Jump to content

[2009] Νέα έγκριση προσλήψεων στο ΕΣΥ


Recommended Posts

Οι νέες θέσεις ειδικευόμενων που αναμένονται, θα ΄ναι τελικά 300. ΥΥΚΑ- τμήμα ανάπτυξης μονάδων υγείας, εχθές.

πότε θα δοθούν αυτές οι θέσεις?άμεσα ή θα δούμε....???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Last Reply

Ξέρει κανείς τον χρόνο που απαιτούν οι διαδικασίες από τη στιγμή που θα υπογραφούν αυτές οι θέσεις μέχρι τη στιγμή που θα εγκριθούν οι νέες προσλήψεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά, η διαδικασία για τις νέες θέσεις θα έπρεπε να συνεχίζεται κανονικά και ανεξάρτητα από την αλλαγή πολιτικής ηγεσίας στα πλαίσια συνέχειας του κράτους και της συλλογικής σύμβασης εργασίας που συμφωνήθηκε μεταξύ νοσ. ιατρών - κράτους. Πρακτικά, τίποτα δεν φαίνεται σίγουρο: Θα δεχτεί η νέα ηγεσία να ανοίξουν νέες θέσεις; Αν ναι, πόσες θα είναι αυτές; Αν πρόκειται για αυτές που συμφωνήθηκαν και ανακοινώθηκαν προεκλογικά πόσες είναι τελικά αυτές; τον Αύγουστο ανακοινώθηκαν 273 νέες συγκεκριμένες θέσεις ειδικευομένων, προεκλογικά στο ΣτΕ οι θέσεις που κατατέθηκαν για έγκριση εμφανίστηκαν ως 250, προ ημερών σε κάποιες ανακοινώσεις της ΟΕΝΓΕ αριθμούνται ως 300. Τι ισχύει τελικά; Μάλλον θα μάθουμε μετά την επερχόμενη συνάντηση ΟΕΝΓΕ - ηγεσίας υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία συναδέλφου με το υπουργείο υγείας και σε ερώτηση για το πότε θα προκυρηχθούν οι γνωστές νέες θέσεις ειδικότητας, από δύο γραφεία του υπουργείου δόθηκαν οι εξής απαντήσεις:

Γραφείο ειδικευομένων: Δεν ξέρουμε εάν θα προκύρηχθούν, είναι θέμα προϋπολογισμού. Για το ζήτημα αυτό αρμόδιο είναι το γραφείο ανάπτυξης μονάδων υγείας (ή κάπως έτσι).

Γραφείο ανάπτυξης μονάδων υγείας: Θα προκυρηχθούν, αλλά δεν ξέρουμε πότε, οι θέσεις βρίσκονται ακόμα υπό εξέταση. Να παίρνετε ανά διαστήματα τηλέφωνο για νέα πληροφόρηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

03/11/2009

ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ 736 ΓΙΑΤΡΟΥΣ. 3.000 νοσηλευτές στα νοσοκομεία μέσα στο 2010(ΝΕΑ)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νανά Νταουντάκη

ΕΠΤΑΚΟΣΙΕΣ ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΞΙ θέσεις γιατρών πρόκειται να ανοίξει αμέσως το υπουργείο Υγείας ενώ μέσα στο 2010 θα υλοποιήσει την εξαγγελία για την πρόσληψη νοσηλευτών. Τη διαβεβαίωση έδωσε η ίδια η υπουργός Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου σε μεγάλη ομάδα φοιτητών Ιατρικής και εκπροσώπων του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας σε συνάντηση που είχε μαζί τους χθες το μεσημέρι. Σήμερα η κ. Ξενογιαννακοπούλου πρόκειται να αποστείλει στον ΣΦΙΑ την αναλυτική κατανομή αυτών των θέσεων ώστε να συζητηθεί στις αμέσως επόμενες ημέρες.

Βασικό αίτημα των φοιτητών Ιατρικής ήταν το θέμα της ειδικότητας που για την εξασφάλιση μιας θέσης πολλοί χρειάζεται να περιμένουν ώς και... επτά χρόνια. Η Ν.Δ. αποπειράθηκε να λύσει αυτό το πρόβλημα με την καθιέρωση της άμισθης εργασίας προκαλώντας εντονότατες αντιδράσει ενώ από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ υπήρχε η άποψη της καθιέρωσης συστήματος εξετάσεων, λύση που επίσης απορρίπτουν οι φοιτητές.

Σχόλιο: Δηλαδή οι φοιτητές πήγαν να συζητήσουν για το θέμα των αναμονών και προφανώς των προσλήψεων ειδικευομένων και η υπουργός τους "διαβεβαίωσε" για τις χιλιοπροκυρηγμένες θέσεις ειδικευμένων (τις οποίες θα αποστείλει και στο ΣΦΙΑ???) και νοσηλευτών. Προφανώς είτε η δημοσιογράφος τελεί υπό σύγχυση είτε οι αβραμοπούλιες επικοινωνιακές τεχνικές καλά κρατούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν όλα όσα γράφτηκαν στο παραπάνω δημοσίευμα αληθεύουν τότε φοβάμαι πως ξεκινά σε λάθος βάσεις η κυρία Υπουργός την πορεία της στο Υπουργείο Υγείας.

Μερικές παρατηρήσεις:

1. Υπάρχουν αρμόδιοι φορείς (βλ. ΟΕΝΓΕ, Ιατρικοί Σύλλογοι) με τους οποίους επιβάλλεται η συζήτηση για το θέμα των θέσεων ειδικών ιατρών. Αν ο ΣΦΙΑ και ο κάθε ΣΦΙΑ γνωρίζει τα προβλήματα στα νοσοκομεία καλύτερα από τους αρμόδιους φορείς τότε να συζητήσει και η Υπουργός Παιδείας τα θέματα της Ιατρικής Σχολής με την ΟΕΝΓΕ ή τον ΠΙΣ.

2. Οι 736 θέσεις έχουν εγκριθεί από το ΣτΕ, μετά από πρόταση του ΥΥΚΚΑ και της ΟΕΝΓΕ. Θα γίνει συζήτηση μεταξύ ΥΥΚΚΑ και ΣΦΙΑ για τις θέσεις αυτές;

3. Η Υπουργός Υγείας δεν έχει συναντηθεί με τους εκπροσώπους των νοσοκομειακών ιατρών και συναντήθηκε με εκπροσώπους του ΣΦΙΑ. Περαιτέρω σχόλια δεν χρειάζονται.

4. Η Ν.Δ. προσπάθησε να περάσει την άμισθη 6μηνη ειδικότητα με τη σύμφωνη γνώμη του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Μερικοί μπορεί να ξεχνάνε, αλλά δυστυχώς υπάρχουν οι συζητήσεις των συνεδριάσεων της Βουλής. Ας ρωτήσει η κυρία Υπουργός τον Βουλευτή Λαρίσης κύριο Νασιώκα που ήταν υπεύθυνος εκ μέρους του ΠΑ.ΣΟ.Κ. στη συζήτηση να ενημερωθεί. Στη συζήτηση δεν τέθηκε θέμα εξετάσεων για την ειδικότητα εκ μέρους του ΠΑ.ΣΟ.Κ.

5. Οι συγκεκριμένοι "φοιτητές" που αποτελούν ένα μικρό και όχι αντιπροσωπευτικό κομμάτι των φοιτητών της Ιατρικής Αθηνών ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Το Υπουργείο Υγείας θα αποφασίσει βάσει κάποιων "φοιτητών" για το σύστημα ειδίκευσης των ιατρών στην Ελλάδα; Δεν υπάρχουν άλλοι φοιτητές Ιατρικής στη χώρα αυτή; Τα κομματόσκυλα της Ιατρικής ορίζουν την πολιτική της κυβέρνησης;

Τελικά πόση ηλιθιότητα μπορεί να χωρέσει σε μερικά μυαλά στη χώρα αυτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τα αρμόδια όργανα των γιατρών περίμενα να γνωρίζεις ότι με ευθύνη του κ. Τσούκαλου και της ΔΗΚΝΙ δεν είχαν ζητήσει άμεση συνάντηση με την Υπουργό καθώς δεν θεωρούν ότι υπάρχουν παργματικά ζητήματα αυτή τη στιγμη. Νομίζω ότι θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό.

2. Προφανώς και ο ΣΦΙΑ μπορεί να συναντιέται με την Υπουργό εκτός και αν θεωρείς ότι ο μεγαλύτερος συλλογος φοιτητών της χώρας δεν έχει δικαίωμα να ασχολείται με θέματα που αφορούν τον κλάδο ή τα συμφέροντα των φοιτητών εν γένει. Επιπλέον είναι τουλάχιστον άγνοια της ιστορίας να παραγνωρίζεις τη συμβολή του ΣΦΙΑ στο να μην περάσουν ρυθμίσεις όπως οι εξετάσεις για ειδικότητα, η αμμισθί ειδικότητα, η ειδικότητα στα ιδιωτικά νοσοκομεία, η αναθεώρηση του άρθρου 16 και ακόμα ακόμα το άνοιγμα 1600 θέσεων για ειδικότητα το προηγούμενο χρονικό διάστημα. (ασχέτως αν συμφωνείς ή οχι με την ορθότητα των αιτημάτων). Οι απαντήσεις της Υπουργού προφανώς ηταν εκτός θέματος και αυτό δείχνει το γεγονός οτι για τις 736 θέσεις δεν προσδιόρισε (ελπιζω να το ηξερε) ότι είναι θέσεις ειδικών.

3. Τέλος και επειδή εκεί είναι το μεγαλύτερο φάουλ. Αποκρύπτεις γιατι αυτό είμαι σίγουρος οτι το ξέρεις το γεγονός ότι δεν υπάρχει ούτε μία απόφαση υπέρ των εξετάσεων για ειδικότητα από τουσ φοιτητές Ιατρικής Αθήνας σε όλες τις συνελέυσεις που έχουν γίνει τουλάχιστον από το 1992 και ύστερα. Επίσης θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι αυτές οι συνελεύσεις συγκέντρωσαν εως και 1700 άτομα(καταγεγραμμένα) το 2000 με ποσοστά κατά των εξετάσεων για ειδικότητα 80-20% ή πιο πρόσφατα με 1200 άτομα το 2004 (850 κατά). Επίσης καμία παράταξη αυτή τη στιγμή (συμμετοχή στις εκλογές του ΣΦΙΑ περίπου στο 75% κατα μ.ο) δεν έχει στις θέσεις της τις εξετάσεις για ειδικότητα (δεν ξέρω για την Νεα προοπτική).

Αν λοιπόν γνωρίζεις εσύ καλύτερα ότι η πλειοψηφία θέλει εξετάσεις σε παρακαλώ να μου πείς πως έβγαλες το συμπέρασμα! Και γιατι όταν τέθηκε το ερώτρημα από ολες τις κυβερνησεις ως τώρα 1992-2000-2004 πάντα οι φοιτητές αποφάσιζαν άλλα! Το ίδιο ισχυέι και για τους φοιτητικουσ συλλόγους Θεσσαλονίκης, Πάτρας, Ιωαννίνων, Αλεξανδρούπολης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί του ΣΦΙΑ δεν κάθονται να διαβάσουν και τίποτα, μπας και ξεστραβωθούν, αντί να ασχολούνται με πράγματα που δεν τους αφορούν;

Προς τον απάνω: Μεγάλε λες παραμύθια τουλάχιστον ως προς την άμισθη ειδικότητα. Αυτή δεν πέρασε,απλά,γιατί ήταν αντισυνταγματική. Τι αγώνες του ΣΦΙΑ και πράσινα άλογα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχει νόημα να απαντάω στον καθένα σε ότι δεν γνωρίζει και εδικά σε άσχετο τοπικ. Λέω την συμβολή του και προφανώς ο νόμος πάγωσε λόγω των αντιδράσεων που είχε. Αναγνωρίζω ότι υπάρχει διαφορά στο να περάσει ένα μέτρο αν εναντίον του έχουν πάρει αποφάσεις 10 φορείς και είναι άλλο πράγμα αν δεν έχει πάρει κανένας. Προφανώς και δεν πήρε μόνο ο ΣΦΙΑ αλλα και η ΟΕΝΓΕ και η ΕΙΝΑΠ και ο ΣΕΙΝΑΠ και ο ΙΣΑ.

Επειδή λοιπόν με αμφισβητείς, ο νόμος έπεσε στο ΣΤΕ και κρίθηκε αντισυνταγματικός όπως ισχυρίζεσαι? Η απάντηση για να μην κουράζω είναι πως όχι.. Και να σου θυμίσω ότι πριν το 1983 που οι ειδικευόμενοι δούλευαν άμμισθα, οι διατάξεις του συντάγματος που αναφέρονται στην εργασία είναι ίδιες με σήμερα!

Πρόσεχε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου όταν δεν γνωρίζεις ένα θέμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι. Δεν έφτασε ποτέ στο ΣτΕ γιατί θα γινόταν χαμός. Οπότε αποσύρθηκε αμέσως. Ακόμα και εδώ μέσα είχε γίνει μεγάλη φασαρία τότε. Αλλά αυτό απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί "αγώνας".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τα αρμόδια όργανα των γιατρών περίμενα να γνωρίζεις ότι με ευθύνη του κ. Τσούκαλου και της ΔΗΚΝΙ δεν είχαν ζητήσει άμεση συνάντηση με την Υπουργό καθώς δεν θεωρούν ότι υπάρχουν παργματικά ζητήματα αυτή τη στιγμη. Νομίζω ότι θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό.

2. Προφανώς και ο ΣΦΙΑ μπορεί να συναντιέται με την Υπουργό εκτός και αν θεωρείς ότι ο μεγαλύτερος συλλογος φοιτητών της χώρας δεν έχει δικαίωμα να ασχολείται με θέματα που αφορούν τον κλάδο ή τα συμφέροντα των φοιτητών εν γένει. Επιπλέον είναι τουλάχιστον άγνοια της ιστορίας να παραγνωρίζεις τη συμβολή του ΣΦΙΑ στο να μην περάσουν ρυθμίσεις όπως οι εξετάσεις για ειδικότητα, η αμμισθί ειδικότητα, η ειδικότητα στα ιδιωτικά νοσοκομεία, η αναθεώρηση του άρθρου 16 και ακόμα ακόμα το άνοιγμα 1600 θέσεων για ειδικότητα το προηγούμενο χρονικό διάστημα. (ασχέτως αν συμφωνείς ή οχι με την ορθότητα των αιτημάτων). Οι απαντήσεις της Υπουργού προφανώς ηταν εκτός θέματος και αυτό δείχνει το γεγονός οτι για τις 736 θέσεις δεν προσδιόρισε (ελπιζω να το ηξερε) ότι είναι θέσεις ειδικών.

3. Τέλος και επειδή εκεί είναι το μεγαλύτερο φάουλ. Αποκρύπτεις γιατι αυτό είμαι σίγουρος οτι το ξέρεις το γεγονός ότι δεν υπάρχει ούτε μία απόφαση υπέρ των εξετάσεων για ειδικότητα από τουσ φοιτητές Ιατρικής Αθήνας σε όλες τις συνελέυσεις που έχουν γίνει τουλάχιστον από το 1992 και ύστερα. Επίσης θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι αυτές οι συνελεύσεις συγκέντρωσαν εως και 1700 άτομα(καταγεγραμμένα) το 2000 με ποσοστά κατά των εξετάσεων για ειδικότητα 80-20% ή πιο πρόσφατα με 1200 άτομα το 2004 (850 κατά). Επίσης καμία παράταξη αυτή τη στιγμή (συμμετοχή στις εκλογές του ΣΦΙΑ περίπου στο 75% κατα μ.ο) δεν έχει στις θέσεις της τις εξετάσεις για ειδικότητα (δεν ξέρω για την Νεα προοπτική).

Αν λοιπόν γνωρίζεις εσύ καλύτερα ότι η πλειοψηφία θέλει εξετάσεις σε παρακαλώ να μου πείς πως έβγαλες το συμπέρασμα! Και γιατι όταν τέθηκε το ερώτρημα από ολες τις κυβερνησεις ως τώρα 1992-2000-2004 πάντα οι φοιτητές αποφάσιζαν άλλα! Το ίδιο ισχυέι και για τους φοιτητικουσ συλλόγους Θεσσαλονίκης, Πάτρας, Ιωαννίνων, Αλεξανδρούπολης.

1. Το ότι δεν ζήτησε συνάντηση η ΟΕΝΓΕ το γνωρίζω, δεν το αποκρύπτω. Θα έπρεπε να είναι η πρώτη κίνηση της Υπουργού Υγείας.

2. Δεν ήξερα πως για τις θέσεις ειδικών θα έπρεπε να ζητάει τη σύμφωνη γνώμη το υπουργείο από τον ΣΦΙΑ; Άν έτσι πρέπει τότε πράγματι ζούμε σε χώρα μπουρδέλο.

Λυπάμαι πραγματικά που στο σχολείο δεν μας μάθανε την ιστορία του ΣΦΙΑ. Θα προσπαθήσω να μελετήσω λοιπόν την ιστορία του.

Όσο αφορά την άμισθη 6μηνη ειδικότητα είναι γελοίο να την αναφέρεις ως επίτευγμα του ΣΦΙΑ. Το να μου βγάζει ένα δελτίο τύπου όπως ο Ι.Σ.Α. δε μου λέει τίποτα. Όταν κάποιοι κοντραριζόντουσταν για το θέμα αυτο στο υπουργείο ο ΣΦΙΑ και ο κάθε ΣΦΙΑ απλά αγνοούσε το θέμα.

Οι θέσεις ειδικότητας που δόθηκαν την προηγούμενη περίοδο είναι 1200. Εκτός αν ο ΣΦΙΑ τις μετράει αλλιώς.

3. Αναφερόμενος σε αποφάσεις του ΣΦΙΑ προσβάλεις πολλά μέλη του συγκεκριμένου forum, και ειδικά όταν αναφέρεσαι σε μη εισαγωγή εξετάσεων για ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και, σε τελική ανάλυση, τι είναι ο ΣΦΙΑ; Μιλάμε για φοιτητές. Τι σχέση έχουν με ζητήματα που αφορούν (τουλάχιστον) πτυχιούχους; Αφήστε τις μεγαλόπνοες δηλώσεις περί αγώνων κατά της άμισθης ειδικότητας και κοιτάξτε να ασχοληθείτε με θέματα της δικαιοδοσίας σας και όχι της δικαιοδοσίας και του ενδιαφέροντος ανθρώπων πολύ πιο απάνω από εσάς. Διάολε, κάποιοι από εδώ μέσα είναι ήδη ειδικευόμενοι και κάποιοι πολύ κοντά στην ειδικότητα και ουδέποτε ασχοληθήκαμε με τέτοια πράγματα. Ξεκαβαλίστε το καλάμι, γιατί όχι ειδικευμένοι δεν είστε, ούτε καν γιατροί δεν είστε ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Το ότι δεν ζήτησε συνάντηση η ΟΕΝΓΕ το γνωρίζω, δεν το αποκρύπτω. Θα έπρεπε να είναι η πρώτη κίνηση της Υπουργού Υγείας.

2. Δεν ήξερα πως για τις θέσεις ειδικών θα έπρεπε να ζητάει τη σύμφωνη γνώμη το υπουργείο από τον ΣΦΙΑ; Άν έτσι πρέπει τότε πράγματι ζούμε σε χώρα μπουρδέλο.

Λυπάμαι πραγματικά που στο σχολείο δεν μας μάθανε την ιστορία του ΣΦΙΑ. Θα προσπαθήσω να μελετήσω λοιπόν την ιστορία του.

Όσο αφορά την άμισθη 6μηνη ειδικότητα είναι γελοίο να την αναφέρεις ως επίτευγμα του ΣΦΙΑ. Το να μου βγάζει ένα δελτίο τύπου όπως ο Ι.Σ.Α. δε μου λέει τίποτα. Όταν κάποιοι κοντραριζόντουσταν για το θέμα αυτο στο υπουργείο ο ΣΦΙΑ και ο κάθε ΣΦΙΑ απλά αγνοούσε το θέμα.

Οι θέσεις ειδικότητας που δόθηκαν την προηγούμενη περίοδο είναι 1200. Εκτός αν ο ΣΦΙΑ τις μετράει αλλιώς.

3. Αναφερόμενος σε αποφάσεις του ΣΦΙΑ προσβάλεις πολλά μέλη του συγκεκριμένου forum, και ειδικά όταν αναφέρεσαι σε μη εισαγωγή εξετάσεων για ειδικότητα.

1. Δεν καταλαβαίνω που εβγαλες το συμπέρασμα οτι ειπα ότι πρέπει το Υπουργειο να ζητάει τη σύμφωνη γνώμη των φοιτητών. Το οτι τη ζητάει πάντως κάτι δείχνει. Εσυ μπορει να λες οτι δειχνει οτι ειμαστε μπουρδελο, εγω λέω οτι δείχνει ότι κατι σημαίνει η γνώμη τους. Εδω οι άλλοι φτιάξαν σύλλογο αποφοιτων ελληνικων πανεπιστημιων και θελαν να τους δεχτει, με δουλεύεις? Οι φοιτητες πήγαν να μάθουν για τις θέσεις ειδικευόμενων και για τις εξετάσεις για ειδικοτητα και η μαριλιζα τους είπε για τις 736 των ειδικών. Τα παράπονα σου εκεί.. Τουλάχιστον μάθαμε πάντςω τις προθέσεις του υπουργείου γιατι οι συνδικαλιστάρες μας δεν θέλουν να συναντηθούνε και το ΠΑΣΟΚ κάνει μόκο για τη συλλογικη σύμβαση.

2. Επειδη ήμουν στο υπουργέιο όταν παιζόταν το θέμα της αμμιθί ειδκότητας αυτοί οι κάποιοι που αναφέρεις δεν ξεπερνούσαν σε αριθμό τους φοιτητές για να μην λέμε και ανακρίβειες.

3. Καλά κάνεις και να μελετήσεις σε ότι αναφέρεσαι.. Και επίσης καλά κάναν και δεν μας μάθαν στο σχολέιο την ιστορία του.

4. Οσον αφορα το φορουμ, πραγμνατικά αδιαφορω αν η αληθεια όπως την περιέγραψα και δεν νομίζω να μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανέναν προσβάλλει κάποια μέλη του. Ας καταλάβουν εδώ όλα τα μέλη ότι βρίσκονται σε ενα φόρουμ, αλλά στον πραγματικό κόσμο της σχολής στις συνελεύσεις είναι μειοψηφία στο συγκεκριμένο θέμα . Τι να κάνουμε ρε ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ, πες μου αν λέω έστω και στο παραμικρό σε όσα ανέφερα με νούμερα κάποια ανκρίβεια..

Υ.Γ Ειδικευόμενος είμαι, αλλα δεν θεωρω τον ευατο μου λιγο η πολυ παραπανω απο τους φοιτητες η τελοσπαντων απο κανενα ανθρωπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένας δεν θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο ως άνθρωπο. Αν, όμως, δεν μπορείς να καταλάβεις πως ο Α' Επιμελητής είναι σε ανώτερη θέση ιεραρχικά από το φοιτητή, τότε τα πράγματα είναι άσχημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική γνώμη εξέφρασα. Δε θεωρώ τον Σ.Φ.Ι.Α. αρμόδιο φορέα που μπορεί να συζητάει τέτοια θέματα με το Υπουργείο Υγείας.

Το ότι ο Σ.Φ.Ι.Α. πήγε στο Υπουργείο για να μάθει για τις νέες θέσεις ειδικότητας και η απάντηση που πήρε ήταν οι 736 νέες θέσεις ειδικών δείχνει τη σοβαρότητα που υπέδειξε το Υπουργείο απέναντί του.

Οι προθέσεις του Υπουργείου είναι ξεκάθαρες εδώ και ένα μήνα περίπου. Θα κάνει προσλήψεις 3000 νοσηλευτών και 736 ειδικών μέσα στο 2010. Το έχει δηλώσει ξεκάθαρα σε πολλές συνεντεύξεις η ίδια η Υπουργός κα Ξενογιαννακοπούλου. Αν ο Σ.Φ.Ι.Α. αδυνατεί να καταλάβει τις δηλώσεις δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Ας μελετήσει το προσχέδιο του προϋπολογισμού 2010 και θα το διαπιστώσει πολύ εύκολα.

Μάθε αγαπητέ μου συνάδελφε πως την ημέρα που πήγατε στο Υπουργείο ήταν και ο «κάποιος» στο Υπουργείο. Η απόφαση της απόσυρσης του άρθρου 22 Ν3730/2008 για την 6μηνη άμισθη ειδικότητα είχε παρθεί πριν πάτε στο Υπουργείο. Ο Σ.Φ.Ι.Α. και ο Ι.Σ.Α. δημοσίευσαν τις αποφάσεις των συνελεύσεών τους όταν ήδη είχε παρθεί η απόφαση. Κάνε τον κόπο και δες τα post εκείνης της εποχής στο greekmeds. Δες ποια ημερομηνία έγινε η συνέλευση του Σ.Φ.Ι.Α. , πότε βγήκε το Δελτίο Τύπου, πότε «κάποιοι» δήλωναν στον συνάδελφο armydoctor πως δεν θα εφαρμοστεί η διάταξη του νόμου και πότε δημοσιεύτηκε το Δελτίο Τύπου από το Υπουργείο.

Μάθε λοιπόν πως είναι λυπηρό να σφετερίζεστε αγώνες άλλων για ψηφοθηρικούς λόγους.

Το forum αυτό είναι ένα μικρό/μεγάλο εργαλείο των φοιτητών της Ιατρικής, όπου εκφράζονται οι απόψεις των μελών/φοιτητών. Δυστυχώς για σένα αλλά και τον Σ.Φ.Ι.Α. η άποψή τους είναι διαφορετική. Γιατί αυτοί είναι πραγματικοί φοιτητές που αγωνιούν για το μέλλον τους, τα κομματόσκυλα του Σ.Φ.Ι.Α. φοβούνται τις εξετάσεις γιατί απλά δε γνωρίζουν τι θα πει η λέξη «εξετάσεις» κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Χαίρομαι που κάνεις αναφορά σε μειοψηφίες όταν αναφέρεσαι στις γνώμες των μελών του forum.

Η λέξη πλειοψηφία για τον Σ.Φ.Ι.Α. διαφαίνεται μέσα από το καταστατικό του, που για να θεωρηθεί σε απαρτία η Γ.Σ. του χρειάζεται η παρουσία του 20% των μελών του.

http://dap-iatrikis.gr/forum/attachment.php?attachmentid=455&d=1197400690

Υ.Γ. Ως ειδικευόμενος Ιατρός ποια η σχέση σου με έναν σύλλογο φοιτητών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, εγώ ήμουν ο πρώτος που είχε αντιδράσει (και μάλιστα πολύ άγρια) εδώ μέσα όταν είχε γίνει η συζήτηση περί άμισθης ειδικότητας, αλλά δε βγαίνω να το καυχιέμαι... Σιγά μη σας πω πως έκανα και αγώνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@stAp

Χωρίς διάθεση για αντεγκλήσεις πιστεύω ότι αποψη περί εξετάσεων δικαιούνται να έχουν όσοι τους αφορά είτε άμεσα είτε έμμεσα δηλαδή όλοι: φοιτητές και μη, ειδικευομενοι και μη, ειδικευμένοι και μη, ιατροί και μη και κυρίως οι ασθενείς. Και τώρα αν θέλεις μου απαντάς σε μία αυθόρμητη απορία. Όταν θέσατε στην υπουργό θέμα αναμονών και των θέσεων που προβλέπονται από τη συλλογική σύμβαση εργασίας η απάντησή της ποιά ήταν; Και εάν η απάντησή της περιελάμβανε εν πολλοίς τις αοριστίες που αναφέρονται στο δημοσίευμα, τότε ο ΣΦΙΑ πως αντέδρασε; Συγκαταβατικά και δεχόμενος να εξετάσει τις 736 θέσεις που δεν τον αφορούν άμεσα και που ούτε και μπορεί να τροποποιήσει, ασχολούμενος δηλαδή με ένα άσχετο θέμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Προς αναστάσιο.. Εκείνη την εποχή είχα δημοσιεύσει και εδω μέσα τις κινήσεις που γινόντουσαν από όλους τους φορείς και μάλιστα ειχαμε συμφωνήσει σε όλα. Με την μεταφορα των σερβερ χάθηκαν και τα ποστ μου. Το οτι ελεγες οτι δεν θα εφαρμοστει οπως κι εγω, δεν σημαινει οτι εκανες και αγωνα, εκτος κι αν θεωρεις αγωνα το ποσταρισμα στο συγκεκριμένο φόρουμ. Δεν σφετερίζομαι κανέναν, επαναλαμβανω τι έγραψα και ειναι 10 ποστ πιο πάνω. Οτι η απόφαση συνέλευσης-παράσταση διαμαρτυριας του ΣΦΙα είχαν συμβολη στο να μην περάσει η αμμισθι ειδικότητα. Απο εκει και περά. Η θεωρεις οτι αυτο δεν θα γινοταν ετσι κι αλλιως, οποτε δεν υπηρξε κανενας αγωνας και απο κανεναν, η θεωρεις οτι καποιοι οπως κι εσυ αντεδρασαν και ειχαν συμβολη στο να μην περασει ο νομος. Αποφασισε. Επίσης θα ηταν λογικο να σφετεριζομουν τον αγωνα οποιων θεωρεις οτι τον εδωσαν αν ελεγα οτι αυτο το εκανε ο χ.ψ εμεις οι αλλοι κτλ. Εγω απλα ειπα τι εκανε ο ΣΦΙΑ που ειναι συλλογος..

2. Πιστευεις οτι δεν προσβαλλεις με αυτα που λες 850 ανθρωπους που ψηφισαν εναντια στις εξετασεις για ειδικοτητα το 2004 η 1300 που ψηφισαν το 2000. Ολοι αυτοι ηταν κομματοσκυλα και εσυ και ο καθενας που γραφει εδω μεσα ειναι οι πραγματικοι φοιτητες-ιατροι! Ελεος!

3. Ειναι προφανες οτι δεν εχεις καμια ιδεα απο δημοκρατικη λειτουργια συλλόγων, σωματείων. Τελικα τι προτείνεις. Να είναι η απαρτία στο 50 στο 60 στο πόσο τις εκατο? Θεωρεις σοβαρό το οτι η ΕΙΝΑΠ π.χ για να κάνει συνέλευση θα πρέπει να μαζευτουν 7000 ιατροί? Δεν αναγνωρίζεις οτι ενα κομματι που μπορει να είναι το 20% έχει ισχυρη αντιπροσωπευτικότητα ως προς το σύνολο? Το αναγνωρίζει πάντως η οποιαδήποτε μορφή συλλογικής οργανωσης σε επιπεδο τοπικων εθνικων η εκλογων σωματειων τα τελευταία 150 χρόνια σε οποιαδήποτε μορφή δημοκρατιάς ψάξεις.. Εσυ έχεις άλλη αποψη θα χαρω να την ακουσω. Και σε τελευταία ανάλυση οι αριθμοί που σου λέω το 2000 και το 2004 δεν αφορούν το 20%, ήταν πολύ παραπάνω από την απαρτία. Απο εκει πέρασε το σύνολο της σχολής.

4 @sotikaka Κι εγω δεν εχω καμια διαθεση αντεγκλησεων και θ προτιμουσα να μιλαμε για το βασικο ζητημαπου ειναι τελικα αν και ποτε θα γινουν οι προσληψεις. Οσον αφορα τις προσληψεις, αυτες οι 735 οπως ξερουμε δεν επηρεάζονται απο τη διαθεση του σφια της οενγε η οποιουδηποτε αλλου. Ειναι ηδη διακηρυγμενες θέσεις απο χρόνια στο ΕΣΥ και έχουν εγκριθει απο το σΤΕ. Οποτε το υπουργειο θα επρεπε να της εχει ηδη ανοιξει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντί Αναστάσιου: Το ότι ο ΣΦΙΑ αποφάσισε τότε να διαφωνήσει με την άμισθη ειδικότητα, δε σημαίνει πως το έλαβε και κανένας υπόψη. Και εγώ διαφωνώ με τη θανατική ποινή, αλλά οι Αμερικάνοι (και όχι μόνο) συνεχίζουν τις εκτελέσεις. Πλάκα μας κάνεις; Αυτά να τα πεις στις φοιτητριούλες, όχι σε εμάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

stAp το θέμα της άμισθης ειδικότητας άρχισε το νοέμβριο του 2008 όταν κατατέθηκε το προσχέδιο νόμου στην προπαρασκευαστική επιτροπή στη Βουλή. Όταν άλλοι ενημέρωναν βουλευτές για την αντισυνταγματική διάταξη της άμισθης ειδικότητας οι φίλοι σου του ΣΦΙΑ έκαναν καταλήψεις. Αυτά τα ολίγα...και η μεταφορά του server δεν έσβησε κανένα μήνυμα.

Το τι ψήφισαν το 2000 και 2004 δεν με ενδιαφέρει. Άλλωστε ήταν άλλες οι συνθήκες. Αν αυτό είναι επιχείρημα σημερινό τότε ναι χαίρομαι που προσβάλω τα μέλη του ΣΦΙΑ.

Μαθήματα από συνδικαλιστές για θέματα δημοκρατικών θεσμών απλά αποφεύγω να δέχομαι. Μου δημιουργούν εμετικές διαταραχές και μόνο η συναλλαγή μου με τέτοια άτομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@stAp

Οι 736 θέσεις ειδικών είναι προϊόν συνεργασίας της ΟΕΝΓΕ και της προηγούμενης ηγεσίας του υπ. υγείας και αποτελούν κομμάτι της συλλογικής σύμβασης εργασίας που υπεγράφη από 2008 και ουδέποτε ως σήμερα εφαρμόσθηκε εξ ολοκλήρου. Προφανώς και η σημερινή υπουργός αρνείται να την εφαρμόσει και ως εκ τούτου αρνείται και να προκυρήξει και τις υπόλοιπες εκ 2000 θέσεις ειδικών και ειδικευόμενων. Τι απάντησε λοιπόν ο ΣΦΙΑ στην υπουργό για ένα θέμα (νέες θέσεις ειιδικευομένων) που αφορά άμεσα και τα μέλη του; Συμφωνεί με τη μη προκύρηξή τους; Διαφωνεί και σκοπεύει να αντιδράσει σε συνεργασία με την ΟΕΝΓΕ; Επίσης, όταν έθεσε το ζήτημα των αναμονών ειπώθηκε μεταξύ ΣΦΙΑ και υπουργού; Απλώς ευχολόγια ή κάτι πιο συγκεκριμένο. Ρωτάω, γιατί η συζήτηση όπως τουλάχιστον εμφανίζεται στο δημοσίευμα είναι σουρεαλιστική. Και ένα τελευταίο: Η αναδρομή που κάνει η δημοσιογράφος στο θέμα αναμονών, άμισθης ειδικότητας και εξετάσεων φαίνεται κάπως περίεργη. Είναι σχόλιο πάνω σε σχετική συζήτηση που έγινε μεταξύ υποργού και ΣΦΙΑ ή πήρε την πρωτοβουλία να σχολιάσει η δημοσιογράφος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι κάποια από τα ερωτήματά παίρνουν την απάντησή τους από το κάτωθι:

2/11/2009 - Συνάντηση με το Υπ. Υγείας

Συνάντηση με το Υπουργείο Υγείας 2.11.2009

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 2.11.2009 συνάντηση του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας «Γρηγόρης Λαμπράκης» με την Υπουργό Υγείας κα Ξενογιαννακοπούλου.

Απόντες ήταν για ακόμη μια φορά οι παρατάξεις ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, Νέα Προοπτική, Πανσπουδαστική Κ.Σ., Αρ.Εν.

Τα ζητήματα που τέθηκαν προς συζήτηση με την Υπουργό ήταν τα εξής:

Εφαρμογή της Συλλογικής Σύμβασης εργασίας των ιατρών: Η Υπουργός υποστήριξε ότι η Συλλογική Σύμβαση είναι σε ισχύ και ότι θα πραγματοποιηθεί νέος γύρος διαπραγματεύσεων για την επίτευξη νέας Συλλογικής Συμβασης το Μάρτιο. Θα πραγματοποιηθεί άμεσα η προκύρηξη 736 θέσεων ιατρών, η κατανομή των οποίων θα δημοσιευτεί σύντομα από το Υπουργείο. Παράλληλα, πρόθεση του Υπουργείου είναι το άνοιγμα 2.000 θέσεων ιατρών και 3.000 θέσεων νοσηλευτικού προσωπικού μέσα στο 2010. Αναφέρθηκε, ωστόσο, ότι αυτή τη στιγμή γίνεται καταγραφή των αναγκών ανά περιφέρεια και ανα νοσοκομείο, καθώς δεν υπάρχει πλήρης αποτύπωση της κατάστασης.

Εξετάσεις για ειδικότητα: Η Υπουργός ανέφερε ότι δεν υπάρχει πρόθεση από μεριάς του Υπουργείου να αλλάξει ο τρόπος εισαγωγής στην ειδικότητα. Στο ζήτημα των θέσεων ειδικότητας, δεσμεύτηκε για καθεστώς πλήρους διαφάνειας.

Προκήρυξη των θέσεων για τα αγροτικά: Η Υπουργός επεσήμανε την ανάγκη για τακτική προκήρυξη των θέσεων για τα αγροτικά, 5-6 φορές ετησίως.

Ως Π.Α.Σ.Π. Ιατρικής Αθήνας δεσμευόμαστε για την αδιάλειπτη παρουσία μας στις δραστηριότητες του Σ.Φ.Ι.Α. και για την έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση των συμφοιτητών μας σχετικά με την επίτευξη των διεκδικήσεων μας.

Πανελλήνια Αγωνιστική Σπουδαστική Παράταξη

Σχόλιο 1: Δηλαδή και δια της ατόπου απαγωγής αφού όλοι απουσίαζαν πλην της Π.Α.Σ.Π. Ιατρικής Αθήνας, πρόκειται για συνάτηση ΠΑΣΠ-υπουργού και όχι ΣΦΙΑ-υπουργού.

Σχόλιο 2: Η ιδεολογική συνάφεια μεταξύ των δύο εμπλεκομένων μερών μάλλον εξηγεί και την αμοιβαία συγκατάβαση.

Σχόλιο 3: "Θα πραγματοποιηθεί άμεσα η προκύρηξη 736 θέσεων ιατρών, η κατανομή των οποίων θα δημοσιευτεί σύντομα από το Υπουργείο". Η κατανομή είναι ήδη γνωστή, οι θέσεις έχουν εγκριθεί ήδη το ΣΤΕ και η αβραμοπούλειος τεχνική επαναπροκύρηξης θέσεων καλά κρατεί.

Σχόλιο 4: "πρόθεση του Υπουργείου είναι το άνοιγμα 2.000 θέσεων ιατρών...". Τι να εννοεί άραγε; τις ήδη γνωστές 2000 θέσεις της ΟΕΝΓΕ; Μήπως άλλες μετά από πράσινη επεξεργασία; Κύριες οίδε.

Χωρίς Σχόλια: "Η Υπουργός υποστήριξε ότι η Συλλογική Σύμβαση είναι σε ισχύ..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sotikakarespekt.gif

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 2.11.2009 συνάντηση του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας «Γρηγόρης Λαμπράκης» με την Υπουργό Υγείας κα Ξενογιαννακοπούλου.

Απόντες ήταν για ακόμη μια φορά οι παρατάξεις ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, Νέα Προοπτική, Πανσπουδαστική Κ.Σ., Αρ.Εν.

Αυτά είναι τα δημοκρατικά ιδεώδη μερικών συνδικαλιστών.....

υ.γ. Παρασκευή 6 Νοεμβρίου Συνάντηση Υπουργού Υγείας με εκπροσώπους ΟΕΝΓΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.