Jump to content

Σπουδές ιατρικής


spiteful

Recommended Posts

emquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestion

Γεια σας,

Με αφορμή την αιώνια «κόντρα» που υπάρχει μεταξύ ιατρών που φοίτησαν σε πανεπιστήμια σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες τις Ευρώπης* και των ιατρών που φοίτησαν στα ελληνικά πανεπιστήμια αποφάσισα να κάνω αυτό το topic. Αν και έχουν δημοσιευτεί διαφορές γενικεύσεις για αυτό το θέμα σε άλλα topic ποτέ δεν έχει δημοσιευτεί κάτι πραγματικά βάσιμο και στηριγμένο σε επιχειρήματα.

*Α) Τσεχία, Ουγγαρία.

Β) Σλοβακία, Πολωνία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία.

Πείτε τις απόψεις σας για τα πανεπιστήμια των παραπάνω χώρων. Τι πιστεύεται για τα επίπεδο τω σπουδών σε αυτά (αναφέρθητε σε συγκριμένης χώρας) και κάντε σύγκριση αυτών και τα ελληνικών.

emquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestionemquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Last Reply

Πιθανώς να μην είναι ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσεις μια τέτοια συζήτηση 6 αράδες όπου

α) γενικεύεις και διαχωρίζεις Τσεχία, Ουγγαρία.και Σλοβακία, Πολωνία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία χωρίς να εξηγείς καν το γιατί

β) αντιμετωπίζεις με κάπως μειωμένη σοβαρότητα το θέμα κάνοντας απίστευτο αριθμό ορθογραφικών και συντακτικών λαθών/πρόταση (είναι πχ «χωρών» και όχι «χώρων», «πιστεύετε» και όχι «πιστεύεται», «και των ελληνικών» και όχι «και τα ελληνικών»).

γ) χρησιμοποιείς τον όρο «αιώνια κόντρα» λες και οι έλληνες γιατροί είναι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός και παίζουν μπάσκετ και ποδόσφαιρο

δ) αντί να κάνεις την πραγματική ερώτηση που σε απασχολεί, δηλαδή πού θα είναι καλύτερα για εσένα προσωπικά να σπουδάσεις, περιμένεις ότι θα αντλήσεις χρήσιμες πληροφορίες από μια -μάλλον ανούσια- αντιπαράθεση μεταξύ γιατρών που έχουν πιθανώς ολοκληρώσει τις σπουδές τους πριν πολλά χρόνια και άλλων που είναι τώρα φοιτητές και πιθανώς δεν έχουν αρκετή εμπειρία για να κρίνουν ούτε το δικό τους Πανεπιστήμιο, πόσο μάλλον των άλλων.

ε) δεν αναφέρεσαι ποιο σημείο στα δεκάδες θέματα όπου απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων και πανεπιστημίων του εξωτερικού έχουν συζητήσει περί επιπέδου, μίζας, συνδικαλιστών, γλώσσας διδασκαλίας, τρόπου εισαγωγής, αντιγραφής στα μαθήματα, μεταγραφών (παράνομων και μη) σε έχει προβληματίσει.

Θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι έχουν γραφτεί άπειρα επιχειρήματα από όλες τις πλευρές για το πού είναι καλύτερα να σπουδάσει ένας νέος, παρότι εσύ προσωπικά το βρήκες μάλλον κουραστικό να τα ψάξεις για να τα εντοπίσεις.

Η προσωπική μου συμβουλή για την πραγματική ερώτησή σου πίσω από το θέμα είναι

α) Μην κάνεις Ιατρική

β) Αν θες οπωσδήποτε να κάνεις, διάλεξε καταρχήν το πιο εύκολο και πιο φτηνό πανεπιστήμιο στον κόσμο για να την κάνεις (που να αναγνωρίζεται από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας), και στη συνέχεια τη λιγότερο ανταγωνιστική ειδικότητα από όλες

γ) Αν θες οπωσδήποτε να κάνεις ιατρική σε χώρα της ΕΕ για να αποφύγεις το ΔΟΑΤΑΠ στη συνέχεια, πρέπει να επιλέξεις αναγκαστικά κάποια χώρα από τις παραπάνω (πλην Σερβίας που δεν είναι στην ΕΕ και πιθανώς να μην είναι στα 6 χρόνια που θα τελειώσεις, συν Ιταλίας / Βελγίου / Σουηδίας / Ολλανδίας / Αγγλίας / Γαλλία που έχουν κατά καιρούς δεχτεί Έλληνες φοιτητές). Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος η Βουλγαρία πρέπει να είναι η φτηνότερη σήμερα. Από Αγγλία, Ιταλία, Βέλγιο, Τσεχία, Γαλλία, Ολλανδία που έχω περάσει σύντομα για διακοπές είναι σίγουρα φτηνότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιθανώς να μην είναι ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσεις μια τέτοια συζήτηση 6 αράδες όπου

α) γενικεύεις και διαχωρίζεις Τσεχία, Ουγγαρία.και Σλοβακία, Πολωνία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία χωρίς να εξηγείς καν το γιατί

β) αντιμετωπίζεις με κάπως μειωμένη σοβαρότητα το θέμα κάνοντας απίστευτο αριθμό ορθογραφικών και συντακτικών λαθών/πρόταση (είναι πχ «χωρών» και όχι «χώρων», «πιστεύετε» και όχι «πιστεύεται», «και των ελληνικών» και όχι «και τα ελληνικών»).

γ) χρησιμοποιείς τον όρο «αιώνια κόντρα» λες και οι έλληνες γιατροί είναι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός και παίζουν μπάσκετ και ποδόσφαιρο

δ) αντί να κάνεις την πραγματική ερώτηση που σε απασχολεί, δηλαδή πού θα είναι καλύτερα για εσένα προσωπικά να σπουδάσεις, περιμένεις ότι θα αντλήσεις χρήσιμες πληροφορίες από μια -μάλλον ανούσια- αντιπαράθεση μεταξύ γιατρών που έχουν πιθανώς ολοκληρώσει τις σπουδές τους πριν πολλά χρόνια και άλλων που είναι τώρα φοιτητές και πιθανώς δεν έχουν αρκετή εμπειρία για να κρίνουν ούτε το δικό τους Πανεπιστήμιο, πόσο μάλλον των άλλων.

ε) δεν αναφέρεσαι ποιο σημείο στα δεκάδες θέματα όπου απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων και πανεπιστημίων του εξωτερικού έχουν συζητήσει περί επιπέδου, μίζας, συνδικαλιστών, γλώσσας διδασκαλίας, τρόπου εισαγωγής, αντιγραφής στα μαθήματα, μεταγραφών (παράνομων και μη) σε έχει προβληματίσει.

(α) O διαχωρισμός έγινε με βάση την κατάταξη των πανεπιστημίων αυτών των χωρών απο ευρωπαικές αξιολογήσεις. (τα πανεπιστήμια των χωρών της Α ομαδας βρίσκονται σε πολύ ανώτερες θεσεις -ακόμη και απο τα ελληνικά- απο της Β ομάδας -

(β) Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το θεματάκι που έχετε με τα ορθογραφικά. Δεν θα το σχολιάσω.

(γ) Ο όρος αιώνια κόντρα νομίζω είναι ο καταλληλότερος για αυτήν την περίπτωση

(δ) Αυτό το topic δεν το έκανα με μόνο σκοπό να βρω σε πιο πανεπιστήμιο να σπουδάσω αλλά για να δω γιατί οι έλληνες σνομπάρεται τα συγκριμένα. Κυρίως αυτά της Α ομάδας.

(ε) Για όλα τα θέματα που αναφέρεις. Κυρίως για το επίπεδο των σπουδών .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν μιλά κανείς; Σε κάθε topic οι περισσότεροι βρίσκεται αφορμή για να θίγεται αυτό το θέμα. Σε αυτό το topic που είναι το μόνο που ζητάει να «σχολιάσετε» δεν μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να καταθέσω τη μικρή μου μαρτυρία, που ελπίζω να βοηθήσει.

Στην πολυτάραχη συναισθηματική μου ζωή, είχα στο παρελθόν μια σχέση για αρκετούς μήνες με άτομο από την Τσεχία που δίδασκε στα Πανεπιστήμια της Πράγας, στο τσέχικο και στο αγγλόφωνο( όπου πηγαίνουν οι Έλληνες).

Έχω, λοιπόν, πληροφορίες εκ των έσω.

Καταρχάς είπε πως οι συμπατριώτες μας που πηγαίνουν να σπουδάσουν εκεί είναι επιεικώς τομάρια!

Έφερε και άφθονα πειστικά παραδείγματα.

Πάντα προσπαθούσαν να χρηματίσουν τους καθηγητές τους για να περάσουν ένα μάθημα, ξεδιάντροπα, μη κρατώντας ούτε τα προσχήματα!

Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες που αναφέρεις, ο χρηματισμός στην Τσεχία έγινε πρακτικά αδύνατος λόγω των συχνών ελέγχων.

Έλαβαν όμως εντολή από την Πρυτανεία να τους περνάνε όλους με τη βάση τουλάχιστον, έστω κι αν δεν το άξιζαν, για να μη φύγουν απογοητευμένοι παρατώντας τις σπουδές τους και πάνε σε γειτονική χώρα...

Μου τόνιζε έντονα πως η υψηλότατη αξιολόγηση αφορούσε μονάχα το τσέχικο τμήμα του Πανεπιστημίου κι όχι το αγγλόφωνο!

Δηλώνω πως στην Τσεχία έχω πάει μόνο για τουρισμό.

Το άτομο αυτό το εμπιστευόμουν κι εξακολουθώ να το εμπιστεύομαι, έστω κι αν οι δρόμοι της ζωής μας χώρισαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν μιλά κανείς; Σε κάθε topic οι περισσότεροι βρίσκεται αφορμή για να θίγεται αυτό το θέμα. Σε αυτό το topic που είναι το μόνο που ζητάει να «σχολιάσετε» δεν μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας;

Θέλω να καταθέσω τη μικρή μου μαρτυρία, που ελπίζω να βοηθήσει.

Στην πολυτάραχη συναισθηματική μου ζωή, είχα στο παρελθόν μια σχέση για αρκετούς μήνες με άτομο από την Τσεχία που δίδασκε στα Πανεπιστήμια της Πράγας, στο τσέχικο και στο αγγλόφωνο( όπου πηγαίνουν οι Έλληνες).

Το άτομο αυτό το εμπιστευόμουν κι εξακολουθώ να το εμπιστεύομαι, έστω κι αν οι δρόμοι της ζωής μας χώρισαν.

spiteful, πλέον το topic αποκτά ενδιαφέρον.

Να είσαι σίγουρος/η (δεν μπήκα καν στον κόπο να δω τι είσαι emconfused ) πως από αύριο θα εμφανιστούν αρκετοί που θα σχολιάσουν το παραπάνω post.

Ορίστε ....που είσαι όλο παράπονο.

Συγγνώμη για το emofftopic και τα.....χιλιάδες :lol: που θα ακολουθήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν μιλά κανείς; Σε κάθε topic οι περισσότεροι βρίσκεται αφορμή για να θίγεται αυτό το θέμα. Σε αυτό το topic που είναι το μόνο που ζητάει να «σχολιάσετε» δεν μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας;

τα έχουμε πει χίλιες φορές. ελληνικά πανεπιστήμια μέτρια με γαμάτους φοιτητές. ανατολικά πανεπιστήμια του κώλου με αντίστοιχους φοιτητές. καλή σταδιοδρομία :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν μιλά κανείς; Σε κάθε topic οι περισσότεροι βρίσκεται αφορμή για να θίγεται αυτό το θέμα. Σε αυτό το topic που είναι το μόνο που ζητάει να «σχολιάσετε» δεν μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας;

τα έχουμε πει χίλιες φορές. ελληνικά πανεπιστήμια μέτρια με γαμάτους φοιτητές. ανατολικά πανεπιστήμια του κώλου με αντίστοιχους φοιτητές. καλή σταδιοδρομία :)

Αυτό εννοούσα όταν είπα πως με κάθε ευκαιρία πετάτε διάφορες γενικεύσεις (να μην το πω διαφορετικά,,,)χωρίς να δικαιολογήσετε.

Δεκτά τα όσα λες, πως όμως σχημάτισες αυτήν την άποψη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλαβαν όμως εντολή από την Πρυτανεία να τους περνάνε όλους με τη βάση τουλάχιστον, έστω κι αν δεν το άξιζαν, για να μη φύγουν απογοητευμένοι παρατώντας τις σπουδές τους και πάνε σε γειτονική χώρα...

Τι εννοείς; Ότι αν κάποιος πατώσει (γράψει κάτω από βάση) για να μην τον διώξουν αναγράφεται πως έπιασε βάση για να περάσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν μιλά κανείς; Σε κάθε topic οι περισσότεροι βρίσκεται αφορμή για να θίγεται αυτό το θέμα. Σε αυτό το topic που είναι το μόνο που ζητάει να «σχολιάσετε» δεν μπορείτε να πείτε τη γνώμη σας;

τα έχουμε πει χίλιες φορές. ελληνικά πανεπιστήμια μέτρια με γαμάτους φοιτητές. ανατολικά πανεπιστήμια του κώλου με αντίστοιχους φοιτητές. καλή σταδιοδρομία :)

εσύ το είπες 3062 φορές, τόσα είναι τα post σου

Ρε ουστ λέμε...... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλαβαν όμως εντολή από την Πρυτανεία να τους περνάνε όλους με τη βάση τουλάχιστον, έστω κι αν δεν το άξιζαν, για να μη φύγουν απογοητευμένοι παρατώντας τις σπουδές τους και πάνε σε γειτονική χώρα...

Τι εννοείς; Ότι αν κάποιος πατώσει (γράψει κάτω από βάση) για να μην τον διώξουν αναγράφεται πως έπιασε βάση για να περάσει;

μα πόσο ωραία τα λες...."αναγράφεται πως έπιασε βάση" :wacko:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου τόνιζε έντονα πως η υψηλότατη αξιολόγηση αφορούσε μονάχα το τσέχικο τμήμα του Πανεπιστημίου κι όχι το αγγλόφωνο!

Τα ελληνικά πανεπιστήμια βρίσκονται σε πολύ χαμηλές θέσεις (μόνο το καποδιστριακό βρίσκεται στα top500). Άν ισχυέι αυτο που λές, δεν σημαίνει πως το αγγλόφωνο τμήμα είναι χαμηλότερου επιπέδου απο τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή τη λίστα, το Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι στα πρώτα 200. Βρες κάποιο Πανεπιστήμιο από τις χώρες που ανέφερες και μετά το ξανασυζητάμε. http://www.timeshighereducation.co.uk/hybrid.asp?typeCode=438

Σε αυτή τη λίστα, τα Πανεπιστήμια Αθηνών και Θεσσαλονίκης είναι στα πρώτα 500. http://www.arwu.org/Country2009Main.jsp?param=Greece Η Ουγγαρία έχει επίσης δυο Πανεπιστήμια (http://www.arwu.org/Country2009Main.jsp?param=Hungary). Προτείνω να ψάξεις για τις υπόλοιπες χώρες μόνος σου.

Για Ιατρική τα 100 πρώτα είναι εδώ: http://www.arwu.org/FieldMED2009.jsp

Αν οι «ευρωπαϊκες αξιολογήσεις» είναι οι προτάσεις που έχεις από Έλληνες μεσάζοντες πανεπιστημίων Τσεχίας και Ουγγαρίας, προτείνω να το ξανασκεφτείς.

Εμμένω στην αρχική μου απάντηση και πρόταση για την περίπτωσή σου, γιατί νιώθω πολύ καλοδιάθετος και μοιράζω φιλικές συμβουλές σήμερα. Ξανασκέψου την περίπτωση να ασχοληθείς με μια διαφορετική τέχνη ή επιστήμη από την Ιατρική. Δεν είναι το ίδιο πράγμα να μην πιάνεις τις βάσεις των Ελληνικών παεπιστημίων για μερικά μόρια και το να παλεύεις για τη βάση του 10. Δεν είναι το ίδιο πράγμα να αναπαράγεις μια-δυο αστήρικτες απόψεις και το να μην μπορείς να κάνεις ένα search στο Google ή στο Greekmeds για να βρεις αυτό που θες, να συγκρίνεις 5 πράγματα και να καταλάβεις κάποια άλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι λιστες αυτες αναφερονται στα πανεπιστημια συνολικα με ολα τους τα τμηματα. μηπως εχεις βρει καποια καταταξη των ιατρικων σχολων μονο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα σε παρακαλούσα να μείνεις στα καλύτερα πανεπιστήμια των ανατολικών χωρών και για ειδικότητα και ως ειδικός, και να μην γυρίσεις στα σκάρτα ελληνικά νοσοκομεία για να περιμένεις 10 χρόνια να αρχίζει η ειδικότητά σου, ενώ ανακατεύεις φραπέδες λέγοντας "είμαι γιατρός" σε σέξυ σερβιτόρες. Άιντε...τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. Εμ δεν μπορείς να μπεις, εμ έχεις και το θράσος να σε χαλάνε τα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν νομίζεις ότι μπορείς να περάσεις σε κανένα δυτικό πανεπιστήμιο, ορίστε ο δρόμος είναι ανοιχτός.

http://www.yupi.gr/gkrinia/c19820/Ta_Toyvla.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις. Αν μπορείς να λύσεις αυτόν τον γρίφο (εγώ τον έλυσα σε ένα τέταρτο, περίπου)

αυτό σημαίνει ότι έχεις το μυαλό για να πας ιατρική.

http://pieceofcake.mylivepage.com/forum/750/1807_Pick_a_number_%28mind_trick_game%29

Αλλά, αν έχεις το μυαλό για να πας ιατρική, γιατί να είσαι τόσο ηλίθιος (σαν κι εμένα),

ώστε να πας κιόλας;! Αφού με το ίδιο μυαλό μπορείς να κάνεις 500 άλλα πράγματα πριν στο κάψει

η ιατρική;

ΥΓ: Λύκος!! εδώ! ΕΣΥ περιμένω να λύσεις τον γρίφο πολύ γρήγορα...Κι ο Σλίπυ φυσικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους.Εχω να μπω στο γμ ποοολυ καιρο κ μου λειψατε!Λοιπον,οταν ημουν 2ο ετος,γνωρισα ενα παιδι που ηταν 3ο ετος Ιατρικης Αθηνων.Σε μια σχετικη με ανατομια κουβεντα, επεμενε οτι οι καρωτιδες ειναι 2.Μονο οι κοινες.Και μετα?Ενταξει, ηταν αδαης σε πολλα, αλλα μια κοπελα που ξερω απο την ιδια σχολη ειναι απλα αστερι!Αυτο συμβαινει σε ολες τις σχολες.Αν εχεις ορεξη(και ενα αξιοπρεπες IQ),διαβαζεις, ασχολεισαι και προοδευεις.Τωρα,θα μου πειτε,ειναι σημαντικο και το επιπεδο του Πανεπιστημιου.Σωστα,μα απ'οτι ειδα,Usa και Uk κατατροπωνουν τις αλλες χωρες,οι υπολοιποι λοιπον την παλευουμε σε λιγοτερο αστερατα πανεπιστημια.Πολυ σημαντικο ειναι καιτο μετα.Αν δε θες να γινεσαι ρομπα καθε φορα που ρωτανε οι ειδικοι η οι ασθενεις κατι,διαβαζε για να εχεις βασεις.Η ιατρικη δε μαθαινεται μετα τη σχολη.Ασε που αν κανεις και καμια πατατα σε ασθενη, την εβαψες.Και αυτα που ειπωνονται περι κοντρας, ειναι περιττα.Οποιος αξιζει,διαπρεπει για την παρτη του,οχι για το πανεπιστημιο που φοιτησε.Αυτα.Και μην ξεχνατε, σας αγαπω...Μαρια,Τασο φιλια. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Λύκος!! εδώ! ΕΣΥ περιμένω να λύσεις τον γρίφο πολύ γρήγορα...Κι ο Σλίπυ φυσικά...

Κάτι σε ποιο δύσκολο;

Ο σλίπυ είμαι σίγουρος προσπαθεί να το βρει χρησιμοποιώντας τον φίλο του τον google.

Μαρια,Τασο φιλια. emiloveyou

emiloveyou

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα σε παρακαλούσα να μείνεις στα καλύτερα πανεπιστήμια των ανατολικών χωρών και για ειδικότητα και ως ειδικός, και να μην γυρίσεις στα σκάρτα ελληνικά νοσοκομεία για να περιμένεις 10 χρόνια να αρχίζει η ειδικότητά σου, ενώ ανακατεύεις φραπέδες λέγοντας "είμαι γιατρός" σε σέξυ σερβιτόρες. Άιντε...τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. Εμ δεν μπορείς να μπεις, εμ έχεις και το θράσος να σε χαλάνε τα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν νομίζεις ότι μπορείς να περάσεις σε κανένα δυτικό πανεπιστήμιο, ορίστε ο δρόμος είναι ανοιχτός.

http://www.yupi.gr/gkrinia/c19820/Ta_Toyvla.html

Δεν κατηγόρησα κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, απλά όσο αφορά αυτές τις χώρες ο καθένας λέει αλλά πράγματα για αυτά και αφού κάποιος μου πρότεινε να πάω σε κάποιο από αυτά (γιατρός που σπούδασε Αθήνα μου πρότεινε Ουγγαρία) είπα να κάνω αυτό το topic γιατί όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτό τον κλάδο κοιτάζουν για εναλλάχτηκες λύσεις γιατί πραγματικά είναι κάτι που θέλουν (υπάρχουν και άτομα που κοιτάζουν μόνο για Ελλάδα, αλλά αυτοί δεν θέλουν αποκλειστικά ιατρική, απλά αν «πιάσουν» τα μόρια που χρειάζονται δεν λένε όχι).

Για δυτικές χώρες έψαχνα αρχικά, αλλά δυστυχώς ξέρω μόνο αγγλικά και δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα (εκτός από UK, όπου απαιτείται χρονοβόρα διαδικασία (εγράφη έναν χρόνο πριν κλπ)

Και ούτε του 12 είμαι, ούτε είπα πως δεν μπορώ, αλλά τόσο κακό είναι να ξέρω και τι συμβαίνει σε άλλες χώρες; Και αυτούς που έρχονται εδώ από αυτές;

Αν δεν με ενδιέφερε καθόλου το επάγγελμα και το έκανα απλά για show off απλούστατα θα πήγαινα Βουλγαρία που ξέρω 100% πως είναι χάλια και πως 100% θα είχα πτυχίο 9/10

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν με ενδιέφερε καθόλου το επάγγελμα και το έκανα απλά για show off απλούστατα θα πήγαινα Βουλγαρία που ξέρω 100% πως είναι χάλια και πως 100% θα είχα πτυχίο 9/10

1. Το άριστα στη Βουλγαρία είναι το 6.

2. Δεν ξέρω κανένα συνάδελφο από Βουλγαρία βάσει των αποτελεσμάτων των προκηρύξεων αγροτικών να έχει πάρει άριστα, στην καλύτερη των περιπτώσεων έχουν "λίαν καλώς".

Η ποιότητα των σπουδών στα πανεπιστήμια στις χώρες αυτές που αναφέρεσαι είναι πολύ καλή. Η ποιότητα των ξένων φοιτητών όμως δεν είναι αντιστοίχως ανάλογη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ποιότητα των σπουδών στα πανεπιστήμια στις χώρες αυτές που αναφέρεσαι είναι πολύ καλή. Η ποιότητα των ξένων φοιτητών όμως δεν είναι αντιστοίχως ανάλογη.

Για αυτό σας ρωτάω την γνώμη σας αλλα εσείς κατευθείαν επιτίθεστε

Αυτό για Βουλγαρία που είπα το ξέρω από πολύ γνωστό μου πρόσωπο(θεωρητικής κατεύθυνσης στο λύκειο!!!) σε αγγλόφωνο τμήμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις. Αν μπορείς να λύσεις αυτόν τον γρίφο (εγώ τον έλυσα σε ένα τέταρτο, περίπου)

αυτό σημαίνει ότι έχεις το μυαλό για να πας ιατρική.

http://pieceofcake.mylivepage.com/forum/750/1807_Pick_a_number_%28mind_trick_game%29

Ποιά έιναι η λύση;

Δοκίμασα με 4 αριθμούς κάθε φορα (χωρίς να πατήσω τη σφαίρα) όλοι οδηγούσαν σε λύσεις οι οποίες είχαν τα ίδια σύμβολα; Ισχύει αυτό με όλους τους αριθμούς; emofftopicemofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ποιότητα των σπουδών στα πανεπιστήμια στις χώρες αυτές που αναφέρεσαι είναι πολύ καλή. Η ποιότητα των ξένων φοιτητών όμως δεν είναι αντιστοίχως ανάλογη.

Για αυτό σας ρωτάω την γνώμη σας αλλα εσείς κατευθείαν επιτίθεστε

Αυτό για Βουλγαρία που είπα το ξέρω από πολύ γνωστό μου πρόσωπο(θεωρητικής κατεύθυνσης στο λύκειο!!!) σε αγγλόφωνο τμήμα

Εγώ δεν σου επιτέθηκα...ακόμα παίζω αμυντικό παιχνίδι. Όταν επιτεθώ να είσαι σίγουρος πως θα κάνεις report το post μου :lol:

Θεωρητικής κατεύθυνσης και πήγε Βουλγαρία Ιατρική;;;;;;;;;;;;

Μάλιστα....και μετά σου λένε πως δεν έχει τουρισμό η Βουλγαρία emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.