Jump to content

[αγροτικό] Ρεπο αγροτικών ιατρών


kourastika na perimenw

Recommended Posts

πάρε........................

εγώ Αχιλλέα μου βαρέθηκα να ξαναγράψω τον τίτλο του νόμου και έβαλα μόνο τελείες... :rolleyes:

Εντάξει μωρέ... Δεν έγινε τίποτα... Ας υπάρχει κι εδώ... Ούτως ή άλλως σχετικός είναι ο νόμος με το θέμα... Οπότε καλό είναι να υπάρχει κι εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 123
  • Created
  • Last Reply
το συζηταμε γιατι δε γινεται το αυτονοητο για ενα νομο..να εφαρμοστει!οσο αυτο δε γινεται εχουμε να λεμε... :anavwfwties:

Η εφαρμογή του νόμου γίνεται πρώτα απ' όλους από τους ίδιους τους πολίτες... Αν εσύ, εγώ, ο εκάστοτε αγροτικός δεν εφαρμόσει το νόμο, ποιός περιμένεις να μας τον εφαρμόσει; η αστυνομία; ή ο εισαγγελέας;;; Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό... Αν πρέπει να πάρουμε το ΦΕΚ κατά γράμμα, τότε δεν προβλέπει πουθενά ότι πρέπει να κάνουμε εφημερίες... Από τη στιγμή όμως που εντασσόμαστε κανονικά στο πρόγραμμα των εφημεριών, υπάρχει λόγος να μην παίρνουμε το ρεπό; Έχει σημασία που δεν αναφέρει τη λέξη αγροτικός;

Μήπως έπρεπε να γράφει και το όνομα καθενός από τους ιατρούς του κλάδου ότι δικαιούται ή όχι το ρεπό για να είμαστε σίγουροι; Ρε παιδιά... ρε παιδιά... Δεν υπάρχει κανείς λόγος να φοβάστε τα νόμιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως έπρεπε να γράφει και το όνομα καθενός από τους ιατρούς του κλάδου ότι δικαιούται ή όχι το ρεπό για να είμαστε σίγουροι; Ρε παιδιά... ρε παιδιά... Δεν υπάρχει κανείς λόγος να φοβάστε τα νόμιμα.
'Αρθρο 1

Οι νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ(ο Αχιλλέας, ο Τάσος, ο Πλούταρχος), οι πανεπιστημιακοί ιατροί και οι ειδικευόμενοι πραγματοποιούν τις απαραίτητες εφημερίες για την ασφαλή λειτουργία των Νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας.

Άρθρο 3

Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον ιατρό (Αχιλλέα, Τάσο, Πλούταρχο), νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό, σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδας.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως έπρεπε να γράφει και το όνομα καθενός από τους ιατρούς του κλάδου ότι δικαιούται ή όχι το ρεπό για να είμαστε σίγουροι; Ρε παιδιά... ρε παιδιά... Δεν υπάρχει κανείς λόγος να φοβάστε τα νόμιμα.
'Αρθρο 1

Οι νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ(ο Αχιλλέας, ο Τάσος, ο Πλούταρχος), οι πανεπιστημιακοί ιατροί και οι ειδικευόμενοι πραγματοποιούν τις απαραίτητες εφημερίες για την ασφαλή λειτουργία των Νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας.

Άρθρο 3

Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον ιατρό (Αχιλλέα, Τάσο, Πλούταρχο), νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό, σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδας.

:antegeia:

Τάσο, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση... Και για τη διόρθωση επί του νόμου... Καμιά φορά οι νομοθέτες, κάνουν τραγικά σφάλματα... :rolleyes::lol:B)emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε με μια μέρα ΝΟΜΟΘΕΤΗ Αχιλλέαμ να σου αλλάξω-επιδιορθώσω μερικούς νόμους και μετά θα ποστάρουμε μόνο στα ανέκδοτα εδώ μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως έπρεπε να γράφει και το όνομα καθενός από τους ιατρούς του κλάδου ότι δικαιούται ή όχι το ρεπό για να είμαστε σίγουροι; Ρε παιδιά... ρε παιδιά... Δεν υπάρχει κανείς λόγος να φοβάστε τα νόμιμα.
'Αρθρο 1

Οι νοσοκομειακοί ιατροί του ΕΣΥ(ο Αχιλλέας, ο Τάσος, ο Πλούταρχος), οι πανεπιστημιακοί ιατροί και οι ειδικευόμενοι πραγματοποιούν τις απαραίτητες εφημερίες για την ασφαλή λειτουργία των Νοσοκομείων και των Κέντρων Υγείας.

Άρθρο 3

Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον ιατρό (Αχιλλέα, Τάσο, Πλούταρχο), νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό, σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδας.

:antegeia:

emarup τασο αυτο το επεξηγηματικο φεκ ακριβως θα δωσω και γω στο διευθυντη μου emafro

μακαρι να ειχαν την ιδια χιουμοριστικη διαθεση και τα αφεντικα... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Ρεπό θέλατε, κορόιδα αγροτικοί? :antegeia:

Πάρτε εδώ την απάντηση του υπουργείου: :bloodomen:

http://rapidshare.com/files/244425571/IMG_0005.jpg

In short: το υπουργείο λέει οτι η κλαδική σύμβαση ΔΕΝ καλύπτει τους αγροτικούς. Φάτε το ρεπό στη μούρη λοιπόν.

Παρατηρήστε οτι το έγγραφο έχει λάθος: ο νόμος είναι ο 3754 (όχι 3574) και το ΦΕΚ είναι τεύχος Α (όχι Β). Ίσως είναι προχειρότητα. Ίσως πάλι, σκέφτομαι εγώ ο πονηρός, να το κάναν σκόπιμα για "deniability", για να μπορούν να το πάρουν πίσω δηλαδή.

Πάντως η ουσία είναι: απαντούν σε έγγραφο του Γ.Ν. Χαλκίδος που τους ρωτάει αν οι αγροτικοί δικαιούνται ρεπό, και η απάντησή τους είναι οτι δεν καλύπτονται από την "κλαδική σύμβαση".

Πιστεύω οτι όλα αυτά προκύπτουν απ'το οτι οι αγροτικοί δεν κινητοποιηθήκανε οι ίδιοι, και οι φωστήρες οι συνδικαλισταράδες μας δε δίνουν δεκάρα τσακιστή. Τους νοιάζει μόνο το πολυδιευθυντικό.

Παρ' όλα αυτά, εφόσον δεν καλύπτονται από τη σύμβαση, δικαιούνται να εφημερεύουν μόνο 2 εφημ το μήνα. Για να δω, θα υπάρξει κανένας που θα επικαλεστεί το νόμο και θα αρνηθεί να εφημερεύσει, διεκδικώντας το ρεπό? Οι ειδικευόμενοι (ιδίως οι χειρουργοί) δε κινητοποιούνται γιατί φοβούνται τους διευθυντές τους. Οι αγροτικοί τι πράγμα έχουν να φοβηθούν?

Αυτά. Λυπάμαι που γίνομαι "αγγελος κακών επών", αλλά δυστυχώς φίλοι αγροτικοί πρέπει να ξυπνήσετε.

fidelqu

Υ.Γ: Ούτε συνδικαλιστής είμαι, ούτε αγροτικός. Η κοπελιά μου είναι, και απλώς τα ψάξαμε μαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παραπάνω έγγραφο είχα την εντύπωση πως το είχα δημοσιεύσει στο forum, αλλά ψάχνοντας δεν κατάφερα να το βρω, πιθανόν να ήταν το διάστημα που είχε διαγραφεί ο λογαριασμός μου.

Η απάντηση αν και πάρα πολύ πρόχειρη (δεν με εκπλήσσει άλλωστε η προχειρότητα της κα Ζιώγας) αναφέρεται πολύ σωστά στα όσα ο νόμος αναφέρει.

Αλλά το ερώτημα του γραφείου προσωπικού ήταν άλλο. Αν ισχύει και για τους αγροτικούς ιατρούς που υπηρετούν στα Π.Ι., Κ.Υ. τα οποία ενημερωτικά ανήκουν στο Ε.Σ.Υ. το ρεπό.

Θα ρωτήσω αύριο την Προϊσταμένη της Δ/νσης Ν.Π. να δω κατά πόσο ισχύει το ρεπό για τους αγροτικούς ιατρούς.

Ενημερωτικά στον ίδιο νόμο γίνεται και αναφορά για 4500 προσλήψεις στα νοσοκομεία όλης της χώρας. Γιατί μερικές από τις 4500 θέσεις τις προορίζουν για τα Κ.Υ.;

Τελικά ας μας πει η κα Ζιώγα τα Π.Ι. και Κ.Υ. που ανήκουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρ' όλα αυτά, εφόσον δεν καλύπτονται από τη σύμβαση, δικαιούνται να εφημερεύουν μόνο 2 εφημ το μήνα. Για να δω, θα υπάρξει κανένας που θα επικαλεστεί το νόμο και θα αρνηθεί να εφημερεύσει, διεκδικώντας το ρεπό? Οι ειδικευόμενοι (ιδίως οι χειρουργοί) δε κινητοποιούνται γιατί φοβούνται τους διευθυντές τους. Οι αγροτικοί τι πράγμα έχουν να φοβηθούν?

Αυτό με τις 2 εφημερίες το μήνα χωρίς ρεπό, από που προκύπτει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την στιγμή που ουσιαστικά το αγαπητό υπουργείο λέει ότι οι αγροτικοί δεν είναι του ΕΣΥ και δεν καλύπτονται από την ΣΣΕ τότε πολύ απλά δεν υποχρεούνται και σε εφημερίες, πέραν των 2 τον μήνα για να συμπληρωθεί το 48ωρο.

Όλα αυτά που λέει το υπουργείο δεν έχουν καμία νομική βάση και υπολείπονται σοβαρότητας.

Και στο κάτω κάτω υπάρχει ακόμα η ευρωπαϊκή οδηγία που είναι και νόμος του ελληνικού κράτους και αφορά στο σύνολο των ιατρών.

Οι του υπουργείου ας σκεφτούν τί μπάχαλο θα φέρουν στα ΚΥ και ΠΙ με τις ηλιθιότητες που λένε εν όψη καλοκαιριού.

Οι αγροτικοί ιατροί είναι στο ΕΣΥ από την στιγμή που διευθυντές στα ΚΥ είναι διευθυντές του ΕΣΥ.

Με λίγα λόγια μόλις είπε το υπουργείο ότι κακώς πληρώνονται οι αγροτικοί 8-12 εφημερίες αφού αυτό υπερβαίνει κατά πολύ το όριο στις ώρες εργασίας ,που έχει βάλει η ΕΕ. Και έτσι το αγαπητό υπουργείο μόλις άδειασε και τους παρέδρους που υπογράφουν τα εντάλματα πληρωμής για τις εφημερίες των αγροτικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την στιγμή που ουσιαστικά το αγαπητό υπουργείο λέει ότι οι αγροτικοί δεν είναι του ΕΣΥ και δεν καλύπτονται από την ΣΣΕ τότε πολύ απλά δεν υποχρεούνται και σε εφημερίες, πέραν των 2 τον μήνα για να συμπληρωθεί το 48ωρο.

Όλα αυτά που λέει το υπουργείο δεν έχουν καμία νομική βάση και υπολείπονται σοβαρότητας.

Και στο κάτω κάτω υπάρχει ακόμα η ευρωπαϊκή οδηγία που είναι και νόμος του ελληνικού κράτους και αφορά στο σύνολο των ιατρών.

Οι του υπουργείου ας σκεφτούν τί μπάχαλο θα φέρουν στα ΚΥ και ΠΙ με τις ηλιθιότητες που λένε εν όψη καλοκαιριού.

Οι αγροτικοί ιατροί είναι στο ΕΣΥ από την στιγμή που διευθυντές στα ΚΥ είναι διευθυντές του ΕΣΥ.

Με λίγα λόγια μόλις είπε το υπουργείο ότι κακώς πληρώνονται οι αγροτικοί 8-12 εφημερίες αφού αυτό υπερβαίνει κατά πολύ το όριο στις ώρες εργασίας ,που έχει βάλει η ΕΕ. Και έτσι το αγαπητό υπουργείο μόλις άδειασε και τους παρέδρους που υπογράφουν τα εντάλματα πληρωμής για τις εφημερίες των αγροτικών.

Ακριβώς! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως προτείνω το εξής:

Κατ' αρχάς ας περιμένουμε να δούμε τι ενημέρωση θα έχουμε από πλευράς Υπουργείου μέσω του Τάσου.

Αν παρ' ελπίδα μας "αδειάσουν" όσον αφορά το ρεπό, και αρχίσουν οι πάσης φύσεως διευθυντές είτε νοσοκομείων, είτε ΚΥ, να μη δίνουν ρεπό βάσει της κλαδικής, τότε και μεις βάσει κλαδικής να μην πάρουμε εφημερίες (αφού πουθενά δεν προβλέπεται από την κλαδική), μέχρι να μας εντάξουν και μας κανονικά και σε πρόγραμμα εφημεριών και σε ρεπό βάσει φεκ.

Προτείνω αυτό να λέτε στους διευθυντές σας. Και εννοείται όχι προφορικώς. Γραπτώς και αιτιολογημένως. Αφού πουθενά δεν προβλέπεται στην κλαδική εφημερίες για τους αγροτικούς, τότε ναι, δεν δικαιούμαστε και ρεπό. Ας το σκεφτεί και το υπουργείο αυτό τώρα που έρχεται και καλοκαίρι... Θα 'χει πολύ πλάκα να μείνουν όλα τα ΚΥ ακάλυπτα εφημεριακώς... Μα πολύ πλάκα όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' αρχάς ας περιμένουμε να δούμε τι ενημέρωση θα έχουμε από πλευράς Υπουργείου μέσω του Τάσου.
3626245431_d430df9e6d_o.jpg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' αρχάς ας περιμένουμε να δούμε τι ενημέρωση θα έχουμε από πλευράς Υπουργείου μέσω του Τάσου.
3626245431_d430df9e6d_o.jpg

Επομένως δεν παίζει ρεπό, γιατί οι αγροτικοί δεν είναι ούτε ειδικευμένοι ούτε ειδικευόμενοι...

Δε περιμένω να το πει πιο φάτσα φόρα το υπουργείο, για να μην εκτεθεί κι άλλο....

Για να δώ τώρα, θα έχει τα @@ κανένας αγροτικός να επικαλεστεί το νόμο και να τους πει "άντε **μηθείτε, δεν εφημερεύω >2/μήνα" ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκάθαρα δεν λέει τίποτα το υπουργείο.Δεν είδα πουθενά να γράφει ότι οι αγροτικοί δεν δικαιούνται ρεπό.

Αυτοί το μόνο που λένε είναι ότι δεν το ΓΡΑΦΕΙ η σσε ότι οι αγροτικοί δικαιούνται ρεπό και όχι ότι δεν δικαιούνται.Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα 2!!!!

Με 2 λόγια όποιος πατήσει πόδι στο ΚΥ θα πάρει ρεπό, όποιος κάνει τον μ@λάκ@ θα πάρει τα @@ μου.

Το θέμα είναι τα μονοθέσια ΠΙ , εκεί κανείς δεν μπορεί να πάρει ρεπό γιατί δεν υπάρχει αντικαταστάτης.

Όσοι όμως είναι σε ΚΥ δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μη διεκδικήσουν το ρεπό μετά από εφημερία.

Και ένα ερώτημα βασικό: Αν εγώ κάνω 12 εφημερίες(για να πιάσω πλαφόν( άλλο μεγάλο θέμα αυτό)), από την στιγμή που δεν με καλύπτει η ΣΣΕ ,ποιός μου λέει ότι θα τις πληρωθώ και δεν θα μου τις κόψει ο επίτροπος-πάρεδρος με το δικαιολογητικό ότι παραβίασα το μέγιστο των ωρών απασχόλησης βάση τις ευρωπαϊκής οδηγίας αφού για εμένα ΣΣΕ γιοκ?

Αν άραγε με το που πάμε στα ΚΥ παρουσιάσουμε ένα χαρτί ότι δεν επιθυμούμε να κάνουμε εφημερίες που υπερβαίνουν το μέγιστο των ωρών απασχόλησης ίσως τότε ο κάθε διευθυντής απο μόνος του μας "εντάξει" στην ΣΣΕ και μαζί με τις έξτρα εφημερίες παίρνουμε και τα ρεπό, που επαναλαμβάνω δεν υπάρχει σαφές σημείο στον νόμο που να μας αποκλείει από την ΣΣΕ, απλά δεν μας αναφέρει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drspeed μπορείς να μου αναφέρεις το νόμο που αναφέρεται στο ρεπό των υπόχρεων υπηρεσίας υπαίθρου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drspeed μπορείς να μου αναφέρεις το νόμο που αναφέρεται στο ρεπό των υπόχρεων υπηρεσίας υπαίθρου;

Εσύ μπόρείς να μου αναφέρεις πού λέει ότι οι αγροτικοί δεν είναι στο ΕΣΥ!!!

Επίσης μπορείς να μου πείς γιατί να μήν με καλύπτει η ευρωπαϊκή οδηγία για το 48ωρο!!!

Αν εγώ επικαλεστώ την ευρωπαϊκή οδηγία ποιός θα βγεί χαμένος, εγώ ή το ΚΥ???

Αν μου βρείς κάτι που να λέει ότι οι αγροτικοί ΔΕΝ είναι μέρος του ΕΣΥ και ότι είναι οι δούλοι(μ@λ@κ3ς) που κάνουν 10-12 εφημερίες χωρίς ρεπό την στιγμή που

όλοι οι άλλοι πέρνουν ρεπό με πλασματικές εφημερίες τότε πάω πάσο και σου λέω ότι έχεις δίκιο.

Αν δεν μπορείς να βρείς όμως αυτά εγώ θα παίρνω τα ρεπό μου όπως κάνω μέχρι τώρα και θα αφήσω τους υπόλοιπους να ψάχνουν την λύση μόνοι τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' αρχάς ας περιμένουμε να δούμε τι ενημέρωση θα έχουμε από πλευράς Υπουργείου μέσω του Τάσου.
3626245431_d430df9e6d_o.jpg

Εγώ από αυτό το έγγραφο βλέπω ότι ούτε εφημερίες κάνουμε, ούτε ρεπό παίρνουμε. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από τη στιγμή που το Υπουργείο λέει ότι δεν είμαστε ιατροί ΕΣΥ. Οπότε μην το πολυσκοτίζουμε παιδιά. Ή εφημερίες και ρεπό, ή τίποτα... Είναι τόσο απλό. Αν είμαστε ιατροί ΕΣΥ, τότε δικαιούμαστε ρεπό. Αν δεν είμαστε τότε δεν δικαιούμαστε, αλλά δεν κάνουμε και εφημερίες. Οπότε ας θέσουμε το ερώτημα στο Υπουργείο να μας πει τι ιατροί είμαστε. ΕΣΥ; ΕΓΩ; Τι απ' όλα; Και αναλόγως ας εφαρμόσουμε τους νόμους. Κι αν δεν είμαστε ΕΣΥ, τότε παρακαλώ να διαβιβαστεί η εγκύκλιος σε όλους τους αγροτικούς με το ποιοι προβλέπεται να κάνουν εφημερίες για τα ΚΥ κι ας τελειώνει η υπόθεση με το ρεπό. Κι αφήστε τους επιμελητές να κάνουν εφημεριες όλο το καλοκαίρι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α. ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Οι γιατροί, υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί ιατροί) που υπηρετούν στα Κ.Υ. τα Π.Ι. και στα Π.Π.Ι., υποχρεούνται να παρέχουν τις

υπηρεσίες τους καθημερινά στην κοινότητα ή στον δήμο όπου είναι η έδρα του Κ.Υ., ή του Π.Ι. ή του Π.Π.Ι. σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση,

όπως και στην περιοχή ευθύνης τους σε τακτές και ισότιμα κατανεμημένες επισκέψεις που καθορίζονται από την εποπτεύουσα αρχή.

(Σχετ. το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α και)

2. Οι αγροτικοί ιατροί των Περιφερειακών ιατρείων μπορούν να διαμένουν μέσα στα όρια ευθύνης του ιατρείου τους, εφόσον αδυνατούν να

εξεύρουν κατάλληλη κατοικία στην κοινότητα διορισμού τους , μετά από έγκριση της υπηρεσίας στην οποία υπάγονται. (Το

Α3α/οικ.5518/28-3-90 εγκ.Υ.Υ.&Π.

4. Μετά το πέρας του ωραρίου στα αγροτικά ιατρεία διαμένουν είτε στην έδρα του Ιατρείου είτε στην περιοχή ευθύνης τους εφόσον υπάρχει

στέγη που πληροί στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής με εξαίρεση όσων συμμετέχουν σε πρόγραμμα εφημερίας της υπερκείμενης υγειονομικής

μονάδας και μόνο για την ημέρα εφημερίας τους. Σε αντίθετη περίπτωση και μόνο με άδεια του εποπτεύοντος Νοσοκομείου (Ν.2071/92 άρθρο 23)

δύνανται να διαμένουν και εκτός της περιοχής ευθύνης των. (Σχετ.το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α. ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Οι γιατροί, υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί ιατροί) που υπηρετούν στα Κ.Υ. τα Π.Ι. και στα Π.Π.Ι., υποχρεούνται να παρέχουν τις

υπηρεσίες τους καθημερινά στην κοινότητα ή στον δήμο όπου είναι η έδρα του Κ.Υ., ή του Π.Ι. ή του Π.Π.Ι. σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση,

όπως και στην περιοχή ευθύνης τους σε τακτές και ισότιμα κατανεμημένες επισκέψεις που καθορίζονται από την εποπτεύουσα αρχή.

(Σχετ. το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α και)

2. Οι αγροτικοί ιατροί των Περιφερειακών ιατρείων μπορούν να διαμένουν μέσα στα όρια ευθύνης του ιατρείου τους, εφόσον αδυνατούν να

εξεύρουν κατάλληλη κατοικία στην κοινότητα διορισμού τους , μετά από έγκριση της υπηρεσίας στην οποία υπάγονται. (Το

Α3α/οικ.5518/28-3-90 εγκ.Υ.Υ.&Π.

4. Μετά το πέρας του ωραρίου στα αγροτικά ιατρεία διαμένουν είτε στην έδρα του Ιατρείου είτε στην περιοχή ευθύνης τους εφόσον υπάρχει

στέγη που πληροί στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής με εξαίρεση όσων συμμετέχουν σε πρόγραμμα εφημερίας της υπερκείμενης υγειονομικής

μονάδας και μόνο για την ημέρα εφημερίας τους. Σε αντίθετη περίπτωση και μόνο με άδεια του εποπτεύοντος Νοσοκομείου (Ν.2071/92 άρθρο 23)

δύνανται να διαμένουν και εκτός της περιοχής ευθύνης των. (Σχετ.το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας)

Ναι Τάσο αυτό το έχω και εγώ αλλά βασίζεται σε νομοθεσία πρίν το 98 και ουσιαστικά αυτοί οι νόμοι καταργούνται από την νομοθεσία τις ΕΕ και πλέον και της Ελλάδος σε ότι αφορά το ωράριο.Και επίσης λέει ότι συμμετέχουν στις εφημερίες των ΚΥ και νοσοκομείων τις περιοχής τους αλλά δεν λέει ότι έχουν ειδικό καθεστώς εφημέρευσης.

Το θέμα μας είναι ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε το ρεπό μετά την εφημερία γιατί δεν υπαρχει νόμος που να το απαγορεύει.Αντίθετα υπάρχει νόμος που απαγορεύει να κάνουμε πάνω από 2 εφημερίες χωρίς την συγκατάθεσή μας.Οπότε μιλάμε για μία συμφωνία μεταξύ του αγροτικού και του ΚΥ ότι μετά από κάθε ενεργό εφημερία θα παίρνει ρεπό και συγκαταθέτεις για να κάνεις όσες εφημερίες χρειάζονται και όλοι είναι ευτυχισμένοι σε διαφορετική περίπτωση έχεις το δικαίωμα να κάνεις 2 εφημερίες μόνο και να μή συγκαταθέσεις για τις παραπάνω εφημερίες οπότε θα τις φορτωθούνε οι ειδικοί του ΚΥ.

Γενικα στα περισσότερα ΚΥ υπάρχει καλή συνεργασία μεταξύ ειδικών και αγροτικών γιατί ξέρουν ότι αν την κάνουν οι αγροτικοί ή αν αρχίσουν τον χαρτοπόλεμο οι ειδικοί έχουν να χάσουν πολύ περισσότερα από τους αγροτικούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α. ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Οι γιατροί, υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί ιατροί) που υπηρετούν στα Κ.Υ. τα Π.Ι. και στα Π.Π.Ι., υποχρεούνται να παρέχουν τις

υπηρεσίες τους καθημερινά στην κοινότητα ή στον δήμο όπου είναι η έδρα του Κ.Υ., ή του Π.Ι. ή του Π.Π.Ι. σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση,

όπως και στην περιοχή ευθύνης τους σε τακτές και ισότιμα κατανεμημένες επισκέψεις που καθορίζονται από την εποπτεύουσα αρχή.

(Σχετ. το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α και)

2. Οι αγροτικοί ιατροί των Περιφερειακών ιατρείων μπορούν να διαμένουν μέσα στα όρια ευθύνης του ιατρείου τους, εφόσον αδυνατούν να

εξεύρουν κατάλληλη κατοικία στην κοινότητα διορισμού τους , μετά από έγκριση της υπηρεσίας στην οποία υπάγονται. (Το

Α3α/οικ.5518/28-3-90 εγκ.Υ.Υ.&Π.

4. Μετά το πέρας του ωραρίου στα αγροτικά ιατρεία διαμένουν είτε στην έδρα του Ιατρείου είτε στην περιοχή ευθύνης τους εφόσον υπάρχει

στέγη που πληροί στοιχειώδεις προϋποθέσεις διαμονής με εξαίρεση όσων συμμετέχουν σε πρόγραμμα εφημερίας της υπερκείμενης υγειονομικής

μονάδας και μόνο για την ημέρα εφημερίας τους. Σε αντίθετη περίπτωση και μόνο με άδεια του εποπτεύοντος Νοσοκομείου (Ν.2071/92 άρθρο 23)

δύνανται να διαμένουν και εκτός της περιοχής ευθύνης των. (Σχετ.το Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας)

Τάσο σύμφωνοι... Στον συγκεκριμένο νόμο όμως, δεν αναφέρεται πουθενά ρητά ότι πρέπει να συμμετέχει ο αγροτικός στο πρόγραμμα εφημεριών. "με εξαίρεση όσων..." λέει. Δε λέει "με εξαίρεση την ημέρα εφημερίας...". Είναι ένα θέμα αυτό... Όπως και να έχει. Εγώ επιμένω πως πρέπει να λάβουμε συγκεκριμένη απάντηση για το αν θεωρούμαστε ιατροί ΕΣΥ ή όχι. Μόνο έτσι θα λήξει αυτό το ζήτημα. Για να μάθουμε και να ξέρουμε σε τι νομικά - διοικητικά - οικονομικά πλαίσια κινούμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε ας θέσουμε το ερώτημα στο Υπουργείο να μας πει τι ιατροί είμαστε. ΕΣΥ; ΕΓΩ; Τι απ' όλα;

Δε νομίζω πως πρέπει να ρωτήσει κανείς το υπουργείο για το τι γιατρός είναι ο αγροτικός ιατρός (υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου).

ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ=ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε ας θέσουμε το ερώτημα στο Υπουργείο να μας πει τι ιατροί είμαστε. ΕΣΥ; ΕΓΩ; Τι απ' όλα;

Δε νομίζω πως πρέπει να ρωτήσει κανείς το υπουργείο για το τι γιατρός είναι ο αγροτικός ιατρός (υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου).

ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ=ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

Και όμως φίλε Τάσο. Καμιά φορά πρέπει να ρωτάμε συνεχώς για τα πλέον αυτονόητα. Κι εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι αγροτικός = γιατρός του δημοσίου, του ΕΣΥ. Το πιστεύει όμως και το Υπουργείο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον παρεξηγήθηκε η απάντησή μου.

Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας= γιατρός του δημοσίου, όχι του ΕΣΥ (νοσοκομειακός).

Αυτό ξέρω εγώ, αυτό λέει και το υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον παρεξηγήθηκε η απάντησή μου.

Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας= γιατρός του δημοσίου, όχι του ΕΣΥ (νοσοκομειακός).

Αυτό ξέρω εγώ, αυτό λέει και το υπουργείο.

Και αφού αυτό είναι τόσο ξεκάθαρο λοιπόν μπορούμε να διεκδικήσουμε ατομικές συμβάσεις εργασίας.Με λίγα λόγια:

Κύριε διευθυντά του ΚΥ βάσει της οδηγίας τάδε της ΕΕ που έχει ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο δεν δικαιούμαι να πραγματοποιήσω περισσότερες των 2 ενεργών εφημεριών ανά μήνα.Σε περίπτωση που οι ανάγκες του ΚΥ απαιτούν να πραγματοποιώ περισσότερες από 2 εφημερίες ως αντισταθμιστικό όφελος αιτούμαι ρεπό μετά από κάθε ενεργό εφημερία και εξόφληση αυτών εντός μηνός από τα αποθεματικά του ΚΥ ή του νοσοκομείου που σας εποπτεύει.Σας υπενθυμίζω ότι δεν έχετε δικαίωμα να με υποχρεώσετε σε παράνομη και πιθανός άμισθη εργασία και τέτοια απόπειρα από μέρους σας διώκεται ποινικά

Μετά από ένα τέτοιο πρωτοκολλημένο έγγραφο υπάρχει περίπτωση να θέλει κάποιος διευθυντής να το τραβήξει παραπάνω, αφού θα έχει πάρει το μήνυμα ότι δεν μιλάει με κανένα μαθητούδι αλλά με έναν ενημερωμένο για τα δικαιώματά του ιατρό???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.