαντήσει εδώ (πλην Μαρίας/Σταύρου και ίσως filpolis): κάνε κάτι άλλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fucking on the street was killed of by rooms-to-let-by-the-hour. :bloodomen:

Τώρα το πρόσεξα και δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω!!!

Χρειάζομαι ψυχίατρο;;; :);):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέγοντας αυτά, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι 6 χρόνια πριν τελειώσεις την ιατρική να φύγεις Αμερική, και αν θες όντως να το κάνεις αυτό ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις είναι να σπουδάσεις σε Αμερικανικό Πανεπιστήμιο!

Αν σκέφτεσαι ότι είναι πολλά τα 4+4 χρόνια και δύσκολη η εισαγωγή, γυρίζουμε στην κεντρική πρόταση των όσων έχουν απαντήσει εδώ (πλην Μαρίας/Σταύρου και ίσως filpolis): κάνε κάτι άλλο!

Δεν είναι μόνο η δυσκολία εισαγωγής και τα χρόνια(αν αληθεύουν όσα λέτε και στην Ελλάδα οι περισσότεροι 7 χρόνια θέλετε). Το δύσκολο είναι το οικονομικό για τα 8 χρόνια χρειάζονται περίπου $500 000 (δίδακτρα κλπ).

Όντως σε αυτό με το webmetrics έχεις δίκαιο, αλλά όπως είπα ξανά δεν μπορούσα να βρω άλλο μέτρο σύγκρισης για αυτό και έκανα το τοπικ για να ακούσω και τη δική σας γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic Κάτι άσχετο: Με τι ασχολείται κάποιος που έχει ειδικευτεί στην γενική ιατρική

Είδα ότι υπάρχει και ειδικότητα γενική ιατρική και παθολογία, τι διαφορά έχουν; emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γενική ιατρική είναι πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας, λίγο απ' όλα.

Η παθολογία είναι στη δευτεροβάθμια/τριτοβάθμια φροντίδα. Περιλαμβάνει όλες τις παθήσεις του σώματος πλην των χειρουργικών, ορθοπαιδικών, δερματολογικών. Συνήθως δεν περιλαμβάνει καρδιολογικά, πνευμονολογικά, γαστρεντερολογικά, νευρολογικά προβλήματα γιατί υπάρχουν ξεχωριστές ειδικότητες, αλλά ο παθολόγος ξέρει κι από αυτά.

Για το οικονομικό θα κάνεις ότι οι Αμερικανοί: δάνειο, δουλειά, υποτροφία. Αλλιώς όπως είπα πριν γυρίζουμε στην αρχική πρόταση: κάνε κάτι άλλο ή πήγαινε στην πιο φτηνή και εύκολη χώρα! Ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ο κόσμος στη συζήτηση απορρίπτει τις απλές και εύκολες λύσεις (παρότι στο τέλος καταλήγει να τις ακολουθεί). Δεν είναι ντροπή να πας κάπου που θα σε δεχτούν εύκολα και θα περάσεις ζάχαρη!

Στο τέλος-τέλος, όσο δουλέψει κανείς τόσο θα εκπαιδευτεί (και αυτό ισχύει για όλα). Εδώ που είμαι τώρα έχουμε ένα Σύριο που σπούδασε στη Ρουμανία, ένα Ρουμάνο που σπούδασε στη Ρουμανία και μια Ρουμάνα που σπούδασε (και πήρε ειδικότητα) στη Ρουμανία. Οι δυο πρώτοι είναι ψιλοάχρηστοι, αλλά χωρίς δουλειά δε θα μείνουν. Η άλλη μια χαρά έχει βολευτεί δυο χρόνια στην Αγγλία: κάνει Επείγοντα ενώ είναι ειδική αναισθησιολόγος, παίρνει τα 10πλάσια από ότι θα έπαιρνε στη χώρα της, έφερε και το σύζυγο και το παιδί και περνάει ζάχαρη σε θέση middle grade (πιο κάτω από τον ειδικευμένο). Δεν τα ξέρει όλα, αλλά τι τη νοιάζει; Ξέρει αρκετά και έχει μια σοβαρότητα (τόση ώστε να λέει ότι με τους δυο συμπατριώτες της τα'χει πάρει στο κρανίο...). Παραδείγματα ανθρώπων που σπούδασαν οπουδήποτε και πρόκοψαν θα βρεις άφθονα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά για ιατρική ΗΠΑ όσο και να θέλω δεν παίζει με τίποτα.

Το οικονομικό είναι το λιγότερο (λέμε τώρα), για να σε δεχτούν στο pre-medical πρέπει να έχεις καλό βιογραφικό με εθελοντικές εργασίες, περασμένες εξετάσεις(mcat) με πολύ καλό βαθμό και πολλά άλλα και αυτά μέχρι τον Ιανουάριο που πρέπει να κάνω αίτηση είναι αδύνατο. Αλλά ακόμη και να τα καταφέρω αυτό δεν σημαίνει ότι σπουδάζεις ιατρική: μετά το premedical ξανακάνεις αίτηση και αν και εφόσον σε δεχτούν τότε σπουδάζεις ιατρική, πολύ δύσκολα πραγματικά. Και δεν φτάνουν αυτά είναι και τα αστρονομικά ποσά για τους μη αμερικάνους. Δουλειά και ιατρική δεν νομίζω να είναι εύκολο, και δάνειο >250 000 δολάρια δεν θα ήθελα με τίποτα.

Τώρα για άλλες ευρωπαϊκές χώρες (Ουγγαρία η Τσεχία) είμαι πολύ μπερδεμένος: άλλοι μου λένε πήγαινε μια χαρά είναι, άλλοι δεν θα μάθεις τίποτα, άλλοι είναι καλύτερα από Ελλάδα, άλλοι στην Ελλάδα είναι τα καλύτερα.

Μου έχουν πει και Ιταλία. Ελάχιστα ιταλικά ξέρω αλλά νομίζω αν ξεκινήσω φροντιστήριο φέτος θα μάθω, όμως άκουσα από φοιτητές ότι είναι πολύ δύσκολο το σύστημα εκεί (τελειώνουν όλοι στα 8 χρόνια) και μετά για ειδικότητα είναι ακόμη πιο δύσκολα.

Μέχρι στιγμής λέω να διαβάσω για Ελλάδα όσο μπορώ, αλλά σκέφτομαι ρε γμτ αν γίνει καμιά στραβή και δεν περάσω για ελάχιστα μόρια,,, για αυτό το ψάχνω και για κάπου αλλού στην Ευρώπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.