Jump to content

επισχεση εργασιας 2009-2010


lamia

Recommended Posts

Καλησπερα απο το μαχομενο Πανεπιστημιακο Λαρισας. Εδω πανεπιστημιακο, εδω πανεπιστημιακο. Σας μιλα ο ελευθερος διαδικτυακος σταθμος των ελευθερων, αδουλωτων Ελληνων ιατρων. Ειναι τοσο το παθος και ο παλμος που σημερα το πρωι ειδα καθηγητη του παθολογικου τομεα να μπαινει σε ασθενοφορο , για να κρινει αν πρεπει να εισαχθει ο ασθενης! Η ΔΥΠΕ και δυστυχως και το νομαρχιακο νοσοκομειο δε μας στηριζουν, παραδοξως, ομως, βρισκουμε ανταποκριση απο τους πολιτες. Ακουσαμε 2 καταρες κι εκατονταδες ευχες.Παλι καλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Μπράβο στη Λάρισα που δείχνει πώς πρέπει να γίνεται η επίσχεση. Από την άλλη εδώ στο Ρίο το κάστρο των πανεπιστημιακών καλά κρατεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο το μαχομενο Πανεπιστημιακο Λαρισας. Εδω πανεπιστημιακο, εδω πανεπιστημιακο. Σας μιλα ο ελευθερος διαδικτυακος σταθμος των ελευθερων, αδουλωτων Ελληνων ιατρων. Ειναι τοσο το παθος και ο παλμος που σημερα το πρωι ειδα καθηγητη του παθολογικου τομεα να μπαινει σε ασθενοφορο , για να κρινει αν πρεπει να εισαχθει ο ασθενης! Η ΔΥΠΕ και δυστυχως και το νομαρχιακο νοσοκομειο δε μας στηριζουν, παραδοξως, ομως, βρισκουμε ανταποκριση απο τους πολιτες. Ακουσαμε 2 καταρες κι εκατονταδες ευχες.Παλι καλα!

Ευγε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νέα από Λαμία:η επίσχεση συνεχίζεται επ αόριστο.

Έχουμε κουραστεί, έχουμε απογοητευτεί και δε βλέπουμε κανένα φως στο τούνελ.

Αυτό που ακούγεται είναι πως θα κόψουν από κάθε ιατρό 70 ευρω από τις εφημερίες του Δεκεμβρίου και θα μειώσουν κατά 20% το ακοθάριστο ποσό από τις εφημερίες Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, Μαρτίου,αν τελικά δε μας πληρώσουν μόνο 4 εφημερίες, από τις εφημερίες που κάναμε κάθε μήνα(ακούστηκε κι αυτό)..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μην απογοητευεστε. Φαινεται πως ο λαος ξυπναει. Δεν ειναι τυχαιο αυτο που εγινε στα 2 γηπεδα την Κυριακη, επεισοδια χωρις να υπαρχουν φιλοξενουμενοι. Αρχιζει και θυμιζει εντονα Αργεντινη η περιρρεουσα ατμοσφαιρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν αλλαζεις νοσοκομειο και πας σ ενα στο οποιο οι ιατροι ειναι σε επισχεση, εσυ δουλευεις κανονικα(παρολο που σου χρωστανε εφημεριες απο το νοσοκομειο οπου εργαζοσουν)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι, αν μπουν στο λογαριασμό μου τα χρήματα από τις εφημερίες μηνών Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου, ακέραια κι όχι τσεκουρωμένα από το υπουργείο οικονομικών, την τελευταία εβδομάδα του Απριλίου, (μακάρι), μπορώ να συνεχίσω νόμιμα την επίσχεση εργασίας γιατί είμαι απλήρωτη για το μήνα Μάρτιο?

Βλέπω οτι θα χρειαστεί νέο νομοσχέδιο για την καταβολή των χρημάτων του Μαρτίου, επειδή τα κονδύλια δε φτάνουν και πάλι.

Άρα θα αργήσουν πολύ να πληρώσουν τα του Μαρτίου.

Το θέμα είναι επίσχεση από τώρα ή επίσχεση από το μήνα Μάιο ξανά?

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, στο Πανεπιστημιακο Λαρισας συνεχιζουμε για 2η συνεχομενη γενικη εφημερια να κλεινουμε το νοσοκομειο (πραξη προφανως και παρανομη για οσους...ολιγοψυχους αναρωτιουνται, οπως καποιοι ηλιθιοι συναδελφοι μου). Αν και ζαλισμενοι (ζαβλακωμενοι...στην τοπικη ιδιολεκτο) απο τον ηλιο, παραμενουμε μπροστα στην πυλη. Απο ολους οσοι ηρθαν σημερα, ενας κρετινος δικαστικος επιμελητης προσπαθησε να περασει στανικως και με υφος ιεροεξεταστη.Του απαντησαμε καταλληλως και μας ζητησε συγνωμη κιολας στο τελος, ο αποφοιτος γυμνασιου με 2πλασιο μισθο απο μενα !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, στο Πανεπιστημιακο Λαρισας συνεχιζουμε για 2η συνεχομενη γενικη εφημερια να κλεινουμε το νοσοκομειο (πραξη προφανως και παρανομη για οσους...ολιγοψυχους αναρωτιουνται, οπως καποιοι ηλιθιοι συναδελφοι μου). Αν και ζαλισμενοι (ζαβλακωμενοι...στην τοπικη ιδιολεκτο) απο τον ηλιο, παραμενουμε μπροστα στην πυλη. Απο ολους οσοι ηρθαν σημερα, ενας κρετινος δικαστικος επιμελητης προσπαθησε να περασει στανικως και με υφος ιεροεξεταστη.Του απαντησαμε καταλληλως και μας ζητησε συγνωμη κιολας στο τελος, ο αποφοιτος γυμνασιου με 2πλασιο μισθο απο μενα !!!!

πάντως ούτε εσείς στηρίξατε το νομαρχιακό όταν έκανε επίσχεση. να μη μπουμε σε τέτοια χωράφια γιατί δεν μας συμφέρει σαν ιατρικό σύνολο. πρέπει να είμαστε ενωμένοι για να αγωνιστούμε και να κερδίσουμε τα δικαιώματά μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Σε επίσχεση εργασίας προβαίνουν από σήμερα οι ειδικευόμενοι στο νοσοκομείο Καβάλας, με αίτημα την άμεση πληρωμή δεδουλευμένων εφημεριών από τον μήνα Ιανουάριο .

Οι ειδικευόμενοι ιατροί με αυτόν τον τρόπο αντιδρούν και στην "πρόταση" της διοίκησης για την αυθαίρετη περικοπή ποσοστού επί των δεδουλευμένων εφημεριών.

Η επίσχεση εργασίας ξεκίνησε σήμερα το πρωί και αφορά αρχικά την πρωινή τακτική εργασία, ενώ σε περίπτωση μη καταβολής στο ακέραιο των οφειλομένων εφημεριών άμεσα , οι ειδικευόμενοι θα προχωρήσουν σε επίσχεση εργασίας και κατά τις εφημερίες, από τις αρχές τις επόμενης εβδομάδας.

http://www.ygeianet.gr/box/cal/16758.pdf

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Περίεργο" χαρτί έκανε την εμφάνισή του στο ΓΝΘ Αγ.Παύλος αλλά και σε άλλα νοσοκομεία στο οποίο γίνεται εξίσωση του όρου της απεργίας με την επίσχεση εργασίας και ενημερώνει τους ειδικευόμενους πως ο χρόνος επίσχεσης δεν προσμετράται στον χρόνο ειδίκευσης και συνεπώς οι ημέρες επίσχεσης υπηρετούνται κανονικά μετά σαν να είναι απεργία.Μπορεί κάποιος απο εσάς να ανεβάσει κάποιο επίσημο χαρτί εδώ που να ξεκαθαρίζει το θέμα?Ξέρω πως έχουν ξανασυζητηθεί όλα αυτά απλά βλέπω πως οι τύποι πολεμάνε βρώμικα και καλό είναι να΄ήμαστε καλά προετοιμασμένοι.Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη μαλακία που έγραψε ο Δκτης της 4ης ΥΠΕ δε θεωρώ σωστό πως πρέπει να τη λάβει κανείς υπόψιν.

Δε χρίζει καμίας νομικής κάλυψης και το θέμα έχει απαντηθεί πριν δυο χρόνια περίπου από το υπουργείο υγείας.

Το έγγραφο/απάντηση κάπου εδώ μέσα υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Περίεργο" χαρτί έκανε την εμφάνισή του στο ΓΝΘ Αγ.Παύλος αλλά και σε άλλα νοσοκομεία στο οποίο γίνεται εξίσωση του όρου της απεργίας με την επίσχεση εργασίας και ενημερώνει τους ειδικευόμενους πως ο χρόνος επίσχεσης δεν προσμετράται στον χρόνο ειδίκευσης και συνεπώς οι ημέρες επίσχεσης υπηρετούνται κανονικά μετά σαν να είναι απεργία.Μπορεί κάποιος απο εσάς να ανεβάσει κάποιο επίσημο χαρτί εδώ που να ξεκαθαρίζει το θέμα?Ξέρω πως έχουν ξανασυζητηθεί όλα αυτά απλά βλέπω πως οι τύποι πολεμάνε βρώμικα και καλό είναι να΄ήμαστε καλά προετοιμασμένοι.Ευχαριστώ!

Το εν λόγω χαρτί ήρθε απο την 4η ΔΥΠΕ υπογεγραμμένο απο τον κ.Μπουσουλέγκα νομίζω ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι καλά το όνομα.Άν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει καλύτερα άς με διορθώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουσουλέγκα το Ανάγνωσμα:

«Σας ενημερώνουμε ότι οι ημέρες απουσίας των ειδικευομένων ιατρών λόγω συμμετοχής σε επίσχεση εργασίας- απεργία δεν συνυπολογίζονται ως πραγματικός χρόνος για την απόκτηση ειδικότητας και θα πρέπει να αναπληρωθεί».

:splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουσουλέγκα το Ανάγνωσμα:

«Σας ενημερώνουμε ότι οι ημέρες απουσίας των ειδικευομένων ιατρών λόγω συμμετοχής σε επίσχεση εργασίας- απεργία δεν συνυπολογίζονται ως πραγματικός χρόνος για την απόκτηση ειδικότητας και θα πρέπει να αναπληρωθεί».

:splats: :splats: :splats:

Αν και θεωρώ ότι κακώς δίνουμε αξία στα λεγόμενα του κάθε Μπουσουλέγκα με το να τον σχολιάζουμε, εν τούτοις θα πρέπει να αναφέρω και μια άλλη άποψη που υποστηρίχθηκε από πολλούς διευθυντάδες του ΠΓΝΠ Ρίο κατά την διάρκεια της τελευταίας επίσχεσης. Υποστήριξαν, λοιπόν, ότι ναι μεν ο χρόνος επίσχεσης προσμετράται ως χρόνος εργασίας- άρα δεν υποχρεούνται οι ειδικευόμενοι να τον αναπληρώσουν- εν τούτοις δεν είναι υποχρεωμένοι εκείνοι με την σειρά τους να τον θεωρήσουν και ως χρόνο εκμάθησης της εκάστοτε ειδικότητας!Πράγμα που οδηγεί στο παράδοξο να έχει κάποιος ολοκληρώσει τον εργασιακό του κύκλο (βάσει της υπογραφείσας σύμβασης εργασίας), αλλά να μην μπορεί να δώσει εξετάσεις για την ειδικότητα, μια και ο διευθυντής του (θα) θεωρεί ότι απαιτείται επιπλέον- άμισθος πια!- χρόνος άσκησης/ εκμάθησης της ειδικότητας!Και ναι μεν αυτή την φορά δεν προχώρησε κανείς τους στην εφαρμογή αυτής της άποψης, δείχνει, όμως, προς τα πού θα κατευθυνθούν οι πιέσεις στην επόμενη επίσχεση εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν τούτοις δεν είναι υποχρεωμένοι εκείνοι με την σειρά τους να τον θεωρήσουν και ως χρόνο εκμάθησης της εκάστοτε ειδικότητας!

Καλά μην σχίσουν κανένα καλσόν....

Ενώ στο υπόλοιπο διάστημα.....εκπαιδεύουν τους ειδικευόμενους ε; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΘΕΜΑ: σχετικά με το έγγραφο του Διοικητή της 4ης ΥΠΕ κ.Μπουσουλέγκα

Το Γενικό Συμβούλιο της ΟΕΝΓΕ, μετά τη χτεσινή ρητή δήλωση της υπουργού Υγείας ότι δεν αποδέχεται την επιβολή επέκτασης της

θητείας ειδικευομένων οι οποίοι προέβησαν σε επίσχεση εργασίας, θεωρεί ότι:

1.- ο Διοικητής της 4ης ΥΠΕ κ. Μπουσουλέγκας είναι πλήρως εκτεθειμένος και τον καλεί να αποσύρει άμεσα το έγγραφο της 14ης

Μαϊου, με το οποίο κατασκευάζει δίκαιο δικής του έμπνευσης. Εάν δεν το πράξει η ΟΕΝΓΕ θα καταθέσει μήνυση εναντίον του.

2.- Καλεί τους Διευθυντές Τμημάτων στα Νοσοκομεία της 4ης ΥΠΕ να χορηγούν βεβαιώσεις προϋπηρεσίας στους ειδικευόμενους, χωρίς να κάνουν οιανδήποτε αναφορά συμμετοχής τους σε επίσχεση εργασίας.

ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οπως εχω γραψει και σε αλλο post, εδω και δυο χρονια δε μου καταβαλλουν το χρονοεπιδομα (γιατι λεει το... ξεχασανε!). Μπορω να καταφυγω σε επισχεση εργασιας, δεδομενου οτι βρισκομαι σε παραταση και συντομα προκειται να αναλαβει ο αντικαταστατης μου; ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι δεν κινεισαι νομικα εναντια των οσων το ξεχασανε? Εγω θα τα ζητουσα απ'αυτους

Να σου πω πως εχουν τα πραγματα. Εκανα 12 μηνες αγροτικο (9 και παραταση) και μετα 20 μηνες ειδικοτητα (18 και παραταση που ακομα συνεχιζεται). Ολα αυτα στο ιδιο νοσοκομειο. Υποτιθεται κατα την εναρξη της ειδικοτητας το λογιστηριο θα επρεπε να εχει λαβει τη σχετικη βεβαιωση απο το γραφειο προσωπικου (που βρισκεται στο διπλα γραφειο!) οτι εχω συμπληρωσει 12 μηνες εργασιας. Το θεμα ειναι οτι με τα συγκεκριμενα ατομα που εργαζονται εκει δε θα ηθελα τωρα στο φιναλε να τα τσουγκρισω, ειδικα με νομικες κινησεις που θα μου κοστισουν σε χρονο και χρημα. Προσπαθω με πιο light μεθοδους. Βεβαια δεν προκειται να χαριστω σε κανεναν, αν τα πραγματα φτασουν στα ακρα. Γι' αυτο θα εκτιμουσα καθε βοηθεια σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητα γραπτως να προβουν στις απαραιτητες ενεργειες και ζητησε τους επισης γραπτως να σου εξηγησουν τους λογους της καθυστερησης. Πρωτοκολλησε το και στειλε ενα αντιγραφο στον διοικητη. Τονισε οτι περιμενεις γραπτη αιτιολογημενη απαντηση εντος 10 εργασιμων οπως οριζει ο νομος και αμεση επιλυση του θεματος και οτι επιφυλασσεσαι καθε αλλου δικαιωματος σου ειτε ως προς την υπηρεσια ειτε ως προς τον καθε υπευθυνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως εχω γραψει και σε αλλο post, εδω και δυο χρονια δε μου καταβαλλουν το χρονοεπιδομα (γιατι λεει το... ξεχασανε!). Μπορω να καταφυγω σε επισχεση εργασιας, δεδομενου οτι βρισκομαι σε παραταση και συντομα προκειται να αναλαβει ο αντικαταστατης μου; ευχαριστω

γιατί δε ξεχνάς κι εσύ να πας στο νοσοκομείο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.