Jump to content

Σπουδές ιατρικής


spiteful

Recommended Posts

Ποιά έιναι η λύση;

Δοκίμασα με 4 αριθμούς κάθε φορα (χωρίς να πατήσω τη σφαίρα) όλοι οδηγούσαν σε λύσεις οι οποίες είχαν τα ίδια σύμβολα; Ισχύει αυτό με όλους τους αριθμούς; emofftopicemofftopic

Αποτέλεσμα της αριθμητικής πράξης (όποιον αριθμό και να διαλέξεις) είναι το 9 ή πολλαπλάσιό του.

Θες κι άλλη βοήθεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Last Reply

Το βρηκα (τελος παντων έιμουν πολυ κοντα!!!)

Το ότι όλες οι απαντήσεις έιναι πολλαπλάσια του 9 θα το εβρησκα αν έκανα όλους τους συνδιασμους.

Νομιζω θεμα παρατηρητικότητας είναι και όχι ευφυΐας. (μολις το έκανα παρατήρησα πως υπηρχαν μερικοί αριθμοί με το ίδιο συμβολο γι αυτό και άρχισα να κάνω συνδιασμούς, διαφορετικά ακόμα θα έψαχνα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή τη λίστα, το Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι στα πρώτα 200. Βρες κάποιο Πανεπιστήμιο από τις χώρες που ανέφερες και μετά το ξανασυζητάμε. http://www.timeshighereducation.co.uk/hybrid.asp?typeCode=438

Σε αυτή τη λίστα, τα Πανεπιστήμια Αθηνών και Θεσσαλονίκης είναι στα πρώτα 500. http://www.arwu.org/Country2009Main.jsp?param=Greece Η Ουγγαρία έχει επίσης δυο Πανεπιστήμια (http://www.arwu.org/Country2009Main.jsp?param=Hungary). Προτείνω να ψάξεις για τις υπόλοιπες χώρες μόνος σου.

Για Ιατρική τα 100 πρώτα είναι εδώ: http://www.arwu.org/FieldMED2009.jsp

Αν οι «ευρωπαϊκες αξιολογήσεις» είναι οι προτάσεις που έχεις από Έλληνες μεσάζοντες πανεπιστημίων Τσεχίας και Ουγγαρίας, προτείνω να το ξανασκεφτείς.

http://www.webometrics.info/top100_continent.asp?cont=europe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις. Αν μπορείς να λύσεις αυτόν τον γρίφο (εγώ τον έλυσα σε ένα τέταρτο, περίπου)

αυτό σημαίνει ότι έχεις το μυαλό για να πας ιατρική.

http://pieceofcake.mylivepage.com/forum/750/1807_Pick_a_number_%28mind_trick_game%29

Αλλά, αν έχεις το μυαλό για να πας ιατρική, γιατί να είσαι τόσο ηλίθιος (σαν κι εμένα),

ώστε να πας κιόλας;! Αφού με το ίδιο μυαλό μπορείς να κάνεις 500 άλλα πράγματα πριν στο κάψει

η ιατρική;

ΥΓ: Λύκος!! εδώ! ΕΣΥ περιμένω να λύσεις τον γρίφο πολύ γρήγορα...Κι ο Σλίπυ φυσικά...

emofftopic Πολύ καλό, αν δεν το έκανα με σκοπό να βρω πως γίνεται θα είχα τρελαθεί!!!

Εσύ το έλυσες χωρίς να δεις την ερώτηση; (εννοώ χωρίς να σου ζητηθεί να το λύσεις)

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα σε παρακαλούσα να μείνεις στα καλύτερα πανεπιστήμια των ανατολικών χωρών και για ειδικότητα και ως ειδικός, και να μην γυρίσεις στα σκάρτα ελληνικά νοσοκομεία για να περιμένεις 10 χρόνια να αρχίζει η ειδικότητά σου, ενώ ανακατεύεις φραπέδες λέγοντας "είμαι γιατρός" σε σέξυ σερβιτόρες. Άιντε...τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. Εμ δεν μπορείς να μπεις, εμ έχεις και το θράσος να σε χαλάνε τα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν νομίζεις ότι μπορείς να περάσεις σε κανένα δυτικό πανεπιστήμιο, ορίστε ο δρόμος είναι ανοιχτός.

http://www.yupi.gr/gkrinia/c19820/Ta_Toyvla.html

Δεν κατηγόρησα κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, απλά όσο αφορά αυτές τις χώρες ο καθένας λέει αλλά πράγματα για αυτά και αφού κάποιος μου πρότεινε να πάω σε κάποιο από αυτά (γιατρός που σπούδασε Αθήνα μου πρότεινε Ουγγαρία) είπα να κάνω αυτό το topic γιατί όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτό τον κλάδο κοιτάζουν για εναλλάχτηκες λύσεις γιατί πραγματικά είναι κάτι που θέλουν (υπάρχουν και άτομα που κοιτάζουν μόνο για Ελλάδα, αλλά αυτοί δεν θέλουν αποκλειστικά ιατρική, απλά αν «πιάσουν» τα μόρια που χρειάζονται δεν λένε όχι).

Για δυτικές χώρες έψαχνα αρχικά, αλλά δυστυχώς ξέρω μόνο αγγλικά και δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα (εκτός από UK, όπου απαιτείται χρονοβόρα διαδικασία (εγράφη έναν χρόνο πριν κλπ)

Και ούτε του 12 είμαι, ούτε είπα πως δεν μπορώ, αλλά τόσο κακό είναι να ξέρω και τι συμβαίνει σε άλλες χώρες; Και αυτούς που έρχονται εδώ από αυτές;

Αν δεν με ενδιέφερε καθόλου το επάγγελμα και το έκανα απλά για show off απλούστατα θα πήγαινα Βουλγαρία που ξέρω 100% πως είναι χάλια και πως 100% θα είχα πτυχίο 9/10

1. Αυτά τα rankings είναι πολύ ύποπτα. Όχι τα συγκεκριμένα, γενικά τα rankings που μετράνε ποιός είναι το μεγαλύτερο νούμερο. Γιατί πρέπει να δεις τα κριτήρια, να τα αξιολογήσεις, και να ανάγαγεις τα αποτελέσματα στο μέγεθος του κάθε πανεπιστημίου. Και στο λέω ενώ δουλεύω σε πανεπιστήμιο/νοσοκομεία που είναι υποτίθεται στα καλύτερα 100 των ΗΠΑ. Εγώ βλέπω τί κάνουν στην εκπαίδευση μου, πώς με κάνουν καλύτερη γιατρό, πόση σημασία δίνουν στην διδασκαλία-ανάπτυξη μου ως ιατρού και όχι τί νούμερο είναι. Οπότε όλα τα rankings τα πετάω στα σκουπίδια. Ειδικά rankings που googlaρεις και βρίσκεις τυχαία.

2. Πιστεύεις ότι κάνεις για γιατρός; Αν είσαι φυγόπονος/η και τώρα στα 16-17 σου δεν το έχεις να στρωθείς να διαβάσεις, είναι ζόρικο. Η ιατρική είναι μαραθώνιος, όχι αγώνας δρόμου. ΔΙΑΒΑΣΜΑ=η πιο δύσκολη δουλειά στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να είσαι έξυπνος (βοηθάει), χρειάζεται να διαβάσεις. ΠΟΛΥ. ΞΑΝΑ. Ε αν από την πρώτη γραμμή διαβάσματος τα παρατάς και πας στις ανατολικές χώρες, μήπως να το ξανασκεφτείς. Άστο για κανέναν άλλο που το'χει.

Επίσης, κάποια στιγμή (και αυτό είναι σκληρό για ένα παιδάκι και το ξέρω), μήπως να σκεφτείς ότι όσοι πέρασαν, ή όσοι έπιασαν τα μόρια, είναι ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΙ από εσένα, και αξίζουν πιο πολύ από εσένα. Και όχι προσωπικά, ίσα ίσα εσύ παιδάκι είσαι, αλλά αυτοί οι "γιατροί" που θεωρούν ότι "άξιζαν" να είναι γιατροί, και τώρα έχουν γεμίσει τα νοσοκομεία, δεν άξιζαν. Πώς να γίνει...στην ζωή δεν είναι όλοι ίσοι. Γι αυτό υπάρχουν οι ελάχιστες ρημάδες εξετάσεις. Για να βλέπεις ποιοί μπορούν να συνεχίζουν και ποιοί είναι λίγο πιο πίσω και πρέπει να πάνε αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βρηκα (τελος παντων έιμουν πολυ κοντα!!!)

Το ότι όλες οι απαντήσεις έιναι πολλαπλάσια του 9 θα το εβρησκα αν έκανα όλους τους συνδιασμους.

Νομιζω θεμα παρατηρητικότητας είναι και όχι ευφυΐας. (μολις το έκανα παρατήρησα πως υπηρχαν μερικοί αριθμοί με το ίδιο συμβολο γι αυτό και άρχισα να κάνω συνδιασμούς, διαφορετικά ακόμα θα έψαχνα!)

Οπότε το μόνο πρόβλημα που έχεις να λύσεις πλέον είναι αυτό της ορθογραφίας!!!!!!!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο τουρισμός που λες φαινόταν και στο πτυχίο καλά θα ήταν. Πως το τέλειωσε με 8/10 σε 6 χρόνια; Τόσο έξυπνος μπορεί να είναι κάποιος; emdots

Μερικά πράγματα δεν είναι θέμα εξυπνάδας, αλλά συνδυασμός οικονομικής άνεσης και ηλίθιας νοοτροπίας :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βρηκα (τελος παντων έιμουν πολυ κοντα!!!)

Το ότι όλες οι απαντήσεις έιναι πολλαπλάσια του 9 θα το εβρησκα αν έκανα όλους τους συνδιασμους.

Νομιζω θεμα παρατηρητικότητας είναι και όχι ευφυΐας. (μολις το έκανα παρατήρησα πως υπηρχαν μερικοί αριθμοί με το ίδιο συμβολο γι αυτό και άρχισα να κάνω συνδιασμούς, διαφορετικά ακόμα θα έψαχνα!)

Οχι, είναι θέμα στοιχειωδών μαθηματικών (από αυτά που δεν ξέρεις). emcolgate

Γιατί θες ντε και καλά να πας ιατρική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε το μόνο πρόβλημα που έχεις να λύσεις πλέον είναι αυτό της ορθογραφίας!!!!!!!!!!! :rolleyes:

Τάσο θα μου βγει ο καφές από τη μύτη! emcolgate

ΥΓ: ΔΕΝ σε ανέφερα πριν γιατί ήταν στοιχειώδες το ότι εσύ θα το έλυνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ το έλυσες χωρίς να δεις την ερώτηση; (εννοώ χωρίς να σου ζητηθεί να το λύσεις)

emofftopic

(Τι με ρωτάει εδώ, κατάλαβε κανείς;

Εγώ το έλυσα γιατί έχω ένα μυαλό από χρόνια εκπαιδευμένο να λύνει μαθηματικά και όχι μόνο προβλήματα. Παρόλα αυτά, το μόνο που κατάφερα στην ηλικία μου είναι να το κάψω με βλακείες, επειδή ήθελα ντε και καλά ιατρική όταν ήμουν σαν κι εσένα).

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ το έλυσες χωρίς να δεις την ερώτηση; (εννοώ χωρίς να σου ζητηθεί να το λύσεις)

emofftopic

(Τι με ρωτάει εδώ, κατάλαβε κανείς;

Εγώ το έλυσα γιατί έχω ένα μυαλό από χρόνια εκπαιδευμένο να λύνει μαθηματικά και όχι μόνο προβλήματα. Παρόλα αυτά, το μόνο που κατάφερα στην ηλικία μου είναι να το κάψω με βλακείες, επειδή ήθελα ντε και καλά ιατρική όταν ήμουν σαν κι εσένα).

emconfused

Αφού δεν κατάλαβες, τι βιάζεσαι να μιλήσεις.

Αυτό το πρόγραμμα υπάρχει σε πολλές ιστοσελίδες. Δεν είναι ο σκοπός του να βρει κάποιος πως λειτουργεί. Στο site που μου έστειλες έχει ερώτηση κάτω, (can you explain that? Simple math re used) οπόταν άρχισες να ψάχνεις πως έγινε, δεν το βρήκες το πόγραμμα και ξαφνικά βρήκες την λύση χωρίς καν να ξέρεις πως υπάρχει.....

emofftopicemofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

]

1. Αυτά τα rankings είναι πολύ ύποπτα. Όχι τα συγκεκριμένα, γενικά τα rankings που μετράνε ποιός είναι το μεγαλύτερο νούμερο. Γιατί πρέπει να δεις τα κριτήρια, να τα αξιολογήσεις, και να ανάγαγεις τα αποτελέσματα στο μέγεθος του κάθε πανεπιστημίου. Και στο λέω ενώ δουλεύω σε πανεπιστήμιο/νοσοκομεία που είναι υποτίθεται στα καλύτερα 100 των ΗΠΑ. Εγώ βλέπω τί κάνουν στην εκπαίδευση μου, πώς με κάνουν καλύτερη γιατρό, πόση σημασία δίνουν στην διδασκαλία-ανάπτυξη μου ως ιατρού και όχι τί νούμερο είναι. Οπότε όλα τα rankings τα πετάω στα σκουπίδια. Ειδικά rankings που googlaρεις και βρίσκεις τυχαία.

2. Πιστεύεις ότι κάνεις για γιατρός; Αν είσαι φυγόπονος/η και τώρα στα 16-17 σου δεν το έχεις να στρωθείς να διαβάσεις, είναι ζόρικο. Η ιατρική είναι μαραθώνιος, όχι αγώνας δρόμου. ΔΙΑΒΑΣΜΑ=η πιο δύσκολη δουλειά στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να είσαι έξυπνος (βοηθάει), χρειάζεται να διαβάσεις. ΠΟΛΥ. ΞΑΝΑ. Ε αν από την πρώτη γραμμή διαβάσματος τα παρατάς και πας στις ανατολικές χώρες, μήπως να το ξανασκεφτείς. Άστο για κανέναν άλλο που το'χει.

Επίσης, κάποια στιγμή (και αυτό είναι σκληρό για ένα παιδάκι και το ξέρω), μήπως να σκεφτείς ότι όσοι πέρασαν, ή όσοι έπιασαν τα μόρια, είναι ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΙ από εσένα, και αξίζουν πιο πολύ από εσένα. Και όχι προσωπικά, ίσα ίσα εσύ παιδάκι είσαι, αλλά αυτοί οι "γιατροί" που θεωρούν ότι "άξιζαν" να είναι γιατροί, και τώρα έχουν γεμίσει τα νοσοκομεία, δεν άξιζαν. Πώς να γίνει...στην ζωή δεν είναι όλοι ίσοι. Γι αυτό υπάρχουν οι ελάχιστες ρημάδες εξετάσεις. Για να βλέπεις ποιοί μπορούν να συνεχίζουν και ποιοί είναι λίγο πιο πίσω και πρέπει να πάνε αλλού.

Συμφωνώ. Εγώ το μόνο στοιχείο σύγκρισης που μπορούσα να βρω ήταν αυτά τα rankings. Για αυτό έκανα το topic αυτό.

Δεν παράτησα κανένα διάβασμα, ούτε είχα χαμηλούς βαθμούς και δυσκολίες ή απλά ψάχνω εναλλακτικές λύσεις. Επειδή πραγματικά θέλω να ακολουθήσω και αν ασχοληθώ με αυτό το επάγγελμα και επειδή οι προοπτικές ανέλιξης κάποιου που θέλει να γίνει γιατρός στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδόν ανύπαρκτες, θα ήθελα μετά από το πτυχίο να συνεχίσω στις ΗΠΑ. (Κατευθείαν στις ΗΠΑ η UK είναι πολύ δυσκολο τόσο οικονομικά όσο και στα προσοντα κλπ που απαιτουνται)

Οι παραπάνω χώρες (Τσεχία- Ουγγαρία) έχουν αγγλόφωνα τμήματα και αναρωτιέμαι αν θα βοηθούσαν για να συνεχίσω στις ΗΠΑ.

Αυτό με τα μόρια δεν το πιστεύω και θα ήταν βλακεία να πιστεύω κάτι τέτοιο. Μέχρι τώρα πάντα είχα πολύ ψηλές βαθμολογίες σε όλα τα μαθήματα (19-20) και ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου εξυπνότερο και καλύτερο από κάποιον με χαμηλότερες (15-18). Αυτό με τις εξετάσεις αναλύθηκε σε άλλο topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρωτάς λοιπόν για φιλολογικούς λόγους, νομίζω την απάντησή σου την πήρες. Στην Ελλάδα τα ανατολικά πανεπιστήμια σωρηδόν θεωρούνται λύση για τους αποτυχόντες των πανελληνίων, άρα τουλάχιστον η ποιότητα των εισακτέων είναι κατώτερη από των ελληνικών. Αν είχα μικρότερη/ο συγγενή (και είχα 3 που έδωσαν ιατρική) σε καμία περίπτωση δεν θα τους έλεγα να πάνε στις ανατολικές χώρες. Καλύτερα σε άλλη σχολή στην Ελλάδα παρά ιατρική σε ανατολικές χώρες. Και οι 3 φυσικά πέρασαν ιατρική στην Ελλάδα, απόδειξη ότι υπάρχει τρόπος να περάσεις, και αρχίζει από δια και τελειώνει σε σμα.

Αν δεν κάνω λάθος τα αγγλόφωνα δεν αναγνωρίζονται από το ΔΙΚΑΤΣΑ άρα αν πας εκεί, δεν θα έχεις πτυχίο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα, δεν ξέρω για ΕΕ. Μετά το πτυχίο οι λύσεις είναι πολλές, αλλά μέχρι τότε έχεις μεγάλη διαδρομή.

Οι βαθμοί δεν είναι απόλυτα θέμα εξυπνάδας (βοηθάει), είναι θέμα επιμέλειας, στοχοπροσήλωσης, συγκέντρωσης, επιμονής,υπομονής, διαβάσματος, γνώσης, αφομοίωσης. Όλα αυτά είναι αρετές που κατά κάποιο τρόπο αντικατοπτρίζονται σε ένα βαθμό. Όχι απόλυτα, όχι τέλεια. Αλλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης. Γι αυτό και χρησιμοποιούνται συχνά για να διαχωρίσουν την επιτυχία από την αποτυχία.

anyhoo...βαρέθηκα να γυρίζω γύρω από το ίδιο θέμα, η γνώμη μου είναι μην πας ιατρική στις ανατολικές χώρες. Αν περάσεις εδώ καλώς, αν όχι υπάρχουν πολλές σχολές ενδιαφέρουσες που μπορείς να φοιτήσεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούμε να θέσουμε ως κριτήριο εισαγωγής σε οποιαδήποτε σχολή την επιθυμία των υποψηφίων να εισαχθούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος τα αγγλόφωνα δεν αναγνωρίζονται από το ΔΙΚΑΤΣΑ άρα αν πας εκεί, δεν θα έχεις πτυχίο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα, δεν ξέρω για ΕΕ.

Α’Τμήμα Δ.Σ.- Αρ. 70/ 28-11-08

Αγγλόφωνα Τμήματα Σχολών Ιατρικής και Οδοντιατρικής μετά την ένταξη της χώρας όπου εδρεύουν στην Ε.Ε.

Ο κ. Αθανασίου, αντιπρόεδρος του Δ.Σ. ΔΟΑΤΑΠ και μέλος της εκτελεστικής επιτροπής του κλάδου Οδοντιατρικής, εισάγει προς συζήτηση την απόφαση του Δ.Σ. ΔΙ.Κ.ΑΤ.Σ.Α. 358/7-11-1997, σύμφωνα με την οποία τα Τμήματα Ιατρικής και Οδοντιατρικής χωρών εκτός της Ε.Ε. τα οποία ως γλώσσα διδασκαλίας έχουν γλώσσα ξένη προς την επίσημη γλώσσα της χώρας όπου λειτουργούν, δεν αναγνωρίζονται ως ισότιμα προς τις αντίστοιχες Σχολές των ελληνικών ΑΕΙ, για όσους έχουν εγγραφεί μετά την 7-11-1997. Ο κ. Αθανασίου και η κα Μήτση, αναπληρωματικό μέλος της εκτελεστικής επιτροπής του κλάδου Ιατρικής, εισηγούνται την άρση της παραπάνω απόφασης για τους εγγραφέντες στα Τμήματα αυτά μετά την ένταξη της χώρας όπου εδρεύουν στην Ε.Ε.. Η αιτιολογία βασίζεται στο γεγονός ότι το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης χορηγεί άδεια ασκήσεως του ιατρικού ή οδοντιατρικού επαγγέλματος στις κατηγορίες των ως άνω πτυχιούχων. Κατά συνέπεια σύμφωνα με την άποψη του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης οι ως άνω απόφοιτοι κατέχουν πλήρως τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα και δεξιότητες για την άσκηση των σχετικών επαγγελμάτων υγείας. Τα μέλη του Δ.Σ. συμφωνούν με την εισήγηση του κου Αθανασίου και της κας Μήτση και αποφασίζουν σχετικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρωτάς λοιπόν για φιλολογικούς λόγους, νομίζω την απάντησή σου την πήρες.

αναγνωρισμένο είναι, αλλα δεν είναι αυτο το θέμα. Το θέμα είναι αν κάποιος που σπουδασε Τσεχία ή Ουγγαρία μπορεί να κανει ειδικότητα USA ευκολότερα απο κάποιον που έχει τελειώσει ελλάδα η όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι. όλοι οι IMG (international medical graduates) έχουν περίπου τις ίδιες πιθανότητες να κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ, όταν περάσουν τις ίδιες εξετάσεις που περνούν και οι αμερικανοί φοιτητές, πληρούν κάποια άλλα κριτήρια στο βιογραφικό τους και περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα ειδικότητα στις ΗΠΑ.

Κάποια πανεπιστήμια στον Καναδά, ΠΟΛΥ γνωστά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια (βρετανικά, γαλλικά) ίσως να βοηθούν στο να κάνουν ειδικότητα αλλά (έκπληξη) οι απόφοιτοι αυτών των πανεπιστημίων δεν ενδιαφέρονται να κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ!

Η ειδικότητα στα νοσοκομεία τους είναι υψηλού επιπέδου και χωρίς να χρειάζεται να πείσουν τον κάθε program director στις ΗΠΑ ότι αξίζουν περισσότερο από τον ασιάτη με υψηλά scores. Εσύ αφού τα πανεπιστήμια στην Τσεχία προσφέρουν καλή εκπαίδευση γιατί δεν μένεις Τσεχία ή ουγγαρία για ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι. όλοι οι IMG (international medical graduate

Ο λόγος που θέλω να πάω να πάω Ουγγαρία ή Τσεχία είναι η γλώσσα (Αγγλικά). Για ειδικότητα σε αυτές τις χώρες είναι λογικό πως χρειάζεται να ξέρω άπταιστα την αντίστοιχη γλώσσα κάτι που δεν είναι εύκολο και τέλος πάντων μετά την ειδικότητα δεν υπάρχει κανένα μέλλον σε αυτές τις χώρες.

***Εγώ δεν έιπα ότι τα πανεπιστήμια σε αυτές τις χώρες προσφέρουν καλή εκπαιδευση και αυτό είναι που προσπαθώ να καταλαβω

Το ξέρω ότι πρέπει να δώσει κάποιες εξετάσεις για ΗΠΑ (USMLE).

Ξαναρωτώ λοιπόν: Κάποιος που σπουδάζει Ουγγαρία ή Τσεχία που είναι αγγλόφωνο δεν είναι ευκολότερο να περάσει τις εξετάσεις αυτές από κάποιο που σπουδάζει Ελλάδα η όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαινω γιατι το παιδευετε τοσο το παιδι. Καλως ή κακως ζηταει πληροφοριες για τα πανεπιστημια εκεινα. Το να το βριζετε για τα κινητρα της επιλογης του δε προσφερει κατι. Αν καποιος εχει περασει απο εκεινα τα πανεπιστημια και θελει να πει την εμπειρια του ας το κανει.

Καλα/κακα, εμαθε/δεν εμαθε, λαδωσε/δε λαδωσε, κτλ. Ας παρει τις υποκειμενικες πληροφοριες/εμπειριες που ζηταει και ας αποφασισει εκεινος το πώς θα τις αξιοποιησει και το τι θεση θα λαβουν οι σχολες αυτες στη λιστα των προτεραιοτητων του.

Και στη τελικη ακομη και να ειναι αριστος μαθητης γιατι ειναι κακο να θελει να εχει μια πισινη? Ή ακομη και σκραπας να ειναι γιατι να μην εχει τη δυνατοτητα να το κυνηγησει αφου το θελει? Ας κρινουν οι οποιες σχολες εαν τους κανει ή οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άστο για κανέναν άλλο που το'χει.

...όσοι έπιασαν τα μόρια, είναι ΠΙΟ ΙΚΑΝΟΙ από εσένα, και αξίζουν πιο πολύ από εσένα.

...αυτοί οι "γιατροί" που τώρα έχουν γεμίσει τα νοσοκομεία, δεν άξιζαν.

Δεν έχεις ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος, δικαίωμα να κρίνεις αν κάποιο νέο παιδί το΄χει ή δεν το΄χει!

Δεν έχεις ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος, δικαίωμα να κρίνεις οτι όσοι παπαγάλισαν πιο αποτελεσματικά το κακογραμμένο βιβλίο της Βιολογίας, είναι πιο ΙΚΑΝΟΙ από κάποιο νέο παιδί με όνειρα κι αγαθές προθέσεις.

Δεν έχεις ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος, δικαίωμα να κρίνεις αν κάποιος νέος αξίζει περισσότερο από κάποιον άλλο!

( Ο Χίτλερ νόμιζε οτι το είχε αυτό το δικαίωμα, αλλά χιλιάδες επιζήσαντες των στρατοπέδων συγκέντρωσής του, μετά την απελευθέρωσή τους, έγιναν Καθηγητές Πανεπιστημίων!)

Δεν έχεις ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος, δικαίωμα να κρίνεις αν κάποιος ιατρός (που είναι γραμμένος στον Ιατρικό Σύλλογο ως ισότιμο μέλος με σένα) είναι κατώτερος από κάποιον άλλο!

Απόδειξη οτι δε θα τολμούσες ποτέ να κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο επώνυμα, χρησιμοποιώντας ονόματα συναδέλφων σου!

Η αποζημίωση που θα αναγκαζόσουν να καταβάλεις ανέρχεται σε αρκετά εκατομμύρια ευρώ!

Στα νέα παιδιά με όνειρα έχω να πω οτι το να κυνηγάς με κόπο και σκληρή δουλειά τις επιθυμίες σου και να πετυχαίνεις τελικά τις φιλοδοξίες σου είναι ο,τι καλύτερο και γλυκύτερο έχει να σου χαρίσει η ζωή!

Αμέτρητοι βρέθηκαν στο δρόμο μου, και χιλιάδες ζηλιάρηδες μικρόψυχοι θα βρεθούν και στο δικό σας δρόμο, σαν μικροί νέοι Χίτλερ, να αποφανθούν με στόμφο πως δεν είστε ΙΚΑΝΟΙ για πνευματική εργασία, πως δεν έχετε ΠΑΣΤΑ ιατρού κτλ κτλ

Είναι πιο εύκολο να κόψεις τα φτερά νεαρού μικρού πουλιού παρά ενός κόνδορα, γι΄αυτό θα εντείνουν τις προσπάθειές τους όταν είστε μικρά κι αβοήθητα παιδάκια.

Φοβούνται τον μέλλοντα ανταγωνισμό γιατί θεωρούν τον εαυτό τους ανίσχυρο να ανταπεξέλθει.

Το να τους τρίβω στη μούρη, έπειτα από δεκάδες χρόνια, όλα τα πτυχία, τις εξειδικεύσεις και τις υποτροφίες μου, είναι απολαυστικό και ξεκαρδιστικό συνάμα!

Και στα δικά σας...

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να τους τρίβω στη μούρη, έπειτα από δεκάδες χρόνια, όλα τα πτυχία, τις εξειδικεύσεις και τις υποτροφίες μου, είναι απολαυστικό και ξεκαρδιστικό συνάμα!

Πόσα δεκάδες χρόνια δηλαδή; Βρε Σταύρο παλιοσειρά είσαι πιο μεγάλος κι από μένα; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα νέα παιδιά με όνειρα έχω να πω οτι το να κυνηγάς με κόπο και σκληρή δουλειά τις επιθυμίες σου και να πετυχαίνεις τελικά τις φιλοδοξίες σου είναι ο,τι καλύτερο και γλυκύτερο έχει να σου χαρίσει η ζωή!

...κι εγώ έχω να πω στα νέα παιδιά ότι το να πετυχαίνεις όλους τους στόχους σου (τελειώνοντας και το γκρικ Χάρβαντ άμα λάχει) και μετά να μιζεριάζεις σε ένα νοσοκομείο του ΕΣΥ ξεχασμένο από θεούς κι ανθρώπους στα 40 φεύγα σου, λύνοντας γρίφους και γράφοντας βλακείες στο τζιμι για να ξεχαστείς, είναι από τα χειρότερα που μπορεί να σου χαρίσει η ζωή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.