Jump to content

Ειδικότητα στην Κύπρο


maria285

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

γνωριζει κανεις αν υπαρχουν ατομα που θα χρησιμοποιησουν τον περσινο τους βαθμο για παιδιατρικη στην κυπρο?η αν υπαρχουν καπου οι περσινες λιστες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω οτι αρκετά παιδιά ενδιαφέρονται για παιδιατρική στην Κύπρο... Όσον αφορά τις λίστες δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου οργανωμένες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει τί ακριβως είναι το preregistration?είναι κάτι σαν αγροτικό?απλά δηλώνεις κ μπαίνεις σε λίστα αναμονής ή έχει εξετάσεις?αναγνωρίζεται σε Ελλάδα ή Αγγλία σαν προΫπηρεσία(νομίζω κ στην Αγγλία έχει preregistration αλλά είσαι άμμισθος ή κάνω λάθος?)?πληρώνεσαι κ πόσο? και τέλος,είναι προαπαιτούμενο αυτη τη στιγμη για τις εξετάσεις ειδικότητας?

Σε ότι αφορά τις εξετάσεις ειδικότητας,αν έχεις σύνολο 60% αλλά υπάρχουν κι άλλοι με καλύτερο βαθμο κ καλυψουν τις κενες θέσεις ως τις επόμενες εξετάσεις,ουσιαστικά,μπορεί ,ενω έχεις θεωρητικά περάσει , στην πράξη να μην ξεκινήσεις τελικά ειδικότητα?όποια πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη!!ευχαριστώ πολύ!!

Τροποποιήθηκε από amelie toyt
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητη Amelie το preregistration ειναι κατι παρομοιο με το αγροτικο,μονο που γινεται αποκλειστικα στα ΓΝ της Κυπρου.Γινεται για να μπορεσεις να εγγραφεις στο μητρωο ιατρων Κυπρου και να λαβεις την αδεια εξασκησεως επαγγελματος .Ειναι παρα πολυ καλη εμπειρια γιατι δουλευεις περισσοτερο ως ειδικευομενος παρα ως αγροτικος.Δεν αναγνωριζεται ως χρονος ειδικοτητας τουλαχιστον στην Ελλαδα .Πληρωνεσε κανονικα,περιπου 1200 ευρω το μηνα(αυτος ηταν ο μισθος προ 6 ετιας),το μονο μειονεκτημα ηταν οι εφημεριες που πληρωνεσε μονο 4(120 ευρω για ολες) και συνηθως λογω αναγκων καναμε 13 το μηνα!Τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Οντως υπαρχει λιστα αναμονης και αν ενδιαφερεσε κανεις αιτηση στο ΥΥΚυπρου.Τοτε ο χρονος ηταν περιπου 18μηνες,αυτο ομως δεν ειναι κατι σταθερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για τις εξετασεις ειδικοτητας οντως ισχυει αυτο που γνωριζεις.Αν περασεις και δεν υπαρχουν θεσεις μπαινεις σε αναμονη μεχρι να κενωθει θεση.Φυσικα αν συμβει κατι τετοιο πρεπει να τους πιεζεις στο υπουργειο καθε τοσο,μηπως και ξεχαστουν και δωσουν την θεση σου αλλου ως δια μαγειας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για τις εξετασεις ειδικοτητας οντως ισχυει αυτο που γνωριζεις.Αν περασεις και δεν υπαρχουν θεσεις μπαινεις σε αναμονη μεχρι να κενωθει θεση.Φυσικα αν συμβει κατι τετοιο πρεπει να τους πιεζεις στο υπουργειο καθε τοσο,μηπως και ξεχαστουν και δωσουν την θεση σου αλλου ως δια μαγειας!

zkyp χιλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!μου έδωσες πολύ σημαντικές πληροφορίες!!μήπως γνωρίζεις αν το preregistration αναγνωρίζεται στην Αγγλία?και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το preregistration αναγνωρίζεται στην Αγγλία?

Recognized, for what purpose..?

What zkyp describes sounds like the UK FY1 = 6th year of med school

FY1s is a salaried post.

If you have completed your medical degree you get full GMC rego (and can apply straight to FY2 posts).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το preregistration είχε ακουστεί οτι θα άλλαζε...

Οι αλλαγές που είχα διαβάσει οτι σκέφτονται να κάνουν ήταν κυρίως οι εξής:

1. Διάρκεια του preregistration 1 χρόνος. (Παλαιότερα νομίζω ήταν περισσότερο)

2. Δυνατότητα λήψης preregistration και σε άλλα ιδρύματα πλην του ΓΝ Κυπρου. (Αν θυμάμαι καλά έκανε λόγο και για μη κρατικά νοσοκομεία)

3. Μέχρι 9 εφημερίες μέγιστο. (Δεν ξέρω πόσες πληρώνεσε)

Αυτά θυμάμαι... Τώρα δεν ξέρω αν υλοποιήθηκε ή όχι. Θα προσπαθήσω να βρω το site που το είχα διαβάσει και αν τα καταφέρω θα βάλω σε post το link. Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Στις επικείμενες εξετάσεις για την απόκτηση ειδικότητας στην Κύπρο (αρχές Οκτωβρίου πιθανότατα) θα προκηρυχθούν 7 θέσεις καρδιολογίας. Ικανοποιητικό επίπεδο εκπαίδευσης και καλός μισθός.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το υπουργείο υγείας της Κύπρου, τμήμα ειδικοτήτων και πιο συγκεκριμένα με την Έλενα Χρυσοστόμου (0035722605418, echrysostomou@moh.gov.cy) ή με τη Δώρα Σιεκκερή (00357605388, dsiekkeri@moh.gov.cy).

Για τυχόν ερωτήσεις, μπορείτε να απευθύνεστε και σε εμένα μέσω αυτού του forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα ( ή μάλλον καλημέρα ) .

Επειδή απο το τελευταίο ποστ έχει περάσει ένας χρόνος και δεν ξέρω πια στοιχεία παραμένουν τα ίδια, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου :

1. Κάθε πόσο γίνονται οι εξετάσεις; 1 ή 2 φορές τον χρόνο ;

2. Τι μισθό παίρνει ένας ειδικευόμενος εκει ;

3. Αληθεύει πως παίζουν ρόλο οι γνωριμίες που μπορεί να έχει κάποιος; κοινώς το "μέσο";

4. Η ψυχιατρική τι λέει σαν ειδικότητα αλλά και ως προοπτική επαγγελματικής αποκατάστασης εκει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.