Jump to content

[αγροτικό] Ρεπο αγροτικών ιατρών


kourastika na perimenw

Recommended Posts

Μάλλον παρεξηγήθηκε η απάντησή μου.

Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας= γιατρός του δημοσίου, όχι του ΕΣΥ (νοσοκομειακός).

Αυτό ξέρω εγώ, αυτό λέει και το υπουργείο.

Δλδ συγνώμη... Η διαφορά ποιά ακριβώς είναι; Το ΕΣΥ είναι υποκλάδος του δημοσίου; Οι αγροτικοί υπάγονται στον δημόσιο τομέα όπως και οι γιατροί του ΕΣΥ; Και οι δυο κατηγορίες υπάγονται στον ίδιο φορέα; Εγώ έχω την εντύπωση ότι ΕΣΥ= φορέας μέσα στον οποίο εντάσσονται πολλοί κλάδοι. Εις εκ των οποίων και οι αγροτικοί ιατροί. Τεσπα, φαντάζομαι ότι έχεις σίγουρα κάτι παραπάνω υπόψιν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Last Reply
Μάλλον παρεξηγήθηκε η απάντησή μου.

Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας= γιατρός του δημοσίου, όχι του ΕΣΥ (νοσοκομειακός).

Αυτό ξέρω εγώ, αυτό λέει και το υπουργείο.

Και αφού αυτό είναι τόσο ξεκάθαρο λοιπόν μπορούμε να διεκδικήσουμε ατομικές συμβάσεις εργασίας.Με λίγα λόγια:

Κύριε διευθυντά του ΚΥ βάσει της οδηγίας τάδε της ΕΕ που έχει ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο δεν δικαιούμαι να πραγματοποιήσω περισσότερες των 2 ενεργών εφημεριών ανά μήνα.Σε περίπτωση που οι ανάγκες του ΚΥ απαιτούν να πραγματοποιώ περισσότερες από 2 εφημερίες ως αντισταθμιστικό όφελος αιτούμαι ρεπό μετά από κάθε ενεργό εφημερία και εξόφληση αυτών εντός μηνός από τα αποθεματικά του ΚΥ ή του νοσοκομείου που σας εποπτεύει.Σας υπενθυμίζω ότι δεν έχετε δικαίωμα να με υποχρεώσετε σε παράνομη και πιθανός άμισθη εργασία και τέτοια απόπειρα από μέρους σας διώκεται ποινικά

Μετά από ένα τέτοιο πρωτοκολλημένο έγγραφο υπάρχει περίπτωση να θέλει κάποιος διευθυντής να το τραβήξει παραπάνω, αφού θα έχει πάρει το μήνυμα ότι δεν μιλάει με κανένα μαθητούδι αλλά με έναν ενημερωμένο για τα δικαιώματά του ιατρό???

Πολύ εξεζητημένα αυτά τα θέματα. Θα έλεγα, πιασ' τ' αβγό και κούρευ' το. Μετά απ' αυτό θα πρέπει να εργαζόμαστε και 5ήμερο, και 7ωρο καθημερινώς... Δύσκολα πράγματα. Το κακό είναι ότι αν θέλουμε να είμαστε "νόμιμοι" σε όλα, μάλλον ζημιωμένοι θα βγούμε, παρά κερδισμένοι. Γιατί δε νομίζω να συμφέρει (οικονομικά τουλάχιστον) κανέναν να κάνει μόνο 2 εφημερίες το μήνα, και την ίδια στιγμή να δουλεύει και 7ωρο καθημερινώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Μάλλον παρεξηγήθηκε η απάντησή μου.

Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας= γιατρός του δημοσίου, όχι του ΕΣΥ (νοσοκομειακός).

Αυτό ξέρω εγώ, αυτό λέει και το υπουργείο.

Και αφού αυτό είναι τόσο ξεκάθαρο λοιπόν μπορούμε να διεκδικήσουμε ατομικές συμβάσεις εργασίας.Με λίγα λόγια:

Κύριε διευθυντά του ΚΥ βάσει της οδηγίας τάδε της ΕΕ που έχει ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο δεν δικαιούμαι να πραγματοποιήσω περισσότερες των 2 ενεργών εφημεριών ανά μήνα.Σε περίπτωση που οι ανάγκες του ΚΥ απαιτούν να πραγματοποιώ περισσότερες από 2 εφημερίες ως αντισταθμιστικό όφελος αιτούμαι ρεπό μετά από κάθε ενεργό εφημερία και εξόφληση αυτών εντός μηνός από τα αποθεματικά του ΚΥ ή του νοσοκομείου που σας εποπτεύει.Σας υπενθυμίζω ότι δεν έχετε δικαίωμα να με υποχρεώσετε σε παράνομη και πιθανός άμισθη εργασία και τέτοια απόπειρα από μέρους σας διώκεται ποινικά

Μετά από ένα τέτοιο πρωτοκολλημένο έγγραφο υπάρχει περίπτωση να θέλει κάποιος διευθυντής να το τραβήξει παραπάνω, αφού θα έχει πάρει το μήνυμα ότι δεν μιλάει με κανένα μαθητούδι αλλά με έναν ενημερωμένο για τα δικαιώματά του ιατρό???

Πολύ εξεζητημένα αυτά τα θέματα. Θα έλεγα, πιασ' τ' αβγό και κούρευ' το. Μετά απ' αυτό θα πρέπει να εργαζόμαστε και 5ήμερο, και 7ωρο καθημερινώς... Δύσκολα πράγματα. Το κακό είναι ότι αν θέλουμε να είμαστε "νόμιμοι" σε όλα, μάλλον ζημιωμένοι θα βγούμε, παρά κερδισμένοι. Γιατί δε νομίζω να συμφέρει (οικονομικά τουλάχιστον) κανέναν να κάνει μόνο 2 εφημερίες το μήνα, και την ίδια στιγμή να δουλεύει και 7ωρο καθημερινώς...

Λοιπόν. Οι γιατροί του ΕΣΥ είναι οι ειδικευόμενοι, οι επιμελητές και οι διευθυντές. Αυτοι λαμβανουν και το ειδικό μισθολόγιο των γιατρ.ων ΕΣΥ όπως ξέρουμε. Οι αγροτικοί ιατροί είναι δημόσιοι υπάλληλοι που λαμβάνουν τις αποδοχές του 16ου μισθολογικού κλιμακίου των δημοσίων υπαλλήλων όπως αυτό ρυθμίζεται κάθε έτος για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους. Το ότι εργάζονται επιπλέον στις ίδιες υποδομές ( κέντρα υγείας) με τους ιατρους ΕΣΥ δε σγμαίνει ότι είναι ενταγμένοι και στο Εθνικό Σύστημα Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν εκανα αγροτικο ειχα περασει απο το γραφειο μισθοδοσιας να ρωτησω γιατι τις περα απο 2 εφημεριες το μηνα δεν τις φορολογουμαστε αυτοτελως οπως οι ειδικευομενοι και οι επιμελητες. Η απαντηση ηταν οτι εμεις οι αγροτικοι ειμαστε "δημοσιοι" υπαλληλοι οποτε δεν κανουμε εφημεριες αλλα υπερωριες και γιαυτο φορολογουνται μαζι με τα υπολοιπα εισοδηματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή για τις "εφημερίες-υπερωρίες" μας κολλάνε ένσημα και θεωρούνται συντάξιμος χρόνος? :antegeia: Μόνο κρατήσεις ξέρουν να κάνουν... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον αγροτικό δεν "κολλάνε" ένσημα, γι αυτό και δεν μπορούν να πάρουν επίδομα ΟΑΕΔ όταν ολοκληρώσουν την θητεία τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον αγροτικό δεν "κολλάνε" ένσημα, γι αυτό και δεν μπορούν να πάρουν επίδομα ΟΑΕΔ όταν ολοκληρώσουν την θητεία τους.
Ενσημα κολλάνε αλλά στο ΤΣΑΥ. Για να πάρει κάποιος επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να εργαστεί τουλάχιστον για 12 μηνες συνεχόμενα με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου και επομένως να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Οπως γίνεται με τους ειδικευόμενους δηλαδή. Αν είναι σύμβαση δημοσίου δικαίου δεν ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό εννούσα ΑΤΙ, αλλά απάντησα αρκετά γρήγορα και όχι με τον σωστότερο τρόπο.

Υ.Γ. Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν μέλη σαν εσένα εδώ μέσα. emrespect Καλή συνέχεια....στην ενημέρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αφού λένε ότι δεν κάνουμε εφημερίες αλλά υπερωρίες τότε γιατί δεν πληρωνόμαστε με το ίδιο τιμολόγιο τις "υπερωρίες" όπως και οι δημόσιοι??? με βάση αυτό θα έπρεπε να βγαίνει το λιγότερο 140€ καθαρά η εφημερία της καθημερινής και να υπολογίζεται σαν συντάξιμος χρόνος και η Κυριακή έπρεπε να ξεπερνάει τα 280€ καθαρά.οι διακομιδές έπρεπε να είναι 300€ περίπου κ.ο.κ.

Από μ@λ@κίες καλά πάνε, να δώ πότε θα δώσουν μία σοβαρή απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

εγώ ρώτησα στο κέντρο υγείας τον διευθυντή και μου είπε πως δεν δικαιούμαστε ρεπό μετά από εφημερία..

Οι αγροτικοί ιατροί δεν είναι ιατροί του ΕΣΥ και ως εκ τούτου δεν δικαιούνται ρεπό μετά από εφημερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

Το επίσημο ωράριο των νοσοκομειακών ιατρών είναι επτάωρο, συνεχές, πρωινό και πενθήμερο από Δευτέρα έως Παρασκευή. Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον ιατρό, νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό, σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία

δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδας.

Οι γιατροί υπηρεσίας υπαίθρου δεν ανήκουν σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες, οπότε δεν δικαιούνται το ρεπό.

3626245431_d430df9e6d_o.jpg

ο όρος αγροτικός ιατρός δεν υφίσταται, όπως δεν υπάρχουν αγροτικά αλλά περιφερικά ιατρεία, και οι 'αγροτικοί' είναι γιατροί ειδικοί ή και ειδικευόμενοι υπόχρεοι θητείας υπαίθρου.

Περιφερικά ιατρεία :splats:

Οι "αγροτικοί" είναι ειδικοί ή και ειδικευόμενοι :splats:

Αχ βρε Κουράκη.... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους δημοσιους υπαλληλους ισχυει το εξης με βαση ΠΔ 88/1999 και τροποποιησεις του 78/2005 :

α) στο άρθρο 6 «Με την επιφύλαξη των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας ο χρόνος εβδομαδιαίας εργασίας των μισθωτών δεν μπορεί να υπερβαίνει ανά περίοδο το πολύ τεσσάρων (4) μηνών τις σαράντα οκτώ (48) ώρες κατά μέσο όρο, συμπεριλαμβανομένων των υπερωριών».

β) στο άρθρο 8 «Οι εργαζόμενοι τη νύχτα, όταν η εργασία την οποία εκτελούν ενέχει ιδιαίτερους κινδύνους ή σημαντική σωματική ή πνευματική ένταση, δεν πρέπει να εργάζονται περισσότερο από οκτώ ώρες κατά τη διάρκεια εικοσιτετράωρης περιόδου στην οποία πραγματοποιούν νυχτερινή εργασία».

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους εκτός αν υπάγονται στις παρεκκλίσεις. (άρθρο 14). Και βλέπουμε:

-άρθρο 14 παράγραφος 2: Επιτρέπονται επίσης παρεκκλίσεις, με την επιφύλαξη της ισχύουσας νομοθεσίας, με συλλογικές συμβάσεις μεταξύ των πλέον αντιπροσωπευτικών συνδικαλιστικών οργανώσεων εργοδοτών και εργαζομένων ή μεταξύ εργοδοτών και των πλέον αντιπροσωπευτικών συνδικαλιστικών οργανώσεων εργαζομένων ή με συμφωνίες μεταξύ εργοδοτών και εκπροσώπων των εργαζομένων στα εργασιακά συμβούλια, υπό τον όρο ότι στους οικείους εργαζόμενους χορηγούνται ισοδύναμες περίοδοι αντισταθμιστικής ανάπαυσης ή ότι, σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου είναι αντικειμενικώς αδύνατη η χορήγηση ισοδύναμων περιόδων αντισταθμιστικής ανάπαυσης, παρέχεται στους οικείους εργαζομένους κατάλληλη προστασία σύμφωνα και με την εκτίμηση του επαγγελματικού κινδύνου όπως προβλέπεται στο άρθρο 8 (παράγραφος 1) του Π.Δ. 17/96.

Για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση, στο άρθρο 1 το ΠΔ 88/1999 αναφέρει: /Οι διατάξεις του παρόντος διατάγματος εφαρμόζονται //*σε όλες*// τις επιχειρήσεις, εγκαταστάσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες του ιδιωτικού και τ//*ου δημοσίου τομέα*// κατά την έννοια του άρθρου 1 (παράγραφος 3) του π.δ. 17/1996 "Μέτρα για τη βελτίωση της ασφάλειας και της υγείας των εργαζομένων κατά την εργασία σε συμμόρφωση με τις οδηγίες 89/391/ΕΟΚ και 91/383/ΕΟΚ" (11 Α), με την επιφύλαξη του άρθρου 14 του παρόντος διατάγματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια πολύ σοβαρή ερώτηση να κάνω. Ξέρει κανείς αν η συλλογική σύμβαση εργασίας επηρεάζει και εμάς και σε ποιο σημείο? Γιατί έχω αρχίσει να τσακώνομαι με το διευθυντή μου σχετικά με το θέμα των ρεπό. Αυτός υποστηρίζει ότι δεν το δικαιούμαστε εμείς. Ενώ εγώ του λέω ότι η συλλογική σύμβαση αναφέρεται σε ιατρους που δουλεύουν στο ΕΣΥ. Οι αγροτικοί ανήκουν στο ΕΣΥ και επειδή δεν βγαίνει ακρη έλεγα μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπερα,ηθελα να σε ρωτησω σε ποιο ΚΥ ανηκεις κ ποιο ακριβως ΦΕΚ δειξατε στον διευθυντη κ κερδισατε τα ρεπο.Εγω ειμαι στην Λεσβο κ ολοι οι αγροτικοι εχουμε πρωτοκολλησει ενα εγγραφο με αιτηματα οπως ρεπο,να μην υπαρχει αιτημοτητα κτλ.Μας ειπαν λοιπον οτι το στειλαν στην κ περιμενουμε απαντηση(μπορει να παρει κ διμηνο).Μεχρι τοτε δεν παιρνουμε ρεπο,εκτος απο κανενα χαριστικο,οπου συνεχιζει να ισχυει η ετοιμοτητα απλα δεν παμε για συνταγογραφηση.Επισης στον νομο που εισαι τα ΠΙ εχουν ετοιμοτητα?Γενικα η κατασταση ειναι αθλια κ ισως θα μπορουσαμε να κανουμε κατι ολοι μαζι.Εστω για τους λιγους ακομη αγροτικους μια κ σκοπος ειναι ολες οι θεσεις να καλυφθουν απο γενικους γιατρους.

Α επισης να σου πω οτι οι αγροτικοι τυπικα δεν ανηκουν στους γιατρους του ΕΣΥ κ εκει ξεκιναει το προβλημα.Η ΕΕ δεν αναγνωριζει την εννοια 'αγροτικος γιατρος'.Δεν ειναι ομως αυτο το προβλημα γιατι ο νομος για τους δημοσιους υπαλληλους λεει οτι μετα απο βραδυνη εργασια δεν μπορει να δουλευει την επομενη μερα,κατι παρομοιο δηλαδη.Οποτε ας αποφασισουν που ανηκουμε.Γενικα μην περιμενεις να εισαι 100% καλυμενη,ουτε αυτοι ειναι.Ετσι ειναι πολλοι νομοι,διφορουμενοι,με κενα για να τους ερμηνευει κανεις οπως θελει.Γι αυτο ειναι καλυτερα μια συλλογικη κινηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μη σας παραμυθιάζουν!!!! Φυσικά και είστε ιατροί του ΕΣΥ. Ως αγροτικοί υπάγεστε σε ενα Κ.Υ και προφανώς σε ένα νοσοκομείο. Οπότε, είναι λίγο αστήριχτο το γεγονός ότι δεν ανήκετε στο ΕΣΥ. Και φυσικα σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση του Μαρτίου 2009 δικαιούστε ρεπό κανονικότατα!

Εγώ τελείωσα αγροτικό πριν λίγο καιρό..Είχα τα ίδια προβλήματα με το διευθυντή όλο το χρονικό διάστημα αλλά όταν του πήγα τη σύμβαση δεν είχε που να κρυφτεί..Κοινώς το βούλωσε. Το θέμα είναι απλά ότι δεν μπορείς να πάρεις 7 ρεπό για 7 εφιμερίες γιατί το πρόγραμμα των ιατρείων, αν εξυπηρετείς και πολλά οπως εγώ, δε βγαίνει.. Καλό θα είναι να προσπαθήσετε να έχετε ένα ρεπό τη βδομάδα. Πάντως, ειλικρινά κανένας δεν μπορεί να σας κάνει τίποτα.

Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "αιτημότητα" με σόκαρε τόσο πολύ που έχω ξεχάσει πως γράφεται...

Το γράφει παρακάτω αλλιώς. Αυτό είναι απο το αίτημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μη σας παραμυθιάζουν!!!! Φυσικά και είστε ιατροί του ΕΣΥ. Ως αγροτικοί υπάγεστε σε ενα Κ.Υ και προφανώς σε ένα νοσοκομείο. Οπότε, είναι λίγο αστήριχτο το γεγονός ότι δεν ανήκετε στο ΕΣΥ. Και φυσικα σύμφωνα με τη συλλογική σύμβαση του Μαρτίου 2009 δικαιούστε ρεπό κανονικότατα!

Εγώ τελείωσα αγροτικό πριν λίγο καιρό..Είχα τα ίδια προβλήματα με το διευθυντή όλο το χρονικό διάστημα αλλά όταν του πήγα τη σύμβαση δεν είχε που να κρυφτεί..Κοινώς το βούλωσε. Το θέμα είναι απλά ότι δεν μπορείς να πάρεις 7 ρεπό για 7 εφιμερίες γιατί το πρόγραμμα των ιατρείων, αν εξυπηρετείς και πολλά οπως εγώ, δε βγαίνει.. Καλό θα είναι να προσπαθήσετε να έχετε ένα ρεπό τη βδομάδα. Πάντως, ειλικρινά κανένας δεν μπορεί να σας κάνει τίποτα.

Καλή συνέχεια!!

Γεια,

Μπορείς να στείλεις τη συλλογική σύμβαση; Ή να πεις που την βρήκες;

Ευχαριστώ.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "αιτημότητα" με σόκαρε τόσο πολύ που έχω ξεχάσει πως γράφεται...

Το γράφει παρακάτω αλλιώς. Αυτό είναι απο το αίτημα...

Δεν υπάρχει "αιτημότητα" που να βγαίνει από το αίτημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.