Jump to content

μια εξομολόγηση καρδιάς για το aids


Recommended Posts

ελευθερων ηθων ή....open minded ?? χαχαχαχα ( πλακα κανω )

ας μην ειμαστε τοσο σκληροι στους χαρακτηρισμους μας .Δε μεγαλωνουν ολοι οι ανθρωποι σε οικογενειες που εχουν καποιες βασικες αξιες , κατι που ειναι πολυ σημαντικο για την προσωπικοτητα που αναπτυσει το καθε παιδι.

Απο ενα σημειο κι επειτα βεβαια εχουμε ολοι μας τις προσωπικες μας ευθυνες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Last Reply
δευτερη φορα σε μερικες μερες που μ εκανες να "σ αγαπησω" !

θα αρχισω να ανησυχω.αν φυγουν τα εισαγωγικα χαθηκαμε! :lol:emrose

Κάτι τέτοια γράφεις... και μετά πως να μη στείλω πμ! emiloveyou emiloveyou emiloveyou

Υ.Γ. Γενικότερα συμφωνώ με τον Kopritis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλή μελούρα έχει πέσει.. Θεωρώ κτήνος τον άνθρωπο που εν γνώσει του και επίτηδες της μετέδοσε τον ιο, εγώ προσωπικά θα τον σκότωνα και το εννοώ, αλλά από κει και πέρα, δε μπορώ να μη συμφωνήσω με σλιπ (χωρις το σύφιλη ρε συ..). Και το γεγονός ότι στέλνει στο πυρ το εξώτερον αυτούς που δεν θέλουν να φορέσουν προφυλακτικό, ειλικρινά πλέον δε μου λέει τίποτα, στις θεωρίες όλοι πρώτοι είμαστε, στην εφαρμογή ξεχνιόμαστε. Το ζήτημα δεν είναι να το διαλαλείς αφού το πάθεις, το ζήτημα είναι να το εφαρμόζεις για να μην το πάθεις. Και το δύσκολο δεν είναι να βγεις και να παραδεχτεις ότι είσαι φορέας του AIDS, (αλήθεια, που βγήκε? ενα μπλογκ είναι μόνο, ο ορισμός της ανωνυμίας..), το δύσκολο είναι να μάθεις να ζείς με αυτόν τον ιό (όσο γίνεται, όσο το αντέχεις ακι θες να το αντέξεις) και αυτό, από μόνο του συνεπάγεται πάραυτα πάρα πολλές παραμέτρους και κάποιες στερήσεις που δεν φαίνεται από το κείμενό της να έχει κάνει η κοπέλα.Μπορεί να ακούγεται σκληρό, αλλά έτσι είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λένε Ζωή και είμαι τριάντα έξι ετών (36). Δώδεκα χρόνια στο κόσμο του Αids . Ναι γι’ αυτό θα σας μιλήσω

Στα είκοσι τέσσερα(24)

Για να πάρουμε τα την ιστορία ξανά από την αρχή.

Γυρνάμε πίσω στο 1997-1998. όταν η κοπελιά μαθαίνει ότι έχει Aids.

Στατιστικά στοιχεά εκείνης της περιόδου [Στην Ευρώπη που έχει και τον υψηλότερο μέσο όρο (94%), χαμηλό ποσοστό έχουν η Ιταλία (70%) και η Ελλάδα (85% - με στοιχεία του 1997).]

Πηγή:Έκθεση UNICEF: Η Πρόοδος των Εθνών 2000 http://www.unicef.gr/reports/pon2000.php

Φτάνουμε στο 2008-2009. Στατιστικά αυτής της περιόδου.

Στην Ελλάδα:

- Σημειώνεται αύξηση του αριθμού των νέων μολύνσεων από τον ιό HIV του AIDS για το 2008, σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ).

- Μέχρι το τέλος Οκτωβρίου τα νέα περιστατικά είχαν ήδη φτάσει τα 547 έχοντας ξεπεράσει το συνολικό αριθμό για το 2007, όπου σημειώθηκαν 517 περιστατικά.

- Ο συνολικός αριθμός οροθετικών HIV ατόμων ήταν 8.584 από τους οποίους είχαν νοσήσει με AIDS οι 2.829, ενώ κατέληξαν στο θάνατο οι 1.552.

- Οι ηλικίες οι οποίες προσβάλλονται περισσότερο από τον ιό είναι τα 25 έως 29 έτη για τις γυναίκες και τα 30 έως 35 έτη για τους άνδρες.

- Στη χώρα μας ο συνολικός αριθμός οροθετικών ατόμων που έχουν δηλωθεί μέχρι σήμερα από την αρχή της επιδημίας ανέρχεται σε 9.229 άτομα, από τα οποία 7.409 ήταν άνδρες και 1.772 γυναίκες.

Πηγή:http://www.tvxs.gr/v766

Τα στατιστικά θα τα αναπτύξω στο τέλος!!

Εγώ θα αναπτύξω μια ιδέα που μου ήρθε στο μυαλό. Να τονίσω ότι αν δεν διαφωνούσατε...δεν θα διάβαζα το (αρχικό)ποστ, αφού μόνο απο τον τίτλο...καταλαβαίνεις γιατί πρόκειται. Συγνώμη, αν σε μερικούς φαίνομαι περίεργος αλλά, η συχνότητα εμφάνισης τέτοιων περιστατικών και η όμοια αντιμετωπισή τους από τους παθούντες με αφήνει παγερά(πλέον) αδιάφορο!!

Για μένα υπαρχει η πρωτογενής πρόληψη(για να προστατευτούμε απο μία ασθένεια) και η δευτερογενής (για να εμοδίσουμε την εξέλιξη μιας ασθένειας από την αρχή, ενώ έχουμε παραλληλα την ασθένεια).ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΠΡΟΛΗΨΗ: Η χρήση προφυλακτικού και εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο συντρόφων. Δυστυχώς για την κοπέλα αυτό δεν επιτεύχθηκε με αποτέλεσμα να "κολλήσει" Aids.

Τωρα η ιδέα. Εαν πήγαινε να δώσει αίμα, είμαι σίγουρος ότι θα ανακάλυπτε την ασθένεια πολύ νωρίτερα...από ότι σε ένα χρόνο. Οπότε και πιο αμέση και αποτελεσματική θεραπεία ίσως και καταπολέμηση της ασθενειας μπορουσε να πετύχει(γιατροί παρακαλώ τα "φώτα").

Εστώ ότι δεν μπορούσε να δώσει αίμα. Τι λέτε για το τέστ PAP. Κάνοντας το τεστ παπ για προληψη απο τον HPV για CIN...δεν είμαι απολυτως σίγουρος...αλλά πιστεύω ότι θα ανακάλυπτε και την ύπαρξη του Aids. Απλά ρωτάω μπορεί να γίνει αυτό??

Έναν ολόκληρο χρόνο δεν επισκέπτηκε καποιο γιατρό γιατί... κακά τα ψέματα, κανένας δεν πεθαίνει από το Aids...αλλά απο μια απλή γρίπη..αφού το ανοσοποιητικό του πλέον θα εχει καταρρεύσει. Θα μου πείτε ότι μπόρεί τα συμπτώματα ( http://www.hivaids.gr/homepage.php?id=pliroforisi/hivaids) να εμφανιστουν σε 2 με 10 χρόνια, δεν θα υπηρχαν όμως ευκαιριακές λοιμωξεις??..αλλά από την άλλη, μπορεί να μην γινόταν ορατά στο χρόνο (να μην ήταν τόσο έντονα) ή η κοπέλα να ήταν τόσο υγιής που να μην χρειάστηκε να πάει ποτε της στο γιατρό.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι υπήρχαν τρόποs/οι(βοηθάτε ρε παιδιά!!) να προλάβει την εξέλιξη της ασθένειας, έτσι δεν είναι??

Πάμε στο δεύτερο κομμάτι της υπόθεσης.

Το ανέλυσε καταπληκτικά ο 800.000 ευρά.Διαβάστε το ποστ του.

Αλλά εντάξει αυτός ηταν κτήνος, δεν ειχε καθολου ήθος και αξιοπρέπεια και δεν σε είπε ότι είχε Aids και σε "κόλλησε".

Εσύ για να το ξεπεράσεις...άρχισες να έχεις πάλι σεξουαλικη ζωή ενημερώνωντας τους εκάστoτε εραστές ότι έχεις Aids και υπήρχαν και βλάκες-απελπισμένοι...αντρακλες που εβγαζαν το προφυλακτικό. Δεν μπορω "συλλάβω" με τη σκέψη μου την όλη σκηνή. Δηλαδη σε λεει ότι θα σε κολλησω χωρις το προφυλακτικο...δηλαδή θα αλλάξει ουσιαστικα με χημειοθεραπείες, φάρμακα και αρρωστιες η ζωή σου και εσυ στο "δε βαριέσαι". ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Και ακολουθεί η ερωτική πράξη.

Τι νέο δεδομένο μπήκε στη ζωή μας και στη κοινωνια μας(τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε)???

Εχουμε τους ασυνηδείτους φορείς(τα λεγόμενα στο κείμενο κτήνη) του Aids. Οι οποιοι είναι "ανώνυμοι"....

Έχουμε και τους συνηδειτούς φορείς, αυτούς που σε ενημερώνουν ότι έχουν την ασθένεια....τωρα από εσένα κρίνεται η χρηση του προφυλακτικού. Δηλαδή το κρίμα είναι μισό-μισό, όπως και με τα λεφτά. Εγω πονταρω, εσυ διαλέγεις και τα κερδη μισά-μισά.

Έχουμε και τους άντρακλες...πως να τους ξεχάσει κανείς.

Μανι-μανι από 1 νοματαίο υπολόγισα με βαση προυγούμενο ποστ 13 νοματαίους φορεις του aids.

Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά?? Αντι να βρούμε το ένα κτήνος, εμεις χανομαστε στο πλήθος. Εκθετική αύξηση των φορέων βλέπω.

Και μετά πως να μειωθούν τα ποσοστά??

Θα με πείτε και τι να κάνει η κοπελιά ....να πεθάνει???

Ο τυφλός έρωτας...τελικά σκοτωνει τον ίδιο τον έρωτα!!

ΟΧΙ...αλλά να παρει τη κατάσταση στα χέρια της, αφου πλέον μπορεί. Όποιος θέλει να κανει σεξ χωρίς προφυλακτικό...φεύγει!!

Και προς Θεού αυξηση των ερωτικών συντρόφων παρατηρουμε ΜΕΤΑ εποχής Aids και όχι ΠΡΙΝ. Λίγο καλμα ρε κοπελιά, τους εχεις παρει ολους φαλάγγι. Είπαμε ηρωισμό...αλλά όχι κι έτσι βρε αδερφέ!!

Για εμένα πιο ηρωικό θα ήταν να κανει παιδιά και να τα μεγαλώσει. Στις μέρες μας υπαρχουν τροποι να κάνεις παιδιά χωρις να φοβασαι να μη τα μολύνεις(γιατροί τα "φώτα" σας παρακαλώ). Μεγαλύτερο νοημα στη ζωή της και σημαντικοτατο ηθικο δίδαγμα για εμάς!!

Και τώρα σχολιασμός των ποσοστών. Αν αφησω έξω την όλη κατάσταση στην Ελλάδα.

Βλεπουμε τα ιδια και τα ίδια. ΑΥΞΗΣΗ. Γιατί??

Ελλειπης ενημερωση, αδαιφορία, αναλφάβητοι. Παρά την τεραστια αλματώδη αυξηση της τεχνολογίας και της ενημέρωσης απο το 1998 μέχρι το 2009, αλλού πρέπει να προσέξουμε. Το σημαντικοτερό όλων είναι η εντύπωση που σχηματίζεται σε κάθε Έλληνα ότι στο δικό μου σπίτι δεν εφτασε ακομα...όταν φτασει...βλέπουμε. Τωρα είναι στο γείτονα.

Για να μην αναφερω τα ποσοστα αιμοδοτων που αυξανονται ακριβως με το ρυθμό που περπατά μια χελώνα στην Ελλάδα!!

Εμένα αυτά μου έμαθε η Ζωή. Ότι είναι...ΟΜΟΡΦΗ...αν την ΠΡΟΣΕΞΩ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα αναπτύξω μια ιδέα που μου ήρθε στο μυαλό.
Σε έχει καταστρέψει το gm. Αυτό το post αν δεν είχε το avatar σου δίπλα δε θα έλεγα ποτέ πως το έγραψες εσύ. :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ για να το ξεπεράσεις...άρχισες να έχεις πάλι σεξουαλικη ζωή ενημερώνωντας τους εκάστoτε εραστές ότι έχεις Aids και υπήρχαν και βλάκες-απελπισμένοι...αντρακλες που εβγαζαν το προφυλακτικό. Δεν μπορω "συλλάβω" με τη σκέψη μου την όλη σκηνή. Δηλαδη σε λεει ότι θα σε κολλησω χωρις το προφυλακτικο...δηλαδή θα αλλάξει ουσιαστικα με χημειοθεραπείες, φάρμακα και αρρωστιες η ζωή σου και εσυ στο "δε βαριέσαι". ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Και ακολουθεί η ερωτική πράξη.

Κανεις λαθος εδω. Αν ξαναδιαβαζες εκεινο το σημειο του κειμενου, θα δεις οτι οι αντρες που ενημερωνει για την ασθενεια της ειναι αυτοι που ηλπιζε πως θα εκαναν σχεση μαζι της! Απο αυτους αν θυμαμαι καλα 3 εκαναν το τιτανιο βημα! (Ουτε κι εγω θα μπορουσα!) Αυτοι που ελεγαν οτι θελουν σεξ χωρις προφυλακτικο κτλ ειναι οι σχεσεις μιας βραδιας τους οποιους δεν ενημερωνε για την νοσο. Σεξ πατ κιουτ κι εξω απο την πορτα! Παντα ομως χρησιμοποιουσε προφυλαξη και παροτρυνε και αυτους που δεν εβαζαν απο μονοι τους!

Γενικοτερα, στο ποστ σου αλλου συμφωνω και αλλου διαφωνω. Ειναι ομολογουμενως ποστ που δεν ταιριαζει στον γμ χαρακτηρα σου. Κι εγω σ'εχω συνηθισει να μιλας αλλιως! Δεν λεω οτι με πειραζει, απλα εκτος απο την λεξη "καταστρεψει", στα υπολοιπα συμφωνω με τον Τασο.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το ποστ σου...θελώ να πιστεύω πως το εγραψες με θετικη σκέψη!!

ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΙΟΤΙ ΞΕΧΑΣΑ emxmm .....ΓΑΜΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ...πως δεν το κατλαβα αυτό το μικρό σημείο. emsadwalk

Τότε εχει ακομη μεγαλυτερο μεριδιο ευθύνης!!

Γενικοτερα, στο ποστ σου αλλου συμφωνω και αλλου διαφωνω. Ειναι ομολογουμενως ποστ που δεν ταιριαζει στον γμ χαρακτηρα σου. Κι εγω σ'εχω συνηθισει να μιλας αλλιως! Δεν λεω οτι με πειραζει, απλα εκτος απο την λεξη "καταστρεψει", στα υπολοιπα συμφωνω με τον Τασο.

Κοιταξε ποιες σκέψεις πέρασαν απο το μυαλό μου, οταν διαβασα τις δύο αυτές σειρές.

<_< (σκέψή:Τι λέει τωρα το παλικάρι. Κάπου επεσε η ασφάλεια και δεν το πιάνω.)

-_- (σκέψη: Ασχολίαστο. Τι μπουρδες λεέι... και αυτό με το χαρακτήρα μου....εγω δηλαδή τι χαρακτηρας είμαι??)

wacko: :unsure::huh: (σκέψη:Αχχχχ το παρελθόν εχει φυτευτει στον εγκεφαλο τους και ειναι δύσκολη η αναπροσαρμογη σε νεα δεδομένα. emdown)

emevlogiesemdoc (Σκέψεις: Το επιπεδο αναπτύξης του εγκεφάλου μου είναι μικροτερο απο το μήκος του πεος μου(μικροτσουτσουνο: Παλαια διαγνωση από τη lil και ετσι δεν μπορω να συλλάβω τα νοηματα της τελευταιας πρότασης!!).

emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao Αστο καλο με κανατε και γελασα....... :cool05: :cool05: -_-<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντως, με θετικη το εγραψα ρε συ! Ξερεις πολλους που μιλανε με αρνητικη σκεψη να σ'ευχαριστουν στο τελος; Μην εχεις αμφιβολια!

Οταν λεω γμ χαρακτηρας εννοω το πως σε εχω στο μυαλο μου. Εσυ σιγουρα εισαι ο ιδιος, απλα εγω δεν σε ξερω καλα ακομα, και ειχα μια καποια αισθηση του πνευματος σου. Δεν εννοουσα οτι χειροτερεψες, ντε! Ειμαι φιλικα κειμενος, my niger!!! emnative

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά άλλο ελευθέριος (ακόλαστος, έκλυτος), άλλο Ελευθέριος (ο άγιος και τα ονόματα) και άλλο ελεύθερος => γυναίκα ελευθερίων ηθών (χωρίς εισαγωγικά που είναι της μόδας τελευταία)

Συνεχίστε συνεχίστε μην ενοχλείστε

edit ποστ βερσιόν "γούτσου γούτσου": Παιδιάαααα, παιδιάααααα αν και ξέρω ότι το ξέρετε, επειδή να τώρα είχα τον Μπαμπινιώτη δίπλα και αναρωτήθηκα, εντάξει κι εσείς κατά λάθος το γράψατε, άλλο ελευθέριος και άλλος ελεύθερος. Απλά έτσι, μην τυχόν μια απροσεξία μας φανεί ότι δεν το ξέρουμε, όχι τίποτε άλλο. :D :D :Demlove Φιλάκια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοσο μεγαλο ποστ εγραψα και η notbad κοιτα τι βρηκε να σχολιάσει. Αμεσως να πεταξει δηλητηριο σαν κανα φιδι και να αρπαχτει με τη lil.

Εκτος και αν εχω χασει την ικανότητα να αποκοδικοποιω τις προτασεις και αναφερεται εμμεσα στον 800.000 ευρα!!

Τι θελει να θιξει η ποιητρια και παρακαλω της δινουμε το βημα να εξωτερικευσει πληρως τις σκέψεις της!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι λάθος έκφραση, καλό είναι να μάθουν το σωστό (δεν αναφερόμουν σε κάποιον αλλά αν ντε και σώνει πρέπει να είναι για κάποιον μπορεί να είναι και για τον κοπρίτη και για την λιλ)

έκανες λάθος τα Guidelines για το παπ και δεν έχει καμία σχέση ο HPV με τον HIV.

η στατιστική ανάλυση δεν είναι ούτε για παιδί που μαθαίνει κλασσική στατιστική στην άλγεβρα δευτέρας γυμνασίου

όποιος θέλει να ενημερωθεί για το AIDS και τον HIV υπάρχουν άπειρα sites στο ίντερνετ και σε όλες τις αιμοδοσίες για να μάθει, αφού κάποιος ξέρει να ποστάρει εδώ, είναι ικανός να κάνει google και να βρει απαντήσεις

ελεύθερη επαφή ή πολλαπλοί σύντροφοι είναι αντένδειξη για να δώσεις αίμα, οποιοσδήποτε αιμοδότης το γνωρίζει

και θεωρώ ότι ό,τι και να πούμε εμείς, η αρρώστια είναι πολύ πιο συγκλονιστική ως εμπειρία ζωής είτε την έχεις εσύ είτε κάποιος γνωστός είτε ο συντροφός σου...μας θεωρώ μικρούς για να το συζητάμε...κανείς δεν ξέρει πώς θα αντιδράσει σε μια τέτοια πληροφορία

Οι "υγιείς" και "καθαροί" και "ηθικοί" είναι πολύ σχετικές έννοιες.

edit ποστ βερσιόν γούτσου γούτσου:

Παιδιάααα, παιδιάαα δεν το είπα για τον κοπριτούλη και την λιλπαπάκι που γίνεται κύκνος προς Θεού!!!!!! :S Το είπα γενικά, εντάξει αν ένας στο εκατομμύριο δεν το ξέρει, ή κατά λάθος, να μην το μάθει; Αλλά αφού σας ενοχλεί να το σβήσω! Προς Θεού τα παιδιά είναι φοβερά αξιόλογα από την παρουσία τους εδώ μέσα, δεν τους ξέρω, αλλά είναι γαμάτοι τύποι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D

Τα guidelines δικαιάκο μου, αν κάνεις ένα Google με τους όρους guidelines pap test το πρώτο που θα βρεις είναι το NCI των ΗΠΑ :D :D :D Όχι ο ιούλης HIV δεν έχει σχέση με τον ιούλη HPV , αν και ιούληδες και οι δύο...καταρχήν ο ένας είναι ρετροϊούλης και ο άλλος DNA ιούλης. Ο HIV ανιχνεύεται με ELISA, και επιβεβαιώνεται με Western Blot, με το ιϊκό φορτίο να υπολογίζεται με PCR (Στην αιμοδοσιούλα που ήσουν παρασκευαστής δεν σας τα έκανα αυτά;όχι ε; Καλά υπάρχουν κακοί άνθρωποι που δεν σε μαθαίνουν τίποτα, άσε άσε δικαιάκο μου) ενώ ο HPV με κυτταρολογική εξέταση (παίρνουμε το κυτταράκι και του κάνουμε χρώσεις) :D:)emlove

Η στατιστική ανάλυση ειναι λίιιιιιγο εκτός, αλλά εντάξει κι εσύ μικρό παιδί είσαι δικαιάκο μου και ΠΟΛΥ όμορφο, δεν χρειάζεται να ξέρεις στατιστική αλίμονο!!!!! :D :D emlove

Επίσης το ίντερνετ είναι για καλό! Αν ψάξεις για HIV και AIDS θα δεις ότι ο ένας είναι ιούλης το άλλο συνδρομάκι! Δλδ το ένα μπορείς να το έχεις χωρίς να έχεις το άλλο. Tο συνδρομάκι χωρίς ιούλη δεν γίνεται...το αντίθετο όμως μπορεί! Απίστευτο;;;;; Κι όμως! :D

Να μωρέ...εγώ να σας πω...αν μου πουν ότι θα πεθάνω από μια αρρώστια...θα το πάρω βαριά. Νταξ είμαι αδύναμος χαρακτήρας...ξέρω ότι υπάρχουν γενναίοι, τους θαυμάζω πολύ, αλλά εγώ θεωρώ ότι θα ήμουν ράκος και χάλια, γι αυτό και θαυμάζω την Zωή που εντάξει πουτάνα την λες, αλλά ξέεεερω γω...μπορεί να έχει και λίγη γενναιότητα! :D :D :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά άλλο ελευθέριος (ακόλαστος, έκλυτος), άλλο Ελευθέριος (ο άγιος και τα ονόματα) και άλλο ελεύθερος => γυναίκα ελευθερίων ηθών (χωρίς εισαγωγικά που είναι της μόδας τελευταία)

Χα, χα !

Γελάσαμε και σήμερα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι λάθος έκφραση, καλό είναι να μάθουν το σωστό (δεν αναφερόμουν σε κάποιον αλλά αν ντε και σώνει πρέπει να είναι για κάποιον μπορεί να είναι και για τον κοπρίτη και για την λιλ)

έκανες λάθος τα Guidelines για το παπ και δεν έχει καμία σχέση ο HPV με τον HIV.

Τα guidelines για το παπ δεν είναι δικά μου. Δικά σας είναι(γιατρων, συναδελφων)!!Εκανα μια μικρή αναζήτηση σχετικά με το aids και βρήκα αυτά τα στοιχεία σε μια πολυ σοβαρη ιστοσελίδα που ανέλυε το πρόβλημα του aids!!Αυτος είναι ο δικος σας ρόλος!! Το ξέρω ότι ο hpv με τον hiv τελειως ασχετοι μεταξύ τους ιοι. Σε άλλο ζητησα να με βοηθήσετε. Εαν υπαρχει μία στο εκατομμυριο να βοηθήσει το τεστ παπ στη αναγνωριση της υπαρξης του aids σε έναν ασθενή.

η στατιστική ανάλυση δεν είναι ούτε για παιδί που μαθαίνει κλασσική στατιστική στην άλγεβρα δευτέρας γυμνασίου

Αυτό το έγραψες για να με μειωσεις...

Αναφερα εγώ πουθενα στο κείμενο ότι η αναλυση που κάνω είναι και γαμω, ειναι πανεπιστημιου??

Δεν μείωσα κανεναν εδω μέσα με την αναλυση που κανω. Τωρα αν τη θεωρεις οτι ειναι αναλυση δευτερας γυμνασιου....να με συγχωρει η αυθεντια σου, μεχρι εκει μπορω να σκεφτω!!

όποιος θέλει να ενημερωθεί για το AIDS και τον HIV υπάρχουν άπειρα sites στο ίντερνετ και σε όλες τις αιμοδοσίες για να μάθει, αφού κάποιος ξέρει να ποστάρει εδώ, είναι ικανός να κάνει google και να βρει απαντήσεις

Σε ευχαριστώ!!

Εσενα δεν προκειται να σε ξαναενοχλήσω.....αφου θεωρεις ότι εδωσες την καλυτερη σου απαντηση.

ελεύθερη επαφή ή πολλαπλοί σύντροφοι είναι αντένδειξη για να δώσεις αίμα, οποιοσδήποτε αιμοδότης το γνωρίζει

Σε ευχαριστω που ενημερωνεις εναν αιμοδοτη. Πιστευω πως λιγη ποσότητα αιμα μπορούσαν να δωσουν και αυτοι που έχουν ελευθερη σχεση....για έλεγχο ας πούμε??!!Τωρα στο δικο μας νοσοκομειο οι ιερόδουλες έρχονταν μια φορα το μηνα και κανανε και εναν έλεγχο....προληπτικο, μηπως κολλησαν τίποτα!! Υγιεστατες τις βρηκα όσο ημουν στο τμημα!!Τωρα γιατι αυτη η κοπέλα ενω ειχε πολλους ερωτικους συντροφους(πριν το aids)...έναν πάντως αναφερει ΠΡΙΝ την ασθενεια!!Τωρα το αιμοδότης γιατι το ανεφερα!!

Ισως να ειμαι τελικα Μαλακας που ηθελα να τονισω την εννοια της αιμοδοσιας ως ΚΑΙ προληπτικο μέτρο, για την αποφυγη δυσαρεστων καταστασεων οπως η παραπανω!!

και θεωρώ ότι ό,τι και να πούμε εμείς, η αρρώστια είναι πολύ πιο συγκλονιστική ως εμπειρία ζωής είτε την έχεις εσύ είτε κάποιος γνωστός είτε ο συντροφός σου...μας θεωρώ μικρούς για να το συζητάμε...κανείς δεν ξέρει πώς θα αντιδράσει σε μια τέτοια πληροφορία

Εφοσον η κοπελια δημοσιοποίησε το "προβλημά της" στο blog της, εφοσον δοθηκε η δυνατοτητα να γινει copy-paste σε μια ιστοσελιδα φοιτητων ιατρικης με δυνατοτητα ελευθερου διαλογου και προβληματισμού και ειμαι μελος αυτης της ιστοσελιδας...επετρεψε μου να συζητάω οτιδήποτε γραφεται, κρινεται και σχολιάζεται απο οπουδήποτε πηγη προερχεται, θέτοντας σε κριση τα λεγομενα μου μονο από τους μοντ και τους αντμιντ ως προς την ορθοτητα ή οχι των σκεψεων μου.

Δεν θεωρω λοιπον τον εαυτο μου μικρο, σε σχεση με εσενα ή οποιοδήποτε εχει ταυτιστει με την αποψη σου!!

Οι "υγιείς" και "καθαροί" και "ηθικοί" είναι πολύ σχετικές έννοιες.

Σε έχει καταστρέψει το gm. ΠΟΣΟ "ΔΙΚΑΙΟ" ΕΙΧΕΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ξαναγινω κακια αλλά πραγματικά δε με ενδιαφέρει ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ: Είναι εγκληματικό στον ίδιο σου τον εαυτό να γίνεις φορέας του aids ΠΛΕΟΝ!

Μαλάκες είμαστε εμείς όλοι οι υπόλοιποι που πρόσεχουμε????????? Χρόνια μας ουρλιάζουν γι αυτον τον ιο! Στο σχολείο, στην οικογένειά μας, στις παρέες μας.. ΧΡΟΝΙΑ. Όχι ρε παιδιά, δε μπορω να βρω κανένα ελαφρυντικό, ΛΥΠΑΜΑΙ. Βαζεις προφυλακτικό, κι οταν και αν ποτέ θελήσεις με το σύντροφό σου, τον παίρνεις από το χεράκι, κάνετε και οι δυο εξετάσεις αίματος, παίρνει κ η κοπέλα την κατάλληλη αντισύλληψη και συνεχίζετε, πάντα φυσικά σε κλίμα αμοιβαίας ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ, ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ. ΠΟΥ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ δηλαδή??? Επειδή θα ναι λιγότερη η καύλα?? Ας είναι ρε! Καλύτερα έτσι, παρά νεκρός από ενα κρυολόγημα κάποτε. Αι στο διάολο όλοι οι ανεύθυνοι και οι ανενημέρωτοι. Κανεναν δεν λυπάμαι. ΚΑΝΕΝΑΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα η ιδέα. Εαν πήγαινε να δώσει αίμα, είμαι σίγουρος ότι θα ανακάλυπτε την ασθένεια πολύ νωρίτερα...από ότι σε ένα χρόνο. Οπότε και πιο αμέση και αποτελεσματική θεραπεία ίσως και καταπολέμηση της ασθενειας μπορουσε να πετύχει(γιατροί παρακαλώ τα "φώτα").

Ισως να ειμαι τελικα Μαλακας που ηθελα να τονισω την εννοια της αιμοδοσιας ως ΚΑΙ προληπτικο μέτρο, για την αποφυγη δυσαρεστων καταστασεων οπως η παραπανω!!

νομιζω οτι εχει μεγαλη σημασια να ξεκαθορισουμε οτι η αιμοδοσια ΔΕΝ ειναι τροπος να δει κανεις αν εχει συναντησει το ο,τιδηποτε!

καθε μεθοδος, ακομα και η τελειοτερη, εχει και θα εχει περιοδο - παραθυρο.

καθε αιμοδοτης υπογραφει υπευθυνη δηλωση και αναλαμβανει την ευθυνη για τυχον επικινδυνες συμπεριφορες του που μπορει να εχουν συνεπειες για τους συνανθρωπους μας που θα παρουν το αιμα του και τα προϊοντα του.

το τεστ για το HIV γινεται δωρεαν και ανωνυμα στα δημοσια νοσοκομεια. ΟΧΙ στις αιμοδοσιες. ΠΟΤΕ και για κανενα λογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ξαναγινω κακια αλλά πραγματικά δε με ενδιαφέρει ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ: Είναι εγκληματικό στον ίδιο σου τον εαυτό να γίνεις φορέας του aids ΠΛΕΟΝ!

Μαλάκες είμαστε εμείς όλοι οι υπόλοιποι που πρόσεχουμε????????? Χρόνια μας ουρλιάζουν γι αυτον τον ιο! Στο σχολείο, στην οικογένειά μας, στις παρέες μας.. ΧΡΟΝΙΑ. Όχι ρε παιδιά, δε μπορω να βρω κανένα ελαφρυντικό, ΛΥΠΑΜΑΙ. Βαζεις προφυλακτικό, κι οταν και αν ποτέ θελήσεις με το σύντροφό σου, τον παίρνεις από το χεράκι, κάνετε και οι δυο εξετάσεις αίματος, παίρνει κ η κοπέλα την κατάλληλη αντισύλληψη και συνεχίζετε, πάντα φυσικά σε κλίμα αμοιβαίας ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ, ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ. ΠΟΥ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ δηλαδή??? Επειδή θα ναι λιγότερη η καύλα?? Ας είναι ρε! Καλύτερα έτσι, παρά νεκρός από ενα κρυολόγημα κάποτε. Αι στο διάολο όλοι οι ανεύθυνοι και οι ανενημέρωτοι. Κανεναν δεν λυπάμαι. ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αυτά που λες (π.χ. κάνετε και οι δύο εξετάσεις αίματος) τα έχει στο μυαλό του ένας φοιτητής ιατρικής (και πάλι υπάρχουν και εξαιρέσεις). Το ευρύ κοινό είναι ενημερωμένο ή αόριστα τρομοκρατημένο;

Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν έλειπαν συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφει η σίγουρα άτυχη γυναίκα (Δεν έχω μόνο ανάγκη από sex γιατί πραγματικά, προτιμώ τον έρωτα με τον άνθρωπο μου, αλλά όταν αυτό δεν είναι εφικτό επιλέγω να έρθω σε σεξουαλική επαφή με κάποιον άγνωστο) ή όπως η υπογραφή σου συνοψίζει (Σου 'φυγε ο γκόμενος; Ζήτω ο επόμενος) τα Σ.Μ.Ν. θα ήταν σπάνια και οι σχέσεις πιο πραγματικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εννοω εξεταση HIV στην αιμοδοσία.

Οποιοσδήποτε αιμοδότης ερχότανε να δώσει αιμα, υπεγραφε μια υπευθυνη δήλωση και στη συνεχεια εμπαινε στο τμημα αιμοδοσιας του νοσοκομείου και εδινε αιμα. Το δοκιμαστικα σωληνάρια με το αιμα εξεταζονταν πρωτα απο το εργαστηριο αιμοδοσίας στο οποιο εκανα την πρακτικη μου.

Οι εξετάσεις για το αιμα ήταν οι εξής: RPR, HbsAg, HIV 1,-2, HCV, HTLV, ΡΗ,ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ

Ανα τακτα προαποφασισμενα διαστήματα μια ομαδα 2-3 νοσηλευτριων με μια κινητη μοναδα πηγαιναν και προχωρουσαν στη λήψη αιματος (ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ) απο τους κατοικους χωριων ή μελη συλλογων κτλ. Και αυτα τα δειγματα(ασκοι) πριν οριστικοποιηθουν ως δειγματα προς χρηση, περνουσαν πρωτα απο ελεγχο των δεικτων και για aids.

Αυτο γινοταν και στη περιπτωση που μας ερχονταν δειγματα (μεγαλος αριθμος) απο Κ.Υ στα οποια δινονταν η δυνατοτητα ληψη αιματος προς αιμοδοτικη χρηση!!

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ AIDS, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ AIDS. Εαν ερχότανε καποιος ασθενεις για μικροβιολογικες εξετασεις και στο παραπεμπτικο ανεφερε εξεταση και για aids...υποχρεώναμε τον"ασθενη" να υπογραψει για την εξεταση του aids και τον ενημερωναμε σχετικα με το θεμα(οχι προφανως εγω)!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκαιε,

1. Δεν ανιχνεύεται HIV με παπ τεστ. Guidelines -> national cancer institute των ΗΠΑ -> http://utm-ext01a.mdacc.tmc.edu/dept/pub/r...uments?OpenView

2. ένα στα 13 ποστ είναι πιθανά οροθετικό...πες μου εσύ...θα σε περνούσες στο λύκειο; Ειλικρινά, με το χέρι στην καρδιά

3. Δεν με νοιάζει να το παίζεις γιατρός, όλοι έτσι κάνουμε. Φυσικά και μπορώ να σου πω ότι η αποχή είναι η καλύτερη λύση, η δεύτερη καλύτερη το προφυλακτικό και η μόνιμη σχέση, άλλο AIDS άλλο οροθετικός, αλλά αν διαβάσεις μόνος σου θα τα θυμάσαι καλύτερα, γιατί απλά στα έχουν πει κάποιος, κάποτε και πέρασαν χωρίς να κάτσει τίποτα. Αν τα διαβάσεις μόνος σου θα μείνει και κάτι. Καλή η έτοιμη τροφή αλλά σου στερεί άπειρα skills από το να ψάχνεσαι μόνος σου.

4. Όπως σου είπε και η Clemence που είναι και υπεύθυνη αιμοδοσίας...αίμα δίνεις όχι γιατί ντρέπεσαι να πας να ζητήσεις εξέταση για AIDS ή να κρατήσεις μπουκάλες για όταν το χρειαστείς εσύ ή κάποιος δικός σου (το'χω ακούσει κι αυτό) αλλά για να δώσεις ένα δώρο ζωής σε κάποιον που το χρειάζεται. Ξέρω ότι όλοι το κάνουν για να πάρουν άδεια ή ρεπό ή λεφτά...αλλά όταν γίνεσαι αιμοδότης στα 18 δες το πιο ιδεαλιστικά ξέεερω γω.

5. Να εξελιχθεί μια κουβέντα σχετικά με μια θανατηφόρα ασθένεια που χτυπά κυρίως νέους ανθρώπους στο πόσους γκόμενους είχε η Ζωή ή κάθε Ζωή είναι...τί να πω...αυτό είναι σε αυτή την χώρα...λείπει η κοινή λογική ρε πούστη μου.

5.

Δεν θεωρω λοιπον τον εαυτο μου μικρο, σε σχεση με εσενα ή οποιοδήποτε εχει ταυτιστει με την αποψη σου!!

Νταξ...εσύ είσαι μεγάλος (αμάν αυτό το μέγεθος, έχει καταστρέψει κόσμο και ντουνιά), εγώ είμαι μικρή μπροστά στον θάνατο και την αρρώστια.

ΥΓ τρολ: κάποιος που γράφει μεγάλα κείμενα, ασυνάρτητα προκλητικά με σκοπό να δημιουργήσει αντιπαραθέσεις, να χαλάσει ένα θέμα, χωρίς να στηρίζεται σε επιχειρήματα και χωρίς να νοιάζεται για τον διάλογο αλλά μόνο για την βαβούρα. Αν δεν είσαι του μοιάζεις επικίνδυνα...

edit:

χαχαχαχαχαχαχαχα α ρε δίκαιε πώς τα λες πώς τα λες...είσαι και ΠΟΛΥ όμορφος και τα λες και ωραία! Σπάνιο! Αλλά όλοι το έχετε εσείς, είναι απίθανο! :D

Βάλτε σε όλα τα 1-6 από ένα χαμόγελο :D :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που λες (π.χ. κάνετε και οι δύο εξετάσεις αίματος) τα έχει στο μυαλό του ένας φοιτητής ιατρικής (και πάλι υπάρχουν και εξαιρέσεις). Το ευρύ κοινό είναι ενημερωμένο ή αόριστα τρομοκρατημένο;

χαχαχχαχαααααααααααα!!! ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ?!!?!?!? ΠΟΥ ΖΕΙΣ?!!?!? Μονο ο φοιτητης της ιατρικής τα χει στο μυαλο του??? Ελα ρε!! Σοβαρά μιλάς?? Τι άλλη μακλακία θα ακούσω!!! Γιατι? Μονο τους φοιτητες ιατρικής αφορά αυτή η νοοτροπία και αυτή η στάση ζωής!?!? ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?!? Σαν την άλλη που ρωταει στο άλλο τοπικ εαν το HPV φαίνεται απο εξετάσεις αίματος!! "νεα ιατρός" διατείνεται η κυρία!! χαχα!!

Η προσωπική μου άποψη είναι πως αν έλειπαν συμπεριφορές όπως αυτή που περιγράφει η σίγουρα άτυχη γυναίκα (Δεν έχω μόνο ανάγκη από sex γιατί πραγματικά, προτιμώ τον έρωτα με τον άνθρωπο μου, αλλά όταν αυτό δεν είναι εφικτό επιλέγω να έρθω σε σεξουαλική επαφή με κάποιον άγνωστο) ή όπως η υπογραφή σου συνοψίζει (Σου 'φυγε ο γκόμενος; Ζήτω ο επόμενος) τα Σ.Μ.Ν. θα ήταν σπάνια και οι σχέσεις πιο πραγματικές...

Εδω γελάω για ΔΕΥΤΕΡΗ φορά!! Βγήκες ΚΑΙ ψυχολόγος από την υπογραφή μου!!! Να σου επιστήσω απλά την προσοχή σε κάτι: δεν έχω εγώ aids...εγώ είμαι υγιέστατη, όσους γκόμενους κι αν υποθέσουμε ότι αλλάζω, ακριβώς γιατί προσέχω για να έχω. Από τη στιγμή που παίρνω ΠΑΝΤΑ μέτρα προφύλαξης, δεν πέφτει λόγο σε κανένα αν πηδιέμαι με 2498453092 γκόμενους τον χρόνο! Κ κάτι τελευταίο: το τί είναι πραγματικό σε μία σχέση, άσε να το κρίνουν αυτοί που έχουν μία.. Παράτα την ιατρική, πήγαινε νομική, σου πάει το δικαστιλίκι. Έβγαλες από μια υπογραφή ψυχολογικό προφίλ του άλλου..ιδέα δεν έχεις..ούτε τί είμαι, ούτε τί έχω στη ζωή μου.Αλλά από κάποιον που λέει ότι αυτά τα σκέφτονται μόνο φοιτητές ιατρικής..μου δίνεις μία εικόνα.. ΕΥΓΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να βαλουμε μια σειρα!! Notbad!!

1. Ηταν τοσο απλο να με απαντησεις!! Αλλη φορα .....υποσχομαι να μην σπαταλαω το χρονο των μελων με της ηλιθιες ερωτησεις μου....αλλα να κανω πρωτα μια ερευνα στο ιντερνετ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΑ NOTBAD ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ LINK.

2. Αν σε πιανω στη σωστη συχνοτητα εννοεις το δικο μου. Τωρα που το ξανασκεφτομαι...επρεπε τα ποσοστα να τα βαλω ολα μαζι και οχι ενα μπάχαλο. ΕΕΕΕ δεν ημουν ποτε καλος στην εκθεση....θα το διορθωσουμε το προβλημα. Η απαντηση ειναι όχι. Τι σπαστικο κοριτσι Θεε μου!!

3.Εσυ να το παιζεις γιατρος...αφου σπουδασες ιατρικη. Εγω γιατι να το παιζω?? Μηπως 99.99% ειμαι χαμενος απο χερι??

Πριν ολοκληρωσω το πρωτο μου ποστ εψαχνα 1 ωρα παρακαλω να βρω( πληροφορίες σχετικα με το θέμα). Θεωρω ότι η εμπιστοσυνη προς το προσωπο μου απο τους γιατρους και τους ειδικευομενους στο νοσοκομειο και η δυνατότητα να πω τον ορκο στη σχολη μου, να σου ειναι αρκετα για να πειστεις!!

4. Ακριβως στα λογια μου ερχεσε!! Οπως εχω πει και πριν ειμαι ενεργος αιμοδοτης πολυ πριν το στρατο.

5.Θα σου τo πω απλά!! Πάντα εμφανίζεται η ιδια και η ιδια ιστορία. Καποια που κολλησε απο εναν αλητη την ασθένεια του aids και δειχνει μεγαλοψυχία και ηρωισμο και αντιστεκεται στην ασθενεια. Θα ήθελα, δεν ξερω αν το πέτυχα να βγουν και άλλα συμπεράσματα!

Η προληψη ειναι η μιση θεραπεια μιας ασθένειας!! Τωρα οσο για τη Ζωη και γενικα για την ιστορία δεν πιστευω πως η καλυτερη αντιμετώπιση είναι η σεξουαλικη ζωη με αγνωστους και χωρις μετρα προφύλαξη. Δεν μου καθεται λογικο. Κατι θελει να αποδειξει η Ζωη και δεν μου φαινεται να το πετυχαινει!!Μπερδεμενη κατασταση μου φαινεται!!

Τα ποσοστα και τα νουμερα τα χρησιμοποιω ακριβως για να δικαιολογησω την αυξηση των κρουσματων που παρα το ετος 2009 ειναι πολυ αυξημενα!!

Νομιζω οτι με λαθος τροπο το χειριστηκε το θεμα.....αυτη ηταν η πρωτη και συνεχιζει να ειναι εντυπωση μου.

6. Τωρα δηλαδη γιατι να σου εξηγησω το αυτονόητο!! Ειμαι σιγουρος οτι εαν αυριο παρουσιαζόταν μια τετοια περίπτωση... τα ιδια με το προυγουμενο ποστ θα μου έλεγες. ΕΕΕ ΟΧΙ....Δεν μπορει να συμπεριφερόμαστε οπως 10 χρονια πριν με τον ιδιο τροπο 10 χροναι μετα!!

Δεν πρεπει να δειχνουμε μόνο οικτο και συμπονοια σε τετοιες καταστάσεις!! Πρεπει η κοπελα να μαθει να ζει με τις ευθυνες των πραξεων της.

Το ψυχολογικο κομματι ειναι το τελευταιο που πρεπει να μας αγγίζει!! Τι στο διαολο γιατροι ειστε δεν πρεπει να "σπάσεται" ενα θεμα "ταμπου"??

Αναλυστε επιτελους ενα θεμα απο την αρχη(προληψη) μεχρι τη θεραπεια. Ολο μιλατε για τσοντες και οτι αλλο σας κατέβει!!

Ειστε 30 και πανω και δεν μπορειτε να πειτε μια αποψη επανω στο θεμα του aids??

Σε θεωρουσα πιο γατα notbad!!

ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ....ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΗ ΖΩΗ!!

Οσο για το τρολ..ακομα ψαχνω φωτογραφια που θα βαλω στη υπογραφη μου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου ειπαν σημερα για μια κοπελα που εκανε εξετασεις και της βρηκαν αιητζ..

λαθος κανετε λεει..εγω μονο μια σχεση εχω..δεν εχω παει με αλλον..

παει και το παλληκαρι..ειχε και αυτο φυσικα..

οπως ειπε μια φορα ειχε παει με καποια χωρις προφυλακτικο..

φρικη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοσο μεγαλο ποστ εγραψα και η notbad κοιτα τι βρηκε να σχολιάσει. Αμεσως να πεταξει δηλητηριο σαν κανα φιδι και να αρπαχτει με τη lil.

Εκτος και αν εχω χασει την ικανότητα να αποκοδικοποιω τις προτασεις και αναφερεται εμμεσα στον 800.000 ευρα!!

Τι θελει να θιξει η ποιητρια και παρακαλω της δινουμε το βημα να εξωτερικευσει πληρως τις σκέψεις της!!

βγαλε το " σαν " και εισαι μεσα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για το τρολ..ακομα ψαχνω φωτογραφια που θα βαλω στη υπογραφη μου!!

την υπογραφη σου την εχω ετοιμη emardown

[...]να είσαι κω(ο)λόπαιδο και μαλάκας είναι ο εύκολος δρόμος.

Το δύσκολο είναι να είσαι καλό παιδί, γλυκομίλητος, υπομονετικός, συγκαβατικός, ευγενικός, ευπροσήγορος, σωστός απέναντι σε όποιον και να βρεθεί μπροστά σου, και στον χειρότερο μαλάκα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.