Jump to content

Ειδικότητα στην Κύπρο


maria285

Recommended Posts

Γιατί να πρέπει κάποιος να στρωθεί στο διάβασμα για να πάει έξω; Τόσο πολύ είναι να μπορείς να σπουδάζεις αξιοπρεπώς στον τόπο σου και να κάνεις ειδικότητα; Αν πας έξω ο λόγος θα πρέπει να είναι η μεγαλύτερη κατάρτιση και όχι ο θάνατος της λογικής(10πλάσια άτομα από τους αναγκαίους,κτλπ)

Από την άλλη δεν έχω ακούσει την ΕΦΕΚ ή μεμονωμένα οργανωμένα άτομα να λένε κάτι για τις καταλήψεις κτλπ. Θα μου πεις υπάρχει ο φόβος πως θα αρχίσουν να σούρνουν στους Κυπραίους τα γνωστά. Αλλά έλεος, με δεδομένο πως οι Κυπραίοι γενικά σε όλες τις σχολές είναι από τους καλύτερους φοιτητές στα ελλαδικά πανεπιστήμια, πρέπει να ακούγεται η φωνή τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

χαρικλεια πιστεψε με οτι κ εμεις οι ιδιοι αν ξεραμε ποσο χαλια ειναι οι σχολες μας δε θα πηγαιναμε :P ολοι την πατησαμε :wacko:

Πόσο δίκαιο έχεις !!!!! Τουλάχιστον, υπάρχει τρόπος να αναστρέψετε την κατάσταση...ειδικότητα στο εξωτερικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να ανοίξει ιατρική σχολή στην Τζύπρον? Αφού πλερώνει η μαμά Ελλάδα, χαζοί είναι?

αν ξεραμε οτι θα ερχομασταν να σπουδασουμε σε τετοιες τριτοκοσμικες συνθηκες αγαπητε πιστεψε με θα ηταν πολυ λιγοτεροι οι κυπριοι συμφοιτητες σας.

Κοίτα συμπατριώτισσα, απαράδεκτο το σχόλιο του Αλτερνατιβ (ελπίζω ότι το είπε δίκην αστείου), αλλά και εσύ μη λες ότι θες.

Δε σε ανάγκασε κανείς να έρθεις να σπουδάσεις στην Ελλάδα και ούτε σου οφείλει κανείς τίποτα.

Άμα δε σου αρέσει να έστρωνες το κωλαράκι σου να πας Γερμανία, Αγγλία κτλπ όπως κάναν πολλοί άλλοι Κύπριοι και μη.

Κοιτα συμπατριώτη... σαφώς και ήταν απαράδεχτο το σχόλιο του αλτερνατιβ καθώς και αυτό που ακολούθησε από τον ντοκτορ 7 και πολύ το αμφιβάλλω να ειπώθηκαν δίκην αστείου. Δεν βρήκα τπτ αστείο σε αυτά. Ντροπή σου που σκέφτηκες καν ότι ένα τέτοιο σχόλιο "Κάτσε ρε...αφού δίνουν όλα τους τα λεφτά στον αντιστασιακό αγώνα κατά του κατακτητή..." θα μπορούσε να περιέχει χιούμορ!

Δεν θα δικαιολογηθούμε κιόλας επειδή αποφασίσαμε να συνεχίσουμε τις σπουδες μας στην Ελλάδα. Εφόσον είμαστε εδώ δεν υπάρχει τπτ κακό στο να διεκδικούμε καλύτερη ποιότητα σπουδών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

παιδια γεια σας ξερετε ποτε ειναι οι επομενες εξετασεις στην κυπρο για ειδικοτητα?

ξερετε ποια βιβλια διαβαζουμε για εξετασεις?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριες για Κυπρο θα σας δωσω εγω που πηγα εκει και εδωσα ( ο απελπισμενος κανει τα παντα)!

1. Οι εξετασεις ειναι Οκτωβριο και Μαρτιο

2. Ειναι μονο στην Χειρουργικη για τις χειρουργικες ειδικοτητες και στην Παθολογια

για τις παθολογικες.

3. Υπευθυνη ειναι η κυρια Μαρινα Κωνσταντινου στο Υπουργειο Υγειας Κυπρου

4. Τα τηλεφωνα ειναι τα εξης:

00357 22400123

00357 22400122 (καποια κυρια Κωνσταντινα βοηθος της ανωτερω)

Στα τηλεφωνα θα πρεπει να επιμεινετε πολυ γιατι αργουν να απαντησουν

5. Η ηλ. διευθυνση ειναι: www.moh.gov.cy οπου ανακοινωνονται οι ακριβεις ημερομηνιες

6. Οι εξετασεις γινονται στην Λευκωσια και κρατανε 3 ωρες

7. Για να δηλωσετε συμμετοχη πρεπει να στειλετε μια απλη αιτηση στην διευθυνση που θα βρητε στο internet οπου δηλωνετε τα στοιχεια σας και για ποια ειδικοτητα ενδιαφερεστε. Την διευθυνση δυστυχως την πεταξα.

8. Πρεπει να εχετε τελειωσει το αγροτικο

ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

1. Οι εξετασεις ειναι ευκολες, η υλη ειναι απο τον Σεχα. Οποιος ηταν χειρουργικη Σεχα η Γκογκα δεν θα εχει προβλημα. Για την παθολογια δεν ξερω, φανταζομαι αναλογα. Οι ερωτησεις ειναι αναπτυξης με συντομες απαντησεις. Καποιες ειναι κλινικα περιστατικα.

2. Σε πολλες ειδικοτητες δινεται πληρης ασκηση.

ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ....ΓΙΑΤΙ....

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ!!!!

1. Οι θεσεις ειναι εξαιρετικα λιγες και οι υποψηφιοι παρα πολλοι. Οι περισσοτεροι Κυπριοι, αλλα και πολλοι Ελληνες που ειδαν καποιο παραθυρακι ελπιδας. Επισης οταν εδινα εγω συναντησα τυχαια Καθηγητη της Σχολης που ειχε φερει τον γιο του για εξετασεις!!! Του μιλησα μαλιστα!

2. Στις εξετασεις πρεπει να πιασεις πανω απο 50 για να συνεχισεις, μετα καλουν κατα σειρα επιτυχιας για συνεντευξη. Πιασ' τ' αβγο και κουρευτο!

3.Αφου περασεις και την συνεντευξη και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε παρουν, περιμενεις μεχρι να αδειασει καποια θεση. Μπορει δηλαδη να περιμενεις και πολυ.

4. Το συστημα γενικα μου φανηκε πολυ διαβλητο. Εκτος αυτου ειναι και πολυ ανοργανωτοι. Εγω ειχα ιδρωσει πανω απο το τηλεφωνο για να βγαλω μια ακρη!

5. Φυσικα προτιμουνται οι Κυπριοι.

6.Και κατι ασχετο αλλα χρησιμο: Η Κυπρος δεν εχει δημοσια συγκοινωνια. Θα σας φυγουν αρκετα λεφτα στα ταξι και στη διαδρομη Λαρνακα-Λευκωσια μια που το αεροδρομιο ειναι στην Λαρνακα. Μια λυση ειναι τα shared ταξι κατι σαν μικρα λεωφορεια πιο φτηνα απο τα απλα ταξι. Το κοστος ζωης ειναι μεγαλυτερο απο εδω.

Κατα τα αλλα η Λευκωσια εμενα μου αρεσε πολυ, οπως επισης και ο κοσμος που ηταν πολυ φιλικος.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ!!!

Για την ιστορια εγω δεν περασα!!!!!!

Υ.Γ. Συγνωμη για τα πιθανα ορθογραφικα λαθη αλλα δεν βλεπω μπροστα μου απο την νυστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω

μπηκα στο σαιτ και τα ειδα

ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΘΕΣΗ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ (2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ 4 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ-ΔΟΘΗΚΑΝ 7 ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ).ΠΕΡΑΣΑΝ 30 ΑΤΟΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΒΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ.ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΠΙΚΕΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ "ΞΕΚΡΕΜΜΑΣΤΟΙ" ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
σε ευχαριστω

μπηκα στο σαιτ και τα ειδα

ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΘΕΣΗ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ (2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ 4 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ-ΔΟΘΗΚΑΝ 7 ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ).ΠΕΡΑΣΑΝ 30 ΑΤΟΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΒΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ.ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΠΙΚΕΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ "ΞΕΚΡΕΜΜΑΣΤΟΙ" ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

mipws 3erei kapoios ti vivlia xeirourgikhs ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -soume ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - tis e3etaseis? tin ili? ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - an iparxoun kapou palia themata ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - doume peripou ti fasi paizei?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω

μπηκα στο σαιτ και τα ειδα

ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΘΕΣΗ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ (2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ 4 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ-ΔΟΘΗΚΑΝ 7 ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ).ΠΕΡΑΣΑΝ 30 ΑΤΟΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΒΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ.ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΠΙΚΕΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ "ΞΕΚΡΕΜΜΑΣΤΟΙ" ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ακουγεται πιεσομετρο αλλα ποτε δε ξερεις

μπορει να προκυρηκτουν εξετασεις 10 μερες πριν

επισης οι 8εσεις δεν προκυρησσονται πριν τις εξετασεις ετσι δε ξερεις αν υπαρχουν π.χ 3 θεσεις καρδιολογια

0 θεσεις παθολογια και 12 θεσεις παιδιατρικη, ετσι κανεις την αιτηση στα τυφλα και οτι κατσει

αυτο το χρησιμοποιουνε τα βυσματα με αποτελεσμα αν ητανε (βασει πληροφοριων) να ανοιξουν 2 θεσεις γενικη χειρουργικη ανοιγουν περισσοτερες ωστε να βολευτουν καποιοι

τα πιο πανω δυστυχως δεν ειναι ψεματα γιατι τυγχανει 3 φιλοι μου να πηρανε ειδικοτητα με το πιο πανω τροπο

ειχανε ομως ΜΕΓΑΛΟ βυσμα

φιλε κυριακοπαπ η βαθμολογια εχει ως εξης

70μοναδες γραπτα,20προφορικα,10 προηγηθεισα πειρα(ειδικοτητα ή πρερετζιστραητιον)

αρα τα προφορικα δεν ειναι τυπικα οπως λες

εχω ακουσει για συναδελφο που στα γραπτα ηταν 15οσ και στο τελος βρεθηκε 3ος

δεν υπαρχει ατομο που αρχιζει ειδικοτητα στη κυπρο χωρις βυσμα

πλην ελαχιστων εξαιρεσαιων

οποτε ειτε το κρυβεις ειτε εισαι μια απο τις εξαιρεσεις

οντως ατομα με βυσμα δε περασανε περσι γιατι ητανε τελειως ασχετοι

συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω

μπηκα στο σαιτ και τα ειδα

ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΘΕΣΗ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ (2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ 4 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΟΝΗ-ΔΟΘΗΚΑΝ 7 ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ).ΠΕΡΑΣΑΝ 30 ΑΤΟΜΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΕ ΒΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ.ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΠΙΚΕΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ Ή ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ.ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ "ΞΕΚΡΕΜΜΑΣΤΟΙ" ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

8a ginoun e3etaseis ton oktomvrio sigoura.. to 3erw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - piga prin liges meres ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ekana aitisi. tin akrivi ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -ia twn e3etasewn mou eipan oti ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - dhmosiopoihsoun mesa tou augoustou.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ακουγεται πιεσομετρο αλλα ποτε δε ξερεις

μπορει να προκυρηκτουν εξετασεις 10 μερες πριν

επισης οι 8εσεις δεν προκυρησσονται πριν τις εξετασεις ετσι δε ξερεις αν υπαρχουν π.χ 3 θεσεις καρδιολογια

0 θεσεις παθολογια και 12 θεσεις παιδιατρικη, ετσι κανεις την αιτηση στα τυφλα και οτι κατσει

αυτο το χρησιμοποιουνε τα βυσματα με αποτελεσμα αν ητανε (βασει πληροφοριων) να ανοιξουν 2 θεσεις γενικη χειρουργικη ανοιγουν περισσοτερες ωστε να βολευτουν καποιοι

τα πιο πανω δυστυχως δεν ειναι ψεματα γιατι τυγχανει 3 φιλοι μου να πηρανε ειδικοτητα με το πιο πανω τροπο

ειχανε ομως ΜΕΓΑΛΟ βυσμα

φιλε κυριακοπαπ η βαθμολογια εχει ως εξης

70μοναδες γραπτα,20προφορικα,10 προηγηθεισα πειρα(ειδικοτητα ή πρερετζιστραητιον)

αρα τα προφορικα δεν ειναι τυπικα οπως λες

εχω ακουσει για συναδελφο που στα γραπτα ηταν 15οσ και στο τελος βρεθηκε 3ος

δεν υπαρχει ατομο που αρχιζει ειδικοτητα στη κυπρο χωρις βυσμα

πλην ελαχιστων εξαιρεσαιων

οποτε ειτε το κρυβεις ειτε εισαι μια απο τις εξαιρεσεις

οντως ατομα με βυσμα δε περασανε περσι γιατι ητανε τελειως ασχετοι

συγνωμη αν σας κουρασα

Εξετασεις θα δοθουν τον Οκτωβριο του 2008.Δεν ανακοινωθηκε ακομα ακριβης ημερομηνια.

Η βαθμολογια εχει ως εξης 80% τα γραπτα,20% τα προφορικα και 5 επιπλεον μορια στη συνολικη βαυμολογια για οσους εχουν καποια προυπηρεσια.

Απο τα 100 ατομα που εδωσαν περυσι περασαν οι 30 στα γραπτα για παθολογια.Στα προφορικα διδεται ιδιαιτερη βαρυτητα στο πως τα πηγες στο γραπτο και ενω υπαρχουν ατομα με βυσματα το συστημα ειναι επαναλαμβανω αδιαβλητο γιατι το εζησα.Ο μονος τροπος να αλλαξει η λιστα των αποτελεσματων των γραπτων δηλαδη καποιος που ειναι 5ος να βρεθει 2ος ειναι τα μορια που παιρνει απο την προυπηρεσια,την οποια δεν εχουν πολλοι.Οι ερωτησεις στα προφορικα ειναι της ιδιας δυσκολιας για ολους και αν απαντησεις δεν προκειται να σε αδικισει κανενας.Αν δεν πας καλα στα προφορικα το πολυ να πεσεις απο την 5η π.χ στην 6η-7η θεση.Αναφερομαι παντα για την εξεταση της παθολογιας στην οποια εξεταστηκα.Οσοι απετυχαν και οσοι δεν εζησαν απο πρωτο χερι τη διαδικασια μπορει να με αμφισβητησουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω και εγώ μια ερωτησούλα;

Αν κάποιος θέλει μια σπαστή ειδικότητα δηλ με δύο μέρη πχ νευροχειρουργική που δίνει 2 χρόνια τι γίνεται;

του εξασφαλίζεται και το γενικο και όσο απο το ειδικο μερος διδεται χωρις ενδιαμεσες αναμονες;

Τροποποιήθηκε από drnoubaklas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κυριακοπαπ συγνωμη αν επροσβληθεις

εγω δεν εδωσα εξετασεις γιατι θα κανω ιατροδικαστικη

αλλα ακουσα τι παιζεται

μια ερωτηση,πως λετε οτι θα γινου ΣΙΓΟΥΡΑ εξετασεις και στο υπουργειο λενε ΠΙΘΑΝΟΝ να γινουν

οσο για το βυσμα υπαρχει οσο και αν μη το παραδεχεσαι

δεν ειναι ντροπη να το παραδεχομαστε

και εγω αν εδινα πιθανον να χρησιμοποιουσα καποιον

προσοχη στη κυπρο πολλοι ταζουν οτι θα σας βολεψουν

ΛΙΓΟΙ ομως μπορουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μήπως ξέρει κάποιος την ύλη της χειρουργικής που πρέπει να διαβάσουμε.? απο ποιά βιβλία? παλιά θέματα ?

το στύλ των ερωτήσεων που βάζουν.. κάτι για να ξεκινήσουμε.. βοηθεία παιδιά δεν ξέρω απο που να αρχίσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ειδικοτητες δινονται στην Κυπρο?ξερει κανεις?

Πίνακας Αναγνωρισμένων Κλινικών σε Νοσοκομεία της Κύπρου για άσκηση ιατρών για σκοπούς μερικής ή ολικής ειδίκευσης

Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας και

Νοσοκομείο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ΄:

Γενική Ιατρική

(εκτός επιδημιολογίας)

Παθολογία

Πλήρης άσκηση

Γενική Χειρουργική

5 χρόνια άσκηση

Ορθοπεδική

Πλήρης άσκηση

Νευροχειρουργική

2 χρόνια άσκηση

Μαιευτική/Γυναικολογία

Πλήρης άσκηση

Οφθαλμολογία

3 χρόνια άσκηση

Αναισθησιολογία

4 χρόνια και 3 μήνες άσκηση

Παιδιατρική

Πλήρης άσκηση

Καρδιολογία

Πλήρης άσκηση

Θωρακοχειρουργική

2 χρόνια άσκηση

Ουρολογία

Πλήρης άσκηση

Ωτορινολαρυγγολογία

2 χρόνια άσκηση

Νεφρολογία

Πλήρης άσκηση

Παιδοχειρουργική

Πλήρης άσκηση

Αγγειοχειρουργική

Πλήρης άσκηση

Ψυχιατρική

3½ χρόνια άσκηση

Πλαστική Χειρουργική

2 χρόνια άσκηση

Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού:

Παθολογία

Πλήρης άσκηση

Γενική Χειρουργική

5 χρόνια άσκηση

Καρδιολογία

Πλήρης άσκηση

Ορθοπεδική

Πλήρης άσκηση

Μαιευτική/Γυναικολογία

2 χρόνια άσκηση

Νεφρολογία

Πλήρης άσκηση

Γενικό Νοσοκομείο Λάρνακας:

Γενική Χειρουργική

5 χρόνια άσκηση

Παθολογία

1½ χρόνο άσκηση

Ογκολογικό Κέντρο Τράπεζας Κύπρου:

Παθολογική Ογκολογία

Πλήρης Άσκηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κυριακοπαπ συγνωμη αν επροσβληθεις

εγω δεν εδωσα εξετασεις γιατι θα κανω ιατροδικαστικη

αλλα ακουσα τι παιζεται

μια ερωτηση,πως λετε οτι θα γινου ΣΙΓΟΥΡΑ εξετασεις και στο υπουργειο λενε ΠΙΘΑΝΟΝ να γινουν

οσο για το βυσμα υπαρχει οσο και αν μη το παραδεχεσαι

δεν ειναι ντροπη να το παραδεχομαστε

και εγω αν εδινα πιθανον να χρησιμοποιουσα καποιον

προσοχη στη κυπρο πολλοι ταζουν οτι θα σας βολεψουν

ΛΙΓΟΙ ομως μπορουν

Στο υπουργειο λενε οτι θα δοθουν εξετασεις,χωρις να ανακοινωσουν την ακριβη ημερομηνια.Ετσι εγινε και περυσι.Οι ημερομηνιες ειχαν ανακοινωθει 1-2 μηνες πριν.Υπαρχουν εκει αιτησεις για τις εξετασεις οπου μπορεις να δηλωσεις συμμετοχη.Οι περισσοτεροι Κυπριοι εχουν στρωθει στο διαβασμα απο τωρα.

Τωρα για το βυσμα σου λεω παλι οτι δεν επαιζε ρολο στη δικη μας εξεταση.Αν παρεις τα αποτελεσματα και τη σειρα καταταξης των γραπτων και τη σειρα καταταξης μετα την προφορικη εξεταση θα δεις οτι η σειρα δεν εχει αλλαξει σχεδον καθολου.Για το μονο βυσμα που ακουσα ηταν παιδι διευθυντη κλινικης ο οποιος μπηκε ως υπεραριθμος.Μπορει να υπηρχαν βυσματα σε παλαιοτερες εξετασεις το οποιο δεν ειναι δυνατον να γνωριζω.

Να κανω και εγώ μια ερωτησούλα;

Αν κάποιος θέλει μια σπαστή ειδικότητα δηλ με δύο μέρη πχ νευροχειρουργική που δίνει 2 χρόνια τι γίνεται;

του εξασφαλίζεται και το γενικο και όσο απο το ειδικο μερος διδεται χωρις ενδιαμεσες αναμονες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω και εγώ μια ερωτησούλα;

Αν κάποιος θέλει μια σπαστή ειδικότητα δηλ με δύο μέρη πχ νευροχειρουργική που δίνει 2 χρόνια τι γίνεται;

του εξασφαλίζεται και το γενικο και όσο απο το ειδικο μερος διδεται χωρις ενδιαμεσες αναμονες;

Αν παρεις θεση για σπαστη ειδικοτητα θα κανεις το γενικο μερος και αμεσως μετα το ειδικο μερος χωρις αναμονη.Εγω που πηρα θεση καρδιολογιας θα κανω 2 χρονια παθολογιας και αμεσως μετα 4 χρονια καρδιολογιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά...έτσι από περιέργεια δηλαδή... αν οι εξετάσεις είναι Οκτώβρη... μέχρι να διορθωθούν τα γραπτά...μεχρι να σε καλέσουν για συνέντευξη...μχρι να βγουν τα συνολικά αποτελέσματα...μεχρι να γίνει το matching με τα νοσοκομεία...μέχρι να σου έρθει ο διορισμός και να ξεκινήσεις, πόσο διάστημα περνάει;

γιατί κάτι μου λέει πως χρειάζονται 8-9 μηνάκια μες στο νερό...

δηλαδή εσύ Κυριάκο πότε ξεκίνησες;

Και κάτι άλλο:

Αν κάποιος έχει κάνει μέρος του γενικού μέρους μπορεί να συμπληρώσει και μετά να αρχίσει ειδικό μέρος χωρις καθυστέρηση;

πχ κάποιος που εχει κανει 6μηνες χειρουργική και θέλει να κάνει ΩΡΛ, ξεκινάει άλλους 6μηνες χειρουργική και μετά κατ ευθείαν ΩΡΛ; Αν ειναι έτσι, αυτό είναι καλό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά...έτσι από περιέργεια δηλαδή... αν οι εξετάσεις είναι Οκτώβρη... μέχρι να διορθωθούν τα γραπτά...μεχρι να σε καλέσουν για συνέντευξη...μχρι να βγουν τα συνολικά αποτελέσματα...μεχρι να γίνει το matching με τα νοσοκομεία...μέχρι να σου έρθει ο διορισμός και να ξεκινήσεις, πόσο διάστημα περνάει;

γιατί κάτι μου λέει πως χρειάζονται 8-9 μηνάκια μες στο νερό...

δηλαδή εσύ Κυριάκο πότε ξεκίνησες;

Και κάτι άλλο:

Αν κάποιος έχει κάνει μέρος του γενικού μέρους μπορεί να συμπληρώσει και μετά να αρχίσει ειδικό μέρος χωρις καθυστέρηση;

πχ κάποιος που εχει κανει 6μηνες χειρουργική και θέλει να κάνει ΩΡΛ, ξεκινάει άλλους 6μηνες χειρουργική και μετά κατ ευθείαν ΩΡΛ; Αν ειναι έτσι, αυτό είναι καλό...

Εμεις δωσαμε εξετασεις Οκτωβριο και η συνεντευξη εγινε Δεκεμβριο.Στο νοσοκομειο παρουσιαστηκαμε για ερναρξη ειδικοτητας μεσα στον Ιανουαριο.

Για το αλλο που λες μπορεις να συνεχισεις το γενικο μερος απο εκει που το αφησες και μετα κατευθειαν μπαινεις ειδικο μερος χωρις οποιαδηποτε αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι κυκλοφορουν παλια θεματα αλλα πρεπει να εχεις κονε με Κυπρο για να τα βρεις, αφου εκει γινονται οι εξετασεις. Παντως οι ερωτησεις ειναι νορμαλ, οπως οι ερωτησεις που εχεις για τις τελικες εξετασεις των ιατρικων σχολων (τουλαχιστο Ελλαδα που ξερω), ή τις ερωτησεις Δικατσα τις παλιες πχ 2001 2002. Μερικα παραδειγματα ¨

αιτια υπονατριαιμιας

κλινικη εικονα και θεραπεια διαβητικης κετοξεωσης

αιτια και κλινικη εικονα ατυπης πνευμονιας

ρικετσιωσεις (σοσαρα, κανουν θραυση στην Κυπρο)

Αυτες βασικα ειναι απο το 2004 που εδωσα εγω

ενταξει, τελευταια εχουν δυσκολεψει λιγο γιατι ειναι μεγαλος ο συναγωνισμος, αλλα το στυλ ειναι αυτο. Εμενα παντως δε με ηξερε κανενας εκει, πρωτη φορα με βλεπαν και τους εβλεπα και πηρα θεση ανετοτατα.Οπως και αλλοι πολλοι. Δεν ειναι ολοι βυσματα. Για την ακριβεια τα βυσματα ειναι ελαχιστοτατα. Το λεω εγω, μια καλαμαρου (ελλαδιτισσα !, ε αν ειναι να πατε εκει κατω αρχιστε να μαθαινετε καμια λεξουλα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα!!!ειδα ποιες ειδικοτητες δινουν αλλα δεν ανφερεται κατι για πνευμονολογια.ξερει κανεις τιποτα?επιδη εδω ειναι ενιαια η τοποθετηση,αλλα εχει μεσα 1,5 χρονια παθολογιας.δηλωνεις και γραφεις παθολογια και σου αναγνωριζεται ο 1,5 χρονος που ειναι απαραιτητος απο τα 5 ? δεν θελω να κανω ολα τα χρονια κατω,απλα το 1,5.οποιος ξερει κατιτις....ευχαριστω εκ των προ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.