Jump to content

Ειδικότητα στην Κύπρο


maria285

Recommended Posts

Γεια σας...ειμαι νεο μελος. Ψαχνωντας για τις αναμονες των ειδικοτητων βλεπω οτι δεν υπαρχει τπτ στην Ελλαδα για παθολογια μεχρι το 2009 και σκεφτομαι σαν περιπτωση την Κυπρο. Ξερει κανεις που μπορω να βρω πληροφοριες και αν αξιζει τον κοπο?

Ευχαριστω...καλη τυχη σε ολους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας...ειμαι νεο μελος. Ψαχνωντας για τις αναμονες των ειδικοτητων βλεπω οτι δεν υπαρχει τπτ στην Ελλαδα για παθολογια μεχρι το 2009  και σκεφτομαι σαν περιπτωση την Κυπρο. Ξερει κανεις που μπορω να βρω πληροφοριες και αν αξιζει τον κοπο?

Ευχαριστω...καλη τυχη σε ολους

απο οσο ξερω οι κυπριοι συμφοιτητες μασ κανοθν την ειδικοτητα στην Ελλαδα,οποτε για Κυπρο δυσκολα.Παντως την ψαχνουν πλεον πολυ για Αγγλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεωρώ αδιανόητο που το Πανεπιστήμιο Κύπρου δεν οργανώνει μια Ιατρική Σχολή εδώ και τόσα χρόνια. Ιδιαίτερα τώρα που μπήκε στην ΕΕ νομίζω θα πρέπει να γίνουν βήματα.

Καλή φάση πάντως θα ήταν ειδικότητα εκεί: Περιφερειακό Νοσοκομείου Λεμεσού το πρωί και το απόγευμα μπανάκι στην παραλία... :cool:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίνονται οι αρχές κάποιων ειδικοτήτων εκεί και στην συνέχεια έρχονται ως υπεράριθμοι και της τελειώνουν εδώ. Αυτό ισχύει σίγουρα για την παιδιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήδη έχω κάποιους πρώην συμφοιτητές που είναι στην Κύπρο για ειδικότητα και τα

πράγματα έχουν ως εξής:Μπορείς να κάνεις ολόκληρη την ειδικότητα της Παθολογίας και νομίζω της Γεν.χειρουργικής.Επίσης μπορείς να κάνεις το πρώτο κομμάτι κάποιων παθολογικών ειδικοτήτων π.χ.καρδιολογία.

Υπάρχουν εξετάσεις για να μπεις στην ειδικότητα που γίνονται τον Ιούνιο και

τον Σεπτέμβριο.Οι εξετάσεις είναι πολλαπλής επιλογής και υπέυθυνοι για τα θέματα

είναι κάποιοι από τους καθηγητές μας π.χ για την παθολογία υπεύθυνος είναι ο

Λουκόπουλος.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορώ να το ψάξω περαιτέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ανοίξει Πανεπιστημιακή κλινική στην Αγία Νάπα εγώ θα ζητήσω μεταγραφή :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Τζύπρον χορηγούνται διάφορες ιατρικές ειδικότητες, μάλιστα τώρα τελευταία άνοιξε και ψυχιατρική, απ'ό,τι μαθαίνω. Για να ξεκινήσει κανείς χρειάζεται να περάσει τις εξετάσεις τους, που είναι κάτι το σχετικά εύκολο (Κύπριοι φίλοι λένε ότι είναι πιο εύκολο κι απ'το ΔΙΚΑΤΣΑ-κάποιοι θα με μισήσουν γι αυτό το τελευταίο). Το πρόβλημα είναι ότι στη συνέχεια απαιτείται να περάσει κανείς και από συνέντευξη, πράγμα που και εκεί σημαίνει βύσμα (αχ, χαλάσανε κι οι Κύπριοι...) Πάντως για ειδικότητες που δεν είναι φοβερά περιζήτητες, νομίζω ότι και οι Ελλαδίτες έχουμε πιθανότητες... emcyprus

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα είναι ότι στη συνέχεια απαιτείται να περάσει κανείς και από συνέντευξη, πράγμα που και εκεί σημαίνει βύσμα (αχ, χαλάσανε κι οι Κύπριοι...) emcyprus

Εχμ...η κουμπαριά της κουμπαριάς και η αλληλοεξυπηρέτηση δεν είναι καινούριο φαινόμενο στη Μεγαλόνησο.Έχε το υπόψιν και επίσης ότι γενικά οι διαδικασίες δεν είναι ιδιαίτερα διαφανείς.Μέχρι στιγμής δεν είχαν τα προβλήματα συμφόρησης που αντιμετωπίζουμε στην μαμα Ελλάδα εδώ και χρόνια, οπότε όλα φάνταζαν πανεύκολα, ακόμα πιο εύκολα και από ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά προσφάτως τα απέκτησαν, ενδεχομένως μάλιστα διά της εμβρυομητρικής μεταγγίσεως, με εννοείς ευελπιστώ. Ήδη αυτό φαίνεται στο ότι για να αρχίσεις pre-registration πλεόν σου λένε τουλάχιστον 8μηνη αναμονή και ειδικά άμα είσαι Ελλαδίτης και ειδικά από Ρουμανοβουλγάρικα Πανεπιστήμια πιο πιθανό είναι να δώσουν προτεραιότητα σε δικούς τους, κατ εμέ κάτι αρκετά θεμιτό, κάτι που περιμένω να κάνει και η δική μας Πολιτεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου άρεσε πολύ το αλληγορικό με την εμβρυομητρική μετάγγιση... χεχ.

Πάντως αν σοβαρομιλάς για τα παραπάνω τότε μάλλον σιγά σιγά θα σφυριχθεί και για κει και θα «κλείσουν» οι θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρομιλώ, καλό! ;)

Είναι ευνόητο πως δεν μπορεί να έχει πολλές θέσεις για όλους αυτούς πού είναι στην αναμονή εδώ πέρα τοσοδα μισό νησί με 4 νοσοκομεία και χωρίς Ιατρική Σχολή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πληροφοριες για Κυπρο θα σας δωσω εγω που πηγα εκει και εδωσα ( ο απελπισμενος κανει τα παντα)!

1. Οι εξετασεις ειναι Οκτωβριο και Μαρτιο

2. Ειναι μονο στην Χειρουργικη για τις χειρουργικες ειδικοτητες και στην Παθολογια

για τις παθολογικες.

3. Υπευθυνη ειναι η κυρια Μαρινα Κωνσταντινου στο Υπουργειο Υγειας Κυπρου

4. Τα τηλεφωνα ειναι τα εξης:

00357 22400123

00357 22400122 (καποια κυρια Κωνσταντινα βοηθος της ανωτερω)

Στα τηλεφωνα θα πρεπει να επιμεινετε πολυ γιατι αργουν να απαντησουν

5. Η ηλ. διευθυνση ειναι: www.moh.gov.cy οπου ανακοινωνονται οι ακριβεις ημερομηνιες

6. Οι εξετασεις γινονται στην Λευκωσια και κρατανε 3 ωρες

7. Για να δηλωσετε συμμετοχη πρεπει να στειλετε μια απλη αιτηση στην διευθυνση που θα βρητε στο internet οπου δηλωνετε τα στοιχεια σας και για ποια ειδικοτητα ενδιαφερεστε. Την διευθυνση δυστυχως την πεταξα.

8. Πρεπει να εχετε τελειωσει το αγροτικο

ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

1. Οι εξετασεις ειναι ευκολες, η υλη ειναι απο τον Σεχα. Οποιος ηταν χειρουργικη Σεχα η Γκογκα δεν θα εχει προβλημα. Για την παθολογια δεν ξερω, φανταζομαι αναλογα. Οι ερωτησεις ειναι αναπτυξης με συντομες απαντησεις. Καποιες ειναι κλινικα περιστατικα.

2. Σε πολλες ειδικοτητες δινεται πληρης ασκηση.

ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ....ΓΙΑΤΙ....

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ!!!!

1. Οι θεσεις ειναι εξαιρετικα λιγες και οι υποψηφιοι παρα πολλοι. Οι περισσοτεροι Κυπριοι, αλλα και πολλοι Ελληνες που ειδαν καποιο παραθυρακι ελπιδας. Επισης οταν εδινα εγω συναντησα τυχαια Καθηγητη της Σχολης που ειχε φερει τον γιο του για εξετασεις!!! Του μιλησα μαλιστα!

2. Στις εξετασεις πρεπει να πιασεις πανω απο 50 για να συνεχισεις, μετα καλουν κατα σειρα επιτυχιας για συνεντευξη. Πιασ' τ' αβγο και κουρευτο!

3.Αφου περασεις και την συνεντευξη και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε παρουν, περιμενεις μεχρι να αδειασει καποια θεση. Μπορει δηλαδη να περιμενεις και πολυ.

4. Το συστημα γενικα μου φανηκε πολυ διαβλητο. Εκτος αυτου ειναι και πολυ ανοργανωτοι. Εγω ειχα ιδρωσει πανω απο το τηλεφωνο για να βγαλω μια ακρη!

5. Φυσικα προτιμουνται οι Κυπριοι.

6.Και κατι ασχετο αλλα χρησιμο: Η Κυπρος δεν εχει δημοσια συγκοινωνια. Θα σας φυγουν αρκετα λεφτα στα ταξι και στη διαδρομη Λαρνακα-Λευκωσια μια που το αεροδρομιο ειναι στην Λαρνακα. Μια λυση ειναι τα shared ταξι κατι σαν μικρα λεωφορεια πιο φτηνα απο τα απλα ταξι. Το κοστος ζωης ειναι μεγαλυτερο απο εδω.

Κατα τα αλλα η Λευκωσια εμενα μου αρεσε πολυ, οπως επισης και ο κοσμος που ηταν πολυ φιλικος.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ!!!

Για την ιστορια εγω δεν περασα!!!!!!

Υ.Γ. Συγνωμη για τα πιθανα ορθογραφικα λαθη αλλα δεν βλεπω μπροστα μου απο την νυστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Είμαι κύπριος και ξέρω τι παίζει και είναι ΑΚΡΙΒΏΣ όπως τα είπε η Λουκρητία πιο πάνω. Ισώς δε χρειάζεστε ούτε καν το αγροτικό (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος). Βασικά η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι λίγο ανοργάνωτα εδώ πέρα.

Υγεία να΄χουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικο χρειαζοταν, τουλαχιστον μεχρι περσυ τον Οκτωβρη που εδωσα εγω. Ηταν η βασικη προυποθεση για συμμετοχη στις εξετασεις, το εγραφε και η σχετικη εγκυκλιος που ειχα στα χερια μου. Μπορει βεβαια φετος να καταργηθηκε... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικο χρειαζοταν, τουλαχιστον μεχρι περσυ τον Οκτωβρη που εδωσα εγω. Ηταν η βασικη προυποθεση για συμμετοχη στις εξετασεις, το εγραφε και η σχετικη εγκυκλιος που ειχα στα χερια μου. Μπορει βεβαια φετος να καταργηθηκε... <_<

ναι δεν χρειαζεται πλεον..τουλαχιστον ετσι λενε απο εκει πλευρα.Εχω μονο μια απορια, καθοτι δεν υπαρχει ιατρικη σχολη τα ατομα που στελεχωνουν τα νοσοκομεια απο που προερχονται?Θελω να πω το επιπεδο εκπαιδευσης ειναι καλο?Γιατι ακουσα μεχρι και ελληνες καθηγητες να πηγαινουν στην κυπρο με εξοδα του ΥΥ για να κανουν μαθηματα σε νοσοκομειακους ιατρους!Οχι οτι ελλαδα τα περισσοτερα νοσοκομεια ειναι παν/μιακα αλλα υπαρχει περισσοτερη δυνατοτητα για εκπαιδευση...εκτος αν παει καποιος κυπρο να κανει την αρπαχτη των 2 χρονων και να ερθει εδω να ασχοληθει με την ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μπορεί κανείς να δώσει καμιά πληροφορία για την ύλη που εξετάζεται συνήθως εκεί? απο ποια βιβλία να διαβάσουμε?ποιος-ποιοι βάζουν θέματα? τίποτα past papers (που λέει ο λόγος), κάτι βρε αδερφέ...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον σχετικά με την κύπρο υπάρχει το εξής πρόβλημα ότι θα πρέπει να εχεις λίγο μέσο

:lol:

τρελο καραLOL

(ακόμα γελάω)!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Νομαρχία Αθηνών υπάρχει ανακοίνωση για 10 κενές θέσεις Καρδιολογίας στην Κύπρο.

Όσοι πιστοί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίνονται οι αρχές κάποιων ειδικοτήτων εκεί και στην συνέχεια έρχονται ως υπεράριθμοι και της τελειώνουν εδώ. Αυτό ισχύει σίγουρα για την παιδιατρική.

Aκουσε να δεις .Mη λες ανακριβιες.Υπεραριθμοι μπαινουν μονο καποιοι που ανηκουν γενικα σε ειδικες κατηγοριες(καρκινοπαθεις,καποιοι Ρουμανοι...,βυσματα ,κουμπαποι καθηγητων...) και κανεις αλλος.Τωρα αν εσυ λες υπεραριθμο αυτον στον οποιο αναγνωριζουν τα χρονια ειδικοτητας που εκανε καπου αλλου π.χ. Κυπρο οσο περιμενε να ερθει η σειρα του στην αναμονη της Ελλαδας ,αυτο ειναι αλλο και η λεξη υπεραριθμος ειναι λαθος.

Οι Κυπριοι φιλοι σου απο τα Γιαννενακια μαλλον δεν σε πληροφορησαν σωστα η δεν εχουν ιδεα.Προσεχε γιατι το nickname σου διαρρεει...

You 'd better change...

All the best,

An old friend

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, προς τι όλη αυτή η επιθετικότητα ρε συνάδελφε vas; Μπαίνεις στο θέμα "Ειδικότητα στην Αγγλία" και λες παπάρα κάποιον επειδή είπε ότι χρειάζεται προϋπηρεσία. Μπαίνεις στο "Ειδικότητα στην Κύπρο" και αρχίζεις να προειδοποιείς και να συστήνεις αλλαγές nicks..

Επειδή είσαι και καινούριο μέλος μήπως, λέω μήπως, να το πάρεις λίιιιγο πιο χαλαρά;

All the best,

The moderator

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον σχετικά με την κύπρο υπάρχει το εξής πρόβλημα ότι θα πρέπει να εχεις λίγο μέσο

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Που ακριβώς κολλάει το μέσο? Δηλαδή μια καλή επίδοση στις εξετάσεις δεν αρκεί? Αν ξέρεις κάτι παραπάνω πες μας σε παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.