Jump to content

ιατρικη Τσεχία ή Ουγγαρία


spiteful

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για σπουδές ιατρικής στην Τσεχία ή Ουγγαρία. Έχω μάθει τις απαραίτητες πληροφορίες για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια αυτών των χωρών εκτός από κάποιες λεπτομέρειες για τις εισαγωγικές εξετάσεις που απαιτούνται εξετάσεις. Μήπως υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτές τις χώρες ή έχει δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για αυτές τις χώρες ή τέλος πάντων γνωρίζει οτιδήποτε για τις εισαγωγικές αυτές εξετάσεις (κάποιο βιβλίο κτλ). Ευχαριστώ προκαταβολικά

[Έχω επικοινωνήσει με αντιπρόσωπους αυτών των χωρών στην Ελλάδα και μου είπαν ότι από τον Οκτάωρη μπορούν να με εξυπηρετήσουν.]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Το σκέφτηκες καλά; Δεν είναι τόσο φτηνά σε αυτές τις χώρες όσο στο παρελθόν. Μήπως να κοιτάξεις σε κάποια χώρα που θα έχεις προοπτική να κάνεις και ειδικότητα και μετά;

Οι εισαγωγικές εξετάσεις στα πανεπιστήμιά τους είναι ανέκδοτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ελληνικη εταιρια διαφημιζει σπουδες ιατρικης, οδοντιατρικης,φαρμακευτικης, πολυτεχνικες κτλ. στη σλοβακια

και τονιζει την αμεση εκπονηση ειδικοτητων στην μπρατισλαβα αν δε κανω λαθος... κυκλοφορει διαφημηση σε διαφορες εφημεριδες απο οτι εχω δει κατα καιρους.

το εμποριο της ιατρικης προχωρησε ενα βημα παραπερα ανταποκρινομενο στις απαιτησεις των καιρων..παλια εμπορευσιμο ειδος ηταν μονο το πτυχιο, τωρα με τις αναμονες προστεθηκε και ο τιτλος ειδικοτητας..

ολο το πακετο εχω, παρε παρε καλε κυριαααααα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για σπουδές ιατρικής στην Τσεχία ή Ουγγαρία. Έχω μάθει τις απαραίτητες πληροφορίες για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια αυτών των χωρών εκτός από κάποιες λεπτομέρειες για τις εισαγωγικές εξετάσεις που απαιτούνται εξετάσεις. Μήπως υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτές τις χώρες ή έχει δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για αυτές τις χώρες ή τέλος πάντων γνωρίζει οτιδήποτε για τις εισαγωγικές αυτές εξετάσεις (κάποιο βιβλίο κτλ). Ευχαριστώ προκαταβολικά

[Έχω επικοινωνήσει με αντιπρόσωπους αυτών των χωρών στην Ελλάδα και μου είπαν ότι από τον Οκτάωρη μπορούν να με εξυπηρετήσουν.]

Ούτε να το σκέφτεσαι....

Οι "αντιπρόσωποι" τι είναι;

Ο "Οκτάωρης"; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλεις να πας στο εξωτερικό πραγματικά και να μείνεις εκεί 7 χρόνια, με τα ίδια λεφτά, αλλά με ασύγκριτα καλύτερες συνθήκες σπουδών κι εξέλιξης, σκέψου Ιταλία ή Σουηδία.

Δες σχετικές δημοσιεύσεις για τις χώρες αυτές στο greekmeds.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι περίεργος να διαβάσω γιατί έχεις αποκλείσει την Ελλάδα .

Φυσικά και δεν έχω αποκλέισει Ελλάδα. Τσεχία ή Ουγγαρία έιναι εναλλακτηκές σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω για Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλεις να πας στο εξωτερικό πραγματικά και να μείνεις εκεί 7 χρόνια, με τα ίδια λεφτά, αλλά με ασύγκριτα καλύτερες συνθήκες σπουδών κι εξέλιξης, σκέψου Ιταλία ή Σουηδία.

Δες σχετικές δημοσιεύσεις για τις χώρες αυτές στο greekmeds.gr

Το σκέφτηκα για Ιταλία, αλλά δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και δεν γνωρίζω ιταλικά

Για Σουηδία δεν το έχω ψάξει. Μήπως ξέρεις εσύ που την προτείνεις; εννοώ για τον τρόπο εισαγωγής κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι σημερα βγηκαν οι βαθμοι των πανελληνιων και δεν εγραψε τπτ.Θελει και ρωτημα?

Του χρόνου δίνω πανελλήνιες. Για φέτος είχα γενικό 19.4 αλλά άλλο φέτος άλλο του χρόνου.

Και τον αν δεν γράψει κάποιος δεν σημαίνει πως είναι και άχρηστος. Δηλαδή αν γράψω βιολογία χημεία 19+ και Νέα Ελληνικά 12 αυτό σημαίνει πως δεν κάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σκέφτηκες καλά; Δεν είναι τόσο φτηνά σε αυτές τις χώρες όσο στο παρελθόν. Μήπως να κοιτάξεις σε κάποια χώρα που θα έχεις προοπτική να κάνεις και ειδικότητα και μετά;

Οι εισαγωγικές εξετάσεις στα πανεπιστήμιά τους είναι ανέκδοτο.

Για ειδικότητα θέλω ΗΠΑ και επειδή στις συγκεκριμένες χώρες τα τμήματα είναι αγγλόφωνα σκέφτηκα πως θα βοηθούσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορυ τοτε....βιαστηκα να απαντησω....Αν ο στοχος σου ειναι αυτος τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα να επιδιωξεις να κανεις ιατρικη απο την αρχη στις ΗΠΑ η στην Αγγλια.Οι προοπτικες σου τοτε για ειδικοτητα στις ΗΠΑ θα ειναι αριστες.1000 φορες καλυτερες απο το να τελειωσεις το αγγλοφωνο της ουγγαριας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το ήθελα να κάνω από την αρχή Αμερική η Αγγλία αλλά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για εισαγωγή σε αυτές τις χώρες.

1) Στην Αμερική πρέπει να δώσεις κάποιες εξετάσεις UMCAT να γράψεις πολύ καλά και αυτό για να κάνεις 3 χρόνια pre-med course και αν το τελεύσεις αυτό με επιτυχία μετά πρέπει να ξαναδώσεις κάποιες εξετάσεις και τότε μπορεί να σε δεχτούν στην ιατρική που είναι 4 χρόνια. Επίσης δεν κοιτάζουν μόνο βαθμούς για να σε δεχτούν αλλά εθελοντικές εργασίες σε Ερυθρό Σταύρο γηροκομεία νοσοκομεία και διάφορες άλλες εμπειρίες που δεν νομίζω να έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν οι έλληνες αυτής της ηλικίας κτλ.

2) Στην Αγγλία απαιτούνται τα 4A levels τα οποία αποτελούν ύλη πολλών αγγλόφωνων ιδιωτικών σχολείων και είναι η ύλη της αντίστοιχης δευτέρας και τρίτης λυκείου σε αυτά. Μόνος δεν μπορεί κάποιος να διαβάσει για αυτά (η ύλη δεν είναι η ιδία με αυτή των δημόσιων) παρά να τα κάνει σε φροντιστήριο. Αυτό σημαίνει πως δεν μένει χρόνος για τα φροντιστήρια για πανελλήνιες. Τώρα θα μου πείτε αν είναι να πας Αγγλία τι σε νοιάζει για πανελλήνιες. Για πανελλήνιες ίσως όχι, όμως στην Αγγλία λαμβάνεται υπόψη μεταξύ άλλον και το απολυτήριο του λυκείου το οποίο πρέπει να έχει γενικό πανό από 19.5 και δεν νομίζω τέτοιοι βαθμοί να «κερδίζονται» χωρίς φροντιστήρια! Φυσικά δεν θέλουν μόνο τα Α levels αλλά πρέπει να δώσεις και κάτι άλλες εξετάσεις (UCKAT TEST) και να έχεις και πολύ καλό βιογραφικό με εργασίες και εθελοντισμό σε νοσοκομεία κτλ.

Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται συνέντευξη και αίτηση από τον Νοέμβριο της Προηγούμενης χρονιάς δηλ εγώ αν θέλω να πάω μετά την Τρίτη λυκείου πρέπει να κάνω αίτηση αυτό τον Νοέμβριο μέχρι τότε το βρίσκω αδύνατο να δημιουργηθεί το απαιτούμενο βιογραφικό και τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Για Ευρωπαϊκές χώρες, Ιταλία, Γερμανία και Γαλλίες (γαλλόφωνες χώρες) δεν υπάρχουν αγγλόφωνες ιατρικές και εγώ μόνο Αγγλικά γνωρίζω σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Λόγω των παραπάνω κατέληξα στις χώρες αυτές: Τσεχία και Ουγγαρία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το SOTE στην Ουγγαρια στο 5ο ετος εχει εξετασεις και αν τα καταφερεις μπορεις να μπεις στο 6ο ετος ιατρικης Ν.Υ και να παρεις απο εκει το πτυχιο Ιατρικης. Το επίπεδο στο SOTE ειναι πολυ υψηλο με αυστηρο και ικανοποιητικο προγραμμα σπουδων. Οι εισαγωγικες εξετασεις ειναι προφορικες και γραπτες. Μετριου επιπεδου, μετραει περισσοτερο θα ελεγα το interview.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για σπουδές ιατρικής στην Τσεχία ή Ουγγαρία. Έχω μάθει τις απαραίτητες πληροφορίες για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια αυτών των χωρών εκτός από κάποιες λεπτομέρειες για τις εισαγωγικές εξετάσεις που απαιτούνται εξετάσεις. Μήπως υπάρχει κάποιος που σπουδάζει σε αυτές τις χώρες ή έχει δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για αυτές τις χώρες ή τέλος πάντων γνωρίζει οτιδήποτε για τις εισαγωγικές αυτές εξετάσεις (κάποιο βιβλίο κτλ). Ευχαριστώ προκαταβολικά

[Έχω επικοινωνήσει με αντιπρόσωπους αυτών των χωρών στην Ελλάδα και μου είπαν ότι από τον Οκτάωρη μπορούν να με εξυπηρετήσουν.]

Αν θέλεις τη γνώμη μου με τους "αντιπροσώπους" μην επικοινωνησεις ξανα!Ούτε με Έλληνες, ούτε με Άραβες.Λαμόγια υπάρχουν παντου ,υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό...

Αν θέλεις να μάθεις κάτι στείλε email στα πανεπιστήμια.Έχεις χρόνο!! Να είσαι σίγουρος πως θα σου απαντήσουν σε χρόνο dt. Και για τις εξετάσεις, και για τα δίδακτρα, και για το που μπορείς να μείνεις και γενικά σε οποιαδήποτε απορία σου. Η Τσεχία και η Ουγγαρία, όπως η Σλοβακία και η Πολωνία έχουν καλό επίπεδο σπουδών και πολλούς φοιτητές απο Αμερική, Καναδά,Σουηδία,Γερμανία,Αγγλία, Ελλάδα και Κύπρο φυσικά.Γενικότερα τα αγγλόφωνα,ακόμη και σε άλλες χώρες(Σερβία και Ρουμανία νομίζω) έχουν φοιτητές απο τις πιο πάνω χώρες και έχουν καλό επίπεδο. Ύστερα το επίπεδο κατα τη γνώμη μου δεν το κάνουν μόνο τα πανεπιστήμια και οι χώρες, αλλά και οι φοιτητές που φοιτούν εκεί!!! Δεν βάζω βέβαια όλους στο ίδιο τσουβάλι ,όπως κάποιοι άλλοι εδω μέσα...

Αυτό που έγραψε κάποιος για το SATO, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μου φαίνεται παράξενο να ισχύει κάτι τέτοιο και δεν το έχω ακούσει απο κανέναν που να σπούδασε Ουγγαρία.Ίσως να είναι κάτι που έγινε πρόσφατα.Αυτό όμως μπορείς να το ρωτήσεις στην γραμματεία του πανεπιστημίου.Να ρωτήσεις σε ποιο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ γίνεται η μετεγγραφή και να επικοινωνήσεις και με το αμερικάνικο πανεπιστήμιο για να το επιβεβαιώσεις. Πολλές φορές υπάρχουν πράγματα που δεν σου τα λέει κανείς αν δεν ρωτήσεις επίμονα. Ποιος ήξερε ,για παράδειγμα, πως μπορείς να κάνεις δυο μηχανογραφικά; Ένα για τα Ελληνικά πανεπιστήμια και ένα για τα Κυπριακα...

Τελειώνοντας , πιστεύω πως τις ερωτήσεις που έχεις τις κάνεις σε λάθος ανθρώπους που έχουν εμμονή (φυσικά όχι όλοι και αυτό το τονίζω) με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, γιατί αν δεν περάσεις Ελλάδα, θέλεις να πας εξωτερικό,να τελειώσεις ιατρική και να έρθεις μετά Ελλάδα να τους πάρεις την θέση για αγροτικό,την θέση για ειδικότητα,την θέση επιμελητού στο ΕΣΥ...Θέσεις που έχουν κατοχυρώσει με την επιτυχία τους στις πανελλαδικές...

Μπορείς να μπεις σε φόρα των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν (θα τα βρεις απο τις ιστοσελίδες τους) και να ρωτήσεις τα πάντα ,φοιτητές που φοιτούν εκεί!!

Αυτά και καλή τύχη, πρώτα στις πανελλαδικές και μετά σε ότι κι αν κάνεις,όπου κι αν πας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή αν γράψω βιολογία χημεία 19+ και Νέα Ελληνικά 12 αυτό σημαίνει πως δεν κάνω;

Εάν γράψεις Νέα Ελληνικά (ή οτιδήποτε άλλο) 12, ε δεν κάνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και αν το τελεύσεις αυτό με επιτυχία

Πάντως δεν νομίζω να πάρεις ποτέ 12 στα Νέα Ελληνικά παιδί μου.

Αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι θα φταίει η λέξη "τελεύσεις".

Αν δεν εκφράζεσαι με τέτοια (έτσι μιλάει ο πατέρας σου άραγε; ) θα τα πας πολύ καλά.

Το γλωσσικό σου επίπεδο δείχνει ότι δεν έχεις να φοβάσαι τα Νέα Ελληνικά.

(αν και εμφανώς χρησιμοποιείς τον ορθογράφο του word και σου κάνει κάποιες λέξεις άστα να πάνε...

- γιατί το κάνεις αυτό; Προσπαθείς να είσαι ορθογραφικά άψογος για να εντυπωσιάσεις εμάς τους μεγαλύτερους άραγε; )

Για τα άλλα δεν ξέρω. Αυτό με τον πατέρα σου να το ψάξεις, σοβαρά σου λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lol! Μονό γραπτά εκφράζομαι έτσι μην φοβάσαι. Kαι δεν χρησιμοποιώ ορθογράφο… πως γίνεται αυτό; . Όσον αφορά το 12 στα Νέα Ελληνικά ήταν παράδειγμα για να δείξω πως στις πανελλήνιες η παραμικρή λεπτομέρεια κοστίζει, ακόμα και σε ένα άχρηστο μάθημα. Γιατί τα Νέα Ελληνικά είναι άχρηστα για κάποιο που θα σπουδάσει Ιατρική. Άχρηστα σε αυτό το επίπεδο που εξετάζονται εννοώ. Για παράδειγμα αν εγώ δεν έχω ιδέα για την οικονομική κρίση και η έκθεση έχει θέμα την οικονομική κρίση ή αν δεν ξέρω τι εννοεί ο καβάφης στον στοίχο Χ του ποιήματος Ψ σημαίνει ότι δεν μπορώ να γίνω γιατρός; Anw

Και τι έχει το «τελεύσεις»; δεν την έχεις ξανακούσει αυτήν την λέξη; Τόσο περίεργη λέξη είναι; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το SOTE στην Ουγγαρια στο 5ο ετος εχει εξετασεις και αν τα καταφερεις μπορεις να μπεις στο 6ο ετος ιατρικης Ν.Υ και να παρεις απο εκει το πτυχιο Ιατρικης. Το επίπεδο στο SOTE ειναι πολυ υψηλο με αυστηρο και ικανοποιητικο προγραμμα σπουδων. Οι εισαγωγικες εξετασεις ειναι προφορικες και γραπτες. Μετριου επιπεδου, μετραει περισσοτερο θα ελεγα το interview.

Ποιό είναι το SOTE;

Στην Ουγγαρία τα πανεπιστήμια που βρήκα είναι:

-Semmelweis University

-Szeged University

-Pecs University

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOTE:

Semmelweis(=όνομα του πανεπιστημίου τιμής ένεκεν στο Semmelwies -google him) Orvostudomanyi(=medicine,to study medicine ή κάτι τέτοιο -orvos=γιατρός) Egyetem(=πανεπιστήμιο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lol! Μονό γραπτά εκφράζομαι έτσι μην φοβάσαι. Kαι δεν χρησιμοποιώ ορθογράφο… πως γίνεται αυτό; . Όσον αφορά το 12 στα Νέα Ελληνικά ήταν παράδειγμα για να δείξω πως στις πανελλήνιες η παραμικρή λεπτομέρεια κοστίζει, ακόμα και σε ένα άχρηστο μάθημα. Γιατί τα Νέα Ελληνικά είναι άχρηστα για κάποιο που θα σπουδάσει Ιατρική. Άχρηστα σε αυτό το επίπεδο που εξετάζονται εννοώ. Για παράδειγμα αν εγώ δεν έχω ιδέα για την οικονομική κρίση και η έκθεση έχει θέμα την οικονομική κρίση ή αν δεν ξέρω τι εννοεί ο καβάφης στον στοίχο Χ του ποιήματος Ψ σημαίνει ότι δεν μπορώ να γίνω γιατρός; Anw

Και τι έχει το «τελεύσεις»; δεν την έχεις ξανακούσει αυτήν την λέξη; Τόσο περίεργη λέξη είναι; :)

Θα σου αποδείξω με μία κίνηση ότι τα Νέα Ελληνικά δεν είναι καθόλου άχρηστα. Περίμενε και θα σου βρω τι γράφεις παραπάνω για να μου εξηγήσεις πως το κάνεις, αφού δεν χρησιμοποιείς ορθογράφο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το ήθελα να κάνω από την αρχή Αμερική η Αγγλία αλλά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για εισαγωγή σε αυτές τις χώρες.

1) Στην Αμερική πρέπει να δώσεις κάποιες εξετάσεις UMCAT να γράψεις πολύ καλά και αυτό για να κάνεις 3 χρόνια pre-med course και αν το τελεύσεις αυτό με επιτυχία μετά πρέπει να ξαναδώσεις κάποιες εξετάσεις και τότε μπορεί να σε δεχτούν στην ιατρική που είναι 4 χρόνια. Επίσης δεν κοιτάζουν μόνο βαθμούς για να σε δεχτούν αλλά εθελοντικές εργασίες σε Ερυθρό Σταύρο γηροκομεία νοσοκομεία και διάφορες άλλες εμπειρίες που δεν νομίζω να έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν οι έλληνες αυτής της ηλικίας κτλ.

2) Στην Αγγλία απαιτούνται τα 4A levels τα οποία αποτελούν ύλη πολλών αγγλόφωνων ιδιωτικών σχολείων και είναι η ύλη της αντίστοιχης δευτέρας και τρίτης λυκείου σε αυτά. Μόνος δεν μπορεί κάποιος να διαβάσει για αυτά (η ύλη δεν είναι η ιδία με αυτή των δημόσιων) παρά να τα κάνει σε φροντιστήριο. Αυτό σημαίνει πως δεν μένει χρόνος για τα φροντιστήρια για πανελλήνιες. Τώρα θα μου πείτε αν είναι να πας Αγγλία τι σε νοιάζει για πανελλήνιες. Για πανελλήνιες ίσως όχι, όμως στην Αγγλία λαμβάνεται υπόψη μεταξύ άλλον και το απολυτήριο του λυκείου το οποίο πρέπει να έχει γενικό πανό από 19.5 και δεν νομίζω τέτοιοι βαθμοί να «κερδίζονται» χωρίς φροντιστήρια! Φυσικά δεν θέλουν μόνο τα Α levels αλλά πρέπει να δώσεις και κάτι άλλες εξετάσεις (UCKAT TEST) και να έχεις και πολύ καλό βιογραφικό με εργασίες και εθελοντισμό σε νοσοκομεία κτλ.

Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται συνέντευξη και αίτηση από τον Νοέμβριο της Προηγούμενης χρονιάς δηλ εγώ αν θέλω να πάω μετά την Τρίτη λυκείου πρέπει να κάνω αίτηση αυτό τον Νοέμβριο μέχρι τότε το βρίσκω αδύνατο να δημιουργηθεί το απαιτούμενο βιογραφικό και τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Για Ευρωπαϊκές χώρες, Ιταλία, Γερμανία και Γαλλίες (γαλλόφωνες χώρες) δεν υπάρχουν αγγλόφωνες ιατρικές και εγώ μόνο Αγγλικά γνωρίζω σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Λόγω των παραπάνω κατέληξα στις χώρες αυτές: Τσεχία και Ουγγαρία

Το "τελεύσεις" θα στο εξηγήσω αργότερα γιατί είναι τελείως άστοχο όπως το έγραψες.

Τον Ερυθρό Σταύρο , το Γενικό Πανό, και το Μεταξύ Αλλον, με τα οποία πολύ διασκέδασα, πως κατάφερες και τα έκανες σε ένα κατά τ' άλλα άψογο κείμενο;

Τέτοια κάνεις στα Νεα Ελληνικά και τα υποβιβάζεις σε άχρηστα για να νιώσεις καλύτερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέψου τώρα λοιπόν, ένα παράδειγμα που είχα διαβάσει εδώ μέσα κάποτε, ότι γράφεις σε ιατρική έκθεση

"προσέρχεται ασθενής με δυάρια"

(εννοεί διάρροια)

και ξανασκέψου αν έχει ή όχι σημασία η σωστή χρήση της γλώσσας και η λίγη παραπάνω προσοχή που πρέπει να δείχνει ένας γιατρός

όταν γράφει την ιατρική του γνωμάτευση.

Επειδή έχεις έναν ακόμη ολόκληρο χρόνο μπροστά σου, κι επειδή έχεις γλωσσικό επίπεδο αλλά προφανώς είσαι απρόσεκτος και επιπλέον πεπεισμένος από κάποιον άσχετο καθηγητή ότι τα Νέα Ελληνικά δεν θα σου χρειαστούν, είναι ΚΡΙΜΑ να συνεχίζεις με αυτή την επικίνδυνη πεποίθηση.

Μη γίνεις ένας ακόμη γιατρός που θα γράφει για δυάρια.

Το παράδειγμά μας είναι ακόμη πιο επικίνδυνο όταν γράφει κάποιος βιαστικά και απρόσεκτα ιατρικές συνταγές, με αποτέλεσμα να μπερδεύονται τα ονόματα των φαρμάκων.

Ενας γιατρός ΠΡΕΠΕΙ να έχει γνωστικό υπόβαθρο σε πάρα πολλά πράγματα και για να είναι αποτελεσματικός και για να μπορεί να επικοινωνήσει σωστά με τους ασθενείς του.

Μην απαξιώνεις το σημαντικότερο μάθημα που μπορεί να σου δώσει το σχολείο - το μάθημα της ατομικής σου καλλιέργειας.

Θα το βρεις αργότερα μπροστά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.