Jump to content

επισχεση εργασιας 2009-2010


lamia

Recommended Posts

Τασο,το θεμα οπως προειπα ειναι οτι ο διευθυντης ισχυριζεται πως ως αγροτικοι ειμαστε σε αλλο καθεστως απο τους ειδικευομενους και αρα οφειλουμε να ειμαστε εδω στο κεντρο υγειας τα πρωινα.τελοσπαντων,αυριο το πρωι θεωρητικα θα ξερουμε περισσοτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Τασο,το θεμα οπως προειπα ειναι οτι ο διευθυντης ισχυριζεται πως ως αγροτικοι ειμαστε σε αλλο καθεστως απο τους ειδικευομενους και αρα οφειλουμε να ειμαστε εδω στο κεντρο υγειας τα πρωινα.τελοσπαντων,αυριο το πρωι θεωρητικα θα ξερουμε περισσοτερα

Ας το "ισχυριστει" γραπτα λοιπον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο,το θεμα οπως προειπα ειναι οτι ο διευθυντης ισχυριζεται πως ως αγροτικοι ειμαστε σε αλλο καθεστως απο τους ειδικευομενους

Ένα διευθυντής ποτέ δεν ισχυρίζεται με λόγια. Η θέση ευθύνης που κατέχει τον υποχρεώνει να αποδεικνύει με πράξεις-έγγραφα τα όσα λέει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθες ήρθε στον Αγ.Παύλο Θεσ/νίκης έγγραφο από τη ΔΥΠΕ με υπογραφή ΔΥΠάρχη που λέει (λίγο-πολύ,με δικά μου λόγια) ότι εντέλλεσθε να καλύψετε τις εφημερίες για το υπόλοιπο του μήνα με βάση τις ασφαλείς συνθέσεις όπως αυτές ορίζονται από το Επιστημονικό συμβούλιο και με την ευθύνη των Διευθυντών των κλινικών και στα πλαίσια των εγκεκριμένων κονδυλίων.

Με λίγα λόγια λέει από τη μια "Εντέλλεσθε" και από την άλλη πετάει το μπαλάκι στην μεριά των Επιστημονικών συμβουλίων και των Διευθυντών και κρατάει πισινή λέγοντας να βγει το πρόγραμα στα πλαίσια των κονδυλίων που έχουν εγκριθεί..!!

Όποιος βγάλει άκρη,να το πει και σε μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (Δ.Ε.Π.)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΘΕΜΑ: ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ

Αθήνα 15/3/2010

Το Δ.Σ. του Συλλόγου ΔΕΠ Ιατρικής Αθήνας στη συνεδρίαση του της 15/3/2010 αποφάσισε τη συμμετοχή των μελών ΔΕΠ, που είναι

εγκατεστημένα σε Νοσοκομεία και παρέχουν κλινικό έργο, στις εκδηλώσεις επίσχεσης εργασίας μαζί με τους γιατρούς του ΕΣΥ για την απόφαση του Υπουργείου Υγείας να περικόψει τα κονδύλια των εφημεριών στα Νοσοκομεία. Προειδοποιούμε το Υπουργείο Υγείας ότι με τις ενέργειες του αυτές βάζει σε κίνδυνο την ομαλή λειτουργία των εφημεριών και οδηγεί περαιτέρω τα Δημόσια Νοσοκομεία σε απαξίωση.

Για το Δ.Σ.

Η Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας

Μαρία Λυμπέρη Στάθης Ευσταθόπουλος

Αν. Καθηγήτρια Επικ. Καθηγητής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θετω ενα σοβαρο ερωτημα, για το οποιο μεχρι στιγμης δεν εχω βρει σαφη απαντηση: Τι συμβαινει οταν κατα τη διαρκεια επισχεσης ληξει η συμβαση ενος ή περισσοτερων ειδικευομενων; Πως μπορουν μετα τη ληξη της συμβασης να διεκδικησουν αυτα για τα οποια συμμετειχαν στην επισχεση; Επισης, εχει ειπωθει οτι οι μερες επισχεσης δεν παρατεινουν την ειδικοτητα. Πώς ομως γινεται το Νοσοκομειο - που τελει υπο επισχεση - να ζητησει την καλυψη της κενουμενης θεσης απο νεο γιατρο, οταν η εργοδοσια τιθεται σε καθεστως υπερημεριας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως μπορουν μετα τη ληξη της συμβασης να διεκδικησουν αυτα για τα οποια συμμετειχαν στην επισχεση;

Περιμένουν να τα πληρωθούν όπως κάθε χρόνο με την γνωστή καθυστέρηση, ή τα διεκδικούν δικαστικά. Το θέμα είναι όταν δικαιωθείς δικαστικά θα τα έχεις εισπράξει και έχεις ξοδέψει τα χρήματα προ πολλού :rolleyes:

Πώς ομως γινεται το Νοσοκομειο - που τελει υπο επισχεση - να ζητησει την καλυψη της κενουμενης θεσης απο νεο γιατρο, οταν η εργοδοσια τιθεται σε καθεστως υπερημεριας;

Μα πάντα όταν τελειώνεις την ειδικότητα το νοσοκομείο οφείλει χρήματα στον ιατρό τα οποία τα αποδίδει με την εκκαθάριση πολύ αργότερα, διάστημα που μπορεί να φτάσει μέχρι και 7 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευομενοι του Ριο συγχαρητηρια!!!

Συνεχιστε να εφημερευετε απληρωτοι διεκδινοντας τις απληρωτες εφημεριες σας!Πιστευα πως οι ειδικευομενοι τουλαχιστον εχουν κοινα συμφεροντα αρα και κοινο αγωνα...Για ακομα μια φορα αποδυκνειεται πως ο καθενας κοιταει την παρτυ του!

Και εις ανωτερα...

ΥΓ - Μην ξεχασετε στη συνελευση της Τριτης να φωναξετε και να κανετε βαρυγδουπες δηλωσεις, να φανειτε επαναστατες.....οπως καθε φορα.....ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

spamm on

μονο στο Ριο ειναι αυτο συναδερφε?η μονο στους ειδικευομενους?αν δεν τοχεις καταλαβει,ο καθενας κοιταει την παρτη του παντου

spamm off

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι οι γιατροι γενικοτερα ειναι 2,3 και 5 ταχυτητων το γνωριζα και το περιμενα (οπως και καθε φορα) οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εχουν κοινο μετωπο, γιατι δεν εχουν κοινα συμφεροντα...

Το οτι και οι ειδικευομενοι ειναι πολλων ταχυτητων, αυτο καθε φορα που το συνειδητοποιω με εκπλησσει!!!

τουλαχιστον για λογους αξιοπρεπειας ας παρουν τις δηλωσεις τους πισω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι οι γιατροι γενικοτερα ειναι 2,3 και 5 ταχυτητων το γνωριζα και το περιμενα (οπως και καθε φορα) οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εχουν κοινο μετωπο, γιατι δεν εχουν κοινα συμφεροντα...

Το οτι και οι ειδικευομενοι ειναι πολλων ταχυτητων, αυτο καθε φορα που το συνειδητοποιω με εκπλησσει!!!

τουλαχιστον για λογους αξιοπρεπειας ας παρουν τις δηλωσεις τους πισω...

Αυτο ειναι που με εκνευριζει αφανταστα!Ειμαι ο μονος μεσα στην κλινικη μου (στο Ριο) που απεχει απο τις εφημεριες,οι αλλοι απεχουν μονο απο την πρωινη εργασια!Με εκνευριζει ο ωχαδερφισμος τον συναδελφων και το παιχνιδι εκ του ασφαλους!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εφημερευσει ο ειδικευομενος που ειναι σε επισχεση την στιγμη που ο ειδικευμενος δεν κανει επισχεση γιατι θα χασει τα λεφτακια του απογευματινου ιατρειου!Δλδ και απληρωτος ο ειδικευομενος και θα δουλεψει υπερωρια για να πλουτισουν αυτοι που το παιζουν υπερανω χρηματων και χρησιμοποιουν ως επιχειρημα την υγεια του ασθενους για να μας φιλοτιμησουν να δουλεψουμε σαν τα κοροϊδα αμισθι!Αν τοσο ενδιαφερονται για την υγεια των ασθενων ας κατσουν να κανουν την εφημερια αυτοι ....αλλωστε με την εμπειρια και την γνωση τους ως ειδικοι οι ασθενεις δεν θα διατρεχουν απολυτως κανενα κινδυνοοοοο(καλυτερα και απο πριν δλδ)!

Εκει καταληγουμε παντα...οπως διαπιστωνεται εκ των πραγματων..δεν υπαρχει ενιαιο μετωπο ιατρων παρτε το χαμπαρι! Ορισμενοι ιατροι λαμογια(κυριως καθηγηταδες και διευθυνταδες αλλα και επιμεληταδες οπως φαινεται) που τα αρπαζουν με χιλιους τροπους(φακελακια, προμηθειες και ποσοστα απο υπερτιμημενα στο 10πλασιο αναλωσιμα και φαρμακα, επιδοτουμενα ερευνητικα προγραμματα του κωλου απο φαρμακο/εταιρειες, εμποριο κλινων, κτλ κτλ) ειναι αυτονοητο πως δεκαρα δεν δινουν για τετοιους αγωνες ,ουτε μπορουν να αντιληφθουν τι θα πει να εισαι μισθοσυντηρητος. Χρησιμοποιουν ολες της υποδομες του δημοσιου νοσοκομειου ακομα και του υφισταμενου ενψυχου δυναμικου για να "κονομισουν"! Αυτοι ειναι οι μπασταρδοι/τρωκτικα δυστυχως, που φαγαν τα λεφτα τοσα χρονια και τωρα δεν εχουμε να πληρωθουμε ουτε τα ιερα λεφτα της κακοπληρωμενης εφημεριας!Αυτοι σε συνεργασια με τις εκαστοτε διοικησεις/διοικητες-κομματοσκυλα ειναι οι εχθροι του συστηματος! Αυτοι φταινε συναδελφοι!

Μετα σου λεει η ΕΙΝΑ να μην δημιουργεις διχαστικες τασεις με το να μην εφημερευεις...ρε αντε γαμηθειτε!

Δεν εφημερευω και κοψτε τα κεφαλια σας! Μετα ξερω πως θα παιχτει το σεναριο...το βλεπω να περναει ηδη μπροστα απο τα ματια μου ..! Θα αναγκασουν τους ειδικευομενους που ειναι DEmi "επισχεσηματιες" να κανουν και τις δικες μου εφημεριες..εφημεριες που δεν προκειται εκ των πραγματων να πληρωθουν ποτε ακομα και μας πληρωσουν στο τελος τα χρωστουμενα(θα υπερβαινουν τις 4 εφημ.)Και τοτε το μετωπο θα διασπαστει ακομα περισσοτερο και οι σχεσεις θα διαταραχθουν...

αυτα ειναι..."διαιρει και βασιλευε" το ειχε πει αλλωστε και ο Ιουλιος!

Δεν εχουν λεει να πληρωσουν τις εφημεριες των ειδικευομενων....συμφωνοι!Ας πληρωνονται ολοι οι ειδικευμενοι τις εφημεριες τους οπως τους αξιζει! δλδ οσοι ειναι σπιτακι τους σαν ετοιμοτητας και οχι σαν κανονικες και να κοπουν επιτελους οι πλασματικες..ας πανε τα κονδυλια σε αυτους που δουλευουν!Ας κοπουν οι υπεκοστολογησεις αναλωσιμων και φαρμακων και ολες οι λαμογιες!

Και το τραγικο ειναι αυτο που αναφερε ενας συναδελφος για καποιο αλλο νοσοκ. πιο πανω(δεν θυμαμαι ποιο) οτι κοψαν ενα ποσο απο τις εφημεριες των ειδικευομενων για να φτασει το κονδυλι να πληρωθουν ολοι...λεει οι γιατροι!ΕΕ.. εγινε και με τις εφημεριες Δεκεμβριου εδω στο Ριο!Οχι μονο δεν ειχαν την ευθιξια να μην τα κοψουν απο τους ειδικευομενους αλλα ουτε το κριτηριο τις αναλογηκοτητας του μισθου δεν τηρησαν ουτως ωστε να κοψουν περισσοτερα απο τους ειδικευμενους (που στο κατω κατω τις κανουν στο σπιτακι τους)! Ελεος...

Μετα εχουμε και τους ειδικευομενους/τσιρακια των καθηγητων και τους χεστες που φοβονται μην και καλα τους κοψουν στις εξετασεις κτλ κτλ αλλα δεν εχω ορεξη να επεκταθω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα και σε περιοδους κρισης (οπως αυτη που φαινεται να ειναι η μεγαλυτερη) ο καθενας κοιταει την τσεπη και το συμφερον του! Ακομα και οι ειδικευομενοι που υποτιθεται εχουν κοινο συμφερον (ποιο συμφερον δλδ, να πληρωθουν την εργασια που εκαναν!!!)...Εχω αηδιασει,δε ξερω αν θα πρεπει η οχι (και αν αξιζει κιολας) να μιλησω στη συνελευση της Τριτης...

Ελλαδαρα με τα ωραια σου...εφημερευω απληρωτος (για να μη διασπασω το κλιμα της κλινικης μου...), διεκδικοντας τις απληρωτες εφημεριες μου!!! Ολεεεε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι πηρε το αυτι μου οτι θα πληρωθουν επιτέλους οι εφημεριες Ιανουρη/Φλεβαρη στις πρωινες εκπομπες. Το πε Σαχινιδης-Υφυπουργος οικονομικων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως βρε συναδελφοι, με αυτην την επισχεση βρηκα την υγεια μου!

Τρεφομαι καλυτερα, κοιμαμαι περισσοτερο, διαβαζω περισσοτερο και με μεγαλυτερη ορεξη, κατεβασα 50 νεα βιβλια της ειδικοτητας μου απο το διαδικτυο,

ειδα ολες τις ταινιες που ειχα μαζεψει και δεν προλαβαινα να δω λογω ελλειψης χρονου, βγαινω πιο συχνα με το αγορι μου βελτιωνοντας την ποιοτητα της σχεσης μας, σπουδαζω στην Αγγλια εξ αποστασεως...

Ζητω η επισχεση!

Σε κανει να σκεφτεσαι για την εκπαιδευση σου στην Ελλαδα...

Ειναι χαλια τα πραγματα αν αποδιδεις καλυτερα και περισσοτερο εξω απο τη δουλια σου παρα μεσα στο μιερό και διεφθαρμενο περιβαλλον αυτής.

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι πηρε το αυτι μου οτι θα πληρωθουν επιτέλους οι εφημεριες Ιανουρη/Φλεβαρη στις πρωινες εκπομπες. Το πε Σαχινιδης-Υφυπουργος οικονομικων!

Για του Δεκεμβρη ειπε τιποτε; Παντως στην Κερκυρα, και αφου πηραμε τις διαβεβαιωσεις οτι θα πληρωθουμε ολες τις εφημεριες μεχρι την Πεμπτη, αποφασισαμε τη συνεχιση της επισχεσης μεχρι τα πολυποθητα χαρτονομισματα να φτασουν στον προορισμο τους (γιατι συν τοις αλλοις δεν τρωμε κουτοχορτο, αλλα πλεον ουτε παχιες υποσχεσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πατρα τουλαχιστον πληρωθηκαν οι εφημεριες Δεκεμβριου πετσοκομμενες κατα 115 ευρω ανα κεφαλη...(- 50 ειχαν κοψει και απο Οκτωμβρη)

Σημερα υπαρχει ανακοινωση της Υπουργου οτι θα πληρωθουν κανονικα οι εφημεριες Ιανουαριου-Φεβρουαριου (http://ygeianet.gr/box/cal/15695.pdf) ΑΛΛΑ

1. Δεν διευκρινιζεται το πως...Εδωσαν 100εκ. ευρω εκτακτη επιχορηγηση η απλα για αυτο το διμηνο "καταργειται" προσωρινα η τηρηση του 12τημοριου για να εξασφαλιστουν τα δεδουλευμενα και να μετατεθει το προβλημα καλοκαιρι (οπως παντα...)

2. Με την κλαδικη συμβαση τι γινεται?

3. Με την Ευρωπαικη νομοθεσια περι τον αριθμο των εφημεριων τι γινεται?

4. Με το 40% φορο στις εφημεριες τι γινεται?

Απαντησεις και εργα θελουμε οχι λογια του αερα!!!

Μεχρι τοτε...αγωνας...εφημερευοντας!Viva la revolutione!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ Τάσο Θεοδωρίδη,

Θα ήθελα, αν μπορείς, να διευκρινήσεις στο forum τα εξής:

1)Πότε σταματάει η επίσχεση, όταν μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό του Νοσοκομείου ή όταν μπουν στο λογαριασμό των ιατρών ακέραια κι όχι <<τσεκουρωμένα>>?

2)'Εχουμε όλοι υπογράψει δηλώνοντας οτι θα προχωρήσουμε σε επίσχεση, ένα έντυπο που περιείχε κι άλλα αιτήματα του κλάδου μας, εκτός από το να πάρουμε τα λεφτά που μας χρωστούν!

Νομιμοποιούμαστε να συνεχίσουμε την επίσχεση εργασίας μέχρι να ικανοποιηθούν όλα μας τα δίκαια αιτήματα, ή θα πρέπει να σταματήσουμε αν μας δώσουν τα χρήματα και μόνο?

Το οτι ακυρώθηκε μονομερώς από την κυβέρνηση η κλαδική μας σύμβαση εργασίας δε μετράει δηλαδή?

:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεχρι να σου απαντησει ο Τασος πιο υπευθυνα, θα σου πω εγω την αποψη μου.

1. Δεν κανει το Νοσοκομειο επισχεση, την κανεις εσυ! Αρα σταματαει οταν μπουν τα χρηματα στο λογαριασμο ΣΟΥ και μπορεσεις να τα χρησιμοποιησεις για τις αναγκες σου (που ειναι και η βασικη αιτιολογια καθε επισχεσης). Αρα, οταν πληρωθειτε (και οχι οταν σας πουν "μαγκες ηρθαν τα λεφτα") η επισχεση σταματαει.

2. Εχω την εντυπωση οτι μπορει κανεις να κανει επισχεση ΜΟΝΟ οταν του οφειλονται δεδουλευμενα και για κανενα αλλο λογο. Ουτε για αυξησεις, ουτε για προσληψεις, ουτε για αλλα αιτηματα. Γι'αυτα υπαρχουν οι απεργιες. Στην επισχεση πληρωνεσαι και εν αντιθεσει με την απεργια, μπορεις να την κανεις και ατομικα. Δεν μπορεις λοιπον να κανεις επισχεση και να πληρωνεσαι, επειδη για παραδειγμα δε δουλευουν σωστα τα ΤΕΠ ή επειδη το Νοσοκομειο χρειαζεται περισσοτερους τραυματιοφορεις.

Αυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντιγράφω από τα εργασιακά θέματα του υπουργείου απασχόλησης, περί επίσχεσης εργασίας: ...η επίσχεση εργασίας έχει ως αποκλειστικό και μόνο σκοπό να υποχρεώσει τον εργοδότη να καταβάλει στο μισθωτό τις δεδουλευμένες και καθυστερούμενες αποδοχές. Δεν μπορεί να ασκηθεί επίσχεση εργασίας με σκοπό τον εξαναγκασμό του εργοδότη για αυξήσεις αποδοχών ή άλλες αποδοχές που δεν είναι ληξιπρόθεσμες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή karanti maria, την επίσχεση την κάνεις ώστε να λάβεις τα δεδουλευμένα μέχρι τσακιστό ευρώ emcolgate

Κατά τα λοιπά τα είπανε πολύ καλά οι δύο αγαπητοί και αυτοί συνάδελφοι :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω εγω θα διαφωνησω....διαβαστε αυτο ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Το δικαίωμα της επίσχεσης ή κατάσχεσης ή παρακράτησης, είναι κατ’

ένσταση προσβαλλόμενο ενοχικό δικαίωμα. Στο Εργατικό Δίκαιο και

ειδικά στη σύμβαση εργασίας, το δικαίωμα αυτό παρουσιάζει κάποια

ιδιομορφία: αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ασκηθεί αυτό από τον

μισθωτό, όταν ο εργοδότης καθυστερεί την καταβολή των

οφειλομένων αποδοχών του ή δεν εκπληρώνει τις νόμιμες ή

συμβατικές του υποχρεώσεις στα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας ή με τη

συμπεριφορά του ο εργοδότης προσβάλει την προσωπικότητα του

εργαζομένου. Ασκώντας το δικαίωμα της επίσχεσης εργασίας ο

μισθωτός δικαιούται να δηλώσει στον εργοδότη ότι διακόπτει την

απασχόλησή του μέχρι να του καταβληθούν οι καθυστερούμενες

αποδοχές ή να συμμορφωθεί ο εργοδότης με τις νόμιμες υποχρεώσεις

του και να απέχει από τα καθήκοντα της εργασίας του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω εγω θα διαφωνησω.

Πού ακριβως ειναι η διαφωνια σου; Το ιδιο δε λεμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.