Jump to content

[αγροτικό] Ρεπο αγροτικών ιατρών


kourastika na perimenw

Recommended Posts

οι αγροτικοί όπως και οι ειδικευόμενοι πραγματοποιουν ενεργείς εφημερίες και δικαιούνται ρεπό

το αν θα το παρουν εξαρταται πόσο θα το διεκδικήσουν, όπως ισχύει +για τους ειδικευόμενους που δεν το παίρνουν σε όλα τα νοσοκομεία, ή σε όλες τις κλινικές του ίδιου νοσοκομείου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Last Reply

Καλο Πασχα σε ολους!

Εχω να σας πω κατι πολυ ωραιο!!!

Διοριστηκα και παρουσιαστηκα χθες για την τριμηνη εκπαιδευση στη χειρουργικη κλινικη και τη Δευτερα μετα το Πασχα με βαλανε εφημερια ΜΟΝΗ μου!!!!!!

Καλο ε? Και αντε για το χωσιμο να πω ενταξει ειμαι η νεα αλλα το μονη μου?

Και την αλλη μερα (την Τριτη ) στη δουλεια εως τις 15:00! Μπορειτε να μου ποσταρετε το φεκ που λεει για το ρεπο? ή να μου πειτε που μπορω να το διαβασω?

Ακομα που μπορω να βρω το νομο για τους γονεις ανηλικων που ειναι και οι 2 δημοσιοι υπαλληλοι με εφημεριες - υπηρεσιες?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλο Πασχα σε ολους!

Εχω να σας πω κατι πολυ ωραιο!!!

Διοριστηκα και παρουσιαστηκα χθες για την τριμηνη εκπαιδευση στη χειρουργικη κλινικη και τη Δευτερα μετα το Πασχα με βαλανε εφημερια ΜΟΝΗ μου!!!!!!

Καλο ε? Και αντε για το χωσιμο να πω ενταξει ειμαι η νεα αλλα το μονη μου?

Και την αλλη μερα (την Τριτη ) στη δουλεια εως τις 15:00! Μπορειτε να μου ποσταρετε το φεκ που λεει για το ρεπο? ή να μου πειτε που μπορω να το διαβασω?

Για το οτι σε αφησανε μονη σου δεν μπορουμε να πουμε τιποτα....

Οσο για το ρεπο το φεκ λεει οτι μετα απο 24-ωρη εφημερια εχεις δικαιωμα ρεπο το οποιο μπορεις να το παρεις εντος 7 ημερων.Απο την αλλη αν δεν εχει προσωπικο η κλινικη γινεται ενα μπαχαλο.....οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ λεπτη η ισορροπια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι μια αποψη και αυτη.....το θεμα ειναι να μην αρχισει κανεις να το κυνηγαει μονος του διοτι θα γινει γραφικος(ασχετα αν ετσι γινεται παντα).....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

τι γινεται τελικα με το ρεπο στο αγροτικο?υπαρχουν συναδερφοι που παιρνουν ρεπο στο αγροτικο η μονο ειδικευομενοι προς το παρον?

βασει νομου τι προβλεπεται για τους αγροτικους?αν καποιος εχει το αντιστοιχο φεκ καλο θα ηταν να το ανεβασει για να το εχουμε κι οι υπολοιποι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 φορές δημοσιεύτηκε στο forum το ΦΕΚ

και άλλες 1000 να δημοσιευτεί τα ίδια ερωτήματα θα γίνονται

οπότε ποιος ο λόγος που συνεχώς ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια;

στα ελληνικά είναι το ΦΕΚ......οπότε μετάφραση δεν θέλει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε ξερω αν γινεται και στα αγροτικα να παιρνουν ρεπο,καθως αποτι εχω πληροφορηθει απο καποιους φιλους στα δικα τους αγροτικα ακομη και τωρα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΡΕΠΟ!

το θεμα ειναι τι προβλεπεται για τους αγροτικους και αν υπαρχει διαφοροποιηση για τα ρεπο οπως γινεται και σε αλλα ζητηματα των αγροτικων ιατρων οπως μισθολογικο,φορολογικο,ασφαλιστικο κτλ..που εχουν συζητηθει αλλου στο φορουμ...

απο τη στιγμη που καποιοισυναδελφοι δεν μπορουν να κανουν χρηση αυτου του δικαιωματος στα αγροτικα τους οπως ειπα,τιθεται ευλογα η απορια ειναι

το φεκαθαρα δεσμευτικο για τουσ διευθυντεσ των κ.υ στο θεμα του ρεπο των αγροτικων η υπαρχουν γνωστες ΄'ασαφειες'' ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ?εκει ειναι το ζητουμενο για μενα...

με αλλα λογια αν παω το φεκ στο διευθυντη μη μου λεει μετα..εδω δε γραφει τιποτα για αγροτικους και κατσε στα αυγα σου!αν ειναι να ζητησω διευκρινησεις κατευθειαν στο υπουργειο που χω και το μητσαρα κοντοχωριανο... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά είναι απλό ή ρεπό βάση της ΣΣΕ ή 48ωρο βάση της οδηγιας της ΕΕ και 4 εφημερίες τον μήνα.Διαλέγουν και παίρνουν.Το ότι το ΦΕΚ δεν λέει κάτι για αγροτικούς, είναι μία μ@λ@κ1@ του νομοθέτη όπως και τόσες ακόμα, που έχουμε δεί σε άλλους πρόσφατους νόμους περί άσκησης της ιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά είναι απλό ή ρεπό βάση της ΣΣΕ ή 48ωρο βάση της οδηγιας της ΕΕ και 4 εφημερίες τον μήνα.Διαλέγουν και παίρνουν.Το ότι το ΦΕΚ δεν λέει κάτι για αγροτικούς, είναι μία μ@λ@κ1@ του νομοθέτη όπως και τόσες ακόμα, που έχουμε δεί σε άλλους πρόσφατους νόμους περί άσκησης της ιατρικής

Δυστυχώς, παρά το γεγονός ότι πράγματι στη νέα συλλογική σύμβαση των ιατρών, δεν αναφέρεται πουθενά κάτι ιδιαίτερο για τους αγροτικούς, αναφέρεται ρητώς ότι θα κάνουμε τις απαραίτητες εφημερίες για να βγει το πρόγραμμα των εφημεριών. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, δεν αναφέρει και πουθενά ότι οι αγροτικοί πρέπει να κάνουν εφημερίες... Οπότε μην το σκέφτεστε. Από τη στιγμή που υπαγόμαστε στο εφημεριακό καθεστώς, δικαιούμαστε κανονικά το ρεπό. Λέει δε λέει κάτι η σύμβαση ειδικά για τους αγροτικούς. Στην περίπτωση τη δικιά μου και των συναδέλφων μου αγροτικών έγινε το εξής: Εγώ, κατέβασα το ΦΕΚ, το έδωσα στη γραμματεία του ΚΥ και τους ανακοίνωσα τις ημερομηνίες των ρεπό εφημερίας. Οι υπόλοιποι τα έχουν χαρίσει γιατί απλά δεν τολμούν να τα ζητήσουν. Το ΚΥ και το νοσοκομείο, φυσικά και το βολεύει να μην ζητούνται τα ρεπό, γιατί έτσι "χάνει" προσωπικό καθημερινώς. Και φυσικά, αποκλείεται να σε πιάσει κάποιος διοικητικός και να σου πει ότι ναι τα δικαιούσαι. Προφάσεις θα βρίσκονται συνέχεια για να δουλεύουμε χωρίς δικαιώματα. Αν περιμένετε από τους εργοδότες να σας μάθουν τα εργασιακά σας δικαιώματα είστε τουλάχιστον αφελείς, για να μην πω αστείοι. Ψάξατε, βρήκατε το ΦΕΚ, απλά ανακοινώνετε τις ημερομηνίες των ρεπο στο τμήμα προσωπικού. Είναι τόσο απλό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε περιπτωση που δε δεχτουν τα ρεπο τι γινεται?τους πιεζω να ζητησουν διευκρινησεις απο το υπουργειο/γιατι μια φορα να μη μπορουμε να μαστε σιγουροι για ενα κωλονομο χωρις παρατραγουδα?.... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε περιπτωση που δε δεχτουν τα ρεπο τι γινεται?τους πιεζω να ζητησουν διευκρινησεις απο το υπουργειο/γιατι μια φορα να μη μπορουμε να μαστε σιγουροι για ενα κωλονομο χωρις παρατραγουδα?.... :anavwfwties:

Ζητάς εγγράφως να σου εξηγήσουν για ποιον ακριβώς λόγο δεν γίνεται δεκτό το νόμιμο δικαίωμα στο ρεπό μετά από εφημερία. Κοινοποιείς όπου θέλεις, το στέλνεις και στο Υπουργείο, και να δούμε μετά αν θα γίνει δεκτό το ρεπό σου ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 φορές δημοσιεύτηκε στο forum το ΦΕΚ

και άλλες 1000 να δημοσιευτεί τα ίδια ερωτήματα θα γίνονται

οπότε ποιος ο λόγος που συνεχώς ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια;

στα ελληνικά είναι το ΦΕΚ......οπότε μετάφραση δεν θέλει

???????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks και απο μενα!το σημειο¨ο παρων νομος αφορα το συνολο του ιατρικου προσωπικου του κλαδου ΕΣΥ¨ θα επρεπε να μας καλυπτει..απλα δε μπορω να καταλαβω πως δεν εφαρμοζεται ακομα στους αγροτικους...

τασο δεν εχουν ολοι την δικη σου ενημερωση και δε σε δουλευει κανεις....οσοι ρωτουν κατι το κανουν για να ακουσουν και αλλες γνωμες,να δουν τι ισχυει και αλλου με απωτερο σκοπο την καλυτερη ενημερωση καισυνεργασια μεταξυ μας..οποτε μη συγχυζεσαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε εδώ: Ρύθμιση όρων απασχόλησης των νοσοκομειακών ιατρών του ΕΣΥ, σύμφωνα με το π.δ. 76/2005 και άλλες διατάξεις.

Ν. 3754/2009: 11/03/09 Τεύχος Πρώτο, Αριθμός Φύλλου 43

Είναι το εν λόγω ΦΕΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο δεν εχουν ολοι την δικη σου ενημερωση και δε σε δουλευει κανεις....οσοι ρωτουν κατι το κανουν για να ακουσουν και αλλες γνωμες,να δουν τι ισχυει και αλλου με απωτερο σκοπο την καλυτερη ενημερωση καισυνεργασια μεταξυ μας..οποτε μη συγχυζεσαι!

ναι αλλα το νόμο αυτό τον έχουμε ποστάρει 100 φορές και τον συζητάμε 100 μέρες....οπότε.....??????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάρε........................

εγώ Αχιλλέα μου βαρέθηκα να ξαναγράψω τον τίτλο του νόμου και έβαλα μόνο τελείες... :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.