Jump to content

Τι γυναίκες θέλουν τελικά οι άντρες?


Ortho

Recommended Posts

epebos +1

το 2ο ειναι πολυ πιθανο γιατι να μην τα αναγνωρισει καποιος? βεβαια μερικες φορες το αναγνωριζει στο τελος οταν ειναι πια αργα... emconfused

αλλα και το 1ο ειναι εφικτο μπορει μια κοπελια να μην τα εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα αλλα σταδιακα να τα αποκτησει

μεγαλα βυζια

κωλαρακι σφιχτο

και φυσικα να μη μιλαει

κατι σαν αυτο υποθετω...

http://3.bp.blogspot.com/_NytN3qaDdxY/RxXW...ed-for-life.jpg

(ελεος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply
Εγω προσωπικα εκτος απο τα μεγαλα βυζια και το σφιχτο κωλαρακι που ειναι το α και το ω της γυναικας :lol: , κοιταω κι αλλα πραγματα.

Ως γνωστον, υπαρχουν ωρες και στιγμες οπου ο ανδρας θα πηδουσε οτι κινειται...Δεν ειναι μυστικο, φταιει η τεστοστερονη και αυτη η εξελικτικη θεωρια! Επισης δεν ειναι μυστικο, οτι ο ανδρας σε αυτη τη φαση θα πει και θα κανει οτιδηποτε για να πετυχει τον στοχο του...

Βεβαια, οταν μιλαμε για σχεση τα πραγματα αλλαζουν. Εγω προσωπικα δεν αντεχω τις γκομενες με υφος 10 καρδιναλιων. Μια ομορφη κοπελα που καταφερνει να ειναι συνεργασιμη και ανοιχτη με ολους ειναι οτι πιο σεξυ υπαρχει για μενα. Ο λογος ειναι οτι οι εξυπνες-ομορφες ειναι ετσι, οι ομορφες-ομορφες δεν το 'χουν παρει πρεφα ακομα αυτο και νομιζουν οτι τα εξωτερικα τους χαρακτηριστικα ειναι πασπαρτου για ολες τις καταστασεις (και γιαυτο φταινε τα λιγουρια που τους το εχουν επιτρεψει).

Επισης μ'αρεσουν οι γυναικες που αποπνεουν κατι το ευγενες, που εχουν φινετσα, κι οχι οι μπουζουκογκομενες. Οι πολυ σοβαρες, κατσουφιασμενες και αυτες που δεν ξερουν να χαμογελανε τρωνε Χ κατευθειαν. Θελω να κοιταω την κοπελα μου και να χαμογελαω, οχι να τα βαφω μαυρα.

Αυτες που την εχουν δει πολυ κουλτουρα επισης τρωνε Χ, το θεωρω αφανταστα ξενερωτο. Ειπαμε ολα με μετρο, οταν μιλαμε σοβαρα μιλαμε σοβαρα, αλλα πρεπει να υπαρχει και η "ωρα του παιδιου"!

Η γυναικα πρεπει να περιποιειται τον εαυτο της. Αποτριχωσεις, μαλλια, ντυσιμο ( δεν μ'ενδιαφερει αν φορας γκουτσι η οχι, αλλα να 'χεις λιγο γουστο) κτλ. Το μακιγιαζ πρεπει να ξερει ποτε και που να το βαζει. Τα ευτραπελα που βλεπω στην Ελλαδα, παω παραλια καλοκαιρι μες στη ζεστη και στην αμμο, και φοραω ο Θεος ξερει ποσο μεικ-απ κτλ και τακουνι, υποδεικνυουν γυναικα χωρις φινετσα.

Δεν αντεχω το μοντελο νοικοκυρας-εισαι ο πασας μου. Θελω κοπελα, οχι δουλα. Εδω κολλαει και το ειδος "εισαι ο Θεος μου". Αν δεν μπορεις να σταθεις στο "υψος" μου, τοτε δεν μπορουμε να ειμαστε μαζι. Ειπαμε, δεν θελω δουλα (αλλα ουτε και αφεντισσα).

Δεν αντεχω την "δεν ξερω πως να βρασω ουτε ενα αυγο", "δεν εχω καθαρισει ποτε τουαλετα". Ειπαμε, ειμαι αυταρκης και αυτονομος, αλλα θελω να εισαι κι εσυ.

Μου αρεσουν οι κοπελες που οταν βλεπουν μωρακια τους κανουν παιχνιδακια και γενικα τους αρεσουν. Αυτες που αντιδρουν πιο σπασμωδικα απο εμενα με τα μωρα, με προβληματιζουν.

Μου αρεσουν αυτες που εχουν ενα στοχο στην ζωη τους, κι οχι οι βαριεστημενες, η αυτες που περιμενουν μονο τον καταλληλο γαμπρο. Αυτες οι τελευταιες μου προκαλουν οικτο. Βεβαια δεν μου αρεσουν ουτε οι υπερβολικα φιλοδοξες. Προσωπικα πιστευω και συγχωρεστε με για την φαλλοκρατικη αντιληψη, οτι οι γυναικες που κανουν καριερα και δεν εχουν οικογενεια ειναι δυστυχισμενες.

Επισης μια γυναικα πρεπει να ειναι ικανη να βρισκεται σε παρεα χωρις να ειναι απλα η γκομενα σου. Να ειναι κοινωνικη και ανοιχτη με τους φιλους και με τους ξενους, αλλα και να μπορει με μια μικρη κινηση να σου δειξει και να τους δειξει οτι ειναι ερωτευμενη μαζι σου (αν ειναι :lol: )!

Οσο αν αφορα εμφανισιακα στοιχεια, δεν θα αναφερω, διοτι πιστευω το τοπικ δεν μιλουσε για αυτο.

Διαβάζοντας την πρώτη παράγραφο, μπήκα στον πειρασμό να σου τραβήξω ένα report που θα 'ταν όλο δικό σου, αλλά η συνέχεια με έπεισε να περιοριστώ σε ένα quote. :-P

Λένε ότι χρειάζεται τέχνη για να αποκτήσεις έναν άντρα και δουλειά για να τον κρατήσεις... Και νομίζω ότι είναι ό,τι πιο σοφό έχει ειπωθεί για τη ράτσα σας.

Και ναι...σας αρέσουν οι "γκόμενες με ύφος"... όσο και αν δεν το παραδέχεστε.. Πρόκειται για τη τέχνη για την οποία μίλησα παραπάνω. Δε χρειάζεται κάποια να είναι η πιο όμορφη ή η πιο έξυπνη ή η πιο μορφωμένη ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει αυτοπεποίθηση, να σας κάνει να νιώθετε ότι και πολύ σας πέφτει, να ξέρει να προβάλλει τα δυνατά της σημεία και να κρύβει τις αδυναμίες της, να δείχνει μυστηριώδης και να σας φτύνει που και που για να ξυπνάει τα ένστικτα του κυνηγετικού λαγόσκυλου μέσα σας (βλ. κυνηγεσία και κυνοφιλία.χαχαχαχαχα)

Το δεύτερο είναι η δουλειά και εδώ είναι το αγαπημένο μου κομμάτι γιατί είναι εκείνο που σας σώζει και ασχολούμαστε ακόμη μαζί σας. Σε αντίθεση με τις γυναίκες που κατά κανόνα κυνηγούν τα λεφτά, το κύρος και την τεκνοποίηση (επίτηδες χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη για να τονίσω πόσο διαφορετικό είναι το "πρέπει να κάνω παιδιά" από το "θέλω να κάνω οικογένεια"), οι άντρες κάνουν αμάν για λίγη "αγάπη". Ναι, θα διαλέξετε όποια διαλέξετε με βάση τα ηλίθια-μερικές-φορές κριτήριά σας, όμως στην πορεία θα αναζητήσετε κάτι ουσιαστικότερο. Και ας μην το πούμε αγάπη γιατί θα καταντήσει μελό και δακρύβρεχτο το post, ας το ονόμάσουμε σημείο όπου τέμνονται ο έρωτας και η φιλία. Το να αντλείς ικανοποίηση απ' την ευτυχία του άλλου. Και απ' ό,τι έχω καταλάβει, για τους άντρες αγάπη είναι να νιώθουν ασφαλείς να σου αφεθούν γνωρίζοντας ότι θα τους πας εκεί που εκείνοι θέλουν. Να τους στηρίζεις στις αποφάσεις τους, να δείχνεις κατανόηση, να μην τους απομακρύνεις από τα όνειρά τους (γιατί ανάμεσα σε εκείνα και έσενα, θα προτιμήσουν εκείνα) και να μην είσαι η κακιά εγωίστρια μάγισσα της σχέσης. Να μην τους φέρνεις τις παντόφλες στο χέρι, αλλά όταν επιστρέφουν από τη δουλειά να βρίσκουν και ένα πιάτο από το αγαπημένο τους φαγητό αν έχεις σχολάσει πιο νωρίς από αυτούς. Από εκεί και πέρα, εκτιμούν πολύ τις αυθεντικές γυναίκες όπως πολύ σωστά αναφέρεις και εκείνες που έχουν ζωντάνια, όνειρα και όρεξη...και ας τους σέρνουν με το ζόρι από ροκ συναυλία σε ροκ συναυλία στη Μαλακάσα :P Α! Και όταν επιστρέφουν από το σπίτι να τους ρωτας "Πώς ήταν αγάπη μου στη δουλειά;" Αυτό το έχω δει σε ταινίες και πάντα πετυχαίνει... Χαχαχαχαχαχ

Γενικά το θέμα χωρά πολλή κουβέντα αφού μπαίνουν στη μέση και άλλοι παράμετροι. Όταν λες άντρα εννοείς και τον κάγκουρα από το Μπουρνάζι ή το 18άρικο που μόλις τέλείωσε το Λύκειο και θέλει να πέσει με τα μούτρα στ... στη ζωή; Γιατί αυτοί άλλα κριτήρια έχουν. Και όταν λες γυναίκα εννοείς εκείνη που θες να γνωρίσεις το καλοκαίρι, εκείνη με την οποία θα κάνεις σχέση, εκείνη που θες να γίνει μητέρα των παιδιών σου;

Πάντως σοβαρά με προβληματίζει το θέμα γυναίκα-καριέρα-οικογένεια το οποίο θίγεις. Μια φορά μας ρώτησαν στο θάλαμο τι θέλουμε να γίνουμε όταν "μεγαλώσουμε" (χιχιχιχι) και όταν είπα γενική χειρουργική μόνο που δεν με σκότωσε. Μου είπε ότι είμαι μια χαρά κοπέλα, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι διάλεξα Ιατρική, μετά συνέχισε λέγοντάς μου ότι ή θα μέινω γεροντοκόρη ή θα με παρατήσει ο άντρας μου για μια καπάτσα νοσηλέυτρια επειδή θα τον παραμελώ και τελείωσε το ξέσπασμα συμβουλεύοντας με να ανοίξω ένα μικροβιολογικό εργαστήριο κάτω από το σπίτι μου όπου θα δουλεύουν άλλοι για εμένα! Ήταν ό,τι πιο άθλιο έχω ακούσει. Ο τύπος μάλλον ήταν παντρεμένος-πικραμένος με γιατρίνα αλλά από την άλλη δεν έχω συναντήσει και καμια γυναίκα στη χειρουργική του Αττικού. Anyway, emofftopic Ίσως κάποια στιγμή ανοίξω topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Απλά να προσθέσω το ότι εγώ μπορεί να δώσω πολλά στην καριέρα μου, και εκείνη αντίστοιχα λιγότερα στη δικιά της, δεν την υποβιβάζει καθόλου στα μάτια μου. Ίσα ίσα. Παράλληλα να δώσει περισσότερα από εμένα στην οικογένεια, γιατί εγώ λόγω χρόνου δεν θα μπορώ τόσο, τουλάχιστον στην αρχή. Ο καθένας πρέπει να συνεισφέρει στους διαφορετικούς τομείς για να υπάρχει ισορροπία. Δεν θα έψαχνα ποτέ για την σούπερ-ντούπερ Einstein με 100 PhDs. Τι να την κάνω? Αυτή η “φεμινίστρια” που προσπαθεί να αποδείξει και καλά ότι “και οι γυναίκες μπορούν!”. Φυσικά και μπορούν! Το θέμα είναι τι είναι καλό γιʼαυτές, την οικογένειά τους και την ευτυχία τους. Η γυναίκα μπορεί να ξεπεράσει αυτή την ανασφάλεια χαλαρά, έχοντας κάνει κάποια πράγματα ΠΡΙΝ, και έχοντας αποδείξει τις ικανότητές της. Μετά, από προσωπική επιλογή μπορεί να κάνει το σωστό.

Προφανώς και η γυναίκα πρέπει να έχει στόχους, να έχει κάνει κάποια πράγματα στη ζωή της πριν την οικογένεια, αλλά δεν γίνεται να είναι όσο φιλόδοξη είμαι εγώ. Μέτρο.

Επειδή το τόπικ αφορά άντρες, δε θα απαντήσω στο βασικό ερώτημα, γιατί δεν ξέρω τι θέλουν οι άντρες και κυρίως δε θα ήθελα να ξέρω ποτέ με σιγουριά. Αλλά ortho ειλικρινά πόσων χρονών είσαι; Εκτός κι αν κάνεις πλάκα.

Είναι σωστό να παρατήσει κάποια όλα όσα έχει κοπιάσει να κάνει γιατί εσύ δικαιούσαι να είσαι περισσότερο φιλόδοξος; Υπάρχει και γονίδιο επικρατόν γι'αυτό που βρίσκεται στο χρωμόσωμα Υ; Δεν είμαι φεμινίστρια και δεν πιστεύω στον φεμινισμό, γιατί ουσιαστικά δε βοηθάει σε κάτι τη γυναίκα. Το ερώτημα μου απευθύνεται απλά στον μέσο, κοινό νου. Από πότε τα όνειρα απέκτησαν φύλο; Σε τελική ανάλυση, μην παντρεύεσαι μία γυναίκα με τόσο υψηλούς στόχους. Υπάρχουν τόσες άλλες που θα χαρούν να γίνουν οι νέες Εστίες και δεν έχουν τελειώσει το Harvard.

Βέβαια, από την άλλη, η γυναίκα που θα της το πεις αυτό και θα το δεχτεί, ε, καλά να πάθει. Ου γαρ έρχεται μόνον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho, συμφωνω απολυτα με το review σου φυσικα. Το εκτοξευσες το ποστ μου, το εκανες διαπλανητικο πυραυλο ενα πραμα :lol: . Συμφωνουμε τοσο πολυ που κατανταει αηδια emrockon

Zimiara, οταν μια γυναικα ακολουθει προκαθορισμενη τακτικη ως προς την συμπεριφορα της απεναντι σε εναν αντρα, τοτε ειναι απλα ψευτικη...Ενας εξυπνος ανδρας δεν αργει να το καταλαβει. Χ απο μενα σε μια γυναικα που ακολουθει τακτικη και εχει "σκοπο". Το ολο concept μου ειναι "Just be yourself" , ψαχνω οτι ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω. Υπαρχουν μερικες γυναικες που απλα δεν θα μπορουσα να με φανταστω μαζι τους, αυτο δεν αλλαζει γιατι πολυ απλα μεγαλωσαν και εγιναν ετσι. Και μιλαω για σχεση, οχι για την προωθηση της φυσικης επιλογης δια μεσου της πρακτικης των μεγαλων αριθμων. Ο 18αρης κι ο καγκουρας προφανως και θα εχουν αλλα προτυπα γυναικας.

Signlan. Οσο αν αφορα το ενα, προσπαθουμε για το καλυτερο. Βεβαια η γυναικα που περιεγραψα απεχει πολυ απο την τελειοτητα, οποτε γιατι οχι. Οσο αν αφορα το 2, practice makes better. Ισως ακομα να μην μπορω να σου πω ακριβως τι θελω, αλλα ξερω τι δεν θελω σε μια γυναικα. Πιστευω ομως οτι εχω δει αρκετα για να μπορω να διακρινω την ποιοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Απλά να προσθέσω το ότι εγώ μπορεί να δώσω πολλά στην καριέρα μου, και εκείνη αντίστοιχα λιγότερα στη δικιά της, δεν την υποβιβάζει καθόλου στα μάτια μου. Ίσα ίσα. Παράλληλα να δώσει περισσότερα από εμένα στην οικογένεια, γιατί εγώ λόγω χρόνου δεν θα μπορώ τόσο, τουλάχιστον στην αρχή. Ο καθένας πρέπει να συνεισφέρει στους διαφορετικούς τομείς για να υπάρχει ισορροπία. Δεν θα έψαχνα ποτέ για την σούπερ-ντούπερ Einstein με 100 PhDs. Τι να την κάνω? Αυτή η “φεμινίστρια” που προσπαθεί να αποδείξει και καλά ότι “και οι γυναίκες μπορούν!”. Φυσικά και μπορούν! Το θέμα είναι τι είναι καλό γιʼαυτές, την οικογένειά τους και την ευτυχία τους. Η γυναίκα μπορεί να ξεπεράσει αυτή την ανασφάλεια χαλαρά, έχοντας κάνει κάποια πράγματα ΠΡΙΝ, και έχοντας αποδείξει τις ικανότητές της. Μετά, από προσωπική επιλογή μπορεί να κάνει το σωστό.

Προφανώς και η γυναίκα πρέπει να έχει στόχους, να έχει κάνει κάποια πράγματα στη ζωή της πριν την οικογένεια, αλλά δεν γίνεται να είναι όσο φιλόδοξη είμαι εγώ. Μέτρο.

Επειδή το τόπικ αφορά άντρες, δε θα απαντήσω στο βασικό ερώτημα, γιατί δεν ξέρω τι θέλουν οι άντρες και κυρίως δε θα ήθελα να ξέρω ποτέ με σιγουριά. Αλλά ortho ειλικρινά πόσων χρονών είσαι; Εκτός κι αν κάνεις πλάκα.

Είναι σωστό να παρατήσει κάποια όλα όσα έχει κοπιάσει να κάνει γιατί εσύ δικαιούσαι να είσαι περισσότερο φιλόδοξος; Υπάρχει και γονίδιο επικρατόν γι'αυτό που βρίσκεται στο χρωμόσωμα Υ; Δεν είμαι φεμινίστρια και δεν πιστεύω στον φεμινισμό, γιατί ουσιαστικά δε βοηθάει σε κάτι τη γυναίκα. Το ερώτημα μου απευθύνεται απλά στον μέσο, κοινό νου. Από πότε τα όνειρα απέκτησαν φύλο; Σε τελική ανάλυση, μην παντρεύεσαι μία γυναίκα με τόσο υψηλούς στόχους. Υπάρχουν τόσες άλλες που θα χαρούν να γίνουν οι νέες Εστίες και δεν έχουν τελειώσει το Harvard.

Βέβαια, από την άλλη, η γυναίκα που θα της το πεις αυτό και θα το δεχτεί, ε, καλά να πάθει. Ου γαρ έρχεται μόνον...

Δε διαφωνώ σε τίποτα ΙΡΙΔΑ. Πολύ σωστά όλα αυτά που λές. Τα δέχομαι. Πρέπει να είμαστε δίκαιοι, έτσι δεν είναι? π.χ. για την ισότητα. Το ποιος δικαιούται τι, είναι πολύ σχετικό. Όμως, έχεις δίκιο να κατακρίνεις το συγκεκριμένο σημείο του post μου. Ίσως και να ακούγεται φαλλοκρατικό. Αυτό γιατί ίσως δεν κατάλαβες το νόημα μου.

Εξηγούμαι λοιπόν:

Η άποψή μου, ήταν αυστηρά προσωπική. Εκτός από κάτι γενικότητες, πήρα την προσωπική μου περίπτωση. Φυσικά και συμφωνώ με το ότι τα όνειρα δεν έχουν φύλο. Δεν εννοούσα αυτό προφανώς!!! Είναι ποτέ δυνατόν??? Να είμαι τόσο μ@λ@κ@ς? Ίσα ίσα, δεν υποτίμησα κανένα φύλο. Μπορεί κάλλιστα το ρόλο του χαμάλη με τα “υψηλά” όνειρα να τον έχει η γυναίκα, και αντίστοιχα ο άνδρας να μεγαλώνει τα παιδιά. Καμία αντίρρηση. :)

Εμένα με ενδιαφέρει η ισορροπία. Αυτό που υποστηρίζω, και ίσως δεν έγινα κατανοητός, είναι ότι πρέπει να υπάρχει ισορροπία. Όταν με ένα επάγγελμα τόσο απαιτητικό, υπάρχουν 2 που το κάνουν με την ίδια ένταση, τις ίδιες “φιλοδοξίες” ανέλιξης, το ίδιο πάθος, κλπ, κλπ, είναι γεγονός ότι δεν θα μπορέσει να επιτευχθεί ισορροπία. Εκτός και αν αυτοί οι 2, αποφασίσουν ότι δεν θα κάνουν οικογένεια, αλλά απλά θα είναι γκόμενοι (ή έστω σύζυγοι). Μια χαρά τότε. Συμφωνώ. Εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο για μένα, και φυσικά δεν θα παντρευόμουν μια γυναίκα ορθοπαιδικό στις ΗΠΑ, που θα ξυπνάει και αυτή 04:30 το πρωί κάθε μέρα και θα γυρνάει και αυτή στις 7-8-9-10 το βράδι. Μπορείς να δεις και ολόκληρη την περιγραφή αυτού που εννοώ και ΕΔΩ

Μια χαρά λοιπόν μπορεί κανείς να κάνει τις προσωπικές του επιλογές, ανάλογα με το πώς εκείνος/εκείνη αξιολογεί την κατάσταση. Ίσα ίσα, ξεκαθάρισα, ότι το επάγγελμα ΔΕΝ είναι το ΜΟΝΟ πράγμα στη ζωή. Δεν σημαίνει ότι εάν ας πούμε η γυναίκα μου, ή ο σύντροφός μου δεν έχει 100 PhDs, δεν θα την εκτιμώ, αγαπώ, σέβομαι, κλπ... Η προσφορά ενός ανθρώπου, είτε άντρας είτε γυναίκα, δεν μετριέται με το πόσα χρήματα βγάζει ή με το κατά πόσο έχει ικανοποιήσει τις επαγγελματικές του/της φιλοδοξίες ώστε να μη βγάζει κόμπλεξ στον/στην σύντροφο/γυναίκα/άνδρα του/της... Δεν με ενδιαφέρει ούτε ο φαλλοκρατισμός, ούτε ο φεμινισμός. Η ισορροπία και η ευτυχία με ενδιαφέρει. Και του ενός μέρους, και του άλλου.

@ ΖΗΜΙΑΡΑ

Βλέπω ότι είσαι ζημιάρα, όνομα και πράγμα! :P:P

Φυσικά και μας αρέσουν οι "γκόμενες με ύφος". Στις πιο ΜΙΚΡΕΣ ηλικίες ειδικότερα. Αυτές σίγουρα μας εξιτάρουν και μας κινούν το ενδιαφέρον ΑΡΧΙΚΑ. Όσο για την τέχνη που λες, συμφωνώ. Αντίστοιχη τέχνη χρειάζεται και από τον άντρα για να αποκτήσει μια γυναίκα και δουλειά για να την κρατήσει. Και από τους 2 χρειάζεται τέχνη, που εγώ καλύτερα θα την ονόμαζα “αμοιβαία υποχώρηση”. Οι γκόμενες με “ύφος” που λες, είναι attractive εώς ένα σημείο. Όπως επίσης, το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες-γατούλες-ναζιάρες, κ.ο.κ. Φυσικά και μας αρέσει αυτό για αρχή. Αλλά όχι και υπερβολές… Από ένα σημείο και μετά καταντούν βαρετές και ηλίθιες. Ειδικά δε, όταν ορισμένοι από εμάς, ως λογικά όντα, έξυπνοι, και που βλέπουμε λιγάκι παραπάνω από το πουλί μας (oh yes, it happens too!), αντιλαμβανόμαστε το "παιχνιδάκι" αυτό. Αυτά που είπα, συμφωνόντας με τον Epebos, για μένα ισχύουν για κάτι μακροπρόθεσμο. Το ότι κάποιες θα παίζουν παιχνιδάκια για να μας κρατήσουν το ενδιαφέρον ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ, αυτό είναι άλλο θέμα. Και φυσικά όπως είπα, όλα είναι στο μυαλό… Όπως και εσύ λες ότι “Δε χρειάζεται κάποια να είναι η πιο όμορφη ή η πιο έξυπνη ή η πιο μορφωμένη ή οτιδήποτε άλλο.” Όσο ο άντρας καταλαβαίνει τι του γίνεται περισσότερο, τόσο πιο πολύ μετράει η ποιότητα, πίστεψέ με. Αυτή που θα προσπαθήσει τα χίλια δύο τερτίπια, δεν θα έχει καμία τύχη (από ένα σημείο και μετά). Πάλι, εάν κάποιον τον ενδιαφέρει μόνο η ποσότητα, θα βρει αρκετές τέτοιες στο διάβα του σαν και αυτή που περιγράφεις. Και αυτό άλλωστε είναι και το μόνο εύκολο, και για τα 2 φύλα. (Παρένθεση, και δεν εννοώ φυσικά εσένα, αφού δε σε ξέρω: Πολλές γυναίκες δεν σκέπτονται κάπως έτσι για να καταλήξουν, στα 30-φεύγα τους, να παντρευτούν σχεδόν τον πρώτο τυχόντα, μόνο και μόνο επειδή βλέπουν πως ο βιολογικός τους χρόνος τελειώνει? Τι να κάνουμε, η φύση είναι άδικη για τις γυναίκες σε αυτό το θέμα!).

Bottom line: Just be yourself and let nature take its course!

@ Signlan

Signlan. Οσο αν αφορα το ενα, προσπαθουμε για το καλυτερο. Βεβαια η γυναικα που περιεγραψα απεχει πολυ απο την τελειοτητα, οποτε γιατι οχι. Οσο αν αφορα το 2, practice makes better. Ισως ακομα να μην μπορω να σου πω ακριβως τι θελω, αλλα ξερω τι δεν θελω σε μια γυναικα. Πιστευω ομως οτι εχω δει αρκετα για να μπορω να διακρινω την ποιοτητα.

Έτσι. Ακριβώς όμως, μέχρι και το τελευταίο σημείο στίξης όμως! Να μη μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο, ένα πράμα!

Ήμαρτον ρε Epebos, άσε και κάτι για μας! Γιατί να μας κάνεις να νιώθουμε τόσο ανήμποροι να προσθέσουμε το "κάτιτις" παραπάνω? Δε μας λυπάσαι? :P

Γιατί άραγε, να μην έχει την ίδια στιγμή "ρέντα", και το ανάλογο θέμα για τις γυναίκες που βρίσκεται ΕΔΩ? Έτσι, για το "γαμώτο"! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα εξηγείς τώρα, ξεδιαλύνει το τοπίο. Βεβαίως σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα της επιλογής. Δικαιούσαι, όπως και κάθε άνθρωπος, να επιλέξεις τη γυναίκα που θεωρείς ότι πληροί τις προϋποθέσεις για να κάνετε οικογένεια.

Όπως το είπες πριν βρε παιδί μου, όμως, παραξενεύτηκα. Οκ, λύθηκε. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεγαλα βυζια

κωλαρακι σφιχτο

και φυσικα να μη μιλαει

κατι σαν αυτο υποθετω...

http://3.bp.blogspot.com/_NytN3qaDdxY/RxXW...ed-for-life.jpg

(ελεος)

ηταν χιουμορακι.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα καλά και άγια αυτά που γράφετε, αλλά μήπως, λέω μήπως, κάποια είναι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και στην πραγματικότητα βγάζετε άλλα (και εξηγώ ότι αναφέρομαι στην πλειονότητα των αντρών και όχι σε εξαιρέσεις ή μεμονωμένες περιπτώσεις...μη φάω και καμιά ντομάτα :splats: ).Και συνεχίζοντας, μήπως, λέω εγώ τώρα, και να βρείτε μία τέτοια γυναίκα, βρίσκετε τρόπο να την απομακρύνετε και στο τέλος να τη χάσετε??? γιατί και πάλι θα βρείτε κάτι στραβό επάνω της...

επίσης δεν μπορεί να με πείσει κανείς ότι όταν βλέπετε μια γυναίκα σε ένα μπαρ, τη θαυμάζεται για τον πλούσιο ψυχικό της κόσμο!!!!

ερώτηση: Γιατί όταν βρίσκετε μια γυναίκα με μόρφωση, παιδεία, πολιτισμό και στόχους στη ζωή της και όλα αυτά κοιτάμε ο ένας στον άλλο εν πάση περιπτώση, σας πιάνει ο ανταγωνισμός σας και θέλετε να βγείτε από πάνω λες και είναι διαγωνισμός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα θελα να μουν γυναίκα...για ν' αγαπήσω έναν άντρα σαν κι εμένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεεεεεεεεετσι.

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους, και είμαι σίγουρος ότι εάν ήταν προτέρημα, θα το είχες ΚΑΙ αυτό. Αχ, αυτό το καλούπι να έχει σπάσει... Αυτό φαίνεται να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η Ανθρωπότητα στην παρούσα φάση... Τι οικονομική "Κρίση" και μαλακίες... (Φιλικά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι αντρες θελουν λιγα λογια και καλα απο τις γυναικες,

ενω οι γυναικες θελουν πολλα λογια απο τους αντρες κ ας ειναι τα μισα αχρηστα......................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι αντρες θελουν λιγα λογια και καλα απο τις γυναικες,

ενω οι γυναικες θελουν πολλα λογια απο τους αντρες κ ας ειναι τα μισα αχρηστα......................

emrockon emrockon emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho, συμφωνω απολυτα με το review σου φυσικα. Το εκτοξευσες το ποστ μου, το εκανες διαπλανητικο πυραυλο ενα πραμα :lol: . Συμφωνουμε τοσο πολυ που κατανταει αηδια emrockon

Zimiara, οταν μια γυναικα ακολουθει προκαθορισμενη τακτικη ως προς την συμπεριφορα της απεναντι σε εναν αντρα, τοτε ειναι απλα ψευτικη...Ενας εξυπνος ανδρας δεν αργει να το καταλαβει. Χ απο μενα σε μια γυναικα που ακολουθει τακτικη και εχει "σκοπο". Το ολο concept μου ειναι "Just be yourself" , ψαχνω οτι ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω. Υπαρχουν μερικες γυναικες που απλα δεν θα μπορουσα να με φανταστω μαζι τους, αυτο δεν αλλαζει γιατι πολυ απλα μεγαλωσαν και εγιναν ετσι. Και μιλαω για σχεση, οχι για την προωθηση της φυσικης επιλογης δια μεσου της πρακτικης των μεγαλων αριθμων. Ο 18αρης κι ο καγκουρας προφανως και θα εχουν αλλα προτυπα γυναικας.

Signlan. Οσο αν αφορα το ενα, προσπαθουμε για το καλυτερο. Βεβαια η γυναικα που περιεγραψα απεχει πολυ απο την τελειοτητα, οποτε γιατι οχι. Οσο αν αφορα το 2, practice makes better. Ισως ακομα να μην μπορω να σου πω ακριβως τι θελω, αλλα ξερω τι δεν θελω σε μια γυναικα. Πιστευω ομως οτι εχω δει αρκετα για να μπορω να διακρινω την ποιοτητα.

Epedos, διαφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου ίσως επειδή έχω ζήσει και ακούσει διαφορετικά πράγματα απ' ό,τι εσύ ή ίσως επειδή δεν έχω ζήσει και ακούσει τόσα όσα εσύ.

1) Εγώ ξέρω ότι όταν θες κάποιον, αυτός μπορεί να σε μουντζώνει και εσύ να νομίζεις ότι σε χαιρετά...Όσο έξυπνος και αν είναι ένας άντρας δεν μπορεί να καταλάβει πόσο αληθινή και πόσο ψεύτικη είναι κάποια έτσι και έχει δαγκώσει τη λαμαρίνα. Πόσες σχέσεις έχουν διαλυθεί επειδή μετά από 1-2 χρόνια κάποιος από τους δύο κουράστηκε να υποκρίνεται... Δηλαδή δεν έχεις παρηγορήσει ποτέ φίλο σου που χώρισε επειδή η κοπέλα του δεν ήταν αυτό που έδειχνε; Και αν ναι, θεωρείς ότι ο φίλος σου δεν ήταν αρκετά έξυπνος; Μήπως στο τέλος ο πολύ έξυπνος άντρας γίνεται και πολύ καχύποπτος; Μήπως καταλήγει να είναι αυτός ψεύτικος κρατώντας πάντα και μία "πισινή" σε περίπτωση που τα φαινόμενα απατούν;

2) Κατακρίνεις την τακτική και τον σκοπό, όπως και εγώ όταν μίλησα για χρήμα, κύρος και τεκνοποίηση. Γιατί το ζητούμενο είναι να είσαι ευτυχισμένος-η με κάποιον που πραγματικά θες και όχι βολεμένος-η με το λιγότερο δυστυχισμένο τρόπο. Εδώ όμως μιλάμε για την πλειονότητα των αντρών. Και εδώ σε θέλω, σε ένα παράδειγμα βγαλμένο από την καθημερινότητά. Πόσους γιατρούς ξέρεις που τα έφτιαξαν με νοσηλεύτρια...και μη μου πεις ότι το πρώτο βήμα έγινε από αυτούς... (Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις νοσηλεύτριες, να εξηγούμαι) Ακόμη πες μου, όταν κάποια μαθαίνει ότι είσαι γιατρός δεν σε κοιτάει κάπως διαφορετικά; Και εσένα μπορεί να στη δίνει... αλλά πολλοί το εκμεταλλεύονται και βολεύονται. Άρα ο "σκοπός" υπάρχει πολλές φορές και πολλοί άντρες δεν νιώθουν καθόλου θύματα, αλλά αντιθέτως πιστεύουν ότι τους συμφέρει. (αλληλοεκμετάλλευση)

3) Αν πάλι εννοώντας τακτική εννοείς την τέχνη για την οποία μίλησα, δυστυχώς υπάρχει...και είμαι η πρώτη που λέει το "δυστυχώς" γιατί δεν το κατέχω. Ξέρεις ότι αυτή που σου αρέσει κάθε φορά κατά πάσα πιθανότητα σε έχει επιλέξει αυτή πρώτη; Αν συζητήσεις με φίλες σου θα δεις ότι οι σύγχρονες γυναίκες την κυνηγούν πολύ τη δουλειά, οι ρόλοι που όλοι λένε ότι έχουν αντιστραφεί...

Όπως και να 'χει that's all folks!!! Οι άντρες, όπως και οι γυναίκες, πάντα έχουμε στο νου μας τι ζητάμε αλλά στο τέλος θέλουμε κάποιον καθαρά ενστικτωδώς. (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό). Πάντα ψάχνουμε αυτόν με τον οποίο ταιριάζουμε περισσότερο, όμως πάντα είμαστε με κάποιον επειδή απλά θέλουμε να είμαστε μαζί του και δεν έχει "γιατί".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι αντρες θελουν λιγα λογια και καλα απο τις γυναικες,

ενω οι γυναικες θελουν πολλα λογια απο τους αντρες κ ας ειναι τα μισα αχρηστα......................

ψέμματα να μην είναι και στην ποσότητα δεν τα χαλάμε ποτέ....η ποιότητα μετράει!!!! :anavwfwties::wub:

όσο για τη Ζημιάρα emarup , έχει πιάσει στόχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει και είναι απίστευτες αλήθειες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όταν ερωτεύεσαι δεν ελέγχεις ούτε τον εαυτό σου, ούτε το μυαλό σου και όσο έξυπνος κι αν είσαι, υπάρχουν πράγματα που είτε δεν τα βλέπεις καθόλου, είτε δεν θέλεις να τα δεις....και αυτό ισχύει και για άντρες και για γυναίκες! Όλοι έχουμε στόχους και σκοπούς και στα επαγγελματικά και στην προσωπική μας ζωή και κάνουμε ό,τι περνάει απ' το χέρι μας για να επιτύχουμε. Σας αρέσει δε σας αρέσει σαν concept...αυτή είναι η πραγματικότητα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο παλι που ακουγοντας οτι καποιος ειναι ιατρος αρχίζουν να τον γλυκοκοιταζουν, ειναι γεγονος και οτι

χειροτερο κατα την προσωπικη μου γνωμη! Νομιζω οτι με μειωνει ως ανδρα(αλλα και ως οτι αλλο θελετε)!

Εγω το κρυβω στην αρχη και για οσο διαστημα μπορω. Πιστευω καλυτερα ετσι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εφαρμογή είναι δύσκολή γιατί όταν δεν τον ξέρεις τον άλλο δεν μπορείς να ξεγυμνώνεσαι έτσι εύκολα (και φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιστασιακές καταστάσεις που εκ των πραγμάτων δεν χρειάζεται να τον μάθεις τον άλλο ή δεν σε ενδιαφέρει καν).Πρέπει πρώτα να τον γνωρίσεις αρκετά για να αφεθείς και ως τότε και αυτός και εσύ, βγάζεις τον καλύτερό σου εαυτό και φυσικά τις πτυχές του εαυτού σου που θεωρείς ότι είναι πιο ελκυστικές για τον άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο παλι που ακουγοντας οτι καποιος ειναι ιατρος αρχίζουν να τον γλυκοκοιταζουν, ειναι γεγονος και οτι

χειροτερο κατα την προσωπικη μου γνωμη! Νομιζω οτι με μειωνει ως ανδρα(αλλα και ως οτι αλλο θελετε)!

Εγω το κρυβω στην αρχη και για οσο διαστημα μπορω. Πιστευω καλυτερα ετσι!

Εϊσαι απ' τους λίγους τότε...γιατί οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει εγώ...με αυτό ξεκινάνε...πριν καν αναφέρουν όνομα, και έχουν την απαίτηση με αυτό και μόνο να πέσεις σαν την κατσαρίδα ανάποδα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που είπαμε με τον epebos ισχύουν ως βασικά. Ούτε κατά διάνοια περιγράψαμε την “τέλεια” γυναίκα…. Και στο κάτω-κάτω, αυτά είναι προσωπικές απόψεις!

Τα κολπάκια επί μονίμου βάσεως τα έχουμε βαρεθεί και φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Συμφωνώ με Ζημιάρα, ότι παλιά μας έκαναν πιο πολύ αίσθηση, αλλά τώρα γεράσαμε :P:P . Και, ναι, ερωτευόμαστε ακόμη χαλαρά. Η γυναίκα που περιγράφεις, είναι “ψεύτικη”... Ακόμη και αν δεχτούμε ότι στην αρχή θα παρασυρθώ από έρωτα, αργά ή γρήγορα, θα φάει απίστευτο Χ. Γιατί απλά, θα διαφέρουμε ριζικά. Όσο για τη θεωρία, συμφωνώ ότι απέχει μερικές φορές από την πράξη. Όπως επίσης, "ποτέ μη λες ποτέ" και "μην κοροϊδεύεις κάτι, γιατί μπορεί να το λουστείς"... Όπως και για το "ενστικτωδώς"... Οπότε κρατάω μικρό καλάθι, κλπ, κλπ…

Αφού ίσως συμφωνήσαμε γενικά και αόριστα, πάμε στο ζουμί τώρα:

Για κάποια πράγματα που θεωρώ βασικά, δεν κατεβάζω τα standards. Δεν μου βγαίνει. Τέρμα. Δε γουστάρω τις basse-classe δευτερατζο-σκυλογκόμενες (όπως αντίστοιχα πιστεύω ότι είναι αμοιβαίο). Αν δω μια μπουζουκογκόμενα θα ξενερώσω. Εάν δω μια αριστερού-τύπου-αγαμητο-συνδικαλίστρια, πάλι (εδώ μάλλον θα νιώσω ΟΙΚΤΟ). Εάν δω μία βλαχάρα που την έχει δασκαλέψει η μάνα της να “κουνηθεί” για να βρει ένα “πακέτο” και η οποία θα ακούσει το “γιατρός”, και θα με κοιτάξει μόνο για αυτό, πάλι το ίδιο. (Για να αποφύγω παρεξήγηση, δεν είμαι ηλίθιος για να αναφέρομαι στο “βλαχάρα” τοπογραφικά, γιατί "βλάχος" είναι αυτός που κουβαλάει την κακή νοοτροπία στο κεφάλι του, και όχι ο άνθρωπος που μένει στην Επαρχία). Με τις παραπάνω περιπτώσεις, ακόμη και να μην ξενερώσω short term (που θα ξενερώσω, αλλά ας το δεχθούμε χαριτολογώντας), καμία δεν θα έχει καμία τύχη long term. Δεν είμαι ηλίθιος, βλέπω. Σ’αυτό είμαι απόλυτος. Όταν ήμουν μικρότερος, πάλι ήμουν, ενστικτωδώς κιόλας. Τώρα είμαι 10 φορές πιο απόλυτος, γιατί παίζει και η λογική. Σόρυ.

Όσο για αυτό που λέει η Ζημιάρα, δηλαδή ότι: “Μήπως στο τέλος ο πολύ έξυπνος άντρας γίνεται και πολύ καχύποπτος; Μήπως καταλήγει να είναι αυτός ψεύτικος κρατώντας πάντα και μία "πισινή" σε περίπτωση που τα φαινόμενα απατούν;”, δεν καταλαβαίνω γιατί απαραίτητα συνδέετε κάποιον ο οποίος προσπαθεί στις μακροχρόνιες σχέσεις του να έχει standards, με το “ψεύτικος”? Εμένα τα standards μου είναι ακριβώς να αποφεύγω τις “ψεύτικες”, που περιγράφει η Ζημιάρα. Και φυσικά κρατάω “πισινή”, μέχρι να βρω αυτό που θέλω πραγματικά και να αφεθώ σε αυτό. Ως τότε, όχι μία, αλλά 1000 “πισινές”. Γιατί δηλαδή να χάσω 1-2 πολύτιμα χρόνια με κάποια με την οποία ξέρω ότι δεν μου ταιριάζει (όπως αντίστοιχα θα τα χάσει και αυτή, ενώ μπορούσε να βρει καλύτερα αυτό που της ταίριαζε)? Για να έχω την εμπειρία να με παρηγορήσει και μένα ο φίλος μου, όπως περιγράφει η Ζημιάρα? Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Και πάλι, ξέρω πολύ καλά ότι όσο και να προσπαθώ, πάντα μπορεί να την πατήσω χαλαρά. Τουλάχιστον, θα έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου για να μην συμβεί αυτό. Είναι και θέμα τύχης άλλωστε στη ζωή.

Όσο για το: “Οι άντρες, όπως και οι γυναίκες, πάντα έχουμε στο νου μας τι ζητάμε αλλά στο τέλος θέλουμε κάποιον καθαρά ενστικτωδώς. (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό). Πάντα ψάχνουμε αυτόν με τον οποίο ταιριάζουμε περισσότερο, όμως πάντα είμαστε με κάποιον επειδή απλά θέλουμε να είμαστε μαζί του και δεν έχει "γιατί".”, εγώ προσωπικά επιλέγω να τα έχω και τα δύο. Να θέλω την άλλη “ενστικτωδώς”, καθώς και “στανταρικώς”. (Χαχαχαχαχα, πού είναι ο Μπαμπινιώτης να με βάλει και στο λεξικό :P ). Ούτε το ένα ούτε το άλλο μου κάνει από μόνο του. Φροντίζω να είμαι ειλικρινής, όσο περισσότερο μπορώ, και σε αυτό διαφωνώ με σένα που πιστεύεις ότι τα κολπάκια κρατούν alive μία σχέση μακροχρόνια. Όποιος πάει με το ένστικτο καθαρά παραπέμπει αλλού. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να είμαι ειλικρινής για αυτά που είμαι, θέλω, ψάχνω και πιστεύω. Και στην τελική, σ’όποιαν αρέσω. Καλύτερα μόνος και περιστασιακά, παρά με το λάθος άτομο μακροπρόθεσμα, επειδή θα μου έχει χρησιμεύσει για να “βολευτώ” μεσο-βραχυπρόθεσμα.

PS. Πάω για ποτό με μια υποψήφια, <ahttp://www.greekmeds.gr/forum/uploads/emoticons/default_tongue.png' alt=':P'> :P:P καλό βράδυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το έχετε κουράσει...επαναλαμβάνω ότι οι άντρες θέλουν μεγάλα βυζιά και ζουμερό κώλο :P

Και για να το αποδείξω...ερωτώ, αν μια κοπέλα πιάνει όλα τα στάνταρντς, τα ένστικτα, τα επίπεδα και τα προαπαιτούμενα και είναι 95 κιλά 1.50 ύψος...κάθεστε μαζί της;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να το αποδείξω...ερωτώ, αν μια κοπέλα πιάνει όλα τα στάνταρντς, τα ένστικτα, τα επίπεδα και τα προαπαιτούμενα και είναι 95 κιλά 1.50 ύψος...κάθεστε μαζί της;

Καθομαι, αρκει να μας κραταει ο καναπες :D

Μερος των στανταρντς ειναι και το BMI...οποτε...there u have it...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ...χαίρομαι που συμφωνούμε όλοι μ'ένα στόμα μια φωνή ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι όλη η αλφαβήτα για το τί αρέσει σε ένα άντρα :D

Επιπλέον...no offence...αλλά όταν ακούω άπειρες απαιτήσεις "την θέλω και όμορφη, και έξυπνη, και επιτυχημένη, και σέξυ, κι έτσι, κι αλλιώς κι αλλιώτικα και πασαλιμανιώτικα" έχω την απορία "εσύ τί δίνεις;" :D Δλδ μόνο δικαιώματα; Υποχρεώσεις καμία; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.